Pokazuje rezultate 1 do 37 od 37

Tema: Trudnica i naknada za nezaposlene?

  1. #1
    slavonka2 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Sv. Nedelja
    Postovi
    509

    Početno Trudnica i naknada za nezaposlene?

    Nisam znala kako bolje složiti naslov, ali stvar je ovakva.

    Za vrijeme trajanja trudničkih komplikacija istekao mi je ugovor na određeno, poslodavac mi ga nije produžio i ja sam sve do 45 dana prije termina poroda uredno dobivala naknadu, imala zdravstveno preko HZZO-a, no sada sam zvanično nezaposlena i ne dobivam ništa dok ne rodim i onda sam da minimalcu od 1660,00 i nešto kuna.

    Moje pitanje je - ja se sada po prvi put u životu idem prijaviti na HZZZ i zanima me da li ja svoju naknadu koju bi dobivala kao nezaposlena mogu zamrznuti?

    Jer kada mi prođe godina dana ne znam da li ću uspjeti naći posao odmah (ja bi bila najsretnija da mi ta naknada ne treba niti dana), ali nekako me strah. S obzirom kakvo je stanje s nezaposlenima, pored kredita i bebice, jadan MM će raditi 3 smjene da preživimo. Imam 5g staža, bilo bi mi žao izgubiti to pravo, a ne znam da li ga imam?

  2. #2
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Dakle, bitno je da se prijaviš na HZZO (zdravstveno osiguranje) kao nezaposlena i to u roku od 30 dana po isteku ugovora o radu.
    Ujedno prijavi se odmah i na HZZ (burza) i traži naknadu (više o tome imaš na www.hzz.hr).

    Isplate naknada funkcioniraju tako, da dokle god primaš naknadu na ime rodiljnog i roditeljskog dopusta (u tvojem slučaju bi se radilo o rodiljnoj i roditeljskoj poštedi), tvoja naknada na burzi će te čekati i biti će ti isplaćena nakon pretsanka korištenja ove.
    Ako u međuvremenu, prije početka rodiljnog dopusta počenš dobivati naknadu sa burze, ona će ti se prestati isplaćivati, čim stekneš pravo na rodiljni dopust pa nakon toga i roditeljski, a nastavit će se isplaćivati istekom ovih prava.

  3. #3
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    moja je sestra dobivala naknadu s burze u cca 900 kn, a ostatak od Hzzo, tak da baš nisam sigurna dali je mamma san je u pravu.

  4. #4
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    moja je sestra dobivala naknadu s burze u cca 900 kn, a ostatak od Hzzo, tak da baš nisam sigurna dali je mamma san je u pravu.
    a kad je to tvoja sestra dobivala? prije koliko vremena? po kojem zakonu? ako napišeš tvrdnju, molim te napiši i razdoblje.

    zakon se promijenio u 2009. i sa ostalim zakonim je usklađen. tako da sam u pravu.

  5. #5
    slavonka2 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Sv. Nedelja
    Postovi
    509

    Početno

    Joj mamma san, hvala ti puno... sada sam mirnija...Ali evo jedne dileme - opet - ja sam bez ugovora ostala 01.12.2009. i odmah sam otišla na HZZO, dobila preko njih zdravstveno i dopunsko, te dobivala naknadu... Tamo su mi rekli da tek kada mi doktor zatvori bolovanje ( tj, komplikacije u trudnoći) dođem kod njih s radnom, oni će mi zaključiti staž, i napraviti novu prijavu za zdravstveno kao nezaposlena, i tada idem na HZZZ.

    Skraćeno - ja sam ostala bez posla 01.12.2009. a s današnjim danom su mi zatvorene komplikacije... Jesam li se ja trebala prijaviti na HZZZ od 01.-30.12.2009. ? Ili su mi dobro rekli da mi od danas kreće rok od 30 dana za prijavu?

    Joj ako sam fulala i zbog toga izgubim pravo na naknadu, zabiti ću si glavu u pijesak...

  6. #6
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,486

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa Vidi poruku
    a kad je to tvoja sestra dobivala? prije koliko vremena? po kojem zakonu? ako napišeš tvrdnju, molim te napiši i razdoblje.

    zakon se promijenio u 2009. i sa ostalim zakonim je usklađen. tako da sam u pravu.
    istina bilo je to prije 2009.

  7. #7
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj slavonka2 prvotno napisa Vidi poruku
    Joj mamma san, hvala ti puno... sada sam mirnija...Ali evo jedne dileme - opet - ja sam bez ugovora ostala 01.12.2009. i odmah sam otišla na HZZO, dobila preko njih zdravstveno i dopunsko, te dobivala naknadu... Tamo su mi rekli da tek kada mi doktor zatvori bolovanje ( tj, komplikacije u trudnoći) dođem kod njih s radnom, oni će mi zaključiti staž, i napraviti novu prijavu za zdravstveno kao nezaposlena, i tada idem na HZZZ.

    Skraćeno - ja sam ostala bez posla 01.12.2009. a s današnjim danom su mi zatvorene komplikacije... Jesam li se ja trebala prijaviti na HZZZ od 01.-30.12.2009. ? Ili su mi dobro rekli da mi od danas kreće rok od 30 dana za prijavu?

    Joj ako sam fulala i zbog toga izgubim pravo na naknadu, zabiti ću si glavu u pijesak...
    Ne brini se. Napravi točno ono što su ti rekli. Pretpostavljam da su ti zaključili staž (ako nisu, napavi to u ponedjeljak) i javi seu HZZZ.

  8. #8
    slavonka2 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Sv. Nedelja
    Postovi
    509

    Početno

    mama san, bila si u pravu...ali evo za sve cure kojima će trebati.

    Kada ostanete bez ugovora na određeno a već ste otvorile trudničke komplikacije, naknada se isplaćuje skroz dok ste ne bolovanju, tj. do 45 dana prije termina ( ili 28 kao kod mene). Bitno je samo nakon što istekne ugovor otići na HZZO, tamo se prijaviti i dobijete posebno zdravstveno kao nezaposlena trudnica, i nositi svaki mjesec doznake.

    Kada vam se zatvore komplicije i donesete zadnje doznake, odmah napraviti i prijavu na HZZO kao nezaposlena, i u roku od 30 dana prijaviti se na HZZZ. Ukoliko zadovoljavate uvijete za dobivanje naknade za nezaposlene, ona se isplaćuje za razdoblje - od dana kada je zatvoreno trudničko bolovanje pa do rođenja bebe. Tada se stopira, jer dobivate naknadu kao rodilja od HZZo-a, a tek nakon što iskoristite svoja prava, najduže do godine dana za prvo dijete, ponovno vam se isplaćuje naknada za nezaposlene ako u međuvremenu ne nađete posao.

    Nadam se da ću nekome pomoći. I da....dok ste na trudničkim komplikacijama bez obzira kada vam je istekao ugovor ide vam staž sve do zatvaranja istih. kao i dok ste na rodiljnom.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    220

    Početno

    dali se mora biti prijavljen na burzu da bi se dobivala min. porodiljna naknada koja je mislim ca. 1660

  10. #10

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    220

    Početno

    i ako nisi prijavljen na burzi dali se ne dobije ništa na porodiljnom

  11. #11
    slavonka2 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Sv. Nedelja
    Postovi
    509

    Početno

    Uf, blond lady voljela bi da znam odgovor na tvoje pitanje. Jedino što znam je da kada se beba rodi MM nosi kopiju rodnog lista i rješenje od HZZZ na HZZO i tamo ispunjava zahtjev za dobivanje rodiljne naknade. Ali mislim da je možda ta povezanost između njih zbog toga što se meni rođenjem djeteta treba obustaviti naknada za nezaposlene i isplaćivati naknada za porodiljno.

    Nadam se da će ti se netko javiti tko je 100% siguran. A drugo što mogu reći je telefon i zovi. Biti će možda i neljubazni ponekad, ali jedino tako možemo saznati. sretno

  12. #12
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Blond lady,

    ako si prijavljena na burzu i imaš zdravstveno osiguranje preko HZZO-a, onda možeš ostvariti naknadu i pravo za rodiljnu i roditeljsku poštedu. Više o tome imaš ovdje : http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...2ID=&Show=2708

    ako si samo zdravstveno osigurana preko HZZO-a, nezaposelna si i nisi registrirana preko burze, nemaš učenička niti studentska prava, onda možeš ostvariti pravo na rodiljnu i roditeljsku brigu, ako imaš zadovoljene ostale uvjete. Više o tome imaš ovdje: http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...2ID=&Show=2709

    Iznos mjesečne naknade za naveden vrste prava iznosi: 1663 kune.

    Također, možeš ostvariti i jednokratnu novčanu potporu, ako imaš zadovoljene uvjete. http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...2ID=&Show=2710


    Više o svojim pravima imaš ovdje http://forum.roda.hr/threads/40121-Z...SKIM-POTPORAMA

    ili jednostavno prelistaj našu brošuricu http://issuu.com/mukica/docs/irk_pri...ibanj_2009_web

  13. #13
    Sunseeker avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    76

    Početno

    ...da ne otvaram novu temu, pitati ću ovdje, nadam se da će netko vidjeti...
    ...znači kao nezaposlena osoba imam pravo dobivati naknadu nakon što rodim, samo me zanima da li u trajanju od 6 mjeseci ili godine dana... hvala ...

  14. #14
    slavonka2 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Sv. Nedelja
    Postovi
    509

    Početno

    Nezaposlene majke

    Nezaposlene majke mogu ostvariti pravo na naknadu od dana rođenja djeteta do navršene godine dana starosti. Za blizance, treće i svako sljedeće dijete pravo na rodiljni dopust može se koristiti do navršene treće godine djetetova života.
    Nezaposlene majke imaju pravo na porodni dopust ako ispunjavaju sve sljedeće uvjete:

    -ako imaju hrvatsko državljanstvo
    -ako imaju neprekidno prebivalište u Republici Hrvatskoj najmanje tri godine prije podnošenja zahtjeva za priznanje prava na porodni dopust
    -ako su zdravstveno osigurane u Zavodu
    -ako se vode u evidenciji nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje najmanje 12 mjeseci koji prethode porodu djeteta za koje se ostvaruje odnosno pravo ili su se prijavile u evidenciju nezaposlenih osoba pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje u roku od 90 dana nakon završenog redovitog školovanja, odnosno u roku od 30 dana nakon prestanka radnog odnosa, službe ili obavljanja samostalne djelatnosti
    -ako im radni odnos ili služba nije prestala zbog toga što su otkazale ugovor o radu, odnosno službu (osim u slučaju izvanrednog otkaza ugovora o radu prouzročenog ponašanjem poslodavca) i ako im radni odnos nije prestao pisanim sporazumom o prestanku radnog odnosa, odnosno službe.


    Zahtjev
    Podnosi se nakon rođenja djeteta, u područnom uredu Zavoda nadležnom prema prebivalištu osigurane osobe.
    Zahtjev mora biti u pismenom obliku, a uz isti je potrebno priložiti sljedeću dokumentaciju:

    -fotokopiju rodnog lista za dijete ili fotokopije rodnih listova za blizance, troje ili više djece
    -fotokopiju osobne iskaznice (za majku) i potvrdu o prebivalištu
    -potvrdu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje od kada se majka neprekidno vodi u evidenciji nezaposlenih osoba
    -potvrdu Hrvatskog zavoda za zapošljavanje o visini novčane naknade koja joj se isplaćuje kao nezaposlenoj osobi
    -fotokopiju odluke o prestanku radnog odnosa.

    Na uvid je potrebno donijeti:
    -osobnu iskaznicu
    -zdravstvenu iskaznicu
    -original rodnog lista (listove) za dijete (djecu)
    -original odluke o prestanku radnog odnosa


    Visina novčane naknade je 1.663,00 kune mjesečno.U slučaju ostvarivanja novčane naknadu pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje, nezaposlenoj majci pripada pripada samo pravo na razliku od iznosa naknade koja se ostvaruje pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje do iznosa od 1.663,00 kune.

    Nezaposlene majke korisnice mirovine odnosno invalidske mirovine zbog profesionalne nesposobnosti za rad
    Navedenim kategorijama majki pripada pravo na novčanu naknadu za vrijeme korištenja rodiljnog dopusta do navršene godine dana starosti djeteta, a najviše u visini razlike između iznosa mirovine i iznosa novčane naknade od 1.663,00 kuna mjesečno.

    Evo, nadam se da sam barem malo pomogla....

  15. #15
    bambus99 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,332

    Početno

    susnseeker, slavonka2 ti je bas lipo prilozila sta ti je sve potrebno. ja sam kao nezaposlena mama dobila rjesenja hzzo-a da mi vrijedi porodiljna naknada do 18.10.2011. a rodila sam 22.10.2010. tako da prakticki, prvu godinu bebinog zivota se dobiva taj famozni minimalalc od 1663 kn.

  16. #16
    Bebinja avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Malo Misto
    Postovi
    642

    Početno

    bambus a što je sa ta četiri dana?
    tako je i meni isto u rješenju bilo naznačeno.

  17. #17
    bambus99 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,332

    Početno

    a neznam ti ni ja to. pitala sam na birou zasto tako, a oni su mi samo rekli da to ide tako i to je sve.
    mada, kad njih nesto pitam, ne dobijem bas neke odgovore,uglavnom kazu da nista ne znaju

  18. #18
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    cure rodiljni traje 6 mjeseci, a roditeljski 180 dana tako da uvijek ispadne prije bebinog rođendana...

  19. #19
    bambus99 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,332

    Početno

    Citiraj Boxica prvotno napisa Vidi poruku
    cure rodiljni traje 6 mjeseci, a roditeljski 180 dana tako da uvijek ispadne prije bebinog rođendana...
    hvala!

  20. #20
    Sunseeker avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    76

    Početno

    @slavonka2, puno hvala, sve čitko i jasno

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    39

    Početno

    bok svima, evo da se ubacim sa pitanjem jednim.. naime rodila sam 1.4., a prestala sam se javljati na biro negdje u 11 mjesecu prošle godine, jer mi je ženska tamo rekla da se ne moram doći javljati jer da ću dobiti naknadu bez obzira. sad čitam post da se moram neprekidno voditi na birou.. tko je ovdje lud.. da li gubim onda pravo?

  22. #22
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Citiraj nadia prvotno napisa Vidi poruku
    bok svima, evo da se ubacim sa pitanjem jednim.. naime rodila sam 1.4., a prestala sam se javljati na biro negdje u 11 mjesecu prošle godine, jer mi je ženska tamo rekla da se ne moram doći javljati jer da ću dobiti naknadu bez obzira. sad čitam post da se moram neprekidno voditi na birou.. tko je ovdje lud.. da li gubim onda pravo?
    Ja mislim da imas pravo na naknadu jer kad rodis tj. ostvaris pravo na naknadu kao nezaposlena rodilja ionako te odjavljuju s biroa a novce dobivas od HZZO-a, tako je meni teta na birou objasnila. Pa ti lijepo otidi na HZZO i tamo pitaj sta ti sve treba za naknadu. Idi sto prije, vjerovatno je rok 30 dana al mozda grijesim. I otidi na mirovinsko jer imas pravo na staz tih godinu dana.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    39

    Početno

    hvala puno!! da sam barem znala za staž prije, rodila sam prvo dijete 2009 ali nisam uopće pitala za to... hvala!

  24. #24
    big milky mum avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    467

    Početno

    idi ipak pitati za tu 2009 godinu-možda čak i priznaju-ne bi rekla ali ak ideš za ovo dijete si riješiti, pitaj i za ono prije! Ko zna! U evidenciji jesi-možda priznaju!

  25. #25

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    39

    Početno

    evo da javim, dakle nezaposlene žene dobivaju naknadu sve, i one koje se ne javljaju redovito na biro. a za staž nemam pravo jer sam nezaposlena.

  26. #26
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Citiraj nadia prvotno napisa Vidi poruku
    a za staž nemam pravo jer sam nezaposlena.
    Jesi sigurna u ovo? Jer ja sam bas tu na forumu nasla to za staz, ja sam isto nezaposlena, i kazem, na birou mi je zena objasnila to za naknadu i rekla da imam pravo na staz godinu dana od rodenja djeteta al da za to moram na mirovinsko.

  27. #27
    big milky mum avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    467

    Početno

    da i meni su na socjalnom rekli da imam pravo makar sam nezaposlena ali to rješava mirovinsko-isto ko i koksy

  28. #28
    bambus99 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,332

    Početno

    sta se tice staza, meni su na mirovinskom rekli prije neka 2 mjeseca da imam prvao na njega s obzirom da sam nezaposlena mama. da dodem s radnom knjizicom i svom potrebnom papirologijom nekoliko dana prije nego djete napuni 1 godinu.

  29. #29
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Citiraj bambus99 prvotno napisa Vidi poruku
    sta se tice staza, meni su na mirovinskom rekli prije neka 2 mjeseca da imam prvao na njega s obzirom da sam nezaposlena mama. da dodem s radnom knjizicom i svom potrebnom papirologijom nekoliko dana prije nego djete napuni 1 godinu.
    Jel? A ja mislila da se treba javiti kad rodim. Znaci idem prije prvog rockasa? Hvala ti za ovu info!

  30. #30
    Bebinja avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Malo Misto
    Postovi
    642

    Početno

    ja sam išla iza prvog rodjendana,mislim dva tjedna...
    prvo sam se išla prijaviti na biro pa mi je tamo službenica rekla da je rok godina dana.
    nakon toga sam išla na mirovinsko,da bi mi službenik tamo rekao da to ne zastarijeva...

  31. #31
    bambus99 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,332

    Početno

    Citiraj Bebinja prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam išla iza prvog rodjendana,mislim dva tjedna...
    prvo sam se išla prijaviti na biro pa mi je tamo službenica rekla da je rok godina dana.
    nakon toga sam išla na mirovinsko,da bi mi službenik tamo rekao da to ne zastarijeva...
    ja sam isla nesto na socijalno, pa sam bas svratila i na mirovinsko da pitam. i meni je zenska na salteru rekla da dodem nekoliko dana prije nego ce Ivan napuniti prvi rodendan. e sad, neznam dal je toliko bitno dal prije 1 rodendana ili poslin, ali u svakom slucaju opet dobro sta imamo pravo na sve to.

  32. #32

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    4

    Početno

    Ciao ljudi! evo ja cu se samo nadovezati na ovu temu kad je i moja situacija jako slicna. Roditi trebam u 11 mj. Zavrsila sam faks prosle godine i nisam se nikada prijavila na HZZ jer na pocetku nisam trazila posao(radila sam sezonski sve do kraja 10 mj. 2010) Onda nisam bila u HR par mjeseci pa nisam ni mogla traziti posao i onda sam ostala trudna! Tako da mene sada zanima..imam zdrastveno osiguranje..da li ja imam pravo na porodiljnu naknadu? Evo po ovom zakonu ja nikako ne mogu biti prijavljena na HZZ 12 mjeseci jer ako se i sad prijavim biti cu 6 mj. a to nema smisla jer niti ne trazim posao niti bi ga dobila trudna pa zasto bi se sad prijavljivala?

    - ako imaju neprekidno prebivalište u Republici Hrvatskoj najmanje tri godine prije podnošenja zahtjeva za priznanje prava na porodni dopust
    -ako su zdravstveno osigurane u Zavodu
    -ako se vode u evidenciji nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje najmanje 12 mjeseci koji prethode porodu djeteta za koje se ostvaruje odnosno pravo ili su se prijavile u evidenciju nezaposlenih osoba pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje u roku od 90 dana nakon završenog redovitog školovanja, odnosno u roku od 30 dana nakon prestanka radnog odnosa, službe ili obavljanja samostalne djelatnosti

    Hvala vam unaprijed!

  33. #33
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Luana000 prvotno napisa Vidi poruku
    Ciao ljudi! evo ja cu se samo nadovezati na ovu temu kad je i moja situacija jako slicna. Roditi trebam u 11 mj. Zavrsila sam faks prosle godine i nisam se nikada prijavila na HZZ jer na pocetku nisam trazila posao(radila sam sezonski sve do kraja 10 mj. 2010) Onda nisam bila u HR par mjeseci pa nisam ni mogla traziti posao i onda sam ostala trudna! Tako da mene sada zanima..imam zdrastveno osiguranje..da li ja imam pravo na porodiljnu naknadu? Evo po ovom zakonu ja nikako ne mogu biti prijavljena na HZZ 12 mjeseci jer ako se i sad prijavim biti cu 6 mj. a to nema smisla jer niti ne trazim posao niti bi ga dobila trudna pa zasto bi se sad prijavljivala?

    - ako imaju neprekidno prebivalište u Republici Hrvatskoj najmanje tri godine prije podnošenja zahtjeva za priznanje prava na porodni dopust
    -ako su zdravstveno osigurane u Zavodu
    -ako se vode u evidenciji nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje najmanje 12 mjeseci koji prethode porodu djeteta za koje se ostvaruje odnosno pravo ili su se prijavile u evidenciju nezaposlenih osoba pri Hrvatskom zavodu za zapošljavanje u roku od 90 dana nakon završenog redovitog školovanja, odnosno u roku od 30 dana nakon prestanka radnog odnosa, službe ili obavljanja samostalne djelatnosti

    Hvala vam unaprijed!
    Luana000, imaš pravo na rodiljnu i roditeljsku brigu (za RODITELJE IZVAN SUSTAVA RADA!) u iznosu od 1663 kune / mjesečno do djetetovog 1. rođendana ako:
    - imaš HR državaljanstvo ili status stranca s odobrenim stalnim boravkom
    - imaš neprekidno prebivalište ili stalni boravak u RH hr zadnjih 5 godina
    - si zdravstveno osgiurana u HZZO (zdravstveno osgiuranje).

  34. #34

    Datum pristupanja
    May 2011
    Postovi
    4

    Početno

    hvala puno na brzom odgovoru! da li isto mozda znate ako slucajno budem ovo lito radila sezonski 2 miseca..da li to ima kakve veze? netko mi je cak rekao da me netko prijavi da radim kod njih pa da cu onda prvih 6 mj. dobivati tu punu placu? ali koliko sam skuzila po zakonu moras imat 12 mj. neprekidnog radnog staza.

  35. #35
    bambus99 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,332

    Početno

    Citiraj Luana000 prvotno napisa Vidi poruku
    hvala puno na brzom odgovoru! da li isto mozda znate ako slucajno budem ovo lito radila sezonski 2 miseca..da li to ima kakve veze? netko mi je cak rekao da me netko prijavi da radim kod njih pa da cu onda prvih 6 mj. dobivati tu punu placu? ali koliko sam skuzila po zakonu moras imat 12 mj. neprekidnog radnog staza.
    koliko ja znam, trebas imat 9 mjeseci neprekidnog radong odnosa da bi imala porodljnu naknadu u iznosu place. ja sam isto pokusala da me netko prijavi, da dobijam vise kuna, ali su mi rekli da sto vise ne moze raditi.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jun 2011
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    1

    Početno

    Dobar dan... Evo, nova sam na forumu i freska sam trudnice.. tako da meni apsolutno nista nije jasno... pa da vas pitam- koja je razlika izmedu mjesecne naknade i jednokratne novcane potpore za novorodeno dijete?? Zasto se zove jednokratna novcana potpora? I moze li se stjeci pravo na obe naknade ili samo na jednu? Jer ja ispunjavam uvjete i za jednu i za drugu

    Takoder, danas sam cula da se po novom zakonu prije rodenja dijeteta moram vjencat'. Je li netko sta zna o tome? I hoce li moja promijena imena utjecat na prava na naknadu?

    Oprostite ako su glupa pitanja, ali stvarno ne znam sta cu. Pitala sam u HZZO i samo su mi dali zahtjev za ispunit i letak za procitat...i lagano me odj*****

  37. #37
    bambus99 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,332

    Početno

    Lora dobro nam dosla!
    evo ovako, kako sam ja upoznata: jednokratnu isplatu dobivaju SVI, to ti je u nekom iznosu od 23.. kn, toliko sam ja dobila.
    a razlika izmedu mjesecne naknade je u tome, dali radis, kolika ti je placa, ili pak ne radis. ako ne radis onda ce dobivati(od dana rodenja djeteta) do bebine prve godine 1663 kn, u koliko radis, prvih 6 mj ces dobivati onoliko kolika ti je bila placa (to bas nisam sigurna dali ide puna placa ili onaj iznos od 42.. kn, vjerojatno ce se netko javit ko bolje zna) a ostalih 6 mj bebinog zivota taj iznos padan na nekih 25..kn .
    eto nadam se sam ti pomogla koliko toliko
    Posljednje uređivanje od bambus99 : 01.07.2011. at 00:41

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •