Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 73 od 73

Tema: Ishrana bebe 8-9 mjeseci

  1. #51
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    (popije oko 9 dojki tijekom dana/noći-
    Genijalno

    Ma, meni je to "mjerenje" mlijeka o.k. kad se radi o AD-u, ali mislim da nema smisla kod dojenja, tu se može pričati samo o minimalnom broju podoja, dok maksimalni ne postoji.

    Citiraj Anemona prvotno napisa
    a ne želim da mu je obrok frustracija
    To je najbitnije, da nije frustracija ni za majku, ni za dijete
    Posljednje uređivanje od Arijana : 24.04.2010. at 10:28

  2. #52
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,244

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    .....NE slažem se da ono što imamo npr. doma na vrtu možemo dati puno prije nego što ide po tablici jer znamo da je EKO.
    Tablica vrijedi i za EKO i za "ne EKO".
    Ok, tjedan dva ne čini neku razliku, ali npr. ja imam domaća jaja ekološki uzgojena od domaćih koki, onda ispada da takvo jaja mogu dati od 6 mjeseci, a ne mogu.
    Ne treba žuriti, zašto bi dijete ove godine moralo jesti npr. jagode, ako ih još nije "doraslo" ima cijeli život pred sobom da pojede jagode.
    ....
    Uglavnom se slažem s tobom, nije dobro davati jaja ili jagode prerano.
    Ali npr. po novoj rodinoj tablici - špinat, blitva i mrkva su pomaknuti za kasnije radi štetnih nitrita koje pokupe iz tla. Kako sam ja shvatila, to se događa radi tretiranja tla umjetnim gnojivom i radi toga što blitva nije svježe ubrana.
    Ako ja imam svoj vrt u kojem uberem blitvu/špinat i odmah ju pripremim, mislim da ju mogu dati i ranije od preporuke (12 mjeseci)

  3. #53
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Mene najviše kod ovakvih situacija kad malo dijete jede malo ali velikih obroka "bode u oči" što dijete previše širi mali želučić i onda su potrebe sve veče i veče, i to u nekim slučajevima dovodi do problema s kilažom u večoj dobi
    Da, zato me i zabrinjava što ova moja može po jednom obroku pojesti i po 250 ml klope. Istina, ne uvijek, ali zna se zalomiti. Večeras je pojela cca 180 ml griza.

    Druga stvar, nešto slično je spominjala Arijana, i ja mislim da je najvažnije da se kod početka dohrane držimo sezonskog voća i povrća, ali opet NE slažem se da ono što imamo npr. doma na vrtu možemo dati puno prije nego što ide po tablici jer znamo da je EKO.
    Tablica vrijedi i za EKO i za "ne EKO".
    Naravno. Tu ni nije toliko stvar u eko proizvodima nego u tome što u kojem trenutku djetetov organizam može podnijeti. Kajsa je kasnije spominjala blitvu, špinat i mrkvu i tu se slažem. I ja sam shvatila da se blitva može dati i prije ako je eko i ako je ubrana netom prije kuhanja. Zato sam ja M. dala blitvu s nenavršenih 9 mjeseci jer sam ju ubrala 10 minuta prije kuhanja.

    vo moje dijete do 2. godine nije niti kušalo ništa slatko. Voli jedino čokoladu i domaće kolače kojima je baza čokolada,
    Nadam se da ću i ja uspjeti u tome da M. do barem 2., 3. godine ne jede slatikiše i tome slična go*na. Najviše me brinu svekar i svekrva. Već sada pate što joj neće moći to kupovati i ne znam kako im objasniti da su upravo to zdravi temelji za budućnost. Bojim se da će joj davati dok mene ne bude, ali ako se to dogodi, mislim da će požaliti. Spremna sam na sve. Ostali me ne zabrinjavaju. Ljudi mi znaju reći, pa svatko će joj donijeti čokoladu. Pa ako ona ne zna što je čokolada, neće ju ni tražiti. Tako joj mogu donijeti i kavu, kondome, bilo što... ako ona ne zna što je u pakiranju, neće tražiti.

    Kada praviš kolače i kažeš da im je baza čokolada, na koje kolače misliš? Čime zasladiš kolač? Mi inače volimo kolače poput biskupskog kruha (voćni kruh), krancli... ugl. kolača koji nemaju filove i to pa me zanima što umjesto šećera?

  4. #54
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj Arijana prvotno napisa Vidi poruku
    J
    Nismo li mi generacija koja je s 2mj. pila "limunadu", a s 4mj. obavezno jela žumanjke... ne kažem da je to u redu, ali danas se puno toga promjenilo u odnosu na prije, a alergije današnje djece su se utrostručile u odnosu na našu generaciju.
    Da, ali mi u prosjeku imamo samo 30 godina, a ja bih voljela biti zdrava i sa 50, 70, 80 godina. Tu mislim da se neću morati kljukati sa sto tableta protiv visokog tlaka, masnoće, ovog, onog. Moja mama je umrla u 50.-oj od raka gušterače, tata u 68.-oj od moždanog, teta u 60 i nekoj od leukemije, ujaci su mi pomrli u 50-ima od raka pluća, stričevi isto prilično rano, tete mi imaju problema sa štitnjačom, sestrična s dojkama, sestra s cistama, brat s kolesterolom i šećerom (nije nasljedno)... i ne može me nitko uvjeriti da se tu radi samo o genetici. Kad samo pomislim što i kako jedu, puše, piju (tu mislim na muški dio obitelji), a kako li je tek bilo u njihovu djetinjstvu.
    Evo, sveki mi ima visoki tlak, a baš je mršavica, hrani se relativno zdravo (dobro, puši...), a ja sam sigurna da je zbog toga što je isto svašta jela u ranoj dobi (nije bila dojena jer je bila nedonošče, a njezinu mamu se ne usudim ni uvjeriti da to nije bila prepreka, ali to je druga i duga priča), svekar ima giht, kolesterol, šećer...
    Uvjerena sam da većina tih boleština proizlazi iz toga kako su se ti ljudi hranili u najranijem djetinjstvu plus sve ovo što dananšnji život nosi.
    Mene moja sestra sprda što M. nisam s 4 mjeseca dala dohranu jer je njezin sin u to vrijeme jeo juhice s mesom..., a istog tog sina je tek žena dovela u red jer je do svoje 20.-e jeo samo bijelo pileće meso, ćevape, pečeni krumpir i burek.

  5. #55
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    A ja bih ti sad mogla nabrojat moju rodbinu gdje je prosječna dob 85-90g. Ozbiljno, nije sprdnja, ni čisto da ti kontriram.

    Ali, ono što sam ja htjela reći je da nama rana dohrana nije izazivala alergije, a danas svako 5. dijete nema alergiju. Uzroci tumora, visokog tlaka .. mislim da ipak ne leže u malo ranije uvedenim namirnicama (tu ne mislim na pretjerano soljenje i ubijanje u šećerima u ranoj dobi).
    Pa ću opet ponovit, najmanji problem je kad je nešto uvedeno - što ne znači da se bebi od 4 mj. može davati grah i jaje, pa ni ekološki uzgojeno, veči je problem kakve je kvalitete ta hrana koju uvodimo.

    Što se tiče čokolade, ja je nisam kupovala, dakle nije je bilo u kući (osim za moje potrebe, ali to dijete nije znalo ni vidjelo ), ali kad su prošli 1,5g. nisam se previše opterečivala što bi im svekrva ili netko tu i tamo dao kockicu, tu su i rođendani i tako...
    Samo ću još dodati da sam ja dijete kojem je čokolada bila ograničena u djetinstvu (mama je imala kategoričan stav spram slatkog), pa sam prvom prilikom kad sam imala koju kunu i mogla sama odlučivat, kupila 7 čokolada i pojela ih odjednom, kad tad nisam doživjela srčani udar, neću nikad .
    Dobro, možda to govori o mojoj gluposti , ali eto i dan danas sam čokoladomanka, samo takva
    Posljednje uređivanje od Arijana : 25.04.2010. at 01:50

  6. #56
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj Arijana prvotno napisa Vidi poruku
    (osim za moje potrebe, ali to dijete nije znalo ni vidjelo ),

    ccc
    Samo ću još dodati da sam ja dijete kojem je čokolada bila ograničena u djetinstvu (mama je imala kategoričan stav spram slatkog), pa sam prvom prilikom kad sam imala koju kunu i mogla sama odlučivat, kupila 7 čokolada i pojela ih odjednom, kad tad nisam doživjela srčani udar, neću nikad .
    Ma, i ja sam u ranom djetinjstvu valjda jela kockicu po kockicu, baka je to kontrolirala, ali sam kasnije stalno jela slatko. Ono, otvoriš Domaćicu i dok ne smažeš i zadnji keks... ili oni Eurokremi iz Crvenog križa, znala sam pojesti pola kile od jednom. Dobro, ti si sa svojih 7 čokolada bila 200 grama u prednosti ali moraš priznati da ni moja količina nije za podsmijeh!

    Što se tiče alergija, a ne znam, mogla bih sad svašta napisati što mislim o svemu tome, ali bi to potrajalo i izazvalo niz vjerojatno bed komentara tako da bolje da se ne uplićem u nešto iz čega se neću moći izvući.

    U svakom slučaju, ja ću puhati i na hladno pa ću svoju curu barem što se hrane tiče pokušati očuvati od tog industrijskog smeća. Zato se i slažem s tobom kada kažeš da je važna kvaliteta hrane čak više od toga kada je ona uvedena.

  7. #57
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Druga stvar, nešto slično je spominjala Arijana, i ja mislim da je najvažnije da se kod početka dohrane držimo sezonskog voća i povrća, ali opet NE slažem se da ono što imamo npr. doma na vrtu možemo dati puno prije nego što ide po tablici jer znamo da je EKO.
    Tablica vrijedi i za EKO i za "ne EKO".
    Ok, tjedan dva ne čini neku razliku, ali npr. ja imam domaća jaja ekološki uzgojena od domaćih koki, onda ispada da takvo jaja mogu dati od 6 mjeseci, a ne mogu.
    Ne treba žuriti, zašto bi dijete ove godine moralo jesti npr. jagode, ako ih još nije "doraslo" ima cijeli život pred sobom da pojede jagode.
    Anemona, zašto odmah ispada da bebe od 6 mjeseci mogu jesti jaja?? ili jagode..
    zašto to uspoređivati s narančinim sokom (par kapi) s 9 mjeseci, blitvom iz svog vrta sa 7-8 mjeseci?
    Kako izgleda alergija na jaja i jagode, to znam, ali hoće li mi netko objasnit kako izgleda, kako se manifestira, alergija na agrume??

    Za pretrpavanje malog želuca se slažem s tobom, bolje je više malih obroka dnevno, i za djecu i za odrasle, ali nismo svi isti..
    Navela sam primjer moje dvoje djece, a nije da me za kćer bilo baš briga, a sa sinom sam pazila. Ona je takva, kad jede jede, kad završi to je to, i možeš se ubit oko nje s malim obrocima, ne šljivi ni pet posto dok baš ne ogladni. A sinko može cijeli dan trpat u sebe, malo po malo. Mene više zabrinjava njegova navika, nego njena, što se tiče kasnije debljine.
    Ona je i sad (8,5g.) i kao beba imala idealan omjer težine i visine, baš je taman, a on (4,5g) je kao beba bio debeo, a sad je koliko toliko normala, s tim da mu moram dobro kontrolirat te male obroke i paziti da budu što manje kalorični, a zasitni, bojim se da će doć vrijeme kad će reć; matere ti, daj mi kruha i čvaraka

  8. #58
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Arijana prvotno napisa Vidi poruku
    Anemona, zašto odmah ispada da bebe od 6 mjeseci mogu jesti jaja?? ili jagode..
    zašto to uspoređivati s narančinim sokom (par kapi) s 9 mjeseci, blitvom iz svog vrta sa 7-8 mjeseci?
    Kako izgleda alergija na jaja i jagode, to znam, ali hoće li mi netko objasnit kako izgleda, kako se manifestira, alergija na agrume??
    Jagode i jaja su čisto primjera radi, protiv blitve iz svojeg vrta dane ranije nemam ništa protiv, jer kao što je i napisano kod nje nastaje glavni problem jer predugo stoji ubrana, a ako ju imamo na vrtu - problem riješen. I ja sam ju dala nešto ranije, jer je od lonca do kuhanja bilo 10 metara.
    Što se tiče narančinog soka, naranče koje mi kupujemo su tretitane pesticidima i to jako. Čisto za primjer, moj nećak je alergičan na mandarine, ali kupljene u dućanu, kad smo nabavili od jednog frenda netretirane ničim, reakcije nema, može ih najnormalnije jesti.
    Dakle naranče prvo ne bi radi pesticida, a onda dalje.

  9. #59
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Znači, alergija na pesticide, a ne na agrume.
    Ja sam mojoj kćeri dala sok od naranče nakon 12mj. (držala se tablice, ko pijan plota) - danas nije baš ljubitelj ni naranče, ni limuna , ni narančina (mandarina).
    Sinu sam sok od naranče i svega gore nabrojanog dala ranije (9,5-10mj.), razrijeđen naravno, čisto da se navikava na okus - danas obožava sve agrume, osim grejpa, kojeg ne kupujem i nisam neki pobornik tog agruma.
    Sve je bilo domaće, bez pesticida (iz maminog vrta), a da li to ima veze s tim što oni vole, a što ne, ne znam, alergije nikakve nemaju.

  10. #60
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Arijana prvotno napisa Vidi poruku
    Sve je bilo domaće, bez pesticida (iz maminog vrta), a da li to ima veze s tim što oni vole, a što ne, ne znam, alergije nikakve nemaju.
    Vjerujem da sigurno ima i veze s tim što vole, a što ne.

  11. #61
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno


    "što oni vole sad, a što ne"

    mislim, simpa si ti meni... ali brate, što ga seciraš, analiziraš... aaaa, ne mogu više

  12. #62
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Arijana prvotno napisa Vidi poruku

    "što oni vole sad, a što ne"

    mislim, simpa si ti meni... ali brate, što ga seciraš, analiziraš... aaaa, ne mogu više
    Zašto? Pa nisam ti ništa pogrešno napisala. Smatram da svakako djeca neke stvari vole više, neke manje. Baš na tvojem primjeru s agrumima, npr. imam u kući i bratovo dijete iste dobi kao i moje, dakle, isto stari, vrlo slično hranjeni,... pa jedan voli agrume, drugi ne, jedan više voli jagode, drugi ogrozde, jedan više voli ribu, drugi piletinu, jedan više voli slatko, drugi kiselo,...

    A da seciram i analiziram, hebi ga to je istina.

  13. #63
    anika2 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    157

    Početno

    da li je 6 obroka previše bebi od 11mj?

  14. #64
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,307

    Početno

    Citiraj anika2 prvotno napisa Vidi poruku
    da li je 6 obroka previše bebi od 11mj?
    6? Misliš na dohranu pretpostavljam? Moj bebač ih ima 4, 5 mi se čini da bi mu bilo previše za sada bar...

  15. #65
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    anika2, misliš na 6 obroka krute hrane? ne uključujući mlijeko (bilo tvoje, bilo AD)?
    mislim da je to za tu dob ipak previše, ako uzmeš da dohrana počinje sa 6 mjeseci, s 8 se uvodi drugi obrok, a s 9 ili 10 mjeseci treći obrok
    naravno, to ne mora biti pravilo, ako je dijete dobro prihvatilo prvi obrok, drugi možeš ponuditi već sa 7 mjeseci, ali onda ćeš treći ponuditi možda s 8 mjeseci
    e sad, 6 obroka...
    istina, djeca imaju male želučiće, ne pojedu puno pa im često treba, ali zato je tu i mlijeko koje im je svakako potrebno u toj dobi
    ne znam, valjda će se javiti još neka iskusnija i informiranija mama

  16. #66
    bambus99 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,332

    Početno

    Citiraj anika2 prvotno napisa Vidi poruku
    da li je 6 obroka previše bebi od 11mj?
    ja stvarno neznam dali je previse. moj ima 8 ipo miseci i jedne uglavnom 5 puta na dan ( zajedno s mlikom)
    : bocica mlika s jednom/dvi lulice cokolina ili rizolina cca 180-190 ml
    povrce
    za rucak riba ili meso
    voce
    i navecer opet bocica
    i u medu vremenu cesto se napije po malo vode ili sokica.. uglavnom u toku dana sve zajedno popije oko 250-300 ml

  17. #67
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    regis*, postovi ti nisu odobreni jer je ton izrazito svađalački. možeš sudjelovati u temi, ali konstruktivno i pristojno.

  18. #68
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    htjela sam vidjeti kako druga djeca ove dobi jedu ... mislila sam da moje blizanke (8 mjeseci) jedu puno, a kad ono....
    imamo jedan obrok na žlicu, oko podneva i možda ponekad još jedan predvečer... jabuka, kruška, banana, mrkva, koraba, buča, brokula, riža, zobene pahuljice, proso....
    ostalo dojimo...puuuno puta.... imamo svega 7 kg i 69 cm... rođene sa 3330 i 3450...

    eh, sad ja bih savjet oko tog večernjeg obroka... što da im dam? ja obično kombiniram voće i žitarice, a kaže se da voće nije dobro davati navečer.... što im dajete u tim večernjim satima??

  19. #69
    talia7 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    466

    Početno

    I ja se isto to pitam AndrejaMa. Inače jedva da nešto jede, onda za večeru ili neki jako kasni popodnevni obrok eliminiram voće jer je teže probavljivo, pa joj dam neke pahuljice sa izdojenim mlijekom, ali pročitah negdje da su ugljikohidrati bolji izbor za doručak. Naravno, kad je legnem u krevet, sisa prilično dugo, pa računam da je to prava večera. Ne znam

  20. #70
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Ja svom popodne dajem voce. Oko 4, 5, 6, kako koji dan.
    Od pocetka tako, i nikad nema problema

    S vocem ujutro nisam na ti, pa ujutro dobije zitarice s mlijekom, ili sir, jogurt...

  21. #71
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    mi još nismo na siru i jogurtu...
    jednostavno ne znam što bi za večeru... izdojiti se ne mogu (nemam ni kad, da budem iskrena)

    skuham jabuku i ukuham palentu
    zobene pahuljice prelijem vrućom vodom, kad se prohladi dodam krušku ili bananu

  22. #72

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    SLAVONSKI BROD
    Postovi
    674

    Početno

    Pozdrav mame,
    Ja sam u nedoumici dali svoje dijete pravilno hranim pokušavam se držati tablice,dat ču primjer jelovnika pa vi recite dali je to malo ili ne,
    beba 7mj. i 3 tj 8kg.teška
    ujutro oko 6- 6-30h ad mljeko 190ml
    10h-10-30h povrče (mrkva 2 manja kom.,10 zrna graška,mali krompir,kom. cjetaće kuhano izblendano i pomješano sa 1 kašikom rižine pahuljice)to popapa skoro sve
    14h ad mljeko 190ml

    17-30h voče sa žitaricama(2 breskve i 1 kruškica)
    21h ad mljeko 190ml.


    inače još mu pripremam voće sa grizom,palentom,rižine pahuljice.
    probala sam jogurt neče nikako mršti se kiselo mu je neče ga niti sa vočem,sto tako neče da proba niti vrhnje,kad da krenem sa supicama i kako da ih pripremim,nemamo još ni jednog zubiča pa sve blendamo,neiskusna sam i bojimse da ne pogriješim,inaće za sad imamo problema jedino s povrčem dok to jede moram igrati se aviončića.

  23. #73
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nemas sto pogrijesiti; nema recepta za prehranu. Bitno je da dijete ne jede preradjenu hranu, dodane secere i zasladjivace i velike kolicine soli (ovako malom djetetu je najbolje ne soliti uopce). Bitno je da je hrana servirana u nekom sigurnom obliku (da ne izaziva rizik od gusenja) i to je u principu to. Kasice se obicno daju zlicom, a hrana u komadicima se daje bebi da jede sama, koliko zeli. U tom slucaju je vazno da su komadi veliki tako da se drze u saci (i da beba sama 'grize' koliko moze/zeli), a ako se komadi sjeckaju, moraju biti prilicno mali. Hrana bi trebala biti dovoljno mekana da se moze pritisnuti vilicom.

    Tesko je reci je li to malo ili previse ili dovoljno hrane, s obzirom da je svako dijete drugacije. Pretpostavljam da bi vidjela da zeli jos, ili da ne zeli toliko koliko nudis.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •