Stranica 2 od 58 PrviPrvi 12341252 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 2858

Tema: Pitanja forumašicama medicinske struke

  1. #51
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    ivory, pošalji mi mail na pp

  2. #52
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Citiraj ivory prvotno napisa
    Citiraj kasiopeja prvotno napisa
    ivory, ne bih te htjela obeshrabrit, i nadam se da će se s vremenom naći zamjena za penicilamin, al zasad je zapravo i nema, ja sam se naime puno bavila a Wilsonovom bolesti (dio mi struke a i za diplomski)
    i nisam naišla na podatke za zamjenu penicilaminu...
    postoji još jedan lijek koji se daje -cink acetat, no neurolog će na osnovi procjene bolesti preporučiti terapiju.

    Vrlo je važno provoditi dijetu sa namirnicama osiromašenim bakrom, i to nažalost, cijeli život. ( mogu ti poslat popis namirnica ak slučajno već nemaš)
    Vec sam procitala o cink acetatu, ali je na zadnjem pregledu na Rebru koju je MM napravio ovo proljece (24-satni urin + UZV jetre) ustanovljeno da nema niakavih pomaka, odnosno da sadasnja terapija jako dobro djeluje, ali me brine to sto svaki ljek uzrokuje neke nuspojave ako se dugo uzima, pa tako vjerojatno i Penicilamin. One se jos nisu manifestirale, a da budem iskrena neznam ni kakve bi mogle biti.
    Zar se penicilamin može uzimati tako dugo bez prekida? Naime, Sven će uskoro početi uzimati penicilamin, ali nam je rečeno da ne bi smio (barem za početak) duže od godinu dana i to pod strogom kontrolom urina i krvi svaki mjesec.
    kasiopeja, šta si ti po struci? :znatiželjni kojem se neda pretraživati da li si to već negdje napisala:

  3. #53
    ivory avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    KLC
    Postovi
    574

    Početno

    Citiraj kasiopeja prvotno napisa
    ivory, pošalji mi mail na pp
    OK!

  4. #54
    ivory avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    KLC
    Postovi
    574

    Početno

    Citiraj Brunda prvotno napisa
    Citiraj ivory prvotno napisa
    Citiraj kasiopeja prvotno napisa
    ivory, ne bih te htjela obeshrabrit, i nadam se da će se s vremenom naći zamjena za penicilamin, al zasad je zapravo i nema, ja sam se naime puno bavila a Wilsonovom bolesti (dio mi struke a i za diplomski)
    i nisam naišla na podatke za zamjenu penicilaminu...
    postoji još jedan lijek koji se daje -cink acetat, no neurolog će na osnovi procjene bolesti preporučiti terapiju.

    Vrlo je važno provoditi dijetu sa namirnicama osiromašenim bakrom, i to nažalost, cijeli život. ( mogu ti poslat popis namirnica ak slučajno već nemaš)
    Vec sam procitala o cink acetatu, ali je na zadnjem pregledu na Rebru koju je MM napravio ovo proljece (24-satni urin + UZV jetre) ustanovljeno da nema niakavih pomaka, odnosno da sadasnja terapija jako dobro djeluje, ali me brine to sto svaki ljek uzrokuje neke nuspojave ako se dugo uzima, pa tako vjerojatno i Penicilamin. One se jos nisu manifestirale, a da budem iskrena neznam ni kakve bi mogle biti.
    Zar se penicilamin može uzimati tako dugo bez prekida? Naime, Sven će uskoro početi uzimati penicilamin, ali nam je rečeno da ne bi smio (barem za početak) duže od godinu dana i to pod strogom kontrolom urina i krvi svaki mjesec.
    kasiopeja, šta si ti po struci? :znatiželjni kojem se neda pretraživati da li si to već negdje napisala:
    MM uzima 3 x 300 mg Metalcaptae svaki dan vec jako dugo.
    Wilson mu je ustanovljen sa 15 godina i prvo je uzimao neke druge tablete koje su se tada mogle nabaviti samo iz vana, ali sada vec duze od 15 godina trosi Metalcaptase. Kontrole su mu sada svake 2 godine, a kada je poceo sa terapijom morao je davati urin i krv svakih mjesec dana. Terapiju mu ne mjenjaju, jer je jako dobro podnosi (osim gastritisa koji ga povremeno muci), a zadnji testovi su mu cak bili puno bolji nego prije 2 godine.
    Voljela bih svejedno otici sa njim na Rebro do njegove doc, jer me zanima jos puno toga.

  5. #55
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    Brunda, za slučaj Wilsonove bolesti penicilamin se uzima doživotno, (neznam sad točno iz kojeg razloga će ga Sven uzimat, i kako je kod djece)ima nuspojava , naravno kao i svaki lijek, i u slučaju jako izraženih nuspojava se prelazi na neke druge lijekove ( u slučaju Wilsona na cink acetat ili trientin koji kod nas mislilm nije odobren, a i koristi se obično na početku bolesti).

    obično penicilamin nakon godinu dana korištenja počinje izazivati teže nuspojave u vidu nefrotskog sindroma( a vi imate tegobe s bubrezima pa možda stoga Sven ne bi smio duže od godinu dana uzimat lijek),eritematoznog lupusa, alergija, mijastenije gravis, bolova u zglobovimai različitim neurološkim smetnjama.

    Znam i da penicilamin ima antipiridoksinski učinak pa je potrebno uzimat piridoksin ( b6 vit.) uz njega.

    no, no, ima tu i stručnjaka farmaceuta , sigurno bolje upućenih pa im prepuštam da se jave....




    Brunda, ja sam inače viša med. sestra

  6. #56
    MIJA 32 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    3,516

    Početno

    Molim nekog tko zna da mi odgovori ili savjetuje gdje bi mogla naći više informacija o cisti na mozgu.
    Zanima me kako i uslijed čega nastaje,liječenje ... i sve ostalo...što više to bolje.
    Hvala unaprijed!

  7. #57
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    mozda ovo nije tema za ovaj topic, ali glupo mi je otvarati novi jer me zanima odgovor nekoga stucoga, tko se kuzi u te stvari.

    moze li uzimanje nekih preparata za mrsavljnje ili pijenje jako puno tekucine tijekom dana (isto zbog ciscenja organizma) utjecati na rezultate testiranja LH trakicama za utvrdjivanje ovulacije? naime, moze li se zbog svega toga ipak dogoditi da na trakici ne bude one druge linije (samo kontrolna) iako bih, recimo po sluzi i bolovima u jajnicima mogla odrediti da mi je ovulacija bila.

    jer ja sam potrosila jedno 8 trakica na kojima mi nije bilo nikakve druge linije. istina, nisam se testirala svaki dan, 8 dana uzastopce, a jedan dan mi se cak pojavila neka blijeda, blijeda linijca koja je nestala nakon 10-15 minuta, a ostala je samo ona kontrolna.

    mozda ovo stvarno nije tema za ovdje, ali me, onda, molim vas uputute gdje da postavim to pitanje jer zelim neki strucni odgovor. cure na "prije zaceca" nisu mi nis odgovorile pa pretpostavljam da ne znaju. zato to pitam ovdje.

    puno vam hvala.

    puse,

  8. #58

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Od lijekova za mršavljenje vjerojatno nema nikakvog efekta na test, ali povećana količina tekućine ti razrjeđuje urin. Ne znam kolika je osjetljivost testa, a ni normale u urinu, pa ne mogu ništa tvrditi. No svi ti testovi su pouzdaniji s jutarnjim urinom jer je on obično koncentriraniji.
    Velike količine C vitamina u prehrani (tu se radi o nekoliko grama, znači recimo 2-3 šumeća Plivita C) eventualno mogu isto napraviti lažno negativni test.
    Lažno pozitivne crte javljaju se nakon vremena predviđenog za gledanje testa, znači ako ti se javila crta u vrijeme kad ga treba gledati, vjerojatno je pozitivno.
    Btw, zašto bacaš lovu na te testove ako možeš po drugim znakovima odrediti ovulaciju?

  9. #59
    Franny avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    izgubljena u svemiru
    Postovi
    2,847

    Početno

    ma zato jer mi se cinilo da ce mi ti testovi sigurnije pokazati neke stvari nego ovako, jer bas kad smo se odlucili na bebacha i kad sam ja pocela detaljnije pratiti svoje tijelo, znakovi kao da su poceli izostajati :/ pa me to malo zbunjuje.
    hvala ti na odgovoru, draga.

    jos me samo zanima, moze bi uporaba dabrostona takodjer utjecati na rezultate testa? (koristila sam ga prije mjesec dana da bi mi se malo regulirao ciklus, koji se isto pobrkao otkad smo intenzivnije prionuli na rad na bebici, a doc mi je sad rekla da ga moram piti svaki 21. dc za svaki slucaj, da se tojos malo bolje normalizira pa sam opet popila svoju dozu od 15. -19.12.)

    hvala i pusa,

  10. #60

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    835

    Početno

    liječnik opće prakse (malo zahrđala jer ne radim s pacijentima)

  11. #61

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Dabroston je progesteron, a test detektira luteinizirajući hormon. Dakle, nema veze.

  12. #62
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    pitanje, moze li se jecmenac napraviti na unutrasnjoj strani kapka? dakle, ne onako na rubu, u korjenu trepavice, nego bas unutra. AKo ne, sta je to onda i treba li ici doktoru?

  13. #63

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    To i jest ječmenac (sigurno, ja ga imala x puta i išla doktoru). Ono na trepavici je nešto drugo, ne znam kako se zove.

  14. #64
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    a goody, hvala.

  15. #65

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Kojih od silnih trudnica na forumu si se zamjerila?

  16. #66

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,027

    Početno

    Pitanje za homeopate-morala bih piti antibiotike, a dojim i radije ne bih. Postoje li homeopatski lijekovi koji mogu zamijeniti antibiotike?

  17. #67

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    244

    Početno

    Ovisi zbog čega bi trebala piti antibiotike. U načelu postoji, rezultati su često jako dobri, no postoje i antibiotici, poput amoksicilina, koji su prilično sigurni kod dojenja.

  18. #68
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Postoje li homeopatski lijekovi koji mogu zamijeniti antibiotike?
    Homeopatski lijekovi djeluju na sasvim drugom principu od alopatskih (npr. antibiotika), pa je teško govoriti o "zamjenjivanju".

    http://www.homeopatija.com/unutra/dol.html

    Homeopatija nastoji stimulirati kod bolesne osobe vlastiti prirodni kapacitet samoizlječenja. Homeopatski lijekovi djeluju tako da pomažu u samoobrani organizma.
    - Homeopatija shvaća bolest kao posljedicu poremećaja u samom tijelu; budući da tijelo posjeduje prirodnu obranu koju homeopatski lijekovi mogu stimulirati, da bi izliječila određenu bolest, homeopatija nužno ide do samog njezinog izvora.
    - Homeopatija nastoji uspostaviti poremećenu ravnotežu pacijenta uporabom odgovarajućih prirodnih pripravaka
    - Homeopatija otkriva i primjenjuje supstance koje su istovjetne energiji tijela, stoga je potrebna minimalna razina vitalne energije kako bi tijelo uopće moglo reagirati na homeopatski tretman.
    - Klasična homeopatija uzima u obzir emocionalna, mentalna i fizička svojstva pojedinca; na osnovi potpune slike odlučuje koji lijek odabrati.
    - Klinička homeopatija tretira ciljano određene bolesti homeopatskim lijekovima, s obzirom na homeopatsku farmakopeju. Najčešće koristi kombinirane homeopatske pripravke radi što veće sigurnosti. Klinička je homeopatija idealna za liječenje najčešćih tegoba, kao što su gripa, upala sinusa, prehlada, kašalj, artritis, alergija, ekcemi, tjeskoba i stres, reduciranje tjelesne težine, migrena i glavobolja, tegobe u menopauzi, kandidijaza, PMS, i dr.
    - Homeopatija stavlja pacijenta u globalni kontekst. Ona uzima u obzir pacijentovu određenu predispoziciju da na određeni način reagira u situaciji u kojoj se pojavljuje prijetnja njegovom zdravlju.
    Treba postojati veza između bolesti i lijeka. Osnovni princip homeopatije jest dakle princip "slično se liječi sličnim" - "similia similibus curentur" - što znači da se bolest može liječiti supstancom koja je u stanju proizvesti simptome slične onima od kojih pati pacijent. Već samo ime otkriva nam taj princip: riječ homeopatija je grčkog porijekla: homois = sličan, pathos = bolest.
    Dakle, ovisi koja te tegoba muči, koliko je ozbiljna, dal je antibiotik stvarno neophodan ili ne, itd.
    Preporučam da se obratiš nekom dobrom homeopatu, jer od nasumce uzimanja h. lijeka najvjerojatnije nećeš imati koristi, jer za istu tegobu ili bolest može biti par različitih h. lijekova, pa to treba znati odrediti.

  19. #69

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,027

    Početno

    Navodno sam pokupila trihomonas u rodilistu, ginekologica mi nasla bestiju u brisu. Propisala mi novocef tablete, medazol vaginalete i plymicol-hrpe lijekova, a ja dojim. Najgore uputstvo ima ovaj medazol. Voljela bih to izbjeci. Vec sam kupila i one tablete cesnjaka, ali ne znam koliko ce to pomoci. Moze li to ikako bez antibiotika?

  20. #70
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    tanjads, stvarno ne znam.
    Zbilja bi bilo najbolje da odeš homeopatu jer se te bakterije ionako teško rješavaju, pa ti h. tu sigurno može pomoći.
    Nama se stafilokok i nakon antibiotika vratio, idući put je curka dobila samo homeopatski hephar sulphur (mada su htjeli opet dat isti antib.) i prošlo je, bez da se vratilo.
    Problem je s antib. što hoće stvorit začarani krug, jer oslabe cijeli organizam.

  21. #71
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Malo kasnim , ali nisam vidjela temu pa ako mogu pomoći !
    Otorinolaringolog

  22. #72
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Drage moje, da li neka zna koji bi mogao biti razlog snizenog broja leukocita ( na racun limfocita) vec drugi put u toku dva meseca? Internista misli da nije alarmantno, pogotovo sto je drugi nalaz nesto bolji od prvog, ali ja ipak volim cuti i vas! Za one koje ne znaju , imala sam CMV letos, a blighted ovum sa kretazom 15.09.05.
    Dakle, evo moja dva uzastopna nalaza za 01.11. i 05.01:

    WBC 3.5; 3.7 (ref 4-10 G/L)
    Lym 13.3; 15.1 (ref 20-45 %)
    MCV 78, 80.5 (ref 81-99 fL)

    oba nalaza: Lymphopenia, leucopenia
    Da li moji dogadjaji i uvezi sa virusom i neuspelom trudnocom mogu ( i dalje) biti razlog ovome i sta uciniti da se situacija popravi? hvala unapred!

  23. #73

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    Molim Vas da mi objasnite ove pretrage.
    Sestrina beba je stara mjesec dana i treba obavit ove pretrage.
    1.cftr gen
    2.kloridi u znoju
    3.električni potencijal u nosnoj sluznici

    Još jedno pitanje!
    Gdje bi se mogle te pretrage obavit u dalmaciji,kako ne bi morali u zg.Nije bitno privatno ili socijalno.

    Problem je u tome što je beba na majčinom mlijeku i nije dobila ni grama od poroda.Jede na zahtjev.Rečeno im je da treba obavit te pretrage a ne znaju šta je to.
    Molim vas cure ako koja zna da mi objasni.Ona nema internet pa vas ne može pitat,a dr ništa ne govore.
    HVALA!

  24. #74

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Gago, nisam medicinske struke nego biološke , ali po ovome što si nabrojala rekla bih da sumnjaju na cističnu fibrozu (ispravite me ako sam krivo zaključila). Znam da te pretrage u Zg rade u bolnici u Klaićevoj, a za Dalmaciju, na žalost, ne znam. Ali javit će se valjda netko upućeniji u problematiku!

  25. #75

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    Hvala tanjice,jel znaš jel to opasno.mislim,o tpme sam puno čitala,ali možda znaš nekog s tim iskustvom.
    A nadam se da će mi netko znat objasnit ove pretrage!

  26. #76
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    ctfr gen- traže se dvije mutacije gena
    kloridi u znoju- trebala bi bit povećana koncentracija u dva mjerenja
    abnormalan električni potencijal nosne sluznice dokazuje poremećaj u transportu iona kroz epitel

    to su ti pretrage za cističnu fibrozu, i ja nažalost jedino znam da se radi u klaićevoj, neznam za Dalmaciju.
    To je nasljedna multisistemska bolest koja uglavnom zahvaća endokrine žlijezde. Bolest je kronična. Liječenje doživotno uz puno strpljenja.

    Javi što te točno zanima, opis bolesti bi mogao bit ogroman..


  27. #77
    silmarien

    Početno

    jel bi mi znao tko reći što bi mogla značiti prisutnost atipičnih limfocita u krvi? to mi piše u nalazu (+ povećani limfociti) :/

  28. #78

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    Citiraj kasiopeja prvotno napisa
    ctfr gen- traže se dvije mutacije gena
    kloridi u znoju- trebala bi bit povećana koncentracija u dva mjerenja
    abnormalan električni potencijal nosne sluznice dokazuje poremećaj u transportu iona kroz epitel

    to su ti pretrage za cističnu fibrozu, i ja nažalost jedino znam da se radi u klaićevoj, neznam za Dalmaciju.
    To je nasljedna multisistemska bolest koja uglavnom zahvaća endokrine žlijezde. Bolest je kronična. Liječenje doživotno uz puno strpljenja.

    Javi što te točno zanima, opis bolesti bi mogao bit ogroman..

    Pa beba nije dobila ništa na kilaži od poroda.Navodno prečesto ima stolicu.Sad treba napravit te nalaze pa će vidjet u čem je stvar.To su još jedini nalazi koje nije napravila.Dakle problem je u probavi.
    Prvo je kakala pa nije,pa sad prečesto,na majčinom je mlijeku.Je li moguće da je netko u familiji imao tu bolest a da se za nju nije znalo??
    od frendice je beba bila u splitu u bolnici zato jer nije imala stolice pa su sumnjali na cf no nije to bilo,stvar je bila u tome što beba nije izbacila mekonijski čep.sad se mi nadamo da je i sa sestrinom bebom takav slučaj,jer je i njena mala bila u splitu u bolnici gdje su rekli da joj je svašta a na kraju vele da je zdrava,pa opet treba sad te pretrage obavit..ne znam više ni sama.
    O cf sam čitala da takve bebe dožive jedva 20 god života,ne želim to sestri ni spominjat.
    Da li sse cf može izliječit,zaliječit ili nešto slično?
    Može li ostavit posljedice na mozak djeteta?
    za kloride u znoju su čuli da se radi u DU pa im je to bliže,a za elek. potencijal u zg na šalati,tamo su zvali i rekli su im da bi beba trebala ležat u bolnici za te pretrage.Koliko dugo?
    I kolko dugo se svi ti nalazi čekaju?
    Puno ti hvala unaprijed!

  29. #79
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj silmarien prvotno napisa
    jel bi mi znao tko reći što bi mogla značiti prisutnost atipičnih limfocita u krvi? to mi piše u nalazu (+ povećani limfociti) :/
    Možda infekciozna mononukleoza ili citomegalovirusna infekcija.

    Zbog čega je vađena krv?
    Koji su simptomi?
    Kolika je sedimentacija, ukupan broj leukocita, a kakva je diferencijalna krvan slika?

  30. #80

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Kloridi u znoju se rade i na Srebrnjaku, oni imaju apartmane za mame i bebe. Vjerujem da se rade i u KB Split. Za genetiku bi se mogao slati uzorak, ali za ovaj potencijal u nosu mora beba ići.

  31. #81

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    Citiraj mamazika prvotno napisa
    Kloridi u znoju se rade i na Srebrnjaku, oni imaju apartmane za mame i bebe. Vjerujem da se rade i u KB Split. Za genetiku bi se mogao slati uzorak, ali za ovaj potencijal u nosu mora beba ići.
    OK.Za kloride u znoju su našli lab. u dubrovniku no za potencijal nisu našli ništa osim šalate u zg.
    U Splitu ne mogu obavit te pretrage.
    Koliko bi beba dugo morala bit u bolnici na potencijal?

  32. #82

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Ne znam kako se točno radi pretraga, ali trebalo bi biti nekakvo mjerenje elektrodom. Ne znam treba li biti skroz mirna tj. uspavana, ali ako je kratko to se obavi ambulantno (dođe natašte, obavezno, bez tekućine i hrane).

  33. #83
    Visnja71

    Početno leukemija

    MM ima aml, sada je bolest u remisiji. Kemoterapija, antibiotici i tko zna sto nastetilo mu je jetri. Neke vrijednosti su mu se normalizirale jedino je ggt 240, ostali enzimi su skoro unormali. Zanima me postoji li kakav homeopatski lijek koji mu moze jetru vratiti normalu a da ne izazove neke nus pojave? Hvala unaprijed

  34. #84
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Ne znam za homeopatski lijek, ali biljka sikavica pomaže oporavku jetre, mislim da ima u biljnim ljekarnama čaj, a postoji i u kapsulama, npr, Silymarin, mislim da je od Belupa.
    Biljni je pripravak, ne bi smio imati nuspojave, ali mislim da je dobro da se ipak savjetuje sa hematologom.

  35. #85
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Za jačanje jetre dobre su aminokiseline arginine i ornithine (koja nastaje od arginina), a kojih ima u mliječnoj sirutki. Ova se pak dade jeftino nabaviti u prahu u DM-u (molke kur), ili nešto skuplje i s manje natrija u sportskim (bodibilderskim) dućanima pod nazivima whey-ovo ili whey-ono ili super whey-nešto treće.
    Odlične su i kada čovjeku "naškodi" kava.

  36. #86
    Mirta30 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    1,967

    Početno

    Molim nekog tko mi može pomoći.
    Zadnjih 5 godina često imam izolirane bakterije u urinu ( Escherichia, Enterococcus, Streptococcus hemol.B gr. > 10*5) jednom sam imala upalu bubrega uzrokovanu nekom od bakterija.

    Danas sam dobila rezultate nove pretrage i opet Escher. Užas, za koji sat vremena počinjem Ceporexom.

    Dugo vremena sam koristila brusnicu u kapsulama, baš i nisam sigurna koliko mi je pomagala.

    Pitam se zašto mi se to konstantno ponavlja?
    Može li mi netko reći, nudi li homeopatija neko rješenje? (dojim, i želim to raditi što duže)
    Stvarno ne želim pola života provesti na antibioticima.

  37. #87
    silmarien

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    Citiraj silmarien prvotno napisa
    jel bi mi znao tko reći što bi mogla značiti prisutnost atipičnih limfocita u krvi? to mi piše u nalazu (+ povećani limfociti) :/
    Možda infekciozna mononukleoza ili citomegalovirusna infekcija.

    Zbog čega je vađena krv?
    Koji su simptomi?
    Kolika je sedimentacija, ukupan broj leukocita, a kakva je diferencijalna krvan slika?
    krv je vađena na moj zahtjev
    sedimentacija je dosta povišena -52..to je zbog upale, znam (zglobovi)
    zanima me samo jel su i ti atipični limfociti i povišeni 'normalni' limfociti isto povezani s tim?
    za dks-to je, pretpostavljam, diferencijalna krvna slika-mi piše pod 'segmentirani' 40 (normalno je od 44-72)..ostale vrijednosti su ok

  38. #88

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Evo i mene s jednim pitanjem:
    Što znači kratica EMNG DE? To je neka pretraga (na neurologiji) koju bi moja mama trebala obaviti ovih dana (trenutna joj je dijagnoza: lumboishijalgija), a ne zna što je to, kako se radi ni čemu služi.
    Puno hvala unaprijed!

  39. #89

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    mirta, ja nisam medicinske struke, ali sam supatnica

    isto imam uroinfekte vec godinama, ugl esherichia. no nakon nekoliko serija antibiotika s vecim ili manjim uspjehom - a nikad sterilna urinokultura - moja doc opce prakse je rekla da to vise nema smisla, i dok nije koma koma necemo vise antibiotik, jer da su to novi trendovi u lijecenju uroinfekta u fertilnoj dobi. dok ne predje 10 na 5, ne diraj. alternativa je brusnica i puuuuuno tekucine. ne moras nuzno brusnicu svaki dan, ali moras puno tekucine.

    i ja kuzim, kad nisam na jednom mjestu nego puno okolo pa ne stignem puno piti - a nit redovito prazniti mjehur, eto nje opet. ali ja ju skuzim kad ce, pa opet navalim s vodom i brusnicom, ako bas jako boli onda voltaren, malo odlezim, pijem pijem pijem, i opet se smiri.
    nisam popila antibiotik vec 2,5 godine, zadnji put u rodilistu, navalili, pa sam pristala. a onda samo sranje poslije toga s gljivicama

    korisno je izbjegavati suhomesnate proizvode, paziti npr kod pripremanja piletine da sirovo ne diras istim priborom kao i peceno, i sl cake

    potrazit cu konkretniju literaturu o tome, obecao mi moj ped, i on je stosta cuo o tim novim trendovima, pogotovo za e.coli. jer ona je tvoja, domaca, imas ju uvijek. ne nuzno u urotraktu, ali znatizeljna je valjda pa voli prosetat

  40. #90
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    Evo i mene s jednim pitanjem:
    Što znači kratica EMNG DE?
    elektromioneurografija desnih ekstremiteta , - snimanje električne aktivnosti u mišićima i perifernim živcima desnih udova. Bolesnici to opisuju kao pikanje, malo je neugodno, traje oko pola sata. Jako korisna pretraga za dobit uvid u "stanje " živaca.

  41. #91

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Hm, sad mi nije jasno zašto desnih ekstremiteta, kad je njoj "zaštekana" lijeva noga. Možda donjih ekstremiteta?
    A koje se inače pretrage još rade kod lumboishijalgije? Dr opće prakse predložila joj je da ode napraviti magnetsku rezonanciju privatno :? , a koliko sam čula, ta je pretraga jako skupa, a i ne znam zašto bi radila privatno neku pretragu koja nije nužno potrebna. Na EMNG ju je poslala neurologica.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    Hm, sad mi nije jasno zašto desnih ekstremiteta, kad je njoj "zaštekana" lijeva noga. Možda donjih ekstremiteta?
    A koje se inače pretrage još rade kod lumboishijalgije? Dr opće prakse predložila joj je da ode napraviti magnetsku rezonanciju privatno :? , a koliko sam čula, ta je pretraga jako skupa, a i ne znam zašto bi radila privatno neku pretragu koja nije nužno potrebna. Na EMNG ju je poslala neurologica.
    EMNG je pretraga koja pokazuje koliko je živac oštećen, a magnet vizualizira razlog oštećenja živca.

  43. #93

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    USA
    Postovi
    117

    Početno

    Moze li mi neko odgovoriti da li se PCOS moze otkriti i dijagnozirati na osnovu pregleda krvi? Ako ne, kako se otkriva?
    Sta se uzimanjem krvi moze otkriti tj koji hormoni i sl?

    Hvala puno unaprijed bilo kome ko odgovori.

  44. #94
    Mirta30 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    1,967

    Početno

    Citiraj ivana7997 prvotno napisa
    potrazit cu konkretniju literaturu o tome, obecao mi moj ped, i on je stosta cuo o tim novim trendovima,
    HVALA

  45. #95
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    Tanja_b, da, biće da je onda donjih ekstremiteta..

  46. #96
    ruby avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    387

    Početno

    Danas se mojoj prijateljici nešto dogodilo pa da je stalno ne zivkam i tlačim, ako ima neka doktorica da mi kaže čisto informativno koliko je ovo opasno.
    Dakle, ima sinčića od godinu ipo dana i kako je bila sama s njim doma, ode oprat suđe, a za to vrijeme (naravno odmah prostoriju do-vide se), on se igrao i otvorio ormarić u kojem je bila neka njegova kozmetika, između ostalog i bebi puder. I on je otvorio puder i počeo valjda treskat oko sebe i puder koji inače ispada kroz one male rupice, odjednom pukne i prospe se cijeli njemu po glavi. I ona ga je progutao i udahnuo. Ona je doletila i doslovno mu spasila život, nazvala hitnu, koja je stvarno došla za tren i sad je slatkiš u bolnici. Na plućima mu se vidi neka sjena. Detalje mi nije mogla pričat, naravno jer je cijela u šoku.
    Ako znate išta, može li bit kakvih posljedica i je li to jako opasno, napišite, jer ja tek sutra idem u bolnicu i ne znam što ću tamo zateć.
    Hvala.

  47. #97
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno Niska specificna težina urina?

    Da li netko zna što može biti uzrok snižene specifične težine urina?? s.težina= 1,005.

    ..Moja Marlena (16 mjeseci) je popila bočicu mlijeka 15 minuta prije uzimanja uzorka. Ovo je prvi put da je bio takav nalaz s. težine, ostali parametri urina su ok.

  48. #98

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Gradiste (ŽU)
    Postovi
    67

    Početno

    Bas i nemam vremena cesto na forum, poslije svih pitanja, javljam se da kazem da sam -- Med. sestra prekvalificirana za PRIMALJU.

    Pozdrav svima!!!

  49. #99
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno Re: Niska specificna težina urina?

    Citiraj kate prvotno napisa
    Da li netko zna što može biti uzrok snižene specifične težine urina?? s.težina= 1,005.

    ..Moja Marlena (16 mjeseci) je popila bočicu mlijeka 15 minuta prije uzimanja uzorka. Ovo je prvi put da je bio takav nalaz s. težine, ostali parametri urina su ok.
    To samo znači da je urin bio jako razrijeđen, što je i logično ako je puno pila.
    Ako je sve ostalo ok ne bi te trebalo uopće zabrinjavati.

  50. #100

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    109

    Početno

    Citiraj Ljubicica prvotno napisa
    Moze li mi neko odgovoriti da li se PCOS moze otkriti i dijagnozirati na osnovu pregleda krvi? Ako ne, kako se otkriva?
    Sta se uzimanjem krvi moze otkriti tj koji hormoni i sl?

    Hvala puno unaprijed bilo kome ko odgovori.
    PCOS može uzrokovati nekoliko promjena u laboratorijskom hormonskom statusu, primjerice u omjeru LH i FSH, međutim za PCOS je najvažnije kakve su mu posljedice pa se prema tome i postupa ...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •