Stranica 3 od 58 PrviPrvi 123451353 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 2858

Tema: Pitanja forumašicama medicinske struke

  1. #101
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    ja sam opsjednuta strahom od vodenih kozica (39 g.), nisam ih imala. Ono što me interesira vezano je uz cijepljenje protiv vodenih kozica (cjepivo je VARILRIX).
    Pročitala sam da se prije eventualnog cjepljenja treba testirati na antitijela.

    Eh sad ono što me interesira je:

    1. S obzirom da još uvijek dojim, da li testiranje na antitijela može imati nekog efekta na bebača?

    2. da li se uopće smijem cijepiti Varilrixom dok dojim?

    3. Da li se uopće isplati cijepiti Varilrixom, odnosno kolika mu je zaštita?

    Hvala

  2. #102

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    1. Testiranje na antitijela ti je najobičnije vađenje krvi, dakle nema veze s dojenjem.
    2. Ne znam - ako je živo cjepivo možda bolje ne, ali to pitaj pedijatre i epidemiologe.
    3. Isplati se, vjerojatno će ti izdržati dok ti klinac pokupi kozice. Ako ne dobije, možete se za desetak godina cijepiti oboje jer onda već i njemu rizik raste.

  3. #103

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    357

    Početno

    Molim Rode i Rodmane koji se kuze u pitanja med. struke da mi ovo pojasne.
    Moj doc mi je danas nakon pregleda napisao: I Z B O C E N Prednji forix. U 33TJ sam trudnoce. Sto bi to znacilo?!
    Pokusala sam naci informacije na netu (za forix) pa me odvelo do nekih stranica za Formulu 1.

  4. #104
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj mamazika prvotno napisa
    1. Testiranje na antitijela ti je najobičnije vađenje krvi, dakle nema veze s dojenjem.
    2. Ne znam - ako je živo cjepivo možda bolje ne, ali to pitaj pedijatre i epidemiologe.
    3. Isplati se, vjerojatno će ti izdržati dok ti klinac pokupi kozice. Ako ne dobije, možete se za desetak godina cijepiti oboje jer onda već i njemu rizik raste.
    Mamazika hvala!

  5. #105

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    Par pitanjca!Radi se o dvomjesečnoj bebi.
    Što je enerotomija u području distalnog dijela ileuma?I da li je normalno da beba bakon toga prima antibiotik?
    Što znači CRP u nalazu krvne slike.Dozvoljeno je 5 a beba je imala 19?
    Puno hvala na odgovoru unaprijed!

  6. #106

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Ovo prvo ne znam što je, ali ako je bio operativni zahvat na crijevu, normalno je da prima antibiotik. Povišeni CRP je znak upale - bakterijske, autoimune, bilo kakve, nije sasvim specifičan. Slično kao sedimentacija, ali brže se javi i brže nestaje.
    Dodatak: najčešće se (kod djece) radi kao test za razlikovanje bakterijske od virusne infekcije

  7. #107

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    Citiraj mamazika prvotno napisa
    Ovo prvo ne znam što je, ali ako je bio operativni zahvat na crijevu, normalno je da prima antibiotik. Povišeni CRP je znak upale - bakterijske, autoimune, bilo kakve, nije sasvim specifičan. Slično kao sedimentacija, ali brže se javi i brže nestaje.
    Dodatak: najčešće se (kod djece) radi kao test za razlikovanje bakterijske od virusne infekcije
    To bi značillo da je beba imala bakteriju ili virus u krvi???

  8. #108
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Što znači povišen hemoglobin - iznad granice normale?

  9. #109

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Citiraj Gago prvotno napisa
    To bi značillo da je beba imala bakteriju ili virus u krvi???
    Ne, da ju je imala u krvi (sepsa) bio bi puno viši crp. Ne znam da li su joj radili prije ili poslije operacije crp, ali može biti možda i samo od traume (upala od reza). Kod tako malih beba se crp drukčije mijenja, ali ne znam ti točno reći - mislim da se kod njih prate i male promjene pa se odmah reagira (antibiotikom recimo). Znam da se za njih koristi posebno osjetljivi test.
    Što znači povišen hemoglobin - iznad granice normale?
    Da, ali to je jako rijetka pojava. Treba pripaziti kod interpretacije da nije osoba bila dehidirana, tj. ukoncentrirane krvi.
    Možda se radilo o nečem drugom, tj. o hemoglobinu u serumu, koji se može pojaviti zbog lošeg postupanja s uzorkom krvi pa se onda ne mogu napraviti neke druge pretrage.

  10. #110

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    mene interesuje koliko "veliki" nalaz krvi moze pokazat nekave bolesti?
    Mislim na veliki nalaz krvi koji se radi nakon poroda.

    Prijateljica mi rece da se u okviru ovog krvnog nalaza radi i nalaz za stitnu zlijezdu (F1,F2)
    Navodno da i u trudnoci rade nalaz za stitnu????

    U Austriji poslije poroda uradis veliki nalaz krvi, ali te obavjeste samo ako nesto nije uredu. Inace, rezultate ne dobijas na ruke :/

  11. #111
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Citiraj mamazika prvotno napisa
    Što znači povišen hemoglobin - iznad granice normale?
    Da, ali to je jako rijetka pojava. Treba pripaziti kod interpretacije da nije osoba bila dehidirana, tj. ukoncentrirane krvi.
    Možda se radilo o nečem drugom, tj. o hemoglobinu u serumu, koji se može pojaviti zbog lošeg postupanja s uzorkom krvi pa se onda ne mogu napraviti neke druge pretrage.
    Mislim da je to bila obična kks, a ona je prije toga imala proljev.
    A reci mi, molim te, da li bi onda i hematokrit obavezno bio povišen iznad normale?

  12. #112

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Ako je zbog dehidracije, da, hematokrit bi bio povišen.

  13. #113

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    To naravno vrijedi ako bi inače bio normalan. Dehidracija može na taj način zamaskirati anemiju. Ali mislim da to nisu velike razlike, možda 5-10%, u toj fazi da se pitaš da li je dehidrirana ili ne.

  14. #114
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj snorki prvotno napisa
    mene interesuje koliko "veliki" nalaz krvi moze pokazat nekave bolesti?
    Mislim na veliki nalaz krvi koji se radi nakon poroda.

    Prijateljica mi rece da se u okviru ovog krvnog nalaza radi i nalaz za stitnu zlijezdu (F1,F2)
    Navodno da i u trudnoci rade nalaz za stitnu????

    U Austriji poslije poroda uradis veliki nalaz krvi, ali te obavjeste samo ako nesto nije uredu. Inace, rezultate ne dobijas na ruke :/
    samo trazis u labosu da posalju i na tvoju i doktorovu/icinu adresu. uvijek trazim i uvijek dobijem.

  15. #115
    Barbara1 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Glina
    Postovi
    243

    Početno

    Evo tek sam neki dan vidjela da su u onoj plavoj knjižici koja se dobije u rodilištu Tomi napisali -malpozicija stopala.
    Nitko mi ništa u rodilištu nije rekao,a niti pedijatrica kod koje smo išli na kontrole.
    Uplašila sam se jer sam čitala u Bebama da se moraju nositi neke sandalice da se stopala isprave.Moj Tomo je sad skoro 5 mj star.
    Na netu sam jedino uspjela pronači definiciju pojma i na nekom forumu da se to uglavnom ispravi samo od sebe.
    Jel mi može netko reči da li imam razloga za brigu,da li da zovem pedijatra?

  16. #116
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    POzdrav svima!
    Zanima me jesu li kapsule brusnice posve bezopasne u trudnoći ili ih se mora uzimati s oprezom?
    U urinu imam proteus mirabilis, pijem Ceporex 2X1 po preporuci ginekologa.

  17. #117

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Barbara1, ako vam nisu ništa rekli u rodilištu, vjerojatno se ne radi o nekom ozbiljnijem deformitetu, pogotovo ako vam ni pedijatrica ništa nije spomenula. Ali ako se brineš, pitaj za mišljenje ortopeda. Vjerojatno je ipak sve ok (do 5 mjeseci starosti biste sigurno uočili problem, da postoji).
    (nisam medicinske struke, ali imali smo i još imamo dosta posla s Andrejevim stopalima, pa pišem po vlastitom iskustvu)

  18. #118
    Barbara1 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Glina
    Postovi
    243

    Početno

    Tanja_b hvala.Ma baš sam danas ogledala njegove stopice.
    Ponekad ih drži ravno a ponekad su onako savinute prema unutra kao kriška mandarine.Pa vjerojatno bi mi pedijatrica nešto spomenula s obzirom da mu svaki put gleda stopala.Svejedno ću ju pitati za to na sljedećoj kontroli,iako nam je ona za skoro mjesec dana.Zato sam se i bila zabrinula,a i malo me članak u bebama stresao.

  19. #119

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno Hitno!

    Imam jedno meni jako važno pitanje.Meni jako bliska ženska osoba ima 35 godina ima problem u tome što joj je "dolje" izraslina koja joj je prije stvarala pritisak unutra no sad je to njoj počelo smetat i kad sjedi.Njen ginekolog ju je samo prije dvije godine pitao da li ima tvrdu stolicu i ništa drugo na što je ona neg. odgovorila.I na daljnjim kontrolama joj je uvijek bilo sve u redu...Tako da sumnjamo da je dr nešto vidio i prije dvije godine.Sada nas zanima da li to može bit opasno jer ju je dr tek sad poslao u dijagnostički lab. u Nemetovoj mislim.Uglavnom sumnja na nedaj Bože rak.Molim vas ukoliko ste upoznate s takvim slučajevima da mi pojasnite.Ona je udovica živi sama s dvije djece.A baka joj je bolovala od raka grliča.Puno Vam hvala unaprijed!

  20. #120

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    Citiraj Gago prvotno napisa
    Molim Vas da mi objasnite ove pretrage.
    Sestrina beba je stara mjesec dana i treba obavit ove pretrage.
    1.cftr gen
    2.kloridi u znoju
    3.električni potencijal u nosnoj sluznici

    Još jedno pitanje!
    Gdje bi se mogle te pretrage obavit u dalmaciji,kako ne bi morali u zg.Nije bitno privatno ili socijalno.

    Problem je u tome što je beba na majčinom mlijeku i nije dobila ni grama od poroda.Jede na zahtjev.Rečeno im je da treba obavit te pretrage a ne znaju šta je to.
    Molim vas cure ako koja zna da mi objasni.Ona nema internet pa vas ne može pitat,a dr ništa ne govore.
    HVALA!
    Pozdrav!
    Genska analiza je u redu,električni potencijal nosne sluznice još nisu radili...
    Danas su dobili nalaze klorida u znoju-139.
    Dr kaže da nema cf ali da nalazi nisu uredni.Beba je u zadnja dva tjedna dobila skoro 1kg otkako papa Pregomin uz ciku....
    Može li mi netko objasniti ovaj nalaz klorida?
    Je li moguče da se beba u maternici nagutala plodne vode i da je sve ovo posljedica toga.Plus što mi je sestra 72h imala trudove svako malo ali su čekali da pukne vodenjak...
    A danas mi je šogor tek reko da je malena bila sva tmnoplava kad se rodila...
    Pomozite mi!

  21. #121
    plavi aneo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    162

    Početno

    Gago, što se tiče cf voljela bih da se javi i mamazika oko nalaza ali ja ću svkak pitat mamu iz udruge cf-a.
    Što se tiče žene sa izraslinom, vjerojatno u vagini?, nabi baš osjećala pritisak od raka grlića maternice, ako joj smeta dok sjedi i bolno je npr izvana na usnama i otreklina mogla bi biti infekcija B žlijezde i ona nije tak opasna da se trebate bojati, no svakak treba što prije se uputiti na obradu kod gin, komplet sve obzirom da ima pozitivnu obiteljsku anamnezu
    Nak uzme uputnicu i put u bolničku amb.
    Mislim da tvrda stolica može biti vezene ako je vidio nakakvu ranicu na debelom crijevu tipa npr hemeroida no neznam baš za vulvu i vaginu.
    Pokušaj preciznije objasniti i svakak ju potjeraj dr. jer preveć čeka

  22. #122
    plavi aneo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    162

    Početno nogice

    Barbara 1 ti lijepo traži uputnicu za ortopšeda pa u klaićevu nek to stručno oko vidi šta treba a što ne , nemože kojiput niti pedijatar sve znati, zato Bogu hvala imamo i specijaliste, a što se tiče rodilišta vjerujem da ako su smatrali da treba reagirati pustili su to tvom pedijatru kad dođe vrijeme no on je mogao smetnuti s uma pa ti lijepo budi zmaj mama i traži uputnicu pa bolje da se pokaže da nije trebala no da je a ti kasniš!

  23. #123
    plavi aneo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    162

    Početno

    UPS sori zbog fontića

  24. #124

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Sad i ja imam pitanje.

    Noah mi sepa vec tri dana. Nesto ga smeta u desnoj nozi ili u preponi moja predpostavka. Pao nije pa nema pojma sta mu je. Zalio se na bol dan prije sepanja i to je bilo to. Ja sam ga ono ispregledala i ispipkala mu nogicu i nista ali bas primjetno vuce tu desnu za sobom.

    Jutros kad je silazio niz stepenice primjetila sam da tu desnu ne savija ni u koljenu.

    Sta da radim? Ici pedu ili ne?

    Hvala curke

  25. #125
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Barbara 1, isto ko Plavi Aneo. Nama za našu kćer nisu rekli ništa ni u rodilištu, niti pedijatrica na redovnom pregledu. MM je stalno govorio da ima kriva stopala (prema unutra), ja ga nisam shvaćala ozbiljno. Tek na pregledu kukića kod ortopeda kad je imala mjesec i pol, gdje pregledaju i stopala, je postalo definitivno da ima stopala uvrnuta prema unutra. Išli smo na vježbe u Klaićevu dva puta tjedno i vježbali kod kuće, i stavljali elastične zavoje. I ispravilo se. Zato, trk po uputnicu i sretno.

  26. #126

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    CF: normala za kloride u znoju je oko 22. Moguće je da nisu testirali prave lokuse kad su radili genetsku analizu. Konzultiraj se s nekim dobrim genetičarom, imaš na Rebru na pedijatriji, a vjerojatno su i u Klaićevoj doma s tim.

    Natasa, vjerojatno je sredio koljeno, ali odite provjeriti, mozda bi trebao mirovati.

  27. #127
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    Citiraj Natasa30 prvotno napisa
    Sad i ja imam pitanje.

    Noah mi sepa vec tri dana. Nesto ga smeta u desnoj nozi ili u preponi moja predpostavka. Pao nije pa nema pojma sta mu je. Zalio se na bol dan prije sepanja i to je bilo to. Ja sam ga ono ispregledala i ispipkala mu nogicu i nista ali bas primjetno vuce tu desnu za sobom.

    Jutros kad je silazio niz stepenice primjetila sam da tu desnu ne savija ni u koljenu.

    Sta da radim? Ici pedu ili ne?

    Hvala curke
    Moj brat je s četiri godine počeo šepat,iz čistog mira. Trebalo je dva mjeseca da se postavi prava dijagnoza jer je ortoped prvo tvrdio da mu nije ništa, pa da si je dijete umislilo da šepa, a onda se brat počeo žalit na bol u koljenu a koljeno je zapravo bilo ok, a ortopedu nije palo na pamet vidit i kuk. Dok ga nismo na svoju ruku odveli na rtg i skoro pali u nesvjest ( imao nekrozu bedrene kosti).
    Hoću reć, odi dr, nedaj se smesti i neka obvz. pogledaju i kuk i koljeno..i nadam se da nije ništa. ( Ova grozna boleština mog brata je jako rijetka)

  28. #128
    plavi aneo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    162

    Početno

    Ne želim nikoga djevojčice nikada plašiti nakavim fatalističkim dijagnozama koje počnu sitnicom ko što je pošepavanje, ili nekaj slično , može uvijek biti svašta ili ništa zato je uvijek najbolje vidjeti sa specijalistom šta je
    Bolje da se ispostavi da nije ništa nego da je -a prekasno, meni čak ako nije jedno mišljenje dosta da me umiri tražim drugo- na to imamo pravo po zakonu!
    Stoga drage moje uvijek lijepo po uputnicu i hrabro u boj za dječicu
    Eto da sad ne mislite da fantaziram, primjer; T je bezveze počeo na moru kašljati po noći, pa to trajalo i trajalo, pa skoro tri tjedna i ...ja pol luda tražim uputnicu za pulmologa, dođem jednoj od velikih i cijenjenih pulmologica - a ona mi veli da -nije mu niš, kao meni se čini da je to nekaj, pa nek ja dođem kad se on počne gušiti ak mislim da ima napad-asmatski...
    Naravno da nisam na tome stala, iako su mi svi govorili da nisam normalna i da dijete radim bolesnim,
    iako T više i nije toliko kašljao, ja sam ga odvela po drugo mišljenje-svi nalazi u redu, no ovaj put mi je dr. rekla- "da to se uklapa u kliničku sliku nealergijske asthme..."
    JA nisam bila luda i nisam radila zdravo dijete bolesnim.. čak mi se i mm ispričao..

  29. #129

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    Citiraj mamazika prvotno napisa
    CF: normala za kloride u znoju je oko 22. Moguće je da nisu testirali prave lokuse kad su radili genetsku analizu. Konzultiraj se s nekim dobrim genetičarom, imaš na Rebru na pedijatriji, a vjerojatno su i u Klaićevoj doma s tim.

    Natasa, vjerojatno je sredio koljeno, ali odite provjeriti, mozda bi trebao mirovati.
    Hvala mamazika!
    Evo za par dana dolaze s malenom u Klaićevu.Sestra se ćula s dr koji će ih u Klaićevoj i primit i obavit sve pretrage.Po njegovoj analizi svih nalaza koje je njihova pedijatrica faksirala u Klaićevu,malena nema cf.A još je reko da je bilo nekakvih problema s hormonima,što im se nije reklo...A prvi nalaz krvi pokazuje da je malena zbog prerijetkog mekonijskog čepa filtrirala plodnu vodu.Malena je nakon poroda bila sva tamnoplava ali pedijatrica u rodilištu to nije nigdje navela u papirima,tako da imaju samo sestrinu riječ,na koju se onu ne žele oslanjat.Nalaze če sve ponovit u klaićevoj.No pošto je malena neko vrijeme bila u početku sa sestrom u sobi,šogi ju je snimao kamerom pa je dr(ne bio lud) reko nek ponesu kameru da mu pokažu.Mislim da su napokon naišli na nekog normalnog,s oproštenjem!!A malenoj nisu radili kloride s onim nekim remenima(nemam pojma šta je to) već su je grijali fenom i dekicama!Javim vam kad prođu sve nalaze.Puno hvala svima na odgovorima i oprostite na mom davljenju!

  30. #130

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    679

    Početno

    Gago, držim fige da malena što prije bude super i da se sestra može što prije opustiti i uživati s bebicom! Javi novosti!

  31. #131

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    Hoću!Hvala!

  32. #132
    plavi aneo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    162

    Početno

    Gago držim fige da ne bude baš niš... pogotovo ne cf ili kaj slično.
    Pusim tebe i tvoje i držite se i javljajte novosti...

  33. #133

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Evo još jedno pitanje, prilično nam je hitno, pa ako je netko pri kompjutoru:
    koliko je opasno kad herpes izbije na očnom kapku? MM-u je herpes jučer bio tek u začetku, negdje na koži kraj oka, a danas se munjevitom brzinom proširio na kožu oko oba oka i očne kapke. Toliko ga smeta da čak ne može ni naočale nositi. Budući da je vikend, nema kamo otići, a zapravo ni ne znamo, kome otići s tim (dr opće prakse ili specijalistu, a kojem?)
    Inače, on često ima problema s herpesom, a trenutno je na klavocinu zbog gnojne angine. Sad sumnjam da se herpes raširio i zbog nekih kapi za nos na bazi kortikosteroida koje mu je doktorica prepisala, a koje su navodno kontraindicirane kod herpesa.
    Najviše me strah da mu se nešto ne proširi na oči.

  34. #134

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Prilično opasno.
    Na hitnu- oftalmologu.

  35. #135

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    Na rebro!

  36. #136
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Jedino što pomaža je štednja glasa, CaC500Sandos ili neki drugi, inhalacije nad kamilicom, mentoklarom.Ništa drugo ne dolazi u obzir, glasnice su mišić koji treba odmor.

  37. #137

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Samo da javim da je Noah ok. Nismo isli nigdje doktoru i ne sepa vise. Hvala cure.

  38. #138

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno Re:cistična fibroza

    Evo napokon sam dobila povijest bolesti u ruke.Malena je danas obavila neke pretrage u Klaićevoj i za nekoliko dana mora ponovno doći...Ali nalaz genske analize pokazuje: Delta f508/g542x - dvostruki heterozigot.
    Njihova pedijatrica je rekla kako su nalazi u redu,u klaićevoj ništa ne govore...Molim vas ak netko zna da mi objasni ove nalaze.
    Još nešto,što je pretraga: elastaza u stolici?I to su joj danas radili osim klorida u znoju...

  39. #139

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,128

    Početno

    Probat ću ti objasniti ovaj genetički nalaz. Dakle, deltaF508 i G542X dvije su najčešće mutacije koje se javljaju u CF, i uzrokuju nefunkcionalnost jednog membranskog proteina koji je važan za transport soli u epitelnim stanicama. Kad je osoba homozigot za neku od tih mutacija, protein je potpuno nefunkcionalan, i rezultat je bolest (CF). S obzirom da je nalaz pokazao da je malena dvostruki heterozigot, kod nje funkcija tog proteina vjerojatno postoji, jer ona druga kopija gena (nemutirana) preuzima funkciju. E sad, kako se to odražava na bolest, to više ne znam. Sigurno nije ista situacija kao kad postoji potpuni gubitak funkcije proteina, ali vjerojatno nije ni isto kao kod zdravih ljudi bez ikakve mutacije.

    Elastaza je jedan enzim gušterače. Testiranje elastaze u stolici još je jedan od testova funkcije gušterače. Ali kakvi moraju biti nalazi, ne znam.

  40. #140

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    Tanja puno ti hvala na odgovoru,trudu...
    Svaka pomoć nam je dobro došla

    Ako netko zna još bolje objasnit ovo ,molim vas!

  41. #141

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    Evo danas su dobili nalaze klorida u Klaićevoj.Kloridi 90.Zadnji nalaz je pokazao 139.Dakle kloridi su pali.Ostavili su malenu na pretragama,mama ne može biti s njom uopće.Rekli su im da dođu po nju za 14 dana te su im zabranili posjete,kazavši,kako je to najbolje za njih i malenu...

  42. #142
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    :shock:
    ne smije to dopustiti!!!!!!

  43. #143
    plavi aneo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    162

    Početno

    Molim te molim te molim te Gago ne ostavljajte ju samu :shock:

  44. #144
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Gago, molim te, potakni ih da se izbore i ostanu uz bebu! Molim te!

  45. #145
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    kako itko moze reci da je bolje da se roditelji i njihovo malo dijete ne vide 14 dana, pogotovo kad je malo dijete ostavljeno samo u bolnici???

    :shock:

  46. #146
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    ne mogu vjerovat da su im rekli daje najbolje da samo ostave dijete...užas..

    Na kojem odjelu leži?

    Imam u Klaićevoj poznatih..

  47. #147

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    Gotovo je oni su već na putu za Dubrovnik odavno.Već su u Splitu.Uzeli su im malenu i rekli im nalaze koje su obavili...i poslali ih kući jer oni moraju radit nalaze,pretrage,štogod...
    Nema posjeta samo telefonom.

  48. #148
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Prestrašno...prestrašno...nehumano...jadno dijete...

  49. #149
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Možda su im to rekli zato što su daleko od Zagreba...Ne mogu zamisliti da bi itko mogao zabraniti majci da vidja svoje dijete...Pa kakvi su to ljudi!? Strašno...
    Gago, reci ima da se vrate i idu u bolnicu makar silom! Oni imaju svoja prava, pa dijete nije u izolaciji!

  50. #150

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno

    Vratit će se tek za vikend.Pa će vidjet.Jutros im se dogodila katastrofa.Bura isčupala nar(stablo) i bacila na auto......................

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •