Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Udarac u usta, pomaknut zubic

  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    196

    Početno Udarac u usta, pomaknut zubic

    Curka 33 mj se u subotu potepla i lupila zubima u drveni rub stolice. nije bilo krvi, ni traume izvana na usnici, samo jak plac i nakon cca 20 min kad je dala da pogledam gornja lijeva jedinica bila je pomaknuta unatrag za cca 3 mm. odlazimo na maksilofacijalnu kirurgiju, tamo dezurni samo pogleda i kaze nek ostane tako da cuva mjesto. nakon cca 2 sat ona je to malo zaboravila i uzela zivotinsko carstvo koje je prije pada ostavila na stolu, zagrizla je i dogodila se spontana reparacija. zubic se vratio na svoje mjesto, bilo je krvi.
    zvala sam u pon. naseg stomatologa koji kaze dobro da se zagrizom vratio zubic na mjesto( znam da smo joj ga mi ili ovi na kirurgiji trebali vratit).
    zubno meso se vratilo, zubic stoji na mjestu, jos nije potamnio,vidno se ne klima. ono sto me muci je njeno odijanje hrane. ono sto je zlicom(juha bez iceg,griz)jos i nekako pojede uz nagovaranje, al naprimjer ne zeli zvakati ni sredinu kruha ni izgnjecenu bananu. zanima me jel imao neko takvo iskustvo i koliko dugo treba da opet pocne zvakati. ne zelim je voditi ponovo kod stomatologa da bi dobila odgovor to je trauma mora proci neko vrijeme dok bol prestane, a opet ne zelim da se dijete pati jos neznam koliko dugo ako je boli i ako joj se moze nekako pomoci. moze li ustvari tu stomatolog ista i pomoci ?

  2. #2
    twinmama avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    207

    Početno

    Mislim da se malena uplašila,vjerojatno je i zaboljelo kad se zubić vratio na mjesto.Sad je samo oprezna kako se sa zagrizom nebi ponovilo isto.
    Bude ona,malo pomalo kad bude sigurna ponovno počela gristi.Stomatologu možeš svakako otići da on pogleda i da budeš sigurna da je sve u redu

  3. #3
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Moja R. je doslovno iščupala zubić kad je imala cca godinu dana. Zbić se držao samo na jednom mjestu i bio je u skroz vodoravnom položaju. Ja sam nekako instinktivno zubić odmah "gurnula" natrag na mjesto pa tek onda zvala na hitnu. Oni su me uputili da zovem jednog privatnog zubara, pa da njega pitam što sad (kod nas nema hitne zubarske ordinacije, a bila je nedjelja).

    On mi je rekao da nek tako sve ostavimo, da dobro što sam vratila zubić na mjesto i da će se vjerojatno "primiti" natrag.

    Tako je bilo. Evo ga, još je uvijek u ustima, a curka ima 6 godina.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    41

    Početno

    Isto se nama desilo u nedjelju. Nakon udarca zubić je krvario, malo se pomaknuo i lagano se klima. Dr. je rekla da će se to samo učvrstiti, samo da par dana ne dajemo ništa čvrsto za jesti. Rekla je, što je dobro znati, da čak ako zub ispadne da se stavi u mlijeko ili slinu i ide se na kirurgiju gdje ga nazad usade i on se ponovno primi. Moramo pratiti da ne pocrni i to je to.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    Mi smo slicno prosli na sanjkanju prije dva mjeseca, dvojka dolje mu se od udarca preokrenula skroz vodoravno. Kako je bilo nateceno i dosta je krvario otisli smo na hitnu gdje je stomatolog odbio ista raditi da dijete nema traumu od zubara nego smo dobili kompresu i naputak da sami izvadimo zub ako mali pristane. Kako nije dao, zubic se nakon tjedan dana u tom polozaju ucvrstio i evo ga stoji i dalje iako ga smeta i ne jede tvrdo na tu stranu. Naravno da ga smeta i bocka u usnicu ali mi ga ne tjeramo...
    Ne brini, kako se njoj zubic vratio u normalan polozaj to ce je prestati boljeti i pocet ce gristi bez straha.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    196

    Početno

    Hvala na odgovorima, cini se da ide na bolje

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jun 2014
    Lokacija
    Istra....blizu mora
    Postovi
    237

    Početno

    Evo od prijateljice mala ima slican problem. Pa me zamolila za pomoc. Najme mala joj ima 3 god i lupila je glavom tj zubima o stol. Naravno bilo je placa, krvi nije bilo. Ali je udarac bio dosta jak . Zub je ostavio trAg na stolu. Mislili su da nije nista i sad vide da je zube cca mjesec dana nakon udarca promijenio boju, pocrnio je.
    Sta sad? Otici ce naravno zubaru ali ima li tko iskustva?
    I osobno me to jako zanima. Znaci sta sad? Po promjeni boje znaci da je otisao zivac. Sta kad taj mlijecni za par god padne kakav ce izaci trajni? Isto crni?

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jun 2014
    Lokacija
    Istra....blizu mora
    Postovi
    237

    Početno

    Izvinite na greskama pisem sa moba
    Radi se o jednom zubu, gornja jedinica

  9. #9
    olja avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    522

    Početno

    Ma-ar, trajni zubic ne bi trebao nici crn jer se zubni korijen, a sa njim i zubni zivac, razvija tokom nicanja stalnog zuba. Ono sto bi se moglo desiti je da mlijecni zub mehanicki osteti zametak trajnog, tako da na krunici trajnog zuba nastane defekt. S obzirom da dijete ima tek tri godine, do ovoga najvjerovatnije nije doslo, ali to bi trebalo provjeriti RTG snimkom. E sad dolazi tezi dio price. Ovaj mlijecni zubic bi trebalo endodontski sanirati jer promjena boje ukazuje na to da je zubni zivac mrtav. Kod nas u BiH jako mali broj stomatologa radi korijensko lijecenje mlijecnih zuba, pa bih se ja obratila specijalisti pedodoncije, a posebno onima koji rade na stomatoloskim fakultetima. Oni ce i da provjere da li je doslo do frakture korijena i da li se zub moze zadrzati u ustima.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jun 2014
    Lokacija
    Istra....blizu mora
    Postovi
    237

    Početno

    Olja hvala puno na pojasnjenju!
    Prenijeti cu joj ove informacije....

  11. #11
    arkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    205

    Početno

    Drage mame,
    ovaj forum mi je bio utjeha kad je moja djevojčica s 3 godine pala.
    Ima je veliku traumu mliječnih zubiju.
    Obećala sam sebi da ću tek kad se sve vrati u normalu napisati mamama svoje iskustvo.
    Uglavnom, išli smo redovito na preglede kod zubara, jedan mliječni zub koji se zavrtio smo izvadili, ostale smo pustili da se sami vraćaju u normalu... Vrijeme je prolazilo. I sad 4 godine nakon, moja curica ima zdrave, ravne zube.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •