Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 64

Tema: Što kad vam se "smiješi " ukidanje radnog mjesta?( reforma školstva)

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno Što kad vam se "smiješi " ukidanje radnog mjesta?( reforma školstva)

    Priprema se nova reforma školstva, ujedinjuju se predmeti. ( tako bar piše )

    Moje mišljenje o svemu tome je nevažno niti će me itko pitati, no zanima me slijedeće.

    Jednopredmetni sam profesor i imam 39 godina.

    Zbog puno razloga ne dolazi u obzir "dostudiravanje" kemije i biologije.( Osim ako ne naprave neke brzinske tečajeve kao i kad se prelazilo sa 6 na 7 stupanj kod uč- razredne nastave )

    Treba mi izlazna strategija, osobna iskustva .

    Jer je ta reforma iza ugla.

    A ja je ne želim dočekati bez neke alternative.
    Unaprijed hvala!

  2. #2
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    a van školstva?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Naravno, bilo što jer se kredit mora plaćati i nešto pojesti.

    Nisam osoba koju bi bilo sramota da radi kao čistačica ali ima previše konkurencije.

    Problem su godine.

  4. #4
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    mare tesko je bilo sto napisati. koliko ja kuzim ti si profesorski smjer fizike. kako spletom okolnosti radim s fizicarima, onog drugo smjera iznenadilo me kako oni misle da je profesorski smjer nesto lagano (kao i vi, tako i meterolozi). dakle medju fizicarima si vec u minusu ako si profesorksi smjer.
    e sad sta se vi ne zaposaljavate i po bolnicama na NMR i sl. kako stvari stoje s tim u tvom mjestu?
    a instrukcije se cine dobrom premosnicom. mozda da se otovri neki obrt s instrukcijama? imam ideju o tome. ali sad ne stignem.
    a za ovu reformu citala sam nesto nabrzinu i moram priznati da sam ostala , ukinuti kemiju i biologiju i fiziku i to sve spojiti u prirodoslovlje. pa sta ne spoje i hrvatski i strani jezik pa nek ga uce pod predmetom zvanom jezici. i tamo kao i u hrvatskom postoje padezi, vremena, a za vjezbanje stranog jezika neka lektiru citaju na odabranom jeziku. meni ko prirodnjaku to zvuci kao da se takodjer moze spojiti.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 12.04.2010. at 11:54

  5. #5
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku

    Nisam osoba koju bi bilo sramota da radi kao čistačica ali ima previše konkurencije.

    Problem su godine.
    ajd nisu godine tako strasne

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Ja sam inžinjesrki smjer ali ne taj "in " već seizmolog , pa sam onda sticajem okolnosti završila i profesorski.

    Meni ,a vjerujem i mnogima,koji će ovo čitati i naći se u istim ...... jelte, trebaju ideje .

    Svaki vaš post i ideja su mi dragocjeni .

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Ja ne vjerujem da će se o samo tako ukinuti jer nema profesorskog zvanja "profesor prirodoslovlja" (ili se varam?!?!) ...

    Po mom mišljenju svi vi prirodnjaci ćete predavati svoj dio, određeni broj sati kroz godinu, a ocjena će biti zajednička ...

    Naravno, uvijek bi trebale postojati prirodoslovne škole ili smjerovi u kojim će se ti predmeti podučavati kao i sada, razdvojeno ...

    Priznajem nisam čitala prijedlog reforme, no ovo gore mi se čini nekako logično...

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Ljudi, nemojte mi sad zamjeriti ako lupim glupost, ali...

    Puno nas na ovaj ili onaj način razmišlja "što ako" i to je dobro, jer treba imati neku strategiju.

    S ovakvim kvalifikacijama ja bih razmislila o otvaranju firme koja se bavi uslugama dodatnog školovanja (možda zajedno s grupom kolega, istomišljenika, ne treba ih biti puno) i onda lijepo pripremati ljude za maturu, za plaću. Puniti rupe koje će osvanuti s reformom obrazovanja, pogotovo ako (što sam neki dan vidjela negdje na internetu, ili čak u novinama) objedine prirodne smjerove i sl.

    Dalje... ono što je moja izlazna strategija (isto me muče godine) i za što se nadam da mi neće zatrebati je slijedeće:
    Slična firma, ali koja bi se bavila uslugama pisanja životopisa (na hrvatskom i drugim jezicima), ponuda za posao, možda i savjetovanjem u vezi zapošljavanja, izdavačkom djelatnošću bla bla.... (nije problem napisati neki priručnik ili sastaviti zbirku primjera) itd. Vjerujem da bi se našlo tržište. Ono što mi fali je neki pravnik, ali ako bude stani-pani, snašla bih se ja...

    Treća ideja (koju sam nudila kolegi za njegovu nezaposlenu suprugu) je isto servis iliti agencija koja bi jedinjavala usluge čišćenja domaćinstava, čuvanja djece, brige o starijim osobama i slično. To mi je već neko vrijeme u glavi za slučaj da ne mogu naći ništa u struci.

    Eto, to je bilo onako "ofrlje", zamolila sam kolegu koji se u to razumije da mi malo pronjuška kakve su regule za otvaranje dopunske djelatnosti, kakve za obrt (manje se plaća nego za firmu) i slično. Ništ još nisam poduzela, ali prikupljam informacije.

    A jučer je pisalo u novinama (ili prekjučer) da se na zavodu za zapošljavanje traže njegovatelji i ljudi za rad na zabavnim linijama (tarot i slično). Pa onda bih ipak radije imala neki svoj obrt, iako imam doma tarot karte i znala sam nekad s njima. Za silu mogla bih opet ali nije to nešto u čemu bih uživala. Budući da sam dobar organizator, radije bih organizirala druge da to rade za mene, pa se odlučujem za onu gore opisanu agenciju za čišćenje i slično... Možda je nemaštovito, ali čini mi se da tu još uvijek ima prostora...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Još uvijek nema tog smjera, no pretpostavljam da će biti konkuretniji prof fizike i kemije nego samo prof fizike u tom nekom prijelaznom periodu.

    Ma kako bilo , ovako kako sam ja protumačila ili ovako kako Vrijeska misli, mene čeka gubitak sati a k tome i dijela plaće što ne mogu dočekati bez nekog plana.

    ( npr fizika kemija i biologija se slušaju 90 sati u prvom srednje, na fiziku otpada 30, a ja sam napr po jednom razredu imala 70 sati godišnje )
    Posljednje uređivanje od maria71 : 12.04.2010. at 13:04 Razlog: tipfeler

  10. #10
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    ja čisto sumnjam da bi ti mogla ostati bez posla ili da će te tjerati na doškolavanje. neće to tako lako proći.

  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Nadam se da ce se netko sjetiti otvoriti privatnu skolu u kojoj bi djeca ipak ucila fiziku, kemiju i biologiju onako kako to treba uciti, a ne u trostruko manjoj satnici, sve skupa smijesano. Ne mogu vjerovati da su predlagaci takve ideje imali na pameti poboljsanje sustava obrazovanja.

    Usput, to mi je slicno kao kada bi lijecnici opce prakse, pored dosadasnjeg posla, obavljali jos i stomatoloske intervencije i pratili trudnoce.

  12. #12
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    a sorry tek sada vidim. a možda vas rasporede nekako. ti imaš oravo na punu satnicu i sa 18 sati. možda se otvore mogućnosti za nekakve sekcije pa tu uspiješ nakucati sate

  13. #13
    Nuktemeron avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    173

    Početno Poduka - eksperimenti u fizici

    citat s weba udruge računovođa
    "Ukupan broj administrativnog osoblja koje je zaposleno u osnovnim i srednjim školama i učeničkim domovima u Hrvatskoj iznosi 3197[3], što predstavlja 4,7% od ukupnog broja zaposlenih u školama. "

    više od 60 000 ljudi radi po školama, tim zastarjelim "farmama".
    Pa zahvaljujući 10 učenika živi više od jedne osobe!
    A natalitet? Hitno otvorimo granice...

    Uglavnom ako je riječ o izlaznoj strategiji - razmisli kako bi izgledalo sjajno školovanje 21 stoljeća (ne škola već školovanje) i kreiraj svoje mjesto u tome. Npr - mali laboratorij za fizikalne exp. osnovnoškolske razine! Jer lako je s bubetanjem, zadacima, učenjem samo za ocjene a gdje je poduka s praktičnim radom?
    To nitko nikada nije napravio. Ja sam isto prirodnjak, zato sam o tome puno razmišljala. I jer ne želim da mi dijete trune u školi. A u privatne nemam povjerenja. HE je rješenje za mene i voljela bih da postoji labovi za poduku fizike.

  14. #14
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Opet reforme.

    Nećemo mi nikad na zelenu granu.
    Školstvo je u komi.
    A u odborima koji odlučuju o zakonima, refomama, programima u školstvu mislim da nema ljudi koji bi napravili nešto po mjeri učenika, učitelja i roditelja.

    Vidi, mare, oš sa mnom u slobodnu školu?
    http://www.slobodnaskola.hr/index.php?p=article&g=1
    Posljednje uređivanje od Matilda : 12.04.2010. at 14:04 Razlog: dodala link

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Najavljena "reforma" gimnazijskih programa (o spajanju fizike, kemije i biologije) mene je iskreno zgrozila i zaprepastila i nadam se da je to samo još jedno baljezganje koje su novinari brže-bolje prenijeli u medije da izazovu reakciju.
    I još više se nadam da će se naći kritična skupina stručnjaka koji će na vrijeme reagirati na ovakvu nebulozu. Nije stvar samo u ukidanju radnih mjesta (iako i to je problem - pa radi se o stotinama profesora po školama diljem Hrvatske), nego i u zaglupljivanju generacija i generacija budućih gimnazijalaca. Pa ne živimo više u vremenu prije 100 godina, kad se sve znanje moglo sabiti u "prirodopis".

    Što se tiče potencijalnog gubitka radnog mjesta, ja ga iščekujem u sljedećih godinu-dvije, jer, iako radim u javnom institutu, zahtjevi koji će nam se uskoro nametnuti za mene su nerješivi. Tako da... mogu početi skupljati ideje

  16. #16
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    tanja, ja se ovoga već dugo pribojavam i sumnjam da je baljezganje. ta djeca neće imati niti bazično znanje prirodnih znanosti... a ideja s obrtom za davanje instrukcija uopće nije loša - ako itko od njih poželi upisati pmf, bit će posla!

  17. #17
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ja isto mislim da nas čeka "divlji zapad"...mala digresija: evo napr. u Njemačkoj nema državnih muzičkih škola, a privatne školice žive od love i dječjeg zadovoljstva , dakle nema ozbiljnog rada. Koji god mali Nijemac poželi ozbiljno učiti neki instrument ostaje mu SAMO desetogodišnja privatna poduka s nekim dobrim instrumentalistom-pedagogom. Tako će , izgleda , biti i s prirodnim predmetima u nas .
    Ipak, neće ići baš tako brzo...taj rez zahtijeva i promjenu studijskih smjerova, doduše to će sad s ovim smijehom od Bolonje lakše ostvariti.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa Vidi poruku
    ako itko od njih poželi upisati pmf, bit će posla!
    Kakav je trend zadnjih godina, i kakve reforme se najavljuju, moći će se i cijeli PMF zatvoriti u doglednoj budućnosti
    Interes za prirodne i tehničke znanosti opada (pogledajmo samo koji su fakulteti najatraktivniji na upisima i gdje je najveća navala), a srozavanjem nastave iz navedenih predmeta opadat će još više. I sad su dvopredmetni studiji na PMF-u upisivali slabije kandidate od jednopredmetnih. Što će biti kad uvedu "prirodoslovlje", ne želim ni razmišljati.
    Ipak, fizičari se još uvijek mogu ugurati u softveraše (primjer iz vlastitog doma ).

  19. #19
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Najavljena "reforma" gimnazijskih programa (o spajanju fizike, kemije i biologije) mene je iskreno zgrozila i zaprepastila i nadam se da je to samo još jedno baljezganje koje su novinari brže-bolje prenijeli u medije da izazovu reakciju.
    ja se takoder prikljucujem vasem zgrazanju, te se nadam da ce se osim strucnjaka pobuniti i ostali gradani. upce ne mogu shvatiti sto bi trebala biti poanta te sumanute akcije.
    ovdje stalno rade propagandu za prirodne i tehnicke znanosti, pogotovo za djevojke/zene. tvrde da je buducnost u njima, da se nude dobre mogucnosti zaposljavanja ili osnivanja vlastitih firmi, te dobra zarada.

    o obrazovanju, kao takvom, te njegov sveopcem urusavanju, koje se takvim akcijama samo ubrzava, necu ni govoriti.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Ni ja se nisam nešto posebno bunila kad su nestajale čitave tvornice i ljudi završavali na burzi tako da baš i ne vjerujem da će građanstvo stat uz par tisuća nas koji ćemo ostat bez posla.

    Dobila sam od vas neke dobre ideje, pa ću polako ići u tom smjeru.

    Nemam novaca za pokretanje vlastitog intelektualnog obrta ,ali sam se sjetila nekih lujdi koji to već imaju pa ih mogu kontaktirati .

    Bar nešto , za početak.

    Najgore je sažaljevati se i ništa ne poduzimati.

  21. #21
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    marija nisam mislila na bunjenje zbog ljudi na burzi, nego zbog obrazovanja vlastite djece i njihove buducnosti. nece ni hrvatska biti 300 godina u tranziciji, korupciji i svemu ostalome cemu smo svjedoci.
    Posljednje uređivanje od seni : 12.04.2010. at 15:53

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Ja nisam htjela da ovaj topic ode u neke opće sfere, personalizirala sam ga i iznijela svoje klasifikacije, početne uvjete i ograničenja i tražila savjet i smjernice, kao što i piše u uvodnom postu.

    Opće dobro me ne zanima, ma koliko to zvučalo egoistično, neprosvijećeno itd .
    Zanima me kako ćemo preživjeti moj sin i ja.

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja nisam htjela da ovaj topic ode u neke opće sfere, personalizirala sam ga i iznijela svoje klasifikacije, početne uvjete i ograničenja i tražila savjet i smjernice, kao što i piše u uvodnom postu.

    Opće dobro me ne zanima, ma koliko to zvučalo egoistično, neprosvijećeno itd .
    Zanima me kako ćemo preživjeti moj sin i ja.
    Draga, ti možeš zaobilaziti opće sfere, ali one (kao što svi vidimo) neće zaobići tebe.

    Ja radim u posljednjim ostacima hr industrije i molim Boga da potraje još malo ALI zanima me i gdje će danas sutra raditi (i kako će se za to školovati) moja djeca.

    Kako god bilo, puno nas je u istom loncu....

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Naravno da neće, samo ne želim raspravljati o reformi, već o posljedicama te reforme , konkretno na mene i moje dijete.

    Jako puno nas ovdje smo kolateralne žrtve nekih ljudi, izbora, države i sl. no ovo nije topic o tome.

  25. #25
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Ovo mi je prvi glas i šokirana sam totalno-zanima me link di mogu pročitati čitav smjer reforme i sve o idiotu koji ju je osmislio?
    Ježim se smanjenja količine prirodnih predmeta-ježim. A nisam profesorica.

  26. #26
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    našla..
    Maria, jedna stvar mi nije jasna, gimnazijalci bi sveukupno imali 5-6 obaveznih predmeta, dok se ne opredijele za mioc i dobiju fiziku, npr?! PA to strašno zvuči.

  27. #27

  28. #28
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Šuvar je za njih bio genije na kvadrat.

  29. #29
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Šuvar je za njih bio genije na kvadrat.
    pokušavam zamislit da jedan diplomirani pravnik ne zna što je gravitacija
    il da inženjer ne zna što je palatalizacija

    uh.

  30. #30
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    maria, oprosti na skretanju s teme.

  31. #31

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Mozemo otvoriti novu temu. Ali nekako se nadam da je ovo sto smo procitali u novinama samo igra gluhih telefona.

  32. #32
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Interes za prirodne i tehničke znanosti opada (pogledajmo samo koji su fakulteti najatraktivniji na upisima i gdje je najveća navala), a srozavanjem nastave iz navedenih predmeta opadat će još više.
    kad sam ja davno upisivala faks - pmf inžinjer kemije je imao budućnost.
    e onda je došao rat i pmfovski kemičari koji su realno gledano znanstveni smjer ne trebaju nigdje
    za njih jednostavno nema radnih mjesta
    profesorski smjer ima bolje izglede, tehnolozi još bolje, ali iskreno, inžinjerski je gubljenje vremena

  33. #33
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Ako se stvarno pojavi taj prijedlog da se umjesto temeljnih disciplina djeci ispire mozak s čušpajzom zvanim "prirodoslovlje" i drugim čušpajzom zvanim "društvo", drugim riječima, ako se zatru vrijednosti temeljitog humanističkog i prirodoslovnog gimnazijskog obrazovanja, ja ću djelovati na sve načine i na svim razinama na kojima mogu, od svoje profesionalne znanstveničke i sveučilišne do ulice. Želim da mi djeca dobiju obrazovanje kakvo sam i ja dobila, da se mogu razviti u slobodnomisleće ljude koji poznaju svijet oko sebe, a ne u kotačiće u glasačkoj masi koji imaju kašu u glavi od svih tih čušpajza. Za to sam spremna ići do kraja.

  34. #34
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa Vidi poruku
    Ako se stvarno pojavi taj prijedlog da se umjesto temeljnih disciplina djeci ispire mozak s čušpajzom zvanim "prirodoslovlje" i drugim čušpajzom zvanim "društvo", drugim riječima, ako se zatru vrijednosti temeljitog humanističkog i prirodoslovnog gimnazijskog obrazovanja, ja ću djelovati na sve načine i na svim razinama na kojima mogu, od svoje profesionalne znanstveničke i sveučilišne do ulice. Želim da mi djeca dobiju obrazovanje kakvo sam i ja dobila, da se mogu razviti u slobodnomisleće ljude koji poznaju svijet oko sebe, a ne u kotačiće u glasačkoj masi koji imaju kašu u glavi od svih tih čušpajza. Za to sam spremna ići do kraja.
    X.

  35. #35
    NetkoMiOteoNick avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    608

    Početno

    Ovaj bračni par preživljava od poduke, izrade raznih tablica s formulama, skupljanja zadataka i izrade zbirki.

    http://www.mim-sraga.com/
    http://www.mim-sraga.hr/

    PS
    Znam ih osobno jer je njihov sin išao s mojim sinom u OŠ.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    fenomenalan film na 2 programu HRT

    kuda idemo i čemu mi to stremimo u reformi školstva ¨!

  37. #37
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Inače, iz iskustva od prije skoro 20 godina (malo manje) znam kako izgleda kad se nađeš bez posla. Nije sjajno, ali nije tak strašno kao što smo si u stanju zamisliti prije nego se to dogodilo. Istina, tad sam još bila ispod tridesete i zapravo mi nije teško palo (čuvala djecu, pekla kolače po narudžbi za novce, prala štenge, štrikala veste po narudžbi.... tu još upadaju sitni krojački popravci i sl.). Iako sam bila podstanar, dalo se to sasvim lijepo organizirati. Lova se uvijek nađe...

    Snašli smo se. Naravno da jesmo. Iz tih vremena (i studentskih) nosim užasnu, ali korisnu naviku škrtarenja na odjeći, zavirivanja u second-hand shopove, kupovanja samo na rasprodajama i kad nešto treba itd.

    I još nešto - imam "buffer" (2-3 plaće, a povremeno i više) za nedajbože jer smo mm i ja u istoj firmi, pa ako se kaj dogodi s poslom, ne možemo računati na onog drugog do nalaženja novog posla. Isto, roditelji nas odavno materijalno ne pomažu, pa baš i nemam neku mrežu na koju bi se čovjek mogao osloniti. Na sreću, mi smo istomišljenici pa uvijek zavrtimo neki ulog para za nedajbože (npr. garaža se vrlo lako može prodati ako ti nije u sklopu kuće, nije tak bitna, a daje ti solidna sredstva za preživjeti dok se ne nađe neki izvor prihoda). Krediti - no way man, to zaobilazimo u velikom luku. Imam drugačiji običaj - kad god mogu (ne uvijek, ali ima trenutaka - nekakav izvanredni prihod i sl.) sklanjam lovu u visini rate kredita u čarapu. Nikad ne znaš - može nekog nedajbog snaći bolovanje ili ti se trefi kakav izvanredni trošak (razbiješ auto, česta pojava) pa treba imati uplanirana "mala vrata". Znam da nije neka pamet nego topla voda, ali eto...

    A što se tiče eventualne reforme školstva, o tome bi stvarno trebalo otvoriti novi topic. Tema to zaslužuje.

  38. #38
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Svaka ministarska garnitura prosvjete ima svoje "genijalne" ideje, po kojima bi trebala biti zapamćeni.
    Tako da mislim da i ova potpuno nelogična ideja i ideja potpuno van svog vremena, spada u taj koš,
    odnosno da od toga neće biti ništa (toplo se nadam).

  39. #39

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Krediti - no way man, to zaobilazimo u velikom luku.
    Jel zivite kao podstanari?

  40. #40
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    pa šta nije tako u italiji, americi, svugdje u principu?
    znam da u italiji imaju predmet scienza ili tako nekako.
    joj, i ja se nadam da se to neće desiti.
    uvijek sam se ponosila našim obrazovanjem.
    i sjećam se, u trećem razredu, kad su neki iz našeg razreda išli u ameriku, kao završiti jedan razred, kako smo se sprdali s njihovom american history. jedina knjiga koju su morali naučiti bila je ta legendarna american history. imali tri predmeta po semestru.
    doživjeli totalni šok od nepodnošljive lakoće postojanja u americi
    oni koji su ostali i studirati, e to je već druga priča.

    na temu.
    peterlin kad tebe čitam, mene strava hvata od moje lako ćemo filozofije, ja kao da u oblacima živim, a ti u nekom predratnom stanju, u pripravnosti. :respect:
    maria, ja se ne bih za sad previše bojala za egzistenciju. naročito što imaš znanja koje ti može pomoći da prebrodiš prvi period, ukoliko do tog s*anja uopće dođe - na instrukcijama je moj bratić, što se kaže, kuću izgradio
    i to samo instrukcijama za prijemne ispite.

  41. #41
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Ono o čemu Maria govori nije samo općenita mogućnost gubitka posla, što se svakome u nekim okolnostima može dogoditi, nego o bacanju u koš stručnog znanja i dugogodišnjeg profesorskog iskustva za volju nečijih eksperimenata kojima je cilj štedjeti na djeci i na njihovoj budućnosti. Mogu reći da mi se MZOŠ u cjelini gadi - nikakva vizija, nikakva originalna ideja reforme ni u znanosti ni u obrazovanju odatle ne dolazi nego samo bijedno prepisivanje loših stranih programa. Prethodni prijedlog kurikuluma bio je samo loš prijevod, ništa više od toga. Ali, sumnjam da će ova ideja proći, jer će ona izazvati ono čega se ti uhljebljeni niškoristi jedinoga boje - ulicu.

  42. #42
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa Vidi poruku
    Jel zivite kao podstanari?
    Ne, draga, imam puno godina. Stambeni kredit je OPRAVDAN, ali recimo brojni potrošački krediti su ono što treba zaobilaziti u velikom luku. Sorry na offt.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 13.04.2010. at 10:57

  43. #43
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa Vidi poruku
    Ono o čemu Maria govori nije samo općenita mogućnost gubitka posla, što se svakome u nekim okolnostima može dogoditi, nego o bacanju u koš stručnog znanja i dugogodišnjeg profesorskog iskustva za volju nečijih eksperimenata kojima je cilj štedjeti na djeci i na njihovoj budućnosti. Mogu reći da mi se MZOŠ u cjelini gadi - nikakva vizija, nikakva originalna ideja reforme ni u znanosti ni u obrazovanju odatle ne dolazi nego samo bijedno prepisivanje loših stranih programa. Prethodni prijedlog kurikuluma bio je samo loš prijevod, ništa više od toga. Ali, sumnjam da će ova ideja proći, jer će ona izazvati ono čega se ti uhljebljeni niškoristi jedinoga boje - ulicu.
    Dijelim mišljenje, uz dodatak da mene brine i Ministarstvo gospodarstva - također nikakva vizija revitalizacije industrije, nečega što bi stvaralo novu vrijednost za financiranje obrazovanja i svih ostalih zajedničkih potreba. Sve mi se čini da polako tonemo u smjeru bijelog roblja, kako intelektualnog tako i fizičkog. Katastrofa! Mi ćemo se još nekako snaći, ali brine me što i kako s djecom - i kako će se školovati i kako će se zaposliti i kako će živjeti....
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 13.04.2010. at 10:59

  44. #44

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, draga, imam puno godina. Stambeni kredit je OPRAVDAN, ali recimo brojni potrošački krediti su ono što treba zaobilaziti u velikom luku. Sorry na offt.
    Znam, shvatila sam na sto mislis i poslala ti PM.
    Imam i ja puno godina, par manje od tebe, ali ovaj stambeni kredit cu imati i kad budem imala puno vise godina od tebe.

  45. #45

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Sori, nema edita, dakle imam 39 godina, i ne znam koliko je to tocno manje od Peterlin, mozda je i vise od par, isprike.

  46. #46
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Neću komentirati prijedlog reforme, nego se vraćam na izvorno Marijino pitanje.

    Imaš li mogućnosti (sama ili, još bolje, u suradnji s kolegama) otvoriti poslijepodnevnu prirodoslovnu igraonicu za djecu od predškolske dobi do, recimo, deset godina? Znači, nikakva ozbiljna nastava, nego upoznavanje osnova matematike, fizike i kemije kroz igru i smijeh, prilagođeno uzrastu, jednom do dvaput tjedno.
    Posljednje uređivanje od Sanja : 13.04.2010. at 13:46

  47. #47
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Prijedlog ujedinjenih predmeta, smatram čušpajzom. Dijete ništa neće znati, a samim bezveznim predmetom će ga se tek tad dodatno opteretiti.

    Moja šogorica je profesorica biologije u srednjoj..i mislim da joj nije lako kad ovako nešto čita.


    Marija, ova Sanjina ideja mi je jako dobra!! I na njoj bi mogla poraditi već sad. Takva igraonica bi mogla biti dobra pomoć djeci koja inače imaju problema sa ovim "prirodnim" predmetima! I ja bih je proširila..ne samo za djecu do 10 godina već i više.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    nekako u biti i stremim u tom smislu, puno hvala na idejama.

    i drago mi je da ovo nije kukajući topic , već vrelo različitih riješenja .

  49. #49
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa Vidi poruku
    Neću komentirati prijedlog reforme, nego se vraćam na izvorno Marijino pitanje.

    Imaš li mogućnosti (sama ili, još bolje, u suradnji s kolegama) otvoriti poslijepodnevnu prirodoslovnu igraonicu za djecu od predškolske dobi do, recimo, deset godina? Znači, nikakva ozbiljna nastava, nego upoznavanje osnova matematike, fizike i kemije kroz igru i smijeh, prilagođeno uzrastu, jednom do dvaput tjedno.
    da se nadovezem na sanju i prijedem s kukanja, na konstruktivno
    ovdje postoje radionice "math space"
    http://math.space.or.at

    moje dijete je islo na matematicke igraonice 2 zadnje vrticke godine i bila je odusevljena. ako malo prosrfas po linku (na njemackom je)
    vidjet ces da na puno mjesta stoji "ausgebucht" sto znaci da je sve vec bukirano.
    cijeli projekt je jako uspio u svim dobnim skupinama.
    pa kao inspiracija.....

  50. #50
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Mare, proviri ovdje: http://math.space.or.at/ (tj. http://math.space.or.at/veranst3/, popis programa je s lijeve strane).

    Na žalost, ne vidim englesku verziju, no nadam se da ćeš se snaći.

    To ti je igraonica za kojom su klinci ovdje l-u-d-i. Zove se math.space, no klincima (barem onima vrtićke dobi) kroz igru objašnjavaju i fenomene iz fizike i kemije, ne samo matematike. Ne znam kako izgledaju tečajevi za starije, no znam da to ni u kom slučaju nisu instrukcije za one kojima gradivo ide loše, nego upravo za one koji žele saznati nešto više na nekonvencionalan, "neškolski", zabavan način.

    Ovisno o broju tvojih kolega koji je spreman sudjelovati, ponuda se može proširiti i na biologiju i bilo koji drugi srodan predmet. Također, ovisno o potražnji, gornja dobna granica može biti koja god vama trenutno odgovara.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •