Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 128

Tema: Krpelj - hitno pomoć molim

  1. #51
    Tincha avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    blizu al opet dovoljno daleko od metropole
    Postovi
    317

    Početno

    Evo sad na većini portala panika oko krpelja, pa si ti sad misli. Senzacionalistički, bez pravih uputa. Iako osobno mislim da treba zapravo potrošiti zalihe cjepiva pa se takve priče plasiraju u javnost, nije mi baš svejedno. I mene zanima dal se crvenilo može pojaviti i negdje drugdje na tijelu, sad znamo imati crvenih mrlja i od komaraca (ove godine i oni su nekak čudni), pa što zapravo treba paziti?

  2. #52
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    i mene zanima na šta i koliko dugo treba paziti

  3. #53

  4. #54

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    Znam za slučaj u Bavarskoj gdje je dijete od 10 mjeseci pobralo krpelja, i tamo su krpelja odmah dali na analizu, roditelji su platili i ustanovilo se da je zaražen ( ne znam točno čime). Dobili su upute da dva tjedna prate simptome. Zar se ne može kod nas krpelj odmah dati na analizu, pa da roditelji znaju na čemu su?

  5. #55
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Baš sam i ja gledala na tv-u o onim hospitaliziranim ljudima....pa me malo uhvatila panika. A onda si opet mislim- televizijama i portalima trebaju neke udarne vijesti pa možda od muhe prave slona. Možda je to svake godine tako, samo ne izlazi u javnost? Možda ima netko tko radi u tom sektoru pa zna malo više o tome?
    Mislim, mene je na to ponukalo to što su skoro svi zaraženi poljoprivrednici iz Slavonije...a logično mi je da oni i jesu više izloženi krpeljima nego drugi ljudi. :/

  6. #56
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Čitala sam da godišnje kod nas bude oko 30-40 slučajeva krpeljnog meningoencefalitisa i par stotina slučajeva borelioze.
    Ovo što se sad tvrdi u polusuvislim člancima po novinama je da su sadašnji slučajevi teži (?) tj. da prije nije bilo tako teških slučajeva. Ja znam i za smrtne slučajeve od krpeljnog meningoencefalitisa.

  7. #57
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    U svakom slučaju, na teletekstu su barem napisali točnu cijenu cjepiva - 225 kuna doza.

  8. #58
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Načelno se slažem da su naše novine pune senzacionalizma i da se stvari vrlo često prenapuhuju, ali voljela bih da sam znala sve ovo o čemu se ovih dana govori prije točno sedam godina kad mi je mama, ne pretjerujem, skoro umrla od onog što se kasnije pokazalo da je bila neuroborelioza. Srećom je dijagnoza nakon osam mjeseci neuspješnog "liječenja" postavljena u pet do dvanaest ali ipak na vrijeme i ona je iz bolnice izašla kao zdrava žena.

    Ja sam iz toga iskustva naučila da je pregled i rano vađenje krpelja važno, ali je barem jednako važno i praćenje stanja još dugo nakon uboda koji je izazvao pa i najmanje crvenilo ili sl. Naime, kod borelioze vrijeme inkubacije može biti i do nekoliko godina i upravo je tako bilo kod moje mame - najmanje dvije godine. Stoga smatram da je ideja o zapisivanju datuma odlična!

    Uglavnom, mogući su i netipični simptomi koji mogu biti bilo što. Inače je moja mama u životu skinula milijun krpelja jer je tata magnet za njih. Njoj je najprije mjesto uboda nakon nekoliko dana pocrvenjelo i lagano ju svrbjelo. Nije tome pridavala veću pozornost, crvenilo se za dan-dva povuklo i ona j
    e na to zaboravila. Otprilike dvije godine kasnije počela se loše osjećati, u početku se žalila na umor i povremene vrtoglavice. Tako je bilo mjesecima, nije si mogla pomoći, a liječnici su sve pripisivali menopauzi, stresu i depresiji (u to joj je vrijeme mama bila jako bolesna) i slali ju doma s antidepresivima. Nakon pet mjeseci obilaženja kojekakvih liječnika, bila je u zaraznoj, ali je otpuštena kao "neizliječena" i bez dijagnoze. Tada smo već povremeno primjećivali da na nekoliko sekundi nekako "zbrčkano" govori, a izgubila je oko 25 kg u šest mjeseci. Mjesec i pol kasnije doživjela je šok kad mi je tata imao prometnu nesreću. Dva dana kasnije primljena je u bolnicu sa simptomima tumora na mozgu, moždanog udara ili multiple skleroze. Prognoze nisu bile dobre, ali magnetska nije ništa posebno pokazala. Danima je bila na nekim antibioticima dok se jedna liječnica nije dosjetila napraviti punkciju nakon koje je utvrđeno da ima meningitis. Odmah je prevezena u zaraznu, ne baš u komi kao ovi iz današnjih vijesti, ali s njom se nije moglo razgovarati, nije prepoznavala ljude, halucinirala je i bila paranoična. Pri uzimanju anamneze, meni je na sekundu prošlo kroz glavu da mi je prije dosta vremena spominjala crvenilo od krpelja. Doktor je to zapisao i stavio upitnik pored toga i to je bio ključ za dijagnozu. Nekoliko je dana bila na onom nekom strogom odjelu, u jako lošem stanju, bez ikakvog poboljšanja. Kad je nakon mislim pet dana dobiven nalaz pretrage na boreliozu, koji je bio pozitivan, dobila je odgovarajući koktel antibiotika i doslovno u nekoliko sati došla k sebi, a u roku od tjedan dana otpuštena je kao izliječena iz bolnice.

    Ja bih danas stoga insistirala na odgovarajućim pretragama, pa čak i punkciji ako ništa drugo ne objašnjava stanje, kad bih kod bilo koga svog primijetila bilo kakve čudne promjene, a nakon uboda krpelja. Pronašla sam u nekim člancima tada da borelija može "tinjati" u tijelu i do 10 (!!!) godina, a razbuktati ju može stres ili kakva trauma. I ne mora se imati temperatura, sasvim može izostati povraćanje, ukočeni vrati (ako je riječ o meningitisu) i slični tipični simptomi. Dođe li se na vrijeme, borelioza je izlječiva.

    Jednoj je znanici dijagnosticirana prošloga mjeseca - njoj se pojavilo crvenilo po vratu i oko mjesta uboda nekoliko tjedana nakon što je skinula krpelja pa sve riješeno vrlo brzo i naravno bez ikakvih posljedica. Obje su svoje krpelje pokupile podno Medvjednice u svojim vrtovima.

  9. #59
    majoslava avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    sthlm
    Postovi
    654

    Početno

    obicno se dovoljno dobro poznaje svoje ili djetetovo tijelo da neobican novi mekani madez bude zamjetan. povecalce i pinceta su dobri alati, bolje se vidi i lakse se izvadi uljez.
    ne valja ga premazivati svim mastima, jer pod stresom moze zaraziti hranitelja. i ja, krpelji su male zivotinjice, narastu tek kad su se napili krvi do uha, zato je uvijek dobar znak kad ih se nadje i mali su.

    cjepivo ne pomaze protiv borelie, vec samo protiv krpeljskog encefalita.

    kod borelie, nakon 1-4 tjedna od ugriza, pojavi se crvenilo oko mjesta ugriza, koje s vremenom izblijedu u sredini i izgleda kao prsten okougriza. moze se pjaviti i plavkasta oteklina na usnoj resci ili na bradavici,sa otecenim obliznjim limfnim cvorovima. ili, plavkasto-crvenkaste povrsinske kozne promjene, koje s vremenom otvrdnu.
    lijeci se antibioticima.

    encefalit je upala mozdane ovojnice, sa simptomima poput umor, glavobola, visoka temperatura. nema nekog direktnog lijeka, osim opce brige za bolesnika, ali preventivno postoji cjepivo.

    sredstva protiv komaraca pomazu vrlo ograniceno. pregledavanje i odstranjivanje je zakon. i tjesiti seda je u slucaju ranog otkrivanja i kvalitetnog odstranjivanja, sansa za zarazu minimalna.

  10. #60
    majoslava avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    sthlm
    Postovi
    654

    Početno

    i ja, borelia moze biti vrlo nezgodna, i koji puta simptomi nisu prema opisu, i traje par mjeseci dok se opce stanje organizma sugcesivno pogorsava. ali takvi slicajevi nisu cesti. tu se na koncu radi o procjeni troskova, nemoguce je zadrzati na promatranju i analizi svaku osobu koja je izvadila krpelj. borelija moze dovsti npr do privremene paralize dijelova tijela, sto se obicno popravi s vremenom, ali da, kao i kod svih infekcija, uvijek postoji netko tko jako lose podnese bolest, na zalost.

  11. #61
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Jel moguce da dijete ima ugriz krpelja ako krpelj nije vidjen? Naime dijete je ugrizlo nesto - prije 3 dana na nogici otok cca 8 cm. Jucer kod dr - kaze samo oblozi s alkoholom i vodom. Danas otok u promjeru siri ali bljedji, karakteristicni prsten, u sredini nabubreno i plavo. Jel moze bit krpelj? Dijete taj ugriz inace jako svrbi.

  12. #62
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Možda je i u nekoj teoriji moguće, ali meni nevjerojatno.
    Krpelj se ne bi "iskopao" dok se pošteno ne na hrani i nabubri. U takvom nabubrelom stanju on je prilično velik i jednostavno ne vjerujem da ga vi ne biste danima primjetili na očitom mjestu kao što je nogica djeteta.

    Možda da je na glavi, a da dijete ima bujnu kovrčevu kosu, onda stvarno možda, ovako ne vjerujem.

  13. #63
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Moze biti pauk. Jako natekne, i bude tvrdo ispod ugriza i dugo svrbi. AL nije opasno.

  14. #64
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    mozda je bio pauk
    reakcija na njihov ugriz moze biti dosta dramaticna, cak i na one male kucne paucice

  15. #65
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Ima li kakav krvni test kojim se vidi infekcija borelijom? Dr na osnovu fotke sumnja na boreliju i kaze nek provjerimo u zaraznoj

  16. #66
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Možda je i u nekoj teoriji moguće, ali meni nevjerojatno.
    Moram ovo opovrgnut, samo da se netko ne zezne.
    Dijete mi se liječi od borelioze, a nismo našli krepelja, iako smo ju pregledavali nakon šume.
    dr kaže (na infektologiji) da je to uobičajeno (da ugrize i otpadne)

  17. #67
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Moram ovo opovrgnut, samo da se netko ne zezne.
    Dijete mi se liječi od borelioze, a nismo našli krepelja, iako smo ju pregledavali nakon šume.
    dr kaže (na infektologiji) da je to uobičajeno (da ugrize i otpadne)
    Nama prošle godine pedijatrica rekla da je moguće da i komarci prenesu boreliozu. Zna li netko nešto o tome?

  18. #68
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Lucija Ellen prvotno napisa Vidi poruku
    Ima li kakav krvni test kojim se vidi infekcija borelijom? Dr na osnovu fotke sumnja na boreliju i kaze nek provjerimo u zaraznoj
    može biti borelija
    otiđi na zaraznu da oni pogledaju
    izvaditi će krv i dati terapiju

  19. #69
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    može biti borelija
    otiđi na zaraznu da oni pogledaju
    izvaditi će krv i dati terapiju
    tebe nešto ureklo danas,
    post je od prije godinu dana
    Posljednje uređivanje od Tashunica : 15.04.2014. at 00:06

  20. #70
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    tebe nešto ureklo danas,
    post je od prije godinu dana

    morat ću, ako ništa, staviti crveni končić

  21. #71
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    Moram ovo opovrgnut, samo da se netko ne zezne.
    Dijete mi se liječi od borelioze, a nismo našli krepelja, iako smo ju pregledavali nakon šume.
    dr kaže (na infektologiji) da je to uobičajeno (da ugrize i otpadne)
    Uh, žao mi je. Kako ste otkrili i kako se liječi?

  22. #72

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Uh, žao mi je. Kako ste otkrili i kako se liječi?

    Specifično izgleda, teško je fulati, vide se jsno crveni krugovi koncentricno od mjesta uboda. Pojave se, čini mi se, 2-3 tjedna nakon ugriza krpelja, često ljudi nisu ni svjesni da ih je ugrizao dok se to ne pohavi. Iako, imala sam čovjeka kojeg su s Hitne sprašili s Claritinom, došao je u ljekarnu 2 dana nakon toga, već mu je bilo dosta loše. Liječi se antibiotikom, najčešće Sumamedom.

  23. #73
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Pa tako što smo vidjeli tipičan eritrem kod djeteta i odmah otišli na Mihaljević. Liječi se amoksicilinom u našem slučaju. Doze su prilično visoke.

  24. #74
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Jutros sam joj našla krpelja koji je bio toliko sitan da ga se nisam usudila skinuti, već smo otišli u KLiaćevu... no, dok smo čekali, on je otpao. Otpustili su nas doma bez uz preporuku da pratimo i to je to... ja svejedno nemam mira.

    Mogu li napraviti neki test? I gdje?


    I... obzirom da smo često u prirodi (Sljeme, Žumberak)... a i doma imamo nešto trave na dvorištu... da li mi netko može potvrditi da je lavandino ulje zbilja učinkovito?
    Da li bi pomoglo imati nasade lavande na mjestima gdje se najviše zadržavamo oko kuće na Žzmberku?

  25. #75
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Ne mozes napraviti nikakav test. Prati dijete.
    Sto se tice zastite na licu mjesta kupi neki ozbiljniji sprej protiv insekata i nakon prirode pregledaj dijete.
    ps: vadenje krpelja nije za hitnu.

  26. #76
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ja se bome našpricam s autanom. ništa natural, samo kemija, kad su krpelji u pitanju.

  27. #77
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    nije ako ga znaš izvaditi

  28. #78
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    nije ako ga znaš izvaditi
    Kako ces znati da li znas , ako ne probas?
    ovaj jadnicak je otpao od samog pogleda na njega, znaci da se nije niti uhvatio.

  29. #79
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ako ste često u prirodi razmisli o cijepljenju protiv krpeljnog meningoencefalitisa

    a krpelj koji je sam otpao vjerojatno nije ni ugrizao niti je mogao zaraziti ičim, ako je sam zaražen

    i da, slažem se, kemija kao zaštita

  30. #80
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Kako ces znati da li znas , ako ne probas?
    ovaj jadnicak je otpao od samog pogleda na njega, znaci da se nije niti uhvatio.
    Pa probala sam, na psu. Prvo smo je odveli veterinaru, a onda smo našli još krpelja i pokušavali ih sami skinuti, i mogu reći da to uopće nije jednostavno.

  31. #81
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    ps: vadenje krpelja nije za hitnu.
    Naravno da nije, sama sam sebi bila bedasta što sam ju vodila... imam dva psa i navadila sam se krpelja što sebi, što njima... ali ovaj je bio tako sitan da sam tek s jakim povećalom potvrdila da se zbilja radi o krpelju.
    Prvo sam posumnjala na krpelja, ali je bio puno presitan... pa sam pomislila da joj je madež izrastao (što je čudno za tako malo dijete i tako naglo, ali tata ih ima baš jako puno, a ona kožu ima na njega)... pa sam uzela povećalo... nisam ništa bolje vidjela, pa sam išla dedi po jače povećalo.. i tek onda mu vidjela noge. Fakat je bio mali, najmanji krpelj kojeg sam ikad vidjela.

    Ja krpelje vadim ovim http://www.otom.com/how-to-remove-a-tick imam to u dvije veličine... ali ovog nisam mogla uhvatiti ni s manjim.


    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    ovaj jadnicak je otpao od samog pogleda na njega, znaci da se nije niti uhvatio.
    Je, sam je otpao, to je bila sreća.... ali u trenu dok sam sumnjala na madež se prilično čvrsto držao.

    Imala je duge hlače, dokoljenke i gojzerice... kapu svo vrijeme...
    Nakon Žumberka smo ju dva put gledali... i MD i ja... nismo ništa našli. Moguće da ga je pokupila i u šetnji s psima jučer popodne.

    Ok, nabavljam kemiju. Puno kemije. Da li je dosta našpricati odjeću ili baš mora po tijelu?
    Mogu li ulje na tijelo, a kemiju na odjeću?

  32. #82
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    ps: vadenje krpelja nije za hitnu.
    Osim ako se ne zakomplicira.
    Meni mama vadila, glava krpelja ostala unutra, ona nije skuzila, upalilo se, noga bas jako natekla...
    Na hitnoj izvadili ostatak, ocistili, dali "crnu mast" za svakodnevno mazanje - i trebalo je jedno dva tjedna da sav gnoj ode.

    Tako da iz vlastitog iskustva mogu reci da ako netko ne zna ili se ne usudi sam vaditi krpelja, bolje da to da u ruke nekome strucnom.

  33. #83

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ja se bome našpricam s autanom. ništa natural, samo kemija, kad su krpelji u pitanju.
    Kako Rijeka stoji sa količinom tih beštija? Trebam li se zabrinuti?
    Moja V. je magnet za komarce, a bojim se da nije imuna ni na ostale insekte, pa sam stalno na oprezu.

  34. #84
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    ps: vadenje krpelja nije za hitnu.
    a ne, ne, nema šanse.
    kod nas se zbog svakog krpelja ide na hitnu,
    doduše nije ih bilo dugo :kuckuckuc:
    vjerojatno zbog kemije.

    nakon što mi je bratić završio u komi zbog KME
    nakon "izvađenog" krpelja, nema teorije da nas hitna ne vidi.

  35. #85
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    a ne, ne, nema šanse.
    kod nas se zbog svakog krpelja ide na hitnu,
    doduše nije ih bilo dugo :kuckuckuc:
    vjerojatno zbog kemije.

    nakon što mi je bratić završio u komi zbog KME
    nakon "izvađenog" krpelja, nema teorije da nas hitna ne vidi.
    Pa nece vadenje krpelja na hitnoj sprijeciti KME u slucaju da je krpelj bio zarazen.

  36. #86
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    svejedno, što je sigurno - sigurno je

  37. #87
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    svejedno, što je sigurno - sigurno je
    Je. Dok se dolazak na hitnu zbog nehitnih razloga ne pocne naplacivati.

  38. #88
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nece vadenje krpelja na hitnoj sprijeciti KME u slucaju da je krpelj bio zarazen.
    da, ak je zaražen može ga i dr House osobno zvaditi

  39. #89
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    da, ak je zaražen može ga i dr House osobno zvaditi

  40. #90
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    da, ak je zaražen može ga i dr House osobno zvaditi
    Dr. H bi bio nemalo odusevljen da mu netko u hitnu ambulantu uleti samo zbog vadenja krpelja.

  41. #91
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Sori, ali posvuda se može pročitati da krpelji baš pri vađenju ispuštaju slinu i da baš tako mogu zaraziti domaćina, i da je zato važno ne mrcvariti ga nego precizno izvaditi, ne gušiti uljem i slično.

  42. #92
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    .. a obzirom na to da ga treba izvaditi što prije, ja bih rekla da to jest hitno stanje.

    Inače kod veterinara su mi vađenje krpelja naravno naplatili.

  43. #93
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Sori, ali posvuda se može pročitati da krpelji baš pri vađenju ispuštaju slinu i da baš tako mogu zaraziti domaćina, i da je zato važno ne mrcvariti ga nego precizno izvaditi, ne gušiti uljem i slično.
    Ja sam jednom rekla muzu da vodi malog u hitnu jer su mu u vrtiću skužili da ima krpelja i da je već dugo prikopčan, da skratimo cijelu priču, jelte, i onda su na šibenskoj hitnoj tog krpelja potapali alkoholom. Na sreću nije bio zaražen ničim, al nisu mi se pokazali nešto stručni. Ja bih inače svima koji dodju na hitnu s takvim stvarima naplatila sve po što su došli. U Ši su napravili novi hitni prijem. Utukli silne pare. Samo zato da bi im duplo više ljudi sjedilo u hodniku nego prije. A kad posumnjaju da netko ima ebolu (da, ima i toga) onda ga zaključaju u prostoriju u kojoj im je telefonska centrala i mrežna oprema.
    Posljednje uređivanje od marta : 12.05.2015. at 14:09

  44. #94
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    A što sam trebala napraviti?
    Dijete je imalo krpelja kojeg nisam ja iskusna skidačica krpelja mogla skinuti alatom kojeg imam... Ostaviti da naraste?

  45. #95
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa i ja bih naplatila (a i sama bih rado platila vađenje krpelja) i svašta sam doživjela na hitnoj - npr. oca koji je doveo dijete jer mu se učinilo da su malom oči krmeljave - ali stvarno ne kužim kako bi se to podrazumijevalo da svatko zna izvaditi krpelja ??!! Ja evo ne znam, i što ću sad. Psu sam uspjela samo jednog izvaditi, ostale smo morali ostaviti. Ali psu smo odmah dali ampulu pa su ti krpelji bili mrtvi, što se sa čovjekom baš ne može napraviti.

  46. #96
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Diana72 prvotno napisa Vidi poruku
    Kako Rijeka stoji sa količinom tih beštija? Trebam li se zabrinuti?
    Moja V. je magnet za komarce, a bojim se da nije imuna ni na ostale insekte, pa sam stalno na oprezu.
    a ne znam, ima ih. al ovi naši nisu zaraženi s KME, iako ne znam za tu boreliozu. a isto su mi gadljivi. a opet ne možemo odoliti graji i šparogama. našpricali smo se svi i baš smo bili u teškom gustišu, iznad mošćenica.
    došli doma, pregledali se, okupali, bacili robu u vešmašinu.
    iako, nekako nemam neki veliki strah od krpelja. sjećam se kad sam bila u izviđačima kao dijete, na logorovanju u sloveniji, stalno smo ih imali. to su nam s pincetom izvadili ovi stariji i gotovo. nitko nije hitnu spominjao. niti zarazu. a vidim da je u sloveniji isto područje gdje ima tih zaraženih.
    nit brige nit pameti. tako je koji puta bolje :D

  47. #97
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    mima, isto se zakače na psa, bez obzira na frontline?
    mislim, ova naša ga nije pobrala, a nema di se u šumi nije zavlačila. šumi, graji, grmlju, travi, you name it
    a vidim da pas od susjede uvijek pobere u šetnji. al ne koristi frontline nego onu ogrlicu.

  48. #98
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    A što sam trebala napraviti?
    Dijete je imalo krpelja kojeg nisam ja iskusna skidačica krpelja mogla skinuti alatom kojeg imam... Ostaviti da naraste?
    Mene pitaš? Pa i ja sam dijete poslala na hitnu radi krpelja samo je ispalo da to mozda nije bilo najpametnije rješenje. Uglavnom svima bih naplatila uslugu skidanja istih. I sebi i tebi.

  49. #99
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    mima, isto se zakače na psa, bez obzira na frontline?
    mislim, ova naša ga nije pobrala, a nema di se u šumi nije zavlačila. šumi, graji, grmlju, travi, you name it
    a vidim da pas od susjede uvijek pobere u šetnji. al ne koristi frontline nego onu ogrlicu.
    Ma mislim da ne iako ljudi svašta pišu.
    Ali mi našoj nismo stavili ampulu jer se trebala kupati i šišati za par dana.

    A inače joj je uvijek zlo nakon ampule pa kao odgađamo, rastežemo, i tako nam se dogodilo da je pokupila krpelje.

  50. #100
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Mene pitaš? Pa i ja sam dijete poslala na hitnu radi krpelja samo je ispalo da to mozda nije bilo najpametnije rješenje. Uglavnom svima bih naplatila uslugu skidanja istih. I sebi i tebi.
    Ne pitam tebe... samo naglas razmišljam.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •