Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: cijepljenje protiv tetanusa

  1. #1
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno cijepljenje protiv tetanusa

    neki dan sam se poprilično jako porezala, doduše kuhinjskim nožem s kojim sam rezala meso, ali opet nije mi baš bilo svejedno. pitala sam doktoricu da se cijepim no ona je odluku ostavila na meni(jer kako je rekla nije bilo potrebe u tom slučaju) pa nisam. ali svejedno, pitam se, je li dobro obaviti to cijepljenje pa si miran nekoliko godina? jel se vi nadocjepljujete protiv tetanusa i smatrate li to potrebnim?
    nadam se da će i mujica dati svoje mišljenje o ovome

  2. #2
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Iskreno nakon što je moj djed umro od tetanusa uzrokovanog porezotinom za koju nitko ni u ludilu ne bi rekao da je moguća infekcija tetanusom, malo smo oprezniji prema tome.
    Moja mama se cijepila prije par godina, MM se docijepio, ja još nisam.

  3. #3
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Ako je prošlo više od pet godina od zadnje cijepljenja protiv tetanusa, ja bih se docijepio na tvom mjestu.

    A ako se nisi nikada cijepila, trebala bi primiti sve tri postekspozicijske doze, kak' se šika.
    Ako postoji bilo kakva šansa da su ti ruke bile kontaminirane sporama klostridija ili nož, morala bi primiti i imunoglobulin uz prvu dozu (ako nisi ranije cijepljena)

  4. #4
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Ja sam prije mjesec i pol dana razbila glavu o metalni okvir podrumskih vrata (koji nikad nitko ne čisti) i dosta je raskrvarila. Kako radim s medicinarima, odmah su me isprepadali da bih se morala cijepiti. Nazvala sam Zavod za javno zdravstvo pa su mi i oni rekli neka dođem ako nisam cijepljena zadnih par godina (a nisam sigurno cijepljena ni protiv čega zadnjih 20 godina). Tako sam primila jednu dozu na ZJZ (bez čekanja, knjižice, naručivanja i plaćanja), a drugu od svoje dr. opće prakse. Zbog porezotina od noža dosad se nisam cijepila, nije mi palo na pamet da bi moglo biti kakvih posljedica.

  5. #5
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    Ako je prošlo više od pet godina od zadnje cijepljenja protiv tetanusa, ja bih se docijepio na tvom mjestu.

    A ako se nisi nikada cijepila, trebala bi primiti sve tri postekspozicijske doze, kak' se šika.
    Ako postoji bilo kakva šansa da su ti ruke bile kontaminirane sporama klostridija ili nož, morala bi primiti i imunoglobulin uz prvu dozu (ako nisi ranije cijepljena)
    kao dijete cijepljena sam redovno, a sjećam se da sam i prije desetak ili više godina dobila cjepivo protiv tetanusa prilikom jedne ozljede. od ove sadašnje ozljede prošlo je 5 dana. jel misliš da se odmah sada trebam cijepiti ili bi bilo dobro cijepiti se općenito. odnosno jel se od te ozljede još uvijek nešto može dogoditi ili ako nije onda ni neće? ako me sad razumiješ što želim pitati.
    i ja nekako razmišljam kao i anemona

  6. #6
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    da još da kažem. porezala sam se na prstu kod zgloba na gornjoj strani. bilo je i malo otečeno, ali sam stavljala rivanolske obloge pa je splasnulo i sada izgleda sasvim normalno, već mogu i mrdati prstom, sve je bolje, a nema ni nikakvom crvenila, zelenila ili ljubičastila. jel sad ima kakve šanse da bude nešto gadno, a da ja to ne primjetim. (inače znam biti paničar
    Posljednje uređivanje od dorotea24 : 12.05.2010. at 09:42

  7. #7
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ja ne znam kako inače izgleda tipična rana inficirana tetanusom, ali znam da kod mojeg djeda to uopće nije izgledalo inficirano, niti upaljeno, niti opasno,...

  8. #8
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne znam kako inače izgleda tipična rana inficirana tetanusom, ali znam da kod mojeg djeda to uopće nije izgledalo inficirano, niti upaljeno, niti opasno,...
    uh..... sad sam zabrijala

  9. #9
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Kod ove cure koju poznam, kad je dobila tetanus (tako su joj rekli dr.) od inficirane rane se širilo nekakvo crvenilo, kao u prugama, ne znam kako bih to opisala, ali sjećam se da je ona rekla da je opasno ako to crvenilo dođe do srca
    Mujice, ima li ove veze s razumom

    Koliko sam se puta porezala nožem kojim gulim patate, režem meso.... Nikad mi nije palo napamet cjepivo protiv tetanusa.... bolje da ne čitam ovakve teme

  10. #10
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    vjerovatnost da ti se nešto dogodi je minimalna

    ali ja bi se procijepila

    onako kako je rekao mujica

    3 doze

    pa se idućih 5-10 godina možeš rezati i razbijati koliko hoćeš

    mislim da imunoglobulin ne treba, ali cjepivo da, ako ne radi ove porezotine, onda radi budućih

  11. #11
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    e hvala vam! tako ću i napraviti

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,505

    Početno

    Moj je kolega slučajno prošle godine pao u hrđavi šaht, kad je bio u ribičiji, išao je na tetanus, 1. doza odmah, 21. nakon mjesec dana, a treću nakon godinu dana

  13. #13
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    nije mi jasno
    tip se ozljedio

    ako je pokupio tetanus sa tom ozljedom, cjepljenje tetanusom (cjepiva sadrža bolest sa kojom se cjepiš) znači još dodavanja ulja na vatru, tj. u tijelo izloženo tetanusus dodaje se još tetanusa sa određenim spojievima koji konzerviraju cjepivo

    http://docs.google.com/viewer?a=v&q=...5ZfwE-SdN0nuhA

    nije li procedura (bez obzira na cjepljenje, jer ono nije 100% učinkovito) kod dubljih ozljeda da Hitna ti da inekciju antitijela (gornji link)?

  14. #14
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

  15. #15
    zibba avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,204

    Početno

    Danas sam stala na nekakav čavao, samo lagana ogrebotina na stopalu po koži uz par kapi krvi. Odmah sam oprala rakijom i našpricala octeniseptom, da li je potrebno da idem na cijepljenje ( nisamo cijepljena čini mi se od škole)?

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj zibba prvotno napisa Vidi poruku
    Danas sam stala na nekakav čavao, samo lagana ogrebotina na stopalu po koži uz par kapi krvi. Odmah sam oprala rakijom i našpricala octeniseptom, da li je potrebno da idem na cijepljenje ( nisamo cijepljena čini mi se od škole)?
    A da nazoveš hitnu ili svoju doktoricu ili bilo koga?

    Ja na tvom mjestu ne bih, ali ja imam iz mladosti ružna sjećanja (alergijske reakcije na cjepivo koje su me svaki put učinile bolesnom na tjedan dana, a ruka otečena ko buhtla). Inače, ovakva ozljeda s hrđom mogla bi biti indikacija za cijepljenje, a ti sad vidi.... Na tvom mjestu ja bih pitala nekog u koga imam povjerenja. Nadam se da će sve biti ok. Sretno!

  17. #17
    zibba avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,204

    Početno

    Vidjeti ću ujutro kako će rana izgledati. Ja kakve sam sreće, sigurno ću nešto pokupiti. Ako bude bilo kakvog crvenila ili bolnosti idem na hitnu pa neka me radije pikaju nego da imam još kakve probleme zbog jednog glupao čavl( nadam se da sam ja to dobro postupila kada sam isprala rakijom i našpricala octeniseptom?) .

  18. #18
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ja bih rekla da je rakija suvišna u priči, jedino možda da si ju popila, pa da se smiriš.
    Octenisept je sasvim dovoljan za dezinfekciju, ako ga se pusti da djeluje prema uputstvima, a za ostatak bih pitala dr. odmah.
    Ako se i nešto čudno događa, to se ne bude vidjelo za jedan dan na rani.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 03.07.2010. at 22:32

  19. #19
    Handy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    226

    Početno

    Ja bih se cijepila (iako se sad već kasno za savjet).
    Jednu susjedu je jače ogrebla mačka i preporučili su joj da se cijepi.

  20. #20

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1

    Početno

    ja sam si zaklamala prst i neznam ni ja kako (smotana jednostavno ) i zabila si to u prst skroz ..znate već kako to izgleda ta od klamarice mala neka željezna -nezz sad kako se zove... sve u svemu strah me i mogu li dobiti tetanus pliiiiz odgovorite
    HVALA ljudeki <3

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •