Pokazuje rezultate 1 do 44 od 44

Tema: porodiljni 45 ili 28 dana

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno porodiljni 45 ili 28 dana

    Dali se moze ici na porodiljni 45 dana prije termina ako se prije toga nije bilo niti dana na bolovanju zbog komplikacija u trdunoci?

    Ili vrijedi ono, ako se ide na porodiljni iz radnog odnosa tada on nastupa 28 dana prije termina a ako se ide sa bolovanja (zbog komplikacija u trudnoci) tada on nastupa 45 dana prije termina?

    I koji zakon to regulira?

    Hvala puno

  2. #2
    bijelko avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    983

    Početno

    ja sam išla sa 45 dana, bez komplikacija. nisu me ništa zezali na socijalnom, mada mi je med. sestra kod ginića napomenula da im kažem kako imam to pravo i gotovo!
    nestručno, ali eto da znaš

  3. #3
    Nivi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    meni je dr. nudila da idem na porodiljni 45 dana prije termina ali sam odbila pa išla 28 dana prije (i to sam pitala da li baš moram, ludača, neću to više ponoviti sigurno).

    ali evo nešto konkretnije iz pisanih medija:

    "Od 1. siječnja 2009. godine na snazi je novi Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama i donosi nam nove termine: rodiljni i roditeljski dopust. Radi se zapravo o otprije poznatim pravima, odnosno o vremenu koje zaposleni ili samozaposleni roditelj ima pravo provesti izvan rada, a obuhvaća vrijeme završetka trudnoće, poroda i brige o djetetu. Tako rodiljni dopust vremenski odgovara nekadašnjem obveznom rodiljnom dopustu, a roditeljski dopust dodatnom rodiljnom dopustu.

    Rodiljni dopust obvezni dio, započinje 28 dana prije termina poroda što ga je odredio nadležni liječnik, te traje do 42. dana nakon poroda djeteta i obavezno ga koristi majka u neprekinutom trajanju. Nakon proteka obveznog rodiljnog dopusta, ako se roditelji tako dogovore, pravo na rodiljni dopust može koristiti djetetov otac do navršenih 6 mjeseci djetetova života. Rodiljni dopust može započeti 45 dana od predviđenog termina poroda prema nalazu i ocjeni izabranog doktora ginekologa i trajati do navršenih 6 mjeseci djetetova života. "

  4. #4
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    je sam išla 35 dana prije, jer sam htjela da mi jedna dobra plača uđe u račun

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    45 dana prije termina možeš ići na porodiljni i ako nisi bila na komplikacijama. 28 dana prije moraš. I sve između može, prema tvojoj želji.

    Ja sam išla 40 dana prije termina, jer sam htjela da mi što više godišnjeg ostane za poslije (hvala Bogu na dobrom šefu koji ne gleda ni datume ni ništa drugo, pa stari g.o. mogu koristiti do kad god hoću ).

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    cure hvala puno na odgovorima, znaci mogu komotno godisnji do 45 dana prije termina i onda na porodiljni

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    894

    Početno

    nevena...isprazni inbox....

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    jesam, thanks

  9. #9
    SNOOPY avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZAGREB, Novi Zagreb
    Postovi
    387

    Početno

    Citiraj nevena prvotno napisa Vidi poruku
    znaci mogu komotno godisnji do 45 dana prije termina i onda na porodiljni
    Ovo vrijedi i dalje? Mislim, nije se ništa mijenjalo po tom pitanju?
    Naime, ja radim i imam pravo na godišnji od ove godine, pa bi s godišnjeg direktno na porodiljni 45 dana prije. Jel to moguće?

  10. #10
    malena15 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    85

    Početno

    moguće je.... ovisi ti dosta o šefu.... ali u teoriji možeš... tak ja idem 4 tjedna GO, pa 45 dana porodiljni....
    nego mene zanima kod brojanja porodiljnog... jer se broji i taj dan kada ti je termin ili dan prije....

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    Citiraj malena15 prvotno napisa Vidi poruku
    moguće je.... ovisi ti dosta o šefu.... ali u teoriji možeš... tak ja idem 4 tjedna GO, pa 45 dana porodiljni....
    nego mene zanima kod brojanja porodiljnog... jer se broji i taj dan kada ti je termin ili dan prije....
    ako ti je termin 25.6. onda je to 1.dan, 24.6.-2 dan...itd

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    tu sam bila pametna kad sam odgovarala....
    e sad više ne znam....

    meni je tremin 22.5. po mojoj logici porodiljni 45 d počinje 8.4.
    a setra kod ginekologa kaže da počinje 7.4. , njoj tako komp izbacuje....
    ja sam računala da 22.5-1 dan,21.5-2 dan....itd

    zna li netko odgovor..?

    bila danas na hzzo-žena kaže da mi ona to ne zna reći ?????? strašno

  13. #13
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    meni su od datuma poroda, koji je bio 3.5. 2007., odbili 45 dana pa mi se porodiljni računao od 22. 3. 2007

    edit: 3.5. je bio 45. dan
    Posljednje uređivanje od Franny : 08.03.2011. at 23:01

  14. #14
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    p.p.s. po tome bi ti bio 8.4. početak porodiljnog. a zakaj njoj komp izbacuje dan ranije, ne znam?? možda ga buni kaj ti je termin u nedjelju, a nedjeljom se ne radi, hahahahahah .

  15. #15
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    ne zamaraj se sa dan dva, opet ti se može desit da rodiš puno ranije, ali i kasnije

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    hvala...
    ne zamaram se...samo si uzimam go prije, pa da uzmem točno kako treba....a ne da imam rupu jedan dan ak se netko naknadno sjeti da nije ovak nek onak

    ma uzet ću kao da počinje 8.4. i točka

    hvala curke

  17. #17
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    termin mi je 3.8., izračunala sam kad odbijem 45 dana da mi porodijljni počinje sa 20.6.
    E sda zanima me s obzirom da se zna da ću morati na carski, i to je uvijek prije termina npr. imam zakazan termin za 23.7., kako se onda računa početak porodiljnog. Jel od termina carskog ili od "pravog termina 3.8.", nekako mi se čini da je to druga varijanta al opet mi nije fer jer time se odričem 2 tjedna i dajem ih državi.

    Nadam se da razumijete što vas pitam. Jel se može bar produžiti roditeljski dopust za tih 2 tjedna to bi mi puno značilo zbog dužeg ostanka s bebom?

  18. #18
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Uzima se onaj termin koji ti doktor napiše. Nije ništa čudno da se termin pomiče za par tjedana prije ili poslije. To ginekolog može napraviti. Bitno je da ti napiše u t knjižicu pa ćeš to iskopirati i predati općem doktoru koji će ti otvoriti rodiljni.

    Rodiljni se može produžiti za prijevremene porode, ali mislim da baš produžuju samo do 38 tj. Tako da tu gubiš.
    Prije se produživalo na kraju porodiljskog, a sad na kraju rodiljnog, znači kad dijete ima 5 mj, predaješ zahtjev (čisto da znaš ako rodiš ranije).

  19. #19
    Nivi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    mislim da ti je najbolja varijanta da ti napise "sluzbeni termin" 3.8 a da carski napravis na tipa 37+5, jer tada imas pravo produziti rodiljni dopust za taj period od cca 2 tjedna, jer si onda de facto rodila prije 38. tjedna koji se uzima kao granica...
    Posljednje uređivanje od Nivi : 18.03.2011. at 12:00

  20. #20
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    http://forum.roda.hr/threads/63482-P...nu-nakon-37-tt

    nije bas da dopustaju svima produzenje ako rode sa 37+5. (ipak je to 38.tjedan)

  21. #21
    Nivi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    meni je prijateljica rodila 2009. tako nekako 37+nesto, i dobila je produljenje... e sad... ocigledno to nije pravilo

  22. #22
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    PRAVILNIKA O OVLASTIMA I NAČINU RADA OVLAŠTENIH DOKTORA I LIJEČNIČKIH POVJERENSTAVA HRVATSKOG ZAVODA ZA ZDRAVSTVENO OSIGURANJE
    ''Pod prerano rođenim djetetom iz stavka 1. točke 1. ovog članka smatra se dijete rođeno prije navršenog 37-og tjedna trudnoće (prije 259-og dana trudnoće) te se rodiljni dopust produžuje za onoliko dana za koliko je dijete prerano rođeno, s naznakom da se kao termin porođaja uzima navršeni 40. tjedan trudnoće (280. dan trudnoće).''

  23. #23
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    curke, zlatne ste, hvala vam. Ma ja zapravo ne bih htjela roditi raniej nego što treba, najrađe bih obavila carski što kasnije u 39 tj.(navodno sad tako rade na SD).
    Tko zna uopće kkao će se sve odvijati.

    Najbolje bi mi bilo rješenje kad bi mi dr. upisao malo raniji termin tako da bar dobijem punu plaću nešto duže prije poroda (znatno mi je veća od onih 4 i nešto).

    Međutim zbog godišnjeg koji ću koristiti prije odlaska na tih 45 dana trebala bih znati već koncem travnja/poč. svibnja koji će mi se termin poroda staviti, inače će mi propasti i dio godišnjeg. Imam cijeli GO za 2011. ukupno 29 radnih dana.

    jel netko od vas ili vaših poznanika, prijatelja imao situaciju da je dr. napisao raniji termin poroda zbog npr. carskog ili sl.?

  24. #24
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    ja ne znam nikoga, ali mislim da to moze jedino doktor koji ti vodi trudnocu reci. On ce ti reci sluzbeni termin pa ce onda bolje znati kada poceti korisiti godisnji.
    Akjo ti je toliko veca placa, i mozes raditi, zasto da otvaras porodiljni 45 dana prije termina kad mozes i 28?

  25. #25
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    uostalom, to ne mora biti tocno 45 dana, moze biti i 39 dana, tako da ako koji dan kasnije odes na godisnji ne bi trebalo biti problem. Bitno da odredis kada najranije mozes na godisnji, da se ne bi opet morala vracati na posao.

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    ja sam drugo prenesla cca 10 dana, prvo rodila na carski, i drugo na kraju carsko ko i treće, zakaj bi ranije radila carski????

  27. #27
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    S2000 zato što mi ne pada na pamet raditi s tolikim trbuhom, hopsati po sastancima i dizati se rano ujutro,a imam i drugo dijete za posvetit mu se i vrlo vjerojtano ću imati probleme s venama kao i u prvoj trudnoći. uostalom imam pravo na punu plaću 45 dana prije poroda radila ili ne, tako da,,...tu nemam što razmišljat.

    A trebam toliko stvari obavit za dolazak bebice i malo stat na balun, odmorit se jer s kolovozom ću bit mama dvoje dječice s razlikom 2 god i 2 mj uostalom tko zna, možda ću moram i ranije na komplikacije ne dao Bog ako me zeznu vene.

    jelena.O, prvi put čujem na ovom forumu da nekom "hladni" carski nije bio zakazan bar 10-7 dana prije termina, nisam ni znala da to uopće postoji, di si rađala? što su te pustili da dobiješ trudove pa ti onda radili carski? meni su sve ženskice odgovorile (jer sam zainteresirana za tu opciju) da to nigdje ne rade, trudovi se ne čekaju, samim tim ni termin, zato ranije zakazuju carske.

  28. #28
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    curke, zlatne ste, hvala vam. Ma ja zapravo ne bih htjela roditi raniej nego što treba, najrađe bih obavila carski što kasnije u 39 tj.(navodno sad tako rade na SD).
    Tko zna uopće kkao će se sve odvijati.

    Najbolje bi mi bilo rješenje kad bi mi dr. upisao malo raniji termin tako da bar dobijem punu plaću nešto duže prije poroda (znatno mi je veća od onih 4 i nešto).

    Međutim zbog godišnjeg koji ću koristiti prije odlaska na tih 45 dana trebala bih znati već koncem travnja/poč. svibnja koji će mi se termin poroda staviti, inače će mi propasti i dio godišnjeg. Imam cijeli GO za 2011. ukupno 29 radnih dana.

    jel netko od vas ili vaših poznanika, prijatelja imao situaciju da je dr. napisao raniji termin poroda zbog npr. carskog ili sl.?
    Provjeri novi zakon. Izgleda da su maknuli ono ograničenje da se stari go mora iskoristiti do 30.06. sljedeće godine. Tako da niti ne moraš uopće iskorištavati go, već ga možeš čuvati za sljedeću godinu i za prilagodbu za jaslice.
    Samo provjeri i uvjete kad se mora koristiti stari go. Koliko sam pohvatala, čim prestanu okolnosti radi kojih ga nisi mogla koristiti, točnije po završetku roditeljskog.

    Mojoj prijateljici je doktor više puta unosio novi termin jer ima preduge i neredovite cikluse pa su mjerili dijete i nagađali. Rodiljni je otvorila po zadnjem određenom datumu.

  29. #29
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    MarijaP, hvala ti puno, provjerit ću.

  30. #30
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Ako nađeš zakon, molim te, citiraj ga.

    Meni ostao jedan dan starog go koji ću moći korititi ako je to doista tako

    (morala sam naglo na komplikacije pa nisam razmišljala o go)

  31. #31
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    jelena.O, prvi put čujem na ovom forumu da nekom "hladni" carski nije bio zakazan bar 10-7 dana prije termina, nisam ni znala da to uopće postoji, di si rađala? što su te pustili da dobiješ trudove pa ti onda radili carski? meni su sve ženskice odgovorile (jer sam zainteresirana za tu opciju) da to nigdje ne rade, trudovi se ne čekaju, samim tim ni termin, zato ranije zakazuju carske.
    ja nisam od onih koji ide na hladni, a ni od onih koji znaju kaj su trudovi. Inače svo troje sam rodila gore na Sv.Duhu. Hajde kad moji napokon ošmrkave da se i vidimo.

  32. #32
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    a bome si posebna

    može vidimo se u kvartu kad zatopli, idem tražit zakon da ga citiram.

  33. #33
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    evo našla sam i nisam sigurna kako to protumačiti:

    NN 149/09
    Članak 62.
    (1) Radnik ima pravo godišnji odmor koristiti u dva dijela, osim ako se s poslodavcem drukčije ne dogovori.
    (2) Ako radnik koristi godišnji odmor u dijelovima, mora tijekom kalendarske godine za koju ostvaruje pravo na godišnji odmor, iskoristiti najmanje dva tjedna u neprekidnom trajanju, pod uvjetom da je ostvario pravo na godišnji odmor u trajanju dužem od dva tjedna.
    Prenošenje godišnjeg odmora u sljedeću kalendarsku godinu
    Članak 63.
    (1) Neiskorišteni dio godišnjeg odmora u trajanju dužem od dijela godišnjeg odmora iz članka 62. stavka 2. ovoga Zakona, radnik može prenijeti i iskoristiti najkasnije do 30. lipnja iduće godine.
    (2) Radnik ne može prenijeti u sljedeću kalendarsku godinu dio godišnjeg odmora iz članka 62. stavka 2. ovoga Zakona, ako mu je bilo omogućeno korištenje toga odmora.
    (3) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je stečen, zbog bolesti ili korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust, radnik ima pravo iskoristiti do 30. lipnja iduće godine.

  34. #34
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    koje iduće godine?

    ako ja npr. ne iskoristim sav godišnji i ostane mi npr. tjedan dana, rodim u ljeto 2011., porodiljni mi zavrašava u ljeto 2012. jel to znači da imam pravo iskoristiti tih tjedan dana GO do 30.6.2013.(iduće godine) ili da sam trebala do 30.06.2012. što je nemoguće zbog koristenja GO).

  35. #35
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    ono što je izbačeno u novom Zakonu je dio:

    " (1) Godišnji odmor, odnosno prvi dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je ste­čen, zbog bolesti ili rodiljnog dopusta, radnik ima pravo iskoristiti do 30. lipnja iduće godine, pod uvjetom da je radio najmanje šest mjeseci u godini koja prethodi godini u kojoj se vratio na rad."

  36. #36
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    koje iduće godine?

    ako ja npr. ne iskoristim sav godišnji i ostane mi npr. tjedan dana, rodim u ljeto 2011., porodiljni mi zavrašava u ljeto 2012. jel to znači da imam pravo iskoristiti tih tjedan dana GO do 30.6.2013.(iduće godine) ili da sam trebala do 30.06.2012. što je nemoguće zbog koristenja GO).
    greška u zadnjoj riječi trebalo je pisati "što je nemoguće zbog korištenja porodiljnog dopusta".

  37. #37
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    GO iz 2011 moras iskoristiti do 30.6. 2012.

  38. #38
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Ukoliko ti se dogodi da si na porodiljnom do iza 30.6. preostaje ti da prekines roditeljski dopust, uzmes GO i vratis se opet na roditeljski. Pri tom ne smijes ostaviti manje od 30 dana roditeljskog. I moras imat na umu da ukoliko si imala 2600kn naknade padas na cca 1600 (jer neces imati dvije isplate place za novi obracun ako je prekid bio kratak).

  39. #39
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Ah, onda ništa. Tu se negdje spominjalo da je dio
    do 30. lipnja iduće godine.
    izbačen.

  40. #40
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    nema druge nego iskoristit GO sad prije odlaska na porodiljni

  41. #41
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    imam jedno bedasto pitanje...
    da li se za rodiljni dopust obvezni dio (28 dana prije poroda) dobije puna plaća ili...

  42. #42
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Da, za cijelih 45 dana se dobije puna plaća.

  43. #43
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    thanx!

  44. #44

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    Evo podižem iako sam pitala i na drugoj temi - vama koje ste na ovom topicu otvarale porodiljni 45 dana prije, da li su vam radili probleme ako prije niste bili na bolovanju?

    Jako mi je bitno jer moj soc. gin. je "tvrd orah" (ako je sve u redu s trudnoćom, on otvara 28 dana ranije i gotovo!) a ovaj put sam odlucila ne posustat (3. porod).
    Naime, obe prethodne bebe rodila sam ranije (2-3 tjedna), tako je ispalo da sam radila do (doslovno!) par dana prije poroda (jer sam išla 28 dana prije termina na porodiljni). I neću lagat - bilo mi je fakat koma pred kraj, teško i naporno... bez obzira što radim "sjedilački" posao. Uglavnom, ovaj put to si ne želim priuštit. Ako već imam zakonsko pravo na tih 45 dana prije termina, bez da sam bila na bolovanju, želim ih provest u miru kući, sa starijim klincima.

    Dakle, i na prethodnoj temi, koliko sam vidjela - mišljenja su različita kao i iskustva žena sa liječnicima koji otvaraju porodiljni. Svatko tumači na svoj način. Kakva su vam friška iskustva?
    Posljednje uređivanje od buba klara : 06.11.2014. at 14:29

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •