Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 103

Tema: netočna vijest o 21 trudnoći više nakon novog Zakona o MO

  1. #1
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno netočna vijest o 21 trudnoći više nakon novog Zakona o MO

    Danas je u Večernjem listu izašla vijest naslova "Od novog zakona o umjetnoj oplodnji - 21 trudnoća više", a na naslovnici u okviru "21 beba više"

    U tekstu novinarka Diana Glavina spominje 599 trudnoća ostvarenih iz postupaka mpo nakon provedbe novog Zakona naprema 578 trudnoća ostvarenih u istom vremenu prije.

    Ista vijest ponovljena je u više medija: vijesti NoveTV, vijesti RTL-a, te na monitor.hr.
    Očekujem da će je prenijeti i neki drugi mediji pa molim da mi javite ako je negdje primijetite.

    Naime, novinarka Glavina je brojke 578 i 599 jednostavno okrenula u korist novog zakona.
    Na kongresu je između ostalih podataka o ostalim postupcima, iznesena brojka (prof. Šimunić, predstavljanje zbirnih rezultata za HR) o 599 trudnoća ostvarenih prije ovog zakona i 578 trudnoća nakon ovog zakona IZ POSTUPAKA IVF/ICSI.

    Uspješnost ovog zakona nikako se ne smije gledati kroz ove brojke i iznesene statistike jer u njima ne vidimo uloženih 40 milijuna kuna, a ne vidimo ni onih diskriminiranih 15% "teških" pacijenata koji su po novom zakonu uskraćeni za metode koje bi njima omogućile roditeljstvo, ne vidimo ni, kako to ministar kaže, razdoblje prilagodbe, ipak, kad bi mjerili uspješnost Zakona na način kako to radi novinarka Diana Glavina, mogli bi reći da je ovaj Zakon donio ukupno 21 trudnoću manje u postupcima IVF/ICSI, 4 trudnoće manje u postupcima AIH te 8 trudnoća više u postupcima iz smrznutih jajnih stanica.
    Dakle, prema računici kako to zbraja Diana Glavine, ali bez izvrtanja brojeva, ovaj Zakon donio je ukupno 17 trudnoća manje uspoređeno s istim razdobljem prije primjene Zakona.

    Kako sam već rekla, ne mislim da se treba zbrajati na ovaj način, mislim da su štete ovog Zakona nemjerljivo veće, mislim da ih nitko ne smije zbrajati samo na ovaj način kako sam ja to sad napravila, ali nisam prva počela .

    Dakle, ministre, kako komentirate vijest novinarke Diane Glavine o 17 trudnoća manje uz potrošenih 40 milijuna kuna?

    http://www.facebook.com/udrugaroda?ref=nf#!/photo.php?pid=4686911&id=151888302050
    Posljednje uređivanje od ivarica : 17.05.2010. at 03:53

  2. #2
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ispravila sam neke brojke, nitko da me upozori

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    253

    Početno

    Ja ne shvaćam kako se takve stvari mogu događati a da takve netočne informacije nitko ne deskreditira.

  4. #4
    Superman avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,269

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    pa jel netko urgirao/prosvjedovao?
    mene ovi novinari stvarno izluđiju-gdje su nestali dani kad su novinari bili novinari, a ne piskarala.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    253

    Početno

    Ma dobro Superman,ali vjesti na rtl-u,dnevniku,novoj su LAŽNE...kako je to moguće?Gdje su ljudi od struke koji dopuštaju takve laži,ipak te diplome nose nekakve odgovornosti,da ne govorim o novinarima..

  7. #7
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

  8. #8
    pirica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    2,873

  9. #9
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj Val prvotno napisa Vidi poruku
    pa jel netko urgirao/prosvjedovao?
    mene ovi novinari stvarno izluđiju-gdje su nestali dani kad su novinari bili novinari, a ne piskarala.
    pola dana sam jucer na mailovima, a od jutra na telefonu zbog tog
    vecernji ce pisati ispravak
    hina ce prvojeriti podatke
    rekli su da ce tada objaviti nase priopcenje

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    ivarica, svaka čast.

  11. #11
    tikica_69 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    2,809

    Početno

    Citiraj Val prvotno napisa Vidi poruku
    ivarica, svaka čast.
    .... i hvala u ime svih nas...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj tikica_69 prvotno napisa Vidi poruku
    .... i hvala u ime svih nas...
    Baš...

  13. #13
    Tibi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,701

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa Vidi poruku
    pola dana sam jucer na mailovima, a od jutra na telefonu zbog tog
    vecernji ce pisati ispravak
    hina ce prvojeriti podatke
    rekli su da ce tada objaviti nase priopcenje
    hvala ti u ime svih nas

  14. #14
    TeddyBearz avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    4,620

    Početno

    Citiraj tikica_69 prvotno napisa Vidi poruku
    .... i hvala u ime svih nas...
    Potpis.

  15. #15
    ksena28 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    3,661

    Početno

    Citiraj Val prvotno napisa Vidi poruku
    pa jel netko urgirao/prosvjedovao?
    mene ovi novinari stvarno izluđiju-gdje su nestali dani kad su novinari bili novinari, a ne piskarala.
    otišli su... skupa s danima kad je umro građanski bunt u hrvatskoj.
    novinari su ogledalo društva, kakvo društvo takvi novinari, a i mediji, vi što se toliko isčuđujete pogledajte malo sebe.
    (sorry, profesionalna deformacija, moram braniti struku čak i ovakvim okolnostima!)

  16. #16
    AuroraBlu avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,688

    Početno

    Hvala Ivarica! I novinari su low-responderi (sorry Ksena, ne svi, naravno)

  17. #17
    tikica_69 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    2,809

    Početno

    S obzirom da je ministar Milinovic javno i u nekoliko navrata rekao da ako bude samo jedna trudnoca manje s "njegovim zakonom" da ce ga mijenjati, mozda da mu se posalje koji mail kao update ili podsjetnik

  18. #18
    drndalica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    455

    Početno

    baš me zanima hoće li i TV postaje reagirati...

  19. #19
    Tibi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,701

    Početno

    Citiraj tikica_69 prvotno napisa Vidi poruku
    S obzirom da je ministar Milinovic javno i u nekoliko navrata rekao da ako bude samo jedna trudnoca manje s "njegovim zakonom" da ce ga mijenjati, mozda da mu se posalje koji mail kao update ili podsjetnik
    kaj nije to rekao Josipović? Ne sjećam se da je Milinović tako nešto izjavio....

  20. #20
    Tibi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,701

    Početno

    Citiraj Tibi prvotno napisa Vidi poruku
    kaj nije to rekao Josipović? Ne sjećam se da je Milinović tako nešto izjavio....
    citiram samu sebe i lijepim članak gdje to piše da je Josipović izjavio http://www.rtl.hr/josipovic-zatrazio...i-clanak-17178

  21. #21
    tikica_69 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    2,809

    Početno

    Milinovic koliko ja znam..... http://www.vecernji.hr/komentar/5349/ , a meni je to isto rekao i u svom kabinetu.
    Bas gledam najavu za RTL vijesti i nigdje ne spominju ispravke netocnih navoda

  22. #22
    Tibi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,701

    Početno

    tikice hvala, ovo sam propustila

  23. #23
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    zene, nisu ni mogli prije ici s demantijem jer sam tek sad stigla poslati priopcenje

    trebalo je doci do hrpe informacija, cijeli dan sam na telefonu

    otislo je ovako, nakon ovog ce biti pakleno, ne sumnjam




    Poštovani,

    Molimo Vas da javnosti prenesete ovu informaciju. Jučer je posredstvom agencije HINA u mnogim medijima izašla informacija o 21 trudnoći više ostvarenoj nakon novog Zakona. Predstavnica udruge RODA je sudjelovala na 1. Kongresu medicinske oplodnje na Plitvicama, ali tamo takvi podaci nisu izneseni. Objavljeni podatak o ukupno 21 trudnoći više ostvarenoj nakon provedbe novog Zakona proizašao je iz pogrešne interpretacije, jer je prije Zakona ostvareno 599 trudnoća iz postupaka IVF/ICSI naprema 578 trudnoća nakon Zakona, te je ustvari iz postupaka IVF/ICSI ostvarena 21 trudnoća manje. Napominjemo da se tu radi samo o jednoj vrsti postupaka MPO, te da su štete ovog Zakona još veće, jer je u istom praćenom razdoblju prema predstavljenim podacima svih klinika nakon provedbe novog Zakona ostvareno 93 trudnoće manje iz svih postupaka MPO.

    Iz zbirnih rezultata predstavljenih na Plitvicama možemo zbrojiti da je iz svih postupaka medicinski potpomognute oplodnje nakon donošenja Zakona u svim hrvatskim klinikama ostvareno ukupno 659 trudnoća, a u jednakom vremenu prije donošenja Zakona o medicinskoj oplodnji bile su ostvarene 752 trudnoće.

    (ovo je inace lijepa tablica :/ )
    Postupak MPO

    Broj trudnoća prije Zakona
    Broj trudnoća poslije Zakona

    AIH
    77
    73
    IVF/ICSI
    599
    578
    Krio embriotransferi
    76
    0
    Krio oocita
    0
    8
    Ukupno svi postupci MPO
    752
    659


    Ovo smanjenje broja trudnoća direktno proizlazi iz dvije odredbe Zakona o medicinskoj oplodnji – ograničenja oplodnje na 3 jajne stanice te zabrane zamrzavanja zametaka.
    Osim što otežavaju uspjeh potpomognute oplodnje kod većine pacijenata/ica, te odredbe teško diskriminiraju skupinu od 15% tzv „teških“ pacijenata/ica koja uključuje žene starije od 38 godina i muškarce s teškim faktorom neplodnosti, kojima više nije omogućena optimalna medicinska pomoć za začeće. Napominjemo da je šteta prouzročena ovim Zakonom vidljiva i u većem broju postupaka u koje žene ulaze (opaska: vidljivo i iz fotografije broj 022, HZZO), u većem broju trojki, te u značajno većem broju parova koji su liječenje potražili van Hrvatske.

    Kako je objavom pogrešne informacije nanesena velika šteta, molimo da ovu informaciju objavite u Vašem mediju.

    Srdačan pozdrav
    Ivana Zanze
    izvršna direktorica Udruge RODA



    (u privitku fotografije svih slajdova iz predstavljanja zbirnih rezultata za Hrvatsku prof. Šimunića na Plitvicama 15. svibnja 2010. godine, a koje potvrđuju gore navedene podatke, a na fotografiji Plitvice 169 možete provjeriti navode o 21 trudnoći manje iz postupaka IVF/ICSI)
    Posljednje uređivanje od ivarica : 17.05.2010. at 19:20

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,438

    Početno

    Ifkica i hvala na trudu... odlično si to složila

    A propos ministrovih izjava... još prije iznešenih statistika, ministar je u kameru (neznam više sa sigurnošću jel RTL ili nova...trebala bih pročačkati) izgovorio kako su: statistike dobre, idu u prilog novom zakonu, a da nije bilo tako... bio sam spreman mijenjati zakon .... baš ću to probati pronaći
    Posljednje uređivanje od gričanka : 17.05.2010. at 19:12

  25. #25
    Tibi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,701

    Početno

    ivarica super je složeno, hvala puno

  26. #26
    ksena28 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    3,661

    Početno

    Ivarice kraljice!!!!!!!!!!

  27. #27
    ksena28 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    3,661

    Početno

    evo milinovića na novoj oko rodilišta, jedna beba u makarskoj umrla na putu do splita

  28. #28
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ma nije valjda

  29. #29
    ksena28 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    3,661

    Početno

    40 trudnoća više kaže?!?!?! mi smo ogorčeni jer smo obasuti nizom dezinformacija.... on ima prave podatke, 1 trudnoća iz j st i u rijeci

    ma fuuuuuuuuuuujj

  30. #30
    ksena28 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    3,661

    Početno

    e vrištim!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  31. #31
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Ajoj ksena, i ja sam to sad gledala.
    Kaže da nije 21 više, javili su mu navodno iz Osijeka o još 3 trudnoće više, tako da sad ima 40 trudnoća više (21+3=40 )
    Ma ne mogu vjerovati!!!
    Koji lažov i muljalo.

  32. #32
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    i ja sam ljuta - izjavio je da smo mi pacijenti nezadovoljni jer dobijamo krive podatke, pa ako "laže struka, laže i on".
    Kao da nemamo svoj mozak za razmišljanje...

  33. #33
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj andream prvotno napisa Vidi poruku
    i ja sam ljuta - izjavio je da smo mi pacijenti nezadovoljni jer dobijamo krive podatke, pa ako "laže struka, laže i on".
    Kao da nemamo svoj mozak za razmišljanje...
    gdje ih dobivamo krive?
    na strucnom kongresu?

    zezli ste se ministre onda sto ste uopce taj igrokaz organizirali

    ma dem sad sve fotografije dici na fejs makar me dosad bilo sram jer su mutne, snimane u posebnim uvjetima
    ah tastine i u mene ko u njega

  34. #34
    aenea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,467

    Početno

    Ludnica je kanda širom otključana ostala, proverte molim vas..

  35. #35
    AuroraBlu avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,688

    Početno

    A da pošaljemo fotografiju slajda u medije? http://www.facebook.com/photo.php?pi...d=151888302050

  36. #36
    nina1 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Postovi
    1,010

    Početno

    i mi gledali
    u prvih 4 mjeseca prošle godine i prvih 4 mjeseca ove vinogradska ima 12 (ili 9) trudnoća više !!!!!!!
    na to smo maksimalno pop.... jer smo bili prošle godine na vinogradskoj u trećem i u petom mjesecu tamo i čekona bila skroz prazna jer su tek počeli raditi ........
    mi bili jedini pacijenti ........pa o čemu on priča ?????????!!!!!!!!!!!!!!!!

  37. #37
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj AuroraBlu prvotno napisa Vidi poruku
    A da pošaljemo fotografiju slajda u medije? http://www.facebook.com/photo.php?pi...d=151888302050
    medijima su poslani SVI slajdovi zbirnih rezultata
    sad cu na fejs skinuti 200 fotki
    sve klinike pojedinacno
    i zbrine rezultate

    a imamo i audio snikmu
    da ne bi netko rekao da sam retusirala 200 fotki

  38. #38
    AuroraBlu avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,688

    Početno

    nije on kriv, ta beba bi ionako umrla.

  39. #39
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    sad mi je tek zlo - na HRT1 u vijestima izvjestan dr Ivan Čelić poslao frižider pšenice s kockama leda i porukom "Ne dajte da nas smrzavaju".
    What a f..k ima to i s čim uopće veze???
    Lik je - psihijatar, malo sam i prosurfala!
    http://www.glas-koncila.hr/index.php...&news_ID=17425

  40. #40
    ksena28 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    3,661

    Početno

    Citiraj andream prvotno napisa Vidi poruku
    sad mi je tek zlo - na HRT1 u vijestima izvjestan dr Ivan Čelić poslao frižider pšenice s kockama leda i porukom "Ne dajte da nas smrzavaju".
    What a f..k ima to i s čim uopće veze???
    Lik je - psihijatar, malo sam i prosurfala!
    http://www.glas-koncila.hr/index.php...&news_ID=17425
    koji lov na vještice

  41. #41
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    A sad mi je jasnije - tip je član Nacionalnog povjerenstva za medicinsku oplodnju. Pa naravno, kockice se odmah slažu - slao šefu potporu

  42. #42
    aenea avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,467

    Početno

    Ne samo da je psihijatar nego nam je i u nacionalnom povjerenstvu! What lucky bastards are we..

  43. #43
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    katastrofa.....gledala vijesti na novoj....vise trudnoca?????? LAZOV....o boze imal te....

  44. #44

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,438

    Početno

    Upravo je i HRT u dnevniku odvrtio prilog o prijenosnom frižideru punom žitnih sjemenki uronjenih u kocke leda s porukom I mi smo djeca ... smrznuto 12.500 (gle više nije 11.000) potpisani pošiljatelj je psihijatar Ivan Čelić (?) iz Hrv.kat.liječ.društva ( oni su u prosincu osnovali udrugu Cro vita)
    ... a svih ovih dana na HRTu uopće nisu izvijestili o Akciji s kuhanim jajima, ili o Plitvičkom kongresu ili o naporima MPO pacijenata da se javnosti objavi manipulacija sa statistikama, ali su čak, i to vrlo temeljito prikazali sadržaj otvorenog frižidera uz verbalni opis... ...puna mi je kapa svećenika i katoličkih dušebrižnika koji vode brigu o mojoj maternici

  45. #45

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    4

    Početno

    prvo hvala curama i svima koji su bili na Plitvicama, koji su ostavljali jaja po gradovima i gdje se stiglo ...
    gledala sam ovo na novoj i potpuno sam ogorčena ... razmišljam da opet pišem ministru

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,438

    Početno

    Sorri, nisam vidjela da je andream već napisala....
    ...toliko sam uzrujana
    nego... neka se ispušu, a onda ćemo mi opet navaliti s nekom briljantno organiziranom akcijom, ionako smo uvijek ispred njih... Poslije naše gerilke s jajima, ovo s frižiderom mi i nije nešto posve originalno ... gotovo kao da su nas kopirali
    svejedno mi je muka...
    Posljednje uređivanje od gričanka : 17.05.2010. at 20:59

  47. #47
    Gabi25 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    3,382

    Početno

    Ajme pa ovo je sve gore od goreg...
    Pa jel smo svi mi slijepi i nepismeni??? Pa na ovoj slici točno piše da bi uz isti broj ET danas imali 50 trudnoća više

    To smo vjerojatno mi izmislili, strašno...

  48. #48

  49. #49
    ksena28 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    3,661

    Početno

    meni su ova rješenja loša... opet će bit različitih tumačenja, tupkanja u mraku, hodanja po rubu etičnosti, crnog tržišta, loših liječničkih procjena...

  50. #50
    Nene2 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,044

    Početno

    uh, meni nekako opet drago da su liječnici zaključili da nije baš sve tako sjajno kako ministar priča ( mali korak za čovječanstvo, velik za nas)

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •