Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 213 od 213

Tema: vlaga :(

  1. #201

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    431

    Početno

    Mi smo oblagali stiroporom zidove, zali boze, ne zelim niti znati sto je iza tog stiropora.
    Tu gdje je oblozeno stiroporom nema plijesni ni crnih tockica, ali je zid skroz mokar i voda se cijedi niz njeg.
    Znam dosta ljudi koji su tako oblagali, ne znam kako je njima, ali ja to nebi vise nikada

  2. #202
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Da li je netko od vas postavljao iznutra u prostorije gdje vlaži nekakve ploče? Navodno su spas...ne znam detalje. Neki oblože samo kritičan zid, a neki cijele sobe. Ali zar se ne skuplja onda vlaga iza tih ploča!?
    Nisam, al dok se netko ne javi, mogu dati mišljenje
    Mislim da je pitanje odakle vlaga. Ako vlaga kondenzira iz prostorije na najhladnijoj stijenci (ili stijenkama), onda ima smisla toplinski izolirati stiroporom i gore staviti podlogu za pločice i pločice. Ili čak samo pločice, samo nisam sigurna ako je zid jako vlažan kako će se pločice prihvatiti, pretpostavljam da keramičar zna da li se treba nekako osušiti toplim zrakom ili nečim, nemam pojma. Ako vlaga kondenzira iz prostorije, onda će kondenzirati na pločicama. Sigurno postoje zaštitni premazi za plijesnji (biocidi) ili se mora brisati češće. Ako vlaga dolazi izvan prostorije kroz zid, onda pretpostavljam da će pločice otpast jer će se podloga razmrvit, al onda treba rješavati taj ulaz, odakle curi unutra.

    Mi smo u jednom potkrovnom stanu imali krovne prozore, neke drvene koji nisu baš dihtali, pa nam je kod vlažnog vremena (a živjeli smo u geografski hladnom i vlažnom području) kondenziralo baš na tim mjestima gdje nije dobro dihtalo pa se slijevalo niz okvir od prozora i radilo flekove po zidovima. Onda smo se žalili firmi od koje smo unajmili stan pa su zamijenili s PVC stolarijom. I tu je znalo kondenzirati, ali puno rjeđe i lijepo se pokupilo krpom i nije radilo flekove. Hoću reći, nije bio neki izvana problem, nego je naprosto velik udio vlage u zraku pa kad bi nam došli gosti, bilo je dovoljno da nas puno diše da se povisi vlažnost u prostoriji i onda je to kondenziralo na najhladnijim stijenkama.

  3. #203

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    Koja vrsta madraca je bolja za vlažne prostore? Radi se o vikendici koja se ne grije, a zidovi su jako vlažni jer su djelomično ukopani u zemlju.

    Sad je madrac od pjene i dosta je vlage upio i posebno miris. Lufta se tijekom ljeta,ali nije idealno...

    Također, je li netko koristio strojeve za isušivanje prostora? Postoji li opasnost da se previše isuši prostor (iako mislim da u ovoj staroj napola ukopanoj kućici nikada neće nebiti vlage...)

  4. #204
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Bojim se da će ti svaki upiti miris.

  5. #205

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    1,650

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Koja vrsta madraca je bolja za vlažne prostore? Radi se o vikendici koja se ne grije, a zidovi su jako vlažni jer su djelomično ukopani u zemlju.

    Sad je madrac od pjene i dosta je vlage upio i posebno miris. Lufta se tijekom ljeta,ali nije idealno...

    Također, je li netko koristio strojeve za isušivanje prostora? Postoji li opasnost da se previše isuši prostor (iako mislim da u ovoj staroj napola ukopanoj kućici nikada neće nebiti vlage...)
    Ja bi stavila madrace s velikim oprugama i perivom navlakom

  6. #206
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    ...
    Također, je li netko koristio strojeve za isušivanje prostora? Postoji li opasnost da se previše isuši prostor (iako mislim da u ovoj staroj napola ukopanoj kućici nikada neće nebiti vlage...)
    Mi u vikendici imamo odvlazivac koji radi dok nas nema. Namješten je da se automatski pali kad predje neku vlagu plus možemo se spojiti preko neta na njega ocitati trenutnu vlagu i ako je previsoka ga upaliti a ako je niža onda ga ugasimo da ne radi baš 24/7. To nas košta mjesečno nešto struje i trošak interneta ali puno manje nego gletanje i farbanja zidova, mijenjaje namještaja itd.

  7. #207
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,490

    Početno

    Zanimljivo koji ovlaživač imate?

  8. #208
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Mi smo prije puno godina u vikendici (kopno) pokušali riješiti taj problem na "seljački" način - budući da je donji dio građen od betonske cigle i ne s bogznakakvim temeljima, otkopali smo zidove i ugradili drenažu. Bolje je, ali nije savršeno, jer je kuća na terenu gdje često pada kiša i smještena ispod ceste, pa se sva voda sa škarpe slijeva pod kuću. Drenaža radi, ali kad su vlažne godine, ne guta dovoljno brzo pa mi zna ući u spremište.

    Kuhinja/boravak je isto izložena. Nema predsoblje, nego se ulazi direktno u tu prostoriju iz vanjskih vrata. Pomoglo je kad smo na vratima krunskom pilom izrezali otvore za prozračivanje (cca 30 mm svaki, 6 kom, kupili poklopce u Pevexu za neku smiješnu lovu - ovako nešto https://ecotopiatilff.org/2020/tomat...za-zastitu.jpg). Zimi u sudoper uvalim kristale za uklanjanje vlage - ovo: https://www.bauhaus.hr/odvlazivaci-z...max/p/27165713, ali treba povremeno mijenjati kristale tijekom hladnog dijela godine (dostupno bez kutije, samo refill https://www.bauhaus.hr/odvlazivaci-z...aka/p/24914800). Kad obilazimo vikendicu, izlijem vodu i stavim novu vrećicu kristala.

    Nije sjajno, ali je bolje nego bez toga. U prostoriji je stari klik klak kauč koji nema opruge nego podnicu. Podnošljivo je.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 06.09.2023. at 09:00

  9. #209

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    Ove kristale imamo, ponekad na tjednoj bazi skupe jako puno vode ...

  10. #210

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,398

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Mi u vikendici imamo odvlazivac koji radi dok nas nema. Namješten je da se automatski pali kad predje neku vlagu plus možemo se spojiti preko neta na njega ocitati trenutnu vlagu i ako je previsoka ga upaliti a ako je niža onda ga ugasimo da ne radi baš 24/7. To nas košta mjesečno nešto struje i trošak interneta ali puno manje nego gletanje i farbanja zidova, mijenjaje namještaja itd.

    Molim te info o odvlaživaču

  11. #211
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Molim te info o odvlaživaču
    Budem probala naći koji je točno model, no generalno moraš tražiti neki koji ima wifi modul (za spajanje - imaš onda app na mobitelu kojom programiraš i upravljaš uređajem) i da ima mogućnost da se kondenzat odvodi direktno s cijevi a ne u spremnik (nama voda ide direkt u sudoper).

    Mi smo napravili open-space prostor, tako da je ovo rješenje dosta efikasno pošto je vlaga jednoliko raspoređena po cijelom volumenu. Ako imaš puno prostorija možda pomaže ako su sva vrata širom otvorena, ali ne znam što ako imaš više etaža. Imamo i odzračivanje (ovo o čemu piše Peterlin - odzračne cijevi s mrežicama) ali to je nedovoljno.

    I nisu problem samo zidovi, problem je što nakon zatvaranja kuće zrak ostane zarobljen i pun vlage i kako se zimi kuća hladi hladi se i zrak, smanjuje se kapacitet koliko vlage može sadržavati i onda se ta vlaga iz zraka kondenzira ako nema prozračivanja.

  12. #212
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,122

    Početno

    sillyme, totalno ste napredni. Nisam imala pojma da to ima.
    Btw., zadovoljna sam s tvojim objašnjenjem

  13. #213
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Evo odvlaživač je Inventor Eva II pro wifi
    odradio dvije zime za sad

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •