Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 64 od 64

Tema: Što kad vam se "smiješi " ukidanje radnog mjesta?( reforma školstva)

  1. #51
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    da se nadovezem na sanju i prijedem s kukanja, na konstruktivno
    ovdje postoje radionice "math space"
    http://math.space.or.at

    moje dijete je islo na matematicke igraonice 2 zadnje vrticke godine i bila je odusevljena. ako malo prosrfas po linku (na njemackom je)
    vidjet ces da na puno mjesta stoji "ausgebucht" sto znaci da je sve vec bukirano.
    cijeli projekt je jako uspio u svim dobnim skupinama.
    pa kao inspiracija.....
    Istovremeno!

    Po tko zna koji puta, potvrdilo se: great minds think alike.
    Posljednje uređivanje od Sanja : 13.04.2010. at 17:21

  2. #52
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Meni se gadi sto cemo na kraju sve morati platiti, a istovremeno nam ne daju HE.

  3. #53
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Kaj je HE? (Sorry, ja sam pala s Marsa)

    Btw. i meni se sviđa ideja s igraonicom, ali dok sam pratila odgajateljske i ine forume, bila sam bolje u toku - nije ta priča s osnivanjem igraonice baš jednostavna (trebaš papire kao da osnivaš vrtić, a to je dugotrajno, komplicirano i skupo). Najjeftinija varijanta je osnivanje obrta ili dopunske djelatnosti, ako gledamo papire.

    Kako god bilo, maria71 sretno! Kamo sreće da takvih mjesta ima više... Ja bih recimo voljela da sam u toj dobi imala gdje odvesti djecu da rade zabavnu matematiku ili npr. igraju šah (da nisu osuđeni na moju jadnu razinu znanja) ali dragi Bog me imao u vidu - moj stariji si je našao prijatelja šahista i stvar se riješila. Ipak, vjerujem da ima prostora za takve aktivnosti.

  4. #54
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    HE je home education. U Hrvatskoj je skola obavezna, a kako je krenulo, sve losija i losija. Ali ako kazes da bi ti to doma bolje obavio i u puno kracem vremenu, onda nisi normalan. Uglavnom.

  5. #55
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Krediti - no way man, to zaobilazimo u velikom luku. Imam drugačiji običaj - kad god mogu (ne uvijek, ali ima trenutaka - nekakav izvanredni prihod i sl.) sklanjam lovu u visini rate kredita u čarapu. Nikad ne znaš - može nekog nedajbog snaći bolovanje ili ti se trefi kakav izvanredni trošak (razbiješ auto, česta pojava) pa treba imati uplanirana "mala vrata". Znam da nije neka pamet nego topla voda, ali eto...
    Kažu da treba, ako ti prijeti otkaz, uštedjeti 6 plaća jer će ti trebati otprilike 6 mjeseci za pronalazak drugog posla.

    Inače, i nama se isto gadno piše. Muž je prof. matematike i fizike, a predaje fiziku u matematičkoj gimnaziji i nekako mislim da do takve reforme ipak neće doći. Mislim da su već i s HNOS-om i bolonjom popušili i da s ovim ipak neće riskirati. Nevjerojatno je to kako na taj način žele uštedjeti, baciti ljude na ulicu, a s druge strane se obrazuje, primjerice, strašno puno profesora kroatistike koji se ne mogu zaposliti u struci. Na žalost, i ja sam jedna od njih. U struci nisam niti radila nego sam se zaposlila u novinama koje su u međuvremenu propale i sad kontam što dalje (u medije više nikada, to nije posao za majku...) najradije bih lupala štambilje u pošti i kad kazaljka dođe na 3 išla kući djetetu...

    MM i ja smo dosta uštedjeli na bolovanju jer sam imala prilično visoku naknadu (još uvijek mi nije jasno kako ), a i sada štedimo jer je M. još mala i ne treba joj puno (odjeća posuđena, pelene platnene, sika još uvijek glavni obrok... sve ovo pišem zbog mlađih forumašica), a i inače smo oni koji će najviše love potrošiti na knjige dok hodamo u odjeći od prije sto godina, auto nemamo... ma, više bismo pristajali u neku komunu...
    Sad bismo s tom lovom mogli svašta (nije to baš neka jako velika lova, ali otvoriti obrt... moglo bi se), ali što...
    Ovo o math.space je odlična ideja... I ja sam razmišljala o igraonici jer bi me to i veselilo, no koga zanima hrvatski jezik?
    Sad ću možda lupiti, ali pada mi na pamet (budući da si ing. smjer, koliko sam skužila), bi li možda mogla vršiti usluge za kojekakve firme koje su usko vezane uz tvoju struku no nisu im isplativi laboratoriji... pa onda ti obavljaš to za njih (uh, možda previše gledam CSI-a, nemojte se smijati)

  6. #56
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Sika Pika,
    pa kako "Koga zanima hrvatski jezik"?
    Pa najviše zanima male klince! Pa zar ne bi bilo lijepo privuči djecu sa igricama koje su poticajne u učenju jezika! Pričanje priča, izmišljanje pjesmica, igrice riječima ....
    još ako u takvu igraonicu uklopiš logopeda... eto ti zabave za predškolce i prvoškolce!!!

  7. #57
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    mama san, lijepo zvuči kada ti ovako napišeš, posebno je dobra ideja s logopedom jer danas puno djece ima problema s govorom. Super bi bilo uklopiti još i kazališnu igraonicu i igraonicu u kojoj bi se učio engleski jezik. Uh, pa to su već četiri zaposlene osobe
    Kada sam rekla MM-u, kaže on, klinci danas nisu zainteresirani za ništa. Nekako ne vjerujem u to jer još uvijek ima klinaca koje zanimaju stvari mimo aktualnih crtića (nismo u tome i nadam se da nećemo skoro pa nemam pojma što je aktualno), komp. igrica, onog nekog čudnog kartanja... Samo, treba istražiti tržište i oprezno krenuti u takav posao. Osim toga, puno djece ide u vrtić, a i predškola je obavezna, ne? Nekako si onda mislim da oni obuhvaćaju ta područja... Valja se potruditi. U svakom slučaju, hvala!

  8. #58
    Handy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    226

    Početno

    Neka se ne ljute učitelji(ice) i profesori(ice), ali dok god oni budu šutili i mirno podnosili kojekakve , naglasak na kojekakve, prijedloge, zakone, promjene i napade (što fizičke, što verbalne) događat će im se ovakve stvari-da im netko kroji sudbinu i to najčešće na način koji učiteljima ne odgovara. Potpuno sam na strani prosvetara, ali da ste preblagi i prepasivni u zaštićivanju sebe-jeste! To je valjda ta humanistička crta, ali ponekad treba znati reći NEEEE!

  9. #59

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Koliko god se divila povijesnim vođama revolucija i seljačkih buna, ja više nisam od tih.

    A i sama tema ,koju sam započela, nije bila zamišljena kao poklič na boj i prosvjede, već pomoć meni ,a i drugima da se snađu na turbulentnom tržištu rada.

    Ja bih vas stvarno sve zamolila da ne skrećete s teme koja je meni jako bitna , na forumu ima dovoljno mjesta da se o reformi i pasivnim prosvjetarima otvori zasebni topic.

  10. #60
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    maria71, mislim da bi igraonica s produženim boravkom bila sjajna stvar (ako ti se da gnjaviti s klincima) jer mnogo je djece danas osuđeno na samovanje kod kuće ili na ulici dok starci ne dođu s posla (a dolaze sve kasnije i kasnije). Možda da se udružiš s još nekim tko bi imao igraonicu iz, ne znam, kemije, biologije...
    Baš sam danas razgovarala s prijateljicom čija je sestra završila predškolski odgoj no nikako ne može naći posao. Već je razmišljala o igraonici ili jaslicama pa tko zna, možda se udružimo, hrvatskom jeziku pridodamo engleski, kazališnu radionicu... Uh, a možda su to tek puste sanje...
    Treba se odvažiti, to je najvažnije. Tko ne riskira, ne profitira. I tako dalje

  11. #61
    Handy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    226

    Početno

    Evo malo utjehe Mislim da do ovoga neće tako skoro doći, jer to ne samo da ne odgovara profesorima, nego i učenicima i roditeljima, jer su nekima "prirodni" predmeti i te kako bitni za upis na faks. Ovo je možda samo pokušaj skretanja misli s važnih tema-a to je npr. ukidanje prijevoza državnim službenicima i sl.
    A možda ja samo u svemu vidim neko skriveno značenje

  12. #62

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    maria71, a prekvalificiranje na prof. matematike - je li ti to u opciji ? vidim da u "prirodoslovlju" nema tog predmeta.

  13. #63
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj Handy prvotno napisa Vidi poruku
    Evo malo utjehe Mislim da do ovoga neće tako skoro doći, jer to ne samo da ne odgovara profesorima, nego i učenicima i roditeljima, jer su nekima "prirodni" predmeti i te kako bitni za upis na faks. Ovo je možda samo pokušaj skretanja misli s važnih tema-a to je npr. ukidanje prijevoza državnim službenicima i sl.
    A možda ja samo u svemu vidim neko skriveno značenje
    Voljela bih vjerovati da će biti tako,no kada je itko iz Ministarstva pitao profesore i roditelje za mišljenje?
    Eventualno se pozovu sindikalni povjerenici i predoči im se reforma...

    Ima još puno toga što najavljuju,a što će kao posljedicu imati neminovno smanjivanje radnih mjesta u školstvu: povećanje broja učenika u razredima i ukidanje razredništva (2 sata) kao stavke u normi nastavnika...baš me zanima kako će onda izgledati kvaliteta rada i tko će to raditi savjesno svoj posao razrednika za iste novce kao i neke kolege koje će nakon svog predavanja ići doma...

    I baš me zanima na koji način se misli "zbrinuti" višak ljudi o kojem se zadnjih dana sve glasnije govori.....

  14. #64
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    maria71 je zamolila da ne miješamo globalnu situaciju (iako ja mislim da bi o tome trebalo otvoriti poseban topic, tema to zaslužuje) pa ću se probati vratiti na izvornu temu - kako preživjeti u slučaju frke:

    U to ime još par ideja za preživljavanje (gledam ljude oko sebe, što sve rade kako bi osigurali dodatni prihod obitelji):

    - uzgoj rasnih pasa ili mačaka (tko ima uvjete i tko to voli) može biti solidna zakrpa kućnom proračunu

    - prevoditeljske usluge, pogotovo za ljude koji znaju neki atraktivan i manje rasprostranjen jezik

    - kolegica mi se već godinama bavi prodajom kozmetike - isto nije bozgnakaj, ali se vrti... Prije su mnogi u kriznim godinama prodavali Zepter ili Tupperware, ali to mi se čini da je crklo.

    - adsense programi za zaradu putem interneta (to mene kopka već dulje vrijeme, kad-tad ću pokušati iako to nije neka velika lova, mogla bi biti solidna zakrpa, ali moram naći nekoga tko ZNA kako to ide i što točno treba raditi)... Isto, vjerojatno se može zaraditi putem nekakvog portala, ali to zahtijeva ozbiljan angažman i puno znanja (koje ja nemam, bar ne još). Ako netko ovdje zna više o tome, mogli bi otvoriti novi topic, jako me to zanima.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •