Pokazuje rezultate 1 do 37 od 37

Tema: spavanje u zajedničkom krevetu, opasno?

  1. #1

    Početno spavanje u zajedničkom krevetu, opasno?

    MOŽE BITI I VRLO OPASNO!


    Demosnimka pokusa s lutkom (CNN) (slika se ne vidi...)
    Ako se radi o djetetu mlađem od godinu i pol, spavanje u zajedničkoj postelji može biti i iznimno opasno. Istraživanje američke komisije za zaštitu potrošača ustanovila je da svake godine u Americi 64-ero djece umre od gušenja spavajući u zajedničkoj postelji. Trećina nesreća se dogodilo tako što se jedan od roditelja u snu okrenuo i tijelom zagušio dijete, dvije trećine tako što se dijete zaplelo u krevetnu konstrukciju (rešetkice, palo između madraca i slično). Stoga je uputno da dijete spava u dječjem krevetiću koji je posebno dizajniran tako da spriječi takve nesreće.



    Ovo sam danas pročitala na HTnet-ovoj stranici (klinci, moje dijete, AP roditeljstvo). Koliko sam shvatila, Sears preporuča spavanje u zajedničkom krevetu. Ovaj mi članak izgleda vrlo alarmantan, pa me zanima što ostali misle o tome?

  2. #2

    Početno

    Štagod.

    Kao prvo, većina ljudi u HR ne kupuje dva madraca za bračni krevet nego jedan veliki, dakle nema šanse da beba propadne između njih i da se uguši...

    A za okretanje, kad se beba rodi, bez obzira gdje spava, roditelji (mama pogotovo) spavaju jako laganim snom - znanstveno dokazano - da bi mogli čut svaki bebin pokret i zvuk. Ja u najdubljem snu točno znam na koju se stranu moram okrenut da izbjegnem Karla, a najčešće kad mijenjam položaj polu-nesvjesno otvorim jedno oko i pogledam ga...MM isto ako Karlo slučajno spava između nas a ne s moje strane...

    To što je većina Amera debela i trapava i ne paze ni na sebe a kamoli na djecu je njihov problem, ali ne može se cijeli svijet povodit za njima jer oni nisu i ne mogu biti mjerilo. Jesu najjača sila (kao) na svijetu, ali to ne znači da su mjerodavni za absolutno sve.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    62

    Početno

    Gluposti,ja spavam s dvoje u krevetu i na svaki i mali šušanj se budim,imam super lagan san.
    A to o propadanju djeteta između madraca,pa to se može dogoditi samo jako neodgovornim ljudima.
    Ja imam na bračnom krevetu 2 odvojena madraca ali smo ih vezali žicom i tako ih čvrsto spojilia,ali svejedno oni nisu nikada na prijelazu nego ja i mm.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    35

    Početno

    Svašta!
    Slažem se sa Anči.
    Pretpostavljam da je onaj postotak koji su ugušili djecu svojim tijelima bili ili alkoholičari ili tako nešto, koje ne možeš probuduti ni da ispališ topom u njih, ali savjesna će majka znati svoje i partnerove spavalačke navike, pa će se u skladu sa time i ponašati.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    ne znam, meni je to isto čudno. Luka ima 2,5 godine i stalno spava s nama u krevetu. NIkad se nije dogodilo da bi ga MM ili ja pričepili ili prignječili ili da ne bi bio pokriven.
    Kad je dojio stalno je bio sa mnom u krevetu, danju i noću. Znala sam hrkati ko velika a on je cikao Kad mu je bilo dosta pljucnuo bi ciku i nastavio spavati.

    Sjećam se da je jednom moja svekrva nazvala MM-a sa svojim uobičajenim primjedbama i rekla da nek pazi da ja ne zaspim dok dojim Luku jer ga budem s cicom zagušila

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    886

    Početno

    Baš sam prije neki dan čula tu istu info. I moram priznati da mi je više puta palo na pamet (dok je moj mali miš spavao između nas) šta ako ga poklopimo ili pokrijemo sa poplunom, a on se ne zna obraniti. Naravno da se ništa ni približno nikada nije dogodilo i da smo uvijek bili savršeno okrenuti kako ne bi ugrozili malog mišića. A da i ne govorim o laganom snu i buđenju na svaki okret. Ali uz sve to, iskreno, uvijek je postojala mala bojazan da li će tako uvijek biti. I moram priznati još jedno: nema ljepšeg osjećaja nego zaspati i probuditi se uz malu štruceku kraj sebe, toplu, mirišljavu..... Joj, prekrasno!!

  7. #7
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Citiraj Oriana prvotno napisa
    Sjećam se da je jednom moja svekrva nazvala MM-a sa svojim uobičajenim primjedbama i rekla da nek pazi da ja ne zaspim dok dojim Luku jer ga budem s cicom zagušila

  8. #8
    Hanna

    Početno

    Zato smo mi kupili ovo, zove se "snuglle nest" i kosta 700 kuna:


  9. #9
    Hanna

    Početno

    Zaboravila sam napisati,....zabrinuta sam i zato smo ovo i kupili zato sto je mene i mog brata nas tata zamalo ugusio kad smo bili mali i spavali izmedju roditelja.
    Sva sreca bili smo dovoljno veliki da smo se probudili od straha i zvali mamu u pomoc jer smo zavrsili ispod tate
    Poslije toga spavali smo samo na maminoj strani,....ponekad kad smo htjeli ali nismo poslije toga zeljeli tako cesto s njima spavati jer smo se bojali da ce nas tata ugusiti, jer on spava ko trol.

  10. #10
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mislim da dr. Sears preporuca da beba/dijete, ne spava izmedju roditelja, nego na jednoj strani kreveta. Naravno da roditelji koji piju, drogiraju se ili uzimaju neke lijekove npr za spavanje ne bi trebali spavati s bebom u krevetu. Takodjer ne bi trebali koristiti jastuke za odrasle (eventualno beby jastuk - to su oni mali plosnati, ko na Hanninoj slici).
    Mi imamo dva madraca u krevetu, al nema teorije da ista upadne izmjedju. I uopce me ne zabrinjavaju ovakvi članci. Jednom sam pročitala da Ameri upozoravaju posebno da resetke na kinderbetu ne smiju biti rasirene vise od 11 cm, da beba ne gurne glavu izmedju njih. Ne znam, meni su te stvari logicne, valjda njima nisu pa im treba to posebno naglasavati.

  11. #11
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Potpuno se slažem sa svima...

    Citiraj Anči prvotno napisa
    To što je većina Amera debela i trapava i ne paze ni na sebe a kamoli na djecu je njihov problem, ali ne može se cijeli svijet povodit za njima jer oni nisu i ne mogu biti mjerilo.
    Baš tak Ne pada mi na pamet dozvolit si da mi paranoični Ameri stavljaju lude bube u glavu....

  12. #12
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Hanna, super izgleda ovo što ste kupili.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    886

    Početno

    Hana, jako simpa stvar. Do sada to nisam vidjela. Super!!

  14. #14
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Kao što je marta rekla; postoje pravila u zajednickom spavanju.

    Meni kindaci izgledaju puno opasnije od co-sleapinga.

  15. #15
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    kod nas je bio slučaj da MM u početku nije imao "osjećaj" za bebu u krevetu (čitala sam da se to kod mama puno brže razvije), ali ja sam ga srećom imala: jednom sam se probudila sekundicu prije nego što bi je on klopnuo rukom po glavi onda smo neko vrijeme ona i ja spavale u drugom krevetu (imamo ih par po stanu ), a kad više nije bila onako sitna i žgoljava, počeli smo opet svi zajedno i totalno uživali u tome. međutim, ona sada puno bolje i čvršće spava kad je sama u kindaču, a već duže vrijeme ne traži noćne podoje, tako da smo MM i ja opet sami u krevetu...

  16. #16
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    anči, sve potpisujem.

    lutonjica, zašto je to tako lose sto ste opet sami u krevetu? :D

  17. #17

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Kad je Lea s nama (nije baš uvijek jer mislim da i ona nekad bolje spava u krevetiću) ili sam ja u sredini, a Lea na kraju pa kinderbet privučem skroz do kreveta da ne padne ili se ona i ja privučemo na moju stranu, a MM na svojoj jer on ima malo čvršći san, a ja se probudim na svaki zvukić.

  18. #18
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    :D renata, zato kaj mi je to bilo tako lijepo i slatko... ali sad stvarno loše spava ako je s nama, budi se na svaki pokret i zvuk, a u kindaču hrče u komadu 11 sati

  19. #19

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    11 sati :shock: ? To si uopće ne mogu zamisliti. Lea sad spava lošije nego prije, ali 11 sati nikad. Osim kad smo promijenili klimu kad smo došli na more i to jednu noć.

  20. #20
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    čuj, ja samo čekam da počne lošije spavati jer sam čula od dosta mama da ako i spavaju super do 6, 7 mjeseci, onda počnu s noćnim buđenjima... vidjet ćemo, možda mi se posreći jedino što je do nedavno spavala od recimo 10 navečer do 9 ujutro, a sad je to od 8 do 7, 7.30 a meni to preranoooooo

  21. #21
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    šuti, molim te, mi smo već u pet na nogama laganim. ako imam sreće idemo opet pajkiti oko pola 8

  22. #22
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    U pet! majko moja :shock: Kolko ćete se vi sreće nagrabit

  23. #23

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Da, i ja sam čula da dosta beba tad počne lošije spavati. Sad više uopće ne brojim koliko puta se probudi, a nekad ni ne znam ujutro jer mi je sve bilo u nekom polusnu. Tako je, kako je. Nabavila sam The no-cry sleep solution pa ću malo prošvrljati da vidim ima li kaj za nas. Iako, već sam se navikla i nije mi neki bed.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    nama je na kursu za roditelje sta smo nedavno imali receno da se neka djeca bude u tom periodu od 6,7 mjeseci jer vise razumiju i puni su informacija pa pocimaju i sanjati i ponovo u snu prezivljavati dogadaje

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Brod na Savi
    Postovi
    82

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    čuj, ja samo čekam da počne lošije spavati jer sam čula od dosta mama da ako i spavaju super do 6, 7 mjeseci, onda počnu s noćnim buđenjima... vidjet ćemo, možda mi se posreći
    Ako cu te utjesiti, Ema sutra ima 9 mjeseci, od prvog svog dana spava cijelu noc u komadu, s tim da je kao mala bebica isla sapavati oko 20.30, a sada oko 22.30h i ujutro do 8.30 ili 9h, sa 4 mjeseca je imala fazu od 3 tjedna da se budila par puta nocu, no i to je proslo. Tako da se nemoj unaprijed bojati onih 6,7 mjeseci, kod nas toga nije bilo

    Glede spavanja u zajednickom krevetu, mi se bas ne uklapamo u AP, mi od prvog dana spavamo svatko u svom, a za zajednicko mazenje i izlezavanje, jos uvijek imamo vremena tijekom cijelog dana

  26. #26

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    A ako će nekog utješiti, Lea se noćas, sa svojih 9 mjeseci, u razmaku od 20.30. do 08.00 probudila 7 puta

  27. #27
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Ne znam. Ja imam nekakav osjecaj (mozda majcinski instinkt) dok spavam koliko se mogu okrenuti i na koju stranu i kud s rukama i nogama. I MM isto. Jest da spavamo na rubu kreveta, ali smo se vec naucili i nije nam tesko. Kad se okrecem u snu, kao da me nesto vodi da ne smijem leci na tu stranu.
    Nikad nam se nije dogodilo ni da smo Matildu okrznuli a kamoli nagnjecili, udarili ili sl.

  28. #28
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Mene su, naravno, iz početka stalno pilali u mozak 'Joj, nemoj da beba spava s vama u krevetu, možete je zgnječiti' i sl. ali mene to uopće nije tangiralo (dobro, dizalo mi je živac pa sam kipila u sebi ) jer sam znala da se Tanu kraj mene ništa ne može dogoditi - obično bih ga obgrlila rukom tako da sam ga na neki način štitila ako bi se MM okrenuo, a također bih se probudila na svaki znak da nešto nije u redu (npr. jednom sam se probudila i našla Tana -kad je bio manji - ispod dekice, ali nije mu sprečavala disanje), nije bilo šanse da nešt ne čujem.
    Sad uglavnom spavamo svaki u svom krevetu jer mali stalno kmrklja i baca se dok spava s nama... jedino ujutro oko 5 završi s nama i tak nam je super buđenje!

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    mi ponekad koristimo "gnjezdo" i instalirano je izmedju nas, a ponekad mali i ja zaspimo dok ga dojim i tad ga ne ubacujem u "gnjezdo"

    kod nas gnjezdo kosta oko 60 eura

    prema dr. searsu beba ne treba spavati sa vama u krevetu u sljedecim slucajevima:

    https://www.askdrsears.com/html/10/t102200.asp

    Do not sleep with your baby if:

    You are under the influence of any drug (such as alcohol or tranquilizing medications) that diminishes your sensitivity to your baby's presence. If you are drunk or drugged, these chemicals lessen your arousability from sleep.

    You are extremely obese. Obesity itself may cause sleep apnea in the mother, in addition to the smothering danger of pendulous breasts and large fat rolls.

    You are exhausted from sleep deprivation. This lessens your awareness of your baby and your arousability from sleep.

    You are breastfeeding a baby on a cushiony surface, such as a waterbed or couch. An exhausted mother could fall asleep breastfeeding and roll over on the baby.

    You are the child's baby-sitter. A baby-sitter's awareness and arousability is unlikely to be as acute as a mother's.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Prvo, nemojte se ljutiti na mene svi vi koji ste pobornici zajedničkog spavanja - ali ja sam naprosto paničar po prirodi. (Inače nemam ništa protiv zajedničkog spavanja - ali moj mlađi sin je to počeo s godinu i pol, vjerojatno mu (mi? :wink: ) je falila blizina kad smo prestali s dojenjem. Stariji je u 5 godina prospavao samo 1 bolesnu noć kod nas, inače mu je naš krevet trambulin.)
    Po ovim smjernicama većina mama ne bi smjela spavati s djetetom jer su "sleep deprived" iliti neispavane. A ni tate jer nisu mame.
    A gnijezdo - ne bojite li se mogućnosti da se dijete okrene i licem završi u tom pregibu - to je isto kao da leži na trbuhu s nosom u jastuku, a nitko ne bi tako ostavio dijete.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    u kakvom pregibu?

    ako si procitala i moj post onda znas kad se ne preporuca

    ako si citala ista od searsa onda takodjer znas da dijete zapravo odredjuje di ce spavati (u krevetu sa roditeljima, i svojem kreveticu u sobi sa roditeljima ili u svojoj sobi)

    ako si kliknula link koj sam nakeljila onda takodjer znas da su istrazivanja pokazala da je spavanje sa roditeljima zapravo sigurnije

    ako si panicar da li recimo izbjegavas klince pokrivati jorganom (do 3. godine klince se smije pokrivati samo dekicama jer im je kak ti pod jorganom prevruce)

    nisam bas skuzila ovo sa neispavanim mamama..... da li to znaci da ako je beba odvojena u svojoj prostoriji ti ne ustajes kad beba place jer je glada ili ima zmazanu pelenu pa se fino odmoris citavu noc?

  32. #32

    Početno

    A gle, stray, svako svome...Karlo spava s nama od prvog dana i nema šanse da ga još stavim u kinderbet...ali mu pelenu zadnju promijenim oko 23h i onda tek ujutro oko 7 kad MM ide na posao...tako nam je čak i patronažna preporučila, da ga ne razbuđujemo svako malo...a ako imaš dobre pelene neće ni osjetit do jutra.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Mene zanima sta si mislila sa ovim A NI TATE JER NISU MAME

    Ja kad sam na totalnom izmoru odem spavati sa starijom cerkom a muz spava sa Noah koji je sad 16 mjeseci i ne vidim nikakav problem u tome jer moj muz je jedina osoba pored mene same kojem vjerujem 100% sa djecom. Pa pobogu to su njihova djeca a ne samo nasa.

    Moj Noah ima 16 mjeseci i niti jednu noc nije prespavao. Budi se bukvalno zilion puta po noci a minimum je 5 ali i dalje je sa nama u krevetu jer kad vidim kako se zaplace ako se ja neokrenem a u istom je krevetu s menom mogu tek zamisliti sta bi bilo da je u drugoj sobi sam.

  34. #34

    Početno

    Mislim da je mislila da je ipak mama ta koja ima u početku definitivno najjači osjećaj za bebin položaj u određenom trenutku, dok tati treba malo više vremena da razvije to šesto čulo, a kad ga i razvije nije tako jako kao mamino...

    a jesam sad objasnila :? :wink:

  35. #35

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Napisala sam kilometarski post i onda ga izgubila...
    Anči je dobro opisala ovo s tatama. Ja sam još htjela i naglasiti da se smjernice čine malo preisključive.
    Vjerojatno nisam previše razmišljala o zajedničkom spavanju kad su dečki bili mali jer do 6 mjeseci nikako nisam uspijevala dojiti ležečki, pa to nije bila tako velika prednost. MM je kod nas bio taj koji je spavao uz kinderbet koji je bio kraj kreveta (stranica se ne spušta) i zbog mog carskog dodavao i prvog (još i radio dodatnu bočicu nakon dojenja) i drugog sina na dojenje. A to je sa starijim bilo bar 3-4 puta noću, do 9 mjeseci. Mlađi sin (2 g.) spava i sad s nama u sobi (često i krevetu) a stariji je do 2.5 godine a da nije stigao braco bi i duže. Ovako smo se bojali da će ga beba buditi, ali bio je sasvim drukčiji od prvog - vjerojatno je dio zasluge i u hranjenju na zahtjev a ne na sat zbog čega smo i formulu mogli izbaciti negdje s 2 mjeseca.
    Ja bi bila najsretnija i najmirnija da mi obojca spavaju samnom u sobi - mi spavamo s otvorenim vratima da starijeg sina čujemo ako se slučajno probudi. Iako je odmah kod nas ako nešto treba.
    Stray, hvala na linku, tek sam ga sad pročitala jer sam mislila da je u njemu samo upute za zajedničko spavanje, ali ono u zadnjem poglavlju posta, mislim zbilja je :shock: Iako je veći dio moje generacije (šezdesete) bio tako tretiran
    Svatko svojoj djeci želi najbolje, ali birajući put do toga rukovodimo se i podacima koje dobijemo od drugih. 99. godine smatralo se opasnim spavati u istom krevetu, u rodilištu i kod pedijatra se upućivalo hraniti nakon 1. mjeseca svaka 4 sata, da ne govorim o treniranju spavanja, pa imam potrebu ovdje kopirati nešto što sam našla na Strayinom linku pa dalje na SIDS:

    Especially in the first six months, avoid sleep trainers who advise you to let your baby "cry it out." Only you know what "it" is and how to respond appropriately to your baby. The first SIDS baby in my practice awakened frequently. Her mother responded intuitively to her and nursed her back to sleep. When that baby was four months of age, a friend warned this mother that she was "spoiling that baby and that she should let her cry it out." That night her cries went unanswered – permanently. While there is no scientific evidence that sleep-training causes SIDS, the memory of my first SIDS patients has made me wary of the hard-line approach to getting babies to sleep through the night.

    A što se tiče gnijezda, ja sad više ne mogu vidjeti tu sliku na postu, ali se sjećam da mi se činilo da djetetu nosić može doći (ako se okrene na trbuh pa čak i na bok) u kut koji čine podloga i ograda gnijezda, a na slici je sve djelovalo jako mekano. Zato usporedba s nosom u jastuku. Ja se nisam usudila staviti ni spužve na ogradu od kinderbeta. Dečki su spavali (mlađi i sad) u vrećama, sa dekicom preko vreće kad je zima. Prve mjesece su bili u klasičnom, ali pamučnom jastuku (moja mama sačuvala moje!) i frotirskoj laganoj vreći po vrućini. Ništa za pokrivanje nije ostajalo na njima duže od 5 budnih sekundi.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    473

    Početno

    Izgleda mi kao da sam ovdje jedina, ali mi se nikako nismo mogli naspavati kad smo bili svo troje u krevetu.
    Zato sad MM spava na kauču. :wink:

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    split
    Postovi
    91

    Početno

    mi smo četvero na krevetu od 160cm širine , tek od nedavno nam Paulo više ne dolazi noću, možda bi on to i ranije da nije braco non-stop između nas, pa proradi mali crv
    inače, mi se znamo selit po cilu noć. prvo nino zove iz svog kreveta, odem po njega, dam mu čaj, uhvati moju kosu i nastavi spavati, u međuvremenu ( do nedavno), eto Paula sa jastukom ( zove ga kušinko i nerazdvojni su), uvali se sa moje strane.
    e sad je već gužva, diže se MM i odlazi u dječju sobu, nakon nekog vremena izvučem se i ja ispod njihovih nožica, pa u drugi krevet u njihovoj sobi.
    sat kasnije smo otkriveni! eto Nina....itd

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •