Pokazuje rezultate 1 do 30 od 30

Tema: "zavrnite pipu" - strunchno mishljenje doktora?!

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    101

    Početno "zavrnite pipu" - strunchno mishljenje doktora?!

    ako sam ovo ubacila na krvi podforum molim vas da prebacite ali nekako mi je bilo najblizhe temi da ovo napishem ovdje.

    naime prije nekoliko mjeseci zavrshila sam na hitnoj u dubrovniku (zhivjeli smo tamo neko vrijeme pa nisam prebacivala karton). Nakon pregleda i dijagnoze doktor, inache mladji (cca 30 - 35 godina) i zapravo simpatichan tokom razgovora i pregleda, htio mi je prepisat lijek na shto sam ga ja upozorila da dojim. pitao me "koliko je beba stara" a kad sam ja rekla 13 mjeseci iskopao je polu-zgrožhenu facu i rekao "shta ne mislite da je vrijeme da zavrnete pipu?!" Taman kad sam ga htijela pitat dal je to njegovo struchno mishljenje ubacila se sestra i praktichki ga napala da sta mu je i da kako ne zna da je bolje shto dulje i tako to pa se meni malo ugasila para koja mi je krenula na ushi - zapravo ga je dobro oprala pa mi je bash bilo drago
    i eto tako desilo se da sam prije dva tjedna zavrshila u drashkovichevoj zbog pada i nude oni meni da mi daju neshto protiv bolova i ja odbijem pa objasnim da ne bi a i da dojim i pita me doktor (cca 40 godina) da koliko je djete staro i kazhem ja 16 mjeseci a on zastane pogleda me i kazhe "a vi josh dojite???" sa prijekorom u glasu.
    pishem ovo jer mislim daje ako nishta drugo krajnje neumjesno komentirat tako neshto na takav nachin (pogotovo u prvom sluchaju) a i zbog toga jer ako te stavove iznashaju neupuchenim majkama iz njih se definitivno mozhe zakljuchit da "doktori misle da je to krivo". takodjer me izbaci iz takta takav stav jer sam proshla relaktaciju i namuchila se da bi dojila a sve zbog nestruchnosti, neupuchenosti i loshih savjeta pediajtrice i patronazhne sestre. i smeta me kad me neko tako kritizira i na tako bezobrazan nachin - zar nema za njih nekakv kodeks tipa shta se smije (i na kakav nachin) a shta ne rech pacijentu - pogotovo zbog toga shto dojenje nije bilo predmet mog dolaska.

  2. #2
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Stara priča.
    Ja bih rado da postoje neke sankcije za doktora koji sugerira prestanak dojenja. Kad bi se moglo nekom prijaviti da vas je taj i taj doktor nagovarao na "zavrtanje pipe" pa da taj recimo plati globu, mislim da bi statistika dojenja u HR bila puno bolja nego što je danas.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,374

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    Stara priča.
    Ja bih rado da postoje neke sankcije za doktora koji sugerira prestanak dojenja. Kad bi se moglo nekom prijaviti da vas je taj i taj doktor nagovarao na "zavrtanje pipe" pa da taj recimo plati globu, mislim da bi statistika dojenja u HR bila puno bolja nego što je danas.
    Potpis

    Još bi samo dodala ta bi Hrvatska zaradila masne pare kad bi prijavile svakog medicinskog radnika za takve glupe izjave i loše savjete.

    Trebale bi poslati to Kosorici kao još jednu antirecesijsku mjeru

  4. #4
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Baš

    Ja sam ozbiljna, ako postoje ikakve pravne osnove za provedbu ove ideje, mogli bi pritiskati ove gore (pametnjakoviće koji nam sudbu kroje tako znalački) da izglasaju takav zakon.

    Premda sumnjam da bi to bile masne pare, čim bi naplatili dve-tri globe, svi bi obrnuli ploču.

  5. #5
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    meni je doktorica zbog antibiotika, savjetovala da prekinem dojenje iako je beba u to vrijeme bila mlađa od godine dana, jer djetu je dosta 6 mjeseci sise.
    ja sam rekla, ne, dajte mi neki lijek kompatibilan s dojenjem. najveći je problem bio što ona nije znala koji bi mi lijek mogla prepisati. dugo je prčkala po nekom priručniku, da bi me na kraju poslala ginekologu ili pedijatru, da odredi terapiju.

    kako nije bilo riječ o ozbiljnoj bolesti ja nisam otišla po lijek. ali ostalo me je kopkati, kako da liječnica opće prakse ne zna koji je antibiotik kompatibilan s dojenjem?

  6. #6
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne zna jer ju nije briga. Njen savjet svim dojiljama vjerojatno glasi: "Prestanite dojiti jer morate popiti lijek." I na koncu ima dosta dojilja koje ce to i poslusati jer je iz "strucnih" usta izaslo.

  7. #7
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    mene zanima educiraju li se liječnici o takvim stvarima samostalno ili su terapije, odnosno kontraindikacije dio nekog standardnog kolegija u sustavu obrazovanja medicinara.

  8. #8
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Znam da imaju knjizurinu s popisom lijekova u kojem jasno pise sto je s cim kontraindicirano, ali neki ju rijetko otvaraju.

  9. #9
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Imaju, imaju takvu knjižicu. Moja ex-liječnica opće prakse ju je imala i koristila uredno, jer sam ja uvijek tražila da mi pripiše neki drugi antibiotik kod upale grla u zamjenu za one ogromne Ospene, pa je uvijek listala da mi nađe nešto drugo u obliku kapsula ili manjih tableta što se lakše guta

  10. #10
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    u pogledu doktorskih dijagnoza i savjeta, nedavno sam ostala stvarno zaprepaštena sa jednom izjavom doktora.
    dijete je dobilo neku autoimunu bolest (ne znam koju jer sam za ovu priču saznala iz druge ruke) i doktori su rekli mami da je to zbog toga što je dijete dugo dojila, pa da je dijete dobilo previše imuniteta :shock:
    i sad se jadna mama grize zašto je tako dugo dojila (nešto preko dvije godine).
    ne znam ništa o autoimunim bolestima, ne znam dal se zna koji mogu biti uzroci, ali ovo mi stvarno zvuči nevjerojatno.
    mislim, najlakše je dojenje za to okriviti, a ne uzeti u obzir današnju hranu, zagađenost, lijekove gdje treba i ne treba.....

  11. #11
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Doktorica na zamjeni skoro je pala u nesvjest kad sam joj rekla da sam prvo dojila tri, drugo dvije godine, a treće ću barem toliko.

    Rekla je da nema nikakave koristi i da to socijalno nije dobro.

    Ajde da i ja nekoga izšokiram.

  12. #12
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj llella prvotno napisa
    u pogledu doktorskih dijagnoza i savjeta, nedavno sam ostala stvarno zaprepaštena sa jednom izjavom doktora.
    dijete je dobilo neku autoimunu bolest (ne znam koju jer sam za ovu priču saznala iz druge ruke) i doktori su rekli mami da je to zbog toga što je dijete dugo dojila, pa da je dijete dobilo previše imuniteta :shock:
    i sad se jadna mama grize zašto je tako dugo dojila (nešto preko dvije godine).
    ne znam ništa o autoimunim bolestima, ne znam dal se zna koji mogu biti uzroci, ali ovo mi stvarno zvuči nevjerojatno.
    mislim, najlakše je dojenje za to okriviti, a ne uzeti u obzir današnju hranu, zagađenost, lijekove gdje treba i ne treba.....
    ne zaboravi cjepiva koja šokiraju i izblesiraju imunološki sustav

  13. #13
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    kako ti s tako malim sisama još dojiš? :shock: doktor opće prakse kad mi je htio dati injekciju

  14. #14

    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    101

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa
    kako ti s tako malim sisama još dojiš? :shock: doktor opće prakse kad mi je htio dati injekciju
    ne znam dal je ovo za ili ????

  15. #15
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj MAMAvoliGITU prvotno napisa
    Citiraj isvetica prvotno napisa
    kako ti s tako malim sisama još dojiš? :shock: doktor opće prakse kad mi je htio dati injekciju
    ne znam dal je ovo za ili ????
    a ovo?

  16. #16
    Zubic vila avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    782

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa
    Citiraj MAMAvoliGITU prvotno napisa
    Citiraj isvetica prvotno napisa
    kako ti s tako malim sisama još dojiš? :shock: doktor opće prakse kad mi je htio dati injekciju
    ne znam dal je ovo za ili ????
    a ovo?
    Ovo je za
    Za ovakve stvari bi se trebali otkazi dijeliti. Ili bar neka opomena pred otkaz pa nek ponovi još jednom. Kakav šovinizam, nekultura, neznanje i bezobrazluk. Da ti šef na poslu komentira grudi zvalo bi se seksualno uznemiravanje, a ni u ovom slučaju nije ništa bolje.

  17. #17
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    pa da ostanemo bez doktora :shock:
    Najgore je što injekciju nije davao on, već sestra, on se izgubio nekud dok je ona pripremala, pojavio sa taman kad mi je spustila gaće da mi kimne s odobravanjem :?

  18. #18
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Mene bas zanima na temelju cega ti lijecnici koji se cude ko pura dreku ako koje dijete doji duze od godine dana temelje to cudjenje?
    I ti isti lijecnici ce reci "prestanite dojiti i dajte djetetu kravlje mlijeko"

    Po cemu je to njima mlijeko iz kravlje sise namjenjeno prehrani telica bolje od majcinog?
    Ne kuzim tu njihovu logiku :/
    Ok ako neka zena ne moze ili ne zeli dojiti (ne osudjujem nikoga naravno), ali ako zena moze i zeli, dijete prihvaca, zasto ne bi? bzvz

  19. #19

    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    101

    Početno

    iskreno mislim da je ispod svega toga "vrli novi svijet" tj. potroshachko drushtvo - forsira se sve shto se mozhe naplatit. to su prvenstveno formule a tako onda i kravlje mlijeko. grubo recheno niko nema koristi od majchinog u potroshachkom svijetu. u tom svijetu nema puno mjesta za zdravstvene i emotivne dobrobiti. dapache i zdravstvo egzistira samo na bolesti. oni su tu da lijeche ali rjetko da izlijeche. zdravstvo mozhe postojat samo dok ima bolesnih. sve u svemu dijeca su ta koja pate zbog nechijih materijalnih ambicija u sluchaju dojenja.

  20. #20
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj isvetica prvotno napisa
    kako ti s tako malim sisama još dojiš? :shock: doktor opće prakse kad mi je htio dati injekciju
    kako se kaže: nije bitna veličina, nego tehnika

    ko muško bi trebao dobro poznavat taj izraz

  21. #21
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno


  22. #22
    Smokvica. avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    660

    Početno

    Meni je moj ginekolog rekao da ne mogu ostat trudna dok dojim..
    Ja njemu rekla da planiram dojiti dok budem imala mlijeka, a najmanje 2 godine jer bi tad htjeli ić na drugo, a on se onako podrugljivo nasmije i kaže: pa nemoš ti zatrudnit dok dojiš!!:shock:
    Dobro da sam se suzdržala tad, jer nisam znala bi li se i ja njemu nasmijala u facu ili odbrusila..

  23. #23
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Citiraj Smokvica. prvotno napisa
    Meni je moj ginekolog rekao da ne mogu ostat trudna dok dojim..
    Ja njemu rekla da planiram dojiti dok budem imala mlijeka, a najmanje 2 godine jer bi tad htjeli ić na drugo, a on se onako podrugljivo nasmije i kaže: pa nemoš ti zatrudnit dok dojiš!!:shock:
    Dobro da sam se suzdržala tad, jer nisam znala bi li se i ja njemu nasmijala u facu ili odbrusila..


    Ja uspjela dvaput.

  24. #24
    Smokvica. avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    660

    Početno

    Onda si prava osoba da mi odgovoriš jel moguće otići u rodilište a dojiš još uvijek ili ti u nekom mjesecu trudnoće mlijeko jednostavno ode samo od sebe? Ne mogu još zamislit kako ću je uspit skinut sa sise..

  25. #25
    IvanaR avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    427

    Početno

    Evo da priložim i ja svoje iskustvo sa doktorima i dojenjem. Da stvar bude tužnija u pitanju je pedijatrica.
    Pre dve nedelje u 3 sata ujutru probudi me neki zviždav zvuk. Prvo sam pomislila da je mojoj mački zapušen nosić, ali onda pogledam malo bolje i shvatim da je nešto mnogo gore. Ima opstrukciju i muči se da diše. Brzo probudim mm i za pet minuta se spakujemo i u auto idemo u Tiršovu, oni su dežurni. Tamo nas primi mlada doktorka oko 30-35. Dok sam joj objašnjavala u čemu je problem u jednom trenutku pomenem da mačka nije mogla da sisa. Njena faca je bukvalno bila i sa prizvukom gađenja u glasu ona me pita ''Pa zar ona još sisa?'' (mačka je inače tada imala 12m i 1ned). Ja joj mrtva hladna odgovorim ''Da.'', a ona ne odustaje, pita ''Pa, dokle mislite vi TO?''. U tom trenutku, sa detetom koje mi se gušilo u naručju, stvarno nisam imala ni volje ni snage da joj objašnjavam šta na tu temu kaže WHO i UNICEF. Samo sam joj odgovorila ''Nemamo neki fiksiran termin.'', a u sebi se mislim, nisam poludela da odvikavam dete dok je bolesno. Pa, kome bi normalnom to uopšte palo na pamet? Inače u čekaonici je bio i dečko, čini mi se otprilike uzrast kao i moja D, koji je pio neki čaj na cuclu. Treba li da kažem da joj je to bilo potpuno ok i uopšte cuclu nije komentarisala? (ne želim da kažem da nije uredu da dete te starosti pije na cuclu, nego mi je neshvatljiva njena reakcija na dojenje)
    Ne mogu, a da ne pomislim da kad jedna žena može tako da reaguje na ideju dojenja, sa nama kao vrstom nešto ozbiljno nije u redu.
    Inače ispostavilo se da je u pitanju bila virusna infekcija praćena obilnom sekrecijom koja je blokirala disajne puteve. Već posle prve inhalacije je normalno prodisala i za nedelju dana ko rukom da je odnešeno. Naravno da smo tu nedelju proveli na siki , a sikićemo i dalje! Kome se to ne sviđa .

  26. #26

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    187

    Početno

    I moja ginekologica je izjavila da dojenje preko godine dana nema nikakvog smisla.
    Pedijatrica je na prvom pregledu pružila onu informaciju 15 min dojenja svaka 3 sata ili tako nešto, kao da se to može tempirati.

    Mislim da oni raspolažu informacijama koje su dobili još dok su studirali i da je pojam cjeloživotnog obrazovanja za većinu liječnika na žalost mit.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    936

    Početno

    Da sam ja svoju djecu hranila svakih tri sata po 15 min., završili bi s dojenjem već nakon tjedan dana. To je ko da čitaju uputstva s kutije formule.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    IvanaR vidim da si iz Bg
    Navikavaj se, jer na zalost, bojim se da takve situacije neces moci da izbegnes. Meni je pedijatrica napisala u detetov karton i podvukla crvenim flomasterom: majka ne zeli da prestane da doji dvogodisnje dete i ne prihvata nikakve sugestije oko ishrane deteta. Ta sugestija je bila da prestanem da dojim i da joj dam sojino mleko jer je alergicna na kravlje
    Sad smo kod druge pedijatrice koja nije odusevljena ali mi ne pridikuje bar.
    A mene u svemu tome jedino brine sto mi dete to slusa i moze da se oseti nelagodno zato sto sisa. Misljenja dokotra o prehrani i dojenju sam davno stavila na ignore!

  29. #29
    IvanaR avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    427

    Početno

    Vissnja, naučila sam lekciju, danas kod pedijatra na kontroli nije bilo ni reči o dojenju. A to za crveni flomaster mi je .

  30. #30
    mamaanita avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    zagorje
    Postovi
    150

    Početno

    Izgleda da ja imam sreće s pedijatricom. Moja je rekla da je moje dijete veliki sretnik jer još sisa. I neka ga samo dojim..bar do 2 godine ako bude htio..

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •