Pokazuje rezultate 1 do 49 od 49

Tema: Povišeni krvni tlak u trudnoći - iskustva?

  1. #1
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno Povišeni krvni tlak u trudnoći - iskustva?

    Jučer sam bila na kontroli, sad sam 21+6 tj., do sada u trudnoćama nikakvih problema s tlakom, a i inače sam niskotlakaš, kad jučer 140/80 mm/hG... Preporuka: pratiti tlak. Ima tko kakva iskustva od vas cura? Kak utjecati na taj tlak?

  2. #2
    mamaineven avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Veliko Trgovišće
    Postovi
    1,253

    Početno

    Ja sam ti u prvoj trudnoći cijelo vrijeme imala tlak oko 150/90. Na porodu mi se još i povećao i dobila sam injekciju, ali to nije smetalo da rodim vaginalno. Ja sam morala mjeriti tlak doma par puta dnevno, preporuka je bila ako bi počeo rasti da hitno idem u bolnicu ili ginekologu. Išla sam i nefrologu i na EKG ali mi nisu našli uzrok tog tlaka. Čim sam rodila spustio se i u drugoj trudnoći mi je bio normalan. Preporuka je bila čim manje slano, ne živcirati se, čim više odmora...
    Sretno tebi i bebici!

  3. #3
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Hvala na dobrim željama... Kad bih ja barem mogla čim više odmarati i ne živcirati se... Nažalost, to mi je neizvedivo jer moram raditi još najmanje 2 mj. da "popravim" prosjek plaće, a posao i putovanje na njega nose svoje...

  4. #4
    inikaaaaaa avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    čakovec
    Postovi
    444

    Početno

    ja od početka imam takav tlak ... od samog prvog pregleda u trudničkoj knižici fino stoje poredane vrijednosti 140/80 Međutim kad mjerim doma padne mi i na 95/45 ... jer inače imam niski tlak .. a kad dođem giniću valjda mi se tlak digne od nervoze / uzbuđenja / i koječega

  5. #5
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    Citiraj winnerica prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala na dobrim željama... Kad bih ja barem mogla čim više odmarati i ne živcirati se... Nažalost, to mi je neizvedivo jer moram raditi još najmanje 2 mj. da "popravim" prosjek plaće, a posao i putovanje na njega nose svoje...
    Valjda buš tu uračunala i koji dan go?

  6. #6
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Nemam prava na g.o. jer ove god. neću raditi 6 mj. Pitala me ginićka jel bi ja na bolovanje, ja velim bi, ali si nemogu priuštiti jer mi je razlika u isplatama sa i bez prosjeka plaće preko 3000 kn. Kaj mogu, stisnut zube i trpit...

  7. #7

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    70

    Početno

    winnerica, kaj si tek počela raditi ili....
    inače uvijet od rada barem šest mejseci je kadsi novozaposleni u nekoj firmi, tek onda imaš pravo na puni godišnji, čak i prie toga imaš pravo na razmjerni dio, poslodavac mora donjeti odluku o koišenju go, a ti ga kasnije ionako nećeš iskoristit jer ćeš iti na porodnom, zači imat ćeš neiskorišteni go koji je ošo u nepovrat,
    provjeri kod svog poslodavca o mogućnostim korištenja go ranije, nije valjda nda niko ne koristi go prije 01.07.????

  8. #8
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Samo čim manje slano, kako su ti cure rekle. Meni je pred kraj trudnoće i nakon poroda išao čak do 180/110. Teško je ne živcirati se, znam - ali pokušaj, koliko god je to u tvojoj moći. Sretno!

  9. #9
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    po mom iskustvu (čuvala obje trudnoće zbog tlaka), jako je teško ne uzrujavati se i manje raditi samo zato što je tlak graničan, a ti se inače dobro osjećaš. no, visoki tlak u trudnoći je prilično opasna stvar. granični (s kojim bi se trebala javiti doktoru ako se javi) je blizu tvome 150/90. ako se pojavi ne bi smio biti takav dva puta za redom, pogotovo ovaj niži - 90, on je opasniji. sol bi trebala potpuno izbaciti i mjeriti si tlak 2x na dan.
    raditi nije baš najbolja opcija, iako te razumijem, jer sam i ja morala zbog prosjeka. i ne bih to nikome preporučila.
    na čuvanju u bolnici vidjela sam masu žena koje su olako shvaćale tlak, zato se što bolje informiraj.
    jedna od bitnih stvari ti je i oticanje nogu, koje nikako ne ide zajedno uz visoki tlak. ako primjetiš da ti noge otiču, javi to svom doktoru.

  10. #10
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Evo ja na pregledu uvijek imam viši tlak oko 140/150 ( sad sam 35tj trudna), ovaj doljnji je u granicama normale i cijelu trudnoću mjerim kući tlak 3x koji je uredan.
    Kod ginekologa mi se uvijek uzlupa jako srce i jednostavno si ne mogu pomoći, uvijek sam u strahu hoće li biti sve dobro.
    Moj doktor me zbog tlaka poslao u Petrovu u 30 tj trudnoće gdje sam doživjela užasno neugodan pregled (pisala sam na forumu o tome) i tamo se na moj tlak nisu obazirali nego su mi rekli da se i dalje doma zabavljam mjerenjem tlaka.
    Međutim moj ginekolog mi nije htio dalje voditi trudnoću jer nije htio riskirati pa me opet poslao u Petrovu, gdje ja više nisam htjela otići pa sam bila prisiljena otići privatniku fantastičnom ginekologu s kojim sam pričala sat vremena ( toliko sa socijalnim nisam u 30tj) koji mi je sve objasnio i saslušao me i rekao da nisam niti prva niti zadnja kojoj na pregledu skoči tlak a pogotovo u trudnoći kad su žene u strahu za dijete. Rekao je da mjerim kući tlak i ukoliko bi bio jedno vrijeme iznad 140/90 da se javim.
    Bitna je stvar paziti da ne otičeš i da nema proteina u mokraći. Meni je to sve u redu. Da i bitno je ne uzrujavati se zbog tlaka jer onda još više raste.

  11. #11
    spunky125 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    657

    Početno

    1.trudnoća visok tlak-uz lijek i neslanu dijetu pod kontrolom, 2.trudnoća sve ok do 32. tj. a onda je skočio. Završila u bolnici na promatranju, sve ok,puštena uz terapiju i dijetu. Nakon 1.trudnoće tlak se normalizirao nakon 7 dana (ili 10).

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    162

    Početno

    Prije svega, dobar dan vam želim drage Rode.

    Imam pitanje u vezi visokog tlaka u ranoj trudnoći i nadam se da ćete me malo primiriti.
    Trudna sam 10+6. Ovo mi je druga trudnoća, prva se nažalost okončala sa missed ab sa 9 tt prije godinu dana.
    Na zadnjem pregledu mi je mjeren tlak koji je iznosio 140/90. E sad, kad sam odlazila na sistematske raznorazne prije nego sam zatrudnila, uvijek mi je izmjeren sličan tlak (od kakvih 135/80 do 145/90) na osnovu čega su mi doktori tamo preporučali uzimanje raznih terapija. U dogovoru s jednim kardiologom nakon jednog od pregleda, mjerila sam mjesec dana tlak doma i to 3 puta dnevno u ista doba dana i tlak mi nikad nije bio kao njima u ordinacijama, uvijek je iznosio najviše 128/80. Na osnovu toga i na osnovu ostalih nalaza koji su svi bili u redu, rekao mi je da nema razloga da krenem s terapijom i da se vjerojatno radi o "sindromu bijele kute". Za svaki slučaj da si povremeno kontroliram tlak i da mu se javim u slučaju da primijetim odstupanja. Odstupanja nije bilo zadnje 3 godine.

    I eto, opet mi je izmjeren visoki tlak, a ginekologica smatra da digitalni tlakomjer nije adekvatan za točna očitanja tlaka... Isti taj tlakomjer koji je bio dostatan jednom kardiologu... A kad sam joj rekla da mi se često događa da u ordinaciji imam visoki tlak, a doma ne, to nije zadovoljavajuće i jedini referentan podatak je onaj iz ordinacije. Što mi je i logično, ali ne čini mi se baš ispravno statistiku raditi na osnovu jednog podatka. Tako nešto nas nisu učili u školi.

    Obzirom da sam upoznata s opasnostima visokog tlaka u trudnoći koji se ne regulira i ne kontrolira, da li smatrate da preuranjeno donosim zaključke da je ginekologica u krivu? Naime, opet vodim dnevnik tlaka i tlak mi je skroz u redu.

    Ispričavam se na podužem postu, ali ne znam što da radim... Da li mi je pametno odbiti terapije ako po mojem mišljenju za to nema indikacija?

  13. #13
    spunky125 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    657

    Početno

    pa ako je visoki tlak u trudnoći, ja se usprkos svom mišljenju s tim ne bih igrala

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    162

    Početno

    spunky, hvala ti na odgovoru.
    Vidim da si u obje trudnoće imala visoki tlak pa me zanima da li si imala ikakvih simptoma? Pretpostavljam da si tlak uspjela dovesti u normalu dijetom i terapijom i da je porod prošao u redu oba puta. Ginekologica mi je rekla da u slučaju da se visoki tlak ne uspije kontrolirati, da je praksa da se šalje na carski.

  15. #15
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Iz vlastitog tlakaškog iskustva u trudnoći, a sad i izvan nje, mogu ti reći da stvarno digitalni tlakomjeri mogu pokazivati manje. Kardiolog je mogao reagirati kako i je i ne ti dati terapiju, ali sada su to dva bića na koja ginekologica treba misliti i vjeruj joj.

    Ormidol (atenolol) se nekad daje i u trudnoći sa normalnim tlakom, znači mogu ga uzimati trudnice. Tlak u trudnoći je jaaako opasan i za bebu i za mamu.

    Molim te, razmisli i razgovaraj ponovo sa ginekologicom. Uvijek treba odvagnuti koristi i štete od liječenja ili neliječenja. Mislim da je kod tlaka u trudnoći uvijek veća korist nego šteta uzimati lijek koji drži tlak u normali.

    Želim ti sve najbolje!

  16. #16
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Ovako, cijelu trudnoću sam imala problem sa tlakom u ginekološkoj ordinaciji. Oduvijek imam sindrom bijele kute, kod doktora mi se užasno uzlupa srce, pa kad bih dolazila kod ginekologa puls bi mi bio po 150.
    S tlakom se ne treba igrati i treba paziti, a naravno da kad se radi o trudnici doktori taj sindrom bijele kute uzimaju s rezervom.
    Meni se u 40tj trudnoće tlak i kod kuće povisio na 160/90 i otišla sam u bolnicu i tamo su me ostavili i dali mi lijek 2 dana i tlak je bio 140/90-140/80 ali su odlučili s obzirom na tlak inducirati porod. Onog trena kad sam ušla u rađaonu tlak je bio normalan jer ja se poroda nisam bojala i znala sam da će tako biti (mjerili su ga svakih pola sata) i nakon poroda nikada nije bio viši od 120/75 jer se više nisam morala bojati za svoje dijete. Kod mene je bio sindrom bijele kute ali opet bolje je biti na oprezu. I mislim da nije visoki tlak odmah indikacija za carski.

  17. #17
    Ares avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    402

    Početno

    Svakako bi trebala ustanoviti da li je taj tlak prouzrokovan "sindromom bijele kute", ne znam da li još uvijek postoji mogućnost da se mjeri tlak u ljekarnama, ili ako poznaš neku patronažnu ili med. sestru da ju zamoliš da ti izmjeri tlak kod kuće ili na nekom neutralnom teritoriju, pa da budeš sigurnija.
    Ja nemam "sindrom bijele kute", ali zbog stalnih "iznenađenja" u trudnoći, pa i zbog straha, na svakom pregledu mi tlak mi je bio povišen do 150/90, kod kuće mi je mjerila patronažna 120/80 i isti takav je bio kad sam hospitalizirana iz drugih razloga, vjerovatno sam osjetila neku sigurnost, na zadnjem pregledu 115/78 i tada sam bila posve smirena i sigurna da je sve ok.
    Ali sam svejedno smanjila sol, puno voća, povrće kuhano na pari....

  18. #18

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    krvavica, pitaj ginekologinju moze li te staviti na cjelodnevno mjerenje tlaka ("holter"), i to u kucnim uvjetima.

  19. #19
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    krvavica, gornji tlak ti je povišen, no doljnji ti za trudnoću nikako nije dobar-taj 90 ti je znak da moraš potražiti ili drugo mišljenje ili prihvatiti terapiju. ne mora biti indikacija za carski ali je obavezna indikacija za praćenje. meni su u bolnici rekli da doljnji 90 moram pratiti svakodnevno, a ako naraste na recimo 95 pa takav potraje par sati, da im se moram javiti.ne moraš osjećati simptome. preporučujem izbacivanje soli

  20. #20

    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    162

    Početno

    Hvala vam puno na odgovorima drage... Puno mi znači da mogu dobiti mišljenje žena koje prolaze ili su prolazile kroz slično.

    Imate pravo. Nisam više sama. Čak i da je zaista samo stvar u uzbuđenju prije pregleda, nije ni vrijeme ni mjesto za kockati se.
    Za 10-tak dana imam ponovni pregled pa ću vidjeti kakav mi je tlak i ako treba, krećem s terapijom.

    Još jednom vam puno hvala!

  21. #21
    kiki30 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,353

    Početno

    cure,ja inače imam povišeni tlak-90/140.tako je u cijeloj obitelji.prije godinu dana imala sam par puta jako visok tlak 110/160-osjetila sam pritisak,lupanje srca itd.išla sam na preglede,ultrazvuk srca,nosila holter tlak-na holteru je tlak bio uvijek u granicama normale135/85,čak i niži ali kad god mjerim kod doktora ili doma uvijek je visok.jučer mi je dokt.mjerila tlak i bio mi je 100/140-baš sam se prepala jer ništa ni ne osjetim da mi je povišen,kao prije. sad sam u 7 tj.-dal postoje tablete koje snizuju tlak a da ne štete plodu?kod ginekologa idem za 10 dana.joj, sad samo na to mislim...

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Metildopa je lijek za hipertenziju koji se smatra potpuno neškodljivim u trudnoći. Ali o terapiji odlučuje liječnik. (Za metildopu znam iz iskustva, a za druge lijekove nemam informacijao škodljivosti, ne znači da ne postoje.)

  23. #23
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Ni ja ne vjerujem digitalnim tlakomjerima, imam onaj na živu i na pero (na "sat") - taj mi je najbolji. Cure, nabavite jedan od ta dva i redovito kontrolirajte. Meni je u trudnoći išao do 180/110, uzimala Ormidol (atenolol). Čuvajte se i slušajte savjete svojih liječnika. Svako dobro i od mene!

  24. #24
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    kiki30 već sam gore napisala da je Ormidol lijek za liječenje tlaka u trudnoći.
    Na moje dijete nije ostavilo nikakve posljedice, osim razmaženosti ( fina riječ za zločestoću ), ali teško da je to od lijeka protiv tlaka. Ma, ne, divna su mi djeca, nikad ne odgovaraju, sve pospremaju, sve jedu...(ako ću se lagat), ali zato mi znaju dignuti tlak da ga dupla doza Ormidola ne bi spustila. Oprostite na ovoj rečenici off topic, ali bar sam si spustila tlak pojadavši se .

    Sad ozbiljno, možda se tlak u trudnoći da regulirati neslanom hranom, izbjegavanjem stresa, odmaranjem, ali ako ne, ima i lijek i ne treba se previše brinuti jer i briga diže tlak.

  25. #25

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Beti, i sama sam trebala ormidol (atenolol) u trudnoći (ne stalno) i nisam se puno dvoumila, hipertenzija bi mi više naškodila - ali to je bila moja konkretna situacija.

    Treba reći da prema FDA atenolol spada u kategoriju D, što se tiče rizika u trudnoći. Metildopa spada u kategoriju B. (Ako je neki lijek klasificiran pod skupinu A, smatra se da je potpuno neškodljiv, itd.) http://en.wikipedia.org/wiki/Pregnancy_category

    Izbor terapije je isključivo na liječniku, i ovisi - kao i kod netrudnica - i o porijeklu hipertenzije.

  26. #26
    kiki30 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,353

    Početno

    evo ja se sad vratila od kardiologa-za čudo odmah me primili-dr.nije bio puno pričljiv ni od volje jer sad pod hitno ubačena a šta ću mu ja..
    uglavnom opet mi je tlak 100/140 i prepisao mi AMLOPIN 5mg (mislim da je tako jer baš ne razumjem njihov rukopis) rekao da one idu u trudnoći
    Posljednje uređivanje od kiki30 : 22.04.2011. at 11:58

  27. #27

    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Postovi
    1

    Početno sok od cikle

    probaj s sokom od cikle, prirodni si regulirati tlak

  28. #28
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Koliko treba brinuti oko tlaka?

    Mislim, sad sam 39+6.
    Jucer na kontroli tlak 140 90, nakon sat i pol cekanja 130 80... Cijelu trudnocu, i prosli tjedan je bio školski 110 70.
    CTG super, nema trudova, otvorena 1cm.

    Al jucer prije pregleda sam jurila jer se svasta nesto zakompliciralo, mala se probudila s vodenim kozicama pa sam ju vodila dedi na cuvanje, a deda paničari, pa mali u vrtic, pa MM zaboravio doma vazan USB pa prije pregleda samo svrati ostavit mu to na posao, pa vrucina, parking, uzbrdica... Dobro da nisam imala tlak 250 . Iako, nije mene nista od toga uzrujalo da bi rekla dize mi tlak, osim brige za dedu koji ne zna hendlat bolesno dijete...

    Nego, veli meni nakon toga doktorica da mjerim doma i ako i danas budem preko 130 da dodjem u radjaonu. Imala i sinoc i jutros slican...
    140 90, 138 80, 134 83
    al ne ide mi se tamo.

    Mislim da vise panicarim od toga da sad "nepotrebno" idem u rodiliste nego od malo viseg tlaka. A i narucena sam opet na pregled sutra. Sto bi mi znacilo da idem danas tamo jer mi je tlak izmedu 130 i 140, tj. 80 i 90?

  29. #29
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko treba brinuti oko tlaka?

    Mislim, sad sam 39+6.
    Jucer na kontroli tlak 140 90, nakon sat i pol cekanja 130 80... Cijelu trudnocu, i prosli tjedan je bio školski 110 70.
    CTG super, nema trudova, otvorena 1cm.

    Al jucer prije pregleda sam jurila jer se svasta nesto zakompliciralo, mala se probudila s vodenim kozicama pa sam ju vodila dedi na cuvanje, a deda paničari, pa mali u vrtic, pa MM zaboravio doma vazan USB pa prije pregleda samo svrati ostavit mu to na posao, pa vrucina, parking, uzbrdica... Dobro da nisam imala tlak 250 . Iako, nije mene nista od toga uzrujalo da bi rekla dize mi tlak, osim brige za dedu koji ne zna hendlat bolesno dijete...

    Nego, veli meni nakon toga doktorica da mjerim doma i ako i danas budem preko 130 da dodjem u radjaonu. Imala i sinoc i jutros slican...
    140 90, 138 80, 134 83
    al ne ide mi se tamo.

    Mislim da vise panicarim od toga da sad "nepotrebno" idem u rodiliste nego od malo viseg tlaka. A i narucena sam opet na pregled sutra. Sto bi mi znacilo da idem danas tamo jer mi je tlak izmedu 130 i 140, tj. 80 i 90?
    ja sam ležala u bolnici sa komplikacijama (jedna beba je bila mrtva, druga je imala zastoj u rastu), standardni tlak je bio 120/80
    u jednom trenutku se digao na 150/90, išla sam hitno pod nož...
    doslovno, čim mi je tlak izmjeren, krenule su pripreme za CR...
    Posljednje uređivanje od Boxica : 02.06.2017. at 10:49

  30. #30
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Sad sam se zbilja umirila .
    Hvala ti na iskustvu.

  31. #31
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    BB pa Boxica ti je napisala svoje iskustvo, nije te gladila perom, a i doktorica ti je rekla da se javis.
    kuzim ja zasto ti se neda, al neda se ni meni sto sta pa ipak napravim.

  32. #32
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ma znam, nisam htjela zvucati bezobrazno, sori ako jesam.
    Čovjek se uvijek nada čuti ono što želi čuti...

    A na ovom forumu smo milijun puta pisali o tome kako "ne slušamo doktore". Ja sam sama odbijala vaginalni pregled, posvadala se na stolu u radjaoni jer nisam dala da mi buše vodenjak (pa ni nisu)... Al tražis onu mjeru gdje ces ih poslusati, a gdje ne... Mislim, toliko vjerujem nasim rodilistima da mi se ne "ne ide samo zbog tlaka" da mi ne bi "nepotrebno inducirali porod".
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 02.06.2017. at 11:24

  33. #33
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    zato imas valjda ginekologa s kojim se razumijes i koji tebe razumije. i to je adresa na koju bi ja kucala.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    227

    Početno

    Bubilo prije dva dana sam pisala o tome na temi strepnje u trudnoći. Mene htjeli hospitalizirat zbog 140/90 i trakice koja je pokazala proteine, ali meni je tlak pao za 10 min i trakica sljedeca i urin u lab bio dobar pa sam odbila, i sljedecih 2 dana i tlak i urin ok. Ali da sam imala i dalje tlak 140/90 javila bih se na hitnu. Nije se za igrati. Ja znam da mi je tlak skočio zbog hodanja po strpenicama i kažem pao je za samo 10min, mjeri tlak svaka 2-3 sata, ako je stalno oko 140/90 javi se u bolnicu, to je moj savjet!

  35. #35
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Hvala .
    Sad mi je 126 79, al uvjerile ste me . Pratit cu kroz dan i ako bude bio viši ići ću. Hvala!

  36. #36
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Visoki tlak može biti znak preeklampsije.
    I tada hitan carski spašava život.
    Jesi natečena?
    Kako mokriš? Mokraća ok?
    Dobro ti veli Spajalica, poslušaj.

  37. #37
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    U obje trudnoce pred kraj 140/90.Bez proteina u mokraci.Minimalno otecena.
    U obje me hospitalizirali.
    U 1.nisam bila na terapiji,u 2.sam od prije trudnoce bila na terapiji.
    Nije tlak za igrati se,pogotovo jer si na samom kraju tako meni rece ginica ,jer sam htjela odbiti hospitalizaciju(ona je radila i na odjelu bolnice).

  38. #38
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Sad sam se zbilja umirila .
    Hvala ti na iskustvu.
    poanta svega je da se nije za zafrkavati s tim i da je to sve zanemarivo, ja vjerojatno ne bih odmah završila na stolu...

    a apropo ovoga
    Čovjek se uvijek nada čuti ono što želi čuti...
    :
    meni su u drugoj trudnoći doktori pričali da će sve biti ok (a vidiš mi potpis) iako sam ja duboko u sebi znala da neće
    i u jednom trenu sam se ponadala...i onda me tako spustilo na zemlju da se nisam digla dva mjeseca...

    ovo naravno nije usporedivo sa tvojim slučajem, ali trebaš ćuti sve strane, a ne samo ono što želiš ćuti...


  39. #39

    Datum pristupanja
    Sep 2016
    Postovi
    551

    Početno

    Bubilo, ja se isto ne bih zezala.. ima stvari za koje se i ja nadam da doktori pretjeruju itd. i uglavnom mi pomognu cure na forumu sa svojim pozitivnim misljenjima i uglavnom se zavrsi dobro.. no mislim da su bas super cure reagirale sto ti ne daju da se opustis jer tlak nikako nije za zajebanciju. Sretno i nadam se da neces morati u bolnicu..a ako ces i morati bar ces biti sigurna i pod nadzorom. Drzim ti fige!

  40. #40
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Dobro, dobro, shvatila sam .
    Stvarno hvala svima, razumijem sve. Zato i volim forum, shvatila sam, nije za zezati se.

    Osim onih prva 3 mjerenja ujutro, kasnije je bilo...
    10.50h 126 79
    12.10h 131 76
    13.15h 127 74

    Zvala sam u rodiliste, rekli su da nije alarmantno i da mjerim i dalje i pratim kako se osjecam.

    Tanči, piškim normalno, natečena su mi samo stopala i gležnjevi, ali tako mi je vec 2 mjeseca, nisu na pregledima tome pridavali previse paznje. Ostalo nisam natecena. Pratim i dalje.

  41. #41
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    20 min prije mjerenja tlaka probaj ništa ne raditi, piti ni jesti...meni je isto pred kraj skakao, minimalno natečena i urin ok. zadnji dan, tj. taj dan kad sam rodila mi je doma skočio na 160/110 i odmah u rodilište na indukciju.

    Naime, hormoni posteljice mogu raditi te varijacije pa između ostalog nije da ovisi o tebi...sve će biti dobro.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj nanimira prvotno napisa Vidi poruku
    20 min prije mjerenja tlaka probaj ništa ne raditi, piti ni jesti...meni je isto pred kraj skakao, minimalno natečena i urin ok. zadnji dan, tj. taj dan kad sam rodila mi je doma skočio na 160/110 i odmah u rodilište na indukciju.

    Naime, hormoni posteljice mogu raditi te varijacije pa između ostalog nije da ovisi o tebi...sve će biti dobro.

    Nemoj jesti neposredno prije mjerenja i nemoj mjeriti s punim mjehurom. To isto povisuje vrijednosti.

    Mene nisu hospitalizirali niti na 150/100 u 37. tjednu. Nije bilo edema ni.proteinurije, ali sam odmah dobila metildopu koja mi je skinula tlak za 24 sata.

  43. #43
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Hvala nanimira i martina.
    Evo da se javim... Danas termin, trudova nema, na pregledu sve ok, kontrola za 2 dana...
    Sto se tice tlaka, od jucer do danas ujutro sam mjerila svakih sat-sat i pol, stalno se vrtio izmedju 120 i 135 / 70 i 85... Jednom sam izmjerila 147/90, al to je bilo nocas, pa sam zaspala i nisam stigla brinuti .

    A sad u rodilistu na pregledu i doktor i sestra umrli od smijeha na moj popis mjerenja, i tko mi je rekao da mjerim toliko cesto, dosta je 2-3x dnevno. Istina, nitko mi nije rekao, ali sam se bila uplasila .
    Kaže dr., uz dvoje djece doma kad tad cete izmjeriti preko 140 .
    Sad je na pregledu bio 120/80.
    I rekao je da osim samog tlaka trebam pratiti i svoje subjektivno stanje, osjecam li se osamuceno, da mi se magli, vrti i slicno. Pa da ako je preko 140/90 i jos se tako osjecam, da onda dodjem.

    Hvala jos jednom svima koje su podijelile iskustva i da se sa tlakom nije za zezati.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    227

    Početno

    Ne tako dugo sam i ja pisala na ovoj temi. Dakle u 37 tjednu malo povisen tlak i trakica pozitivna na proteine, poslana na pregled i hospitalizaciju, na pregledu (10min nakon) tlak super, trakica i labaratorijski urin ne pokazuju proteine, odbijam hospitalizaciju, nakon 2 dana lijecnik kaze da su kolege pretjerale s prijelogom hospitalizacije i da je sve ok (sve ista bolnica). Rađam 40+1, vaginalno, sve ok, izlazim iz bolnice s i dalje jako natečenim nogama, patronažnoj se to ne sviđa, ali tlak ok, za 3 dana tlak skočio, puls pao na 47-48, noge i dalje ogromne, odlazim na hitnu, ostajem u bolnici s dijagnozama: voda u plućima, zatajenje srca, oštećenje bubrega. Stanje sada (nakon 2 mjeseca) je super (na lijekovima)ali ostat ponovo trudna ne smijem i na ivf zbog srca nikad više. Prema riječima liječnika, da sam ostala hospitalizirana, u 24h urinu bi se vidjeli proteini, ili iz drugih nalaza bi se ustanovila preeklampsija i riješavao bi se problem te ne bi došlo do ovoga.
    Imala sam potrebu ovo napisati jer možda nekome pomogne i ne bude "glup" kao ja

  45. #45
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    I ovak i onak bi te poslali doma onaj ko je vidio drugi nalaz.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    227

    Početno

    Nisu me s drugim nalazom poslali doma, već su me svejedno htjeli ostaviti, ja sam potpisala da neću ostat...
    Posljednje uređivanje od laine : 17.08.2017. at 18:05

  47. #47
    Sybila avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,127

    Početno

    Ajme laine zao mi je sto ti se to sve izdogadjalo, strasno da, taj tlak nije za zezati se. Drzi se, ljubi bebicu!

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Nisi ti bila glupa, fulal je onaj tko te pustio iz bolnice poslije poroda otecenu. Preeklampsija se moze dogoditi i bez povisenog tlaka i bez proteinurije, rijetko doduse ali moze. I moze se pojaviti tek nakon poroda.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    482

    Početno

    Laine, jako mi je zao, koji nesretni razvoj dogadjaja
    Hvala ti sto si ovo podijelila s nama, nevjerovatno je koliko ta preeklampsija moze biti podmukla!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •