Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 127

Tema: Upis u skolu u koju ne pripadate...

  1. #1
    deedee avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    NZ
    Postovi
    321

    Početno Upis u skolu u koju ne pripadate...

    Vidim da ima puno djece koja nisu upisana u skolu u koju pripadaju po stanovanju. No, susjeda koja je spomenula jucer na sistematskom da bi upisala dijete u skolu u koje ne pripada naisla je na veliki otpor i mrgodjenje.
    Mora na razgovor sa psihologom u skolu stanovanja, pa nazad po neke potvrde, pa onda joj eventualno dopuste...
    Da li je ove godine nesto promijenjeno kod upisa?
    Imate li kakva svjeza iskustva?
    Ni ja ne bih upisala dijete u najblizu skolu.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Ja nisam imala problema u Karlovcu, doduše iz prebukirane škole sam dijete upisala u školu sa manjkom djece, pa je to najv razlog.

  3. #3
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    mi smo jučer imali sastanak u vrtiću sa direktorom škole i pedagogicom
    nekoliko roditelja je pitalo za upis djece koja ne pripadaju po mjestu stanovanja

    rekli su da nema problema
    pogotovo ako je starije dijete već upisano (bila su 2 takva slučaja)

    kao da trebaju otić u školu u koju pripadaju, tamo napraviti psih testiranje i onda se javiti u onu školu u koju žele ići

    i da u principu nema problema ako ima mjesta u školi

    problem je sa školama u kojima je velika navala

  4. #4
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    mare, znači Marko će u školu?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    a da.

    nisam baš oduševljena ali eto.

    ne mogu sad tražiti odgodu jer se meni ne da dat malog u školu ,a 2 pedagoga i psihologa su s njim oduševljeni

  6. #6
    faith avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    428

    Početno

    Sve su škole dobile preporuku da trebaju upisivati samo djecu sa svog područja, ali isto tako svaka škola može samostalno odlučiti o tome da primi djecu sa nekog drugog područja. Mi nismo imali nikakvih problema prošle godine iako su mi naglasili da ne upisuju djecu sa područja druge škole, ja sam preko toga prešla šutke i upisaše moje dečke bez problema.

  7. #7
    ewa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    metropola
    Postovi
    1,018

    Početno

    i ja sam predala molbu u školu u kojoj ne pripadamo, naime ravnatelj je rekao da moramo čekati rješavanje molbi nakon upisa krajem lipnja i onda ako odobre da idemo na upisni rok krajem kolovoza, nema šanse......da čekam cijelo ljeto a nemam pojma jel mi djete upalo ili nije....ne znam šta ćemo

  8. #8
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    prijaviš sebe i dijete kod nekoga tko stanuje na upisnom području željene škole

    tak sam ja s malim pol godine bil cimer s jednom forumašicom

  9. #9
    branka0112 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    207

    Početno

    Za sada je zakonski dozvoljeno unutar grada upisati dijete u drugu školu od one u koju teritorijalno ne pripada. Ukoliko se radi o školi drugog grada ili općine potrebno je u lipnju između 1. i 11. pisati zamolbu županiji za dozvolu upisa djeteta u drugu školu. Službeno dijete se upisuje u školu teritorijalne pripadnosti a kad i ako zamolba bude pozitivno rješena vrši se upis u željenu školu.

  10. #10
    ewa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    metropola
    Postovi
    1,018

    Početno

    ta škola u koju mi ne pripadamo nalazi se zamislite u mojoj ulici heheeh, i ravnatelj je rekao da treba molba i da ne zna hoće li biti odobrena, tako da ja više nisam pametna (

  11. #11
    luna2

    Početno

    Slobodno dijete upišete u školu koju želite. Ako vam doktorica kaze da ne prpadate odredenoj skoli i da ne zeli pregledati dijete jednostavno pregledad obavite kod svoje doktorice i javite se školi u koju zelite. Dodete na upise.

  12. #12
    hibiskus avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    321

    Početno

    danas se mm sjetio, da trebam napisati molbu za upis u nepripadajucu skolu. on je curku vodio na testiranje i uglavnom zaboravio mi reci da je to potrebno.
    imam pitanje, sto da navedem kao razlog?
    njemu su rekli da moze navesti razlog blizine ili tako nesto, ali mi imamo 2 skole koje su blize, bas mi glupo napisati preocigledan ne-razlog. a opet, nista mi drugo ne pada na pamet. pravi razlog je sto nam je ta skola preporucena sa vise strana kao pozeljna za moje dijete. inace skola vapi za ucenicima i bit cemo upisani, molba je neophodna zbog procedure.

    hvala

  13. #13
    Baby Boy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2011
    Lokacija
    Primorje - Istra
    Postovi
    57

    Početno

    Ni moje dijete ne ide u školu u koju pripada jer mi smo sa sela i po stanovanju pripada u grad ali pošto ja ionako radim u susjednom selu koje ima školu ja sam htjela da mi dijetet ide tamo u školu, mali je broj upisane djece, razredi su mali i više im se vremena posveti...i odobrili su mi.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    kao "službeni" razlog treba istaknuti nešto po čemu se razlikuje od one škole u koju pripadate, primjerice ova ima boravak do 2. razreda a vama treba boravak do 3., ili u ovoj se uči kao drugi jezik francuski a vi baš želite da vam dijete uči njemački... ili uglavnom, probajte naći barem neku razliku u sustavu izbornih predmeta, organizacije nastave i sl.
    + lakša socijalizacija (ukoliko se u vašu željenu školu upisuju djeca iz vrtićke grupe ili ulice)
    (nama je tako savjetovano)

  15. #15
    hibiskus avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    321

    Početno

    buba klara
    i ja sam dosla do zakljucka da je nabolje navesti dobre strane skole, zapravo zbog toga nam je ona izbor.
    nabrojat cu slobodne aktivnosti i grupe kojima se kasnije moze prikljuciti.
    bolje tako nego da izmisljam blizinu posla ili stanovanja.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,738

    Početno

    mi smo uz ovo gore nabrojano, stavili i blizinu jer nam je stvarno "na ruku"

  17. #17
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    pošto su upisi prošli možda je več kasno za preporuke, no i mi smo imali probleme jer smo dobili poziv za školu kojoj ne pripadamo ali da ne duljim i objašnjavam svu tu proceduru koju smo imali i morali proči, mi smo obavili liječnički i otišli na upis u onu školu u koju želimo da naše dijete ide, jer Vaše je ustavno pravo da upišete svoje dijete u koju školu Vi to želite!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Dižem temu...
    Zanima me ako netko zna, kod premještaja u drugu školu, može li pedagog unaprijed odbiti razmotriti premještaj prije bilo kakvog razgovora i zamolbe? Ili bi ipak trebala ići službena procedura, roditelj piše zamolbu,a škola obrazlaže zašto može ili ne može...

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Ako netko ima iskustva voljela bi da mi opiše kako je to izgledalo...
    Može i na pp
    Posljednje uređivanje od nevena : 22.05.2019. at 12:23

  20. #20
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Nama je to jednostavno prošlo. Išlu smo u novu, željenu školu, imali svjedodžbe sa sobom i najprije razgovarali sa ravnateljem (naravno, ugovorili smo termin telefonski sa tajnicom). Ravnateljev odgovor je bio pozitivan. Uslijedio je razgovor sa pedagogom te nove škole.
    Zatim smo išli u staru, rekli sve i oni su poslali sve dokumente. I u staroj je školi psihologica zatražila razgovor, ali joj je razlog preseljenja (geografski razlog) bio OK. Vjerojatno se htjela uvjeriti da i dijete to želi.
    Bila je već počela školska godina, ali nitko nije radio probleme.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    Beti, hvala puno na iskustvu

  22. #22
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    U našu osnovnu školu često su se upisivala i djeca iz susjednih kvartova koja nisu pripadala u nju po mjestu stanovanja. Uobičajen razlog bio je činjenica da je ta škola jednosmjenska i ima produženi boravak, a mnogim roditeljima je to tako bolje odgovaralo zbog posla. Znam jer sam godinama sjedila u Vijeću roditelja i uvijek se raspravljalo o upisnim kvotama. Škola je imala nešto više mjesta nego djece po mjestu stanovanja.

    Procedura je bila jednostavna - najaviš se na razgovor stručnoj službi ili ravnatelju, pitaš sve što te zanima, oni ti kažu koje dokumente trebaš dostaviti i to je to.

    Jedini problem je znao biti to što je ponekad bilo više zainteresiranih nego je škola mogla primiti, pa je bila muka odlučiti koga uzeti, a koga odbiti. Uvijek su uzimali djecu čija su starija braća već bila upisana u njihovu školu.

  23. #23
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Što znači u Zagrebu to - područje u koje ne pripada?
    Je li to na području grada, općine, kvarta?

  24. #24
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Imaš na stranici škole popis teritorija ulica

  25. #25
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Ne mogu se snaći na stranici ove škole, a na stranici skole.hr za ovu školu izbacuje grešku. Očekivano.

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 27.10.2020. at 17:36

  27. #27
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ne mogu se snaći na stranici ove škole, a na stranici skole.hr za ovu školu izbacuje grešku. Očekivano.
    Probaj od repa - za najbližu ili željenu školu pogledaj upisno područje. Nemaju to sve škole, ali mnoge imaju. Evo, ovdje popis ulica za osnovnu školu AGM na Ravnicama: https://osagm.hr/upisno-podrucje/

    Ako želiš širu sliku, vidi ovdje - upisna područja za cijelu Hrvatsku: http://www.os-tujevica-zg.skole.hr/d...a-podrucja.pdf

    Ako želiš dijete upisati u školu izvan upisnog područja, trebaš im slati zahtjev. Najbolje se snalazim s podacima osnovne škole u koju su išli moji sinovi, pa stavljam link na njihovu web stranicu: http://www.os-ppreradovica-zg.skole....g-podrucja.pdf

    Eto! Snaći ćeš se, bez brige... Kad odabereš najbolju kombinaciju, najavi se stručnoj službi na razgovor ako misliš da ti trebaju dodatne informacije. Sretno!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 28.10.2020. at 08:51

  28. #28
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Evo ovdje je službena procedura upisa u školu izvan upisnog područja: https://gov.hr/moja-uprava/obrazovan...jena-skole/224

  29. #29

    Datum pristupanja
    Sep 2023
    Postovi
    28

    Početno

    Pozdrav svima!

    Ovaj gore link me baca na eGrađane i ne nalazim konkretno friške upute, a molila bih pomoć oko upisa.

    Naime, ljetos smo doselili u novi kvart. Nismo još mijenjali adrese i dokumente, ostali smo kod liječnika, djeca su ostala u starom vrtiću. Osim što smo jako zadovoljni vrtićem, nije nam problem voziti jer nam je usput do posla.
    Stariji je predškolarac i čekaju nas upisi u školu. U školu ga nećemo voziti, iako u vrtiću ima puno prijatelja s kojima bi mogao u školu.

    U vrtiću smo dobili informaciju da će oni u sklopu predškole obaviti grupna testiranja i posjet kvartovskoj školi. Nakon 31.03. dobit ćemo termine za pregled kod liječnika i testiranje u školi. Upoznati su s preseljenjem i tvrde da cijelu proceduru možemo obaviti s njima, a naknadno se upisati u bližu školu bez novih testiranja.
    Možete li mi potvrditi jesam li dobro shvatila korake:

    -Dijete dobiva poziv za testiranje po mjestu stanovanja u trenutku poziva
    -Testiranje radimo u vrtiću, kod svog liječnika i u školi koja je po adresi
    -Pišemo zamolbu da nas prime u odabranu školu i nosimo nalaze iz škole u kojoj smo radili testiranje prije službenih upisa
    -Upisi u lipnju u školu u koju smo primljeni ili gdje smo obrađeni (tamo nas moraju primiti)

    Pretpostavljam da je potrebno obaviti razgovor sa željenom školom i prije službenih testiranja (31.03.) no pitam se da li je prerano da to obavimo već sada?
    Naime, u novom kvartu imamo tri škole na udaljenosti cca 10-12 minuta pješice. Nažalost, ona kojoj bi trebali pripadati najmanje nam je interesantna. Nismo ju isključili, ali druge dvije na istoj udaljenosti nude ipak malo više, imaju bolje reputacije. Stoga pretpostavljam da me razgovor i pisanje zamolbe vjerojatno čeka neovisno o promjeni adrese.

    Do kada bi se trebali znati ishodi zamolbi? Da li se to rješava na razini škole ili mora potvrditi i ministarstvo?

    Puno hvala unaprijed!

  30. #30

    Datum pristupanja
    Sep 2023
    Postovi
    28

    Početno

    Nitko?

  31. #31
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Kod nas su usput napravili testiranje za skolu, u vrijeme vrtica. Poslije je testiranje u skoli u koju pripadas, a za ovo dalje pisanje molbi, ja bih prije pokusala dobiti termin s pedagogom ili ranateljem i pitala sto bih trebala. Ili telefonski ili uživo.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Sep 2023
    Postovi
    28

    Početno

    Hvala na odgovoru.
    Izgleda da smo si sami zakomplicirali ali nije strašno kako mi se činilo u početku.
    Doduše, nismo si još mijenjali adrese jer imamo jedno plaćeno putovanje i izrada novih putovnica bi samo bila dodatan trošak.
    Sad kad je tako, možda i nije loše da ostanemo na toj adresi ili barem dijete, dok ne odradi službeni dio testiranja i upisa. Pogotovo jer je ostao u starom vrtiću koji kako vidim lijepo surađuje s kvartovskom školom pa će nam pomoć u organizaciji svih pregleda. I testiranje rade u vrtiću; grupno i kome je potrebno dodatno i individualno.

    Nisam znala, ali školske ambulante nisu vezane uz domove zdravlja gdje nam je liječnik, nego uz određenu školu. Čak ni nema u svim domovima zdravlja školskog liječnika.


    Jedino nikako saznati, tko rješava pitanje zamolbi za premještaj? Samo škola-ravnatelj ili je to na razini ministarstva?
    Zna li netko?

  33. #33

    Datum pristupanja
    Sep 2023
    Postovi
    28

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    U našu osnovnu školu često su se upisivala i djeca iz susjednih kvartova koja nisu pripadala u nju po mjestu stanovanja. Uobičajen razlog bio je činjenica da je ta škola jednosmjenska i ima produženi boravak, a mnogim roditeljima je to tako bolje odgovaralo zbog posla. Znam jer sam godinama sjedila u Vijeću roditelja i uvijek se raspravljalo o upisnim kvotama. Škola je imala nešto više mjesta nego djece po mjestu stanovanja.

    Procedura je bila jednostavna - najaviš se na razgovor stručnoj službi ili ravnatelju, pitaš sve što te zanima, oni ti kažu koje dokumente trebaš dostaviti i to je to.

    Jedini problem je znao biti to što je ponekad bilo više zainteresiranih nego je škola mogla primiti, pa je bila muka odlučiti koga uzeti, a koga odbiti. Uvijek su uzimali djecu čija su starija braća već bila upisana u njihovu školu.

    Što bi sve mogli biti razlozi koji se ne odbijaju na vijeću roditelja ukoliko je zainteresiranih više od kvote? Nemamo stariju djecu u školi.

    -Podjednako su nam udaljene sve tri škole. Daleko od naših poslova i baka
    -Sve tri škole imaju produženi boravak do 3. razreda. Naša nesuđena ima i do 4.razreda
    -Jednosmjenska je samo jedna
    -Jedna nudi francuski jezik, sve tri nude njemački jezik (koji će vjerojatno biti drugi izbor kad do njega dođe)
    -Dvije nude i klasične jezike koji nam nisu izbor i glupo je da obećam školi na upisu predmete koje djetetu ne želim priuštiti
    -Izvanškolske aktivnosti se razlikuju po godištima, koliko sam uspjela vidjeti po webovima (iako nisu baš ažurirani) i ne znam što bih rekla ravnateljici ili pedagogu na razgovoru.
    -Rezultate na nacionalnim ispitima vidim samo za jednu školu koja je to i sama objavila. Bilo bi mi drago da mogu vidjeti za sve tri škole. Ako postoji link s rezultatima, unaprijed zahvaljujem.

    Što još roditelji navode u molbi za školu kojoj ne pripadaju?
    Na vrtičke prijatelje se ne možemo pozvati. Muž i ja nismo bivši učenici.
    Kad dođem na razgovor, najviše od svega želim biti iskrena s njima. A da baš ne popljujem školu u koju ne želim upisati dijete. U trenutku kada smo mijenjali stan sa šogorima nisam razmišljala o školi a oni su i sad uvjereni da stan lokacijski pripada drugoj školi.
    Škola koja je na popisu naše ulice izvana izgleda zapušteno, pogotovo školsko igralište a po pričama starijeg stanovništva nikad nije bila na dobrom glasu. Od sve tri, ima najveći broj razrednih odjeljenja. Čak i da su glasine o nasilju netočne, veća je vjerojatnost djece s problemima u većoj školi.
    Ova druga je manja, prekrasno je uređen okoliš iako se nalazi do prometnice i gotovo je ispod pruge. Ima najmanje ažuriran web, iako mi ostavlja dojam da se s djecom puno radi u školi.
    Muža privlači treća škola, koja je oduvijek na dobrom glasu. Isto upisuje manje djece, no najveća mana koju vidim kod te škole je također zapušteno školsko igralište koje još uz to i dijele sa srednjom školom.
    Možda je taj okoliš škole nekome manje bitan, ali razmišljam kako nije svejedno da djeca borave na dvorištu zajedno sa srednjoškolcima. Ljeti sam viđala da stanovnici šeću i pse jer svatko može slobodno ući.
    Ne znam razmišljam li u krivom smjeru...
    Tko zna kada će mi post biti objavljen, ali cijenila bih odgovore.
    Hvala

  34. #34
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Previse razmisljas o stvarima koje mozda na kraju nece biti vazne.
    Jedina stvar za koju se mozes drzati i koja bi migla biti korisna u visim razredima je nastava u jednij smjeni. Ostalo sve je lutrija.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    Biraj školu u koju idu djeca iz kvarta, ulice, tj.školu u koju pripadate
    Sve što si navela je promjenjivo. Dogodio nam se covid, u ZG, Sisku,Petrinji potres...
    Možda baš ta neugledna škola bude obnovljena uskoro.
    A to što roditelji pričaju, treba uzeti s rezervom.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Licorice prvotno napisa Vidi poruku
    Što bi sve mogli biti razlozi koji se ne odbijaju na vijeću roditelja ukoliko je zainteresiranih više od kvote? Nemamo stariju djecu u školi.

    -Podjednako su nam udaljene sve tri škole. Daleko od naših poslova i baka
    -Sve tri škole imaju produženi boravak do 3. razreda. Naša nesuđena ima i do 4.razreda
    -Jednosmjenska je samo jedna
    -Jedna nudi francuski jezik, sve tri nude njemački jezik (koji će vjerojatno biti drugi izbor kad do njega dođe)
    -Dvije nude i klasične jezike koji nam nisu izbor i glupo je da obećam školi na upisu predmete koje djetetu ne želim priuštiti
    -Izvanškolske aktivnosti se razlikuju po godištima, koliko sam uspjela vidjeti po webovima (iako nisu baš ažurirani) i ne znam što bih rekla ravnateljici ili pedagogu na razgovoru.
    -Rezultate na nacionalnim ispitima vidim samo za jednu školu koja je to i sama objavila. Bilo bi mi drago da mogu vidjeti za sve tri škole. Ako postoji link s rezultatima, unaprijed zahvaljujem.

    Što još roditelji navode u molbi za školu kojoj ne pripadaju?
    Na vrtičke prijatelje se ne možemo pozvati. Muž i ja nismo bivši učenici.
    Kad dođem na razgovor, najviše od svega želim biti iskrena s njima. A da baš ne popljujem školu u koju ne želim upisati dijete. U trenutku kada smo mijenjali stan sa šogorima nisam razmišljala o školi a oni su i sad uvjereni da stan lokacijski pripada drugoj školi.
    Škola koja je na popisu naše ulice izvana izgleda zapušteno, pogotovo školsko igralište a po pričama starijeg stanovništva nikad nije bila na dobrom glasu. Od sve tri, ima najveći broj razrednih odjeljenja. Čak i da su glasine o nasilju netočne, veća je vjerojatnost djece s problemima u većoj školi.
    Ova druga je manja, prekrasno je uređen okoliš iako se nalazi do prometnice i gotovo je ispod pruge. Ima najmanje ažuriran web, iako mi ostavlja dojam da se s djecom puno radi u školi.
    Muža privlači treća škola, koja je oduvijek na dobrom glasu. Isto upisuje manje djece, no najveća mana koju vidim kod te škole je također zapušteno školsko igralište koje još uz to i dijele sa srednjom školom.
    Možda je taj okoliš škole nekome manje bitan, ali razmišljam kako nije svejedno da djeca borave na dvorištu zajedno sa srednjoškolcima. Ljeti sam viđala da stanovnici šeću i pse jer svatko može slobodno ući.
    Ne znam razmišljam li u krivom smjeru...
    Tko zna kada će mi post biti objavljen, ali cijenila bih odgovore.
    Hvala
    Mislim da znam o koje se tri škole radi
    Nisam upućena u sadašnje stanje u tim školama, već neko vrijeme nemam osnovca, ali svojedobno sam pratila i tu temu.
    Mogu ti samo reći da se "glas" na kojem je neka škola može jako promijeniti unutar tih 8 godina koliko ti dijete ide u osnovnu školu. Konkretno, škola za koju mislim da je "vaša", a koja kod starijeg stanovništva nikad nije bila na dobrom glasu (zaista nije), zapravo uopće nije tako loša. Dapače, rekla bih da je sasvim solidna.
    I ima još jedna stvar. Kod upisa u osnovnu školu svi obično želimo najbolje za svoje dijete, uspoređujemo, provjeravamo detalje... na kraju to zapravo i ne ispada tako presudno. Ako nije riječ o školi u izrazito lošem okruženju ili s lošim kadrom (a takvih je, čini mi se, ipak malo - od ovih koje su vama u razmatranju nijedna nije takva), sve se to uglavnom svodi na neki prosjek. Na puno faktora uopće ne možemo utjecati - promjene nastavnika, sastav razreda i atmosferu u njemu, neke specifične okolnosti...
    Meni osobno bi u vašem slučaju najmanje privlačna bila upravo ta treća škola "oduvijek na dobrom glasu" jer imam dojam da se u toj školi previše brinu oko svog "dobrog glasa" pa pretjeruju u zahtjevima. Ali opet, nije ni to 100% provjerena informacija, pa me ne drži za riječ.

  37. #37
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Potpis na ovo što je tanja_b napisala....

    Iz iskustva - imala sam dva sina u dvije generacije za redom (ista škola) i to je bilo nebo i zemlja. Jedan je imao okruženje za poželjeti, a za drugog smo čak razmišljali o promjeni škole (što nismo učinili, jer je škola bila jedina u susjedstvu s jednosmjenskom nastavom). U nižim razredima OŠ puno je važniji učitelj nego škola u cjelini, a razlike znaju biti ogromne, čak i unutar jedne generacije iste škole (paralelni razredi). Na odabir učitelja vrlo je teško utjecati. Osim toga, na sastav razreda ne možemo uopće utjecati, a ne može ni škola. Oni se samo trude da sastav razreda bude koliko-toliko uravnotežen.

    Jedini bitan kriterij je jednosmjenska nastava, ako obitelji tako odgovara. To je sirius već napisala. Sve ostalo je podložno promjenama.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,649

    Početno

    Ne morate mijenjati prebivalište, za upis u školu se gleda boravište. Tako da možete ostati prijavljeni na staroj adresi dok Vam ne isteknu osobne ili putovnice a na novoj možete dva puta po godinu dana prijaviti boravište. To se čak može i preko egrađana.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Sep 2023
    Postovi
    28

    Početno

    Citiraj ninaXY prvotno napisa Vidi poruku
    Ne morate mijenjati prebivalište, za upis u školu se gleda boravište. Tako da možete ostati prijavljeni na staroj adresi dok Vam ne isteknu osobne ili putovnice a na novoj možete dva puta po godinu dana prijaviti boravište. To se čak može i preko egrađana.
    Sada ste me dodatno zbunili.
    Rekli su mi da je adresa škole i pripadajući dispanzer školske medicine vezan uz adresu prebivališta. Prebivalište je ono što je na dokumentima, jel tako?

  40. #40

    Datum pristupanja
    Sep 2023
    Postovi
    28

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Biraj školu u koju idu djeca iz kvarta, ulice, tj.školu u koju pripadate
    Sve što si navela je promjenjivo. Dogodio nam se covid, u ZG, Sisku,Petrinji potres...
    Možda baš ta neugledna škola bude obnovljena uskoro.
    A to što roditelji pričaju, treba uzeti s rezervom.
    Djecu iz ulice nismo stigli upoznati. Po šogijima idu u sve tri, vjerojatno se dogovore ekipe iz vrtića. Iz zgrade najviše ovu koja se meni sviđa i oni su bili uvjereni da adresa pripada toj školi. I šokiralo me kada sam vidjela da nije tako.
    Slažem se da treba uzeti s rezervom što roditelji pričaju, zato i gledam ono što se vidi izvana ili što je provjerljivo webom.

    Ja sam izabrala školu, suprug više manje, najviše me brine što napisati u molbi da nas ne odbiju.
    Možda bi bilo lakše da smo prebacili klince u kvartovski vrtić. Pitanje je li bilo mjesta u kolovozu-rujnu, a i zadovoljni smo i tetama i prostorom.

  41. #41
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj Licorice prvotno napisa Vidi poruku
    Djecu iz ulice nismo stigli upoznati. Po šogijima idu u sve tri, vjerojatno se dogovore ekipe iz vrtića. Iz zgrade najviše ovu koja se meni sviđa i oni su bili uvjereni da adresa pripada toj školi. I šokiralo me kada sam vidjela da nije tako.
    Slažem se da treba uzeti s rezervom što roditelji pričaju, zato i gledam ono što se vidi izvana ili što je provjerljivo webom.

    Ja sam izabrala školu, suprug više manje, najviše me brine što napisati u molbi da nas ne odbiju.
    Možda bi bilo lakše da smo prebacili klince u kvartovski vrtić. Pitanje je li bilo mjesta u kolovozu-rujnu, a i zadovoljni smo i tetama i prostorom.
    Zaboravi u osnovnoj prijateljstva iz vrtića. Sad je važnije da se povežu s djecom iz kvarta i ako ću bit potpuno iskrena, da, trebali ste djecu prebacit u kvartovski vrtić. Kasnije sve ide nekako jednostavnije.

    Ne razumijem razlog tolikog odbijanja promjene adrese osobne, jel vi putujete s putovnicama ili osobnim iskaznicama? Idete van Europe? Čemu dodatno komplicirat s promjenom adrese koju ćete ionako napravit u skoroj budućnosti, već sama situacija da ne pripadate toj školi je dovoljna.

    i da zaboravila bih skroz onu treću razvikanu školu, kako je sugerirala tanja_b.

    Iskreno radite puno previše filozofije oko upisa djeteta u jednu od okolnih osnovnih škola. Ne zamjeri samo ti iskreno pišem i u dobroj namjeri.

    Inače možeš slobodno na forumu staviti nazive škola, imali smo već skoro sve škole pretresene tu na forumu

  42. #42

    Datum pristupanja
    Sep 2023
    Postovi
    28

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da znam o koje se tri škole radi
    Nisam upućena u sadašnje stanje u tim školama, već neko vrijeme nemam osnovca, ali svojedobno sam pratila i tu temu.
    Mogu ti samo reći da se "glas" na kojem je neka škola može jako promijeniti unutar tih 8 godina koliko ti dijete ide u osnovnu školu. Konkretno, škola za koju mislim da je "vaša", a koja kod starijeg stanovništva nikad nije bila na dobrom glasu (zaista nije), zapravo uopće nije tako loša. Dapače, rekla bih da je sasvim solidna.
    I ima još jedna stvar. Kod upisa u osnovnu školu svi obično želimo najbolje za svoje dijete, uspoređujemo, provjeravamo detalje... na kraju to zapravo i ne ispada tako presudno. Ako nije riječ o školi u izrazito lošem okruženju ili s lošim kadrom (a takvih je, čini mi se, ipak malo - od ovih koje su vama u razmatranju nijedna nije takva), sve se to uglavnom svodi na neki prosjek. Na puno faktora uopće ne možemo utjecati - promjene nastavnika, sastav razreda i atmosferu u njemu, neke specifične okolnosti...
    Meni osobno bi u vašem slučaju najmanje privlačna bila upravo ta treća škola "oduvijek na dobrom glasu" jer imam dojam da se u toj školi previše brinu oko svog "dobrog glasa" pa pretjeruju u zahtjevima. Ali opet, nije ni to 100% provjerena informacija, pa me ne drži za riječ.
    Nisam htjela da se otkriju koje su škole. Ali da, nije teško zaključiti pogotovo ako ste s nekom upoznati.
    Loš glas je koliko vidim i po nekim upisima na temama koje sam ovdje pretraživala. Nisu samo susjedske priče koje su šogiji donijeli.
    Moja je matematika da je vjerojatnost nasilja ili problema veća ako škola ima 4 razredna odjeljenja nego samo 2 po generaciji. Ne znam jesam li upravu. I okoliš škole koji je takav kakav je. Meni se ne sviđa. Nisam sigurna da će se skoro mijenjati a najbitniji nam je dok je klinac u produženom boravku jer će tada najviše boravit na tom igralištu.

    Ta treća je uletila u izbor nakon što su nam drugi rekli da je i ona blizu, i da je nekima s naše lokacije bila izbor. Od početka je više suprugu izbor nego meni. On ima nekoliko kolega na poslu koji su imali klince u toj školi ili još imaju. Oni su školu birali zbog obiteljske tradicije jer su je ili oni ili njihove supruge pohađali. Na taj način su i upisivali djecu.

    Blizu nam je još jedna škola, no nju nismo gledali

  43. #43

    Datum pristupanja
    Sep 2023
    Postovi
    28

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Zaboravi u osnovnoj prijateljstva iz vrtića. Sad je važnije da se povežu s djecom iz kvarta i ako ću bit potpuno iskrena, da, trebali ste djecu prebacit u kvartovski vrtić. Kasnije sve ide nekako jednostavnije.

    Ne razumijem razlog tolikog odbijanja promjene adrese osobne, jel vi putujete s putovnicama ili osobnim iskaznicama? Idete van Europe? Čemu dodatno komplicirat s promjenom adrese koju ćete ionako napravit u skoroj budućnosti, već sama situacija da ne pripadate toj školi je dovoljna.

    i da zaboravila bih skroz onu treću razvikanu školu, kako je sugerirala tanja_b.

    Iskreno radite puno previše filozofije oko upisa djeteta u jednu od okolnih osnovnih škola. Ne zamjeri samo ti iskreno pišem i u dobroj namjeri.

    Inače možeš slobodno na forumu staviti nazive škola, imali smo već skoro sve škole pretresene tu na forumu

    Voljela bih djetetu pokazati koju školu će pohađati. Nije nikakva filozofija. Našla sam se u situaciji da bi po novoj adresi trebali pripadati školi koja nije na dobrom glasu, a na istoj udaljenosti imam još tri škole.
    Teško mi pisati mjesec dana unatrag, ali ja sam zapravo došla s pitanjem oko procedure upisa i trebalo je dosta dugo da mi se odobri pisanje na forumu. Neke sam stvari na kraju drugim putem saznala. Također sam pitala tko odlučuje hoće li dijete biti primljeno i koji se sve mogu razlozi navesti kad se dođe na razgovor u nepripadajuću školu.
    Lako je napisati da je razlog jednosmjenska nastava. Ali tada u obzir dolazi samo "treća" škola.

  44. #44
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Ta razvikana zaista jest na dobrom glasu i fancy, ali imala sam susrete s ambicioznim roditeljima koji su zbog tradicije tamo upisali djecu očekujući puno više od onog što su dobili . Drugi su, pak, psovali grcajući u školskim projektima te noćima radili prezentacije i pokuse .
    Tko bi sve zadovoljio...
    Moja je išla u (pokazalo se) najgoru školu u kvartu pa su je na početku gimnazije samljeli ovi iz okolnih škola čiji su standardi ipak bili viši, no sad polako dolazi k sebi i anulira zaostatke.
    Za svaku školu najvažnija je informacija kakav je ravnatelj/ica jer ta osoba "udara takt" i rješava probleme (ili ih mete pod tepih).

  45. #45
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Licorice,
    Ma na kraju ti djdca zapravo vole ici u dvosmjensku nastavu. Velika većina njih.

    Sretno vam bilo u odabiru!
    Suzite na dvije škole, raspitajte se za ravnatelje.

    Sad u studenome ne vjerujem da je toliko vazno djetetu da zna u koje ce skolu/zgradu ici, pogotovo ako ne ide ni u kvartovski vrtic. A uskoro cete valjda izrodit ideju i finalizirat odluku.

    Sto se tice okolisa, mislim da mu previse vaznosti dajes ako mislis da ce djeca u boravku tamo provoditi sate.
    Najcesce se to ni ne stigne, dok djeca rucaju, napisu zadacu u boravku, ostane tek toliko vremena da pogledaju neki crtić i vec vrijeme kuci poc.

    Mozda bi bio ok kriterij da dijete moze za godinu dvije samo ici u skolu, da nisu neke velike prometnice od doma do skole, puno semafora, krizanja i sl. jer vrlo brzo dobiju u kontra smjeni izborne predmete a ne mozete izlaziti s posla da bi vozili dijete na njem ili informatiku.

    Moji su u velikoj skoli,pa je nesto uvijek u kontra smjeni.

    A taj neki nasilnik/nasilnici moze/mogu bit i u skoli s 2 i s 5 razreda, pravila nema.

    Sretnoo!
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 09.11.2023. at 21:28

  46. #46

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Licorice prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam htjela da se otkriju koje su škole. Ali da, nije teško zaključiti pogotovo ako ste s nekom upoznati.
    Loš glas je koliko vidim i po nekim upisima na temama koje sam ovdje pretraživala. Nisu samo susjedske priče koje su šogiji donijeli.
    Moja je matematika da je vjerojatnost nasilja ili problema veća ako škola ima 4 razredna odjeljenja nego samo 2 po generaciji. Ne znam jesam li upravu. I okoliš škole koji je takav kakav je. Meni se ne sviđa. Nisam sigurna da će se skoro mijenjati a najbitniji nam je dok je klinac u produženom boravku jer će tada najviše boravit na tom igralištu.

    Ta treća je uletila u izbor nakon što su nam drugi rekli da je i ona blizu, i da je nekima s naše lokacije bila izbor. Od početka je više suprugu izbor nego meni. On ima nekoliko kolega na poslu koji su imali klince u toj školi ili još imaju. Oni su školu birali zbog obiteljske tradicije jer su je ili oni ili njihove supruge pohađali. Na taj način su i upisivali djecu.

    Blizu nam je još jedna škola, no nju nismo gledali
    Taj argument upisivanja "po obiteljskoj tradiciji" mi je najgori argument koji netko može smisliti, zaboravi ga. Atmosfera u školi se promijeni u roku 2-3 godine, kako se neće promijeniti u roku nekoliko generacija. Sad bih mogla nabrajati škole koje su nekad bile na dobrom glasu, danas to više nisu. Zaboravi to.

    Što se tiče straha od nasilja ili problema u školi s više razreda - nije ti to baš takva korelacija. Kako kaže čokolada, važnije je kakav je ravnatelj/ica i kako pristupa rješavanju problema. Možeš eventualno pogledati na webu tko čini stručnu službu škole i kolika je (sjećam se da je meni u školi mog djeteta prilično smetalo što je sva stručna služba bila pedagogica koja nije baš bila vješta u hendlanju nekih situacija - ali ta škola nije nijedna od vaše 3).

    A za jednosmjensku nastavu - i ove dvije škole koje razmatrate koje su dvosmjenske, dvosmjenske su samo za više razrede, kad je dijete već veće i nije toliko problem ako mora biti samo doma prijepodne. Niži razredi su im u jutarnjoj smjeni. Iz sadašnje perspektive, rekla bih i da je ta jednosmjenska nastava precijenjena (ali valjda zato jer smo imali situaciju "dabogda imao pa nemao" ). Puno znači kad dijete ide na dosta izvanškolskih aktivnosti pa ga treba razvoziti, i svakako puno znači za manju djecu koja se tek trebaju naviknuti na školski ritam, ali inače - nije to toliko presudno za dobro školovanje.
    Posljednje uređivanje od tanja_b : 09.11.2023. at 21:50

  47. #47

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,649

    Početno

    Citiraj Licorice prvotno napisa Vidi poruku
    Sada ste me dodatno zbunili.
    Rekli su mi da je adresa škole i pripadajući dispanzer školske medicine vezan uz adresu prebivališta. Prebivalište je ono što je na dokumentima, jel tako?
    Mi smo prošle godine prebacivali dijete u drugu školu, prijavili smo samo boravište i to na godinu dana. Poslije nas nitko više nije pitao gdje nam je boravište. Osobne ćemo mijenjati slijedeće godine kad nam isteknu.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Sep 2023
    Postovi
    28

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Licorice,
    Ma na kraju ti djdca zapravo vole ici u dvosmjensku nastavu. Velika većina njih.

    Sretno vam bilo u odabiru!
    Suzite na dvije škole, raspitajte se za ravnatelje.

    Sad u studenome ne vjerujem da je toliko vazno djetetu da zna u koje ce skolu/zgradu ici, pogotovo ako ne ide ni u kvartovski vrtic. A uskoro cete valjda izrodit ideju i finalizirat odluku.

    Sto se tice okolisa, mislim da mu previse vaznosti dajes ako mislis da ce djeca u boravku tamo provoditi sate.
    Najcesce se to ni ne stigne, dok djeca rucaju, napisu zadacu u boravku, ostane tek toliko vremena da pogledaju neki crtić i vec vrijeme kuci poc.

    Mozda bi bio ok kriterij da dijete moze za godinu dvije samo ici u skolu, da nisu neke velike prometnice od doma do skole, puno semafora, krizanja i sl. jer vrlo brzo dobiju u kontra smjeni izborne predmete a ne mozete izlaziti s posla da bi vozili dijete na njem ili informatiku.

    Moji su u velikoj skoli,pa je nesto uvijek u kontra smjeni.

    A taj neki nasilnik/nasilnici moze/mogu bit i u skoli s 2 i s 5 razreda, pravila nema.

    Sretnoo!
    Možda nisam bila dovoljno jasna. U sve tri škole se dolazi pješice, 10-12 minuta do svake. Prometnica ima koliko ima, to ne možemo izbjeći nikako. Vožnja do škole ne dolazi u obzir. Upravo iz tog razloga ne razmišljamo da ostane u školi u starom kvartu, gdje je i baka, gdje je ekipa iz vrtića i u kojoj će proći testiranje. Ne mogu se na to obvezati. Npr., ja sam danas kod kuće jer sam bolesna i nisam ih vodila u vrtić.

    Jednosmjenska nastava nije bitna, ne znam iz čega ste to shvatili. Drugi su mi savjetovali jednu smjenu jer je to kao jedino objektivno, ali to nam tek suzuje izbor na samo jednu školu. I to za onu koju mi se istovremeno savjetuje da ne biram

    Način kako provode vrijeme u produženom boravku mi se čini bitan. Ako dijete cijelo vrijeme boravi unutra i sjedi, gleda crtiće, možda bolje da ne biramo boravak. Shvatila sam da imaju barem 1 sat neobavezne igre i kada je lijepo vrijeme da su vani. To je 8-9 sati boravka u zatvorenom!

  49. #49

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Licorice prvotno napisa Vidi poruku
    Način kako provode vrijeme u produženom boravku mi se čini bitan. Ako dijete cijelo vrijeme boravi unutra i sjedi, gleda crtiće, možda bolje da ne biramo boravak. Shvatila sam da imaju barem 1 sat neobavezne igre i kada je lijepo vrijeme da su vani. To je 8-9 sati boravka u zatvorenom!
    Bitan je, ali ne bi trebao biti odlučujući u izboru škole. U produženi boravak dijete ide 2, eventualno 3 godine, a osnovna škola traje 8.
    Iz sadašnje perspektive, od produženog boravka (koji vam, čini se, i nije presudan, ako biste mogli i bez njega?) važnija bi mi bila organizacija i kvaliteta nastave u višim razredima. Ali to je nemoguće provjeriti, osim toga, dok dijete doraste do viših razreda, i to se može promijeniti.
    U stvari, čini se da je svejedno koju ćete školu od navedene tri izabrati

  50. #50

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,393

    Početno

    i ja mislim da je svejedno
    kriteriji koje sam navela: gdje idu djeca iz najbližeg okruženja (tako da dijete ima s kim ići kući barem dio puta) i da ima što manje velikih prometnica

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •