Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 110

Tema: Porodiljni dopust 45 dana prije termina

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    64

    Početno Porodiljni dopust 45 dana prije termina

    Radim, i planiram raditi i iskoristiti godišnji, te 45 dana prije termina otvoriti porodiljni. E sada, dobila sam jednu po meni jako nelogičnu info da prije otvaranja porodiljnog 45 dana prije termina moram otvoriti bolovanje pa makar i na 1. dan i to zbog šifre. Molim Vas da mi pomognete s Vašim iskustvima?

    Ja iskreno ne vidim razloga zašto u trenutku kada meni doktor piše preporuku za mirovanje, a ja baš tada ostvarujem pravo na porodiljni (45 dana prije ili x dana prije termina, a više od 28) ne bi taj porodiljni mogla i otvoriti bez obzira što prije nisam bila na bolovanju. Po toj logici, npr. 35 dana prije termina, ja moram doma mirovat i moram otvarati bolovanje. Nadam se da ste razumjele što htjedoh reći.

    Hvala unaprijed.

  2. #2
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno

    Prema članku 12. Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, možeš otvoriti porodiljni (bez bolovanja) i do 45 dana prije termina, ako tvoj soc. ginić procjeni potrebu:

    "Zaposlena majka ili samozaposlena majka može početi koristiti rodiljni dopust iz stavka 1. ovoga članka i 45 dana prije dana očekivanog poroda, prema nalazu i ocjeni izabranog doktora ginekologa iz stavka 3. ovoga članka."


  3. #3
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    REdovni rodiljni dopust otvara se 28 dana prije termina, a ukoliko postoje poteškoće zbog kojih bi trudnica trebala na bolovanje, onda se otvara bolovanje do onog dana kad nastupa financijski povoljnija mogućnost za nju, a to je rodiljni dopust od 45 dana prije termina.

    To je tumačenje...no uvijek postoji u nekom HZZO uredu neka individua koja će reći DA ako nisi bila na bolovanju 46og dana prije termina, onda ti ne treba niti rodiljni prije redovnog. Činjenica je da netko može savršeno funkcionirati do 41 dana prije termina, a onda krenu problemi...i normalno da će otvoriti rodiljni dopust.

  4. #4
    bijelko avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    983

    Početno

    mene je na to upozorila čak i sestra kod ginekologa, ali je rekla neka na socijalno dođem sa čvrstim stavom kako sam zvala i provjerila svoja prava i da ne moram otvarati bolovanje već 45 dana prije poroda idem normalno na porodiljni. čak mi se čini da je rekla kako to može biti 45 ili 28 dana prije termina ali ne npr. 30. uglavnom, uspjela sam bez bolovanja.

  5. #5
    sonata avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,088

    Početno

    Ja ti samo mogu reci da je meni isto tako receno pa sam jedan ili dva dana morala biti na bolovanju a tada mi je otvoren porodiljni 45 dana prije termina. A opet znam price kada doktori uopce to nisu trazili vec su zene normalno odmah isle na porodiljni. Ocito ne rade svi jednako...

  6. #6
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj bijelko prvotno napisa Vidi poruku
    mene je na to upozorila čak i sestra kod ginekologa, ali je rekla neka na socijalno dođem sa čvrstim stavom kako sam zvala i provjerila svoja prava i da ne moram otvarati bolovanje već 45 dana prije poroda idem normalno na porodiljni. čak mi se čini da je rekla kako to može biti 45 ili 28 dana prije termina ali ne npr. 30. uglavnom, uspjela sam bez bolovanja.
    A zaštio ne baš 30 dana , ako je tu nastao problem???

  7. #7
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    A zaštio ne baš 30 dana , ako je tu nastao problem???
    pa zato što neki koji čitaju taj zakon vide dva broja 28 i 45. A ne vide riječi između.

  8. #8
    bijelko avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    983

    Početno

    niti meni to nije jasno. planirala sam biti na godišnjem do kraja tjedna i od početka idućeg ići na porodiljni, međutim sestra je rekla da mora početi 45 dana prije termina. uglavnom, ostala su mi 2 dana godišnjeg. kompliciraju bezveze! na kraju mi na socijalnom nitko nije ništa rekao za bolovanje. sestra je na to rekla kako su valjda skužili da nas više ne mogu zezati zbog toga, što god to značilo...

  9. #9
    kovrčava avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    367

    Početno

    Evo ja sam bila otvorila porodiljni dopust točno 45 dana prije termina, odnijela doznake na hzzo i mirna sam 6 mj,. odmah dobila slijedeći mj. punu plaću.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    64

    Početno

    Ma meni je to isto sve morska glupost. Mislim to da porodiljni otvaraš ili 45-og ili 28-og dana prije termina, nemogu vjerovati. Pa baš pred kraj trudnoće opet mogu nastati komplikacije, tipa prijevremeno otvaranje zbog kojeg žena mora mirovati. Zašto ja nebi npr. išla s namjerom da radim, ali baš na 45-ti ili 35-ti dan ispadne da to više ne mogu. Ma oko čega mi trudnice upoće moramo razbijati glavu. Da li netko zna tko u HZZO-u mi može dati taj odgovor, zovem svoj područni ured ili što?

    Ista stvar mi se desila kada sam počimala raditi. S obzirom da sam nakon 1. porodiljnog došla trudna na posao, muku sam mučila s tim da li će me vratiti u prosjek moje plaće jer neću uspjet imati 6. isplata prije slijedećeg porodiljnog. Na kraju je ispalo da moram imati bar 3. isplate, inače me stavljaju na minimalac od 2.100,00 kn. A što je s onim sirotim ženama koje su u sličnoj situaciju ali zbog komplicirane trudnoće se ne mogu vratiti na posao. Dakle sve one godine staža, i uplaćivanja doprinosa ispada da možeš baciti u vodu. A s druge strane, potrebna im je glupa formalnost od 3. isplate, dakle defacto možeš raditi 1. dan+1. puni mjesec+1. dan u 3. mjesecu, da bi te vratili u prosjek. Tako i u ovom slučaju, otvori makar jedan dan bolovanje, zbog šifre i možeš ići na porodiljni 45. dan prije, inače zaboravi, glupa birokracija.

  11. #11
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    a kaj kad taj famozni 45 ili 28 dan pada u subotu ili nedjelju?????

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    88

    Početno

    Drage moje vidim da su tu muke pa i ja da se pridružim.

    Ovako moj termin je 09.09.2010 mislila sam raditi do 15.06 onda na GO i 45 dana porodiljni.
    Sada mi kolega kaze da sam glupa jer još radim jer je njegova zena koristila prije 45 dana redovniha jos 42 dana na teret firme ( a nije GO ) i da je dobila 85% od plaće ( ima placu vecu od onih 4600 kn ).
    Ja za to nisam nikada cula. Dali netko nesto zna???

  13. #13
    Mater Studiorum avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb Dubrava
    Postovi
    359

    Početno

    Citiraj NikolinicaB prvotno napisa Vidi poruku
    Drage moje vidim da su tu muke pa i ja da se pridružim.

    Ovako moj termin je 09.09.2010 mislila sam raditi do 15.06 onda na GO i 45 dana porodiljni.
    Sada mi kolega kaze da sam glupa jer još radim jer je njegova zena koristila prije 45 dana redovniha jos 42 dana na teret firme ( a nije GO ) i da je dobila 85% od plaće ( ima placu vecu od onih 4600 kn ).
    Ja za to nisam nikada cula. Dali netko nesto zna???
    Da, firma njegove je žene namjerno ili iz neznanja platila nešto što je imala pravo prevaiti državi.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    88

    Početno

    Citiraj Mater Studiorum prvotno napisa Vidi poruku
    Da, firma njegove je žene namjerno ili iz neznanja platila nešto što je imala pravo prevaiti državi.

    ne razumijem sada ništa. Recimo moja je placa 8000 kn i ja odem tih 42 dana prije na održavanje i meni država isplati ili firma nebitno 85 % od tih 8000 kn, odnosno cca 7200 kn.

    naime ja sam planirala otići u 6 mje na GO i nakon toga 45 dana prije na porodiljni za ova 42 dana nisam niti znala. A ovako bi otisla na Go pa tih 42 dana i onda 45 redovnih....

    znama da sam plava aali....

  15. #15
    Mater Studiorum avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb Dubrava
    Postovi
    359

    Početno

    Hoću reći da je firma oštetila samu sebe isplativši tu plaću iz svog džepa kao obično bolovanje, a trebala je gospođu uputiti na HZZO da dobije naknadu za bolovanje od države kao trudnica.


    Takve stvari država ne kontrolira i ne kažnjava, tako da ako ih netko napravi - sam si je kriv za nastalu štetu, može jedino novac potraživati natrag od djelatnika i porezne uprave.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    88

    Početno

    Citiraj Mater Studiorum prvotno napisa Vidi poruku
    Hoću reći da je firma oštetila samu sebe isplativši tu plaću iz svog džepa kao obično bolovanje, a trebala je gospođu uputiti na HZZO da dobije naknadu za bolovanje od države kao trudnica.


    Takve stvari država ne kontrolira i ne kažnjava, tako da ako ih netko napravi - sam si je kriv za nastalu štetu, može jedino novac potraživati natrag od djelatnika i porezne uprave.

    Znači ako odeš na bolovanje 42 dana prije dozvoljenih 45 zakonskih prije poroda ( ukupno 97 ) imas pravao tih 42 dana prije pod sifrom održavanje trudnoće ili kako vec dobiti iznos od 85& od pune place koju imas trenutno u firmi iako je veća od 4600 kn-koje su za održavanje, te 45 dana prije na punu placu od 100%???

  17. #17
    Mater Studiorum avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb Dubrava
    Postovi
    359

    Početno

    Nije to stvar tvog prava, nego prava poduzeća da ti ne isplati 85% plaće nego te uvali HZZO-u da ti oni isplate državni prosjek (tih 4250kn).

    Poduzeće tvoje prijateljice je napravilo grešku (namjerno ili ne) i isplatilo nešto što nije moralo (što ne znači da ne smije).

    Dakle, nemaš ti nikakvo pravo da ti bolovanje isplati poslodavac ili HZZO, bolovanje za komplikacije u trudnoći po zakonu isplaćuje HZZO, ali u konkretnom slučaju je to osoba koja radi na obračunu plaće zanemarila ili odlučila zanemariti. Kolega ti je dao pogrešnu informaciju jer se u slučaju njegove žene radilo o pogrešci, a ne iskorištavanju prava, osim u slučaju da je bolovanje išlo pod drugom šifrom koja nema veze s trudnoćom.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    88

    Početno

    Citiraj Mater Studiorum prvotno napisa Vidi poruku
    Nije to stvar tvog prava, nego prava poduzeća da ti ne isplati 85% plaće nego te uvali HZZO-u da ti oni isplate državni prosjek (tih 4250kn).

    Poduzeće tvoje prijateljice je napravilo grešku (namjerno ili ne) i isplatilo nešto što nije moralo (što ne znači da ne smije).

    Dakle, nemaš ti nikakvo pravo da ti bolovanje isplati poslodavac ili HZZO, bolovanje za komplikacije u trudnoći po zakonu isplaćuje HZZO, ali u konkretnom slučaju je to osoba koja radi na obračunu plaće zanemarila ili odlučila zanemariti. Kolega ti je dao pogrešnu informaciju jer se u slučaju njegove žene radilo o pogrešci, a ne iskorištavanju prava, osim u slučaju da je bolovanje išlo pod drugom šifrom koja nema veze s trudnoćom.
    hvala draga..Da to je to onda..ona nije isla pod sifrom komplikacije i odrzavanje nego pod sifrom AO bolest ( grpipa, stragana noga itd) i u tom slucaju dobivas ovih 90% od poslodavca...
    sada kuzim draga haval puno

  19. #19
    Mater Studiorum avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb Dubrava
    Postovi
    359

    Početno

    ma, nema frke, dok znam odgovor...

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    88

    Početno

    Evo mene opet...svo me zbunjuju....
    Kazu mi da vise nije 42 dana vec 28 dana pije termina a za ovaj ostatak od 42 do 28 da se dobiva kao za komplikacije manja placa????
    Dali je to istina???

  21. #21
    spunky125 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    657

    Početno

    45 dana porodiljnog-ni dana bolovanja zbog trudnoće i nikakvih problema

  22. #22

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    88

    Početno

    Citiraj spunky125 prvotno napisa Vidi poruku
    45 dana porodiljnog-ni dana bolovanja zbog trudnoće i nikakvih problema

    znači bila si na 45 dana prije termina na porodiljnom i dobila punu plaću? dali je veća od 4600 kn...sory sta tako pitam ali...
    Hvalllla puno

  23. #23
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    evo ja ću odgovoriti- ja sam radila do kraja, tj. išla na rodiljni dopust 45 dana prije termina. nisam otvarala nikakve komplikacije, bolovanja i sl.
    s preporukom ginekologa, tj. papirima na kojima mi je vodio trudnoću (nisam imala klasičnu trudničku knjižicu) išla sam kod dr. opće prakse i bez problema otvorila rodiljni dopust.
    plaća mi je tih 45 dana bila normalna, veća je od 4600 i dobila sam čitav iznos.
    sada mi se naknada obračunava po broju radnih sati i ovisi o broju radnih dana u mjesecu, pa je naknada neki mjesec veća a neki mjesec manja.

  24. #24
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj sunce moje malo prvotno napisa Vidi poruku
    evo ja ću odgovoriti- ja sam radila do kraja, tj. išla na rodiljni dopust 45 dana prije termina. nisam otvarala nikakve komplikacije, bolovanja i sl.
    s preporukom ginekologa, tj. papirima na kojima mi je vodio trudnoću (nisam imala klasičnu trudničku knjižicu) išla sam kod dr. opće prakse i bez problema otvorila rodiljni dopust.
    plaća mi je tih 45 dana bila normalna, veća je od 4600 i dobila sam čitav iznos.
    sada mi se naknada obračunava po broju radnih sati i ovisi o broju radnih dana u mjesecu, pa je naknada neki mjesec veća a neki mjesec manja.
    isto ovako. Išla sam 45 dana jer sam se dobrano otvarala tada već. Dotad sam radila.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Podravina moja mila
    Postovi
    57

    Početno

    I ja molim da mi pomogne netko tko zna jer sam totalno zbunjena!!!

    Naime, na komplikacijama sam od početka trudnoće.
    Obavezni PD mi počinje 17.04.2010. jer mi je termin 01.06. i, prema onome što mi je dr. opće prakse izračunao, prvih 6mj. traje do 13.10.2010.. Nakon toga me "preuzima" mirovinsko na drugih 6mj..
    E sad, zar PD ne traje do navršene 1.g. djetetova života? Po ovoj računici ne ispada tako!
    A rodit ću blizanke, pa namjeravam još duže koristiti dopust.
    Valjda nisam previše zakomplicirala

  26. #26
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    i ja sam uspjela prošlo ljeto sve riješiti bez problema s 45 dana porodiljnog.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    88

    Početno

    Citiraj sunce moje malo prvotno napisa Vidi poruku
    evo ja ću odgovoriti- ja sam radila do kraja, tj. išla na rodiljni dopust 45 dana prije termina. nisam otvarala nikakve komplikacije, bolovanja i sl.
    s preporukom ginekologa, tj. papirima na kojima mi je vodio trudnoću (nisam imala klasičnu trudničku knjižicu) išla sam kod dr. opće prakse i bez problema otvorila rodiljni dopust.
    plaća mi je tih 45 dana bila normalna, veća je od 4600 i dobila sam čitav iznos.
    sada mi se naknada obračunava po broju radnih sati i ovisi o broju radnih dana u mjesecu, pa je naknada neki mjesec veća a neki mjesec manja.
    Hvala ti draga moja puno....

  28. #28
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    Sanja007- PD dopust traje 360 dana (ili 180+180 dana) a ne kao kalendarska godina 365 dana
    Posljednje uređivanje od sunce moje malo : 05.04.2010. at 12:12

  29. #29
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj NikolinicaB prvotno napisa Vidi poruku
    Ovako moj termin je 09.09.2010 mislila sam raditi do 15.06 onda na GO i 45 dana porodiljni.
    Sada mi kolega kaze da sam glupa jer još radim jer je njegova zena koristila prije 45 dana redovniha jos 42 dana na teret firme ( a nije GO ) i da je dobila 85% od plaće ( ima placu vecu od onih 4600 kn ).
    Ja za to nisam nikada cula. Dali netko nesto zna???
    Pretpostavljam da žena tvog kolege radi u nekoj firmi koja isplaćuje punu naknadu, odnosno isplaćuje punu plaću, bez obzira šta se radi o trudničkom bolovanju. Npr. znam da to imaju u ZABI-i, P&G-u (kod njih je puna plaća prvih 60 dana bolovanja, bez obzira na razlog-šifru bolovanja).
    U mojoj firmi, npr., ako ja odem na bolovanje radi sebe, dobivam punu plaću (mislim prvih 10 dana). Nakon toga mi isplaćuju nešto manje, ali ipak više nego što bi mogli prema HZZO-u.
    Provjeri u svojoj firmi (ili npr. ako imate Kolektivni ugovor ili Pravilnik o radu) kako je to kod vas.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Podravina moja mila
    Postovi
    57

    Početno

    Sunce moje malo i Mamitzi,
    hvala na odgovorima. Ma znam da će biti sve ok (kako svima - tako i meni), al sam onaj dan bila totalno zbunjena. Prvo bolovanje, prvi porodiljni, tak da mi je to sve novo i nepoznato

  31. #31
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ja sam u dvije trudnoće, dva puta korsitila prvo cijeli godišnji, a onda 45 dana porodiljni. Nisam niti u jednoj bila na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći. Bila sam na bolovanju ali onom "običnom" i to nešto kratko prvi put (tako planiram i sada) i nešto više drugi put, ali bilo je tu i bolovanja zbog djeteta, zbog mojih kozica, zbog mog išijasa, ali nošta zbog trudnoće.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    88

    Početno

    drage moje još jednom hvala...na svim odgovorima..ja radim do 6 mj pa cijeli Go i onda 45 dana porodiljni...
    sad imam pitanje vezano je za prosjek? Mi cemo dobiti stimulaciju i regres i koliko sam cula i to mi ulazi u prosjek ili? zna li netko više o tome??

    hvala puno

  33. #33
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    Citiraj NikolinicaB prvotno napisa Vidi poruku
    drage moje još jednom hvala...na svim odgovorima..ja radim do 6 mj pa cijeli Go i onda 45 dana porodiljni...
    sad imam pitanje vezano je za prosjek? Mi cemo dobiti stimulaciju i regres i koliko sam cula i to mi ulazi u prosjek ili? zna li netko više o tome??

    hvala puno
    i ja sam dobila regres i jubilarnu nagradu i to mi je ušlo u prosjek- tj. po tome ti HZZO obračuna radni sat (znači biti će ti radni sat malo viši nego inače).

  34. #34

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    88

    Početno

    Citiraj sunce moje malo prvotno napisa Vidi poruku
    i ja sam dobila regres i jubilarnu nagradu i to mi je ušlo u prosjek- tj. po tome ti HZZO obračuna radni sat (znači biti će ti radni sat malo viši nego inače).
    aha draga sad kuzim još vise oni racunaju radni sat po prosjeku ali meni bi po tome prosjek kada uzmem 6 placa + stimulacija+regres cca 1000 kn mjesečno više...moguće???

  35. #35
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    sveukupna lova koju ćeš dobit u tih zadnjih 6 plača dijeli se sveukupnim brojem sati provedenih na poslu u tih 6 mjeseci, pa se to poslije množi s brojem sati u mjesecu za koji će ti biti isplaćena rodiljna

  36. #36
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Mene još ovo zanima gdi se upisuje dal je to 45 ili 28 ili koji dan između na doznaci, ili je to ono samo se zaokruži se samo zaokruži H1 na http://www.hzzo-net.hr/dload/obvezno..._bolovanju.pdf
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 21.04.2010. at 14:43

  37. #37
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Znam da kod prijave rodiljnog ima formular na kojem piše kad je planirani datum rođenja, ali na ovom http://www.hzzo-net.hr/dload/obvezno..._bolovanju.pdf obrascu to nigdje nije navedeno , pa me baš s tog to jako zanima!

  38. #38
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ček, ček...dakle ako sam dobro shvatila! I regres i nagradna plaća ulaze prosjek koji ću dobivati prvih 6 mjeseci????
    Regres mi sjeda ovaj mjesec a nagradna plaća idući...Dakle to je tih 6 mjeseci.
    Pa ako je to točno to je mraaaaaak!!!!
    Posljednje uređivanje od ana.m : 21.04.2010. at 15:19

  39. #39
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Mogu se ja ubaciti jednim pitanjem jer sam ja sve zaboravila.
    Ja planiram raditi negdje do sredine 5. mjeseca...
    Onda uzimam 2-3 tjedna bolovanje i od negdje 01.06-08.07. sam na GO. Nakon toga uzimam 45 dana pordiljnog!
    Kada ja moram otići po prosjek plaće u firmu (s obzirom da će mi još u 7. mjesecu sjesti puna plaća za 6. mjesec) i kada najkasnije moram sve te papire odnjeti u HZZO da mi se ne desi da mi porodiljna naknada kasni, tj. da je dobijem redovno oko 20. u 8. mjesecu?
    I ova tri tjedna bolovanja da li da mi piše doc. opće prakse ili ginekolog?
    I je li bolje prvo na bolovanje ili prvo na GO? Mislim, radi se o max tri tjedna pa....

  40. #40
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Ček, ček...dakle ako sam dobro shvatila! I regres i nagradna plaća ulaze prosjek koji ću dobivati prvih 6 mjeseci????
    Regres mi sjeda ovaj mjesec a nagradna plaća idući...Dakle to je tih 6 mjeseci.
    Pa ako je to točno to je mraaaaaak!!!!
    nama regres sjeda tek u srpnju tak da ništ od tog, a nagrada jubilarna, nam se ne isplačuje prek plače, nego sa strane.

  41. #41
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Mogu se ja ubaciti jednim pitanjem jer sam ja sve zaboravila.
    Ja planiram raditi negdje do sredine 5. mjeseca...
    Onda uzimam 2-3 tjedna bolovanje i od negdje 01.06-08.07. sam na GO. Nakon toga uzimam 45 dana pordiljnog!
    Kada ja moram otići po prosjek plaće u firmu (s obzirom da će mi još u 7. mjesecu sjesti puna plaća za 6. mjesec) i kada najkasnije moram sve te papire odnjeti u HZZO da mi se ne desi da mi porodiljna naknada kasni, tj. da je dobijem redovno oko 20. u 8. mjesecu?
    I ova tri tjedna bolovanja da li da mi piše doc. opće prakse ili ginekolog?
    I je li bolje prvo na bolovanje ili prvo na GO? Mislim, radi se o max tri tjedna pa....
    Mislim da ti je bolje iskoristito go, a onda bolovanje ( ako ga uopće treba), jer bi to išlo na komlikacije (?). I da nemoj računati ništ s 7 mjesecom jer bi ti po tvom planu trebala plača koja se isplačuje u 6. mjesecu, znači mjesec koji prethodi mjesecu u kojem si na komlikacijama ili porodiljnom!

  42. #42
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Znači ako sam dobro shvatila, ja odem po prosjek u 6. mjesecu (naravno nakon što sjedne plaća) i onda doznaku i prosjek plaće odnesem u HZZO oko 25.06..
    je li tak? Ili ja to baš i nisam dobro skontala?

  43. #43
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Ideš po prosjek u 6 ( za bilo koji datum u 6 mjesecu)mjesecu ako ideš od tad na komlikacije ili porodiljni, s time da računaš na zadnju plaču ( i šest prije njih) zaključno do 31.5.

  44. #44
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    A dobro jasnije mi je sada...
    Hvala...

  45. #45

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    88

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Mene još ovo zanima gdi se upisuje dal je to 45 ili 28 ili koji dan između na doznaci, ili je to ono samo se zaokruži se samo zaokruži H1 na http://www.hzzo-net.hr/dload/obvezno..._bolovanju.pdf

    ja sam tako skuzila H ti mora dr zaokruziti za porodiljni 28-45 dana prije....

  46. #46
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Evo ja piala našu tetku u računovodstvu, i ona kaže da ide i za bolovanja i za komlikacije i za porodiljne samo gola plača ( naravno uz stimulacije ako ko ima)+ gablec+staž, ali da NE ide regres, jubilarne i sl, božićnice i uskrsnice
    jer je to mimo zakona ( i da ona radi tak)

  47. #47
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,692

    Početno

    tako su i meni obračunali zadnji put, božićnica nije ušla u prosjek

  48. #48
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Dobro kaj sad onda, ide ili ne ide?
    Ili ovisi i o firmi?

  49. #49
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Kažu moji po zakonu NE ide!

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    95

    Početno

    Drage cure, evo mog iskustva u nadi da će nekome pomoći da se pripremi i na vrijeme reagira ukoliko je potrebno i ostvari svoje pravo.
    Ja sam odlazila na porodiljni prije otprilike godinu dana. Prema zakonu porodiljni može početi 45 dana prije termina (prema procjeni liječnika) i nigdje nije navedeno da je to u nekakvoj vezi s komplikacijama u trudnoći. Tako da sam se prilično iznenadila kad sam saznala da mi moj socijalni ginekolog ne želi dati 45 dana nego samo 28 isključivo zato što prije toga nisam bila na komplikacijama (a ne vezano za to kakvo je moje trenutno stanje i kako se osjećam). Nazvala sam HZZO i pitala da li je negdje propisano da to dvoje obavezno ide u paru i nikako drugačije. Žena mi je odgovorila da nije ali (citiram) da znaju iz prakse da neki liječnici to tako tumače (???!!! ). Uglavnom, vratila se ja svom soc. ginekologu i kažem mu da sam nazvala HZZO, da su mi rekli da to dvoje nije povezano, a on meni odgovori da on uvijek tako radi i da neće sigurno sad nešto eksperimentirati kad je došlo do toga da im se maltene skida s plaće kad propišu nekom dan više bolovanja (baš se u to vrijeme po vijestima svaki dan povlačilo to kako je u zemlji previše bolovanja i Milinović se stalno nešto prijetio). Uglavnom ja sam smatrala da je nepravedno da je do jučer svaka trudnica koja je htjela (bilo da zato ima osnove ili ne) mogla cijelu trudnoću otići na bolovanje a sad ja koja sam radila većinu trudnoće ne mogu dobiti tih 15 dana na koje uostalom prema zakonu imam pravo i ne tražim ništa što mi ne pripada. Tako da nisam htjela odustati pa sam zivkala i išla i svojoj doktorici opće prakse (kod koje se na kraju krajeva i otvara porodiljni dopust, ginekolog samo daje preporuku) i kod svog privatnog ginekologa dok na kraju nisam dobila tu preporuku za 45 dana. Moram napomenuti da sam skoro i odustala jer su me maksimalno izvozali (soc. ginekolog kao što sam već opisala ne daje „iz principa“, dr. opće prakse može samo na tuđu preporuku, a privatni ginekolog kao nema ovlasti i tako sam se ja vrtila u krug) ali sam na kraju ipak uspjela.
    Vidim i sa ovog foruma da dio cura bez problema ostvari pravo na 45 dana bez prethodnog bolovanja i praktički niti ne znaju da tu netko ima problema – stvar je jedino u ginekologu i njegovom tumačenju Zakona – zato vam predlažem da se o ovome raspitate kod svog ginekologa dovoljno unaprijed pa ako je potrebno stignete otići i nekom drugom. Sretno!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •