Stranica 40 od 58 PrviPrvi ... 30383940414250 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,951 do 2,000 od 2864

Tema: Pitanja forumašicama medicinske struke

  1. #1951
    pirica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    2,873

    Početno

    Leukociti (Lkc) 2.6 L 4.4 - 11.6
    Trombociti (Trc) 152 L 178 – 420
    Neutrof. seg. granulociti 0.71 L 1.49 - 8.00
    Neutrof. seg. granulociti 27.2 L rel % 34 - 69
    Limfociti 57.1 H 19 - 52
    Monociti 15.3 H 5 - 13

    ostalo je sve ok

    Nalaz djeteta (8g) nakon 3 dana visoke temperature (spuštana s ibuprofenom i praracetamolom)

  2. #1952
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ovako po nalazu vjerojatno gripa koja sama po sebi ruši leukocite i trombocite
    ili neka druga viroza
    potencirano dodatno s antipireticima
    ali nadam se da ste otišli kod dr. koji je te nalaze pogledao skupa sa djetetom

  3. #1953
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Citiraj Munkica prvotno napisa Vidi poruku
    Može li se odrasla osoba koja nikada nije primila DTP kao dijete cijepiti protiv hripavca?
    Dr. je savjetovala da se prije rođenja djeteta muž cijepi protiv hripavca, a budući da je bio nedonošče nikad ga nisu cijepili protiv DTP-a i u kartonu mu je pisalo da se ne smije cijepiti.
    Malo sam se savjetovala s dr. Guglom i na stranici ovdašnjeg (nazovimo ga) Instituta za javno zdravstvo stoji da se odrasli i starija djeca mogu cijepiti tzv. acelularnim cjepivom, ali ne i whole cell cjepivom.
    Koristi li se u Hrvatskoj samo cjepivo s tim cijelim stanicama pa je to bio razlog što ga nije smio primiti?
    Kontaktirali smo Zavod za javno zdravstvo i odrasle osobe se mogu cjepiti protiv hripavca jer se sada koristi monocelularno cjepivo. Inače, zaštita nakon cijepljenja nije cjeloživotna pa se preporučuje redovito docjepljivanje.
    Rekli su nam da se praksa docjepljivanja odraslih koji dolaze u doticaj s novorođenčadi i trudnica počela provoditi posljednjih 10-ak godina u Europi.
    Prošle godine su zabilježili 100 oboljelih od hripavca u Hrvatskoj i 4 osobe su umrle.

    Evo, možda info nekome u budućnosti bude korisna.

  4. #1954
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Što znači pliz...

    1. Bris ždrijela - aerobno Streptococccus specijalno (viridans)

    2. Bris pazuha - aerobno Bacillus species

    Hvala!

  5. #1955
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Mali je u prvom mjesecu imao E. Coli, a sada u četvrtom mjesecu P. mirabilis. Kuru antibiotika je pio devet dana, do jučer. Pedica traži da se već u pon radi urinokultura. To bi bila samo tri dana odmaka od antibiotika. Treba ga cijepiti. Nije mi ništa jasno jer znam da urinokulturu ima smisla raditi tek tri tjedna od terapije. Što sada? Ako poslušam nju riskiram da mu se vrati bakterija i da cjepivo dobije taman kada i bakteriju. Ako ne poslušam odgađam cijepljenje.

    Pitanje je ima li tako rano rađenje urinokulture smisla? Možda nešto propuštam.

  6. #1956
    silkica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    U srcu daleko
    Postovi
    1,091

    Početno

    Makar 5-6 dana sačekaj od prestanka antibiotika.Bolje bi bilo 7-10 dana,da budeš sigurna,da nalaz neće biti "lažan" zbog antibiotika.
    Koliki je bio proteus mirabilis?
    Mi smo uvijek radili uk 10 dana nakon antibiotika.Samo,posle 2 upale bubrega radila je nalaz 6 dana od prestanka.Samo,kod nas je bila specifična situacija(tema o Vur-u).

  7. #1957
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    10^5

  8. #1958
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    zašto tak hitno cjepljenje, uvijek se čeka da se oporavio od boleštine i ostalog? koje je to cjepivo

  9. #1959
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Nemam pojma koje. Ako ću čekati da se oporavi od bakterije neće ga nikad cijepiti jer mu se bakterije vraćaju.

  10. #1960
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ovo se odnosi na mene. Što je najgore što mi se može desiti ako lagano unutrašnji dio vanjskog uha premažem mikonazolnitratom?

  11. #1961
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Nemam pojma koje. Ako ću čekati da se oporavi od bakterije neće ga nikad cijepiti jer mu se bakterije vraćaju.
    klinca ? Kolko je sad godina i pol,kaj ne

  12. #1962
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Da.

  13. #1963

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo se odnosi na mene. Što je najgore što mi se može desiti ako lagano unutrašnji dio vanjskog uha premažem mikonazolnitratom?
    Nista.

    Zapravo, mozes dobiti alergijsku reakciju kao i uvijek i na sve.

  14. #1964
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    klinca ? Kolko je sad godina i pol,kaj ne
    Ak je dobio moparu ,onda docjepljivanje polio hib... Uglavnom 6 u 1
    Usput kod mog velikog se cijelo vrijeme vraćala esetihija dok nismo sredili čišćenje pimpača

  15. #1965
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    O kakvom čišćenju se radi?

  16. #1966
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Vjerojatno ono ispod kožice (poveži sa svojim drugim pitanjem o prevlačenju). Ako se ne povuče dovoljno kožica, unutra se skupljaju gadosti. Znam malca koji je doslovce gnoj dobio unutra, isto nisu mogli prevući pa se skupljalo

  17. #1967
    ellica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    637

    Početno

    Ja nisam med.struke ali iz iskustva,3 dana nakon antb.ces vrlo vjetojatno dobiti lazno negativan nalaz.
    Mi smo radili uk 7 dana nakon antb.to je najranije sto je kao realno.

  18. #1968
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Što je i logično. Odlučili smo pričekati.

  19. #1969

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Ako mi može tko reći koju riječ o nalazu hormona štitnjače :

    T4 - rezultat 90 ( ref. interval 62,7 do 151 )
    TSH - rezultat 17,87 H ( ref. interval 0,35 do 4,94 )
    Hvala unaprijed

  20. #1970
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    vjerojatno subklinička hipotireoza
    znači štitnjača slabije radi, ali su hormoni još u granicama na račun povećanog TSH
    definitivno treba endokrinološka obrada, protutijela štitnjače, uzv štinjače
    i terapija, nadoknada hormona, da se smanji TSH

  21. #1971
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    kod pripreme za kolonoskopiju, zna li netko za jagode - smiju li se jesti?
    preporuka je desetak dana prije pretrage ne jesti sjemenke poput lana, kruh sa sjemenkama, paradajz i kivi zbog sjemenki... a jagode? jesu li i one voće toga tipa koje se ne jede ili nemaju veze s tim?

  22. #1972
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Vrijednost GUK-a je zadnje tri godine oko 8,5. Treba li se uraditi detaljnija obrada, i da li je ova vrijednost za uključivanje kakvih oralnih antidijabetika?

  23. #1973
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj j-la prvotno napisa Vidi poruku
    Vrijednost GUK-a je zadnje tri godine oko 8,5. Treba li se uraditi detaljnija obrada, i da li je ova vrijednost za uključivanje kakvih oralnih antidijabetika?
    To je nataste?

  24. #1974
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Koliki je hba1c?

  25. #1975
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Na tašte, a hba1c nisu radili.
    U pitanju je svekar, 68 godina. Zadnje tri godine, njegov ljekar om ovaj nalaz smatra normalnim, te ne poduzima bilo sta drugo da utvrdi da li je za kakvu terapiju.
    Sjećam se da je moja doktorica sebi na ovu vrijednost uključila metformin.

  26. #1976

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    GUK natašte od 8.5 mmol/L znači dijabetes, ali treba istražiti dalje.
    http://www.msd-prirucnici.placebo.hr...betes-mellitus

    Je li mu dala upute o prehrani, objasnila kako mora uvesti tjelesnu aktivnost u svakodnevicu, napravila plan smanjenja tjelesne težine ako je potrebno?
    Ako nije napravila ništa od toga, treba ponovno razgovarati s njom i tražiti da se više angažira. Ako to ne napravi... ima još doktora u Hr.

    Privatno vađenje HbA1c ne košta više od 90-ak kn.

  27. #1977
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Danka, mi smo u BiH.
    Zato sam i pitala za mišljenje, jer meni nije ok da ljekar tri godine ignorise isti nalaz. Niti savjeta o prehrani, kretanju ili dodatnih pretraga.
    Svekar svako jutro pjesaci oko 5 km, pokušava regulirati prehranu. Zapravo više gladuje nego jede, ali to radi da bi smršao. Od kako je u penziji dobio je tih 10 -tak kg pa se ozbiljno njima pozabavio od jesenas. Prilično je skinuo, ali kažem, čovjek ne jede. Bar po mojim mjerilima. Ponekad popije alkohola, sad i to izbjegava, jer kako kaže hoće smršat.
    Znači prvo da krene od hba1c, pa onda dalje.
    Hvala na pomoći!

  28. #1978

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa Vidi poruku
    GUK natašte od 8.5 mmol/L znači dijabetes, ali treba istražiti dalje.
    http://www.msd-prirucnici.placebo.hr...betes-mellitus

    Je li mu dala upute o prehrani, objasnila kako mora uvesti tjelesnu aktivnost u svakodnevicu, napravila plan smanjenja tjelesne težine ako je potrebno?
    Ako nije napravila ništa od toga, treba ponovno razgovarati s njom i tražiti da se više angažira. Ako to ne napravi... ima još doktora u Hr.

    Privatno vađenje HbA1c ne košta više od 90-ak kn.
    X


    Nisu ni kod nas nepoznanica lijecnici koji starijoj osobi na GUK nataste i do 10 odmahuju rukom, nazalost.

  29. #1979

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Da, jer kao ionako su stari pa neće stići razviti komplikacije
    A ljudi požive 10-20 godina

    j-la, pokušajte dobiti od nje uputnicu za internistu barem, ako već ne za endokrinologa-dijabetologa
    Ili idite privatno na pregled internisti, ako je moguće

    Samo da netko malo to zagrebe i vidi kakvo je stvarno stanje. A lipidogram kakav je?

  30. #1980
    j-la avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    3,241

    Početno

    Holesterol i trigliceridi, je l to? Holesterol je 5,6, a trigliceridi 1,2.
    Nisu mu radili dobri i loši holesterol.

    Koliko se sjećam, on je i prije imao te neke povišene vrijednosti GUK-a. Znam ga 11 godina, i u tom dobu, vrijednost nikad nije bila manja od 6,5.
    Još prošle godine sam mu govorila da je on za terapiju, nije me slušao. Ove godine vidim da je zabrinutiji ali i dalje sluša doktora.
    Popričat ću sa svekrom, uputiti ga sta bi dalje trebao.
    U timu tog ljekara sam i ja, jako sam nezadovoljna radom, i jedino što me drži je sestra iz tima. Naravno, jer mi ništa nije trebalo.
    Svekra nagovaram da predje kod drugog jer ovaj se ne brine o svojim pacijentima.

    Danka, kod nas je malo teže doći do endokrinologa, internista je dostupan. Ma vjerujem kad bi samo TOM promijenio da bi ga drugi dr odmah uzeo u obradu.

  31. #1981

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Ma obično nije potreban endokrinolog kod nekompliciranog dijabetesa tip 2. Ali ipak treba netko (bilo doktor obiteljske medicine, bilo internist ili čak dijabetolog) postaviti dijagnozu, pratiti kako se stvar razvija, napraviti testove krvi periodično i uključiti terapiju ako je potrebna.
    Nisu mu loši kolesterol i trigliceridi
    Trigliceridi znaju biti povišeni nakon razdoblja baš visokih šećera, a povišeni kolesterol često ide uz dijabetes kao suputnik
    Sretno.
    Posljednje uređivanje od Danka_ : 20.05.2018. at 00:09

  32. #1982

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Imam dvije uputnice, jednu za laboratorij za vađenje krvi i drugu za transfuziju, opet za vađenje krvi.
    Kužim dvije uputnice, ali zašto dva pikanja?
    Kažu, ne može u jednom. Ne mogu u labosu izvaditi krv i odnijeti na transfuziju. Ili obrnuto. Neće ni oni nositi. Labos i transfuzija su odvojene prostorije.
    Zašto?
    Ima neki medicinski opravdan razlog ili je pitanje čisto administrativno- financijske prirode?

  33. #1983

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Kod nas se to moze (izvade krv u domu zdravlja pa nosis u bolnicu), placas desetak kuna uslugu vadjenja krvi.

  34. #1984
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas se to moze (izvade krv u domu zdravlja pa nosis u bolnicu), placas desetak kuna uslugu vadjenja krvi.
    Na Rebru u labosu obave sva vadenja na jednom mjestu, pacijent nosi sam krv i ne placa niti kune uslugu vadenja. Samo kazem ...

  35. #1985
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj rena7 prvotno napisa Vidi poruku
    Imam dvije uputnice, jednu za laboratorij za vađenje krvi i drugu za transfuziju, opet za vađenje krvi.
    Kužim dvije uputnice, ali zašto dva pikanja?
    Kažu, ne može u jednom. Ne mogu u labosu izvaditi krv i odnijeti na transfuziju. Ili obrnuto. Neće ni oni nositi. Labos i transfuzija su odvojene prostorije.
    Zašto?
    Ima neki medicinski opravdan razlog ili je pitanje čisto administrativno- financijske prirode?
    Kakvu uputnicu imas? Za dom zdravlja, onu crnu? i crvenu za transfuziju? Ako je za DZ idi tamo vaditi i neka ti izvade za transfuziju. Prije toga naozovi transuziju da pitas koje epruvete (antikoagulanse ) trebaju za trazenu pretragu. Obzirom na ogranicen broj pretraga na tansfuziji oni ti sigurno nece vaditi za DZ jer moguce da i nemaju sve potrebne epruvete.

  36. #1986

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,357

    Početno

    Imam dvije crvene uputnice. Mi krv vadimo u bolnici. Pretrage mi trebaju kao priprema za operativni zahvat. Danas sam vadila u labosu i molila da uzmu krv i za transfuziju koja je u krugu bolnice, ali par zgrada dalje, sa namjerom da ja odnesem epruvetu, no nisu htjeli.
    Zakaj ne spoje ta dva odjela u jedno, nego maltretiraju ljude, ne kužim.
    Ok, problem je onda u epruvetama, bit će tako.
    Uzet ću to kao opravdan razlog, jer drugi ne vidim. Dakle, antikoagulansi.
    Jer mislim, djetetu na pedijatriji vade krv, ja nosim u labos.
    Meni na internoj vade, muž nosi.
    Kako negdje može, negdje ne može?
    Hvala vam sirius!

  37. #1987
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Napisi mail ravnateljstvu i pozali se na sistem rada. To je jedini nacin da se mjenja politika.
    Na Rebru u labosu vade za sebe i prema potrebi za 4 druga zavoda u sklopu kbc-a.
    Nece pacijent ( dijete pogotovo !) imati bespotrebne ubode.

  38. #1988
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    I problem u epruvetama je taj da vecinom ne znaju koja epruveta treba za sto ( koji antikoagulans). Ali to se sredi tako da se raspita ranije. Opci labos u bolnicama i domovima zdravlja sigurno ima epruvete sa svim antikoagulansima. Ovakvi specijani zavodi ( kao tramsfuzija) moguce da nemaju.

  39. #1989
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    I odjeli se ne mogu tako lako spojiti. To je moalo slozenija politika.
    Ali se moze postici dogovor da se vadi na jednom mjestu i ne maltretira ljude.
    Jedino sto se pacijenti moraju poceti sluzbeno buniti.

  40. #1990
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Kakvu uputnicu imas? Za dom zdravlja, onu crnu? i crvenu za transfuziju? Ako je za DZ idi tamo vaditi i neka ti izvade za transfuziju. Prije toga naozovi transuziju da pitas koje epruvete (antikoagulanse ) trebaju za trazenu pretragu. Obzirom na ogranicen broj pretraga na tansfuziji oni ti sigurno nece vaditi za DZ jer moguce da i nemaju sve potrebne epruvete.
    ako se što nije promjenilo, petrova nije htjela uzimati krv izvađenu u dz

  41. #1991
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ako se što nije promjenilo, petrova nije htjela uzimati krv izvađenu u dz
    Znam.
    i pravilnik navodi da uzorke moze dostavljati samo medicinsko osoblje, ali ne i pacijent sam.
    Ali jasno da se primaju i uzorci doneseno od strane pacijenta.
    Kad postanemo Amerika tada ce i razina sigurnosti postati prilicno drugacija ( tamo za nalaz krvne grupe prije zahvata krv vade u dva razlicita dana dvoje razlicitih tehnicara i tek kad su nalazi identicni priznaju se kao " pravi". Strah od tuzbi zbog greske tamo je ogroman.)
    Ali postoje razni nacini preuzimanja uzoraka. Rebro ima svoju transfuziju koja je posve odvojen zavod, i njima se krv sa uputnicom ostavi na posebno dogovorenom ( sigurnom ) mjestu gdje preuzimaju uzorke u dogovoreno vrijeme. Jasno , tehnicar odgovara za uzorak svojim potpisom.

  42. #1992
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Mislim, sve je to meni jasno, ali ne mozes pacijenta maltretirati sa 3-4 uboda ako unutar iste " kuce" treba pretrage iz razlicitih zavoda. Protokol se mora dogovoriti unutar kuce na korist pacijenta. Jasno da osoblje nece biti presretno zbog toga jer to zahtjeva prilagodbu i dosta dodatnog posla ( uz dodatni napor mozga), ali to je tako.

  43. #1993
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    mm je uzorak koštane srži sam nosio iz jedne zagrebačke bolnice u drugu
    odmah nakon vađenja iste

  44. #1994
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    mm je uzorak koštane srži sam nosio iz jedne zagrebačke bolnice u drugu
    odmah nakon vađenja iste
    Vjeruj mi, to mu je bilo i najsigurnije.

  45. #1995
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    vjerujem, ali baš nije bio u top formi u tom trenutku

  46. #1996
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    pojava da pacijenti sami nose uzorak je totalno nedopustiva od strane dobre lab. prakse. niti se zna u kakvim uvjetima je uzorak bio, niti koliko dugo.
    laboratorij koji drzi do sebe to ne bi smio prihvatiti.
    ali da bi se na jednom mjestu trebalo sve vadit, bi. a onda ustanova mora organizirati adekvatan put uzorka
    Posljednje uređivanje od magriz : 22.05.2018. at 22:04

  47. #1997
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Može li urinoinfekcija (P. mirabilis, 10^4) proći sama od sebe bez antibiotika?

  48. #1998
    Dulcinea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    109

    Početno

    Radioterapija i beba u kući? Zaista ne treba nikakva mjera opreza? Nemam puno znanja o tome osim da u teoriji se ne akumulira to zračenje, nije opasno za okolinu itd. U uputama sa radiologije je naglašeno da opasnosti nema. Mislim, osoba je tu, privremeno kod nas doma, vjerujemo da bude sve ok. Ali tu je taj strah za malecku koji ide iz srca, ne sluša razum.

  49. #1999
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj Dulcinea prvotno napisa Vidi poruku
    Radioterapija i beba u kući? Zaista ne treba nikakva mjera opreza? Nemam puno znanja o tome osim da u teoriji se ne akumulira to zračenje, nije opasno za okolinu itd. U uputama sa radiologije je naglašeno da opasnosti nema. Mislim, osoba je tu, privremeno kod nas doma, vjerujemo da bude sve ok. Ali tu je taj strah za malecku koji ide iz srca, ne sluša razum.
    Osoba koja prima terapiju zračenjem prima i sav efekt zračenja, tj. razaranje stanica će se desiti samo kod nje i ograničeno je na veličinu zračenog polja, energiju zraka, trajanje i vrstu zračenja.
    To nije nešto što se popije pa se izlučuje tjelesnim tekućinama, namaže pa isparava i sl. Nema posljedica za okolinu. Ni za bebe, ni za odrasle. Samo je ponekad sve skupa jako teško psihički. Sretno!

    Sent from my SM-G950F using Tapatalk

  50. #2000
    Dulcinea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2013
    Postovi
    109

    Početno

    Hvala!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •