Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: o motivima i kameleonima

  1. #1
    Muca avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    626

    Početno o motivima i kameleonima

    što više vrijeme prolazi, pa i zdravlje pomalo trokira....razmišljam o motivima u međuljudskim odnosima.
    kakva su vaša mišljenja o tome?
    svjedočila sam raznim promjenama mišljenja u pseudoprijateljstvima, i napokon, iako, duboko razočarana, sve više uviđam da ljude ne spajaju sličnosti i ljubavi prema hobijima, djeci, knjigama, itd....već da ljudi u odnose ulaze s predumišljajima...
    u suprotnom, ne znam kako bih objasnila sebi (a i djetetu kad bude dovoljno odraslo da to shvati - ne samo na razini intuicije tih malih čarobnih bića) kako je moguće da je u ljudskoj prirodi imanentna nedosljednost u ponašanju i življenju, a sve to još pod kapom samouvjerenosti i meni neobjašnjive amnezije. i poricanja vlastite povijesti, ponašanja itd.....?

    nisam psiholog, ali voljela bih čuti vaša razmišljanja, pa ako je među vama i pokoji psiholog,da nam pojasni što se to događa u našim svijestima...?

    koji su to motivi koji ljude čine kameleonima?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    96

    Početno

    dobre ljude kameleonima čini instinkt za preživljavanjem, a loše osobna korist?

  3. #3
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj tira prvotno napisa Vidi poruku
    dobre ljude kameleonima čini instinkt za preživljavanjem, a loše osobna korist?
    Koji dobar odgovor!

  4. #4
    Muca avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    626

    Početno

    pričekat ću još parjednako zanimljivih misli, pa ću probati sročiti što mislim o tome svemu....
    hvala vam na vašim mislima...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    O da, nažalost posvjedočila sam se u puno takvih kameleona...i da, i ja sam sve više mišljenja da ljudskim odnosima vlada korist, u ova nova vremena...nisam psiholog, no jesam sociolog i filozof i zaista kritički promatram društva i društvene odnose...još na Balkanu to nekako i funkcionira, ali ovdje na zapadu je to iznimno izraženo i vlada egoizam. Nema onog "ja ću to napraviti za tebe iz čiste dobrote", uvijek se gleda neka korist-ti ćeš meni, ja ću tebi...prijateljstva stradavaju, ili su to-kako si ti to jako dobro napisala-bila sam pseudoprijateljstva. Nažalost, čovjek može samo ići naprijed i nadati se da nisu svi takvi...čini mi se da se svi mijenjamo i teško je u bilo koga imati 100%-tno povjerenje...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    96

    Početno

    Svi mi vidimo svijet u kojem živimo na svoj način, i to je super. Ali imaš pravo, neki ljudi namjerno i sustavno pokušavaju prodavati drugima priču o svijetu u kojem postoji baš ono što njima paše, a nikako ne postoji ono što njima ne odgovara...i cijela priča je paravan za opravdanje nečega što su oni napravili/odlučili...da bi ispali super i cool i eto, nisu nikako mogli drugačije nego baš tako. Pa kome se još da biti dosljedan (to znači biti odgovoran što je teška riječ , ionako svi zaborave šta sam ja prošle godine ono bio govorio...
    Ako se dijete odgaja da bude dosljedno i u konkretnim situacijama, svojim primjerom i svojom dosljednošću u tome, može se očekivati da dijete u svojoj okolini traži drugu djecu sa takvim osobinama...+ dosljedni roditelji, i eto ti oaze ...

  7. #7
    Handy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    226

    Početno

    I meni se čini da se sve više cijeni neiskrenost i to da npr. kažeš da ćeš nešto učiniti i pričaš na sva zvona kako si za neku ideju, a onda to ne učiniš i svi misle da jednostavno nisi uspio zbog više sile, a tebi to ni na početku nije bio plan. Čak mi se čini da su mnogi iskreni ljudi manje prihvaćeni u društvu nego oni koji na sav glas pričaju ono što drugi žele čuti, a ne ono što misle.

  8. #8
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Okružena sam ljudima koji nisu takvi, odnosno isfiltrirala sam ljude, odmakla se od kvaziprijatelja koji su trčali za vlastitom zadovoljštinom i koristi a ostala sa iskrenima. I nije mala brojka, to me tješi. S nekima sam prošla doslovno čitav život, rasla i razvijala se s njima a neki su došli malo kasnije u životu. Ali doživila sam ogromno razočaranje u osobu s kojom sam čitav život baš iz tog razloga što ne zna za prijateljstvo i uopće za nekakve bezuvjetne odnose nego se prikaže kad joj treba (a trebalo joj je uvijek jer je nesposobna biti zrela i odrasla osoba) i tad je najbolja i "najiskrenija". Kad joj je dobro onda je nema. Kad meni treba onda je nema. Kad su u pitanju banalne situacije koje se slučajeno kose s njenim trenutnim raspoloženjem, to postaje velik problem i ulazi se u duboke analize svih drugih, samo ne nje same. Manipulirala je samnom na sve moguće načine a, kako ja nikad u životu u nijedan odnos (prijateljski, ljubavni..) nisam ušla iz ikakve koristi, nisam shvaćala niti mi je padalo napamet s kakvom osobom imam posla. I ona je osoba koja sve u životu postiže muljanjem, lažuckanjem, dodvoravanjem i odhebavanjem kad joj je dobro. Uf, baš sam se sad istresla. I lakše mi je

    U svakom slučaju, ljudi su zvijeri koje se bore za vlastiti komad hrane, prostora i zadovoljštine.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    mene više ljudi ,kao vrsta, ne interesiraju previše, ne mogu me više iznenaditi, radije promatram prirodu.

    prihvaćam da nas ima svakakvih, da smo danas ovakvi ,sutra onakvi i nastojim preživjeti.

  10. #10
    Muca avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    626

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    mene više ljudi ,kao vrsta, ne interesiraju previše, ne mogu me više iznenaditi, radije promatram prirodu.

    prihvaćam da nas ima svakakvih, da smo danas ovakvi ,sutra onakvi i nastojim preživjeti.
    ma tak nekak i ja...
    otkad su ljudi počeli sve gledati kroz novac (čast iznimkama), to me strašno pogodilo.......ti su ljudi u potpunosti izgubili kompas u ljudskost i vrijednostima, a zanimljiva je i amnezija, kako su olako zaboravili kakonisu imali ništa dok se nisu udali za pare. znam nekoliko takvih snobovskih familija, koji naočigled (prisustvovala sam situacijama) svoju djecu uče da su nebrendirano obučena djeca 'manje vrijedna' i nedostojna njihovog druženja.
    zapravo takovi su ljudi jadni, jer nemaju iskrenih prijatelja, a ono malo što su imali, uspjeli su otjerati od sebe.
    tešk oje kad se radi o familiji i bliskima, iako, način na koji sam saznala neke stvari, o tim i takvima, način na koji su moje dijete šikaniralia mene proglasili nekompetentnim roditeljem, najviše me pogodilo to što mi nisu imali hrabrosti reći to u lice.
    ali..............svaka rit dođe na šekret, pa će i ta.

  11. #11
    Muca avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    626

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    U svakom slučaju, ljudi su zvijeri koje se bore za vlastiti komad ... zadovoljštine.
    dodala bih....koja je svakako bitno veća od onog s kojima se natječu.

    slažem se trina s tobom,isprobala samna vlastitojj koži ...a nažalost, i moje dijete.

  12. #12
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    ja ne znam jel znam takvih ljudi
    sad se mislim i ne mogu se ni jednog sjetit za kojeg bi mogl a rec - e taj!! taj ulazi u odnose s predumisljajem

    mozda je gledam kroz drugaciju prizmu od onih koji vide i primjecuju ljude koje mogu okarakterizirat kao kameleone
    mozda neko od ljudi koje znam "putem" i promjeni misljenje o nekome ili necemu
    al ne sekiram se oko toga... mozda me samo nazivcira jer se u tom slucaju vise ne slaze sa mnom , al zapravo normalno je da se misljenje promjeni pa i stav... jer stariji si, drugaciji, jos si nesto doznao... na tisuce sitnica utice stalno na nas da se mijenamo htjeli mi to ili ne
    Posljednje uređivanje od Mukica : 17.04.2010. at 23:03

  13. #13
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj Muca prvotno napisa Vidi poruku
    ali..............svaka rit dođe na šekret, pa će i ta.
    To sigurno! Samo, ni tada neće biti svjesni kako i zbog čega.
    LJudi su čudni, njihovi porivi su čudni... Što ti treba u tom kratkom životu osim hrane, odjeće da se zaštitiš od hladnoće, krova nad glavom, obiteljskog stola? Marke, brendovi, količina, stvari, bezbroj nepotrebnih stvari, drangulija... to mi nikada nije bilo jasno. Televizor u dnevnoj, spavaćoj, dječjoj... pa onda se oženi za televizor, rodi si televizor... A kad djeca postanu problemi, odgovor je: nezahvalan je, sve sam mu dao!
    A kameleonska priroda je stvarno čudna stvar. Ne znam koji su mi čudniji. Oni koji to rade iz računa ili oni koji su po prirodi takvi, prilagođavaju se situaciji, stavu drugih... U obitelji imam i jedne i druge:
    Nemoj biti takva prema tom/toj... nikada ne znaš kada će ti trebati (što je u načelu ok, ali da se stane kod tog nemoj biti takva... ne zato što će ti možda trebati nego zato jer je ružno biti bezobrazan, nepristojan prema nekome). Ili: ja ću nekome pokloniti to i to da bih dobila nešto drugo.
    Još čudniji su mi oni drugi i još više me smetaju. Gledaju te u facu, klimaju glavom, slažu se s tobom, a znaš da te iza prvog ugla olajavaju i sprdaju se s tobom (to znaš jer se pred tobom sprdaju s onima s kojima su se maloprije slagali (čitaj: šutjeli dok su ovi pričali, a za mene je šutnja potvrda). Takvi su skloni i bezočnom, uglavnom bezrazložnom laganju (kao, da ne bi nekoga uvrijedili pa kad se sazna istina povrijede više ljudi), izmišljanju, preuveličavanju... sada kad pišem čini se da se u tom slučaju radi o psihičkim bolesnicima. Ali ne, ti su ljudi svjesni što rade i taj je poriv valjda jači.
    A ja, vjerojatno glupača za mnoge, ne znam šutjeti. Nikada nisam kužila naredbe poput ignoriraj i što na jedno uđe, na drugo izađe. Meni izađe na dupe, ako ne na usta!
    Prijatelje biramo i tu se zaista mogu pohvaliti jer smo okruženi sjajnim, neopterećenim ljudima koji nas vole i koje volimo, poštujemo i međusobno si pomažemo.
    No, u obitelji, i to bliskoj imamo svakakvih likova. Neke mogu izbjeći i tek se povremeno čuti s njima telefonom, ali su mi neki gotovo svaki dan u kući ili tri puta dnevno na slušalici. I što ću. Moram trpjeti jer su moji. Samo se nadam da ćemo svojoj M. usaditi prave vrijednosti i da će biti jaka poput nas kada je u pitanju borba s idiotima koji te gledaju s visoka samo zato jer voze ne znam kakav auto i oblače se u ne znam kojoj zemlji.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    Još čudniji su mi oni drugi i još više me smetaju. Gledaju te u facu, klimaju glavom, slažu se s tobom, a znaš da te iza prvog ugla olajavaju i sprdaju se s tobom (to znaš jer se pred tobom sprdaju s onima s kojima su se maloprije slagali (čitaj: šutjeli dok su ovi pričali, a za mene je šutnja potvrda). Takvi su skloni i bezočnom, uglavnom bezrazložnom laganju (kao, da ne bi nekoga uvrijedili pa kad se sazna istina povrijede više ljudi), izmišljanju, preuveličavanju... sada kad pišem čini se da se u tom slučaju radi o psihičkim bolesnicima. Ali ne, ti su ljudi svjesni što rade i taj je poriv valjda jači.
    X

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •