Stranica 52 od 58 PrviPrvi ... 2425051525354 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 2,551 do 2,600 od 2882

Tema: Pitanja forumašicama medicinske struke

  1. #2551
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Misliš na ft3, ft3? Hormone štitnjače?

    Moj muž to kontrolira na poliklinici Vuk Vrhovac, na uputnicu.
    Možeš to na uputnicu izvaditi i u većim domovima zdravlja:
    Zagreb Centar https://dzz-centar.hr/primarna-zdrav...a/laboratorij/
    Siget https://dzz-centar.hr/spec-konz-zdra...a/laboratorij/

    Inače, možeš otići i privatno. Poliklinika Lacić (baš za štitnjaču, oni mogu izvaditi sve što zamisliš i još toga što i ne zamišljaš - imaju vlastiti laboratorij https://www.poliklinika-lacic.hr/djelatnici).
    Sigurno to rade i drugi laboratoriji - npr. ovaj https://breyer.hr/pretrage/sve-pretrage
    na uputnicu SAMO u bolnicama. u primarnim lab NE.
    uz placanje moze u mnogim primarnim lab, kao i privatnim lab
    Posljednje uređivanje od magriz : 27.12.2021. at 13:05

  2. #2552
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Imam pitanje vezano uz kolesterol u krvi. Uglavnom, vec godinama mi je ukupni kolesterol povišeni, od 5.2 do recimo 6.2 (sad zadnje ali znao je i prije biti takav). HDL mi bude oko 1.6 a LDL varira od 3.nesto do 4.nesto. trigliceridi 0.6, 0.7 - tj nisko.

    E sad na sistematskom mi uvijek daju papir s dijetom , koje se i inače pridržavam otprilike 80% tako da ne vidim puno smisla jer i inace ne jedem masno.

    S druge strane nalazim ponekad i ovakve članke po kojima ispada da je bitniji omjer ukupni kolesterol / HDL a po tome mi je kolesterol ok i nemam brige (da znam clanak je iz Glorija ali potpisuje dr, a znala sam i drugdje naići na slicno)

    https://zivim.gloria.hr/zivim/ucim/n...o-los-10259800

    Pa me zanima - gdje bi čovjek mogao napraviti analizu tog LDL? Ima li gdje? Ili s kim bi se stručnim trebalo konzultirati? Ja se iskreno pogubnim po svim tim člancima, vidim da su teorije kontradiktorne a ne znam gdje potražiti mišljenje dalje od čitanja nalaza 1 min sto dobijem u sklopu sistematskog. Imam 15+ godina redovitog vađenja krvne slike i nalazi su vise-manje uvijek slicni.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 29.12.2021. at 07:55

  3. #2553
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,601

    Početno

    Nekad je granica bila 6.0, pa je pomaknuta (čik pogodi od čije strane) na 5.0.

    Hocu reci da mislim da se ne trebas uzrujavati oko takvih vrijednosti kolesterola ima nesto i do genetike i stresa, samo nastavi s takvom prehranom i na dobrom si putu.

    Mama mi godinama ratuje s kolesterolom, jako je nedsiciplinirana sto se tice prehrane.

    Sretnoo!
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 29.12.2021. at 09:09

  4. #2554
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,543

    Početno

    LDL ide uz naknadu u običnom labosu jer se to izračunava, bar su meni tak rekli pred 2-3 mjeseca, mislim da je cca 25 kuna

  5. #2555
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Imam pitanje vezano uz kolesterol u krvi. Uglavnom, vec godinama mi je ukupni kolesterol povišeni, od 5.2 do recimo 6.2 (sad zadnje ali znao je i prije biti takav). HDL mi bude oko 1.6 a LDL varira od 3.nesto do 4.nesto. trigliceridi 0.6, 0.7 - tj nisko.

    E sad na sistematskom mi uvijek daju papir s dijetom , koje se i inače pridržavam otprilike 80% tako da ne vidim puno smisla jer i inace ne jedem masno.

    S druge strane nalazim ponekad i ovakve članke po kojima ispada da je bitniji omjer ukupni kolesterol / HDL a po tome mi je kolesterol ok i nemam brige (da znam clanak je iz Glorija ali potpisuje dr, a znala sam i drugdje naići na slicno)

    https://zivim.gloria.hr/zivim/ucim/n...o-los-10259800

    Pa me zanima - gdje bi čovjek mogao napraviti analizu tog LDL? Ima li gdje? Ili s kim bi se stručnim trebalo konzultirati? Ja se iskreno pogubnim po svim tim člancima, vidim da su teorije kontradiktorne a ne znam gdje potražiti mišljenje dalje od čitanja nalaza 1 min sto dobijem u sklopu sistematskog. Imam 15+ godina redovitog vađenja krvne slike i nalazi su vise-manje uvijek slicni.
    pa imaš vrijednost LDL kolesterola, zašto bi išla ponovno radit? i on ti je blago povišen. s godinama kolesterol raste, hipotireoza ga isto podiže, nisu to tvoje kritične vrijednosti. ali nastavi paziti s prehranom

  6. #2556

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,147

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Imam pitanje vezano uz kolesterol u krvi. Uglavnom, vec godinama mi je ukupni kolesterol povišeni, od 5.2 do recimo 6.2 (sad zadnje ali znao je i prije biti takav). HDL mi bude oko 1.6 a LDL varira od 3.nesto do 4.nesto. trigliceridi 0.6, 0.7 - tj nisko.

    E sad na sistematskom mi uvijek daju papir s dijetom , koje se i inače pridržavam otprilike 80% tako da ne vidim puno smisla jer i inace ne jedem masno.

    S druge strane nalazim ponekad i ovakve članke po kojima ispada da je bitniji omjer ukupni kolesterol / HDL a po tome mi je kolesterol ok i nemam brige (da znam clanak je iz Glorija ali potpisuje dr, a znala sam i drugdje naići na slicno)

    https://zivim.gloria.hr/zivim/ucim/n...o-los-10259800

    Pa me zanima - gdje bi čovjek mogao napraviti analizu tog LDL? Ima li gdje? Ili s kim bi se stručnim trebalo konzultirati? Ja se iskreno pogubnim po svim tim člancima, vidim da su teorije kontradiktorne a ne znam gdje potražiti mišljenje dalje od čitanja nalaza 1 min sto dobijem u sklopu sistematskog. Imam 15+ godina redovitog vađenja krvne slike i nalazi su vise-manje uvijek slicni.
    Imam sličnu situaciju, LDL blago povišen (kao i ukupni kolesterol), a omjer ukupni/HDL ok. Komentari su svaki put bili "to vam je ok, nije razlog za brigu".
    S obzirom da i inače izbjegavam masnu hranu (jer mi od masnoća bude zlo), ne zamaram se previše s tim nalazom. Sumnjam da to sve skupa ima neke veze sa štitnjačom, ali budući da mi je i štitnjača neuhvatljiva (jedan nalaz TSH bude previsok, onda za par mjeseci savršeno normalan, i tako svake godine), vjerojatno (još) nije ništa značajno.

  7. #2557
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Imam sličnu situaciju, LDL blago povišen (kao i ukupni kolesterol), a omjer ukupni/HDL ok. Komentari su svaki put bili "to vam je ok, nije razlog za brigu".
    S obzirom da i inače izbjegavam masnu hranu (jer mi od masnoća bude zlo), ne zamaram se previše s tim nalazom. Sumnjam da to sve skupa ima neke veze sa štitnjačom, ali budući da mi je i štitnjača neuhvatljiva (jedan nalaz TSH bude previsok, onda za par mjeseci savršeno normalan, i tako svake godine), vjerojatno (još) nije ništa značajno.
    uz TSH bilo bi dobro izvadit i slobodne hormone, kao i antitijela štitnjače, i vadit svakako uvijek u istom razdoblju ciklusa

  8. #2558
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,543

    Početno

    S oni koji nemaju ciklus?

  9. #2559
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    S oni koji nemaju ciklus?
    ne razumijem. ako imaš ciklus, vadiš na iste dane, ako nemaš ne brineš o tome

  10. #2560

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,147

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    uz TSH bilo bi dobro izvadit i slobodne hormone, kao i antitijela štitnjače, i vadit svakako uvijek u istom razdoblju ciklusa
    Jesam i to, i bilo je ok. A ovo oko ciklusa ću pripaziti kod sljedeće kontrole.

  11. #2561
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    pa imaš vrijednost LDL kolesterola, zašto bi išla ponovno radit? i on ti je blago povišen. s godinama kolesterol raste, hipotireoza ga isto podiže, nisu to tvoje kritične vrijednosti. ali nastavi paziti s prehranom
    Ma imam naravno LDL, u članku se spominje da se on sastoji isto od različitih molekula tj da nije nužno sav "loš" pa sam mislila da li se ta dodatna analiza moze negdje napraviti. Hormone štitnjače sam nedavno radila i sve ok. I ne raste mi s godinama kolesterol, stalno varira ovako, jos od mojih 30-ih.

  12. #2562
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Imam sličnu situaciju, LDL blago povišen (kao i ukupni kolesterol), a omjer ukupni/HDL ok. Komentari su svaki put bili "to vam je ok, nije razlog za brigu".
    ....
    Mogu ja kod ovih tvojih iduci put? Ova moja je zadnje nesto o statinima počela jer kao puno je...

  13. #2563
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Ma imam naravno LDL, u članku se spominje da se on sastoji isto od različitih molekula tj da nije nužno sav "loš" pa sam mislila da li se ta dodatna analiza moze negdje napraviti. Hormone štitnjače sam nedavno radila i sve ok. I ne raste mi s godinama kolesterol, stalno varira ovako, jos od mojih 30-ih.
    može, ali to se ne radi privatno, jer nemaju opremu, i ne bez jako ozbiljnih indikacija.
    ako ti je ovako stalno, ja se ne bih puno uzrujavala (usput, i stres diže kolesterol).
    a statini… nisu oni strašno zlo, ali nisu ni bomboni

  14. #2564
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Thanks!

  15. #2565
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,398

    Početno

    Ne bi se ni ja uzrujavala. To se lako sredi hranom, kao sto se i lako pokvari hranom. Isprobala oboje.

  16. #2566
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    BB,
    moj savjet bi ti bio da napravis MR lumbalnog dijela kraljeznice jer s godinama ce ti nazalost bit sve gore zbog uredskog (sjedilackog) posla kao i vecini.Sve cesce i zesce, nazalost.

    Trebas sto prije pocet rjesavat uzrok tih zdravstv.poteskoca ne simptome, moja preporuka bi bila jedna privatna poliklinika. Ako budes rjesavala na dugorocnije staze, mogu ti na pp.

    Drzim fige da si sad bolje!
    Da, planiram i MR i terapiju… jedino još nisam shvatila kad trebam krenuti s tim. Ići ću privatno, znam da se sve to čeka milion godina, ali nije mi jasno je l moram čekati da se ovo totalno smiri… i kad će se uopće smiriti. Par ljudi me zvali, i svi su dobili 1 inekciju (koktel/blokadu… kako to već zovu) i “prošlo ih je sutra”, a ja 8. dan ne mogu stajati ni sjediti… mislim mogu, ali cca 5 minuta pa me počne boliti ko ludo. Za promjenu me barem ne boli kad ležim.

    I na Hitnoj i LOM su mi rekli da moram na MR, ali ništa nisam skužila kad je vrijeme za to. LOM mi samo govori “pij to i lezi i nazovi me za tri dana”. Nazovem ju, ona opet: “pij i dalje i samo lezi”.

    Evo ležim, već su mi i serije dosadile .

  17. #2567
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    BB - ja cu nagađati da je tih par ljudi s jednom injekcijom u 30-im.
    Kad predjes 40-u (ili na pragu istih) sjedilacki zivot počne uzimati puno veći "danak" . Ja ih znam na zalost dosta koji su završili na visetjednim bolovanjima i onda visemjesecnim privatnim rehabilitacijama. Da li ti je prvi put ili se ponavlja, svako ponavljanje je obično gore.

    Leži mirno, cekaj da prodje i plati cim prije pretrage da vidiš što ti je. I traži u firmi stol na podizanje, da mozes raditi stojeći. Pomaže. Instaliraj neki program koji ti svakih 1h javi da se ustaneš i napraviš par vježbi istezanja. I sve u tom stilu...

  18. #2568
    ki ki avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2013
    Postovi
    1,226

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Da, planiram i MR i terapiju… jedino još nisam shvatila kad trebam krenuti s tim. Ići ću privatno, znam da se sve to čeka milion godina, ali nije mi jasno je l moram čekati da se ovo totalno smiri… i kad će se uopće smiriti. Par ljudi me zvali, i svi su dobili 1 inekciju (koktel/blokadu… kako to već zovu) i “prošlo ih je sutra”, a ja 8. dan ne mogu stajati ni sjediti… mislim mogu, ali cca 5 minuta pa me počne boliti ko ludo. Za promjenu me barem ne boli kad ležim.

    I na Hitnoj i LOM su mi rekli da moram na MR, ali ništa nisam skužila kad je vrijeme za to. LOM mi samo govori “pij to i lezi i nazovi me za tri dana”. Nazovem ju, ona opet: “pij i dalje i samo lezi”.

    Evo ležim, već su mi i serije dosadile [emoji38].
    Evo moja mama je bas primila 3 koktela/blokade i jos se nije otkocila do kraja ali ide na bolje.
    Moze funkcionirati na krace vrijeme.

  19. #2569

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bi se ni ja uzrujavala. To se lako sredi hranom, kao sto se i lako pokvari hranom. Isprobala oboje.
    I ja sam isprobala oboje.

    I pomaže kad se discipliniram. Nažalost, teško se discipliniram, žao mi se odricati onoga što mi je fino (a sve mi je fino, pogotovo slatko).

    Sad jedem sve i pijem one tablete na bazi crvene riže u nadi da će mi to pomoći. Uskoro idem na kontrolu...

  20. #2570
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    BB - ja cu nagađati da je tih par ljudi s jednom injekcijom u 30-im.
    Kad predjes 40-u (ili na pragu istih) sjedilacki zivot počne uzimati puno veći "danak" . Ja ih znam na zalost dosta koji su završili na visetjednim bolovanjima i onda visemjesecnim privatnim rehabilitacijama. Da li ti je prvi put ili se ponavlja, svako ponavljanje je obično gore.

    Leži mirno, cekaj da prodje i plati cim prije pretrage da vidiš što ti je. I traži u firmi stol na podizanje, da mozes raditi stojeći. Pomaže. Instaliraj neki program koji ti svakih 1h javi da se ustaneš i napraviš par vježbi istezanja. I sve u tom stilu...
    Rekla mi je doktorica da se ti koji se otkoče u jednom danu budu u 20-tima, a ja prešla 40-u .

    Nije mi prvi put, zeznula sam si leđa još prije 7 godina kad sam podizala i nosala tadašnje svoje jednogodišnje dijete. Onda me bas uklještilo u leđima. Ali prošlo je za par dana i to je bilo to. Nešto sam kao mirovala, ali nikakvi lijekovi ili da se nisam mogla pokrenuti. Samo se nisam mogla lako sagnuti i to.

    Od tada bi me kroz godine možda jednom godišnje opet tako zabolilo u leđima na tom mjestu, ali nikada tako da se ne mogu micati, opet bi samo prehodala uz malo vise odmaranja.

    Prošli tjedan mi je mala (20+ kg) povraćala par puta i ja sam ju valjda krivo i naglo digla i to me sredilo.

    Samo što mene sada uopće ne bole leđa (iako naravno znam da to ide od nekog diska) nego mi je cijeli živac kroz nogu upaljen i on me boli.

    Dobra stvar u svemu: od 3 normabela dnevno se tako lijepo spava, nema nesanice .

    Ok, mogu se pomiriti s višetjednim bolovanjem , jedino jesam dobro shvatila - na pretrage i rehabilitaciju krećem tek kad budem mogla opet normalno stajati i hodati?

  21. #2571
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj lola_34 prvotno napisa Vidi poruku
    I ja sam isprobala oboje.

    I pomaže kad se discipliniram. Nažalost, teško se discipliniram, žao mi se odricati onoga što mi je fino (a sve mi je fino, pogotovo slatko).

    Sad jedem sve i pijem one tablete na bazi crvene riže u nadi da će mi to pomoći. Uskoro idem na kontrolu...
    crvena riza su statini, u nepoznatim koncentracijama.

  22. #2572
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,601

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Rekla mi je doktorica da se ti koji se otkoče u jednom danu budu u 20-tima, a ja prešla 40-u .

    Nije mi prvi put, zeznula sam si leđa još prije 7 godina kad sam podizala i nosala tadašnje svoje jednogodišnje dijete. Onda me bas uklještilo u leđima. Ali prošlo je za par dana i to je bilo to. Nešto sam kao mirovala, ali nikakvi lijekovi ili da se nisam mogla pokrenuti. Samo se nisam mogla lako sagnuti i to.

    Od tada bi me kroz godine možda jednom godišnje opet tako zabolilo u leđima na tom mjestu, ali nikada tako da se ne mogu micati, opet bi samo prehodala uz malo vise odmaranja.

    Prošli tjedan mi je mala (20+ kg) povraćala par puta i ja sam ju valjda krivo i naglo digla i to me sredilo.

    Samo što mene sada uopće ne bole leđa (iako naravno znam da to ide od nekog diska) nego mi je cijeli živac kroz nogu upaljen i on me boli.

    Dobra stvar u svemu: od 3 normabela dnevno se tako lijepo spava, nema nesanice .

    Ok, mogu se pomiriti s višetjednim bolovanjem , jedino jesam dobro shvatila - na pretrage i rehabilitaciju krećem tek kad budem mogla opet normalno stajati i hodati?
    Ja bih rekla da MR možeš već sad napraviti. S tim nalazom ideš na konzultacije u privat.polikliniku da dobiješ točnu dijagnozu.
    Zapravo ja bih na tvom mjestu već danas nazvala tu polikliniku i njih pitala kad napravit MR i doći s nalazom.
    Preporučam ti poliklinku Axis, al tebi nisu na ruku (drugi dio grada). Praktičnije bi ti bilo da je klinika na istoku.

    Imaš dosta akcija za MR npr zna imat često Dijagnostika2000, a dobri su.

    Sretno Bubilo!

    Edit: i morat ćeš naučiti pravilno se sagibati, uvijek koljena polusavinuta, ali polako...
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 30.12.2021. at 12:06

  23. #2573
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,315

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Rekla mi je doktorica da se ti koji se otkoče u jednom danu budu u 20-tima, a ja prešla 40-u .

    Nije mi prvi put, zeznula sam si leđa još prije 7 godina kad sam podizala i nosala tadašnje svoje jednogodišnje dijete. Onda me bas uklještilo u leđima. Ali prošlo je za par dana i to je bilo to. Nešto sam kao mirovala, ali nikakvi lijekovi ili da se nisam mogla pokrenuti. Samo se nisam mogla lako sagnuti i to.

    Od tada bi me kroz godine možda jednom godišnje opet tako zabolilo u leđima na tom mjestu, ali nikada tako da se ne mogu micati, opet bi samo prehodala uz malo vise odmaranja.

    Prošli tjedan mi je mala (20+ kg) povraćala par puta i ja sam ju valjda krivo i naglo digla i to me sredilo.

    Samo što mene sada uopće ne bole leđa (iako naravno znam da to ide od nekog diska) nego mi je cijeli živac kroz nogu upaljen i on me boli.

    Dobra stvar u svemu: od 3 normabela dnevno se tako lijepo spava, nema nesanice .

    Ok, mogu se pomiriti s višetjednim bolovanjem , jedino jesam dobro shvatila - na pretrage i rehabilitaciju krećem tek kad budem mogla opet normalno stajati i hodati?
    Ja imam s tim veselje dugo godina. Nisam bila kod privatnika, nego kod fizijatrice na Rebru. Meni u akutnoj fazi pomažu NSAR lijekovi (nesteroidni antireumatici) ali ja sam u četrdesetu ušla prije skoro 20 godina i imam degenerativne promjene, obiteljsku povijest reumatskih stanja i svoju autoimunu bolest iz iste vreće. Teško je tu uspoređivati, jer svatko od nas ima svoj set problema.

    Daklem, općenito u akutnoj fazi treba mirovati. Upala i oteklina pogoršavaju situaciju, pa treba slušati liječnika kad savjetuje mirovanje i strpljivost. Ibuprofen je isto dobar izbor, jer osim protiv bolova djeluje i protuupalno.

    Nakon akutne faze treba otići na temeljiti pregled, a onda na terapije kad se steknu uvjeti. Ne prije nego se stanje smiri. Meni već dugo godina joga pomaže u održavanju ok stanja, ali ne smijem preskakati vježbanje. Jedan pametan fizijatar rekao je da 3x tjedno vježbanje vrijedi kao da vježbaš svaki dan, a 1x tjedno je isto kao da uopće ne vježbaš. Iz iskustva, to je istina.

    Kako god bilo, treba način života prilagoditi tome i u dobroj fazi održavati snagu i elastičnost mišića leđa i nogu.

  24. #2574

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    crvena riza su statini, u nepoznatim koncentracijama.
    Hvala . Nisam čitala uputstva, nadala sam se da je nešto prirodno .

    BB, sada ti je kraj godine.

    Možda privatne poliklinike (npr. Drinković, Medikol) primaju predbilježbe za pretrage za sljedeću godinu, preko uputnice.

    Probaj ih nazvati i rezervirati si termin, da ne moraš plaćati te pretrage.

  25. #2575
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,601

    Početno

    lola_34 poznavajući BB njoj je vrijeme monac, a uostalom nije ni MR više tako skupa ko suho zlato, kao nekada.


    lola34, moja mama je uzimala crvenu rižu i jako joj je pomogla kod snižavanja kolesterola.

  26. #2576
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,419

    Početno

    ima neka problema s koljenima, artroza?
    kužim da se treba smanjiti opterećenje koljena - izbjegavati hodanje uzbrdo i nizbrdo, stepenice, skakanje, trčanje ...

    gdje je bicikl, jel on dobar i preporučljiv ili ne? nalazim na različite informacija na netu.

  27. #2577
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,601

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    ima neka problema s koljenima, artroza?
    kužim da se treba smanjiti opterećenje koljena - izbjegavati hodanje uzbrdo i nizbrdo, stepenice, skakanje, trčanje ...

    gdje je bicikl, jel on dobar i preporučljiv ili ne? nalazim na različite informacija na netu.
    Nisi navela glavno emily
    Treba jačati muskulaturu koja drži koljeno, dakle kvadricepse i ostale okolne mišićne skupine. Vježbanje minimalno 3x tjedno, bez toga će sve godinama ići samo na gore. Tako je, kako je.
    I naravno smanjiti težinu, koja opterećuje koljena, ukoliko postoji višak.

    U svakom slučaju za koljena je manje opterećenje vožnja bicikla od hodanja. Moja mama ima i te probleme uz kolesterol i išijas hahaha danas samo čitam o poteškoćama koje mi ima mama ovdje na forumu.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 30.12.2021. at 14:49

  28. #2578
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Firma nam je ugovorila u privatnoj poliklinici sistematski, a nakon njega imam pravo na druge usluge u istoj kući uz 60% popusta na redovne cijene… ima doduše neka caka u polici, ali sad sam ih zvala i koliko sam shvatila mogla bih dobiti taj popust. Ali da pričekam da se smiri ovo akutno stanje.
    Ako dobijem MR uz 60% popusta, juhu…

  29. #2579

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,147

    Početno

    Predlažem promjenu naslova teme u "Pitanja vezana uz razna medicinska stanja" ili "Razne medicinske dvojbe" ili nekako slično, budući da već odavno ovdje baš i nema puno savjeta forumašica medicinske struke (tu i tamo se neke jave), ali zato ima puno osobnih iskustava i preporuka

  30. #2580
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,986

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Predlažem promjenu naslova teme u "Pitanja vezana uz razna medicinska stanja" ili "Razne medicinske dvojbe" ili nekako slično, budući da već odavno ovdje baš i nema puno savjeta forumašica medicinske struke (tu i tamo se neke jave), ali zato ima puno osobnih iskustava i preporuka


    Da, ja mislim da je samo magriz rubno med. struke? Bubilo, ono sto ti je steglo ledja je vjerojatno mala hernija. Ako ide u noge, nije mi to bas simpa. Rijetko sto je od tog kicmenig strava i uzas, al zahtijeva promjenu ponasanja - prekidanje prisolnih polozaja (sjedenje il stajanje), vjezbe, jacanje misica. Nije nesto sto ce xy terapije s ovim il onin rijesiti, nego promjena lifestylea donekle. Cak i ful mirovanje ala lezanje nije dobro laganini po kuci je ok - barem je to moj feedback, ja imam tih hernija po ledjima dosta jer kompenziram los kuk (stedim ga, modificirani pokreti) pa se dogodi.

    Bicikl i koljena...ovisi. Mozda radje orbitrek, al bez opterecenja. Jacanje muskulature svakako.

    Statina ima u crvenoj rizi al nekonttolirano, u lijeku su kontroliranije vrijednosti.

    Sretno svima sa svime!

  31. #2581
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Firma nam je ugovorila u privatnoj poliklinici sistematski, a nakon njega imam pravo na druge usluge u istoj kući uz 60% popusta na redovne cijene… ima doduše neka caka u polici, ali sad sam ih zvala i koliko sam shvatila mogla bih dobiti taj popust. Ali da pričekam da se smiri ovo akutno stanje.
    Ako dobijem MR uz 60% popusta, juhu…
    Magnetu je svejedno jel akutno ili kronično stanje, ali ljudi u akutnoj fazi obično trpe bolove, teško im je ležati pa se meškolje, onda budu slike loše i nalaz je ponekad teško interpretirati. Zato je bolje pričekati da se smiri upala.
    I sirius i ja smo med struke. Nije da nas nema.

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  32. #2582
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,398

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Firma nam je ugovorila u privatnoj poliklinici sistematski, a nakon njega imam pravo na druge usluge u istoj kući uz 60% popusta na redovne cijene… ima doduše neka caka u polici, ali sad sam ih zvala i koliko sam shvatila mogla bih dobiti taj popust. Ali da pričekam da se smiri ovo akutno stanje.
    Ako dobijem MR uz 60% popusta, juhu…
    I MR ce vjerojatni reci da ( srecom ) nije ukljesten zivac i nije nikakva tvorba , nego je sve to zub vremena i nacin zivota. I vozi dalje misko.
    Smrsavi ako imas viska kila, vjezbaj da ojacas misice, odradi fizikalnu kad treba i promjeni posao u neki u kojem hodas.
    Samo hocu reci da MR nije bas hitan , ako kontroliras mjehur i stolicu. Moze i cekati da se upala smiri.

  33. #2583
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Sve jasno cure, hvala!

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Cak i ful mirovanje ala lezanje nije dobro laganini po kuci je ok - barem je to moj feedback….
    Jedino ovo… sjećam se prije kad bi me bolila samo leđa da nisam morala bas tako samo ležati… ali sad kad me boli kroz cijelu nogu, ja bas ne mogu stajati ili sjediti uopće. U svakom položaju koji nije ležanje me cijela noga (živac) peče. Čak i u nekom ležećem polažaju. Ustanem doslovce na wc i na par minuta kad mi se ne da više objašnjavati “dodaj mi, tamo ti je, stavi…”. Pa se dignem na 5-10 minuta, nešto sitno obavim uz bolove i natrag u krevet.

  34. #2584
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,543

    Početno

    Samo pazi kod tih paketa osiguranja za firme ima određeno vrijeme do kad se mora iskoristiti.

  35. #2585
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Znam Jelena, Tenks!

  36. #2586
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,986

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Sve jasno cure, hvala!



    Jedino ovo… sjećam se prije kad bi me bolila samo leđa da nisam morala bas tako samo ležati… ali sad kad me boli kroz cijelu nogu, ja bas ne mogu stajati ili sjediti uopće. U svakom položaju koji nije ležanje me cijela noga (živac) peče. Čak i u nekom ležećem polažaju. Ustanem doslovce na wc i na par minuta kad mi se ne da više objašnjavati “dodaj mi, tamo ti je, stavi…”. Pa se dignem na 5-10 minuta, nešto sitno obavim uz bolove i natrag u krevet.
    Ne znam, meni nije dosad sijevalo u nogu i peklo, slusaj tijelo. Meni bi obicno od lezanja bilo gore, i inace si navijam sat da ne lezim preko 8 h jer mi je to koma za ledja (i kad nisam ustaknuta).

  37. #2587
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,601

    Početno

    BB sijevanje kroz nogu je ozbiljnije nego klasicni isijasi.

    Nemoj prihvatit da zivis takvom kvalitetom zivota jos xy godina, ti si mlada, jesi mlada si za takva stanja. Itekako postoje rjesenja, samo treba potrazit strucnu pomoc na pravom mjestu.

    Mogu mislit koliko te boli , nemoj prihvatit da ces i dalje tako povremeno patit jer zaista ne moras i ne trebas.
    Mozemo detaljnije na pp.

    Sretno ti i da ti sto prije prodje ovo akutno stanje!

    Slazem se s tanja_b da se malo prilagodi naziv teme.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 30.12.2021. at 18:34

  38. #2588
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    .
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 30.12.2021. at 18:36

  39. #2589
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam, meni nije dosad sijevalo u nogu i peklo, slusaj tijelo. Meni bi obicno od lezanja bilo gore, i inace si navijam sat da ne lezim preko 8 h jer mi je to koma za ledja (i kad nisam ustaknuta).
    Vjeruj mi ne mogu na mogu… prva tri dana sam četveronoške puzala u wc, sad na sreću mogu šepajući .

  40. #2590
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,601

    Početno

    Strasno

    Moras se ozbiljno posvetit rjesavanju tog zdravstv problema draga,meni je ovo tesko samo citat.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 30.12.2021. at 18:37

  41. #2591
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Lili ovo mi je prvi put tako, nisam još ništa prihvatila… raniji bolovi u leđima me nisu nikada tako sredili.

  42. #2592
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,601

    Početno

    Znam, znam...drz se!

  43. #2593
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Evo držim se i ležim .

  44. #2594
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj lola_34 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala . Nisam čitala uputstva, nadala sam se da je nešto prirodno .
    i belladonna je prirodna :D

  45. #2595
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    ima neka problema s koljenima, artroza?
    kužim da se treba smanjiti opterećenje koljena - izbjegavati hodanje uzbrdo i nizbrdo, stepenice, skakanje, trčanje ...

    gdje je bicikl, jel on dobar i preporučljiv ili ne? nalazim na različite informacija na netu.
    prekjučer sam bila na kontroli svojeg koljena (svašta nešto od dijagnoza). uglavnom kaže bicikl da, samo sic podignuti

  46. #2596
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,419

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    prekjučer sam bila na kontroli svojeg koljena (svašta nešto od dijagnoza). uglavnom kaže bicikl da, samo sic podignuti
    tenks
    planiram uzeti sobni

  47. #2597
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,601

    Početno

    Emily,
    Zasto samo sobni? Moja mama kad mora prelazit vece udaljenosti i obavit vise stvari, a ima velike probleme s koljenima, sjedne na svoj bajk i da je vidis ko zmaj sve to obavi na bajku. Puno joj je lakse, a brze da ne govorim.

    Naravno ne pricam sad o bajku po zimi al nije zgorega razmotrit opciju nabavke bajka kao prijevoznog sredstva.

  48. #2598
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,315

    Početno

    Sobni ne isključuje vanjski, a bolja je opcija za zimske mjesece.

  49. #2599
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,986

    Početno

    Mislim da uzbrdo nije takav bed s koljenima, al nizbrdo je. MM ima problem meniskus, operacija, a kako je sad, ima li i artroze ne zna, nizbrdo planinarit ne bi smio ni sa stapovima, uzbrdo smije.

  50. #2600
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,601

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da uzbrdo nije takav bed s koljenima, al nizbrdo je. MM ima problem meniskus, operacija, a kako je sad, ima li i artroze ne zna, nizbrdo planinarit ne bi smio ni sa stapovima, uzbrdo smije.
    Tako moje frendice planinarke, samo sto one ipak idu sa stapovima i nizbrdo a imaju svakakvih zdravstv. problema s koljenima.

    Ako su koljena zdrava, smatram da je uvijek bolje da rade misici nogi bez pomaganja sa stapovima, a znam jako puno ljudi sa zdravim koljenima koji planinare iakljucivo i uvijek sa stapovima, time si samo uskracuju priliku misicima da rade.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 31.12.2021. at 15:27

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •