Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: Uzgoj Šampinjona

  1. #1
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno Uzgoj Šampinjona

    Imam jedno 2 m2 gdje bi provala uzgojiti šampinjone. Nemam pojma ništa tome, osim da im treba hlad i konstantna temperatura. Ima netko neke druge info??

  2. #2
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Roza, i ja sam razmišljala o tome, ali sam skužila da je jaako osjetljivo pa odustala..

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Ja sam se naslušala da je lakše uzgajati bukovače (na slami) nego šampinjone. Nažalost, osoba koja je znala puno više o tome je pokojna, pa ne mogu pitati detalje.

    Evo tu ima nešto: http://www.uzgojpuzeva.com/gljive/bukovace.html

  4. #4
    mašenka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    jedna šuma u istri ;)
    Postovi
    523

    Početno

    imam neku knjigu o uzgoju gljiva, kad uhvatim vremena mogu ti skenirati pa poslati, daj mail na pp ako hoćeš.

  5. #5
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    jel netko zna gdje se može kupiti micelij za šampinjone?

  6. #6
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj kiara79 prvotno napisa Vidi poruku
    jel netko zna gdje se može kupiti micelij za šampinjone?
    Pa možda kod onih koji uzgajaju.

  7. #7
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Roza, treba ti sterilna prostorija, sterilan kompost za gljive, klima kojom ćeš regulisati toplotu i vlažnost i mnogo sreće da ti sve skupa ne napadne neka bakterija
    Posljednje uređivanje od vještičica : 01.01.2011. at 16:08 Razlog: tipfeler

  8. #8
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    mi smo prije puuuuuno godina u osnovnoj školi išli na republičko natjecanje sa uzgojem bukovača
    koliko se sjećam nije bilo nešto preteško
    kuhali smo slamu i tako kuhanu slagali u vreće, red slame, pa uz rub posuli micelij, pa red slame...
    izbušili vreću tamo gdje je bio sloj micelija, da može izbijati
    vreće su bile u kabinetu profesorice biologije
    znam da smo ih špricali s onom špricalicom
    i da je izraslo tih bukovača
    sad jel taj način dobar za neki veći uzgoj, ne znam

  9. #9
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj kiara79 prvotno napisa Vidi poruku
    jel netko zna gdje se može kupiti micelij za šampinjone?
    mislim da su oni to prodavali fridrih

    a mali prozvođači trebaju kupiti kompost nacjepljen micelijem, samo micelij je prekompliciran za kućni uzgoj.
    i potpisujem ono da su bukovače puno jednostavnije za kućni uzgoj

  10. #10
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Imam ja frendicu cija obitelj ih godinama uzgaja i prodaje i stvarno su odlicni. Mogu ti ju ja pitat za par tips&tricks a mogu ti dat i njen fejs profil pa stupi sama s njom u kontakt, mozda tako bude jednostavnije.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    1

    Početno

    Da li bi mi netko htio pomoči oko uzgoja šampinjona

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Postovi
    1

    Početno

    dali mi moze neko pomoci ili pojasniti za uzgoj sampinjona imam prostor a tako da sam nabavio Micelijum al nisam strucan nisam nikada radio sa gljivama pa ako moze ko da mi pojasni kako da pocnem raditi

  13. #13
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    Mi smo prije dvije godine imali sampinjone (za vlastite potrebe)
    kao prvo, uopce nije komplicirano
    treba redovito spricati i urod je zagarantiran
    drzali smo u podrumu (zbog temperature)
    morali smo dijeliti koliki je bio urod
    kasnije smo zemlju bacili u dvoriste, i vani su nam poceli rasti

  14. #14

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1

    Početno

    očito da je veliki problem u hrvatskoj nabaviti sve potrebno za uzgoj šampinjona

    Citiraj mire92 prvotno napisa Vidi poruku
    dali mi moze neko pomoci ili pojasniti za uzgoj sampinjona imam prostor a tako da sam nabavio Micelijum al nisam strucan nisam nikada radio sa gljivama pa ako moze ko da mi pojasni kako da pocnem raditi
    Posljednje uređivanje od mikka : 13.05.2013. at 14:54

  15. #15

    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    1

    Početno

    Zdravo svima..sto se tice uzgoja sampinjona potrebno je da imate odgovarajuci objekat koji mozete zagrijavati i provjetravati, mogu posluziti staje napusteni tuneli itdd,,,uglavnom oni objekti koji mogu zadrzavati vlagu i u kojima se moze odrzavati bez prjekorna higijena.Kompost u kojima je zasijan micelij moze biti dvofazni ili trofazni zavisi kakav vam proizvodac nudi..Ako je u pitanju dvofazni kompost kada ga slozite na police on dolazi u foliji zapakovan znaci nista ne dirate 12 do 14 dana odrzavat temperaturu zraka na 22 do 25 stepeni vlaga mora biti oko 95 %,to ce te postici povremenim prskanjem zidova i poda...nakon sto primjetite da micelij prorasta kompost odnosna da briketi dobijaju bijelu boju a to se obicno desava nakon 10 dana od unosenja onda skidate gornji sloj folije sa komposta i tako ostavite dva dana da se ispust gasovi...nakon toga se pristupa stavljanju odgovarajuce pokrivke koja mora biti dezinfikovana mpokrivka se stavlja 5cm debljine na kompost.kada smo to uradili idemo sa laganim zalijevanjem komposta,prva 2 do 3 dana moramo biti pazljivi sqa zalijevanjem idemo 2 do 3 puta dnevno zalijevati u vidu izmaglice poslije 3 dana primjecujemo micelij koji prortasta pokrivku u vidu paucine onda mozemo slobodno dodati vodu odnosno zalijevati juednom dnevno sa po pola litre vode po vreci ali ne mlazaom nego polako u vidu prskanja..to radimo narednih 7 dana..temperatura je ista 22 do 25 nivo vlage 95%,zposlije toga ide proces grabuljanja pokrivke odnosno prekopavanje ne koristiti nikakav alat nego idemo rucno lagano dignemo pokrivku s komposta izmrvimo rukom i vratimo u prvobitan polozaj,poslije toga micelij se oporavlja odnosno regenerira 2 do 4 dana kada primjecujemo da se na povrsini pokrivke pojavljuju bijele mrve micelije a 6 do 10 dana pokrivka izgleda kao da je pao na nju prvi snijeg,NAPOMENA OD GRABULJANJA PA DO PRVE BERBE BRIKETI SE VISE NE ZALIJEVAJU.naravno ovo sve ce biti ako u gajilistu postignete navedene uslove tem22 do., 25 nivo vlage 95%.Kada vidimo da je micelij na povrsini pokrivke onda pravimo temperaturni sok spustamo temperaturu na 17 ubacujemo svjezi zrak u gajiliste nakon dav dana vidjet cemo gljive u obliku graska.berba se traje 15 ak dana vrsi se u tri vala razmak izmedu valova je 3 do 4 dana kad lagano vrsimo zalijevanje mlakom vodom...higijene mora biti ,cistoca se mora odrzavat citav proces traje od 35 do 40 dana,to je to otprilike ja tako radim imam berbu 4 do 5 kg po briketu svima sretno vrijedi pokusati jako lijep prizor kad apodu rasti toliko od mene pozz

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2014
    Postovi
    1

    Početno

    Elvedin, vidim da se baviš uzgojem šampinjona....molim te da mi veliš gdje nabavljaš kompost te popratni materijal i po kojoj cijeni....hvala :-)

  17. #17

    Datum pristupanja
    Apr 2014
    Postovi
    1

    Početno

    Ima li neko da mi odgovori sta ako je temperatura do 17 stepeni

  18. #18
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Podižem! Da li netko uzgaja u manjim količinama? Ja bih probala.

  19. #19
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Ovdje je priručnik za jedan tip gljiva, ali istom metodom bi se dalo uzgojit i šampinjone.
    LINK

    Po principu uradi sam, objašnjeno korak po korak.

  20. #20
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Ah, ne radi link. Nek mi se javi u poruke kog zanima.

  21. #21
    suma avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    u sumi
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Podižem! Da li netko uzgaja u manjim količinama? Ja bih probala.
    http://www.fungi-perfecti.hr/list22.html
    valjda smijem staviti link. i stvarno nemam nista s tom tvrtkom...
    ne znam da li si jos zainteresirana. mi smo s ovog linka uzeli drvene cepove micelija shitake i bukovaca. ubusili ih u panjeve vrbe (na proljece 2015). evo vec smo jeli bukovace. valjda ce i od shitaka biti nesto.
    nama super zanimljivo...

  22. #22
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    ajde daj svoju sličku tih nasada

  23. #23
    suma avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Lokacija
    u sumi
    Postovi
    193

    Početno

    tek sad vidim.
    ali trenutno mogu slikati prazne panjeve... nema gljiva, ali kad opet bude slikam.

  24. #24
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    može

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •