Stranica 12 od 58 PrviPrvi ... 2101112131422 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 551 do 600 od 2865

Tema: Pitanja forumašicama medicinske struke

  1. #551

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Joj, zao mi je.

    Koje trakice koristis? Imas li aparatic? Inace, vidi ovaj topik:
    http://diabetes.hr/Forum/index.php/t...n.html#msg6151
    Ispada da neka firma zamjenjuje trake za okularno ocitanje trakicama za aparatic, plus postoji i sansa da daruju i svoj aparatic (ili ga daju u zamjenu za neki stari). Ako sam dobro shvatila, nisam detaljno pratila tu temu.
    Znam da si se svojedobno tamo registrirala, i ne mogu ti opisati koliko mi je zao mi je sto ti tad nisam mogla pomoci.

    U ljekarni Kozul kutija trakica od 50 komada kosta oko 220 kn, a neke se prodaju i u pakiranjima po 25, pa to kosta oko 100-ak kn. Oni rade i subotom, ali mislim do 12.
    Pazi da pijes dovoljno vode, i s obzirom na glikemije, ogranici unos bilo kakvih ugljikohidrata. Niposto ih nemoj potpuno ukinuti, ali pazi na kolicinu, i da su sto "sporiji".

    Mislim da bi bilo jako dobro da se sto prije javis svome dijabetologu, jer NIKAKO nije u redu da ti seceri budu stalno na 15, bez obzira na gripu.

    Nisam lijecnica, svi moji savjeti su laicki.

  2. #552
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Imam dva aparatica, OptiumXceed i Arkay.
    Taj Arkay aparatic sam dobila o jedne ljekarne u Zagrebu (ne bum spominjala ime javno).
    Oni su ti koji okularne mjenjaju za elektronske, za taj svoj aparatic.

    U principu to funkcionira tako da ti doneses doznaku i oni izracunaju vrijednost doznake u kunama.
    Nakon toga mozes uzeti sto kod hoces iz njihovog asortimana, oni su veleprodaja pa ne moraju slati detaljne specifikacije za doznake tako da to moze proci

    Info da je aparatic besplatan bas i nije potpuno tocna.
    Mjenjaju eventualno stari aparatic za novi, a ako bas nemas aparat kosta 550 kn i to se isto moze platiti novcem s doznake.
    Ja sam imala jedan aparatic bez pikalice i neispravan, totalni krs, mjenjala sam ga za njega.
    Sve u svemu nije los.

    A trakice nebih sada kupovala kada bih i imala za njih, u ponedjeljak cu dobiti 4 kutije tako da se ne isplati :/

    Hvala na savjetima i podrsci

  3. #553
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa
    Mislim da bi bilo jako dobro da se sto prije javis svome dijabetologu, jer NIKAKO nije u redu da ti seceri budu stalno na 15, bez obzira na gripu.
    Znam ja to, sljedeci tjedan sam imala termin na VV-u, ali sada zbog gripe ne mogu ici.
    Budem ga nazvala da vidim sto kaze

  4. #554

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Poslat cu ti sad privatnu poruku.

    Ma znam da znas ovo za regulaciju, sori

  5. #555
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Danka_ draga, zeljela bih ti se i ovako javno zahvaliti na trakicama.
    Stvarno si mi puno pomogla

    Takodjer zahvaljujem i Ivani2 na nesebicnoj ponudi za Tamiflu

    Bog vas blagoslovio

  6. #556
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Vadila sam krvi i na nalazima piše leukocidoza i anemija.

    znam da je anemija manjak željeza ali leukocidoza nemam pojima kaj je? :?

  7. #557
    Banned
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    1,455

    Početno

    Citiraj domy prvotno napisa
    ali leukocidoza ..
    množenje bijelih krvnih stanica (leukocita). obično prisutno kod ljudi sa nekom akutnom infekcijom.

    normalne vrijednosti leukocita su 4400 do 11300 leukocita po mikrolitru krvi.

  8. #558
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    Citiraj mrkvica05 prvotno napisa
    Molim savjet:

    Opet imam višak željeza u krvi (nešto iznad 34, a granica je 30). Kako da ga smanjim? Davanjem krvi? I je li istina da ne bih trebala piti dodatni vitamin c jer on pospješuje apsorpciju željeza?


    Druga stvar koja me zanima - trebala bih odstraniti 2 madeža, ali dermatologica mi je rekla da dođem nakon što prestanem dojiti, a tu sam čitala na forumu da su nekima bez problema odstranili iako su dojile.

    Hvala na odgovorima!
    Ponavljam se, pa ako mi netko može odgovoriti...

  9. #559
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    a kakve imaš smetnje zbog ta 4 nečega viška željeza u krvi?

  10. #560
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    Citiraj trlababalan prvotno napisa
    a kakve imaš smetnje zbog ta 4 nečega viška željeza u krvi?
    Nije stvar u količini tog viška već što to, po nalazima, traje neko vrijeme. Moja dr nije pokazala neki interes zbog toga, ali mene zanima. Kako to mogu izbjeći odnosno držati Fe u granicama normale?

  11. #561
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    ne kužim zakaj uopće želiš sniziti koncentraciju željeza ako nemaš nikakve smetnje......

  12. #562
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Mene nitko nije pitao da li dojim kad sam išla skidati madeže :?

  13. #563

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    190

    Početno

    valjda zbog onih minimalnih količina lokalnog anestetika koje dospiju u krv. al toga je stvarnot ako malo da se ja ne bi brinuo.

  14. #564
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    Citiraj trlababalan prvotno napisa
    ne kužim zakaj uopće želiš sniziti koncentraciju željeza ako nemaš nikakve smetnje......
    valjda nisu granice nekih tvari u krvi bez vraga određene. ako nemam sada smetnje, a nastavim imati viška željeza tko kaže da se neće pojaviti smetnje. ne paničarim, nisam ni nešto zabrinuta, ali da znam...
    a ponekad ti nešto škodi, a da nemaš nikakve smetnje ispočetka, je l tako?
    negdje sam pročitala da je bolje imati manjak nego višak željeza (nije neki izbor, ali eto; vi sa manjkom nemojte me ubiti, molim lijepo )

    a za madeže, morat ću se još kod nekih dr-a raspitati pa da se riješim tih potencijalno opasnih.

    hvala na odgovorima!

  15. #565
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Jesi ti to više puta kontrolirala?

  16. #566
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    što znači "mirovati"?

    podrazumijeva li to ležanje u krevetu sa odlascima u wc?
    ili normalne kućne aktivnosti?
    sjedenje za računalom?
    izlaske u šetnju bez naprezanja?

  17. #567
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Jesi ti to više puta kontrolirala?
    Silom prilika 2x u zadnjih 6-7 mjeseci.

  18. #568
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    na što može ukazivati povećana koncentracija leukocita u urinu (ako je ref. vrijednost do 10, a prisutna 117) a urinokultura je sterilna?
    nekoliko puta mi se ponavljao sličan nalaz.
    na uzv-u su bubrezi i mjehur b.o., a nisu niti prisutne neke tegobe.

    sada sam ja kao mrkvica! u nas neki neobjašnjivi suficiti!

  19. #569
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    što znači "mirovati"?

    podrazumijeva li to ležanje u krevetu sa odlascima u wc?
    Da li je ovo ostvarivo?

  20. #570
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj mrkvica05 prvotno napisa
    Citiraj Mima prvotno napisa
    Jesi ti to više puta kontrolirala?
    Silom prilika 2x u zadnjih 6-7 mjeseci.
    MM-u je jednom bilo povišeno željezo, i pokazalo se to kao laboratorijska greška. Jedna dr. mi je tada rekla da se sa željezom često dogode lab. greške iz nekog razloga.

  21. #571
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Citiraj apricot prvotno napisa
    što znači "mirovati"?

    podrazumijeva li to ležanje u krevetu sa odlascima u wc?
    Da li je ovo ostvarivo?
    naravno da nije

  22. #572
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    Mima, hvala na utjehi!
    Ako uskoro ne počnem zveckati dok hodam, znat ću da je labos kriv!

  23. #573
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    KAKO SE DIJAGNOSTICIRA UPALA PLUĆA?
    (Da li može samo slušanjem stetoskopom, ili mora biti rengen?)

  24. #574

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    190

    Početno

    zlatni standard za upalu pluća je rentgenska snimka. bez dokazanog infiltrata ne može se govoriti o upali pluća, jer ogromne su razlike između onog što se čuje i što se vidi na RTG. za dobru interpretaciju slušanja pluća potrebno je ogromno iskustvo. pogotovu kod djece, gdje se često rpenose i zvučni fenomeni iz gornjih dišnih putova. Jedino rtg snimka može dati pravu dijagnozu.

  25. #575

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    190

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    što znači "mirovati"?

    podrazumijeva li to ležanje u krevetu sa odlascima u wc?
    ili normalne kućne aktivnosti?
    sjedenje za računalom?
    izlaske u šetnju bez naprezanja?
    ne znači uvijek isto.
    u načelu, provesti što više vremena u krevetu, ne raditi ništa, ne izlaziti iz kuće.

    Strogo mirovanje- krevet i WC. A ako ne smiješ ni na wc, onda si za bolnicu.

  26. #576
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Kako se onda posumnja na virusnu upalu pluća tj. kako se dijagnosticira ako nema rentgena? (npr. u bolnici za dišne puteve na Srebrnjaku rentgen ne radi kad je dežurstvo).

    Kad je CRP povišen? Kod bakterijske upale ili kod svake?

  27. #577
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Dijete mi je u zadnjih tjedan dana u tri navrata imalo visoku temperaturu. Prošli tjedan je bilo popraćeno proljevom. Ovaj tjedan nije imalo temperaturu već samo cureći nos. To smo sanirali aspiratorom i Operil P kapima. Noćas je opet imalo visoku temperaturu preko 38.5. Povremeno zakašlje. Sada nema temperaturu. Izgled je zadovoljavajući. Da li primarni pedijatar može išta ustanoviti?

  28. #578
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Cathy prvotno napisa
    Dijete mi je u zadnjih tjedan dana u tri navrata imalo visoku temperaturu. Prošli tjedan je bilo popraćeno proljevom. Ovaj tjedan nije imalo temperaturu već samo cureći nos. To smo sanirali aspiratorom i Operil P kapima. Noćas je opet imalo visoku temperaturu preko 38.5. Povremeno zakašlje. Sada nema temperaturu. Izgled je zadovoljavajući. Da li primarni pedijatar može išta ustanoviti?
    To je nastavak pitanja o upali pluća.

  29. #579
    monax avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    1,344

    Početno

    Koje se krvne pretrage rade kod sumnje na upalu pluća?
    Dal može biti upala pluća bez temperature?

  30. #580

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    190

    Početno

    trebalo bi učiniti krvnu sliku (kompletnu, a ne samo broj leukocita) i CRP, po mogućnosti snimku pluća. osim kod jako oslabljenih organizama, kod malih beba i staraca, nema upale pluća bez povišene temperature.

  31. #581
    monax avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    1,344

    Početno

    Hvala na odgovoru.

    Vučem već skoro mjesec dana upalu grla, bila na silapenu 10 dana, prošlo 4-5 dana pa ponovno upala i tako u krug.
    Tad sam imala viskoku temp. sad nemam temp. ali me grlo i dalje boli i leđa tj gornji dio. Sad još i kašljucam.
    Ružno mi kad sjedim, još gore kad legnem. Pa sam mislila napraviti krvne pretrage, jer me strah upale pluća..

  32. #582
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    monax, ja sam jučer završila na rtg zbog užasnih bolova i kašlja.
    i ispalo je da kašljem zbog bronhitisa, a da su bolovi - zbog kičme.

  33. #583
    monax avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    1,344

    Početno

    To mi i MM kaže, da mi je od kičme i prednjeg dijela tj. grudi.
    Evo jutros me ne boli a i kašalj se smirio, grlo mirno...a ja mirnija.

  34. #584

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    826

    Početno

    Ja sam rodila prije 10 dana. Već 4-5 dana kašljucam, posljednja 2 dana s bolovima u prsima. Bole me leđa, glava (oči)...

    Bila sam na hitnoj, liječnik me poslušao, kaže da ne čuje ništa opasno, ali meni i dalje ostaje pitanje može li se virusna upala čuti slušalicama?

    Ne bih išla liječniku ako nije neophodno, imam malu bebu koja sisa, a i strah me da ću tek hodajući po ambulantama pokupiti nešto ozbiljnije.

    Temperatura mi je danima lagano povišena, oko 37,5.

    HELP. Strah me da i mala ne pokupi nešto od mene.

  35. #585
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Moja djevojčica već 4 dana ima svaku večer temperaturu od 37 do 37,4C....i na nekoliko joj se sati pojavi crveni prsten oko zgloba na nogama s velikim crenim prištom na sredini, taj isti priš dobije iza koljena i na butinama ispod guze ispod pelena...nije osip

    Danas tog crvenila nema, ali opet ima lagano 37C...svi mi govore da je to kod djece normalno....a ja to ne bi olako shvatila...možda je normalno da bebe imaju malo povišenu temp. ali ona ima 2,8 godina....doktoru nisam išla da tamo još nešto ne pokupi...a odustala sam jer se crvenilo povuklo.....
    Što joj je....?Da joj izvadim CRP-e? :?

    Ja već mjesec i pol imam bolove u plućima i srcu, kašljem a u petak sam ostala bez glasa....i tako se već 4 put u skoro 2 mj. liječim sirupom Panatusom ( dr. mi ga je dala kad sam prvi put išla, akada su mi se simptomi ponovil ja sam ga ponovno uzela i prošlo mi za 5 dana...tako i ovaj put, samo što sad imam prišteve na vrhu nosa i u nosu koji užasno bole, kašalj se smiruje a glas mi se vraća)....ne ide mi se doktoru jer mi uvjek kaže da ništa ne čuje na plućima, a tako i maloj...meni je bar ponudila rtg...dok pedijatar maloj nikad nije....

  36. #586
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    što znači kad je crp povišen (13.14),a leukociti ne toliko (9.7).jel imam bakterijsku upalu ili ne?naime,nemam temperaturu,grlo me malo boli,pa me ne boli,nije crveno,ali me jučer bolilo za pop***.imala sam i groznicu bez temperature.ali imam gusti žuti odurni gnoj u nosu i iskašljavam ga.ali nemam neke napade kašlja samo kad mi taj sekret iz nosa iscuri u grlo.bila kod dr. dala mi sumamed,a meni se to učinilo malo too much pa sam odmah otišla u breyer napraviti krvnu sliku i crp čije su vrijednosti ovakve.limfociti(%) su mi sniženi,neutrofili povećani 8 (10e9/L) i 79 (%).ostalo je ok.da navalim na antibiotik ili ne?imam doma amoksicilin,nekak brijem da je sumamed fakat preveč,mislim kaj nije da se nakon sumameda ne smije godinu dana uzimati nikakav ANTB?inače imam povišene reuma faktore pa me ždere da mi nije crp od toga povišen,a da ću bezveze roknuti ANTB. :/

  37. #587
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    pa čekaj jesi ti medicinske struke?
    mislim ako nisi, nisu mi jasne ove zadnje rečenice o amoksilu i sumamedu.

  38. #588
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    nisam medicinske struke,ja postavljam pitanje nekome medicinske struke. dakle,doktorica mi je na simptome suho grlo,zatezajuća bol u grlu (ali grlo izgleda ok,nije crveno sa točkama :? ) koje malo ima malo nema, i žuti gusti iscjedak u nosu,bez temperature,promukli glas,sa krvnom slikom slijedećom (ostalo je OK)

    CRP 13
    leuko 10.1
    neutrofili 79
    limfociti 14

    dala sumamed,što se meni učinilo predrastično s obzirom da mi stalno ide na bolje,a i loše mi je od tog lijeka.kako imam doma od prije amoksicilin,a ona inzistira da pijem antibiotik,iako priznaje da je krvna slika neodređena,mislila sam se provući sa ovim drugim od kojeg mi nije barem zlo.ili niš?kaj vi mislite po krvnoj slici,jesam u virusnom ili bakterijskom infektu?

  39. #589
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Baš sam došla pitati o upali pluća.

    I meni je dr dijagnosticirala upalu pluća. Nije ju čula na stetoskopu, nego samo na temelju leukocita (13.9) i zato što kašljem već tjednima. Dala mi je sumamed. E sad, je li moguće da nakon dva (od tri) sumameda ja imam temperaturu 40? Je li mi onda dobro pogođena bolest i terapija, ili imam gripu, ili mi se nakalemilo nešto treće?

  40. #590

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    911

    Početno

    Super mi je to "pogađanje bolesti"
    Malo gore je Jedan tata lijepo objasnio
    zlatni standard za upalu pluća je rentgenska snimka. bez dokazanog infiltrata ne može se govoriti o upali pluća, jer ogromne su razlike između onog što se čuje i što se vidi na RTG. za dobru interpretaciju slušanja pluća potrebno je ogromno iskustvo. pogotovu kod djece, gdje se često rpenose i zvučni fenomeni iz gornjih dišnih putova. Jedino rtg snimka može dati pravu dijagnozu.
    Pa mislim da bi se svi mi malo morali pridržavati toga prije nego počenmo s AB, i podsjetiti doktore tu i tamo da je rtg čas posla...

  41. #591
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Angie75 prvotno napisa
    Baš sam došla pitati o upali pluća.

    I meni je dr dijagnosticirala upalu pluća. Nije ju čula na stetoskopu, nego samo na temelju leukocita (13.9) i zato što kašljem već tjednima. Dala mi je sumamed. E sad, je li moguće da nakon dva (od tri) sumameda ja imam temperaturu 40? Je li mi onda dobro pogođena bolest i terapija, ili imam gripu, ili mi se nakalemilo nešto treće?
    a joj angie
    šta god da je, neka što prije prođe.
    i možda ne bi bilo loše opet kod dr.

  42. #592
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Već me tjedan dana bole koljena i gležnjevi. Bol je slična onoj kod groznice/visoke temperature kad sve kosti bole. Posebno me boli kad idem stepenicama. Nikakvnih drugih simptoma nemam. Sigurno se nisam povrijedila, ali boli me sve jače, pogotovo gležnjevi.

    Da idem doktoru?

  43. #593
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Fidji prvotno napisa
    Već me tjedan dana bole koljena i gležnjevi. Bol je slična onoj kod groznice/visoke temperature kad sve kosti bole. Posebno me boli kad idem stepenicama. Nikakvnih drugih simptoma nemam. Sigurno se nisam povrijedila, ali boli me sve jače, pogotovo gležnjevi.

    Da idem doktoru?
    Mene je tak boljelo, par mjeseci nakon poroda, po noći. Prošlo je samo od sebe.
    Naravno, tebi savjetujem odlazak dr.

  44. #594
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Fidji prvotno napisa
    Već me tjedan dana bole koljena i gležnjevi. Bol je slična onoj kod groznice/visoke temperature kad sve kosti bole. Posebno me boli kad idem stepenicama. Nikakvnih drugih simptoma nemam. Sigurno se nisam povrijedila, ali boli me sve jače, pogotovo gležnjevi.

    Da idem doktoru?
    mene je identično boljelo nakon onoga što mislim da je bila sg, još uvijek me boli desni zglob, ali nisam išla doktoru.

  45. #595

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Može li mi netko relevantan reći koji je sastav Rivanola, i u čemu se razlikuju u djelovanju Rivanol i Betadine (odnosno, kad se daje jedno, a kad drugo)?

  46. #596
    Lukina mamma avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    1,238

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    Može li mi netko relevantan reći koji je sastav Rivanola, i u čemu se razlikuju u djelovanju Rivanol i Betadine (odnosno, kad se daje jedno, a kad drugo)?
    U pravilu su oba preparata antiseptici. Rivanol je po sastavu etakridin laktat i liječnici ga znaju propisivati (mislim da ide i na Rp, nek me kolegice koje su u praksi isprave ako griješim) za tretiranje rana (pogotovo na zglobovima), apcese.... Izrađuje se u ljekarnama i koristi kao svježe pripremljena 1% otopina. Djelotvoran je protiv bakterija, pogotovo stafilokoka i streptokoka.
    Betadine je polivinilpirolidon-jodid, a postoji u obliku vaginaleta i 1% te 10% otopine. Također djelotovoran kod raznih mikroba (Gram-pozitivnih, Gram-negativnih i onih rezistentnih na antibiotike), spora, gljivica, kvasnica, virusa i protoza, s tima da ko 1%-tni se koristi oralno, dakle za procese u usnoj šupljini i ždrijelu. Ovaj drugi je za ispiranje rana. Također idu na Rp.
    Neki poseban razlog zašto pitaš?

  47. #597
    eki3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    ZG-Sesvete
    Postovi
    270

    Početno

    Citiraj Fidji prvotno napisa
    Već me tjedan dana bole koljena i gležnjevi. Bol je slična onoj kod groznice/visoke temperature kad sve kosti bole. Posebno me boli kad idem stepenicama. Nikakvnih drugih simptoma nemam. Sigurno se nisam povrijedila, ali boli me sve jače, pogotovo gležnjevi.

    Da idem doktoru?
    ovo mi nisi rekla,a ja nisam pitala :?
    kad ides uz ili niz stepenice?

  48. #598

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Lukina mamma prvotno napisa
    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    Može li mi netko relevantan reći koji je sastav Rivanola, i u čemu se razlikuju u djelovanju Rivanol i Betadine (odnosno, kad se daje jedno, a kad drugo)?
    U pravilu su oba preparata antiseptici. Rivanol je po sastavu etakridin laktat i liječnici ga znaju propisivati (mislim da ide i na Rp, nek me kolegice koje su u praksi isprave ako griješim) za tretiranje rana (pogotovo na zglobovima), apcese.... Izrađuje se u ljekarnama i koristi kao svježe pripremljena 1% otopina. Djelotvoran je protiv bakterija, pogotovo stafilokoka i streptokoka.
    Betadine je polivinilpirolidon-jodid, a postoji u obliku vaginaleta i 1% te 10% otopine. Također djelotovoran kod raznih mikroba (Gram-pozitivnih, Gram-negativnih i onih rezistentnih na antibiotike), spora, gljivica, kvasnica, virusa i protoza, s tima da ko 1%-tni se koristi oralno, dakle za procese u usnoj šupljini i ždrijelu. Ovaj drugi je za ispiranje rana. Također idu na Rp.
    Neki poseban razlog zašto pitaš?
    Ako sam dobro shvatila, Betadine ima širi spektar djelovanja od Rivanola?
    Pitam jer je Andreju zagnojen prst, i pedijatar je prepisao Betadine (kao obloge), a kasnije vidim da se u takvim slučajevima često daje Rivanol, pa me zanimalo u čemu je razlika (Google na tu temu izbacuje samo stranice vlasnika pasa, zečeva i zlatnih ribica ).
    I nije mi jasno što Betadine u ovom slučaju treba napraviti, spriječiti dodatnu infekciju, ili što :? Jer gnoj očito ne izvlači, prst mu je natečen kao buhtla (sad je od joda i posmeđio).

  49. #599

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    otiđi kod kirurga da vidi prst,
    možda je potrebna incizija i antibiotik
    betadine i rivanol sami ne rješavaju infekciju

  50. #600

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Antibiotik već dobiva (Sumamed forte :/ )
    Imamo i uputnicu za kirurga, ali nam je rekao da ne idemo odmah, nego da pričekamo još koji dan. Rado bih ga poštedjela tog iskustva, ako je moguće (i na ove obloge je jedva pristao).

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •