Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 110 od 110

Tema: Porodiljni dopust 45 dana prije termina

  1. #101
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Pitaj na HZZO da li još vrijedi ovo:

    Ako je trudnica, odnosno roditelj djeteta radio na određeno vrijeme, radni im odnos bez obzira na trudnoću, odnosno rodiljski/roditeljski dopust može prestati u vrijeme trudnoće, odnosno korištenja rodiljskog dopusta, istekom vremena na koje je sklopljen. U tom će se slučaju roditelji nakon isteka ugovora o radu kod ostvarivanja prava na novčane i vremenske potpore tretirati kao nezaposleni od trenutka prestanka ugovora o radu.
    Međutim, ovdje postoji iznimka. Ako ugovor o radu prestane tijekom korištenja rodiljskog dopusta (razdoblje od 45-tog, odnosno 28-og dana prije porođaja pa do navršenih 6 mjeseci djetetova života), majka će se do isteka rodiljskog dopusta tretirati kao zaposlena i ostvarivati naknadu u visini 6 prosječnih mjesečnih plaća koje su joj isplaćene prije početka korištenja rodiljskog dopusta.
    Kao što sam već navela, ako roditelju istekne ugovor o radu tijekom korištenja roditeljskog dopusta (drugih 6 mjeseci), roditelj će se nakon isteka ugovora o radu tretirati kao nezaposlena osoba te će ostvarivati naknadu u iznosu od 50% proračunske osnovice na mjesec, odnosno 1.663,00 kn.
    Budući da će Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) zaprimiti odjavu poslodavca sa zdravstvenog osiguranja za roditelja kojem je prestao ugovor o radu, roditelj je obvezan najkasnije u roku od 30 dana od dana prestanka ugovora regulirati zdravstveno osiguranje i zatim prijaviti nadležnom uredu HZZO-a navedenu promjenu.

  2. #102

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    [QUOI E=Zrina;2221020]Da li je točno da se ne može ići na porodiljni 45 dana prije ako nisi bio na komplikacijama prije toga nego da onda može samo 28 dana prije termina?

    Dobila kolegica takvo objašnjenje od pravne službe u jednom uredu HZZO-a.[/QUOTE]

    Ovo i mene zanima - dakle, mogu li bez bolovanja, direkt s posla, na porodiljni 45 dana prije termina?
    Posljednje uređivanje od buba klara : 04.11.2014. at 23:07

  3. #103
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    U Zakonu piše ovo:
    Ukoliko se na rodiljni ide direktno iz radnog odnosa, on počinje 28 dana prije poroda, a ako se na porodiljni ide sa bolovanja zbog komplikacija u trudnoći, on počinje 45 dana prije poroda.

    Znači, ako je zaposlena trudnica na bolovanju, ona MORA otvoriti porođajni 45 dana prije termina poroda.

    Ako zaposlena trudnica nije na bolovanju, ona MOŽE započeti porodiljni dopust najranije 45 dana ili najkasnije 28 dana prije termina poroda.

  4. #104

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Znaci MOGU?

  5. #105
    jennifer_gentle avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    2,622

    Početno

    Citiraj buba klara prvotno napisa Vidi poruku
    Znaci MOGU?
    Možeš, mene je ginekologica sama pitala želim li 28 ili 45 dana prije termina, nemam ni dana komplikacija.

  6. #106

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    hvala!
    ma pitam iz razloga što sam kod istog soc. ginekologa kao i kolegica s posla, kojoj nije htio otvoriti porodiljni 45 dana prije ako ne otvori bolovanje barem jedan dan... Znam da to nije neki problem, ali prilicno je zeznuto radi papira, pa HZZO, pa ponovo u racunovodstvo, bespotrebno hodanje uokolo (s trbuhom do zubiju).
    znači može se, super!
    samo jel mi može netko točno reći referencu zakona, odnosno članak da znam isprintat, ukoliko se bude bunio (da dodjem spremna)?
    Posljednje uređivanje od buba klara : 05.11.2014. at 10:19

  7. #107

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Beti, ako stvarno tako piše u zakonu, ja to sasvim drukčije (suprotno) čitam. I kod nas (neki) ginekolozi otvaraju barem dan komplikacija da bi žena mogla na porodiljni 45 dana prije termina. Obje kolegice koje su zadnjih mjeseci išle na porodiljni su imale takvu situaciju.

  8. #108

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    znači u biti ovisi o njegovom tumačenju zakona? jedan otvori bez bolovanja, drugi ne??

  9. #109
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Evo link na Zakon http://www.zakon.hr/z/214/Zakon-o-ro...skim-potporama
    Članak 12, stav 4

    Meni se čini da u zakonu jasno piše, no ne znam kako to tumače liječnici ili HZZO.

  10. #110

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    hvala!

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •