Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 127 od 127

Tema: Upis u skolu u koju ne pripadate...

  1. #101
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Možda se malo popravi situacija s nastavnicima. Državne stipendije od 600 eura 9 mjeseci (u godini) za nastavničke smjerove iz STEM područja čine dobrim pokušajem animiranja studenata. Koliko godina dobivaju stipendiju, toliko godina su obavezni raditi u školi u mjestu prebivališta.
    https://www.srednja.hr/faks/studenti...ak-nastavnika/
    Te stipendije neće ništa promijeniti. Ljudi će ostati raditi 5 godina, taman koliko im treba da shvate kako je to raditi u OŠ i koliko je kurikul debilno presložen. Zbrisat će čim istekne rok otplate.

  2. #102
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Te stipendije neće ništa promijeniti. Ljudi će ostati raditi 5 godina, taman koliko im treba da shvate kako je to raditi u OŠ i koliko je kurikul debilno presložen. Zbrisat će čim istekne rok otplate.
    Nece definitivno riješiti problem, ali ce ga smanjiti. Pogotovo izvan sveucilisnih gradova. Oni koji ne namjeravaju raditi u skoli, otkupit ce vjerojatno brzo svoje vrijeme, sumnjam da ce potrositi sve novce. To ce vjerojatno biti vecinom Zagrepcani, Splicani, Riječani i Osjecani. Od onih koji se zbilja zaposle u skoli, vjerojatno ce ipak dio ostati raditi na skolama. Zamisljam ženu u kasnim 20tim s dvoje male djece u Perušiću ili Bjelovaru ili..., kao kandidata za ostati raditi u skoli.

  3. #103
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    A u drugu ruku stipendije za nastavnike je dobro, jer bar možeš računati da ćeš posle faksa dobiti i posel

  4. #104
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Kao sto rece tanja_b prava natjecanja kreću u 7.i 8.razredu.

  5. #105
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Kao sto rece tanja_b prava natjecanja kreću u 7.i 8.razredu.
    Tako je. Moj stariji je u osnovnoj išao na Infokup, na natjecanja iz matematike i biologije, mlađi na geografiju. Zabavljalo ih je to, bez neke velike gnjavaže. Tko je htio, mogao je ići.

    Puno ovisi i o nastavnicima. Moj stariji je imao stalne zamjene iz matematike, ali je druga profesorica (koja je predavala mlađem sinu) imala grupu za pripremu natjecanja za cijelu školu. Super im je bilo.

  6. #106
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Kao sto rece tanja_b prava natjecanja kreću u 7.i 8.razredu.
    Spoiler alert

  7. #107

    Datum pristupanja
    Sep 2023
    Postovi
    28

    Početno

    Ispričavam se ako ovo nije prava tema, ne znam na kojoj drugoj da pitam a tu sam već pisala.
    Možete li mi objasniti što znače različite kratice kod nastavnika razredne nastave i postoje li razlike u njihovom radu.
    -dipl. učitelj
    -nastavnik raz. nastave
    -mag. prim. educ. , mentor
    -mag. prim. educ., savjetnik
    -mag. prim. educ.

  8. #108

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    stara nazivi za zanimanje (dipl. učitelj) i noviji nazivi (mag.prim.educ.)

    mentori i savjetnici su više stepenice, dakle učitelji su napredovali u svom zvanju.

    učitelji napreduju u svojoj karijeri nakon određenih godina staža, prikupljenih bodova itd. napredovanja vodi državna agencija
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 28.02.2024. at 15:00

  9. #109

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    https://www.ufzg.unizg.hr/wp-content..._15.5.2019.pdf

    oni s titulom nastavnika su prvostupnici (3 godine studija), a dipl. su završili i diplomski studij (3+2 godine studija)

  10. #110

    Datum pristupanja
    Sep 2023
    Postovi
    28

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    stara nazivi za zanimanje (dipl. učitelj) i noviji nazivi (mag.prim.educ.)

    mentori i savjetnici su više stepenice, dakle učitelji su napredovali u svom zvanju.

    učitelji napreduju u svojoj karijeri nakon određenih godina staža, prikupljenih bodova itd. napredovanja vodi državna agencija
    Hvala na brzim odgovorima.
    Dakle, mag. prim. educ ili učitelj je jednako dobro, a titula nastavnik je nastavnik s trogodišnjim studijem.
    Mentori i savjetnici su još bolji.

  11. #111

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    Citiraj Licorice prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala na brzim odgovorima.
    Dakle, mag. prim. educ ili učitelj je jednako dobro, a titula nastavnik je nastavnik s trogodišnjim studijem.
    Mentori i savjetnici su još bolji.

    U načelu bi trebalo biti tako, no u praksi često i nije tako.


    Zar će sada roditelji birati učitelje i po tituli?! A joj, svašta ...

  12. #112

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Licorice prvotno napisa Vidi poruku
    Mentori i savjetnici su još bolji.
    Budući da se za napredovanje u zvanje mentora i savjetnika uzimaju u obzir sve moguće aktivnosti koje nemaju veze s neposrednim radom u razredu, uopće ne mora biti da su nastavnici s tom titulom bolji za rad s djecom. Možda jesu, možda nisu. To roditeljima ne bi trebao biti nikakav kriterij.
    Moj sin je u gimnaziji imao "prof. izvrsnu savjetnicu" (najviši mogući stupanj napredovanja), i to mu je bila jedna od najlošijih profesorica. Ne samo njemu, nego i većini razreda.

  13. #113
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    U školi ne postoji nastavnik razredne nastave.
    Svi koji rade u OŠ službeno su učitelji, a oni iz SŠ nastavnici.

    Drugo su nazivi koji pišu na diplomi (po novom su svi petogodišnji - magistri svog predmeta ili područja).
    Posljednje uređivanje od čokolada : 28.02.2024. at 21:01

  14. #114
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Budući da se za napredovanje u zvanje mentora i savjetnika uzimaju u obzir sve moguće aktivnosti koje nemaju veze s neposrednim radom u razredu, uopće ne mora biti da su nastavnici s tom titulom bolji za rad s djecom. Možda jesu, možda nisu. To roditeljima ne bi trebao biti nikakav kriterij.
    Moj sin je u gimnaziji imao "prof. izvrsnu savjetnicu" (najviši mogući stupanj napredovanja), i to mu je bila jedna od najlošijih profesorica. Ne samo njemu, nego i većini razreda.
    Slažem se. Možeš dobiti neki projekt, napisati udžbenik, a istovremeno držati nastavu tako da gledaš u pod. Čak ako ti je nastavnik preaktivan izvannastavno, često ga nema pa dolaze zamjene ili djeca preko youtubea slušaju nastavu uz nadzor knjižničara i sl.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 29.02.2024. at 10:45

  15. #115
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,474

    Početno

    Citiraj Licorice prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala na brzim odgovorima.
    Dakle, mag. prim. educ ili učitelj je jednako dobro, a titula nastavnik je nastavnik s trogodišnjim studijem.
    Mentori i savjetnici su još bolji.
    Licorice, još niste ni upisali osnovnu, a toliko komplikacija, problematike, vaganja odluke....aj aj...

    Pa šta tek vama slijedi onda kroz obrazovanje djece u narednim godinama. Sorry, direktna sam.

    Daj se opustite malo, pa to je samo upis u osnovnu školu, a uglavnom ispadne kocka kakvi će biti učitelji/nastavnici, djeca u razredu, atmosfera...prilagode se djeca. Nema potrebe radit od toga takvu dramu i uopće toliko o tome kontemplirat i proučavat.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 29.02.2024. at 13:14

  16. #116

    Datum pristupanja
    Sep 2023
    Postovi
    28

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    U načelu bi trebalo biti tako, no u praksi često i nije tako.


    Zar će sada roditelji birati učitelje i po tituli?! A joj, svašta ...
    Izgleda da neki biraju.
    Hvala svima na odgovorima. Pitala sam, ne zato da ja biram po tome, nego da vidim propuštam li nešto. Po popisu učiteljica koje sada imaju prve razrede i njihovim titulama, ionako bih bolje prošla prošle godine, da biram po tituli.

  17. #117

    Datum pristupanja
    Sep 2023
    Postovi
    28

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Licorice, još niste ni upisali osnovnu, a toliko komplikacija, problematike, vaganja odluke....aj aj...

    Pa šta tek vama slijedi onda kroz obrazovanje djece u narednim godinama. Sorry, direktna sam.

    Daj se opustite malo, pa to je samo upis u osnovnu školu, a uglavnom ispadne kocka kakvi će biti učitelji/nastavnici, djeca u razredu, atmosfera...prilagode se djeca. Nema potrebe radit od toga takvu dramu i uopće toliko o tome kontemplirat i proučavat.
    Nije problem što ste direktni.
    Možda je problem i u tome što imamo previše izbora. Ili što imamo izbora.

    Ja se i dalje držim okoliša škole kao presudnog u izboru, dok je mali izjavio da mu je svako igralište ok. Pošli smo sve tri škole u krugu.
    Slažem se da je sve ostalo kocka, iako ljudi oko mene ne misle tako.
    Ne radim od upisa dramu, ne znam iz čega to zaključujete. Pitala sam jer vidim po preporukama da se i titula učiteljica gleda, meni je to do nedavno bila potpuna nepoznanica.

  18. #118

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    sami radite presing (npr. obilazak škola i pitanje djeteta za mišljenje)

    izbor škole i kako će se sve razvijati tijekom školovanja je toliko nepredvidljivo da bih vam ja odmah savjetovala da prekinete razbijati glavu
    sto je faktora uključenih u formulu i nije moguće kontrolirati

    sve preporuke uzeti s rezervom

    najbitniji su tehnički i organizacijski element (a ni to nije sve tako lako jer se stavri promijene od danas do sutra): u koju školu pripadamo po adresi, imaju li boravak ako vam treba; je li velika prometnica između doma i škole; jednosmjenska ili ne; dvorana - da ili ne; imaju li kantinu/ručak?
    i takve elemente... ovo razmišljanje o učiteljicama i biranju po titulama, preporukama, sve se to može objesiti mačku o rep (od same činjenice da se nastavnici mogu razboljeti, otići na porodiljni, prijeći u drugu školu, do djece koja će biti u razredu itd.)
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 01.03.2024. at 10:13

  19. #119
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Kao što je meni rekla jedna poznata dječja psihologinja: upišite dijete u najbližu školu kod najgore učiteljice

  20. #120

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Kao što je meni rekla jedna poznata dječja psihologinja: upišite dijete u najbližu školu kod najgore učiteljice
    slažem se
    to su obično stroge i zahtjevne koje roditelji izbjegavaju jer žele da njihova djeca sve manje rade u školi i da se dječicu tetoši i zabavlja

    ali takve drže red na nastavi i djeca izvrsno napreduju

  21. #121

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    slažem se
    to su obično stroge i zahtjevne koje roditelji izbjegavaju jer žele da njihova djeca sve manje rade u školi i da se dječicu tetoši i zabavlja

    ali takve drže red na nastavi i djeca izvrsno napreduju
    Ne nužno.
    Pisala sam i tu po forumu, i još uvijek se dobro sjećam, tako sam i ja "birala učiteljicu", tj. upisala sam dijete u najbližu školu, ali kod učiteljice za koju sam čula same hvalospjeve, a kao glavnu crtu to da je "stroga i pravedna".
    E pa, osobno iskustvo bilo je da je stroga i nepravedna, strogoću i zahtjeve je moj podnio bez problema, ali nepravednost u njezinom pristupu teško. Procvao je kad je dospio u predmetnu nastavu i riješio se učiteljice.
    Tješim se samo da bi i bez mojeg raspitivanja vjerojatno dospio kod iste učiteljice jer je to bila mala škola i djecu su grupirali prema vrtićkim grupama iz kojih su došli.
    A je li mu takva "nepravedna" učiteljica nešto bitno naštetila - dugoročno gledano, nije. Prva 4 razreda OŠ nisu baš bila idilična, ali preživio je bez većih trauma. A blizina škole je još uvijek ostala ogromna prednost.


    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    sve preporuke uzeti s rezervom

    najbitniji su tehnički i organizacijski element (a ni to nije sve tako lako jer se stavri promijene od danas do sutra): u koju školu pripadamo po adresi, imaju li boravak ako vam treba; je li velika prometnica između doma i škole; jednosmjenska ili ne; dvorana - da ili ne; imaju li kantinu/ručak?
    i takve elemente... ovo razmišljanje o učiteljicama i biranju po titulama, preporukama, sve se to može objesiti mačku o rep (od same činjenice da se nastavnici mogu razboljeti, otići na porodiljni, prijeći u drugu školu, do djece koja će biti u razredu itd.)
    S ovim se potpuno slažem.
    U školskom sustavu toliko je toga nepredvidivo da je bolje držati se onog što imate u startu, a to su tehnički detalji. Blizina škole i put do nje na prvom mjestu, organizacija nastave i boravka na drugom mjestu, a onda sve ostalo.

  22. #122
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne znam baš, kad smo mi po kvartu tražili učiteljice i raspitivali se (evo ovako kao ove kolegice forumašice danas), onda su najpopularnije bile zahtjevne učiteljice.

    Tako da ne mislim da je ova moja psihologinja to imala na umu, nego da je htjela reći ono što se i ovdje piše, a to je da mi nad školom imamo slabu ili nikakvu kontrolu i da određenom tipu roditelja (kojem i sama pripadam) to ne pada lako. Kriteriji po kojima pokušavamo napraviti te izbore su jako klimavi, svaka škola i svaka učiteljica je dovoljno dobra, tako da se vjerojatno najbolje prepustiti.

    Evo i ja sam mudrovala i birala pa sam na kraju nenamjerno poslušala savjet mudre psihologinje

  23. #123
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Ja sam bila kalkulirala koju školu, vjerojatno tu na temi, nisam sigurna više. Upisala sam dijete u bližu školu, s lošijim rezultatima u smislu uspjeha u srednjoj, nego druga koju sam razmatrala, udaljenoj nešto više od 1 km, ali velika cesta između.

    Ispalo je dobro što se učiteljice tiče. Razred sjajan, osim jednog jako teškog i prilično opasnog djeteta. Što se tiče stručnih službi daleko od optimalnog. I škola koja je blizu i favorizirana dalja imaju po dva razreda u generaciji. U nekom trenutku sam upravo zbog tog djeteta razmišljala o preseljenju svog da ga ovaj ne napravi invalidom, ispalo je da su i u favoriziranoj školi u jednom razredu imali vrlo problematično dijete. Doduše, njihove stručne službe su bolje riješile problem nego naše.

    Isto tako sam imala epizodu s mladom učiteljicom na zamjeni, ne bih sad detalje, ali sam nakon što sam ju upoznala presretna s našom učiteljicom. Da ova učiteljica mom djetetu predaje, mislim da bi uvenuo.

    Tako da ja ne bih zanemarivala učiteljicu, ali na problem s pojedinom djecom u razredu je jako teško samo gledati i nadati se da će sve dobro ispasti. Ja sam već bila kalkulirala da mi je prihvatljivije da mu slomi ruku, nego da mu oko iskopa.

  24. #124

    Datum pristupanja
    Sep 2023
    Postovi
    28

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    sami radite presing (npr. obilazak škola i pitanje djeteta za mišljenje)

    izbor škole i kako će se sve razvijati tijekom školovanja je toliko nepredvidljivo da bih vam ja odmah savjetovala da prekinete razbijati glavu
    sto je faktora uključenih u formulu i nije moguće kontrolirati

    sve preporuke uzeti s rezervom

    najbitniji su tehnički i organizacijski element (a ni to nije sve tako lako jer se stavri promijene od danas do sutra): u koju školu pripadamo po adresi, imaju li boravak ako vam treba; je li velika prometnica između doma i škole; jednosmjenska ili ne; dvorana - da ili ne; imaju li kantinu/ručak?
    i takve elemente... ovo razmišljanje o učiteljicama i biranju po titulama, preporukama, sve se to može objesiti mačku o rep (od same činjenice da se nastavnici mogu razboljeti, otići na porodiljni, prijeći u drugu školu, do djece koja će biti u razredu itd.)
    Sada će ispasti da se opravdavam, ali moram razjasniti.

    Ne radimo nikakav presing djetetu. Po savjetu stručne službe vrtića djetetu smo rekli da neće ići u školu u koju idu njegovi vrtićki prijatelji i koju će s vrtićem posjetiti.

    U novom kvartu imamo nekoliko škola i sve ih je vidio, prošao je sva igrališta. Škole su nam udaljena desetak minuta, ovisno u kojem smjeru krenemo. U starom kvartu također bi imao toliko, ako ne i više. Imaju dvorane, imaju produženi boravak do najmanje 3.razreda.

    Ja sam školu odabrala, suprug je imao u vidu treću. I povremeno me pikne i pita "a da ipak...".
    Razgovor je došao i do titula učitelja jer ovi njegovi koji biraju tu školu, biraju jer učitelji slove kao jako dobri, to se vidi i po tituli. I stvarno na popisu ih ima više nego na popisu škole koju ja biram.

    Pitala sam ovdje jer sam se htjela informirati.
    Pitam se ponekad jesam li dobro odlučila, dobro mi dođe ova razmjena mišljenja.
    Bilo bi lakše da se nisam dovela do biranja. Al sad što je tu je.

  25. #125

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj Licorice prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam školu odabrala, suprug je imao u vidu treću. I povremeno me pikne i pita "a da ipak...".
    Razgovor je došao i do titula učitelja jer ovi njegovi koji biraju tu školu, biraju jer učitelji slove kao jako dobri, to se vidi i po tituli. I stvarno na popisu ih ima više nego na popisu škole koju ja biram.

    Pitala sam ovdje jer sam se htjela informirati.
    Pitam se ponekad jesam li dobro odlučila, dobro mi dođe ova razmjena mišljenja.
    Bilo bi lakše da se nisam dovela do biranja. Al sad što je tu je.
    I mislila sam si da je biranje po tituli učitelja specifično za Treću školu ali ponavljam još jednom - to zaista uopće nije relevantno i ne treba se time opterećivati.
    Naravno da je teško odabrati, naročito ako dotad niste imali iskustva sa školskim sustavom (v. ovu staru temu, npr.). Ali mislim da, kao prvo, to uopće nije tako presudan korak kako se sad čini, a kao drugo, sve tri škole koje su vam bile u izboru su dobre i razlike između njih su finese koje sad ne možete znati i bolje je da se time ne zamarate.
    Ako si odabrala školu, onda je to to, i ne treba se više premišljati oko detalja kao što su titula učiteljice ili izgled igrališta.
    Posljednje uređivanje od tanja_b : 03.03.2024. at 22:20

  26. #126

    Datum pristupanja
    Sep 2023
    Postovi
    28

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    I mislila sam si da je biranje po tituli učitelja specifično za Treću školu ali ponavljam još jednom - to zaista uopće nije relevantno i ne treba se time opterećivati.
    Naravno da je teško odabrati, naročito ako dotad niste imali iskustva sa školskim sustavom (v. ovu staru temu, npr.). Ali mislim da, kao prvo, to uopće nije tako presudan korak kako se sad čini, a kao drugo, sve tri škole koje su vam bile u izboru su dobre i razlike između njih su finese koje sad ne možete znati i bolje je da se time ne zamarate.
    Ako si odabrala školu, onda je to to, i ne treba se više premišljati oko detalja kao što su titula učiteljice ili izgled igrališta.

    Hvala.
    Vaši odgovori značajno su mi pomogli da ustrajem u svojoj odluci i onome što sam htjela na prvu. Iako pamtim da male škole teško zadrže kadar jer si učitelji ne popune satnicu, ali to nas to čeka tek za 4 godine.
    Temu sam pročitala i lakše je kada znaš da drugi mogu komplicirati i više.
    Osobno ne bih nikada dijete vozila na drugi kraj grada. I sada nam je s vrtićem jako komplicirano a u vrtiću smo svjesno ostali. Zadnju godinu nismo htjeli mijenjati odlične tete, a mlađi možda ne bi ni dobio ponovo vrtić jer su nešto mijenjali za djecu mlađu od 4 godine. I tješim se da to što vozimo, vozimo jer ovdje ne bi dobili to što imamo.

    S druge strane, stvarno nije lako kada je u kvartu preveliki izbor.
    Posljednje uređivanje od Licorice : 06.03.2024. at 17:54

  27. #127

    Datum pristupanja
    Sep 2023
    Postovi
    28

    Početno

    I moram napisat što mi je rečeno da napišem u molbi. Ionako je jedna crtica i ne treba puno.
    -Zbog blizine kuće
    -bolje prometne povezanosti
    -raspored zvona u poslijepodnevnom turnusu (oni počinju nešto ranije nastavu nego naša matična, i ranije završe).
    Ako će nekome trebati.

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •