Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 128 od 128

Tema: Krpelj - hitno pomoć molim

  1. #101
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    da, ak je zaražen može ga i dr House osobno zvaditi
    a baš ga trebam nešto pa mu mogu usput i krpelja uvalit

    ja sam na miminom tragu, ne znam vadit, a i bojim se te male aždajice.
    to je ko s babarogom kad imaš tri godine, takav odnos imam s krpeljom.
    nek' naplate, ima tash franaka.

  2. #102

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    Moje dvije starije već imale svaka po dva krpelja ove godine.
    Ima odličan alatić za skidanje krpelja- za pse, ali ja kupila za djecu.

    Odlazak na hitnu po meni jedino ako nemaš iskustva ili ne možeš izb+vaditi, mada sam ja vidjela skidanje krpelja na hitnoj vrlo loše- ja bolje skidam...ispraksala se kod psa.
    Nema nikakvog testa za dokazivanje bolesti, niti se daju preventivno lijekovi.

    Treba pratiti nakon uboda:
    1) lajmaska bolest ili borelioza- cvrni krug oko uboda
    2) da nije meningitis- unutar mjesec dana...simptomi


    A ovo malo čudo za skidanje krpelja ima za kupiti u pet shopovima, skida se bez problema.
    Preporučila bi svima koji često borave u prirodi.
    http://www.otom.com/how-to-remove-a-tick


    Ima i sprej protiv krpelja na prirodnoj bazi
    http://www.moja-lekarna.com/p-764-fo...om-150-ml.aspx

  3. #103
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    To malo čudo je genijalno, imam 3 kompleta (veliki + mali) jedan doma, jedan u autu, jedan u kućici na Žumberku... ali ovaj nesretnik je bio premali i za manju verziju.
    Inače, ima vani za kupiti i verzija za ljude http://www.amazon.co.uk/dp/B0037DFYR...ywords=o%27tom mada mislim da je u osnovi ista, nas ovaj za životinje dobro služi za cijelu obitelj. Do danas.

    Sad me pere brija da on možda nije otpao nego se premjestio. Je da smo ju pregledali, još na hodniku u Klaićevoj... ali možda ga ipak nismo vidjeli. Kad dođem doma ide u kadu.

  4. #104
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Mislim da sam ja svojedobno zvala hitnu u pomoć, što da radim, krpelj - i oni su me sami sebi poslali . Sumnjam da djeluje lavanda kao preventiva, ja bih isto optirala na kemiju. Nadam se da će bit sve OK.

  5. #105

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    623

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    To malo čudo je genijalno, imam 3 kompleta (veliki + mali) jedan doma, jedan u autu, jedan u kućici na Žumberku... ali ovaj nesretnik je bio premali i za manju verziju.
    Inače, ima vani za kupiti i verzija za ljude http://www.amazon.co.uk/dp/B0037DFYR...ywords=o%27tom mada mislim da je u osnovi ista, nas ovaj za životinje dobro služi za cijelu obitelj. Do danas.

    Sad me pere brija da on možda nije otpao nego se premjestio. Je da smo ju pregledali, još na hodniku u Klaićevoj... ali možda ga ipak nismo vidjeli. Kad dođem doma ide u kadu.
    Meni je to predobra stvar....
    ma pere te paranoja vjerovatno....
    U kadu s njom za svaki slučaj, da umiriš sebe

  6. #106
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj freya7 prvotno napisa Vidi poruku
    A ovo malo čudo za skidanje krpelja ima za kupiti u pet shopovima, skida se bez problema.
    Preporučila bi svima koji često borave u prirodi.
    http://www.otom.com/how-to-remove-a-tick
    fakat toga ima u pet shopovima? :cool:

  7. #107
    Davina avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    214

    Početno

    Pošto smo več nemali broj imali susret sa krpeljima želim da svoje iskustvo podjelim ovdje možda nekom pomogne. Kao prvo ja bih vađenje krpelja rađe prepustila profesionalcima pa makar to bila i hitna (pod uslovom da ne vade krpelja potapanjem u alkohol)ponaravno kod tako malog dijeteta kao što je Smjehuljica.
    Poznato je da kod neadekvatnog vađenja krpelju stvaramo stres pod kojim on ispušta slinu i zarazuje nosioca, ako to već nije dotad uradio.
    Krpelj ima različite faze razvoja, pa ako su nam one poznate možda malo izgubimo strah.
    Prva faza razvoja su larve, larve su manje od 1 mm i vrlo vrlo teške za vađenje, a ako nam to ipak uspije prepoznačemo je i po tome da za razliku od odraslijih krpelja larva ima samo šest nogu. Ali važnija razlika između larve i odrasloga krpelja je u tome da smo larvi prvi domaćini i samim time mogučnost da se zarazimo je sasvim mala. Znači kod uboda larvi bez(veće) panike.
    Druga faza su takozvane Nimfe kojima smo mi drugi domaćini i koji najčešče napadaju ljude za razliku od odraslog krpelja koji rađe traže utočište u dlakavim ili pernatim bićima. Pošto smo nimfama mi drugi domačini tako je mogučnostod zaraze veća nego kod larvi. Nimfe ćemo prepoznati po veličini od 1 mm i osam nogu.
    Treća faza (i zadnja jer poslije toga se "sele" što bi princeza rekla ) je odrasli krpelj kojima bi smo mi bili treći domaćini i time imali najveću mogućnost zaraze, ali na sreću ne napadaju nas tako često kao naše kučne ljubimce.
    Znači što je krpelj manji, manja panika i obrnuto.
    Jedne prilike kad je princeza imala krpelja naš pedijatar joj je dao antibiotik za profilaksu jer nekoliko dana prije nje je doktor izvadio krpelj jednom djetetu i poslao krpelja na analizu na kojoj su potvrdili da je taj krpelj bio nosioc borelioze, što sam naravno mogla i odbiti.
    Negdje sam pročitala da jantarna ogrlica ima nešto u sebi što odbija krpelje, koliko je tome vjerovati neznam, ali od tada je i naš pas nosi, bar nemože naškoditi.
    Eto ako mi još nešto naumpadne..
    I da, Mojca nasadi ti lavandu ako ne otjera krpelje bar lijepo izgleda lijepo miriše i pomaže kod nesanice.

  8. #108
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Draga Davina, hvala na iscrpnim informacijama.

  9. #109
    Pema avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Postovi
    20

    Početno

    Evo i nase nedavno iskustvo. Malac 13 mjeseci. Pred vecer sam vidjela nesto crno, sitno iza uha. Mislila sam da je prljavstina, ali srecom tu je bio moj muz koji ima iskustva sa krpeljima pa je znao o cemu se radi. Boze, koji sok! Pokusao ga je izvaditi sa pincetom, ali nije islo. Onda smo otisli na hitnu, oni nas poslali doktorici opce medicine (pedica nije radila). Tamo su ga izvadili, ali jedva, iz vise pokusaja. Dobili smo antibiotsku mast i sutradan smo trebali pedici na kontrolu. Kod pedice su gledali dal su sve izvadili, i to je sve bilo ok. Rekla je da se javimo ako bude crveno ili se stvori ranica. Nazalost, to se ugnjojilo, valjda su oni tamo previse prckali. Dobili antibiotik, morali pratiti, ispirati sa hidrogenom i mazati. Prepala sam se, rekla je ako bude losije, odmah u bolnicu. To je na glavi, on je mali. Trebalo je nekoliko dana da vidimo poboljsanje. Ali nekako, malo po malo, je zaraslo. Za sad se jos uvijek malo crveni. Inace je rekla da mozemo vaditi i sami. Stavimo ovu antibiotsku mast 10 min da ostane bez zraka i onda zarotiramo. Ma uzas! I sad se tresem kad se toga sjetim. Pregledavamo ga redovito. Srecom, ovi nasi bodulski krpelji jos uvijek nisu tako opasni.

  10. #110
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Mi smo isto jednom mladjem dok je imao cca godinu dana otkrili minijaturnog krpelja. Izvadili ga obicnom pincetom, kao sto su meni kao djetetu cesto. Mislim da se tek bio uhvatio, lako je izasao i nije jos nabubrio.
    Da ga nismo uspjeli sami izvaditi otisli bi na hitnu.

  11. #111

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj Pema prvotno napisa Vidi poruku
    Inace je rekla da mozemo vaditi i sami. Stavimo ovu antibiotsku mast 10 min da ostane bez zraka i onda zarotiramo.
    NIKAKO NE STAVLJATI ništa na krpelja pre vađenja! Nikakvu mast, ulje, alkohol, ništa! Doktori bi bar trebalo to da znaju!
    Krpelj koji se lagano guši pod stresom ispušta pljuvačku u krv čoveka i sa njom, ako je zaražen, uzročnike borelioze.
    Zato se krpelj samo rotira i vadi pincetom.
    To je uostalom napisala i Davina, a mislim i nekoliko drugih pre nje.
    Inače, smatra se da je šansa za zarazu minimalna ako se krpelj primeti i skine u prva 24 časa od njegovog "kačenja" (tačnije, bušenja) u kožu.

  12. #112

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj pulinka prvotno napisa Vidi poruku
    NIKAKO NE STAVLJATI ništa na krpelja pre vađenja! Nikakvu mast, ulje, alkohol, ništa! Doktori bi bar trebalo to da znaju!
    Krpelj koji se lagano guši pod stresom ispušta pljuvačku u krv čoveka i sa njom, ako je zaražen, uzročnike borelioze.
    Zato se krpelj samo rotira i vadi pincetom.
    To je uostalom napisala i Davina, a mislim i nekoliko drugih pre nje.
    Inače, smatra se da je šansa za zarazu minimalna ako se krpelj primeti i skine u prva 24 časa od njegovog "kačenja" (tačnije, bušenja) u kožu.
    Meni je pao mrak na oči kad mi je sin ispričao da im je učiteljica prije prošle škole u prirodi dala savjet da krpelje skidaju tako da ih se premaže lakom za nokte
    Nekoliko puta sam mu ponavljala zašto je to krivo i zašto se to ne radi. Valjda je upamtio.

    Krpelje inače s njega skidam prstima, bez puno čeprkanja, nije dosad bilo problema. Nije ih, doduše, često imao, ali tu i tamo poneki naleti.

  13. #113
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Evo i slika o razvojnim fazama krpelja koje je Davina spomenula.
    http://www.isw-tbe.info/tbe.aspx?target=52000&l=2

  14. #114
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

  15. #115
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    ... i zanimljive tehnike uklanjanja krpelja https://www.youtube.com/watch?v=WpOyWesQtgc

  16. #116
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    I za kraj literatura za one koji žele znati više.
    http://www.ct.gov/caes/lib/caes/docu...ckhandbook.pdf

  17. #117
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku

    Krpelje inače s njega skidam prstima, bez puno čeprkanja, nije dosad bilo problema. Nije ih, doduše, često imao, ali tu i tamo poneki naleti.
    Ja koristim pincetu. I kad vadim, ako ne ide običnim povlačenjem, zakrećem polako u smjeru obrnutom od kazaljke na satu.

    Ali moram priznati da već dugo dugo nismo ulovili ni jednoga. Djeca imaju duge hlače dok idemo u šumu i to dobro djeluje. Najčešća žrtva sam ja (ljubiteljica šumskih jagoda) jer mi se obično prikvače na ruke, čak sam jednog zaradila iza uha. Kad dođem doma, temeljito sve pregledavam i perem odjeću bez obzira na to da li izgleda prljavo ili ne.

  18. #118

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo isto jednom mladjem dok je imao cca godinu dana otkrili minijaturnog krpelja. Izvadili ga obicnom pincetom, kao sto su meni kao djetetu cesto. Mislim da se tek bio uhvatio, lako je izasao i nije jos nabubrio.
    Da ga nismo uspjeli sami izvaditi otisli bi na hitnu.
    mi smo imali istu situaciju, ali ja ga bedača nisam htjela sama vaditi da nešto ne zeznem
    pa sam brzinski bedača otišla na hitnu imajući povjerenja da će oni to napraviti kako treba
    pa su ga zalijali alkoholom, ostavili da se uguši i onda izvadili
    bedača ja
    tek kad sam došla doma, čitajući, otkrila sam što smo ustvari napravili
    onda sam zvala zavod za javno zdravstvo, pričala sam sa nekim super doktorom, oni imaju podatke o zaraznosti krpelja na pojedinim područjima
    srećom kod nas nije bilo ničega i dijete je bilo okej, a bio je i nevjerojatno sićušni krpelj
    NE PREMAZIVATI KRPELJA NITI SA ČIM, NE GUŠITI GA još jednom ponavljamo

  19. #119

    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    610

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a ne znam, ima ih. al ovi naši nisu zaraženi s KME, iako ne znam za tu boreliozu. a isto su mi gadljivi. a opet ne možemo odoliti graji i šparogama. našpricali smo se svi i baš smo bili u teškom gustišu, iznad mošćenica.
    došli doma, pregledali se, okupali, bacili robu u vešmašinu.
    iako, nekako nemam neki veliki strah od krpelja. sjećam se kad sam bila u izviđačima kao dijete, na logorovanju u sloveniji, stalno smo ih imali. to su nam s pincetom izvadili ovi stariji i gotovo. nitko nije hitnu spominjao. niti zarazu. a vidim da je u sloveniji isto područje gdje ima tih zaraženih.
    nit brige nit pameti. tako je koji puta bolje :D
    Ja nisam nikad imala problema s tim stvorenjima, nikad se nisam voljela igrati u područjima obraslim travom i grmljem, valjda zato. Vjerojatno je i prije bilo manje zaraza, nego sad. Pojavile su se bolesti za koje nikad prije nismo ni čuli pa i komarci više nisu što su nekad bili, sad su tihe (zujave) ubojice.

  20. #120
    Pema avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2014
    Postovi
    20

    Početno

    Citiraj ZO prvotno napisa Vidi poruku
    mi smo imali istu situaciju, ali ja ga bedača nisam htjela sama vaditi da nešto ne zeznem
    pa sam brzinski bedača otišla na hitnu imajući povjerenja da će oni to napraviti kako treba
    pa su ga zalijali alkoholom, ostavili da se uguši i onda izvadili
    bedača ja
    tek kad sam došla doma, čitajući, otkrila sam što smo ustvari napravili
    onda sam zvala zavod za javno zdravstvo, pričala sam sa nekim super doktorom, oni imaju podatke o zaraznosti krpelja na pojedinim područjima
    srećom kod nas nije bilo ničega i dijete je bilo okej, a bio je i nevjerojatno sićušni krpelj
    NE PREMAZIVATI KRPELJA NITI SA ČIM, NE GUŠITI GA još jednom ponavljamo
    A eto vidis, meni je pedica rekla da premazemo, a kad smo dosli do doktorice opce medicine, namocili su nesto na vatu i to smo morali drzati preko krpelja. Mozda je i zato doslo do komplikacija. Cak je i meni u glavi bilo da ga se ne smije mazati. I tko je tu sad lud? Kome da ja povjerim zdravlje svog djeteta, ako ne doktorima? Jos mi je ta doktorica opce medicine rekla da malog prskam biokillom i naspricam mu i madrac s tim.... pedica me samo blijedo pogledala kad je to cula. I nas krpelj nije nabubrio, ali se nezgodno skroz uvukao u tanku kozicu iza uha. Jednostavno nismo imali srece.

  21. #121

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Meni je nevjerojatno kako se u danasnje vrijeme moze dogoditi da se borelioza zakomplicira. Ima tako specificnu sliku i lako se lijeci kad se prepozna.

  22. #122

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    Citiraj Pema prvotno napisa Vidi poruku
    A eto vidis, meni je pedica rekla da premazemo, a kad smo dosli do doktorice opce medicine, namocili su nesto na vatu i to smo morali drzati preko krpelja. Mozda je i zato doslo do komplikacija. Cak je i meni u glavi bilo da ga se ne smije mazati. I tko je tu sad lud? Kome da ja povjerim zdravlje svog djeteta, ako ne doktorima? Jos mi je ta doktorica opce medicine rekla da malog prskam biokillom i naspricam mu i madrac s tim.... pedica me samo blijedo pogledala kad je to cula. I nas krpelj nije nabubrio, ali se nezgodno skroz uvukao u tanku kozicu iza uha. Jednostavno nismo imali srece.
    kada sam izrazgovarala sa zavodom za javno zdravstvo, dr se nije mogao načuditi šta su napravili na hitnoj
    čak kažu da im šalju i upute kako postupati u određenim situacijama, između ostalog, i sa krpeljima
    ma nevjerojatno, pa čim uguglaš vađenje krpelja izbaci ti velikim slovima NE ZALIJEVATI GA..lala itd.
    ja si ne mogu oprostiti što me uhvatila takva panika i ludilo da sam odmah otrčala na hitnu, ne znam šta mi bi
    bilo je dovoljno da ukucam kako vaditi krpelja
    sva sreća, pa nije ništa bilo, živa bi se pojela

  23. #123
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je nevjerojatno kako se u danasnje vrijeme moze dogoditi da se borelioza zakomplicira. Ima tako specificnu sliku i lako se lijeci kad se prepozna.

    kad se zna da je bio ugriz krpelja i kad se pojavi tipični prsten onda je uglavnom tako kako kažeš
    i ako se zna terapija

    ali u velikom postotku, mislim i preko 50% pacijenata i ne znaju da ih je krpelj ugrizao i nekada ne obrate pažnju na kožne manifestacije, misle neka alergija....
    nije baš tako jednostavno

  24. #124
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Možda sam ga jučer pokupila ili ne nešto drugo slikali, uglavnom osjetim oteklinu

  25. #125
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Nije sigurno čiji je ubod
    Ali dobila dex, sinopen,antihistamin,antibiotik,,kremu+ obloge
    Sad napokon malo bolje

  26. #126
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Malo je vjerojatno da je krpelj, on bi otpao tek nakon što bi se dooobro napio krvi. Vidjela bi ga... Vjerojatnije je da je pauk (ako ima dvije rupice) ili neka druga beštija. Što god bilo, dobila si sve što treba.

  27. #127
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Malo je vjerojatno da je krpelj, on bi otpao tek nakon što bi se dooobro napio krvi. Vidjela bi ga... Vjerojatnije je da je pauk (ako ima dvije rupice) ili neka druga beštija. Što god bilo, dobila si sve što treba.
    ne nuzno. mene je tako ugrizao, otpao unutar nepuna 2 sata, ali dovoljno da mi boreliozu prenese

  28. #128
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Jedna je rupica, specijalistica je rekla valjda pauk, uglavnom bolje je , samo kaj me sad od dexa sve svrbi

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •