Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 330

Tema: Žene koje rukuju bušilicama i rade muške poslove - pomoć!

  1. #1
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno Žene koje rukuju bušilicama i rade muške poslove - pomoć!

    Ne mogu dočekati muža s posla da mi napravi što mi treba, i razmišljam da primim bušilicu u ruke i naučim se.

    On mi je napunio glavu da ja to ne mogu jer ću se slomit.

    Ja se ne želim slomit, al želim karniše i police i neke sitnice po kući.

    Gdje je istina? Inače imam 180 cm i 68 kg, nisam baš neka mimozica.

    Jel ima forumašica koje s bušilicom za beton i zidove (kako se to već zove) rukuju ko kuhačom, i koliko je to stvarno teško?

    Any tips and tricks?

    E, i jel ima koja stolarka? imam neke komade drveta i sav potreban alat i manuale kako se to radi, al se ne usudim početi. Jel to traži vještinu ili i divlju snagu (kad radiš male stvari, neću ormare slagat?)

  2. #2
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Bušenje cigle nije problem, ali armirani beton ne ide baš lako, moraš imati jako dobra i kvalitetna svrdla.
    Jesi li ikad rukovala bušilicom?
    Za početak pazi da ti je promjer svrdla i tiple isti
    Posljednje uređivanje od čokolada : 15.03.2010. at 16:00

  3. #3
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Za slaganje namjestaja bolje nabavi zavidavalicu iliti zasarafljivalicu. Onda ne trebas ni 160cm, a kamoli 180. Neces se slomiti.

  4. #4
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    I zapravo nista ne trazi neku veliku snagu ako imas dovoljno pameti.
    Pazi samo da ne pretjeras s tom busilicom da ti se muz ne splaši.

  5. #5
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ovisi kakvu imaš bušilicu i što želiš raditi. Ne treba tu neka specijalna snaga, osim ako bušiš neke ekstra debeli beton, ili ako pogodiš u armaturu.
    Za karniše pretpostavljam da ne bušiš kratere, nego obične rupe, jedino ako imaš karniše od čelika.
    Veličinu borera određuješ prema tipli u koju ide vijak.
    Največa mudrost je da paziš gdje ti idu instalacije za struju da ih slučajno ne pogodiš.
    I najbolje ti je da dok bušiš rupu odmah ti netko drži usisavač da ne pada okolo prašina.

  6. #6
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Jos bolje je kad imas busilicu s usisavacem. Koju smo mi imali u firmi, a onda ju je vec netko razvalio. Al bila je zakon.

  7. #7
    Nataša,Sarajevo avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,252

    Početno

    Za start malo vježbaj na nekom komadu drveta, daske, ploče....

    za svaku vrstu materijala imaš posebne borere, za drvo, ciglu, blokove, beton...

    bitno je da ti borer nije preslab jer bi mogao pući a to nikad nije zgodno....ako imaš one skijaške naočale svakako ih stavi, svaka zaštita je dobrodošla!

    Bormašinu moraš držati okomito na zid i svakako pazi na instalacije, naročito da struju ne pogodiš.

    Za ciglu bi se mogla lako snaći ali za beton će ti trebati jaka i sigurna ruka. i čepovi za uši, beton vrišti dok se buši, doslovce.

    Što se drveta tiče, pokušaj prvo nacrtati šta bi htjela i kako da izgled a i kako i gdje da stoji....

    za police ima divnih L nosača da se kupi, možeš ih svakako stavljati ispod ali možeš i iznad i djeluju jako efektno! Ako neće sad tona knjiga na njoj stajati...

    ako imaš kakav IKEA ili sličan katalog, pogledaj malo tamo za razne kombinacije i ideje...

    I ja sam uvijek voljna za šarafat, bušit isl.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    243

    Početno

    Jel ima forumašica koje s bušilicom za beton i zidove (kako se to već zove) rukuju ko kuhačom, i koliko je to stvarno teško?

    Any tips and tricks?

    Nije tako teško. Važno je da je bušilica predviđena za beton (ima oznaku s čekićem), i da su svrdla za beton ( i da nisu već tupa).
    Na zidu se olovkom označi mjesto za rupu, i buši prvo manjim svrdlom (napr. za tiplu br. 6 prvo svrdlom 4, zatim se rupa proširi svrdlom 5 i konačno 6). Važno je bušilicu držati ravno i čvrsto, da ne pleše na početku, i ravnomjerno upirati. Zgodno je na svrdlu flomasterom ili ljepljivom trakom označiti koliko duboko treba ići (ili provjeravati čačkalicom je li dosta duboka rupa). Na kraju se tipla ugura laganim udarcima čekića, eventualni mali višak odreže nožem. I spremno je za ušarafljivanje.

    U našoj kući bušilicu u rukama držim ja, a imam 162 cm (a isto kila).

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Mislim da nije mudro prvi puta rukovati borerom ako nema nijedne odrasle osobe u blizini.

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    Mi obično kad bušimo, jedan buši dok drugi drži usisavač. Ili kad smo zabijali sada drvenu oogradu, jedan je pridržavao letvu dok je drugi zabijao. Takve stvari je bolje raditi u dvoje, pogotvo ako se djeca vrzmaju oko vas, a ti s bušilicom.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    936

    Početno

    Pazi s karnišama, one idu iznad prozora, a tu je nadvoj od armiranog betona, dobra bušilica+dobri boreri ineće nebu išlo niti tvojem MM.

  12. #12
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da nije mudro prvi puta rukovati borerom ako nema nijedne odrasle osobe u blizini.
    X

  13. #13
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Eh, sad zamišljam Ifigeniju kako joj se dvoje djece vrzma oko nogu, prolijevaju, vrište, dovode se u raznorazne opasnosti, a ona stoji na stolici i udara bušilicom po armaturi dok prašina zasipa sve u 16......

    Inače ako se buši samo po vertikalnom zidu dobro je napraviti veći "fišek" od papira (kao onaj za kestene) i selotejpom ga prilijepiti ispod rupe, tako ne pada ništa okolo.

  14. #14
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Eh, sad zamišljam Ifigeniju kako joj se dvoje djece vrzma oko nogu, prolijevaju, vrište, dovode se u raznorazne opasnosti, a ona stoji na stolici i udara bušilicom po armaturi dok prašina zasipa sve u 16.......
    I ja.
    Iffffffiiiiii, odustani od projekta, čekaj muža.

  15. #15
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ma ne treba joj, muz. Moze to i s prijateljicom.

  16. #16
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ne treba joj, muz. Moze to i s prijateljicom.
    Tako je, i ja glasam za babinjak uz lagano štemanje i bušenje betona. Muževi samo smetaju i paničare.

  17. #17
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Bolje ih je elliminirati iz postupka. Onda kad ih preuzmes, da ne kazem asimiliras ko Borg, da vidis kako odjedared krenu nalaziti i vrijeme i alat.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    849

    Početno

    ajd nemoj još uza sve poslove koje radiš i zidove bušiti, sposobna si ženska, ali nemoj pretjerivati, posljedice mogu biti dugoročne, hi, hi

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Ja sam živjela sama od 18. godine do svoje udaje u 38. godini. Lijepo dugačko vrijeme oslanjanja na sebe...

    Eh, u tom vremenu shvatila sam da (kao i u svemu) ima poslova koji mi idu i onih koji mi ne idu.

    Daklem, idu mi vodoinstalaterski poslovi (zamjene gumica, odštopavanje na razne načine, silikoniranje kade itd), idu mi električarski poslovi (ali ne radim ih baš često otkad sam se udala).

    Ide mi bušenje rupa ali to jako ovisi o zidu. U sadašnjem stanu žbuka se raspada pa treba dobro paziti, u bivšem je bio beton, pa bez hiltice nisi mogao ni špenadl u zid gurnuti itd. Ne volim se penjati na lojtre s bušilicom pa mi je postavljanje karniše nedostižno.

    Ide mi krečenje, ali to baš ne volim - imam muža pa on kreči, a ako nam se baš ne da, zovnemo susjeda kojem je to struka.

    NE idu mi stolarski radovi i nikad mi nisu išli (ne idu ni mm-u, pa za to pozovemo susjeda ili platimo majstora). Od toga mi je domet pemzl (bajcanje stolarije na vikendici i sl.) ali čavli i čekić ne... Ljepilo još nekako, popravci nekako, sastavljanje namještaja nula bodova.

    Eto tako... Probaj, pa ćeš vidjeti. Ono što te veseli nastavi raditi (ako možeš završiti, to je slično kao i šivanje) a za ostalo gnjavi muža ili nabavi majstora.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    936

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Tako je, i ja glasam za babinjak uz lagano štemanje i bušenje betona. Muževi samo smetaju i paničare.
    X
    a i to što kažeš i oko jednog tipla velika nauka, koja iziskuje dugoročne pripreme, studije, sheme, konstalaciju zvijezda-dobar horoskop...

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,133

    Početno

    apsolutni i kao mnogo puta do sada potpisujem martu
    kod bušenja treba samo pripaziti na električne instalacije

  22. #22
    cisko-kid@net.hr avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    SESVETE
    Postovi
    226

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Tako je, i ja glasam za babinjak uz lagano štemanje i bušenje betona. Muževi samo smetaju i paničare.
    tak je.i ja se uvijek posvadim smužem i onda ja to sve sama zbušim.moj muž nije ni jednu rupu probušio u kući.možda ćete misliti papak ,a ne.ja mislim da ja to bolje radim pa mu nedam da buši.

  23. #23
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Joj, čitam i kombiniram
    Iznenađena sam razinom ekspertize Prave ste!
    Inače, uvažila sam argument da ne uzimam borer i lojtre sama doma s djecom. To može bit rizik, slažem se!
    Nisam htjela u detalje da ne brukam muža al sad moram - joj, i kod nas doma cijela nauka oko tipla Meni nikako nije jasno gdje je tu mudrost i umijeće, al dobro, reko, ja ne znam.

    Fakat treba pozvat babe pa sve izbušit i mir.

    Girl power!

  24. #24
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    određene stvari NE ŽELIM raditi iz nekih principa (ni on ne pegla!!), tako da kad voda dođe do grla (čitaj; već sam mu milijon puta rekla da probuši rupu/stavi čavlić da objesimo slike/popravi/napravi...), ostavim otvorene stranice raznih majstora (ovisno o usluzi koju trebam) na internetu
    pa onda shvati ili da će napravit sam badave, ili da ću ja zvat majstora i da ćemo to platit
    pa se na kraju primi posla

  25. #25
    Dream avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    966

    Početno

    Citiraj rahela prvotno napisa Vidi poruku
    određene stvari NE ŽELIM raditi iz nekih principa (ni on ne pegla!!), tako da kad voda dođe do grla (čitaj; već sam mu milijon puta rekla da probuši rupu/stavi čavlić da objesimo slike/popravi/napravi...), ostavim otvorene stranice raznih majstora (ovisno o usluzi koju trebam) na internetu
    pa onda shvati ili da će napravit sam badave, ili da ću ja zvat majstora i da ćemo to platit
    pa se na kraju primi posla

    Ovo bih ocijenila najboljim odgovorom na ovu temu!

    Uz to, kad ga jednom naučiš da sama možeš/znaš nešto raditi, više ga nećeš dobiti da se i on nekad s tim pozabavi: "Ako znaš sama bušiti rupe u zidu, pa buši ih kad ti treba, nemoj mene navlačiti da radim!"

  26. #26
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Mene baš veseli rad tog tipa - pituravanje, bušenje, šmirglanje, sastavljanje, rastavljanje, mjerenje, planiranje...još kad bi se muž trajno uhvatio kuhače, krpe i pegle, tado bih pristala na zamjenu uloga.
    I da...i moj doktorira na svakom svrdlu i tipli, valjda im je to u genetskom kodu .

  27. #27
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Mene baš veseli rad tog tipa - pituravanje, bušenje, šmirglanje, sastavljanje, rastavljanje, mjerenje, planiranje...još kad bi se muž trajno uhvatio kuhače, krpe i pegle, tado bih pristala na zamjenu uloga.
    I da...i moj doktorira na svakom svrdlu i tipli, valjda im je to u genetskom kodu .
    X
    MM najnormalnije redovno pegla, čak i puno više od mene, a veš stalno on stavlja na pranje, tak da je podjela "pravedna".

  28. #28
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    He he... ovo je dobra poanta!

    Ali ima i "kontra" - otkad sam se udala, točila sam gorivo možda 5 puta u 10 godina, na teh.pregledu s autom bila jednom kad mm baš nije stigao, bedinala majstore na vikendici tu i tamo, kad sam mogla, rukovala kosilicom prošle godine NIJEDNOM... sve u svemu koliko god mi se činilo da bi mm mogao i više, kad se sjetim dugih godina u kojima je SVE bilo na mojim leđima, ipak mi je ovak bolje. Babinjak za pranje prozora i slično radili smo u doba bez djece (i kumovi i mi imamo djecu iste dobi, pa se to više ne može organizirati jer se slobodno vrijeme rijetko kad poklapa) a s vremenom čovjek uredno nauči što može sam/sama/zajedničkim obiteljskim snagama, a za što se ODMAH zove majstora jer ti se ne da ni spomenuti mužu/ženi nešto takvo... Ja više ne mijenjam ciferšluse na jaknama, kad treba tak nekaj - mm uredno sam nosi svoje i dječje stvari u obližnji servis. Prema tome, ako ima stvari koje su "tipično ženske" a koje ja ne volim raditi, moram i njemu dopustiti da ima "tipično muških" stvari koje on ne voli, ne zna i ne radi.

  29. #29
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj mara prvotno napisa Vidi poruku
    kod bušenja treba samo pripaziti na električne instalacije
    E da, ovo je bitno naglasiti. Ako zakačiš električnu žicu to bi bilo najveće sr* koje ti se može dogoditi u takvom poslu. Razmisli da li možeš reći za sebe da znaš gdje možeš bušiti zid bez opasnosti.

  30. #30
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Elektricne instalacije uglavnom idu okomito i vodoravno na prekidace, uticnice i razvodje kutije. Ako to postujes, smanjujes si sansu da pogodis zicu. Ali ako ti je struju razvodio npr. mesar, onda ti ni to nece pomoci.

  31. #31
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Šansa potrefiti žicu, čak i kad ju "gađaš" je vrlo mala, ali svejedno se iznad utičnica i prekidača ne buši ako nije baš sila.
    Što se samog bušenja tiče, sve ovisi o kvaliteti alata. Ako je bušilica obična "vibraciona" onda ima prsten odmah iza glave za svrdla na kojem biraš poziciju s čekićem i ako rukom utisneš glavu i probaš vrtiti radi "KRRRRR" (http://news.thomasnet.com/images/large/027/27978.jpg ). To NIJE najbolji alat za stavljanje rupa na zid.
    Ako je bušilica prava čekićara onda ima poseban mehanizam s pravim pravcatim udaračem (nešto kao patuljak koji mlati malim čekićem po svrdlu pozadi) i takve imaju udarac deklariran u džulima ( http://www.gaileshardware.com.au/ima...ill_dh25pb.jpg ). To JE pravi alat. S takvom igračkom ćeš demolirati bilo kakav armiranobetonski zid u trenu i bez napora. Kao bonus takve bušilice obično imaju strahovito jednostavno umetanje svrdala (koja su obično vrlo skupa, ali i traju).
    Ako čuješ nekog susjeda kako buši i zvuk je ZWIIIIIIiiiiiIIIIIIIiiii ... skurio je borer.
    Ako čuješ glasno i jednolično KRRRRRRR ... izbušio je rupu. Svrdla se ne smiju pregrijavati
    --------------------------------------------------
    To ti je otprilike sva mudrost.
    (dragome za iduće valentinovo kupi opaku zvijer s pravim čekićem - sad znaš zašto)

  32. #32
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    hehe, koji tips and tricks

  33. #33
    petraa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    259

    Početno

    možeš ti to sama, nije bitno ni kakva je bušilica, bitno je svrdlo ( ima raznih; drvo, beton, armirani)
    uopće nije teško, označiš rupe, zbušiš, ubaciš tiplu i zašarafiš i sve pet
    ja sam si pol kuće zbušila pa znam

  34. #34
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Jedan praktični tipično ženski tip, kad bušiš zid zaljepi vrečicu ispod mjesta bušenja, običnom ljepljivom trakom, uštedi puno vremena na čiščenju kasnije.
    I da, ima nas žena opsjednutih bušilicom podosta

  35. #35
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Umjesto vrećice možeš zalijepiti i neki "fišek" od zamotanog papira. Većina prašine upadne unutra. To moj picajzlasti m radi kad nešto buši po stanu.

  36. #36
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Dakle, majstorice, sutra je moj veliki dan.
    Prve rupe u zidu strepite!
    Djeca su kod dide i bake, oni će preživit, a za mene - ako se ne javim - bilo je lijepo pisati s vama!

    Ifi

  37. #37
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Hvala puno na iscrpnim i pametnim savjetima o struji, fišecima, tiplama 4.5 i 6, i svemu ostalom.
    Neprocjenjivo!

  38. #38
    sandra-zvrk avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Jastrebarsko
    Postovi
    887

    Početno

    sretno

  39. #39
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Preživjet ćeš. Samo čvrsto bušilicu s dvije ruke i kreni sasvim polako. Ako imaš točkalo zvekni ga jako čekićem gdje si obilježila tako da ti borer krene preciznije i bit će OK. Ako i fulaš milimetar-dva nema problema. Ako imaš dvije brzine stavi na sporiju, a na regulatoru brzine vrtnje motora stavi negdje na pola.
    Jesam li naglasio da čvrsto držiš bušilicu s dvije ruke? A, jesam, dakle čvrsto drži bušilicu s dvije ruke. (hoće se otimat)
    Ako slučajno izbušiš premršavu rupu nemoj ju ni slučajno sama širiti većim svrdlom jer to može biti gadno. Najgori scenarij: borer se zaglavi, a bušilica ti torzijom slomi kost zapešća. Kad normalno bušiš to se praktično niti ne može dogoditi jer je sam vrh borera nešto širi od tijela i ne može se zaglaviti.
    Tip: na boreru označi flomićem koliko je tipla dugačka da ne moraš bez veze bušiti više nego je potrebno.

  40. #40
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Davore, ali sad si me zbunio!
    Gore je rečeno da se prvo buši manjim borerom, pa većim i onda najvećim?!
    Kako onda da izbušim rupu za karnišu, kojim borerom, kojim redom?!

    ps Nisam znala da se osim kruha i jogurt baviš i bušilicama

  41. #41
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Davore, ali sad si me zbunio!
    Gore je rečeno da se prvo buši manjim borerom, pa većim i onda najvećim?!
    Kako onda da izbušim rupu za karnišu, kojim borerom, kojim redom?!

    ps Nisam znala da se osim kruha i jogurt baviš i bušilicama
    Ma ne brini se - KONAČNA rupa mora biti takvog promjera da tiple i šarafi koje obično kupiš skup s karnišom točno pašu u rupu. Ako je u pitanju neka lagana karniša (kao moje) dovoljno je jedno bušenje. Istina, pametno je prije nečim oštrim zabušiti malu udubinu da ti borer ne sklizne u neželjenom smjeru, pogotovo ako je stropna karniša u pitanju. To ti puno ovisi o tipu karniše, tak da može tu biti svega. Sretno! Ako imaš "normalne" zidove koji nisu ni pretvrdi da ti treba hiltica ni s prevelikim udjelom pijeska i šodra (kao kod mene doma) ide to brzo i lagano. Kad izbušiš rupu za tiplu (piše ti broj na njoj i na boreru) onda gumenim čekićem (ili običnim zamotanim u krpu) nabiješ tiplu nutra. AKo "pleše" ubaciš čačkalicu ili šibicu. Zato Davor kaže da treba ići s malim borerom prvo, jer ako napraviš preveliku rupu, nije jednostavno pomoći (može se zagipsati, ali onda čekaš da se osuši i nikad nisi sigurna kako će to ispasti...).

  42. #42
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Moram pojasniti. Do cirkusa može doći ako je poželjna dimenzija rupe samo malo veća od postojeće, recimo 1mm. Kod takvog širenja redovito bude problema i to je najbolje izbjegavati. Ako je ciljna rupa velikog promjera, dakle očekuje se veliko natezanje, onda je dobro započeti bušenje s manjim svrdlom, ali takvim kod kojeg je promjer bitno manji od konačnog. Recimo upola ili manji. Na taj način se veće svrdlo neće zaglaviti u rupi.
    Obzirom da za kojekakva šarafljenja po kući trebaš rupe manje od Φ10 onda ti bušenje s mršavijim svrdlom ni ne treba.
    Označiš, zvekneš točkalom ili čavlom, izbušiš, umetneš tiplu, ušarafiš. Gotovo.

  43. #43
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ah, Davore, a otkud ti među žene koje rukuju bušilicama.

  44. #44
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    E da, jučer kod mene čisti primjer podjele poslova na muške i ženske.
    Kada sam došla s posla u kuhinji je bila mala poplava. Rastavila sam kuhinjske elemente, izvukla van perilicu, odpojila bojler, detektirala kvar, popravila, a MM je po noći uz film, dok smo mali i ja spavali opeglao veš, stavio dvije nove ture veša na pranje i objesio veš.

  45. #45
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,183

    Početno

    Gdje da kupim borer za zid, jeftini? Željela bih postaviti police na zid.

  46. #46
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Gdje da kupim borer za zid, jeftini? Željela bih postaviti police na zid.
    onaj Ikein je sasvim u redu.

  47. #47
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Treba voditi računa o tome kakvi su zidovi. Ja sam još prije udaje imala set Einhellovog alata, ali za novozagrebački neboder to mi je bilo beskorisno. Tam su se zidovi bušili mrcinom od hiltice s čekićem koju sam posudila na poslu, skupa s kolegom koji je to obavio.

    Kako sam dugo godina bila podstanar, vidjela sam raznih stanova i zidova. Stare zgrade često imaju žbuku sa šljunkom, pa ako naletiš na kamen, odvali ti se komad žbuke veličine dječje glave, uff... Poslije to treba krpati gipsom. Ali moja stara Einhell bušilica funkcionirala jeu većini brloga. Treba imati i set borera i tiple, nosače za police, čekić gumeni za utući tiple (ili obični omoteti krpom)

    Dobro je dok bušiš imati još nekoga spremnog sa usisavačem, da odmah čisti smeće. Prije si vaservagom odredi visine rupa, da bude ravno. ( Koji sam ja savjetodavac, od guzice sam ovo opisala... ) ali to je zapravo jednostavan posao. Dobro je imati malu bušilicu u kući.

  48. #48
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,183

    Početno

    Sve ceste vode u Ikeu.
    Ovo je starozagrebački zemljoder. Tanki zidovi ko od kartona, možeš ih nožem rezati.
    Mislim da ću odustati. Čini mi se ovo prekomplicirano.

  49. #49
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Nije tak strašno, ali to je posao koji lakše obave dvije osobe nego jedna, pogotovo ako su police malo dulje. A još ako ti se malo dijete mota pod nogama ili dreči dok to pokušavaš napraviti, bolje je da to radi dvoje.

  50. #50
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Evo malo youtube pameti: https://m.youtube.com/watch?v=nmX09rrSG2o

    Teta na snimci spominje jako bitnu stvar koju sam smetnula s uma, treba paziti da se ne pogodi instalacija. Doduše, kod nas još uvijek ne razvlače kabele ko špagete (vidjela sam to kad sam bila preko bare nije mi se svidjelo) pa nije velika vjerojatnost da ti treba pipalica, ali nikad se ne zna...

Stranica 1 od 7 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •