Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 179

Tema: Majčina prehrana & dojenje

  1. #1
    Aiko avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    290

    Početno Majčina prehrana & dojenje

    Točnije, trenutno me zanimaju uskrsne delicije, a tu u prvom redu mislim na mladi luk! Jel nema šanse, ha? A šunka? Kolači? Smije li se išta od toga? Mladi luk jedem samo uz janjetinu i za Uskrs. Ovo će, čini se, biti prvi Uskrs bez luka, šmrc... Kako vi ostale, dojilje?

  2. #2
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    a tko ti je rekao da ne smiješ jesti luk?
    ili da ne smiješ bilo što jesti?

  3. #3
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    naravno da smiješ i luk, i kolače, i šunku, i ....
    zašto ne bi smjela?

  4. #4
    Aiko avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    290

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    a tko ti je rekao da ne smiješ jesti luk?
    ili da ne smiješ bilo što jesti?
    O Bože, možeš li mi se ti jednom, ali jednom obratiti normalnim tonom, ne mora bit ljubazno, samo da je u granicama korektnosti. Ne možeš odgovoriti s "da" ili "ne" nego odmah prozivke... Pa, stalno mi nešto prigovaraš i predbacuješ. Čak i na ovako banalnim pitanjima.

    Hajde, zatvorite/obrišite temu, uopće mi se ne da ovako razgovarati. A tebe molim da zaobiđeš moje postove na forumu jer me tvoje mišljenje ne zanima. Nije prva tema s koje si me svojom neljubaznošću i agresivnošću otjerala.

  5. #5
    miniminia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    hlebinska škola
    Postovi
    882

    Početno

    Ja ne nemogu zamisliti Uskrs bez mladog luka, janjetine i kolača..
    Ustvari mi smo već jeli mladi luk, a čini mi se da je tvoja beba puuuuuuuno starija.
    Ustvari, da ne duljim jedi sve.

    OT
    Cure, ne znam za vaše prijašnje tenzije, ali meni nije zazvučalo opako to što je apricot rekla.

  6. #6
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Aiko,

    dojilje smiju jesti apsolutno SVE. dakle i mladi luk i kolače i sve što ti padne na pamet. Bitno je samo da jedu zdravo (što manje smeća hrane) zbog njihovog vlastitog zdravlja.

  7. #7
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Aiko prvotno napisa Vidi poruku
    O Bože, možeš li mi se ti jednom, ali jednom obratiti normalnim tonom, ne mora bit ljubazno, samo da je u granicama korektnosti. Ne možeš odgovoriti s "da" ili "ne" nego odmah prozivke... Pa, stalno mi nešto prigovaraš i predbacuješ. Čak i na ovako banalnim pitanjima.

    Hajde, zatvorite/obrišite temu, uopće mi se ne da ovako razgovarati. A tebe molim da zaobiđeš moje postove na forumu jer me tvoje mišljenje ne zanima. Nije prva tema s koje si me svojom neljubaznošću i agresivnošću otjerala.
    nemoj se ljutiti, ali ja ne znam da sam ti na nešto ikada odgovarala; ni lijepo ni nelijepo. ne gledam nickove.
    svojim kratkim pitanjima sam ti htjela dati do znanja da se bespotrebno opterećuješ.

    preosjetljiva si, a ja imam dvoje djece doma i previše posla.
    pa oprosti što sam našla nekoliko trenutaka da ti odgovorim.

    ubuduće napiši koju moderatoricu želiš i sve će biti u redu.

  8. #8
    tomita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Slavonija ravna
    Postovi
    766

    Početno

    To je aprin stil. ni ja ne vidim ništa bezobrazno.
    što se pitanja tiče: jedi sve, ako nešto smeta bebi, onda to izbaci.

  9. #9
    Nataša,Sarajevo avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,252

    Početno

    što se luka tiče, meni je patronažna rekla da i od luka nadolazi mlijeko, prema tome - slobodno raspali po luku

    a ja sam sve živo jela od početka, čak i graha pomalo dok nisam skontala da od sve hrane Robi smeta samo grašak. iz ne znam kojeg razloga, ali jedan dan graška, dva dana plakanja.
    ostalo sve prolazi, i kupus i sve

  10. #10
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    U jednoj kulturi od luka nadolazi mlijeko, u drugoj prestaje, u jednoj je grah zabranjen u drugoj toplo preporučen. Sve su to mitovi koji variraju iz kulture u kulturu. Hormoni su ti koji proizvode mlijeko ne hrana.

    Mame trebaju jesti sve. Ako će djetetu smetati nešto (imat će alergijsku reakciju koja će se primjetiti) i zatim će majka izbaciti iz prehrane to što smeta. Ne možemo unaprijed znati da li će dijete biti alergično na nešto i ako će biti na što će biti, tako da nema smisla neke namirnice apriori izbjegavati.

    Dakle konzumirati SVE bez ustručavanja
    Posljednje uređivanje od anchie76 : 01.04.2010. at 18:17

  11. #11
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    meni je pedijatrica davno svašta zabranila, al ja sam jela sve i beba nikad ničime nije pokazala da joj je neka namirnica zasmetala

  12. #12
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    puno sam se puta najela mladok luka u zadnjih mjesc, dva -mene jedino brine kad režem luk i češnjak za kuhanje da neću dobro oprati ruke (jer kuham dok ela leži kraj mene u kolicima, pa ju stalno primam i spuštam), ovo s jelom nije mi uopće palo na pamet.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    632

    Početno

    ja sam izbegavala mleko i citruse, ali beli luk i crni sam bas bas jela.
    imao je jake grceve i prosto nisam htela da rizikujem sa tim mlecnim proizvodima
    Posljednje uređivanje od frost : 01.04.2010. at 21:56

  14. #14
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ako je dijete alergično na mlijeko, onda nije dovoljno izbjegavati mliječne proizvode, onda se ne smije jesti niti keks (jer ima mlijeka u prahu u sebi) niti išta što ima i mrvicu mlijeka u sebi (ta dijete ja poprilično striktna kod djece koja su alergična na kravlje mlijeko). Tako da apriori izbjegavanje recimo mlijeka nema svrhe, jer će dijete (ako je alergično na mlijeko) možda reagirati na vaš pojedeni keks (a vi ćete teško skužiti što ga smeta, a zasmetat će ga proteini kravljeg mlijeka koji su se našli u keksu, a pošto vi ne konzumirate mlijeko teško ćete povezati da ga je zasmetao baš protein kravljeg mlijeka).

    Tako da jedite SVE, ništa apriori ne izbjegavajte, nema potrebe da se nepotrebno limitirate

  15. #15
    Nataša,Sarajevo avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,252

    Početno

    Citiraj tina55 prvotno napisa Vidi poruku
    meni je pedijatrica davno svašta zabranila, al ja sam jela sve i beba nikad ničime nije pokazala da joj je neka namirnica zasmetala
    a eto naša je pedijatrica baš naglasila da jedem kvalitetno, raznovrsno i sve i da ne slušam savjete tipa nemoj ovo-ono, a da je jedino što bi trbalo izbjegavati junk food - gazirana pića, čips i slične budalaštine

  16. #16
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Nataša,Sarajevo prvotno napisa Vidi poruku
    a eto naša je pedijatrica baš naglasila da jedem kvalitetno, raznovrsno i sve i da ne slušam savjete tipa nemoj ovo-ono, a da je jedino što bi trbalo izbjegavati junk food - gazirana pića, čips i slične budalaštine
    Konačno kvalitetan savjet

  17. #17
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    ma meni je bilo čudno kad mi je pedi zabranila svo voće osim jabuka
    čak mi je i banane zabranila

  18. #18
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Mitovi, mitovi, mitovi...

    A jedan od mitova je nažalost i taj da medicinsko osoblje zna puno o dojenju. Evo iz ovoga se lijepo može vidjeti.

    Naravno ima iznimki, skidam im kapu, no nažalost većina njih nije u kategoriji znalaca po pitanju dojenja.

  19. #19
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    nevezano za temu, mene je od svega najviše pogađalo što mi je pedi svaki puta na odlasku rekla:zasad Vi još dojite, pa ćemo drugi puta, ako ne dobije koliko treba na težini uvesti adaptirano
    ja sam to svaki put doživjela kao prijetnju
    a svaki put je dobila na težini baš koliko je i trebala, pa bi opet rekla isto...
    Posljednje uređivanje od tina55 : 02.04.2010. at 12:57

  20. #20
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Pa to i je bila prijetnja.. definitivno nije bila podrška

  21. #21
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Kad se kaže da mama treba izbjegavati nekvalitetnu hranu, radi sebe, znači li to da za dijete nema nikakve direktne veze ako koji put pokleknem pa popijem npr. colu?

  22. #22
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Kad se kaže da mama treba izbjegavati nekvalitetnu hranu, radi sebe, znači li to da za dijete nema nikakve direktne veze ako koji put pokleknem pa popijem npr. colu?
    Naravno da nema veze. Niti ako pojedeš hamburger, smoki, čips, popiješ kavu, fantu, čašu vina ili pive. Važno je da to nije tvoja uobičajena prehrana. Ono čega trebaš biti svjesna je da junk hrana i gazirana piće nemaju gotovo nikakvu nutritivnu vrijednost, osim kalorijske, i da sadrže, pića pogotovo, arome, boje i druge dodatke koje je i inače najbolje izbjegavati ne samo u trudnoći i dojenju. Na sreću, svi mi imamo jedan odličan organ za detoksikaciju - jetra- koji jako dobro obavi svoj posao, ako ga ne preopterećujemo. Tu i tamo obrok junka ili čaša kole je OK, ama baš ništa se neće desiti.

    Aiko, drugi su ti već rekli, a i ja s 5-godišnjim dojilačkim stažom potvrđujem: smiješ jesti sve što ti paše.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    14

    Početno

    naša pedica je zakon i ona kaže jesti svega pomalo,a ako djetetu nešto zasmeta vidjet ćeš i to izbaciti.Ja dojim drugo dijete i jedem sve bez ustručavanja!treba jesti raznoliko,a malo kolača koji keks neće nikome naškoditi

  24. #24
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    može se sve jesti , sve zdravo je poželjno i inače

    nepželjno: droga, alkohol, nikotin, lijekovi (osim onih nužnih koji su ok uz dojenje)

    samo mislim da treba pripaziti na ove dvije stvari:
    - peršin
    - metvica
    oboje imaju efekt da utječu na smanjenje količine mljeka, dakako u velikim količinama, ja sam reagirala na samo 1 šalicu čaja od mente (to mi je najdraži čaj), pa sam ga izbacila prvu godinu dana

    ja još dojim , imala sam sa malom pregovore da kad otpuše 4 svječic da nema više cike .... prijeldog nije prošao

  25. #25
    2xmama avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    vg
    Postovi
    408

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Ako je dijete alergično na mlijeko, onda nije dovoljno izbjegavati mliječne proizvode, onda se ne smije jesti niti keks (jer ima mlijeka u prahu u sebi) niti išta što ima i mrvicu mlijeka u sebi (ta dijete ja poprilično striktna kod djece koja su alergična na kravlje mlijeko). Tako da apriori izbjegavanje recimo mlijeka nema svrhe, jer će dijete (ako je alergično na mlijeko) možda reagirati na vaš pojedeni keks (a vi ćete teško skužiti što ga smeta, a zasmetat će ga proteini kravljeg mlijeka koji su se našli u keksu, a pošto vi ne konzumirate mlijeko teško ćete povezati da ga je zasmetao baš protein kravljeg mlijeka).
    ja sam izbacila mlijeko kad se pojavio neurodermitis, ali nisam primjetila reakciju npr na svježi sir (ma,bilo koji), jogurt.... mlijeko sam izbacila,ali prerađevine i dalje koristim...a sad vidim da ne bih smjela.
    ili je možda ipak moguće da smijem pojesti povremeno nešto mliječno?

  26. #26
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    problem je u kravljem proteinu, njega tvoje tijelo prebaci direkt u tvoje mljeko
    odatle problemi

    moja je imala strašne grčeve zbog kravljih proteina, nisam jela ništa što ima iti traga mlječnog u sebi do njenih 6-7mj
    ona nije jela kravlje proizvode do nešto iza 2 godine, kada se očekuje nestanak nepodnošenja kravljih proteina

    niti čokoladu, sladoled, kekse, napolitanke .... izbjegavala sam i maslac .. ali koliko vidim za to nije bilo potrebe jer je to samo masnoća bez proteina

  27. #27
    2xmama avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    vg
    Postovi
    408

    Početno

    moj medek ima samo taj ND, nema grčeve niti kakve druge tegobe. do sada nisam primjetila nikakvu reakciju na fermentirane proizvode, a izgleda da ni na čokoladu (sudeći po hrpi čokoladnih kolača koje sam utamanila ovih dana). Ali s obzirom da je i srednji imao alergiju na mlijeko kao beba mislim da ću ipak izbaciti i sve to......šmrc,kako ću bez čokolade?
    ovo za maslac nisam znala.....'ajd bar nešto

  28. #28
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa Vidi poruku
    samo mislim da treba pripaziti na ove dvije stvari:
    - peršin
    - metvica
    oboje imaju efekt da utječu na smanjenje količine mljeka, dakako u velikim količinama, ja sam reagirala na samo 1 šalicu čaja od mente (to mi je najdraži čaj), pa sam ga izbacila prvu godinu dana
    Imaš neka znanstvena istraživanja na ovu temu ili je to tvoj osobni dojam? Jer ako je osobni dojam, onda je to sasvim jedna druga stvar.

    Smanjiti količinu mlijeka nije jednostavno jer nju kontroliraju hormoni, tako da su mi ovakve izjave poprilično problematične jer se kose s dosta onog što ja znam o povećanju i smanjivanju količine mlijeka. Da ne bi sad žene krenule prestajati konzumirati peršin i metvicu iz straha da ne bi im se smanjilo mlijeko. Da se mlijeko može tako lako smanjiti, onda bi mojoj frendici koja je naglo morala prestati dojiti život bio puno ljepši i ne bi se patila toliko koliko se patilia, ni peršin ni ništa joj nije smanjivalo količinu mlijeka.

    Tako da ako postoji neki znanstveni dokaz, spremna sam čitati, ako je osobni dojam, s tim molim pažljivo baratati.

  29. #29
    dorica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb- Stenjevec
    Postovi
    948

    Početno

    jedem normalno peršin ali mi je ped. rekla da luk zna promijeniti okus mlijeku pa beba neće sisati pa da ga izbijegavam jedno vrijeme
    sad sam ga poćela jesi i to samo malo

  30. #30
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    ja sam baš jela puno mladog luka sad za Uskrs i bebačica papa jednako kao i prije
    možda i ona voli okus mladog luka

  31. #31
    2xmama avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    vg
    Postovi
    408

    Početno

    ja moram priznati da od kad sam rodila jedem baš sve.
    i luk i mahunarke i salatu i naranče i sok od naranče i kupus i sve ono za što su mi s prvom dvojicom govorili da ne smijem iz razno raznih razloga. čak i jagode. jedino na što sam primjetila da J. reagira je kravlje mlijeko.
    Isto tako koristim i sve moguće začinske trave (peršin, bosiljak, ružmarin, origano, papar...)
    i što god pojedem/popijem, mom se malom sisavcu jako sviđa! ne znam u kojoj mjeri se mijenja okus mlijeka, ali kako bilo, on je definitivno veeeeliki gurman! mamin sin

  32. #32
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Priroda je zamislila da se kroz maminu hranu mijenja okus mlijeka jer se oni na taj način upoznaju s razno raznim namirnicama. To što je adaptirano mlijeko stalno istog okusa je NEDOSTATAK, a ne da mame svojom prehranom trebaju težiti tome da mlijeko treba uvijek biti istog okusa.

    Žene OPUSTITE SE, mlijeko je tu, neće mu se ništa desiti ma šta god vi pojele od normalne prehrane. Jedite sve, nema namirnice koja će štetiti

  33. #33

    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    14

    Početno

    ima anchie 76 pravo ljepo vi jedite sve što volite i sve će biti ok!dojim drugu bebu i jako volim začinjenu hranu i ni to joj nije smetalo,pa ni luk,ni peršin,ni kupus,asok od naranče me nažicala i ništa joj nije bilo(pola žličice),ima sedam mj.,kažu agrumi poslije 10.mj.
    Posljednje uređivanje od rebeka : 06.04.2010. at 18:30

  34. #34
    2xmama avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    vg
    Postovi
    408

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Žene OPUSTITE SE, mlijeko je tu, neće mu se ništa desiti ma šta god vi pojele od normalne prehrane. Jedite sve, nema namirnice koja će štetiti

  35. #35
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Imaš neka znanstvena istraživanja na ovu temu ili je to tvoj osobni dojam? Jer ako je osobni dojam, onda je to sasvim jedna druga stvar.

    Smanjiti količinu mlijeka nije jednostavno jer nju kontroliraju hormoni, tako da su mi ovakve izjave poprilično problematične jer se kose s dosta onog što ja znam o povećanju i smanjivanju količine mlijeka. Da ne bi sad žene krenule prestajati konzumirati peršin i metvicu iz straha da ne bi im se smanjilo mlijeko. Da se mlijeko može tako lako smanjiti, onda bi mojoj frendici koja je naglo morala prestati dojiti život bio puno ljepši i ne bi se patila toliko koliko se patilia, ni peršin ni ništa joj nije smanjivalo količinu mlijeka.

    Tako da ako postoji neki znanstveni dokaz, spremna sam čitati, ako je osobni dojam, s tim molim pažljivo baratati.

    pa da odgovorim citatom:

    "Kadulja (Salvia officinalis) zabilježena je u tekstovima o dojenju, jednako kao i u tekstovima o ljekovitom bilju, kao biljka koja u narodu ima reputaciju da smanjuje količinu mlijeka.

    Paprena metvica (Mentha piperita) i peršin (Petroselinum crispum) tradicionalno se smatraju biljkama koje smanjuju količinu mlijeka, posebno ako se ulje unosi u organizam u terapeutskim dozama. Treba znati da, ako se metvica, peršin, kadulja i ostalo začinsko bilje uzima povremeno, u malim količinama i kao dio raznovrsne prehrane, nije zabilježen njihov negativan učinak na dojenje."

    link: http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=238&Show=1483

  36. #36

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    352

    Početno

    Citiraj 2xmama prvotno napisa Vidi poruku
    ja moram priznati da od kad sam rodila jedem baš sve.
    Ovako i ja. Bebači ništa ne smeta.
    Meni su ljudi (poglavito mama i svekrva) u početku znali prigovarati da sam preopušteno pristupila dojenju i da moram iz prehrane pripaziti/izbaciti ovo/ono jer će to bebi napraviti ovo/ono. Volim kvalitetno, raznoliko i dobro jesti, takva sam bila i prije trudnoće, takva sam i sada, pa ih srećom nisam poslušala. Ponekad mi se zna zalomiti i junk, ali si to ne predbacujem nego uživam u tom (rijetkom) trenutku.
    Sirovi luk i inače ne jedem jer ga ne šmekam, ali zato sve ostalo ...

    I potpisujem Anchie, samo opušteno!

  37. #37
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Citiraj Anvi prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da nema veze. Niti ako pojedeš hamburger, smoki, čips, popiješ kavu, fantu, čašu vina ili pive.
    Stvarno si smijem ponekad priuštiti čašu vina? Uvjerite me u ovo jer zaobilazim alkohol kao nešto zabranjeno, a ponekad bi mi nakon ručka tako fino leglo.
    Što nije bila neka priča kako će dijete kroz mlijeko popiti jednaku količinu alkohola koju sam i ja unijela?

  38. #38
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ja popijem čašu vina, pivu, čokoladni liker

    alkohol sam potpuno izbjegavala u vrijeme kad je intenzivno dojila, ali sad kad ima 3 godine i doji 2-3 puta dnevno stvarno ne brinem oko toga...

    Što nije bila neka priča kako će dijete kroz mlijeko popiti jednaku količinu alkohola koju sam i ja unijela?
    dijete bi od te količine alkohola bilo poprilično pijano. a nisam primijetila da su mi djeca pijana jer sam ja popila čašu muškata
    Posljednje uređivanje od Lutonjica : 08.04.2010. at 02:12

  39. #39
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    da li postoji neki link za naučiti nešto o ovoj tematici? zanima me KAKO i koji su to sastojci koji prelaze u majčino mleko...ako prelaze.
    mi smo prethodnu noć baš imali žurku sa stenjanjem i prduckanjem, a juče sam za ručak jela sarmu...
    Posljednje uređivanje od Vishnja : 08.04.2010. at 09:41 Razlog: tipfeler

  40. #40
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa Vidi poruku
    "Kadulja (Salvia officinalis) zabilježena je u tekstovima o dojenju, jednako kao i u tekstovima o ljekovitom bilju, kao biljka koja u narodu ima reputaciju da smanjuje količinu mlijeka.

    Paprena metvica (Mentha piperita) i peršin (Petroselinum crispum) tradicionalno se smatraju biljkama koje smanjuju količinu mlijeka, posebno ako se ulje unosi u organizam u terapeutskim dozama. Treba znati da, ako se metvica, peršin, kadulja i ostalo začinsko bilje uzima povremeno, u malim količinama i kao dio raznovrsne prehrane, nije zabilježen njihov negativan učinak na dojenje."

    link: http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=238&Show=1483
    Kao što sam rekla, ta uvjerenja variraju od kulture do kulture. Ovo su uvjerenja koja su na našem području.

  41. #41
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Vishnja prvotno napisa Vidi poruku
    da li postoji neki link za naučiti nešto o ovoj tematici? zanima me KAKO i koji su to sastojci koji prelaze u majčino mleko...ako prelaze.
    mi smo prethodnu noć baš imali žurku sa stenjanjem i prduckanjem, a juče sam za ručak jela sarmu...
    Višnja, rekla bih da svi sastojci prelaze u mlijeko. Možda je on stenjao i prduckao jer je halapljivo jeo taj dan, jer mu se taj dan mnogo toga dešavalo, jer xy.. ne mora biti da je povezano s majčinom prehranom.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    75

    Početno

    Ja sam prvih 2-3 mjeseca skroz živjela u zabludi da moram jesti samo laganu, dijetnu hranu, po preporuci patronažne sestre. Agrumi, slano, i mahunarke su bile gotovo izbrisani s mog menija. Kada sam ju ponovno vidjela prije 2 tjedna rekla mi je da ni u kom slučaju ne jedem jagode kada dođe sezona jer bi to jako moglo naštetiti bebi. A sada kada beba ima 5 mjeseci i isključivo je dojena svjesna sam tih zabluda, jer znam pojesti i varivo od graha pa dijete uopće ne prducka, a znam pojesti nešto na lešo pa je situacija obrnuta.

  43. #43
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Citiraj Ms. Mar prvotno napisa Vidi poruku
    Stvarno si smijem ponekad priuštiti čašu vina? Uvjerite me u ovo jer zaobilazim alkohol kao nešto zabranjeno, a ponekad bi mi nakon ručka tako fino leglo.
    Što nije bila neka priča kako će dijete kroz mlijeko popiti jednaku količinu alkohola koju sam i ja unijela?
    ha, čuj, neću te uvjeravati jer ne znam što je tebi "čaša" i "ponekad".
    Ako je to npr. 1 deci vina uz nedjeljni ručak, onda nema problema.
    A ako je čaša malo veća, a ponekad je svaki dan, onda fijuuu....bolje apstinirati.
    Zato uvijek kad se potegne priča o dojenju i alkoholu (a i vino i pivo to jesu) treba biti ekstra oprezan u davanju savjeta jer u biti ne znaš kako će si druga strana to protumačiti. No, mislim da mogu poći od pretpostavke da si odgovorna majka i da ne tražiš alibi za svoj skriveni porok
    Alkohol se u ljudskom tijelu razgrađuje enzimatski, no za razgradnju treba vremena. Što ga više unesemo, dulje traje razgradnja. U majčinom mlijeku će se pojaviti neko vrijeme nakon unosa (ako je na prazan želudac prije, ako je uz obrok, kasnije), ali će i tamo s vremenom njegova koncentracija padati. Brzina razgradnje varira od osobe do osobe, no nakon 90 minuta (da budemo na sigurno) trebao bi se razgraditi sav alkohol iz 1 dl vina. Za žestoka pića razgradnja je puno dulja, pa time i koncentracija u mlijeku, i njih dojilje ne bi smjele uopće piti - to je najsigurniji savjet.

  44. #44
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj 2xmama prvotno napisa Vidi poruku
    moj medek ima samo taj ND, nema grčeve niti kakve druge tegobe. do sada nisam primjetila nikakvu reakciju na fermentirane proizvode, a izgleda da ni na čokoladu (sudeći po hrpi čokoladnih kolača koje sam utamanila ovih dana). Ali s obzirom da je i srednji imao alergiju na mlijeko kao beba mislim da ću ipak izbaciti i sve to......šmrc,kako ću bez čokolade?
    ovo za maslac nisam znala.....'ajd bar nešto

    ja sam sve uspjela izbaciti na samo 2 godine, a najviše mi je falio sir

  45. #45
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Hvala cure na odgovoru za alkohol. Ja sam se već počastila sa malo vina. Bilo je manje od dl i ponovit će se za koji mjesec možda - da ne brinete

  46. #46
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj 2xmama prvotno napisa Vidi poruku
    moj medek ima samo taj ND, nema grčeve niti kakve druge tegobe. do sada nisam primjetila nikakvu reakciju na fermentirane proizvode, a izgleda da ni na čokoladu (sudeći po hrpi čokoladnih kolača koje sam utamanila ovih dana). Ali s obzirom da je i srednji imao alergiju na mlijeko kao beba mislim da ću ipak izbaciti i sve to......šmrc,kako ću bez čokolade?
    ovo za maslac nisam znala.....'ajd bar nešto
    Nema potrebe PREVENTIVNO izbacivati sve mliječne proizvode. Ako je dijete alergično, onda se to radi. Ako nije (tj. ako se ne zna), onda nema potrebe.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    ja jedem uravnoteženo i svega ima na jelovniku, a luk obožavam.dojim već 9 mjeseci blizance i nisam primijetila niti jednu hranu koja je negativno utjecala na dojenje. Ima dosta povrće i voća u jelovniku kao i žitarica. A mentu inače jako volim i baš sam jučer nakon 9mj po prvi put popila cca 2dcl..upravo jer me strah da mi ne dokine količinu mlijeka...

  48. #48
    acqua avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    333

    Početno

    Ja prvi mjesec dana nisam jela citruse, grah, mahune, zelje... Onda sam polako sve namirnice uvela.

  49. #49
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj stellita prvotno napisa Vidi poruku
    ja jedem uravnoteženo i svega ima na jelovniku, a luk obožavam.dojim već 9 mjeseci blizance i nisam primijetila niti jednu hranu koja je negativno utjecala na dojenje. Ima dosta povrće i voća u jelovniku kao i žitarica. A mentu inače jako volim i baš sam jučer nakon 9mj po prvi put popila cca 2dcl..upravo jer me strah da mi ne dokine količinu mlijeka...
    I jel dokinula?

  50. #50
    Žabica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    715

    Početno

    Mene zanima kako izgleda alergija kod bebe na nešto pojedeno od strane mame?
    Mala mi je dobila hrpu prištića, crvenih tu i tamo imaju vodeni vrh. Prištići su po licu, okicama, nešto i po vratu. Sumnjam na kravlje mlijeko, jogurte... Počela sam ih intenzivnije piti jer mi je imunitet u banani, dobila sam hrpu afti, a LGG i sl. je do sad popravljao stvar.

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •