Stranica 16 od 57 PrviPrvi ... 6141516171826 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 751 do 800 od 2803

Tema: Trudnoća i debljanje!

  1. #751
    Shania avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    202

    Početno

    Kod mene je stalo, konačno..
    28tt +15 kg.

    S time da sam jedino izbacila slatkiše ali ne potpuno, prestala sam raditi tzv kašice. stavila pahuljice, jabuku ,bananu i voćni jogurt, kaže mi frend pa ti si radiš kalorijsku bombu za teretanu

    Manje kruha...Valjda neću sveukupno preći 20..

  2. #752
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa Vidi poruku
    Da, da, da!

    U voću imate i glukozu i fruktozu, to su ugljikohidrati.

    1 gram UH daje 4.5 kcal, i to je to.

    Super je to što u voću ima celuloze koja uspori resorpciju glukoze, također i vitamina i minerala, ali energija je energija, i ono što je nepotrošeno ode u mast.
    da

    ja sam se, npr. iznenadila kada sam u ovoj trudnoci pojela brdo salate oko 11h (razno povrce i malo maslinovog) i kad sam vidjela da mi je 2h kasnije secer 7 i pitala se koliki mi je bio nakon sat vremena od "samo" povrca.

  3. #753
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Franny, ne moras raditi ama bas nista da bi sagorjevala kalorije, dovoljno je lezati mirno 24 sata i disati, a potrosena kolicina odgovara odnosu tvoje visine i tezine (izracun je slican BMI-ju). Znaci sto si u startu veca, to ti vise kalorija treba za odrzavanje. Ako ne radis ama bas nista, a srezes unos barem malo ispod tog minimalnog broja, gubit ces i bez ikakvog posebnog truda.

  4. #754
    Optimisticna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    1,832

    Početno

    Evo, proslo tri tjedna od zadnjeg vaganja....dobivam kilu tjedno. Zapravo i malo vise....imam tri i pol kile vise. Uuuuuuu novi smajlici........

  5. #755
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Franny, ne moras raditi ama bas nista da bi sagorjevala kalorije, dovoljno je lezati mirno 24 sata i disati, a potrosena kolicina odgovara odnosu tvoje visine i tezine (izracun je slican BMI-ju). Znaci sto si u startu veca, to ti vise kalorija treba za odrzavanje. Ako ne radis ama bas nista, a srezes unos barem malo ispod tog minimalnog broja, gubit ces i bez ikakvog posebnog truda.
    izvrsno objašnjeno . to ja i radim .

  6. #756
    ardnas avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    790

    Početno

    Citiraj Shania prvotno napisa Vidi poruku
    Kod mene je stalo, konačno..
    28tt +15 kg.

    S time da sam jedino izbacila slatkiše ali ne potpuno, prestala sam raditi tzv kašice. stavila pahuljice, jabuku ,bananu i voćni jogurt, kaže mi frend pa ti si radiš kalorijsku bombu za teretanu

    Manje kruha...Valjda neću sveukupno preći 20..
    a

    umjesto voćnog jogurta stavi obični
    i izbaci slatko jer si dosta dobila a lito je tu pa kad počne otok nogu i slično zbog vrućina, bolje da se malo pripaziš,

  7. #757
    artisan avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    371

    Početno

    evo ja danas 30+6 tt na +7 kg

  8. #758
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    mene opet nešto krenulo: 33+2 8kg u plusu

  9. #759
    Shania avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    202

    Početno

    manal

    i mene..odjednom vaga dodala još 2 kg

  10. #760
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj Shania prvotno napisa Vidi poruku
    manal

    i mene..odjednom vaga dodala još 2 kg
    a jest bezobrazna vaga! tak i moja! probaj je pomaknuti par centimetara dalje, možda smanji - moja to radi (ne, uopće nisam očajna kad stanem na vagu )
    al iskreno sam sad čak zaokružila na gore i znam da sam malo "prećerala" sa slatkim zadnjih dana. no sve mislim neka je to samo plodna voda koja se povećava - i bebač koji raste intenzivno.

  11. #761
    Sonja29 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na krilima vjetra...
    Postovi
    2,303

    Početno

    manal to je idealna težina sa 33 tt (bar tako pišu)

  12. #762
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    Hvala Sonja! Pa to onda zvuči dobro! (Samo sam sad već na kilaži s kojom sam išla roditi prvi put, pa...)

  13. #763
    Nives avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    584

    Početno

    sa tocno 23+0 tt sam + 4kg u visku (tj. 82kg)

    za mjesec dana dobila sam 2 kg, sto je cini mi se ok
    Posljednje uređivanje od Nives : 07.06.2012. at 08:53

  14. #764
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Franny, ne moras raditi ama bas nista da bi sagorjevala kalorije, dovoljno je lezati mirno 24 sata i disati, a potrosena kolicina odgovara odnosu tvoje visine i tezine (izracun je slican BMI-ju). Znaci sto si u startu veca, to ti vise kalorija treba za odrzavanje. Ako ne radis ama bas nista, a srezes unos barem malo ispod tog minimalnog broja, gubit ces i bez ikakvog posebnog truda.
    Da, samo su dokazali da brojanje kalorija ne fercera... jer je i bitno kakve su te kalorije. Ako su one koje dižu inzulin, htio ne htio trpat će se u zalihe sve što je višak. Ako su kalorije koje dolaze iz proteina i prvenstveno masti, jedi koliko hoćeš i nema debljanja.

    Ovdje je to jako dobro pojašnjeno

  15. #765
    Sonja29 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na krilima vjetra...
    Postovi
    2,303

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Da, samo su dokazali da brojanje kalorija ne fercera... jer je i bitno kakve su te kalorije. Ako su one koje dižu inzulin, htio ne htio trpat će se u zalihe sve što je višak. Ako su kalorije koje dolaze iz proteina i prvenstveno masti, jedi koliko hoćeš i nema debljanja.

    Ovdje je to jako dobro pojašnjeno
    ovo moram potpisati i dodati da funkioniše. Evo u 28 tt sam i dobila svega 3-4 kg

  16. #766
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Mi generalno unosimo previše ugljikohidrata... Šećera prvo, a onda i bijelog brašna i škroba. I ako i jedete slane pogačice od bijelog brašna, inzulin će vam se dignuti kao da ste tortu pojeli - i što - eto brzinskog trpanja viškova u masno tkivo.

    Bazirajte svoju prehranu na povrću i povećanju masti (maslac, kokosovo ulje, orašasti plodovi, maslinovo ulje, mast itd) i osjećat ćete se milion puta bolje a nećete dobivati ekstra kilograme.

    Lijep članak koji pojašnjava zašto brojanje kalorija ne funkcionira

    dio članka, pokušava pojasniti kako to da su se ljudi zdebljali tijekom perioda siromaštva (ako je stvar u tome da se debljaš od previše hrane, zašto su se onda oni zdebljali kad nisu imali šta za jesti)..

    I’ve been arguing otherwise. And one reason I like this hormonal hypothesis of obesity is that it explains the fat kids in Depression-era New York. As the extreme situation of exceedingly poor populations shows, the problem could not have been that they ate too much, because they didn’t have enough food available. The problem then—as now, across America—was the prevalence of sugars, refined flour, and starches in their diets. These are the cheapest calories, and they can be plenty tasty without a lot of preparation and preservation. And the biology suggests that they are literally fattening—they make us fat, while other foods (fats, proteins, and green leafy vegetables) don’t.
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 07.06.2012. at 14:29

  17. #767
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Bit cu jako prosta tj. jednostavna - NE MOZES jest koliko hoces i ne zavrsiti u visku. Ne mozes. Nula bodova. Moze netko objasniti sto god hoce, ali govori drek na sibici.

    Uopce nije stvar u tome da postoji losa prehrana i dobra prehrana. Naravno da postoji. Ali ako trpas u guzicu 4000 najboljih kalorija na dan, najfinijih proteina i masti, s jedva nesto najboljih cjelozrnatih zitarica, a trosis 1400 lezanjem i disanjem (BMR tridesetogodisnjakinje od 60 kg, visine 165 cm), onda ces, na kraju krajeva, biti debelo prase. I nema ti pomoci, osim ako ne pokrenes tu istu guzicu i pocnes trositi barem 4001 kaloriju dnevno.

    Ako ona ista zena od trideset godina iz proslog odlomka jede bijeli secer, onako fino zlicom, svaki dan, ali pojede samo 1300 kalorija tog istog secera, dok usput ide i na posao, prosece kilometar od autobusa do kuce i skuha rucak (koji ne pojede, jer jede samo secer), bit ce u gubitku tj. mrsavit ce jer ce joj potrosnja na dan biti barem oko 1600-1800. Nitko sretniji ako jos voli svratiti u teretanu.

    Niti jedna od moje dvije tridesetogodisnjakinje nece dobiti medalju za zdrav zivot i pravilnu prehranu. Prvoj nikako ne treba 4000 kalorija dnevno, a i ne dize dovoljno guzicu s kauca, a druga jede smece i hrani se nepravilno pa joj mrsavljenje pada u vodu jer niti ce od toga biti zdrava, niti ce tu kilazu zadrzati kad seceru pocne dodavati kobasice i svinjsku mast (s jabukom ili bez).


    Kao netko tko vecinu zivota ima problema s kilazom zbog pogresne prehrane (ne konstantno nekvalitetne, vec zbog VISKA UNESENIH KALORIJA), mogu iz vlastitog iskustva, nakon izgubljenih desetaka i desetaka kilograma (i desetaka i desetaka centimetara obujma), a samo i iskljucivo na nacin da jedem zdravo, uravnotezeno i da unosim manje nego sto trosim, uvijek i bez iznimke, reci da sve tvrdnje, znanstveni radovi i ostale baljezgarije na temu mozes jesti sve i koliko hoces samo ako je na tanjuru [umetni jedan trend] ili [hej, evo drugog trenda] ili [ooo, evo jos jedan] mogu bez problema biti okacene macku o rep. Niti jedna ne drzi vodu, drzi jedinu nakupljeni visak kilograma.

    I uopce me ne zanima mahanje studijama gdje je dokazano ono sto je, zapravo, poznato - da postoji dobra i bolja hrana i nekakvo kvazi-hrana-smece. Naravno da postoji. No dok u guzicu ide previse, guzica je prevelika. The end.

    Oni koji me osobno znaju, sigurna sam da mi vjeruju. Oni koji me ne znaju, a hebi ga. Mogu mi vjerovati onoliko koliko vjeruju, recimo, mikki, marti i ostalim curama koje su uspjesno rodile doma, bez, recimo, formalnog obrazovanja (a da ih ne poznaju).

  18. #768
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    ..pa stvar se svodi na to da se zaista teško prejedati proteinima i mastima, a ugljikohidratima nije Ugljikohidrata se najedeš, i za pola sata možeš opet i vrlo lako je unijeti više nego što ti treba.

    Prejedati se zdravom hranom, dosta teško. Prejedati se procesiranom hranom i ugljikohidratima, vrlo jednostavno.
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 07.06.2012. at 16:01

  19. #769
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Previše jesti nije dobro da jedeš bilo što, ali zaista jesti zdravo - šanse su minimalne da ćeš se prejedati, jednostavno ide teže. Ono, nećeš baš uzeti brokulu prelivenu maslinovim uljem i češnjakom pa se ubijati u toj salati do nemilosti, ali ako je ispred tebe tepsija kolača ili vrećica čipsa, e tada prejedanje ide vidno lakše

  20. #770
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Vrlo je lako i misliti da ti treba puno vise nego sto stvarno trosis, pogotovo u moderno vrijeme gdje se rijetko tko zapravo krece. Mislim, ok, vecina ljudi hoda od kreveta do stola i slicno.

    Gubljenje kila je cista matematika, sve ostalo su finese.

  21. #771
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    I još jedna stvar.. zdrava hrana ne stvara ovisnost. Kada se maknemo od procesirane hrane, bijelog brašna itd. tada smo u stanju pratiti signale tijela bolje, te jesti ono što nam se tada jede (od tih zdravih namirnica i bez straha jesti to što nam se jede), jer te namirnice nisu zamaskirane u aditive, bojila i MSG koji nam stvaraju ovisnost i vuku na još jer to proizvođačima paše.

  22. #772
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Gubljenje kila je cista matematika, sve ostalo su finese.
    Pa godinama se mislilo da je čista matematika, al sad se pokazuje da ipak nije, nego da je kompleksnija znanost

    Budi na LCHF prehrani, jedi što ti je volja od tih namirnica i striktno ih se drži, i garantirano ćeš smršaviti - bez brojanja unešenih i potrošenih kalorija. A LCHF kao lifestyle (koji nije toliko striktan kao LCHF prehrana ako se želi smršaviti) je po meni izvrstan način prehrane - bez opterećenja koliko jedeš ali zato uvelike gledaš ŠTO jedeš.


    1. Osnovne namirnice ili baza prehrane:


    • Meso i perad. Najbolje je meso pasnih zivotinja i slobodnih kokosi. Ne uklanjajte masnocu s mesa i kozu s piletine.
    • Riba i druga hrana iz mora, rakovi, skampe, skoljke, alge. Jedite cesce plavu ribu zbog omege 3 (npr srdela, skusa, lokarda).
    • Jaja - najbolja su organska ili jaja slobodnih kokosi.
    • Povrce koje raste iznad zemlje po mogucnosti iz organskog uzgoja - sve vrste kupusa, brokola, cvjetaca, kelj, prokulica, spinat, blitva, rastika, zelene mahune, articoka, sparoge, tikvice, patlidjani, masline, sve vrste zelene salate, krastavci, rajcica, paprika, koromac, celer, gljive.
    • Masti - maslac, pileca, pacja, govedja i svinjska mast, hladno presano kokosovo ulje.
    • Hladno presana ulja - maslinovo, laneno i sezamovo ulje. Ulje jetre bakalara.
    • Luk, cesnjak, djumbir, zacinsko bilje.
    • Lakto-fermentirane namirnice kao domaci kefir, domaci jogurt i domaci kiseli kupus.
    • Iznutrice
    • Suho meso, slanina, prsut, cvarci i kobasice - ali samo iz domace proizvodnje tj bez glutaminata, nitrita i drugih opasnih kemikalija.
    • Hladetina, juhe od kostiju.
    • Domaca majoneza i umaci napravljeni od hladno presanog maslinovog ulja, maslaca, domacih jaja, zacinskog bilja...
    • Avokado
    • Voda je najbolje pice.



    2. Dodatne namirnice:


    • Punomasni mlijecni proizvodi, kiselo i slatko vrhnje, sirevi. Sirovo - nepasterizirano mlijeko.
    • Korjenasto povrce kao sto su cikla, cicoka, koraba, mrkva (ali ne krumpir niti slatki krumpir)
    • Limun, grejpfrukt i drugo manje slatko voce. Najbolje je sumsko voce (maline, borovnice, jagode, kupine, ribizle) jer sadrze manje secera.
    • Orasasti plodovi i sjemenke - orasi, bademi, ljesnjaci, bucine, suncokretove, lanene i sezamove sjemenke. Mljevene orasaste plodove i sjemenke mozete koristiti umjesto brasna za razna peciva i kruh.
    • Kokosovo brasno, nezasladjeni kakao prah
    • Kava, cajevi, topla ili hladna limunada (od zasladjivaca mozete koristiti steviju)



    3. Namirnice koje se izbjegavaju:


    • Secer, slatkisi, sokovi i svi zasladjeni napitci, kolaci, keksi, peciva. Vocni jogurti, pahuljice i musli za dorucak i slicni proizvodi.
    • Sve zitarice i sve mahunarke
    • Tjestenina, kruh, svi proizvodi od brasna i zitarica.
    • Krumpiri, slatki krumpir, chips i pommes frites.
    • Riza, kukuruz, couscous, bulgur, kokice.
    • Margarin.
    • Kupovni suhomesnati proizvodi koji sadrze kemijske dodatke, npr glutaminate (pojacivace okusa), konzervanse E250 (nitrite) i secere.
    • Ulja bogata omega-6 masnocama: kukuruzno, sojino, suncokretovo, sve vrste koje se nazivaju ”jestivo” ulje.
    • Pivo, koje je tekuci kruh.
    • Slatko voce i suseno voce.



    4. Namirnice koje se mogu povremeno priustiti:


    • Tamna cokolada sa min 70 % kakao
    • Casa vina ili casica rakije

    Posljednje uređivanje od anchie76 : 07.06.2012. at 16:13

  23. #773
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Hrana stvara ovisnost kod onih koji su tome skloni. Stvar je samo u tome sto rijetko tko postane ovisan o necemu sto mora kupiti na trznici, prati pola sata, rezuckati, kuhati i potrositi nekakvo kakti dragocjeno vrijeme pripremajuci obrok. Puno lakse je stvoriti ovisnost o kutiji ili vrecici. Ima ovisnika i o trcanju, a trcanje je skroz zdrava aktivnost, za razliku od prezederavanja sadrzajima raznih kutija.

    I opet, ponavljam, uz najzdraviju prehranu, osoba jednostavno mora biti svjesna ne samo svojih signala i intuicije, zenskog i muskog tijela i usputnih svemirskih poruka, vec zapravo mora imati neko znanje o tome sto ide unutra, a sto van. Neki ljudi stvarno ne moraju paziti jer su, izmedju ostalog, dovoljno sretni da im, uz zdravu prehranu, metabolizam funkcionira tako da i bez brojanja i neke konkretne svjesnosti o unosu/potrosnji uspijevaju odrzavati neku vise ili manje idealnu tezinu. Vecina ljudi nije te srece i, ako stvarno zele odrzavati ili gubiti, moraju znati sto kamo ide.

    I pogresno je, apsolutno pogresno, ikada napisati ili reci da mozes jesti neogranicene kolicine zdrave hrane i da se od nje neces udebljati.

    U krajnjem slucaju, moj muz ima uzasno malo kila, pod cime mislim na uzasno malo. Necu napisati koliko jer bi mi vjerojatno otkinuo glavu da to procita. Prvih dvadesetak godina zivota je jeo iskljucivo smece, bas zadnje americko smece. Sad jede iskljucivo zdravu hranu, ali i dalje se ne deblja samo i iskljucivo zato sto jede manje od onoga sto potrosi, a trosi puno vise od nekog drugog cisto zbog bolesti. U isto vrijeme, nije smrsavio ni grama.

  24. #774
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    cure, jako ste mi dobre . obje . i baš vas volim čitati. dajte mi sad malo razradite teoriju o voću, jer od kad sam T, neprestalno imam potrebu za kiselkastim voćkama, tipa naranče, limuni...ali ne obavezno i nužno samo to jer se davim i u grožđu (full puno prirodnog šećera) ili trešnjama i jagodama. i inače volim voće u životu, ali mislim da sam u zadnjih par mjeseci potrpala u sebe ono što nisam u zadnjih recimo 5 godina.
    ono kaj me zanima, obzirom da se kljukam svim tim prirodnim šećerima, kak se bude to odrazilo na moj šećer? mislim, doznat ću uskoro jer idem opet radit krvnu sliku, ali idem i na OGTT, za cca 10ak dana, pa me sve to malo i brine, a jednostavno se ne mogu zaustaviti. ne mogu. čak se odupirem lisnatim prirpavcima (koje inače obožavam, u ne-trudnom stanju) i svim raznoraznim bijelim pecivima i konkretnijoj klopi, ali ako dnevno ne pohrdam neku kilu voća (raznovrsnog) ne smirim se...

  25. #775
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    anchie, vjerujem da stvarno nemas problema s citanjem s razumijevanjem, pa te molim da jos jednom procitas ono sto pisem.

    Jedem iskljucivo ovo sto si nabrojala i ne jedem ono sto si nabrojala kao lose. I znas sto? Ako pozderem vise nego sto potrosim, debljam se, cim unos prelazi potrosnju duze od dan, dva (par dana mi jos nikad nije ucinilo nikakvo zlo). Ako pojedem manje nego potrosim, gubim. Ako pojedem tocno onoliko koliko trosim, odrzavam.

    I to je cista matematika. A moj je IZBOR da je kvaliteta moje kvantitete upravo ovakva o kojoj ti pises.

    Moja mama gubi kile nejedenjem ili jedenjem gluposti tipa UN dijete.

    Moja mama dobije te kile nazad cim prestane jesti UN dijetu. Ja svoje nikad nisam dobila, osim u trudnoci, ali kontrolirano i umjereno.

    Njezin izbor je, logicno i objektivno, losiji od mojeg. Ali i ona gubi kad unosi manje.

    I to je opet cista matematika. Kad se slozimo oko matematike, onda nema problema, mozemo razgovarati o racunskim operacijama i finesama koje dolaze do konacnog rezultata. I tu se u potpunosti slazem s tobom, naravno da je bolje jesti kvalitetnu hranu nego smece.
    Posljednje uređivanje od Kaae : 07.06.2012. at 16:24

  26. #776
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Franny prvotno napisa Vidi poruku
    cure, jako ste mi dobre . obje . i baš vas volim čitati. dajte mi sad malo razradite teoriju o voću, jer od kad sam T, neprestalno imam potrebu za kiselkastim voćkama, tipa naranče, limuni...ali ne obavezno i nužno samo to jer se davim i u grožđu (full puno prirodnog šećera) ili trešnjama i jagodama. i inače volim voće u životu, ali mislim da sam u zadnjih par mjeseci potrpala u sebe ono što nisam u zadnjih recimo 5 godina.
    ono kaj me zanima, obzirom da se kljukam svim tim prirodnim šećerima, kak se bude to odrazilo na moj šećer? mislim, doznat ću uskoro jer idem opet radit krvnu sliku, ali idem i na OGTT, za cca 10ak dana, pa me sve to malo i brine, a jednostavno se ne mogu zaustaviti. ne mogu. čak se odupirem lisnatim prirpavcima (koje inače obožavam, u ne-trudnom stanju) i svim raznoraznim bijelim pecivima i konkretnijoj klopi, ali ako dnevno ne pohrdam neku kilu voća (raznovrsnog) ne smirim se...
    Lagala bih da kazem da znam kako ce se bilo sto odraziti na tvoj secer jer se u to ne razumijem dovoljno.

    Ali ako nemas inace problema sa secerom i nisi nikad imala, voce ti vjerojatno nece utjecati na rezultat. Ako ti OGTT ispadne los, sumnjam da ce biti od voca, ali nakon toga ces morati srezati unos secera, ukljucujuci one vocne.

    Ili, drugim rijecima, a anchie za ljubav ( ), ako jedes samo i iskljucivo to voce, nece ti biti nista, jos ces biti i mrsava. Ako jedes pecivo, bit ces debela i bolesna.


    Mojim rijecima, ocito ne jedes previse voca jer se ne debljas, a izgleda da i jedes kvalitetniju hranu nego sto si jela prije, pa si duplo na konju. Gatanje OGGT-a je iznad mojih stakleno-kuglenih mogucnosti. Ako pocnes jesti previse voca, a da i ne jedes lisnato tijesto, bit ces debela i trudna. I mozda i bolesna.

    To se sad moram malo i saliti, jel.

  27. #777
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    I pogresno je, apsolutno pogresno, ikada napisati ili reci da mozes jesti neogranicene kolicine zdrave hrane i da se od nje neces udebljati.
    Ali i stvar je toga ŠTO smatramo zdravom hranom, to često bude vrlo relativan pojam. Meni evo za primjer niti jedan proizvod od pšenice nije u kategoriji zdravog, i evo recimo domaći kruh koliko god da je domaći mi spada u kategoriju loše hrane jer diže inzulin neviđeno, jer sam s godinama spoznala da je pšenica u kategoriji "smeće"... Tako da će meni konzumacija domaćeg kruha biti u istoj kategoriji kao i konzumacija kolača ili ne znam čokolade - jer ta namirnica jednostavno ne čini dobro mom tijelu pa makar došla i iz kućne radinosti. A netko drugi će domaći kruh smatrati zdravom namirnicom jer se ne opterećuje time što pšenica čini tijelu, kako utječe na inzulin itd.

    I da je ta tema mršavljenja i zdrave prehrane jednostavna, onda bi i svi stručnjaci mislili isto - a ne misle. I tek sada zadnjih godina se počinje govoriti koliko je pšenica loša, koliko su ugljikohidrati štetni, koliko ih se povezuje s kardiovaskularnim bolestima i kako nije samo stvar koliko jedemo nego i što jedemo. Te da masnoće u krvi nisu od masnoća u prehrani nego opet od ugljikohidrata itd itd itd. Sve to polako isplivava na površinu, ali fakat polako.

  28. #778
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    iskreno Kaae, ne sviđa mi se kako pišeš, djeluješ mi fakat nabrijano - i imam dojam da te to što je napisano smeta samo zato što ga ja pišem.

    Ja ne govorim o dijetama - nikad niti nisam niti mislim da je dijeta pametna - stoga ne kužim zašto spominješ dijete? Ako si imalo bacila oko na link koji sam stavila, uvidjet ćeš da to nije dijeta, to je lifestyle. Po meni pametan lifestyle jer i na osnovu toga pročitanog a i isprobanog na sebi rekla bih da čini vrlo dobro tijelu (a samo kao nuspojava je to da nemaš viška kg jer se ispravno hraniš).

    Linkove sam stavila, kome se da neka pročita.. Ja i dalje stojim kod toga da mršavljenje i držanje kg pod kontrolom više nije obična matematika kao što se mislilo, jer se shvatilo da različite namirnice različito utječu na metabolizam. I da, složit ću se da je moguće smršaviti ukidanjem kalorija, ali isto tako ću zaključiti da to po mom mišljenju nije najpametniji put, da ima i puno pametnijih načina za dostizanje zdravlja a onda i dobre kilaže (kao nuspojave tog zdravog hranjenja).

  29. #779
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Trigliceridi u krvi su, vecinom, od ugljikohidrata. Ja ih vec dugo vrijeme nemam povisene (imala sam neznatno) jer kruh, tjesteninu i slicno jedem valjda praznikom, a praznik je uvjetna rijec za - vrlo rijetko. Kruh, kad jedem, jedem domaci, a kad ne stignem, a bas mi se jede, kupim najbolje sto mogu naci. Unos je nedovoljan, s obzirom da je rijedak, da mi domace vs. kupljeno predstavlja neku razliku na vagi ili krvnoj slici. Da ga odlucim jest svaki dan, pekla bih ga doma jer je nedvojbeno bolji od industrijskog. Tebi uopce ne valja i smatras ga losim i ti ga uopce ne jedes. Odlicno, i tebi i meni. XY mozda nadje neku sredinu izmedju.

    Tema je jednostavna, zapravo, no moze postati jako komplicirana ako si time izuzetno opsjednut. Vecina ljudi stvarno nema razloga smatrati prehranu nuklearnom fizikom, ali kad bi se veci broj ljudi odlucio barem malo informirati, vjerojatno bi se slozili s tobom, a i sa mnom. Jer u principu uopce ne govorimo o razlicitim stvarima, vec o istom, ali na razlicit nacin.

    Nabrijana jesam, na temu, ne na tebe. Ok, priznajem, povremeno skocim na onaj opcepoznati koji i ovdje djeluje bezveze patronozirajuce, ali ajde, zapravo se trudim suzdrzati.

    Sto se dijeta tice, protivnik sam svih redom i slazem se da je ono sto si napisala lifestyle. I promjena nacina prehrane i zivota je jedino sto nekome moze pomoci pri skidanju kila. Trajnom, vjecnom, itd.

    I drago mi je, zapravo, da si se na kraju slozila sa mnom.

    Naravno da je moguce smrsaviti ukidanjem kalorija i to nije najpametniji put. Niti jedan jedini put nisam napisala da jest, vec naprotiv. Ali moze se. Ono s cim se ja nikako ne slazem, a probala sam i sama pa znam da ne radi, jest skidanje kilograma ispravnom prehranom, ali pogresnim kolicinama. U mojem slucaju je ispravna prehrana bila identicna onome sto i ti propagiras ispravnim.

    I jedino na sto cu uvijek skakati (jednako kao sto skacem na UN dijete i slicne smijurije) jesu recenice tipa: mozes jesti koliko god hoces, dok je zdravo, i neces se debljati. A skakat cu zato sto je to notorna laz (zbog matematike).

  30. #780
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, priznajem, povremeno skocim na onaj opcepoznati koji i ovdje djeluje bezveze patronozirajuce, ali ajde, zapravo se trudim suzdrzati.
    Zanimljivo, ti se sprdaš i to je ok, a meni se predbacuje smajli koji se smješka? Meni je nevjerojatno kako svaki korisnik poruci da ton kakav želi dati... pa tako i ti. Baš sam išla vidjeti gdje sam ja to stavljala tog "patronizirajućeg" smajlija, kontala sam da je posvuda, al eto nije. I stavila sam ga tamo gdje sam zaista htjela staviti smajlija - meni on znači dobro raspoloženje, informaciju sugovorniku da je ton moje poruke pozitivan a ne nabrijan. Tome meni služi taj smajli... ali eto, očigledno drugima taj isti smajli ne znači isto što i meni kada ga stavim. Sve je to u očima čitača.. Pa tako i neka svi drugi pročitaju i uzmu od toga svega napisanog na temu ono što im paše.

    I jedino na sto cu uvijek skakati (jednako kao sto skacem na UN dijete i slicne smijurije) jesu recenice tipa: mozes jesti koliko god hoces, dok je zdravo, i neces se debljati. A skakat cu zato sto je to notorna laz (zbog matematike).
    Prežderavanje je nezdravo. Točka. Tu se svi mogu složiti. Ne može biti zdravo da je neznam koja namirnica u pitanju. No onda dolazimo do pitanja, zbog čega se osoba prežderava? Sigurno nije zbog hrane i potrebe za jelom ako se zaista zdravo hrani. Znači da je psiha u pitanju. I da, zaista se teže udebljati od zdrave hrane (neki su testirali i tvrde da uopće nije moguće, namjerno su se prežderavali - ja nisam testirala pa ne mogu tvrditi), dok je kod procesirane i hrane pune ugljikohidrata vrlo jednostavno unijeti više nego što ti treba, pa i tako nakupiti viška kg.

    A vezano za matematiku, ako ti se da, pročitaj par linkova , jer to bi bila jednostavna matematika kada se ne bi uzimao inzulin u računicu (a tako se do sada gledalo, kalorije unutra vs kalorije van i mislilo se da je zaista tako), no eto u zadnje vrijeme se spoznalo da nije tako jednostavno baš zato što inzulin ubacuje u tu jednadžbu sasvim jedan novi faktor koji cijelu jednadžbu baca van iz balansa. I zato nekim ljudima koji režu količinu kalorija ne uspjeva smršaviti, jer se zanemaruje djelovanje inzulina u cijeloj jednadžbi.
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 08.06.2012. at 12:06

  31. #781
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pa zapravo, nedostatak, ili jedna od glavnih karakteristika neverbalne komunikacije je upravo to - primatelju poruke je ostavljeno puno vise slobode za interpretaciju. Tu sad vec imam i formalno obrazovanje pa sam u to jos vise sigurna nego u ovo sto sam, sistemom pokusaja i pogreska, naucila sama, uz malo googla i pokoje knjige.

    I zapravo je bas zgodno da se na kraju krajeva slazemo. Cak i oko prezderavanja. Pravo prezderavanje sigurno ima podlogu van gladi i potrebe za jelom. Drugi problem moze biti, a cesto i je, kriva procjena. Rekla bih da prezderavanje vodi do onoga sto na engleskom govornom podrucju zovu morbid obesity. Kriva procjena vodi do blazeg oblika istog problema - viska kilograma. Ovi iz kategorije broj 1 vrlo vjerojatnije imaju i drugih problema osim vrste hrane koju jedu. Ovi iz kategorije broj 2 stvarno mogu, a i cesto se hrane, zdravim stvarima.

    Nakon sto odredimo razliku izmedju zdravog i nezdravog, stvarno mozemo ici u detalje oko toga sto je (kome) stvarno zdravo. Evo ti ne jedes nista psenicno. Ja jedem ponesto, integralno. Neki se hrane samo sirovom hranom. Neki jedu iskljucivo i samo proteine. Neki samo hranu biljnog porijekla. I svi koji se hrane drugacije od prosjeka tvrde da se bas oni hrane najzdravije. Neki iz ovih kategorija mogu bez problema biti pretili, morbidno pretili, neki su mrsavi, a neki su skroz normalne, zdrave tezine. Nesto sto vrijedi za jednog, ne vrijedi za drugog, iz brda razloga, od medicinskih, do nacina zivota.

    Sto je bas ono najstvarnije najzdravije, mislim da nitko tu ne zna, a cak ni van foruma. Znamo samo, tj. trebali bismo znati kad bismo se (svi) informirali, sto je svakako nezdravo, a to je razni drek iz raznih vrecica i kutija, za pocetak. I ogromne kolicine (bilo cega).

  32. #782
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    (Ne radi link na linkove; trudila sam se otvoriti na vise nacina.)

  33. #783
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Mene je pred kraj trudnoce (u kojoj mi je cijelo vrijeme bilo mucno) uhvatilo jedenje rashladjenih zrelih smokvi (bila sezona)... uglavnom, to definitvno deblja, natukla sam tih dana kila iako sam prakticno zivjela od smokvi i ponekog jogurta (od ostalog mi je bilo zlo)... Mislim da treba ipak paziti na kalorijsku vrijednost tog voca...

    PS - ontopic lchf dijeta i da su navodno uspjesnije od nekih drugih - evo link na jedan zgodan post na jednom drugom forumu gdje su navedene reference na znanstvena istrazivanja koja to opovrgavaju - tj. dokazuju jednostavnu teoriju da ako jedes manje kalorija nego ti organizam trosi, da onda mrsavis, neovisno o izvoru tih kalorija. Vrijedi naravno i obrnuto...
    http://www.coolinarika.com/forum/zdr...2#msg_11166641
    Ja u te inzulinske price ne vjerujem... ako ti secer digne inzulin u krvi, onda ne trosis mast nego secer - ali kad potrosis secer onda se i inzulin povuce iz krvi i pocnes trositi mast... pod uvjetom naravno da nisi unio novi secer u organizam. Sto se opet svodi na jednostavnu cinjenicu da ne treba previse jesti i onda se mrsavi. A dodatno podrzava moju teoriju da ne treba jesti 5 obroka dnevno nego onoliko koliko ti odgovara (kod mene je to tri) - jer onda defacto das vise vremena organizmu da trosi mast iz rezevi jer ne dizes inzulin u krvi s novim secerom...

  34. #784
    eris avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Doboj
    Postovi
    859

    Početno

    Osvrt naanchie76 i kaae raaspravu: u drugoj trudnoći sam se normalno debijala do 700grama mjesečno(u prosjeku) sve do mog 6. mjeseca, a bio je juli, kada sam ne jedući ništa više od pečenih paprika, lubenice, i kuhanog kukuruza, dobila jedno 3 kg. A jela sam to kolko god sam mogla.
    Primjer drugi:pisala sam na temi Pretilost kod djece, je moja porodica. Ima nas 5-oro(mašalah), svaki dan kuhamo hranu, ama baš svaki dan je bar jedno jelo iz kučne radinosti, i to ne nešto brzinsko, nego, pravi ručak. Šira porodica je uglavnom sva normalne težine, mm čak i mršav, ja ok, sin mršav, mala seka ok, dok mi je najstarija kći nabacila 20kg u neke 2 godine, pa sada ima 78 najmanje. A svi stalno jedemo isto, potpuno isto hranu, dijelimo sličan genetski materijal, ali naša kćerka jede više, jede puno hljeba, jede kasno, i uglavnom, ne diže dupe rado. Za ne povjerovat, jedno za stolom tjeraš da uzmejoš malo, drugo moliš da ne jede više. Prvi put se osvijestila prije 2 mjeseca, nakon brda mojih bezuspješnih priča, i odlučila ići u školu pješke(cca 3km). Bez ikakvog gladovanja, bez trunke promjene u načinu ili količini ishrane za sedam dana je izgubila 1kg, naredne sedmice još jedan. Matematički, ili ne, ona je unosila više no što joj treba, a plus užine su joj bile uglavnom hrana sa crne liste(čips, bombone i slično)
    Posljednje uređivanje od eris : 08.06.2012. at 11:51

  35. #785
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Oooops, sorry.. evo popravila sam

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    ako ti se da, pročitaj par linkova ,

  36. #786
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj eris prvotno napisa Vidi poruku
    Matematički, ili ne, ona je unosila više no što joj treba, a plus užine su joj bile uglavnom hrana sa crne liste(čips, bombone i slično)
    da, teško da se može reći da se svi isto hrane, ako netko ima užinu ovakvu a drugi nema. I da, istina je da i svako tijelo različito reagira na iste namirnice, nečije će više trpati u zalihe, a nečije će manje.

    No mislim da za sve vrijedi ista stvar - potrebna nam je fizička aktivnost. Ne zbog toga da bismo bili zgodni, nego zato što je naše tijelo dizajnirano da se bavi fizičkom aktivnošću, i zaista propada ako ga se ne koristi. Što bi moj brat rekao "kad je ta osoba zadnji put natjerala srce da pumpa ko ludo i da ta krv jurne kroz žile i "pročisti" to? " Iskarikirano je to naravno, ali ima tu puno istine.

  37. #787
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    PS - ontopic lchf dijeta i da su navodno uspjesnije od nekih drugih - evo link na jedan zgodan post na jednom drugom forumu gdje su navedene reference na znanstvena istrazivanja koja to opovrgavaju - tj. dokazuju jednostavnu teoriju da ako jedes manje kalorija nego ti organizam trosi, da onda mrsavis, neovisno o izvoru tih kalorija. Vrijedi naravno i obrnuto...
    http://www.coolinarika.com/forum/zdr...2#msg_11166641
    Ja u te inzulinske price ne vjerujem... ako ti secer digne inzulin u krvi, onda ne trosis mast nego secer - ali kad potrosis secer onda se i inzulin povuce iz krvi i pocnes trositi mast... pod uvjetom naravno da nisi unio novi secer u organizam. Sto se opet svodi na jednostavnu cinjenicu da ne treba previse jesti i onda se mrsavi. A dodatno podrzava moju teoriju da ne treba jesti 5 obroka dnevno nego onoliko koliko ti odgovara (kod mene je to tri) - jer onda defacto das vise vremena organizmu da trosi mast iz rezevi jer ne dizes inzulin u krvi s novim secerom...
    Osobno, radije bih da koristimo izraz LCHF prehrana, jer mi od riječi "dijeta" kosa ode metar u zrak kad je čujem - iako "dijeta" u originalu znači način prehrane, ali eto, ta riječ je s vremenom prikupila sasvim neki drugi prizvuk - brzinsko mršavljenje uz što manje truda.

    Istina je da će čovjek smršaviti smanjivanjem količine hrane. ALI, ljudi moji to nije lako.. to uopće nije lako. Ja ne znam kako vi, ali ja ne mogu (i ne želim) biti gladna. To je baš ono fakat grdi osjećaj.. grizem sve oko sebe. I kad se ljudima koji su navikli trpati u sebe štošta, kaže da bi trebali biti biti na dijeti (i ergo nekada biti gladni), velika većina će ih odustati jer nisu u stanju istrpiti to. To nije jednostavno. Plus što uopće nije jednostavno brojati te kalorije. Svaku stvar prije nego staviš u usta moraš izračunati. Možda nekome taj sistem pomaže da se kontrolira, ali osobno meni je to prenaporno. I u konačnici ne želim jesti brojeći, želim jesti zato što neka dobra i kvalitetna namirnica mom tijelu zaista TREBA i ja ću mu je dati bez obzira na br kalorija koju ta namirnica ima.

    Meni osobno je puno lakše jesti štogod od namirnica s LCHF liste, jesti kad god mi se jede, nikad ne biti gladna, jesti kikiriki i bademe s guštom ne brojeći koliko ih je i biti na istoj kilaži (ili manjoj ako baš jako malo UH unosim), nego brojati kalorije (a jesti hranu koja baš vjerojatno i nije baš naj, ono strpam sladoled pa brojim koliko sad manje brokule moram pojesti - karikiram naravno). Ovaj način (LCHF) prehrane te tjera da razmišljaš ŠTO unosiš (a ne to koliko unosiš), moraš promijeniti loše navike unošenja procesirane hrane, moraš vijuge upregnuti ŠTO jesti kada ne jedeš brašno, moraš jednostavno poboljšati svoju prehranu jer ne možeš egzistirati na staroj. I sama ta činjenica je već dobra, jer je kvaliteta namirnica koje ulaze u tijelo puuuuno bolja u odnosu na prije.

    U konačnici TO JE svrha hrane, da bude gorivo našem tijelu, da s hranom unesemo sve ono što mu je potrebno za funkcioniranje, a ne to da ne možemo prestati jesti nešto samo zato što nam je fiiiiinoooooo (jer ima MSG i hrpu šećera u sebi pa nam stvara ovisnički odnos s hranom) a istovremeno tom namirnicom činimo štetu tijelu jer mu ubacujemo smeće i još ga tjeramo da se nekako nosi s tim umjesto da mu damo ono što mu zaista treba.
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 08.06.2012. at 12:30

  38. #788
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Hm, nisam znala za LCHF način prehrane, ali sam bila na anticandida dijeti (što je u osnovi isto), i moram priznati da se nikad bolje nisam osjećala. Puna energije, anemija mi se popravila, nisam bila umorna, bez obzira koliko sam jela (a jela sam puno ) nisam imala onaj osjećaj pretrpanosti. Dok sam se toga u trudnoći pridržavala, nekih 4 mjeseca, dobila sam svega 3 kg. Nakon toga su me omađijale pekare i do kraja sam natukla još 18 kg. A u oba slučaja sam jela koliko želim i kad želim. Izgleda da mom organizmu ipak nije svejedno hoću li pojesti četiri kroasana ili kilo pečenog.

  39. #789
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ma brojanje kalorija je lako cim se naviknes. I dalje koristim kuhinjsku vagu, ali ne za sve, no mogla bih je, zapravo, skroz izbaciti. Jednostavno znam na pamet.

    I stvarno nisam gladna, postoje dani i dani kad bih pojela trecinu manje od 'dozvoljenog' jer mi jednostavno nije trebalo. Bas gladna sam bila samo u pocetku. prije XY godina, kad sam prestala jesti smece, a tijelo se jos nije bilo naviknulo da novu prehranu. S tim da moram napomenuti da mi jedemo zitarice, ali recimo 90-95% integralne. Bilo bi i vise, ali ne mogu se u potpunosti izolirati jos i zbog prehrane pa onda uleti i svastanesto, ali rijetko.

  40. #790
    Sonja29 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na krilima vjetra...
    Postovi
    2,303

    Početno

    Nikada nisam imala problema sa kilogramima od hrane,moj največi problem je hormonalna terapija.Pošto imam viška nekih 5 kg prije trudnoće sada se po malo pridržavam i jednog i drugog načina prehrane i super se osječam. Malo teže mi ide to brojanje kalorija)) Sigurno nije problem kad se navikneš. Od žitarica jedem ražene i ječmene pahuljice,bijeli kruh odavno izbjegavam,pojedem po krišku domaćeg raženog.Povrće volim a i voće osim banana

  41. #791
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Da se malo vratim na temu, tj. brojanje i mjerenje: danas tocno 17 tjedana, u plusu 1200 grama. Izmjerila sam jucer trbuh, oko pupka je narastao tocno 7 centimetara.

  42. #792
    Sonja29 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na krilima vjetra...
    Postovi
    2,303

    Početno

    Kaae morat ćeš mi malo pojasnit to brojanje kalorija Trbuh nisam mjerila ali je tak "mali" da me često pitaju nosim li blizance

  43. #793
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sto te zanima?

  44. #794
    Sonja29 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na krilima vjetra...
    Postovi
    2,303

    Početno

    Malo sam i ja lijena pa...sigurno postoje tablice po kojima je odredjen unos kalorija.Još jedna stvar.... sa svojih trenutnih 70 kg i 165 cm visine kako da znam koliko trebam dnevno unijeti kalorija? Na zalost kod nas u blizini nema nutricionist (vjerovatno Sarajevo i B.L.) ali to mi je sve daleko jer ne smijem putovati.

  45. #795
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nasla sam ti godinu rodjenja u potpisu, pa ispada da je BMR 1445.4 No to ne vrijedi sad kad si trudna, moras dodati, recimo, barem 300 kalorija dnevno, a i to pod uvjetom da se doktor slozi da je ok da zadrzavas ili cak gubis kile u trudnoci (a vjerojatno nije, u tvom slucaju, tj. za to nema razloga).

    Taj BMR, iliti basal metabolic rate je neki okvirni minimum. Cim radis bilo sto vise osim lezanja i disanja, ako jedes onoliko koliko ti izracun pokazuje, bit ces u manjku. I naravno da je bitno sto jedes, ako zelis mrsaviti/odrzavati na zdrav nacin, tj. opcenito se zdravo hraniti i zdravo zivjeti. Bitna je i fizicka aktivnost.

    Ja sam godinama brojala sama, ono, zdravo seljacki s biljeznicom, a onda sam pronasla ovo. Nije nikakvo otkrivanje tople vode, ali je zgodno jer ima odlicnu bazu podataka (pogotovo za americko trziste, sto se tice bilo kakve pakirane, ali ne i iskljucivo industrijski obradjene hrane) i vrlo je lako preracunavati kolicine. Kroz XY mjeseci koristenja sam, uz njihovu bazu, jos dodala brdo svojih stvari, tako da mi je MFP super prijatelj.

    Trenutno moram priznati da ga ne koristim, ali vracam se natrag nakon sto rodim. Ne koristim ga zato sto, nakon svih ovih godina, zapravo znam sto jedem, sto mogu i sto ne bih trebala i koja kolicina hrane, onako od oka, ima koju vrijednost.

    Ovako napisano sve skupa zvuci prestrasno, tj. cini mi se da izgleda kao da okolo hodam s vagom i da mjerim svaki zalogaj koji jedem, ali to uopce nije istina. Tezak je samo pocetak, kad se prebacujes s neke 'normalne' prehrane (koja je cesto vrlo pogresna), na novi sistem, pa neke namirnice postaju nove, nekih vise nema, zeludac je ogroman, nemas nikakve ideje o tome koliko je sto kalorijski/nutricionisticki vrijedno, itd. Mogu bez problema sjesti za stol u restoranu i imati prilicno dobru ideju o tome sto cu pojesti, u smislu tih vrijednosti. Ili kod bilo koga kod kuce.

    Jedino cime sam opsjednuta je citanje etiketa sa sastojcima u ducanu... pa onda u ducan obavezno idem sama, usprkos tome sto ne kupujemo puno pakirane hrane tj. ono sto dodje pakirano je stalno jednih te istih proizvodjaca. Ali ja ipak uzimam stvari s polica i citam.

  46. #796
    Sonja29 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na krilima vjetra...
    Postovi
    2,303

    Početno

    Hvala! Fizička aktivnost mi nikada nije bila problem.Kao dijete trenirala odbojku i karate,planinarim,puno pješačim a zadnjih godina idem na fitnes i vozim bicikl ali sada sam osudjena na mirovanje pa se bojim da se naglo ne udebljam.

  47. #797

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    29

    Početno

    napeta tema hahhaha, svatko misli da zna najbolje.
    evo moja trudnicka prehrana
    ujutro čim se ustanem doručkujem, i to dobro pojedem jer ako ne pojedem dosta nemogu dobaccit do rucka haha
    najcesce jedem kiflu sa abc namazom, sa sirom, oicok sirom,a ponekad sa pilećom dimljenom sunkom a nekad i argetom.
    uz to pijem 2-3 salicemlijeka od 2dcl. i meni to tako odgovara i pase.odgovara mi to hladno mlijeko ujutro.neznam sto bi drugo i trebala jesti...rucak u mojoj kuci je oko 12:30, standardno se jede kako ja kazem kašikom,juha,lešo meso, dinstani kiseli kupus, razna variva od mahuna,biže,boba,graha,leće,pire s šniclama u toću, jednom tjedno mozda gradela sa blitvom ili tjestenina, a nema obroka da nema salate po nekoliko zdjela...popodne pojedem nesto slatko, evo sad lupam veliki veliki sladoled..ili nesto od rucka pojedem onak s noga iz loncaoko 5 sati, puno vode nastojim piti, i navecer bioaktiv i voce, imam svoje tresnje,marelice,grozdje,dinje i pipune...ne pase mi kasno prejedanje jer onda nemogu nit disati nit sjediti nit pricati..a i plus ne zelim jesti kasno..i mislim da radim dobru stvar...sve unosim i dobila sam dosad 2,5 kg a na pola trudnoce sam.zatrudnila sam sa 77 a sad imam 79,5 kg na 177cm visine.i naravno da se ne zelim razvaliti od kilograma, ali hvala bogu da cu pojest cips kad mi se jede ili sladoled ili popit 2 pive pa da je neznam sta u njima..i onako iskreno nadam se da necu dobit preko 12 kg jer bi bila ogromna

  48. #798
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    thubbe, blago tebiii , ja ti zavidim iz petnih žila ...da ja sve to smažem, fakat bih se uprasila, dapače, već sam ziher dobila pol kile čitajući kaj sve pojedete. mene se prima i čaša vode. ali zato kaj ne vježbam. to je moja velika mana i greška, što sam prestala s fizičkom aktivnošću (duuuga priča), pa sam se u 8 zadnjih godina zdebljala 35 kila!!!

  49. #799
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    29 tt i 13 kg u plusu. Čudno je što sam najviše kila dobila do 4. mjeseca a trbuh ravan ko daska. Meni se to čini jako puno, a drugi ne mogu vjerovati da sam toliko dobila jer se osim trbuha i cica to nigdje ni ne vidi. Mislim da jedem normalno, možda i premalo (rijetko sam gladna) jer mi se trudnički prohtjevi baziraju isključivo na napitcima (koje nikad prije nisam ni kupovala ni pila): soja čokoladno mlijeko, cedevita, mineralna i pivo (njega ne pijem, samo ga sanjam i maštam). Jedem što mi se jede, mada osim sladoleda mogu reći da se hranim poprilično zdravo. Na početku imala 50-52 kg.

  50. #800
    sandrich21 avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    9

    Početno

    palčica isto kao i ja...do 29.tt sam dobila 13 kg, sad sam 38.tt i 17 kg sam u plusu...isto tako drugi ne mogu vjerovati da sam toliko dobila, samo mi je stomak narastao ( kao lopta je :D) isto jedem sve normalno kao i prije, što mi se jede...ali moja dr misli da sam dobila malo previše, slala me i na ogtt i sve je ok. Ja mislim da to jednostavno tako mora, ne brine me to baš. Valjda tijelo zna koliko mu je potrebno, samo se nadam da će to sve negdje otići nakon poroda :D

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •