Stranica 1 od 14 12311 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 683

Tema: Uvjeti za upis u ZG Vrtić - na papiru

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    54

    Početno Uvjeti za upis u ZG Vrtić - na papiru

    Zanima me da li su uvjeti koje ima >>POJEDINI<< vrtić u skladu sa zakonom

    Da razložim:

    1. Postoji zakon:
    "Zakon o predškolskom odgoju i naobrazbi" (NN br. 10/97 i 107/07)

    2. Na njega se "NASLANJA"
    "OBAVIJEST o upisu djece u programe predškolskog odgoja i naobrazbe
    za pedagošku godinu 2010./2011. na području Grada Zagreba"

    http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=23019

    3. Tada ispunjavamo zahtijev za upis

    (http://www.zagreb.hr/UserDocsImages/...0za%20upis.DOC)

    DV Markuševec nije upisao moje dijete dvije godine za redom. (2008 i 2009) U to vrijeme smo imali dvoje djece i
    oboje bili zaposleni.
    Pošto živim u malom kvartu, znala sam za 4 obitelji čije majke ne rade,imaju 1-2 djece, a djeca su im išla u taj vrtić.
    Ne bih nikada prijavila takve obitelji, nisu oni krivi, oni su napravili samo ono što bi i ja, da sam mogla...
    Sada se samo želim zaštiti, kada me opet ne prime u vtrić.

    Kome se mogu obratiti?
    U kojim zakonskim papirima piše da se mogu tome i tome obratiti?

    Još nešto:
    DV Markuševec sada traži intervju sa djecom i roditeljima prilikom predaje zapisa.
    Zašto to ne traže svi gradski (ne-privatni) vrtići?
    U kojem je zakonskom aktu to naznačeno kao obavezno? (Htjela bi imati taj papir)
    Koji su njihove akreditacije potrebne da bi mogli "suditi" o podobnosti djeteta za vrtić?
    Gdje to piše da je tako?
    Koji elementi intervjua utječu na to da li će dijete biti primljeno ili ne?
    Tko ima akreditaciju da sudi o tome?
    Gdje su uvjeti intervjua zapisani?
    Mihaela

    Hvala svima

  2. #2

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    54

    Početno

    Nastavak...

    Ja sam nazvala "Gradski ured za obrazovanje, kulturu i šport"

    Javi se tajnica. Ja joj kažem da me zanima da li je intervju obavezan uvjet za upis djeteta u vrtić, jer ga od 4 vrtića kojima sam išla predati papire traži samo DV Markuševec.
    Te ako jest obavezan, gdje to piše.
    Ona se uznemirila i pozvala zamjenicu pročelnika (Biserka Bucković).
    Zamjenica pročelnika, vidno uzrujana, me počela napadati da zašto ja ne želim da moje dijete ode na intervju...bla, bla (uzrujanim glasom)
    Ja: odakle vam da ja ne želim intervju, mislim da je to super, samo me zanima u kojem zakonskom aktu piše da je on obavezan.
    Zamjenica: Zašto vi ne želite intrveju....bla, bla
    Ja: dapače, želim, samo me zanima gdje to piše, naime DV "Markuševec" traži intervju a ostala tri vrtića ne, pa bi htjela znati čime se rukovode..
    Zamjenica: nemožete tako, oni moraju upoznati vaše dijete..
    ...
    Na kraju me je bezobrazno skinula sa telefona, nije mi dala NITI JEDNU KONKRETNU INFROMACIJU (tipa u zakonu o.... piše to i to...)

    kada sam nazvala za pola sata, tajnica se izderala na mene i poklopila slušalicu.

    Dakle kako osoba koja ne radi u dotičnom poglavarstvu može dobiti iti jednu informaciju?!!?

  3. #3
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Obavezno se javi Transparency Internationalu, neki dan su pozivali da im se jave svi roditelji koji uoče nepravilnosti prilikom upisa.
    Možeš ostati i anonimna.
    Traži gospodina Zorislava Petrovića.

  4. #4
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mihaela lani sam zvala istu ustanovu iz sličnog razloga - naime tražili su me djetetovu medicinsku dokumentaciju kod prijave u vrtić, i nisam dobila baš nikakav konkretan odgovor, a upravo sam na tome na čemu i ti inzistirala, da mi kažu koji je to propis koji to dozvoljava i čemu takva dokumentacija i sam intervju služe.

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Moje dijete je zdravo i nismo imali nikakvu medicinsku dokumentaciju. Medjutim, pri intervjuima u razlicitim vrticima susreli smo se s pitanjima vezanima za obiteljsku anamnezu.

    U jednom vrticu, pitali su nesto u smislu "postoji li neka bolest u vasoj obitelji za koju mislite da bismo trebali znati" (bilo je bolje sroceno), a u drugom je bilo eksplicitno "boluje li itko u blizoj obitelji od neke kronicne bolesti?".

    Ja bolujem od kronicne bolesti, ali taj podatak ni na koji nacin ne utjece na boravak djeteta u vrticu niti na njegovo zdravlje, niti ima smisla da ga dijelim s osobljem vrtica. Da zelim da odgajateljice na nesto obrate paznju, svakako bih im to rekla, ali u ovoj situaciji stvarno je besmisleno.

    Medjutim, dovedena sam u situaciju da moram otvoreno lagati. Ne zato sto zelim sakriti cinjenicu da nisam sasvim zdrava nego zato sto takav podatak uopce nije bitan u tom kontekstu. Susrela sam se s bezbroj negativnih predrasuda vezanih za tu dijagnozu i ne zelim je dijeliti sa svima.

    Eto, sad sam lazljivica. (Doduse, nismo se upisali u taj vrtic ionako.)
    Posljednje uređivanje od Danka_ : 04.05.2010. at 14:52

  6. #6
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Mihaela lani sam zvala istu ustanovu iz sličnog razloga - naime tražili su me djetetovu medicinsku dokumentaciju kod prijave u vrtić, i nisam dobila baš nikakav konkretan odgovor, a upravo sam na tome na čemu i ti inzistirala, da mi kažu koji je to propis koji to dozvoljava i čemu takva dokumentacija i sam intervju služe.

    sad ću ti ja reći zašto je potrebno medicinska dokumentacija:

    moja majka je odgajateljica u vrtiću i prije par godina je imala dijete čiji su roditelji prešutjeli da dijete ima epileptične napadaje jer tko zna bili ga primili onda!!!!
    moram li ti reći koje šokove je moja majka proživjela kada se dijete počelo rušiti i tresti!!!???

    znači ako to ne traži svaki vrtić (a koliko znam uglavnom traže) onda traži onaj koji se opekao na taj način!

    a što se tiče obiteljske amneze, Danka ti si sama procjenila trebaš li reći za sebe ili ne. No postoje neke nasljedne bolesti koje bi dijete moglo imati no još do sada nije imalo simptome pa nije niti testirano. No amneza je potrebna u slučaju da se ti simptomi jave za vrijeme boravka djeteta u vrtiću pa da medicinska sestra može odmah reagirati na pravi način!


    a što se tiče intervjua, koliko ja znam provodi se u svim vrtićima (bar u onima koje koriste djeca mojih prijateljica), a pretpostavljam jednostavno da se vidi koliko dijete surađuje

  7. #7
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Boxica uoči da dokumentacija nije traženo kod UPISA djeteta u vrtić, nego kod PRIJAVE.

  8. #8
    Cocolina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    864

    Početno

    Kod prijave za vrtić ako se dobro sjećam, tražili su između svih papira i dokumentaciju da li je dijete cijepljeno, zdravo i itd.

  9. #9

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj Boxica prvotno napisa Vidi poruku
    s

    a što se tiče obiteljske amneze, Danka ti si sama procjenila trebaš li reći za sebe ili ne. No postoje neke nasljedne bolesti koje bi dijete moglo imati no još do sada nije imalo simptome pa nije niti testirano. No amneza je potrebna u slučaju da se ti simptomi jave za vrijeme boravka djeteta u vrtiću pa da medicinska sestra može odmah reagirati na pravi način!
    Ali pitanje nije bilo "postoje li nasljedne bolesti", nego ima li itko u obitelji bilo koju kronicnu bolest. Znam da nije zlonamjerno, ali je jako nespretno tako pitati. Problem je u tome sto mi nisu ostavili mogucnost da sama procijenim, nego su trazili eksplicitno da im kazem sve, ili da lazem. Pa sam si sama stvorila tu mogucnost vlastite procjene, odnosno lagala sam.
    Posljednje uređivanje od Danka_ : 04.05.2010. at 16:29

  10. #10
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Boxica uoči da dokumentacija nije traženo kod UPISA djeteta u vrtić, nego kod PRIJAVE.

    pa naravno da traže kod prijave da unaprijed znaju na što da se pripreme i da u slučaju potrebe osiguraju dodatnu osobu za neke (recimo teže) slučajeve.

    u dotičnom vrtiću su u susjednoj grupi blizanci: curica je ok no kod dječaka je došlo do nekih problema i malom su morali osigurati dodatno i volontera-fizijatra za rad.
    I vrtić je imao vremena naći podobnu osobu od 5 mjeseca kada su prijave do 9 kada je službeno potpisivanje ugovora o korištenju usluga vrtića

  11. #11
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    Obavezno se javi Transparency Internationalu, neki dan su pozivali da im se jave svi roditelji koji uoče nepravilnosti prilikom upisa.
    Možeš ostati i anonimna.
    Traži gospodina Zorislava Petrovića.

    mihaela je zvala TIH prije nego je napisala ovaj post i tramo su joj rekli da se javi rodi

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    95

    Početno

    Ove godine pri prijavi nije potrebna potvrda pedijatra da je dijete zdravo kao što je to bilo prošle godine - sada je potrebno donijeti tu potvrdu tek ako se dijete upiše u vrtić.

    S druge strane, mogu vam reći na temelju upitnika za dva vrtića u koje ćemo predati zahtjev, količina informacija koju pojedini vrtić traži kod prijave značajno se razlikuju. Moj je dojam da sastavljanje tog upitnika ostaje u potpunosti na volju pojedinom vrtiću. Naime, prvi vrtić za koji smo zainteresirani uz pitanja koja imaju svi vrtići (onaj generalni zahtjev koji se može skinuti s weba) ima još samo jedno dodatno pitanje vezano za posebne programe koji se u tom vrtiću nude. Za drugi vrtić je uz generalni zahtjev potrebno popuniti i upitnik na ČETIRI STRANE uključujući pitanja da li posjedujemo svoju kuću/stan, da li živimo u bračnoj ili vanbračnoj zajednici, da li je trudnoća bila rizična, kakv je bio porod, brojna pitanja o motoričkom razvoju djeteta i navikama djeteta itd - uz napomenu da je "obavezno priložiti svu medicinsku i drugu potrebnu dokumentaciju o djetetu".

    Inače meni ni sa ni bez intervjua nije jasno prema kojim se kriterijima slaže lista kod upisa u vrtić - na primjer, suprug i ja smo oboje zaposleni, a ostale "prednosti" za upis nemamo (samohrani roditelj i slično) - takva je situacija pretpostavljam kod većine roditelja koji predaju zahtjev - i sad, tko i kako odlučuje koje će od te djece s istim formalnim uvjetima za upis biti upisano odmah ili će biti prvo ili stoto na listi čekanja? Zar je, bez obzira na to da li je bilo intervjua ili nije, moguće dobiti obrazloženje zašto je vaše dijete "bolje" ili "lošije" od ostale djece na listi (mislim na djecu s istim formalnim uvjetima za upis)?

  13. #13
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno

    Mene živo zanima na koju foru je vrtić kompetentan uzimati i tumačiti anemnezu? Zato što imaju zaposlenu med. sestru?
    Pa pedijatar je taj koji prati zdravstveno stanje djeteta i u svojoj potvrdi za vrtić (prijavu, upis, kajgod) treba navesti ako smatra da je nešto od toga relevantno za boravak u vrtiću.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    54

    Početno

    Pozdrav svima

    Ja se samo želim zaštititi u slučaju da mi dijete ne bude primljeno u vrtić.
    Želim imati sve dokumente koji propisuju kriterije za upis djeteta u vrtić (zakone, odluke lokalne zajednice : za Zagreb).
    Htjela bi to imati na jednom mjestu.

    Naime gradski vrtići koje financiramo SVI MI ne mogu imate SVOJE OSOBNE PREFERENCIJE prilikom izbora djece.


    Primjer;

    1.obitelj X ima dijete od 2 godine koje je neki nadri-psiholog proglasio hiperaktivnim (by the way hiperaktivnost ne postoji
    kao takva u medicini, to je termin koji su izmislile farmaceutske kompanije da prodaju milijarde dolara količina antidepresiva
    djeci... većina ljudi kada čuje neku tezu dovoljan broj puta, vjeruje da je to činjenica, moja djeca nisu prozivana "hiperaktivnom",
    ali mi se to učinilo kao dobar primjer)

    2.Vrtić zatraži intervju/anamnezu/whatever-else i dozna da je neki pedagog ili psiholog prozvao dijete hiperaktivnim (liječnici rijetko potpisuju takav nonsense), uzme to kao činjenicu

    3.Vrtić da prednost djeci koja nisu prozvana "hiperaktivna", djeci koje je Mate iz moje ulice prozvao "mtvim puvalima"

    4.Dijete nije primljeno


    Šta može roditelj tog djetea:

    1.Roditelj nađe neki zakonski akt ili odluku lokalne samouprave koja kaže da djeca koja nisu prozivana kao hiperaktivna imaju prednost nad drugom djecom. (by the way takav akt ne postiji...) Roditelj sada može ići na instancu više i postavitati pitanje da li je takav akt (dokument, ćitaba) utemeljen.. (Možda neki vrtić ima u svom statutu da preferira djecu crvene kose, ali onda taj
    vrtić MORA BITI PRIVATNI, a ne financiran solidarnošću svih naših džepova)

    2. Roditelj ne nađe nikakav papir i ŠTA SAD!!!
    Roditelj ne zna što napraviti, nema nikakve informacije. Ide od jedne "uprave" do druge gdje administracija s njim
    igra ping-pong. TOGA SE JA BOJIM I TO ŽELIM IZBJEĆI!!!.


    Ajmo pokušati na ovom forumu skupiti sve dokumente koji propisuju upis djece u vrtić. Dokumente koje možemo isprintati, proučiti i upotrijebiti kao zaštitu svoje obitelji protiv nepotizma.

    Ja sam do sada skupila slijedeće:

    1."Zakon o predškolskom odgoju i naobrazbi" (NN br. 10/97 i 107/07)
    http://www.dijete.hr/attachments/087...0NAOBRAZBI.pdf

    2."OBAVIJEST o upisu djece u programe predškolskog odgoja i naobrazbe
    za pedagošku godinu 2010./2011. na području Grada Zagreba"
    http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=23019

    3.PRAVNA PRAVILA NA KOJIMA SE TEMELJI PREDŠKOLSKI ODGOJ I NAOBRAZBA
    izvadak sa seminara za ravnatelje predškolskih ustanova
    http://www.azoo.hr/admin/fckeditor/F...%20pravila.ppt

    Dodajte još nešto ako imate...

    Pozdrav svima

  15. #15

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    460

    Početno

    ja imam posve suprotno iskustvo sa Gradskim uredom, zahvaljujući njima sam i upisala dijete. Nakon isteka roka za prijave zvala sam kako bi mi objasnili ono što me zanimalo (prvenstveno vezano za spomenutu med. dokumentaciju i kriterije van one tri kategorije koje automatski ostvaruju prednost). par ljudi (točnije žena) me saslušalo, dok na kraju nisam dobila osobu koja mi je mogla dati kompetentne informacije koje su se pokazale neprocjenjive. moje dijete se na kraju upisalo, uz ispriku vrtića zbog propusta.

    medicinsku dokumentaciju traže i zato što od prošle godine djeca sa poteškoćama u razvoju imaju neku manju prednost, samo što će tada u tu grupu biti upisan manji broj djece.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    54

    Početno

    Hi Lapis

    Super, baš mi je drago za tebe. Imam par pitanja:

    1. Da li si prvo pisala žalbu?
    2. Kome, vrtiću ili Gradskom uredu?
    3. Kako se zove osoba koja ti je dala KORISNE informacije? (mene su razvlačili od tajnice, pravnice... bez iti jedne korisne inf, ali ja sam zvala telefonski)

    Thanks

  17. #17
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    mene posebno živcira što svaki vrtić ima svoj dodatni upitnik. u natječaju koji je izdao grad zagreb postoji obrazac i popis dopunske dokumentacije koja bi trebala biti dovoljna. ja sam jutros bila u 4 vrtića (gradska) i svugdje sam morala ispuniti dodatni obrazac, koji je manje- više sličan i ponavlja se dio stvari iz osnovnog obrasca. Zašto onda grad fino ne propiše jedinstveni obrazac za SVE gradske vrtiće?
    plus, ove godine nije potrebno kod prijave donositi potvrdu od pedijatra, ali recimo u Sopotu formular traži da se upišu sva cijepljenja s datumima. (sreća da se sjećam od prošle godine i da sam uzela knjižicu cijepljenja, pa nisam hodala bez veze). i oni su nas jedini zvali na inicijalni razgovor, a tamo recimo imamo najmanje šanse jer to nije naš kvart

  18. #18

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb - Sesv.
    Postovi
    284

    Početno

    Mene osobno jako je uzrujala tajnica jednog vrtića kad je napomenula da ove godine za upis trećeg djeteta traže, ne samo potvrdu o zaposlenju roditelja, nego i potvrdu da je majka nakon godinu dana porodiljnog dopusta isti i prekinula, tj. vratila se na posao. Mislim da se taj uvjet kosi sa svim zakonima, i da nikoga nije briga kada će netko prekinuti svoj porodiljni dopust. Iznervirana sam time, pogotovo što sam prisiljena prekinuti porodiljni kako ne bih izgubila posao. Svi su prestrali biti socijalno osijetljivi, a društvo nam je otišlo k vragu....

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    a kak oni mogu provjeriti dal si ti prekinula porodiljni, btw. tvoj još nema ni godinu, a do jeseni možeš i "prekidati i vraćat se " još par puta.

  20. #20
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

  21. #21
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Citiraj Anka prvotno napisa Vidi poruku
    Mene osobno jako je uzrujala tajnica jednog vrtića kad je napomenula da ove godine za upis trećeg djeteta traže, ne samo potvrdu o zaposlenju roditelja, nego i potvrdu da je majka nakon godinu dana porodiljnog dopusta isti i prekinula, tj. vratila se na posao. Mislim da se taj uvjet kosi sa svim zakonima, i da nikoga nije briga kada će netko prekinuti svoj porodiljni dopust. Iznervirana sam time, pogotovo što sam prisiljena prekinuti porodiljni kako ne bih izgubila posao. Svi su prestrali biti socijalno osijetljivi, a društvo nam je otišlo k vragu....
    u upisnom listu inače piše navedeno da li otac ili majka ( ne piše strikno majka, ni za treće djete) ima koje od roditeljkog prava i do kad.

    3. Da li majka – otac ima rješenje o korištenju rodiljnog ili roditeljskog dopusta ili drugog prava iz
    Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama (NN 85/08):
    DA, naziv prava __________________________________________________ _______________,
    odobreno korištenje prava u razdoblju od ____________________ do ____________________

  22. #22

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb - Sesv.
    Postovi
    284

    Početno

    jelena.O, mimo ovog formulara traže pisanu potvrdu od poslodavca da sam prekinula porodiljni dopust nakon prve godine. Ja, kao majka troje djece imam pravo na porodiljni dopust u trajanju od tri godine.
    Također, zbilja sam iznervirana činjenicom da je poslodavac jasno i glasno dao ultimatum da ukoliko ću koristiti sve tri godine porodiljnog (bez obzira što zna da imam troje male djece), da se više niti ne moram vraćati na posao, već samo po radnu knjižicu.
    Bez obzira na recesiju, krizu ili kako vi to već zvali, jednoj obitelji - majci se ne ostavlja nikakav izbor, već mora birati između odlazaka na posao i ekzistencije, tj. pojma da sama zarađuje novac za obitelj, ili da se odrekne u potpunosti posla i ostane s obitelji.
    Moj plan je bio iskoristiti min. dvije i pol godine porodiljnog, iskučivo radi djece, da ovo dvoje malih ipak malo "stasaju" prije odlaska u vrtić i mog odlaska na posao, ali što sada?!?
    Naravno da su mi djeca važnija od bilo čega, ali moram razmišljati i o sebi. Čisto sumljam da ću više ikada naći tako dobro plaćen posao.

  23. #23
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    TREBAMO DVA ISKUSTVA S UPISIMA U VRTICE, INTERVJUIMA I NEJASNIM KRITERIJIMA
    ZA HTV, HRVATSKA UZIVO
    molim javite mi se do sutra
    snimanje bi bilo u ponedjeljak

  24. #24

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Anka, razumijem da se ljutiš na poslodavca, ali ne razumijem zašto si se uzrujala u vrtiću? Meni se čini normalnim da traže i tu potvrdu o prekidu porodiljnog, to je isto kao i potvrda o zaposljenju. Znači ako moraš na posao - dijete treba u vrić. Ako si na porodiljnom - dijete čuvaš doma.
    A obzirom na tvoju situaciju sa poslodavcem, te obzirom da ćeš stvarno prekinuti porodiljni, zašto ti je problem odnjeti i tu potvrdu u vrtić?

    Oprosti na pitanju, ne želim provocirati ili te uzrujavati, samo mi se čini da je tvoja ljutnja sada usmjerena na sve strane.

  25. #25
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Pitanje u vezi porodiljnog.

    Ja sam na porodiljnom s mlađim djetetom i ostajem do ljeta. Drugi dio neću koristiti. Od 9mj. kada počne sezona vrtića, ja ću raditi.

    E sad - kako da to označim na prijavi (za starijeg)? Mogu napisati da koristim porodijski u trajanju od 5,5mj., od 3-8 mj, no kako oni mogu biti sigurni da neću koristiti i drugi dio? Ispast će da muljam. Znači da garant uopće nećemo ući u konkurenciju.

  26. #26
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Citiraj Anka prvotno napisa Vidi poruku
    jelena.O, mimo ovog formulara traže pisanu potvrdu od poslodavca da sam prekinula porodiljni dopust nakon prve godine. Ja, kao majka troje djece imam pravo na porodiljni dopust u trajanju od tri godine.
    Također, zbilja sam iznervirana činjenicom da je poslodavac jasno i glasno dao ultimatum da ukoliko ću koristiti sve tri godine porodiljnog (bez obzira što zna da imam troje male djece), da se više niti ne moram vraćati na posao, već samo po radnu knjižicu.
    Bez obzira na recesiju, krizu ili kako vi to već zvali, jednoj obitelji - majci se ne ostavlja nikakav izbor, već mora birati između odlazaka na posao i ekzistencije, tj. pojma da sama zarađuje novac za obitelj, ili da se odrekne u potpunosti posla i ostane s obitelji.
    Moj plan je bio iskoristiti min. dvije i pol godine porodiljnog, iskučivo radi djece, da ovo dvoje malih ipak malo "stasaju" prije odlaska u vrtić i mog odlaska na posao, ali što sada?!?
    Naravno da su mi djeca važnija od bilo čega, ali moram razmišljati i o sebi. Čisto sumljam da ću više ikada naći tako dobro plaćen posao.
    A jel bi on pristao da ideš na polovično radno vrijeme, recimo od jeseni ili od druge jeseni, a da si dotle na porodiljnom?

  27. #27
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    TREBAMO DVA ISKUSTVA S UPISIMA U VRTICE, INTERVJUIMA I NEJASNIM KRITERIJIMA
    ZA HTV, HRVATSKA UZIVO

    snimanje bi bilo u ponedjeljak
    žene, stvarno nema smisla da stalno ja idem pred kamere vezano uz ovu temu, a moje oboje djece primljeno bez problema
    mora netko sa iskustvom izaći pred kamere inače se nikada ništa promijeniti neće
    ne možemo očekivati da itko išta mijenja ako se čini kako je sve u redu
    pisanje po forumima ne pomaže, to su priiče skrivene iza nickova i nemaju nikakvu težinu; svaka od njih može biti rekla-kazala

  28. #28
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    i ovo može biti snimano s leđa
    snimanje bi bilo u utorak

  29. #29
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    nitko?
    pomislim nekad da ovakva pisuckanja po forumu nisu stvarna, sto ocekujete od pisuckanja, sto ocekujete od nas ako za svoje dijete i za buducnost mozda svog posla ne zelite izjaviti u medijima da imate problem?

    ako nitko o problemima ne prica javno, oni koji odlucuju i mogu se praviti da ih nema

    razocarana sam uzasno

  30. #30

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb - Sesv.
    Postovi
    284

    Početno

    Ne znam tko bi se ovdje trebao osjećati prozvanim (možda ja?), ali razumijem vaše razočaranje. Trudite se utjecati i mijenjati procese nabolje, no jasno je da to ne možete sami.
    S druge strane, pak, ljudi imaju svoje razloge radi kojih ne žele stati pred kamere i iznijeti probleme na koje su naišli. A forum i pisuckanja po forumu... nisu to samo pusta pisuckanja....

  31. #31
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    ja nisam (prije 3 godine) imala loša iskustva sa upisom u vrtić, već dapače samo dobra!
    od 3 DV za koja smo predali molbu (Izvor, Krijesnice i Petar Pan) upali smo u sva 3!

  32. #32
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Anka prvotno napisa Vidi poruku
    A forum i pisuckanja po forumu... nisu to samo pusta pisuckanja....
    Nažalost, ja ću sutra pred kamerama morati izreći baš tu sumnju
    Jer je moje oboje djece upisano bez problema.
    I djeca mojih prijateljica.

    Znam da nisu svi vični kamerama i da imaju svoje razloge, ali ako se nudi da sve bude anonimno, zatamnjeno, izmijenjena glasa...
    Što da JA mijenjam kada je meni dobro?!
    Eno, moje dijete je u jaslicama i uživa sa svojim predivnim tetama

    A ja ipak idem pokušati promijeniti.
    Ali ne znam - što
    Posljednje uređivanje od apricot : 10.05.2010. at 16:07 Razlog: tipfeler

  33. #33
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    i ja cu dodati da nisam imala nikakvih problema oko upisa niti jednog djeteta. cak je balerina i upala pa je nismo vodili i ispisali smo je. nagodinu je bila ponovo upisana bez frke. ne znam sto da kazem o svim ovim pricama. strasno mi djeluju. i vidjela sam niz klinaca koji nisu upali u vrtic na izvjesenoj lisi, ali kako ne pisu kriteriji, ne znam da li su i ispunjavali sve uvjete.

  34. #34
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Anka prvotno napisa Vidi poruku
    nisu to samo pusta pisuckanja....
    pitaj novinare i novinarke koji vas citaju i onda nas zovu da vas trebaju jer zele objaviti pricu o problemu

  35. #35
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj MihaelaMJ prvotno napisa Vidi poruku
    Nastavak...

    Ja sam nazvala "Gradski ured za obrazovanje, kulturu i šport"

    Javi se tajnica. Ja joj kažem da me zanima da li je intervju obavezan uvjet za upis djeteta u vrtić, jer ga od 4 vrtića kojima sam išla predati papire traži samo DV Markuševec.
    Te ako jest obavezan, gdje to piše.
    Ona se uznemirila i pozvala zamjenicu pročelnika (Biserka Bucković).
    Zamjenica pročelnika, vidno uzrujana, me počela napadati da zašto ja ne želim da moje dijete ode na intervju...bla, bla (uzrujanim glasom)
    Ja: odakle vam da ja ne želim intervju, mislim da je to super, samo me zanima u kojem zakonskom aktu piše da je on obavezan.
    Zamjenica: Zašto vi ne želite intrveju....bla, bla
    Ja: dapače, želim, samo me zanima gdje to piše, naime DV "Markuševec" traži intervju a ostala tri vrtića ne, pa bi htjela znati čime se rukovode..
    Zamjenica: nemožete tako, oni moraju upoznati vaše dijete..
    ...
    Na kraju me je bezobrazno skinula sa telefona, nije mi dala NITI JEDNU KONKRETNU INFROMACIJU (tipa u zakonu o.... piše to i to...)

    kada sam nazvala za pola sata, tajnica se izderala na mene i poklopila slušalicu.

    Dakle kako osoba koja ne radi u dotičnom poglavarstvu može dobiti iti jednu informaciju?!!?
    MihaelaMJ, meni je rečeno da se radi samo jedan intervju bez obzira koliko zahtjeva predali i da se koriste podaci iz tog intervjua ako slučajno upadneš u drugi vrtić. Poanta je da bi se intervju trebao obaviti u vrtiću kojem pripadaš po mjestu stanovanja,ako je to u tvom slučaju DV Markuševac sve je onako kako treba?! ili ?!
    valjda sam bila jasna.

    Meni su svi rekli da ne trebamo radit intervju kod njih nego u svom vrtiću DV Sunčana di pripadamo i tako je i bilo.

    ja isto nastojim vjerovati da nisu potrebne veze za sve što čovjek pokušava napravit u Lijepoj našoj...

  36. #36
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Mogu li se ja prijaviti za intervju?
    Tek sam sad vidjela ovo. Mi nismo imali probleme s upismo jer nismo niti predavali zahtjev prošle godine. Ove godine ću predati za obadvoje i ono što me je uzrujalo su pitanja.

    Da li je trudnoća bila teška? Kakav je porod bio? Da li smo vlasnici stana? I pitanje koje mi je najviše tlak diglo je ovo: Koja vam je to trudnoća po redu? Šta se njih tiče moj anđeo? Pa zar na upisu igra ulogu koliko sam djece izgubila?! To je olakotna ili otegotna okolnost za upis?! To je tako zadiranje u intimu da mi je slabo! Ja NE ŽELIM s njima raspravljati niti svjedočiti o mesarenju koje sam doživjela na porodu!

    Dodatni apsurd je činjenica da su mi moje osmomjesečno dijete naručili na polusatni intervju. Ona je u potpunosti zdrava, trudnoća i porod s njom su bili za poželiti svakome, hoće svakome na ruke, ne plače kad vidi nepoznate, svima se smije, ne plače kad izađem iz prostorije, sama zaspe itd, ali činjenica je da ona ne priča i što nam drugo ostaje nego da raspravljamo o poteškoćama vezanim za mene i moje trudnoće prije nje koje bih trebala navesti na papiru za upis.

    Također pitaju da li je dijete rođeno vaginalno ili na carski. Šta je olakotna, a šta otegotna okolnost?

    Da li je dijete imalo žuticu? Kćer je bila pod lampama jedan dan, a sinu su radili kompletnu zamjenu krvi zbog hiperbilirubinemije (žutica). Odgovor i za jedno i za drugo dijete je da, imao/la je žuticu jer samo pitaju da se navede, a ne koliko je trajala (laktacijska može trajati mjesecima) niti pitaju koja je terapija bila. I šta sad oni mogu s tim podatkom?! Žutica je otegotna okolnost ili?
    Za sina je hematolog docent Bilić, kojem ja neizmjerno vjerujem, rekao da može ići u vrtić i da ne treba nikakav poseban tretman.
    Posljednje uređivanje od MarijaP : 11.05.2010. at 10:49

  37. #37
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Zar se ne bi mogle dogovoriti pa bar faksirati ili kopirati ili vec nekako dostaviti novinarima bar te upitnike? Ovo sto MarijaP pise je katastrofa. Da ljudima ne treba vrtic, mogli bi im lako napisati "uz duzno postovanje, to se vas ne tice", ali ovako nemas pojma sto te ceka. Ponekad mis e cini da situacija ide sve gora i gora.

  38. #38
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Mogu li se ja prijaviti za intervju?

    apricot ce reci jel kasno za htv

    salji mi hitno svoje kontakt podatke da odradis bar halter
    neka od ovih pitanja su po meni skandalozna

  39. #39
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    nije kasno!
    novinarka dobiva kameru u 15:30 i dolazi gdje treba!
    samo se javi do 14h, (naaaajkasnije 15), da se možemo iskoordinirati

  40. #40
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    apricot, nisi mi poslala broj telefona od novinarke, samo njene pozdrave
    ajde posalji mariji na pp broj
    Posljednje uređivanje od ivarica : 11.05.2010. at 12:25 Razlog: ne znam ko pise ta slova tim redom spoalala

  41. #41
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    dala novinarki marijin kontakt!

    Marija, hvala!
    vjerujem da će mnogima pomoći tvoja priča
    pogotovo za ova potpuno neprihvatljiva pitanja na koja roditelji moraju odgovarati!

  42. #42
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Dodatni apsurd je činjenica da su mi moje osmomjesečno dijete naručili na polusatni intervju. Ona je u potpunosti zdrava, trudnoća i porod s njom su bili za poželiti svakome, hoće svakome na ruke, ne plače kad vidi nepoznate, svima se smije, ne plače kad izađem iz prostorije, sama zaspe itd, ali činjenica je da ona ne priča i što nam drugo ostaje nego da raspravljamo o poteškoćama vezanim za mene i moje trudnoće prije nje koje bih trebala navesti na papiru za upis.
    Mislim da na tom interjvuu bu ipak detetu dali par kockica da slaže, koju knjigu da lista , pitali jel hoda i sl. Tak sam i ja imala intrervjue kod logopeda i psihologa za klinca već od 6 mjeseci ( jer to rade za svu djecu koja imaju bilo kakvu vezu s Goljakom). Nije ni pričao, ni ništ radio , ali smo to trebali odraditi, jer to oni traže.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    255

    Početno

    I mi smo imali polusatni "intervju" za jaslice, Borna je tada imao 13 mjeseci. Pokazao je kako zna puzati, primiti kockice u ruku, mi smo pričali što jede, ima li dudu i slično.

    Marija P, ne mislim da je u vrtićima sve prekrasno (posebice ne u jaslicama - mi smo na kraju zbog stalnih boleština morali i ispisati Bornu iz jaslica), ali sigurno nije dobro niti imati ovako negativan stav a još nisi niti predala papire.

  44. #44
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Sad ja tu upadam a nitko me nije ništa pitao...

    Ali, valjda tome služi forum - da možemo iznijeti svoje mišljenje, stav, podršku i sl...

    Trilian, ja imam osjećaj da su MarijuP neka od pitanja jako povrijedila...jer su stvarno intimna čak i bolna, nažalost.

    Tako da, po meni, to nije negativan stav nego neugodno iskustvo.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    255

    Početno

    Citiraj Teica prvotno napisa Vidi poruku
    Sad ja tu upadam a nitko me nije ništa pitao...

    Ali, valjda tome služi forum - da možemo iznijeti svoje mišljenje, stav, podršku i sl...

    Trilian, ja imam osjećaj da su MarijuP neka od pitanja jako povrijedila...jer su stvarno intimna čak i bolna, nažalost.
    Da, slažem se, jesu. Intimna su, nepotrebna su i samo dodaju stres u i ovako dovoljno stresnu situaciju oko upisa. Tim blesavim upitnikom su napravili to da je sad MarijaP sva unezvjerena radi intervjua gdje će je pitati da li mali jede mrkvu!

    Svejedno mislim da je u interesu djeteta MarijeP da ona prvo svoje nedoumice proba riješti razgovorom sa stručnom službom vrtića (psihologom, medicinskom sestrom, ravnateljicom). To su ljudi koji će joj čuvati dijete!

    Samo kažem da prije nego li izvuće "tešku artiljeriju" proba problem riješiti razgovorom.

  46. #46
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ne bih rekla da je Marija unezvjerena već je, s pravom, ljuta
    i, da je više "Marija", svima bi nam bilo puno bolje

    nekima treba reći dokle sežu njihova prava u uplitanje u naše živote, pa čak i ako od njih očekujemo da nam djecu upišu u svoje ustanove

  47. #47

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    255

    Početno

    Slažem se. Samo mislim da je trčanje pred kamere u afektu loš način rješavanja problema. Odnosno loše je ako je to prva stepenica u pokušavanju rješavanja problema.

  48. #48
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Trilian, moja kćer jede mrkvu, voli i korabicu. Mljacka dok jede i ja uživam hraniti ju. O tome sam voljna razgovarati i sa slučajnim prolaznikom na ulici (bez obzira da li to zanima dotičnog).

    Ja uopće nemam negativan stav o jaslicama i vrtiću. Mislim da će djeci biti zabavno. Moja djeca će ići jer mm i ja radimo.

    Ovdje se radi o tome da gradska institucija teško krši ljudska prava i prava na privatnost sa tim upitnikom. Na to ne okrećem drugi obraz!
    Nisam "Šuti i budi sretna da..." vrsta osobe.

  49. #49
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno


  50. #50

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    255

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam "Šuti i budi sretna da..." vrsta osobe.
    Nisam niti sugerirala da ne trebaš ništa napraviti. Samo mislim da je način na koji to pokušavaš jako loš.
    U jaslicama ćeš se sresti još 1000 puta sa situacijama na koje imaš pravo biti ljuta i koje treba riješiti. Ali ne ovako.

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Dodatni apsurd je činjenica da su mi moje osmomjesečno dijete naručili na polusatni intervju. Ona je u potpunosti zdrava, trudnoća i porod s njom su bili za poželiti svakome, hoće svakome na ruke, ne plače kad vidi nepoznate, svima se smije, ne plače kad izađem iz prostorije, sama zaspe itd, ali činjenica je da ona ne priča i što nam drugo ostaje nego da raspravljamo o poteškoćama vezanim za mene i moje trudnoće prije nje koje bih trebala navesti na papiru za upis.
    Dodatni apsurd je činjenica da su mi moje osmomjesečno dijete naručili na polusatni intervju. Ona je u potpunosti zdrava, trudnoća i porod s njom su bili za poželiti svakome, hoće svakome na ruke, ne plače kad vidi nepoznate, svima se smije, ne plače kad izađem iz prostorije, sama zaspe itd, ali činjenica je da ona ne priča i što nam drugo ostaje nego da raspravljamo o poteškoćama vezanim za mene i moje trudnoće prije nje koje bih trebala navesti na papiru za upis. .
    Na intervjuu ćeš pričati o svim ovim lijepim osobinama tvoje curice, ne o "poteškoćama vezanim za mene i moje trudnoće prije nje" kao što očekuješ.

Stranica 1 od 14 12311 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •