Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 66 od 66

Tema: Suhe marelice, šljive i sl.

  1. #51
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    corny, šećer spada u skupinu ugljikohidrata. Moja malena ima 8 mjeseci i smatram da je premala da bi joj davala rafinirani šećer i zato pazim što piše na svemu što kupujem. Ne kažem da neću djetetu nikada dati šećer, ali ništa prije godinu dana. Na voćnim kašicama koje je kupujem (nekad sama pravim, a nekad kupim jer zima baš i nije vrijeme pogodno za voće i povrće, pa čekam proljeće i ljeto da joj napravim svježe) uvijek piše bez dodatka šećera. Znači u tim kašicama je prirodni šećer koji se nalazi u voću. Kad vidim etiketu na kojoj piše u sastavu šećer toliko i toliko, pretpostavljam da je dodan inače čemu pisati. U svakom slučaju ja nisam kupila za sada.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    826

    Početno

    Elin, jel ti zaista vjeruješ kad na deklaraciji piše da u kašici nema šećera? :/ Neznam.. probala sam i kupovne kašice i ove marelice. Manje su slatke nego kašica a i nemaju onaj strašno neugodni miris (smrad?) ...

  3. #53
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    elin, to što piše da u kašicu nije dodat šećer, znači da nije dodata saharoza (kuhinjski, bijeli šećer). Svi ostali šećeri, po zakonu, ne moraju se navoditi, iako su dodati. A i glukoza i fruktoza su šećeri, i slatki su...

  4. #54
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    Citiraj vještičica prvotno napisa
    elin, to što piše da u kašicu nije dodat šećer, znači da nije dodata saharoza (kuhinjski, bijeli šećer). Svi ostali šećeri, po zakonu, ne moraju se navoditi, iako su dodati. A i glukoza i fruktoza su šećeri, i slatki su...
    imaš pravo, na etiketi flašice piše bez dodanog šećera, a onda zvjezdica i značenje zvjezdice ispod "prema zakonu". Ja, budala, mislila da to znači da uopće nije dodan nikakav šećer jer se prema zakonu ne smije dodavati u dječje kašice, ali vidiš vraga. U svakom slučaju glukoza kod onih kašica koje ja kupujem nije dodana jer piše bez glukoze i to pazim. Jedino ostaje fruktoza. Nakon što si ovo napisala malo sam surfala po netu vezano za fruktozu i saznala ovo: fruktoza je prirodni šećer iz skupine ugljikohidrata, monosaharid dobiva se iz voća. Prema tome, meni je to O.K. Što se tiče prirodnog voća uvijek sam za, ali na žalost na našim tržnicama i prodavaonicama gotovo da nema kontrole namjernica tako da ak ideš kupiti voće tko zna što ćeš dobiti. Gledala prije negdje cca 2 tjedna na TV-u emisiju (mislim da se zove potrošački kod ili tako nešto, vezno uz prava potrošača) u kojoj je rečeno da su inspektori pronašli u voću (posebno u jabukama i to onim našim) tri put veću količinu otrova nego što je zakonom dozvoljena (vele da ili je previše špricano ili nestručno špricano, pa puno ostaje u voću). (kršitelj koda)ove kašice koje ja kupujem imaju znak da su bio i što ću drugo nego se pouzdati u to, znam da niti to nije previše pametno, ali eto što mogu. Čekam proljeće i pravo voće iz bakina vrta pa da počnemo sa zdravom prehranom. Kad se domognem zimskih jabuka (nećeš vjerovati i takve postoje, ja saznala tek nedavno donijeli iz Slavonije) napravim joj kašicu. U svakom slučaju, ja ću sa sušenim marelicama pričekati do godinu dana, a onda ću joj dati. Šećer je važan izvor energije i dobar za ispravan rad metabolizma. A tu je još i željezo. Rađe ću joj dati ovak prirodno pa neka i ima dodatka rafiniranog šećera, nego čokoladu sa svim E-ovima i ostalim glupostima koje stavljaju. Ali niš prije godinu dana.

  5. #55
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Citiraj srecica prvotno napisa
    Ne kuzim ... zar u susene marelice dodaju secer :? zasto?
    Nije li to secer koji je u marelici?
    Naisla sam na, pazi sad, zecjem forumu kako vlasnike upozoravaju da koliko god vas uvjeravali da je suseno voce bez dodanog secera, da se sve voce posipa sa secerom u prahu tijekom susenja da se ne bi ljepilo ... vjerovatno to suho voce koje grickaju zecici i mi kupujemo ...

  6. #56
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    pa da, i ja se isto čudila kad su mi napisali za sušeno voće. Moja mama suši smokve i znam da ih posipa šećerom u prahu i onda ostavi na zraku sušiti (cijeli stol pun smokava). Ma velim, to cure vjerojatno malo stave u kašicu kad rade, ništa strašno, ali ja bi ipak voljela izbjeći (koliko mogu) davati djetetu rafinirani šećer do godine dana. U mom slučaju je to bitno jer imam dijabetičare u obitelji i to po majčinoj liniji, tak da to strogo pazim.

  7. #57

  8. #58
    mina30 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    696

    Početno

    Gdje ima za kupiti sljive iz eko uzgoja?
    U DM-u kupujem marelice i smokve alnaturine ali nisam vidjela sljive, a one sa placa i Konzuma su mi :/ , nekada su gorkog okusa pa se pitam sa cime su sve tretirane.

  9. #59

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Moj Noah obozava suseni mango.

  10. #60
    ssss avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    503

    Početno

    Citiraj mina30 prvotno napisa
    Gdje ima za kupiti sljive iz eko uzgoja?
    U DM-u kupujem marelice i smokve alnaturine ali nisam vidjela sljive, a one sa placa i Konzuma su mi :/ , nekada su gorkog okusa pa se pitam sa cime su sve tretirane.
    U našam dm-u su premjestili Alnaturine proizvide na zapadni stakleni dio :shock: gdije sunce lupa dobar dio dana :/ Stavili su i tendu,ali mi se to nikako ne sviđa
    Prije tjedan dana su marelice bile pokvarene u napuhnutoj vrečici i bez obzira na moju reklamaciju opet su takve u prodaji

  11. #61
    ssss avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    503

    Početno

    Citiraj mina30 prvotno napisa
    Gdje ima za kupiti sljive iz eko uzgoja?
    U DM-u kupujem marelice i smokve alnaturine ali nisam vidjela sljive, a one sa placa i Konzuma su mi :/ , nekada su gorkog okusa pa se pitam sa cime su sve tretirane.
    Ja šljive uzimam u bio dučanu

  12. #62
    miss disco avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    25

    Početno

    Pozdrav mame,

    zanima me da li koja napravi više kašice i smrzne u manje posude za obrok. Konkretno me zanima kao napravim, recimo, kašicu od jabuke, kruške, SUHIH šljiva ili marelice da li to može u zamrzivač. Za svježe voće znam da može, a suho?
    Pedijatrica mi je savjetovala da šljive i marelice skuham i u toj vodi napravim kašicu i dobro izmiksam radi te kožice jer mi beba ima jaaaaaako tvrdu stolicu.

    Hvala na odgovoru

  13. #63
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    a zasto bi zamrzavala?
    treba im mozda 5 minuta da se raskuhaju. ja sam ih kuhala zajedno sa zitaricama.

  14. #64
    miss disco avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    25

    Početno

    Joj, baš dobro da si spomenula žitarice. Možeš li mi molim te objasniti koje si koristila i kako si sve to smiksala, skuha sa tim voćem?

    Ma samo sam imala ideju oko tog zamrzavanja jer mi često ne pojede obork, pa da zadrži svježinu do sutra ili možda neki drugi dan, čisto da ne bacim. Pa iz toga mi je došlo što ja ne bi na više napravila i kada sam sama s njom i nema muža da ne moram po kiši u trgovinu. Ma uglavnom, kažem, neka moja ideja- koja se ne mora ostvariti.

  15. #65
    Moe avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    865

    Početno

    Koji je zaključak, jel itko igdje našao suhe šljive i marelice bez dodanog šećera. Otkrijte mi koje su to.

  16. #66
    penny avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    elafiti
    Postovi
    464

    Početno

    i ja trazim suho voce..srecom sljiva imam domacih, moj tata susio bez icega
    vidjela sam marelice i u dm-u i u bio bio i u konzumu(onaj eko dio) al su mi pre skupe, tako da nikako da ih kupim...al budem...nisam uopce gledala za secer
    al nikako naci kompot od tresanja/visanja bez dodataka

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •