Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 73

Tema: trudnoća i alkohol

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    191

    Početno trudnoća i alkohol

    Svaki dan uz ručak popijem časšu crnog vina (bevandu). Nizak mi je tlak, a i fino mi je. E sada, trudna sam i zanima me da li to mogu nastviti prakticirati, ili je i tako mala količina alkohola opsana za dijete?

  2. #2
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    Tu su mišljenja različita.
    Mnogi će ti reći ni slučajno, pogotovo u prvom tromjesečju (američki časopisi i knjige).
    Ja sam čitala nedavno u nekom engleskom časopisu (mother and baby ili practical parenting) da je čaša vina dnevno čak korisna, jer sadži željezo.
    Navodno je i u Francuskoj takav običaj.
    Najbolje da sama odlučiš. Sumnjam da je škodljivo, možda je i korisno, ali ipak je to prvenstveno tvoja odluka.

  3. #3
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Citiraj Joe prvotno napisa
    da je čaša vina dnevno čak korisna, jer sadži željezo.
    Svašta! Btw. ja našla i jednu studiju u kojoj kažu da je pušenje u trudnoći zdravo i smanjuje mogućnost alergija u beba :shock:

    Frogy, nikad nije utvrđena donja granica alkohola koja bi bila neškodljiva za fetus i zato svi preporučuju izbjegavat alkohol skroz.
    Nizak tlak možeš riješit i na 101 drugi način!

  4. #4
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    Sorry, nisam mislila propagirati alkohol u trudnoći....
    Samo mi je interesantno kako se mišljenja razlikuju.
    I časopisa i liječnika i forumaša.
    Meni čaša vina tu i tamo nije strašna stvar.
    Ali to je samo moje mišljenje. Svatko radi prema svojoj savjesti.

  5. #5
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Svatko radi prema svojoj savjesti.
    i filtrira informacije u skladu s onim što već otprije misli...

  6. #6
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    Is it dangerous to drink alcohol during pregnancy?
    Yes. Drinking alcohol during pregnancy can be dangerous to you and your baby. Babies born to mothers who drink during pregnancy may have health problems. One of these problems is called fetal alcohol syndrome.


    What is fetal alcohol syndrome?
    Fetal alcohol syndrome is a group of problems in children born to mothers who drank alcohol during their pregnancy. These babies are usually small and underweight. They often have birth defects such as delayed development and, as they grow older, they may have behavior problems. The most serious problem is mental retardation.



    How common is fetal alcohol syndrome?
    In the United States, about 1,200 children are born each year with fetal alcohol syndrome. It is the leading cause of mental retardation in this country.



    How can I prevent fetal alcohol syndrome?
    The best thing you can do is stop drinking when you are thinking about getting pregnant. If you get pregnant, quit drinking alcohol and drink other beverages, like water or fruit juices.



    Will it hurt my baby even if I don't drink every day?
    Yes. Even small amounts of alcohol can be harmful. Because no amount of alcohol can be considered safe, pregnant women should avoid all alcohol during the entire pregnancy. (Drinks with alcohol in them include beer, wine, hard liquor and wine coolers.)

    "Binge drinking"--having 5 or more drinks at a time--is particularly dangerous for your baby, because it makes the level of alcohol in your blood very high very quickly. So, even if you don't drink every day, you may put your baby at risk for fetal alcohol syndrome.



    What if I can't stop drinking?
    Be honest with your doctor. Tell him or her how much you are drinking. Your doctor may be able to help you stop drinking before it hurts your baby.



    Is there a cure for fetal alcohol syndrome?
    No, there is no cure. Children with fetal alcohol syndrome can be helped, though. The treatment involves giving them good medical and dental care, and eyeglasses or hearing aids if these are needed, and placing them in special school programs


    izvor:
    http://familydoctor.org/068.xml

  7. #7
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    Ma joj, sad ja ispadam neki alkos...
    Ja popijem malo vina jednom u 2 tjedna (sad ni toliko jer mi je ogtt nakon 2 sata bio 7,5 pa sam oprezna).
    Nemojte me odmah slat u Vinogradsku...

  8. #8
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Ja bih na tvom mjestu zahvalila Bogu na cedu koje nosim u sebi, nakon sto procitam:

    Will it hurt my baby even if I don't drink every day?
    Yes. Even small amounts of alcohol can be harmful. Because no amount of alcohol can be considered safe, pregnant women should avoid all alcohol during the entire pregnancy. (Drinks with alcohol in them include beer, wine, hard liquor and wine coolers.)

  9. #9

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    191

    Početno

    Hm, daje mi za misliti... Ništa, bolje spriječiti nego liječiti. Od danas svoj tlak liječim na drugi način :/ Zlu ne trebalo...

  10. #10
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    Citiraj Joe prvotno napisa
    Ma joj, sad ja ispadam neki alkos...
    Ja popijem malo vina jednom u 2 tjedna (sad ni toliko jer mi je ogtt nakon 2 sata bio 7,5 pa sam oprezna).
    Nemojte me odmah slat u Vinogradsku...
    nema mjesta u vinogradskoj

    ja sam ti samo malo prosurfala po webu.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Mišljenja sam kako su i najmanje količine alkohola vrlo, vrlo štetne za dijete, a pijenje alkohola u trudnoći (kao i pušenje) smatram neodgovornim ponašanjem prema djetetu.
    Ginekologe koji to podržavaju uz raznorazne priglupe komentare ("bolje to nego da se mama nervira") smatram pak nedostojnima struke.

  12. #12
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    ja sam do prije trudnoci bila veliki vinopija. obozavam vino i pila sam ga svaki dan. ostala sam trudna i nisam to skuzila odmah. obzirom da je to bilo proslog ljeta pila sam puno vina uz ribu. kada sam skuzila trudnocu, smanjila sam vino.

    na prvom pregledu utvrdjeno je da je bebino srce prestalo kucati u 6 tj. (ja sam tada bila 8 tj.) kada sam ponovo zatrudnila 3 mjeseca kasnije, nije mi palo na pamet niti pomisliti na vino. ne kazem da je vino krivac za missed abortion, no predostroznosti nikad dovoljno...

  13. #13
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

  14. #14
    plashljivo_pile avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    558

    Početno

    mene plaši to kaj sam relativno kasno skužila trudnoću, tek negdje u trećem mjesecu... mlada, luda, ružila sto na sat dok nisam skužila... sad me prpa posljedica, iako je na UZV sve ok... ne bi si to mogla oprostit

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    488

    Početno re

    ne brini pile!

    i ja sam ružila po partyima dobra dva mjeseca trudnoće. imala sam mengu i nisam skužila da sam trudna. na sreću, sve je bilo ok, a znaš da tamo nisam pila sokiće i plesala dvokorak. bilo je i višednevnih partya i svakakvih stanja.
    kad sam saznala da sam trudna bila sam u komi i odmah sam prestala s konzumacijom svega štetnog.
    evo, imam lijepog i zdravog sineka!!

  16. #16
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    pile, ako UZV kaze da je sve ok onda je ok! nemoj se brinuti, sve ce biti u redu. cuvaj trudnocu i mazi busu.

  17. #17
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    no, no, no ni slucajno. Eto moje misljenje!

  18. #18
    plashljivo_pile avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    558

    Početno

    maxova mama, e pa i mene brige more upravo zbog prokletih partya... znam par cura kaj su isto tak "živile" i rodile zdravu dječicu (u biti ne znam ni za jedan slučaj s komplikacijama), al opet... :/
    ali, zbog moje male buhtlice sam i prestala ružit po partyima i promijenila se skroz... ma slatkica moja mala, ima da ju pazim ko kap vode na dlanu

  19. #19
    studentica_

    Početno halo....

    halo, zene, pustite trudnici da popije casu vina, pa nece se napijati.... ne vjerujem da ce skoditi... samo, ne pretjerivati.... ja sam se svega pazila, alkohola, cigareta, stresa... i na kraju imala missed abortion u 13. tjednu trudnoce... nece joj od case vina nista biti..........

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    NZG
    Postovi
    1,110

    Početno Re: halo....

    Citiraj studentica_ prvotno napisa
    halo, zene, pustite trudnici da popije casu vina, pa nece se napijati.... ne vjerujem da ce skoditi... samo, ne pretjerivati.... ja sam se svega pazila, alkohola, cigareta, stresa... i na kraju imala missed abortion u 13. tjednu trudnoce... nece joj od case vina nista biti..........
    8) slažem se!
    Pa i sama kaže da popije jednu do dvije čaše tokom 2 tjedna...
    Moje je mišljenje da trudnoća nije bolest i da se žena treba tako i ponašati, drugim riječima, NORMALNO i umjereno! Tako ne volim trudnice koje nakon što saznaju da su trudne totalno promijene svoj jelovnik (NE gazirano, NE vino-drugo je žestica, to ne podupirem i u normalnom stanju, pa Ne ovo, pa NE ono...).
    Ali, to je samo moje mišljenje

  21. #21
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Studentica, žao mi je što ti se to dogodilo, ali to ne znači da treba piti i najmanje količine alkohola u trudnoći, kao i to što ti nisi pušila, ne znači da je svejedno da li trudnica puši. Ja sam mišljenja da 2-3 cigarete dnevno u trudnoći neće napraviti groznu štetu bebi, ali sam sigurna da je ipak bolje ne zapaliti nikako i nikad nikome ne bi rekla pa zapali, što ima veze.

    Mala01, kakve veze ima to da "trudnoća nije bolest" i pijenje vina? Ako nikad nije dokazano koja je to minimalna količina koja šteti, pa zar onda nije bolje izbjegavat, radi bebe :? Pa i mnoge žene koriste ulje gospine trave u liječenju gljivica kao prirodan lijek, a gospina trava se ne preporuča u trudnoći radi štetnosti pa je logično da će je izbjegavati. Paziti na svoje zdravlje, a nadasve na zdravlje nerođene bebe je po meni normalno, nonšalancija nije!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Tužno mi je čitati ovakva razmišljanja poput onog studentice ili Male01.

    Ja sam daleko od neke uštogljenke i frikuše koja pazi na sve, u životu sam stvarno brijala po svemu i svačemu i izlazila na svakakva mjesta, bilo je tu alkohola i još koječega... No, nije mi padalo ni na kraj pameti tada zatrudnjeti, baš zato što sam bila svjesna da to nije odgovorno ponašanje. Ne prema sebi, već prema bebi, koja nije u mogućnosti reagirati na sve te štetne podražaje.

    Da nikotin, alkohol i droge čak i u najmanjim količinama preko posteljice dolaze do bebe i nanose joj izravnu štetu ili barem goleme potencijalne rizike, nije tajna. NARAVNO da uvijek ima primjera poput Courtney Love koja je na heroinu rodila zdravu curicu ili osoba koje piju ili puše, pa s djetetom ispadne sve ok, ali to je čista lutrija.

    Meni je moja beba daleko predragocjena da bi se s njom igrala lutrije. I ovako dok pazim nema garancije da će sve biti ok, kamoli kad bih se igrala s dokazano štetnim tvarima. Isto tako, svjesna sam da ne mogu izbjeći sve štetne utjecaje - budem izložena i dimu i smogu, koji put popijem colu, jedem slatko - ali se trudim utjecati na ono što mogu i za što znam da je najveći bed - ne trošim lijekove, ne uzimam droge, ne pijem, ne pušim. Ni "umjereno".

    Iovako se još žderem zbog činjenice da sam u samom početku trudnoće u Motovunu popila nekoliko medica i pušila. Nisam imala pojma da bih mogla biti trudna. Bez obzira na to, zamjeram si što sam to učinila. A sad, da bih SVJESNO napravila išta slično? Nema šanse. Moji užici i poroci sad su na drugom mjestu i ako u sebi nosim novo ljudsko biće ovisno o meni nema šanse da prokockam tu odgovornost i iznevjerim je/ga.

    U trudnoći nema mjesta sebičnosti, cure.

  23. #23
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    I ovako dok pazim nema garancije da će sve biti ok, kamoli kad bih se igrala s dokazano štetnim tvarima.
    Sve si rekla!

  24. #24

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    NZG
    Postovi
    1,110

    Početno

    Citiraj Arijana prvotno napisa
    Mala01, kakve veze ima to da "trudnoća nije bolest" i pijenje vina? Ako nikad nije dokazano koja je to minimalna količina koja šteti, pa zar onda nije bolje izbjegavat, radi bebe :?
    Pod tim sam mislila da se treba ponašati normalno, a ako je netko prije trudnoće pio vino na redovnoj bazi-čitaj:svaki dan nakon ručka, normalno mi je da to NEĆE činiti u trudnoći (ili recimo pušiti!), ali ako je netko prije trudnoće popio čašu pive ili deci vina povremeno (svatko sam zna procijeniti što je to), mislim da mu to ne može štetiti -naravno, ukoliko je trudnoća normalna. Ali opet kažem, svatko će učiniti prema svojoj savjesti, znači ako netko smatra da se u tih 9 mjeseci (i kasnije kod dojenja) treba odreči nekih stvari za koje misli da će biti štetne njegovom djetetu, to poštujem 8)

  25. #25
    studentica_

    Početno

    [quote="Luna Rocco"]Tužno mi je čitati ovakva razmišljanja poput onog studentice ili Male01.

    Ja sam daleko od neke uštogljenke i frikuše koja pazi na sve, u životu sam stvarno brijala po svemu i svačemu i izlazila na svakakva mjesta, bilo je tu alkohola i još koječega... No, nije mi padalo ni na kraj pameti tada zatrudnjeti, baš zato što sam bila svjesna da to nije odgovorno ponašanje. Ne prema sebi, već prema bebi, koja nije u mogućnosti reagirati na sve te štetne podražaje.

    Naravno da droga ne dolazi u obzir... Tebi je tuzno citati ovakva misljenj??? Meni je jos tuznije citati tvoje ponasanje i prije trudnoce... Mislim na ono- BILO JE TU JOS KOJECEGA!!!! To mi je tuznije od 2 case vina tjedno... :shock:

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Pa čuj, debela je razlika štetiš li sebi ili bespomoćnom biću koje je o tebi ovisno. Dakle, ja pušenje smatram vrlo štetnim, ali veeeelika je razlika puši li žena koja nije trudna/ne doji ili onda koja je trudna ili doji. Ako ne razumiješ tu razliku, onda stvarno nemamo što dalje raspravljati.

  27. #27
    momze avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Postovi
    4,444

    Početno

    Citiraj studentica_ prvotno napisa
    To mi je tuznije od 2 case vina tjedno... shock:
    cure, nema razloga za ovakvu komunikaciju. pa mi smo sve na ovom forumu da bi pomogle sebi, svojim bebicama ali i drugim forumasicama. ja nisam ovdje da bih nekoga stavljala na stup srama zbog necijih postupaka.

    svatko cini kako hoce, no u tim svojim djelima mora ponijeti i ogovornost. ako cura odluci nastaviti pusiti ili piti u trudnoci mora preuzeti odgovornost za ono sto se bebi moze desiti zbog toga. beba ne moze izaci na pol sata iz trbuha dok mama zavrsi cigaretu.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    mislim da bi svi mi ovdje trebali triput razmislit prije nego kaj stisnemo "send"

    (to se odnosi i mene i to na n-tu potenciju)

    alkohol u trudnoći definitivno NE

    a to što ja mislim o partijanjima i likovima koji tamo idu je moja stvar

    i nema nikakave veze sa temom ovog topica

  29. #29
    studentica_

    Početno

    Sve u svemu, mislim da je tema otisla predaleko... Cinjenica je jedino da trudnica smije popiti 2 case vina tjedno i da to nece naskoditi djetetu!!! Samo ste isprepadali zenu...

  30. #30
    studentica_

    Početno

    :D :shock:

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Uh, jeste me nasmijale sad na kraju, posebno maria 71 Valjda sam se krivo izrazila, nikad nisam brijala po partijima.
    Studentica, ajde i ja pružam ruku pomirenja, svatko ima svoj stav o ovom kao i o milijun drugih stvari u trudnoći.

  32. #32
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno nula promila

    Hm, sorry, ali stvarno ne znam odakle informacija da dvije čaše vina tjedno neće naštetiti djetetu. Evo citirat ću što o alkoholu u trudnoći piše na sajtu dr. HArni.

    Suzdržavanje od alkohola
    Nema razloga za zabrinutost ili paniku ako vam se dogodilo da ste slučajno - u vrijeme dok još niste znali da ste trudni, popili čašu vina, šampanjca ili piva. Nema dokaza o štetnom djelovanju ovakovog slučajnog uzimanja alkohola u ranoj fazi razvitka djeteta. Sasvim drugačije stoje stvari ukoliko se alkohola ne odreknete za vrijeme cijelog trajanja trudnoće. Na osnovu mišljenja eksperata, alkohol je glavni čimbenik rizika u nastanku prenatalnih oštećenja djeteta.

    Alkohol prolazi bez ikakovih poteškoća placentarnu barijeru i ulazi u dječiji krvotok. Obzirom da u djeteta nisu zreli enzimi koji razgrađuju alkohol u jetri - i sasvim mala količina alkohola ostaje u krvotoku djeteta dva do tri puta dulje nego u krvotoku majke. I dok trudnica može osjetiti sasvim lagano djelovanje alkohola, u isto vrijeme njeno dijete je izloženo teškom "pijanstvu". Sigurnu granicu liječnici vam ne mogu preporučiti - stoga za trudnice vrijedi pravilo "nula promila", i to za cijeli tijek trudnoće.

    Alkohol utječe različitim mehanizmima na embrionalni razvitak. S jedne strane radi se o staničnom toksinu koji izaziva smetnje rasta, a s druge strane izaziva određene anomalije u razvitku. Kako je njegovo djelovanje i neurotoksičkog karaktera, praktički je uvijek zahvaćen i centralni živčani sustav. Unutar alkoholnih oštećenja razlikujemo punu sliku alkoholne embriopatije s tjelesnim, duhovnim i duševnim znacima bolesti od lakših formi tzv. alkoholnih efekata.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Joj, djeco draga

    Postoji nesto sto se zove sudbina, a i nesto poput izazivanje nje iste.
    Zbog cega piti alkohol, pa i te dvije hebene case tjedno?
    Trudnoca je samo devet mjeseci.
    U trudnocama se nazalost desava svasta. Ali, ako sam se cuvala cijelo vrijeme i nesto krene krivo, znam da JA nisam kriva. Jednostavno, desilo se.
    S druge strane ,da se nesto desi, a ja u tokom trudnoce pomalo cugala, pusila. Znam da bi me poslije grizla savijest zbog cega sam to radila.

    Frogy, vjerovatno se ne bi desilo nista strasno od malo vina u toku trudnoce, ali opet ko zna. Brate dragi, nadji drugi nacin za disanje tlaka.

    Posvadjaj se sa TM-em

    p.s mislim da ce se Frogy svakako tlak dic, cim vidi gdje je zavrsila njena tema.

  34. #34
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Konzumacija alkohola u trudnoći šteti vidu djeteta
    Djeca žena koje su za vrijeme trudnoće redovito konzumirale alkohol mogu već u dobi od 6 mjeseci imati slabiji vid.

    Već su ranija istraživanja pokazala da prenatalna izloženost alkoholu dovodi do poteškoća u fizičkom i mentalnom razvoju djeteta.

    Zbog toga što nije poznato koje količine alkohola su potrebne da povećaju rizik za razvoj fetusa, trudnicama i ženama koje bi mogle zatrudnjeti se savjetuje da izbjegavaju konzumaciju alkohola.

    Novo istraživanje, objavljeno u stručnom časopisu Journal of Pediatrics su proveli američki znanstvenici iz Children's Hospital u Bostonu.

    Pokazalo se da je količina alkohola koju je konzumirala 131 ispitanica bila proporcionalno povezana s pojavom slabijeg vida kod njihovih beba.

    Djeca žena koje su u trudnoći konzumirale alkohol su imala u prosjeku 3 puta veći rizik da će imati slabiji vid.

    Istraživači dobivene rezultate objašnjavaju oštećenjima koje alkohol nanosi mrežnici oka te dijelovima mozga povezanih s vidom.

    http://www.plivazdravlje.hr/?section...d=11475&show=1

  35. #35

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Jecer sam na TV-u gledala fetus od 7 tjedana.
    Ljudi moji, ima pravi izgled djeteta. Zato, cuvajte te bebace. Niste vise same. Imate ogromnu odgovornost.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Da sam od 1000 ljudi cula da ne skodi, a od jednog da skodi, to zrnce sumnje bi bilo dovoljno da zaoravim alkohol 9 mjeseci + period dojenja.
    Bez toga se STVARNO moze....cemu i najmanji rizik?

  37. #37
    lidac2004

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Meni je moja beba daleko predragocjena da bi se s njom igrala lutrije. I ovako dok pazim nema garancije da će sve biti ok, kamoli kad bih se igrala s dokazano štetnim tvarima. Isto tako, svjesna sam da ne mogu izbjeći sve štetne utjecaje - budem izložena i dimu i smogu, koji put popijem colu, jedem slatko - ali se trudim utjecati na ono što mogu i za što znam da je najveći bed - ne trošim lijekove, ne uzimam droge, ne pijem, ne pušim. Ni "umjereno".


    U trudnoći nema mjesta sebičnosti, cure.
    draga, sve si ovdje rekla!!

    a zene koje i dalje piju i puse u trudnoci (bez obzira na kolicinu) smatram krajnje sebicnim osobama kojima je bitnija njihova komocija nego zdravlje djeteta koje nose!!

    jesam to grubo rekla,a?!?
    eto, to je moje skromno misljenje!

    svatko cini kako hoce, no u tim svojim djelima mora ponijeti i ogovornost. ako cura odluci nastaviti pusiti ili piti u trudnoci mora preuzeti odgovornost za ono sto se bebi moze desiti zbog toga. beba ne moze izaci na pol sata iz trbuha dok mama zavrsi cigaretu.
    bravo!!

  38. #38
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    svi znamo da čaša vina na 60 kg nijne isto što i čaša vina na 16 kg (npr. moja kćer od 4 i pol godine).
    a što je tek čaša vina na npr. 100 grama(alkohol prelazi posteljicu!)...
    I dok trudnica može osjetiti sasvim lagano djelovanje alkohola, u isto vrijeme njeno dijete je izloženo teškom "pijanstvu".
    mislim da bi moglo i bez navodnika.

  39. #39
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Da podjelim svoje iskustvo:
    Ja sam na početku trudnoće ležala u Petrovoj i neću zaboraviti podrum ispred UZV. Kod kafe aparata "hrpa" žena sa različitim dužinama trudnoće i SVE puše. E sad; neke su potpomognute i čekaju betu, neke moraju strogo mirovati, neke su pred porod ili su prenijele, jedna je čak imala trudove (otvorena 3-4 prsta) pa da živčana ne hoda po hodniku ona se spustila na čik pauzu :shock:!
    A ja strahujem za svoju bebu i pitam se zašto mene bog kažnjava, kakve su to one kada među njima ima i onih koje su zatrudnile bez problema, prirodno, kako mogu biti takve i ugrožavati svoju još nerođenu djecu, a ja bih devet mjeseci mirovala, ležala, odrekla se svega samo da dođem do svog .
    Inače nisam konzervativna, niti živim po strogim pravilima ali mislim da trudnica mora biti odgovorna, ako je štetnost alkohola dokazana pa pobogu devet mjeseci ću preživjeti. Inače obožavam popiti čašu finog vina iza obroka, u 18-tjednu sam bila na sestrinoj svadbi i nisam popila čak ni gutljaj šampanjca kada smo nazdravili, uz komentare okoline da bi to bilo zdravije nego što pijem sokove koji su puni konzervansa...

  40. #40
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    Uz opasnost da me se ekskomunicira
    Evo linka
    Pa svatko prema savjesti, ali samo da se zna da američki znanstvenici nisu kraj svijeta

    http://www.rcog.org.uk/index.asp?PageID=509

    p.s. ne propagiram alkohol u trudnoći. Ali da vam dam misliti. Postoje i istraživanja koja dokazuju povezanost korištenja antiperspiranata i pojave Alzheimerove bolesti (zbog aluminija nađenog u mozgu oboljelih). Ja stoga u trudnoći koristim samo običan dezić. A vi? Tko zna kako aluminij iz antiperspiranata utječe na mozak fetusa. A primjera ima još. Nitrati u špinatu. Živa u ribi. I, naravno, konzervansi u soku.
    Jedno je informiranost a drugo je prepisivanje podataka s weba kao da je to zakon.
    (sad ću obući zaštitno odijelo i kacigu)

  41. #41
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Nisam pročitala link, ali znam što hočeš reći ( i ne treba ti zaštitno odijelo i kaciga ), ali to samo potvrđuje da u trudnoći trebaš voditi računa o mnogo toga i paziti na zdravlje svoje nerođene bebe. Neke stvari ne znaš, neke stvari znaš, pa ćeš ih izbjegavati. Ako znaš da je alkohol štetan i u najmanjoj količini nastojat ćeš ga ne pit, valjda, jer želiš najbolje za svoju bebu, a ta ti je informacija dostupna.

  42. #42
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    Ja bih voljela da pročitate link. Ne zagovara konzumiranje alkohola u trudnoći već iznosi britanska istraživanja. To je website od Royal college of gynaecology and obstetrics, nije baš site bez preporuke.
    Hoću reći da se ljudi boje onoga za što im je rečeno da je opasno. A možda štetimo našoj nerođenoj djeci špinatom, mesom, možda tabletama prenatala? Nije još dokazano.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    128

    Početno

    Ja ću samo reći da otkad sam (prije trudnoće) pročitala da svježi sir i kupus u trudnoći mogu izazvati listeriju a time i određena oštećenja kod bebe izbjegavam ih u širokom luku (a obožavam salatu od kupusa ), pa alkohol i cigarete u trudnoći uopće neću komentirati.


  44. #44
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Evo pročitala, i opet ne razumijem što hoćeš reći, jer i ovo istraživanje govori o štetnosti alkohola u trudnoći.
    I opet kažem, ako za nešto znaš da je štetno onda ćeš to izbjegavati, a ako saznaš da je još nešto štetno, onda ćeš i to izbjegavati.
    Špinat jest štetan ako ga se priprema na krivi način i podgrijava, a ako ga se ubere u svom vrtu (kao ja ), pripremi na odgovarajući način i jede odmah, onda može biti samo zdrav. Za meso isto znam da mi je zdravije kupiti od čovjeka koji u Konavlima ima svoju malu farmu i gdje životinje isključivo sisaju (one male), a ostale pasu travu, nego ga kupiti u mesari. Za ribu znam da mi je bolje jesti onu koju je moj tata ulovio i to onu malu, a ne veliku od te i te vrste, nego onu iz uzgoja.
    Isto tako znam da mi je bolje ne nabavljat mačku u trudnoći, ako je npr. nikad u životu nisam imala, jer mogu od njenog izmeta dobiti toxoplazmozu.... i tako u nedogled.
    U trudnoći se nastojim informirat o svim, pa i onim najbanalnijim problemima i nastojim zaštitit zdravlje svoje nerođene bebe, a to da ne mogu znat sve ni ja ni nitko, stoji, ali ono što znam ću izbjegavat i to je cijela poanta.

  45. #45
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    Onda nisi pažljivo čitala.

    There is no conclusive evidence of adverse effects in either growth or IQ at levels of consumption below 120gms (15 units) per week. Nonetheless it is recommended that women should be careful about alcohol consumption in pregnancy and limit this to no more than one standard drink per day.

    Meni se to čini puno, samo citiram.

    I da, pročitajte što ti tako rado citirani američki izvori kažu za korištenje Ritalina.

  46. #46
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Citiraj Joe prvotno napisa
    Onda nisi pažljivo čitala.
    Nisam, nego onako letimice, ali taj citat govori samo o kvocijentu inteligencije, a alkohol nije "zaslužan" samo za njega. Studija nije dokazala da alkohol u trudnoći nije štetan.

  47. #47
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    Nije. Nije dokazala ni da je štetan. Nije nigdje dokazano niti da krumpir u trudnoći nije štetan. A vegetarijanci i vegani vjerojatno imaju masu studija o štetnosti mesa, ribe i sl.

  48. #48
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    Ako je službeni stav Rode i foruma da se alkohol u trudnoći ne smije konzumirati niti u najmanjoj količini, ja to poštujem i neću dodavati na tu temu. Samo mi nije simpatično kad se američke studije prikazuju kao "kraj svijeta". Upišite Ritalin u pretražnike i svašta ćete naći u vezi toga, s čim se možda i ne bi složili. A sad pozdrav i dosta od mene o tome. (danas sam sklona raspravi, možda bolje da se smirim )

  49. #49
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Ne znam da li je to službeni stav udruge "Roda", a službeni stav foruma ne postoji, tako da me ni jedno ni drugo ne interesira.
    Postoje studije koje dokazuju štetnost alkohola, a ne postoje one koje kažu koja je minimalna doza, pa mi stoga zdrav razum kaže da je bolje ne piti alkohol.

  50. #50
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ako sam ja ta koja americke studije drzim za "kraj svijeta" jer sam se drznula staviti jednu na ovaj topik: ni meni nije nimalo simpaticno da se utjecaj pijenja alkohola (na dijete u ovom slucaju, na drustvo u krajnjem slucaju) tako omalovazava da ga se usporeduje s jedenjem ribe ili pijenjem soka.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •