Stranica 39 od 58 PrviPrvi ... 29373839404149 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,901 do 1,950 od 2864

Tema: Pitanja forumašicama medicinske struke

  1. #1901
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Jesi cijepljena protiv hepatitisa B ?

  2. #1902
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj pinterest prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav svima. Da li je netko imao iskustva sa duphastonom? Pila sam ga 3x1 kroz mjesec i pol dana zbog hematoma i sada bi trebala postepeno ga ukidati. Da li netko zna kojom dinamikom?

    Ja sam ga uzimala do 20 tt. Dinamike se ne sjećam, pitaj cure na potpomognutoj.

  3. #1903

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    358

    Početno

    Pojma nemam! Gdje bih to mogla provjeriti? Ako nisam cjepljena, sta to znaci?

  4. #1904
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Plaća li se štogod Europska kartica zdravstvenog osiguranja? Koje su mi obaveze s njom?

  5. #1905
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Ništa
    Odeš na HZZO, imaš tamo neki automat di ubaciš svoju zdravstvenu, i dolje ti izađe plava kartica s tvojim podacima, tako je bar u našem selu

  6. #1906
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

  7. #1907
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Plaća li se štogod Europska kartica zdravstvenog osiguranja? Koje su mi obaveze s njom?
    nikakve obaveze, badava je

    taj automat ima i u Jukićevoj ako radi, ako ne zahtjev se može online predati ali tada se mora doći kartica tek za 7-10 dana u poslovnici Hzzo

  8. #1908
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Hvala svima.

  9. #1909
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala svima.
    Možeš odmah i djeci napraviti.

  10. #1910
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Išla sam sebi jer vidim da onda ne moram fizički do ureda hzzo-a. Za djecu mi ne treba.

  11. #1911
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    U svakom slučaju moraš fizički do ureda bilo da uzmeš na automatu, bilo da samo podigneš.vrijedi nekih 5godina,da sad ne tražim po papirima

  12. #1912
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Znam, ali nakon toga hrpu toga mogu od doma.

  13. #1913
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    A kaj trebaš?

  14. #1914
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Zadnje sam papire, koje sam skinula preko e-građana, printala i nosila im u ured. Da sam imala ovu karticu samo bih im poslala email.

  15. #1915
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Jesi li sigurna da ti kao e građanin isto ne možeš samo poslati mejl, možda trebaš imate samo još aparatić za potpis preko osobne

  16. #1916
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ne, ne mogu. Zvala sam ih.

  17. #1917

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    358

    Početno

    Cure, ne znam gdje da pitam... tu ili na drugoj temi?
    Dobila stopericu Brevactide. Jedna injekcija, 2 igle, 2 ampule. Ustrcam si u guzu obje ampule? Ne smije bit zraka unutra?

  18. #1918
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj fitnessgirl prvotno napisa Vidi poruku
    Cure, ne znam gdje da pitam... tu ili na drugoj temi?
    Dobila stopericu Brevactide. Jedna injekcija, 2 igle, 2 ampule. Ustrcam si u guzu obje ampule? Ne smije bit zraka unutra?
    Pitaj na Potpomognutoj, bolje će ti znati reći i prije će vidjeti. Obično ne smije biti zraka i trebaš staviti obje ampule ako se dobro sjećam, ali ne sjećam se da sam se bola 2x, nego bi se to sve smiksalo u 1 dio i za štopericu je bila igla je duža od onih injekcija koje se daju subkutano. Ne znam možeš li sama bocnut guzu (mene muž boo), treba ići u intramuskularni dio (jednu "guznu fetu" podijeliš na 4 kvadrata - pa u gornji kvadrat treba puknuti) - ako se svega toga dobro sjećam, davno je bilo (skoro pa 12 godina). I ne sjećam se više koju vrst štoperice sam primala, jel' se zvalo Ovitrelle, ali brzinskim guglanjem mi se čini da taj Brevactide isto ide intramuskularno, ne subkutano.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 14.02.2018. at 10:42

  19. #1919
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    neću pomoći komentarom, ali mi je nezamislivo da netko da injekciju i da ne poduči pacijenta kako treba
    ako su dvije igle, vjerojatno je jedna za uzimanje lijeka iz ampula, a druga za injiciranje,
    i naravno da ne smije biti zraka

  20. #1920
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    neću pomoći komentarom, ali mi je nezamislivo da netko da injekciju i da ne poduči pacijenta kako treba
    ako su dvije igle, vjerojatno je jedna za uzimanje lijeka iz ampula, a druga za injiciranje,
    i naravno da ne smije biti zraka
    Vjerojatno je ženu podučilo, a ona želi double-checkirati jer je štoperica ključna injekcija u procesu i ne smije bit zeza s njom, a možda joj je prvi put. U IVF-u ima masu masu pikanja... umrli bismo kad bi za sve to morali u bolnice, plus te štoperice idu u nedoba - koji put usred noći itd. - ovisno gdje je žena u postupku i kako oni pošlihtavaju pacijente za aspiraciju.

  21. #1921
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ali objasniš, kažeš kako i što

  22. #1922

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    358

    Početno

    Prvi put mi je da sam u ivfu. Skoro pa su mi samo ,,bacili" u ruke... hvala vam puno cure

  23. #1923
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Dobro cure vele, veća je igla za izvlačenje, a kratka od 10-15 mm je za ubod u mišić. Bode se otprilike na mjesto gdje bi se spontano ulovila kad bi provjeravala imaš li novčanik u stražnjem džepu I to tamo gdje su prsti dlana.

    E sad je mene zbunilo to što navodiš da imaš dvije ampule, a ne kažeš da imaš prah. I ja sam kao ina davno bila na zadnjem postupku, pred 6 godina, ali prije je bilo ovako pakirano.

    Potrgala se staklena ampula izvuklo se otapalo.
    Uštrcalo se u jednu posudicu s prahom da se otopi prah.
    Izvukla se nastala otopina natrag u špricu i uštrcala u drugu s prahom.
    Novonastala otopina s jednom dozom otapala i dvije doza praha se uvuče u špricu i zamijeni se igla.
    Okrene se prema gore s iglom, malo kvrcne po šprici i lagano se uz pomoć stapa istisne zrak.

    Ovdje nije drama ako ostane malo zraka, ne ide to u venu. Al bolje da nema.

    Al kao što kaže ina, ima tema samodavanje injekcija, vjerojatno je tu svježija ekipa, ako se promijenilo nešto u pakiranju ili dozama.

    Ja sam si sve sama davala, može se. Nije nikakav gušt, al što ćeš. Sretno!

  24. #1924
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Ako imaš staklenu za potrgati, onu s uskim grlom, okreni točkicu prema sebi i lagano palcem gurni vrh ampule od sebe. Nemoj jako stiskat.

  25. #1925
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ako imaš staklenu za potrgati, onu s uskim grlom, okreni točkicu prema sebi i lagano palcem gurni vrh ampule od sebe. Nemoj jako stiskat.
    E, da, možda da uloviš ampulu kuhinjskom krpom - meni su se znale događati porezotine.

  26. #1926
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    I sretno u postupku...

    I nemoj pol proliti kao ja jednom.
    Posljednje uređivanje od Mojca : 14.02.2018. at 15:35

  27. #1927
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Ili ako te frka, lijepo uzmi sve to skupa s nalazom Humane i odi na Ginekologiju da te oni piknu.

    Sent from my SM-G920F using Tapatalk

  28. #1928
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Prije 7-8 dana sam izvadila maloj krpelja iz kose. Već se uhvatio i nadebljao kad smo ga skužili, jer nismo bili nigdje po šumi, pa nismo ni gledali. Uglavnom, to mi sve izgleda ok, provjeravam redovito. Nema nikakvog crvenila oko uboda.
    Prekjučer je ona dobila nekakvu prehladu, kašlje, nos joj je začepljen, a ima i neku nisku temperaturu, a i braća su bolesna ( svi imaju slične simptome, a imam ih i ja).
    Jutros mi je pokazala kvržicu na glavi iza uha, u kosi, jer sam ju upozorila da prijavi sve kvrge i kvržice (zbog tog krpelja, nemam pojma kad ni gdje ga je pokupila). Meni to izgleda ko natečeni limfni čvor, ali ne znam procijeniti. Trebam li na nešto posebno obratiti pažnju?

  29. #1929

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    358

    Početno

    Cure, puno Vam hvala. Pitala sam Vas kako sve tocno ide, jer sam planirala da mi MM da štopericu, no na kraju nije stigao. Ja si to ne mogu dat

  30. #1930
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    A ko će?

  31. #1931
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Prije 7-8 dana sam izvadila maloj krpelja iz kose. Već se uhvatio i nadebljao kad smo ga skužili, jer nismo bili nigdje po šumi, pa nismo ni gledali. Uglavnom, to mi sve izgleda ok, provjeravam redovito. Nema nikakvog crvenila oko uboda.
    Prekjučer je ona dobila nekakvu prehladu, kašlje, nos joj je začepljen, a ima i neku nisku temperaturu, a i braća su bolesna ( svi imaju slične simptome, a imam ih i ja).
    Jutros mi je pokazala kvržicu na glavi iza uha, u kosi, jer sam ju upozorila da prijavi sve kvrge i kvržice (zbog tog krpelja, nemam pojma kad ni gdje ga je pokupila). Meni to izgleda ko natečeni limfni čvor, ali ne znam procijeniti. Trebam li na nešto posebno obratiti pažnju?
    Mom starijem je isto natečeno iza jednog uha. Ne znam je li imao krpelja, nismo ništa našli, ali slinav je i kašlje, kao i brat mu. Da nije neka slična viroza?

  32. #1932
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj fitnessgirl prvotno napisa Vidi poruku
    Cure, puno Vam hvala. Pitala sam Vas kako sve tocno ide, jer sam planirala da mi MM da štopericu, no na kraju nije stigao. Ja si to ne mogu dat
    A što si onda napravila? Niste valjda zakasnili?
    Najteže je prvi put, al nije nikad lako. Prednost kad si sama daješ je da sama reguliraš brzinu ubrizgavanja pa te najmanje boli. Sam ubod skoro ništa ne boli, to su jako tanke iglice.
    Ako si si sama davala stimulaciju u postupku, onda ne vidim bitnu razliku. Najteže je odlučiti sam sebe "ozlijediti". Ja sam to na tri-četiri-sad, pa tako nekoliko puta prije nego se zbilja ubodem
    A MM je upočetku morao biti blizu, jer nisam znala hoće li mi pozliti ili što će biti. Na kraju, nije to nikakva drama. Samo hrabro!

  33. #1933

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    358

    Početno

    Isla sam na hitnu nisam nikad bila u stimulaciji

  34. #1934
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Fala Jurana, vjerojatno je ista viroza u pitanju.

  35. #1935
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,134

    Početno

    Citiraj fitnessgirl prvotno napisa Vidi poruku
    Isla sam na hitnu nisam nikad bila u stimulaciji
    Nadam se da neće više trebati

  36. #1936
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Visoki leukociti, niski limfociti, eritrociti u krvi (3 /v.p.) i visoki ggt i crp (enzimi)??
    Nemam više papir kod sebe pa ne mogu napisati točne vrijednosti.

  37. #1937
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Eritroci obicno jesu u krvi.
    ovo ostalo bi mogla biti neka infekcija, ali nisam sigurna o cemu tocno pricas i kolike su vrijednosti.
    Posljednje uređivanje od sirius : 06.03.2018. at 10:34

  38. #1938
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Evo, točno mjesec dana nakon krpelja, na mjestu uboda se pojavilo nešto. Znači kad sam joj izvadila krpelja, napravila se krastica, normalna, otpala nakon nekog vremena, i kože je izgledala normalno. I prije 4-5 dana je sve izgledalo ok. Onaj limfni čvor se smanjivao iako ga još mogu napipati.
    Jutros ju je brat dirao po glavi pa je krenula plakati da ju boli. Na području uboda, u promjeru od 1 cm, koža je izdignuta i perutava, izgleda ko urtikarija, ali nije crveno, nego kao kad se krasta namoči u vodi, tako nekako. Vodim ju naravno popodne doktoru, ali me zanima ima li tko slično iskustvo, odnosno zna li netko što bi to moglo biti.

  39. #1939
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Znam samo da ako je ubod bezazlen onda ne bi trebalo biti reakcija kasnije. Mojoj mami je dan poslije što je skinula krpelja ostalo crveno pa je trčala na hitnu jer je krpelju glava ostala u koži. Skinuli su joj i rekli da je dobro što je došla.

    Nadam se da će sve biti u redu.

  40. #1940

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Lajmska?

  41. #1941
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nema crvenila, ali i meni se čini da bi moglo biti.

  42. #1942
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    što je rekao dr?

  43. #1943

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, točno mjesec dana nakon krpelja, na mjestu uboda se pojavilo nešto. Znači kad sam joj izvadila krpelja, napravila se krastica, normalna, otpala nakon nekog vremena, i kože je izgledala normalno. I prije 4-5 dana je sve izgledalo ok. Onaj limfni čvor se smanjivao iako ga još mogu napipati.
    Jutros ju je brat dirao po glavi pa je krenula plakati da ju boli. Na području uboda, u promjeru od 1 cm, koža je izdignuta i perutava, izgleda ko urtikarija, ali nije crveno, nego kao kad se krasta namoči u vodi, tako nekako. Vodim ju naravno popodne doktoru, ali me zanima ima li tko slično iskustvo, odnosno zna li netko što bi to moglo biti.
    Moja poznanica je imala slično iskustvo pre puno godina, tek mesec dana nakon uboda krpelja se pojavila reakcija, ali kod nje su se ocrtali klasični izdignuti crveni koncentrični krugovi, dokazana laborat. lajmska :/. Dosta dugo je bila pod atb terapijom, ali nema apsolutno nikakvih posledica, aktivni je sportista, rodila dvoje dece u međuvremenu...Nadam se da kod vas nešto banalnije, ipak.

  44. #1944
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    što je rekao dr?
    I mene zanima.

  45. #1945
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Jos nista, cekamo pregled kod infektologa, poslala nas pedijatrica. Krvna slika uredna osim vrijednosti eozinofilnih granulocita koji su malo poviseni.
    Ona nema nikakvo crvenilo, nema koncentricnih krugova.

  46. #1946
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Kaze dokica da su to simptomi rikecije i dala nam je antibiotsku terapiju. I jos mi je rekla da na nasem lokalnom podrucju nema borelioze.

  47. #1947

    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    358

    Početno

    Zenske, znala li koja od Vas kad je u redu poceti polako s odlascima u gym nakon laparoskopije? Uskoro ce mi biti mj dana od nje...

  48. #1948
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Može li se odrasla osoba koja nikada nije primila DTP kao dijete cijepiti protiv hripavca?
    Dr. je savjetovala da se prije rođenja djeteta muž cijepi protiv hripavca, a budući da je bio nedonošče nikad ga nisu cijepili protiv DTP-a i u kartonu mu je pisalo da se ne smije cijepiti.
    Malo sam se savjetovala s dr. Guglom i na stranici ovdašnjeg (nazovimo ga) Instituta za javno zdravstvo stoji da se odrasli i starija djeca mogu cijepiti tzv. acelularnim cjepivom, ali ne i whole cell cjepivom.
    Koristi li se u Hrvatskoj samo cjepivo s tim cijelim stanicama pa je to bio razlog što ga nije smio primiti?

  49. #1949
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Zovi zavod za javni zdravstvo. Nisam cula da se odraslima prepiruca cjepivo protiv hripavca obzirom da kod odraslih to nije ozbiljna bolest, a i tako vecina cijepljene djece ima nisku razinu zastitite kako odrastaju.
    Posljednje uređivanje od sirius : 15.03.2018. at 15:46

  50. #1950
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Ne živimo u Hrvatskoj, ali raspitat ću se i kod njih. Hvala
    Čitala sam preporuke ovdašnjeg zavoda i njima je preporuka da se apsolutno svi koji dolaze u kontakt s novorođenčadi cijepe (bake, djedovi, tete u vrtiću, medicinsko osoblje). Prije toga ni ja nisam čula za to da se i odraslima preporuča, pogotovo u trudnoći.
    Zato me zbunilo jer su MM u Hrvatskoj rekli da se u odrasloj dobi nikako ne smije cijepiti.
    Iz nekog razloga svi jako paze na cjepivo protiv hripavca. Čak se i psi cijepe.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •