Pokazuje rezultate 1 do 31 od 31

Tema: Kućno knjigovodstvo - kako to organizirati?

  1. #1
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno Kućno knjigovodstvo - kako to organizirati?

    Proljetno spremanje - pokušavam uvesti reda u svoje kućno knjigovodstvo. Djeca su mi kod bake i dede, dakle imam mir, ali nemam ideja kako pregledno i suvislo složiti kućno knjigovodstvo...

    Kod nas se radi o 12 registratora koječega (stan, auto, škola, osiguranja razna, banke i kartice, udjeli razni...) Ta hobotnica je postala tako ogromna da jednostavno gubim kontrolu gdje je što i na što treba paziti...

    Sad sam našla neke račune iz 2006 za struju u vikendici koje nismo platili...

    Daklem, konkretna pitanja:
    - kako si doma vodite arhivu računa (ja imam telebanking i ne spremam više papire koji su plaćeni tim putem)
    - koliko dugo čuvate dokumente o plaćenim režijama
    - koliko dugo čuvate papire o prodanim autima i drugim stvarima
    - kako se snalazite u svom tom cirkusu (meni obično iz vida izmaknu dječji računi, ugovori ostambenoj štednji ne jer njih plaćam telebankingom, ali Pčelica da...)

    - kako arhivirate važne dokumente? Po grupama (svi izvodi iz matice rođenih na jednom mjestu) ili po osobama (sve od jedne osobe u jednom registratoru)

    Npr. ja sam upravo sad bacila ugovor o prodaji auta kojeg smo se riješili prije 8 godina... Fuj me bilo, ni sama ne znam čemu mi je to zauzimalo prostor. Svakog proljeća ovak napravim generalku, ali kako se brzo to skuplja... Nebitne stvari ni ne računam. Neke uvjetno bitne spremam odvojeno (dječje crteže i prve bilježnice, pohvalnice iz škole, diplome sa sportskih i glazbenih aktivnosti) ali tome nema kraja... neeeema kraaaaja... Gušim se.

    Nevjerojatno koliko se toga skupilo u manje od 10 godina (a čistim tu policu srazmjerno često). Ja nisam ni knjigovođa ni birokrat, ali brate mili, fakat mi se kojiput čini da bi mi dobro došla neka tajnica. Registratori su mi označeni, ali i ja sama često zaboravim gdje je što... je li kasko u registratoru od auta ili u registratoru od osiguranja (imamo u paketu nekretnine i auto) pa bude rovanja i bunarenja. Ide mi to na živce, ali ne mogu si pomoći. Nisam ogledalo urednosti kad su papiri u pitanju...

    Kako vi to radite? I kako to organizirati da npr. i moj muž uspije naći nešto od prve?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Dokumente i važnije račune držimo po raznobojnim fasciklima koje pak držimo u jednoj kutijetini. Na svakom fasciklu piše što je unutra.

    Plaćene režije trpamo u kutiju od cipela. kad prođe 5 godina bacimo, ne znam zašto 5, al ajde ))))

  3. #3
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Za osobne dokumente imamo 3 registratora posebno MM, posebno ja, posebno za dijete.
    Bankovne izvadke i slične stvari odlažemo u posebni registrator.
    Plaćanja koja obavljamo mi, imamo trajne naloge.
    Ostala plaćanja (glavne režije) - struja, voda, plin, smeće,... obavlja moj tata i on čuva sve potvrde, mi samo dajemo svoj udio novaca.
    Ugovore čuvamo u regidtratoru "Ugovori",...
    Uglavnom kod mene je to puno papira, puno mjesta zauzima i isto tako bi trebalo napraviti reda.

  4. #4
    tomita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Slavonija ravna
    Postovi
    766

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    I kako to organizirati da npr. i moj muž uspije naći nešto od prve?
    Usuđujem se reći da je to gotovo nemoguće. bar kad si MM-a uzmem za primjer.
    A kod mene vlada kaos isto, i pitam se kako to riješiti. Inače su mi te papirnate stvari uvijek u nekom neredu.

  5. #5
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Ja sam takva neurednica da se zadovoljavam time što mi je sve na istom mjestu. Ipak imam neka "pravila".
    Dokumente slažem po osobama.
    Račune starije od 5 godina bacam. (5 godina je opći zastarni rok)
    Police osiguranja starije od 5 godina bacam.
    Za račune imam mali registrator i sve to skupa držim u staroj aktovci da mi ne smeta. Pa onda kad nemam vremena slagati neki papir samo gurnem u tu torbu, barem je sve na istom mjestu.

  6. #6
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Muž vodi računa o tome , ja se ne petljam

  7. #7
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,979

    Početno

    Jao, i ja bih voljela to jednom srediti, tu je MM puno pedantniji od mene...kakogod, sve trpamo u jedan ormar po kovertama, registratorima...trebalo bi ih valjda 20 da se sve sortira.

  8. #8
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    prijavljujem da i je i u nas stanje - katastroficno

    sto se tice placanja rezija i ostalih (ne-trajni-nalog) racuna - na zid pored kompjutora sam objesila list papira s kolonama: datum primitka, davatelj usluge, usluga, iznos, datum dospijeca, datum placanja, nacin placanja - i u tu redovno upisujem sve sto trebam platiti (voda, struja, plin, telefoni i ostalo...) olovkom, kako koji racun stigne, i kako ga rijesim. puno me spasilo u zadnje dvije godine (a od pogleda na cifre, nakon par mjeseci ti pamet stane :shock: ) a pored toga je isprintan kalendar na kojem su oznaceni dani kad ide trajni nalog...

    i sav taj nared je poslozen u - tri registratrora, dvije one aktovke-harmonike i - 23 ona foldera, one papirnate fascikle!! i na svakom tom pise sta je unutra i ja sam i dalje pogubljena i ne snalazim se da m se svega rijesit, oslobodila bi se

  9. #9
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    imam muža koji je uredniji od mene, ali bojim se za njegovo stanje. ne kaže se uzalud : s kim si takv si! stanjes dokumentima nam nikako nije dobro, iako se trudimo.

  10. #10
    mirjana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    997

    Početno

    uh, bilježim se na ovaj topic - i mene muči ta hrpa papira i nikako da se toga uhvatim...

  11. #11
    saška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,054

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Daklem, konkretna pitanja:
    - kako si doma vodite arhivu računa (ja imam telebanking i ne spremam više papire koji su plaćeni tim putem)
    - koliko dugo čuvate dokumente o plaćenim režijama
    - koliko dugo čuvate papire o prodanim autima i drugim stvarima
    - kako se snalazite u svom tom cirkusu (meni obično iz vida izmaknu dječji računi, ugovori ostambenoj štednji ne jer njih plaćam telebankingom, ali Pčelica da...)

    - kako arhivirate važne dokumente? Po grupama (svi izvodi iz matice rođenih na jednom mjestu) ili po osobama (sve od jedne osobe u jednom registratoru)
    1. Imam debeli registrator sa osobnim dokumentima u kojem je cijela obitelj i to podjeljen na tri cjeline:
    osobni dokumenti (rodni, domovnice, vjenčani...) i tu su 4 košuljice za nas 4
    obrazovanje (dvije košuljice za mene i supruga)
    razno (dok. koje ću zauvjek čuvati - tipa ostavinska rasprava iza mog djeda)
    2. Kuća - kupoprodajni ug., porez, građevinska, nacrti, kredit za kuću...
    3. Režije - ono što treba platiti držim u jednoj koverti na dohvat ruke, plaćeno ide u registrator i čuvam 5 godina
    4. Jamstva i uputstva - kako i kaže naslov s tim da ga jednom godišnje raščistim
    5. Tekuće - tu su mi sve stvari na koje trebam povremeno obratiti pažnju, stambena, ako imam neki kredit koji otplaćujem (osim za kuću) bude tu, osiguranja koja treba platiti jednom godišnje i sl.
    6. Banke - jedan tanki sa pinovima ugovorima o tekućim, deviznim računima, zatvorenim računima i sl.

    Jednom godišnje pregledam papire i to je to...

  12. #12
    saška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,054

    Početno

    Htjela sam napisati još da ja ugovor o prodaji auta vjerovatno ne bih bacila nikada ili možda nakon 20 g., ali ja sam knjiški moljac. A kada sam razmišljala kao organizirati osobne dokumente (kao ratno dijete) sam se vodila mišlju da moram brzo izaći iz kuće imala bih sve što mi dovjeka treba u jednom registratoru... Hm, ne znam bi li se na to nasmijala ili zabrinula?

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Eto, nakon 2 dana pospremanja i premetanja papira riješila sam pola od 12 registratora. Nije mi se ulazilo u registrator životnih osiguranja i registrator dionica i uloga - unutra ima toliko suvišnih papira, da se od njih ne može pronaći bitne. Čekam inspiraciju...

    I drago mi je čuti da nisam jedina koja ima problema s kućnom arhivom, sad mi je lakše...

  14. #14
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Meni su jedino računi na hrpi

    A i tu se desi da koji nestane...

  15. #15
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    ja to po godinama...svaka godina ima svoj registrator, kad završi, seli na policu u podrumsko spremište.Rok čuvanja 7 godina (zlu ne trebalo, bez obzira na zakonsku zastaru, nikad se ne zna)
    Domovnice, izvode iz matice i sl., čuvam u zasebnom registratoru.
    Pregled prihoda i rashoda vodim u programu Quicken deluxe (to sam čudo dobila na poklon), OK je ali ništa spektakularno, slični se programčići daju skinut na netu.

  16. #16
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    ima neko linkove za takve programe,ali one kojima se mogu služiti i informatički početnici?

  17. #17
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Mi koristimo www.geldio.com . Web based je što je zgodno jer možemo i MM i ja ukucavati i s posla i od doma. Na početku je malo dosadno posložiti i ukucati čitav budžet, ali kasnije je jednostavan za korištenje, a najviše mi se sviđa što vidiš gdje si s troškovima u odnosu na planiranje pa ipak ne odeš na sladoled ako s tim probijaš proračun. Druga stvar je što padneš u depresiju jer imaš dojam da stalno radiš, ne vidiš dijete, a na kraju brojiš hoćeš li mjesečno tri ili četiri puta sjesti s mužem na kavu.

  18. #18
    mamitzi avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Postovi
    1,466

    Početno

    mi nemamo informatički program, nego starinsku excell tablicu i pokušavamo kontrolirati svoje troškove prema unaprijed određenim iznosima za stavke poput : režije, dućan, kućni ljubimci i sl. to nikako ne ide u glavu našem sinu, mislim da je premlad, jer me već nekoliko puta pitao : kako nemaš za sok a imaš za super skupe dinosaure u areni? jel ti se nešto pomiješalo u glavici meme? kako ćeš mi kupiti ulaznice umjesto cipela?(stvarno mu planiram kupiti ulaznice ovaj, a cipele idući mjesec-nemajka na porodiljnom) i sve takva pitanja, koja su me dovela do toga da posumljam ispravnost našeg kućnog budžeta (koji vodimo godinama da bi otkrili gdje nam novci nestaju)

  19. #19
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    imaš za besplatno skinuti i onaj "simple home budget lite"...jednostavno za koristiti i ima verzija ma hrvatskom

  20. #20
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,636

    Početno

    ravune placam internetom ali opet mi se nakupi raznoraznog smeca od racuna, ugovora, raznih garanicija za razne aparate.... ajme sam od nabrajanja me zabolila glava :/

  21. #21
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Evo našla ja jedan link za kalkulator mjesečnog budžeta:

    http://www.kalkulatorkucnibudzet.com...og_budzeta.xls

    Doma koristim excel tablice kad treba (npr. kad sam se spremala mijenjati posao, radila sam tablicu prihoda/rashoda na bazi godine dana, kad smo kupovali vikendicu imala sam takvu tablicu prihoda i rashoda, kao i za veće zahvate u stanu (preuređenje kupaonice).

    Za dnevno funkcioniranje sam lijena to voditi (znam kako bih, slično kao na ovom linku, ali ne da mi se pisati svaku kunu).

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    MI račune imamo u malom plastičnom folderu-harmonici, a one koji su plaćeni internetom, preko uplatnice pišemo internet-plaćanje jer ne bi znala koji rn mi jest plaćen, a koji nije.
    Dokumenti od auta su u fascikli auto. Osobni dok. su u velikom folderu harmonici za sve nas skupa.
    Moji razni stari papiri su u kutiji od cipela i htjela bi to rasčistit aliiiiiiiii...zapravo mi se ne da. Tu su szatvoreni tekući rn i sl. Te stvari me zapravo strah bacit...
    Potvrde od plaćanja kredita mislim da neću bacit do kraja života. Naime, djedu je došlo da plati nešto tipa 60 000 kn zbog kamate od nešto sitno lipa od prije 30 godina, dobro kad nije umra kad je dobija to pismo. Svakako, doma je imao potvrdu o otplati tog svog jedinog kredita u životu. Meni njegovo iskustvo dosta.

    Dokumenti takvog tipa ipak ne zauzimaju više od dvije kutije od cipela, a tolko krame mogu podnijet

  23. #23

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,374

    Početno

    Ja sve plaćam net bankingom, račune upisujem u jednu veliku bilježnicu, iznos, dospjeće i kad je uplaćeno tako da uplatnice bacam. prije sam ih čuvala al mi sada nema smisla jer ionako imam sve na netu.
    U jednom registratoru držim sve važne osobne dokumente od svo četvero, a tu su i ugovori s bankama, kupoprodajni i sl.
    Dječje crteže i sl. stvari iz vrtića/škole imam u jenoj velikoj ukrašenoj kutiji na ormaru, sortirano po godinama.
    Garancije i sl. držimo u jednoj ladici koju svako malo čistimo pa pobacamo što je isteklo.

    Ja inaće početkom mjeseca napravim ručno takvu tablicu gdje približno upišem dohotke i rashode pa onda cifru koja mi ostane na kraju podijelim sa danima u mjesecu i to mi je približno koliko mogu potrošiti na dan. Ja se toga držim al problem je mm koji još uvijek nije naučio paziti na troškove. Takjo da ja znam gdje nam curi novac.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    620

    Početno

    Ovdje ima zgodnih ideja za prekopirati .

  25. #25
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    nakon koliko godina stupa na snagu zastara računa za režije?

    Našla sam par kutija računa od 2006 naovamo
    to moram baciti, samo da znam s kojom godinom da se zaustavim


    Kako vodite evidenciju režija i potrošnje općenito, ako vodite?
    excellice, bilježnice, programi na netu ...?

  26. #26
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Ne vodim evidenciju, ali i ja imam tih kutija s računima, a ne znam što s njima i koliko dugo ih čuvati...

  27. #27
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    ja upravo likvidirala 2006-2010 (uključujući 2010)

  28. #28
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    nakon koliko godina stupa na snagu zastara računa za režije?

    Našla sam par kutija računa od 2006 naovamo
    to moram baciti, samo da znam s kojom godinom da se zaustavim


    Kako vodite evidenciju režija i potrošnje općenito, ako vodite?
    excellice, bilježnice, programi na netu ...?
    Jedno vrijeme sam zapisivala u notepad. Jer se brzo otvara. Ali više mi se ne da. Nije ispunilo svoju idejnu svrhu da manje trošim.

  29. #29
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,636

    Početno

    U knjigovodstvu je zastara nakon 11 god a place se cuvaju trajno. Vjv onda vazi tih 11 god i za racune :misli:
    Sve placam int bankarstvom pa ne vodim bas racuna.

  30. #30

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    Puno je kraći rok - 1 godinu:
    (1) Zastarijevaju za jednu godinu:
    1) tražbina naknade za isporučenu električnu i toplinsku energiju, plin, vodu, za dimnjačarske usluge i za održavanje čistoće, kad je isporuka, odnosno usluga obavljena za potrebe kućanstva,
    2) tražbina radiopostaje i radiotelevizijske postaje za uporabu radioprijamnika i televizijskog prijamnika,
    3) tražbina pošte, telegrafa i telefona za uporabu telefona i poštanskih pretinaca te druge njihove tražbine koje se naplaćuju u tromjesečnim ili kraćim rokovima,
    4) tražbina pretplate na povremene tiskovine, računajući od isteka vremena za koje je tiskovina naručena.
    (2) Zastara teče iako su isporuke ili usluge produljene.


  31. #31

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    Htjela sam brže, pa je ispalo ovako.
    Dakle, samo je godinu dana rok zastare, ali bi se račune trebalo ipak nešto duže čuvati (oni moraju utužiti u roku od 1 godine od dana dospijeća, ali tuženik o tome da je tužen saznaje znatno kasnije, pa ipak ne možete nakon godinu dana samo baciti račun, možda ste tuženi a još to ne znate).
    Posljednje uređivanje od Riječanka : 04.07.2020. at 15:11

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •