Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 120

Tema: Briga o šestogodišnjem djetetu

  1. #1
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno Briga o šestogodišnjem djetetu

    Pozdrav!

    Potaknuta jednim primjerom, često razmišljam o tome i želim postaviti slijedeća pitanja:

    - Jede li vaše šestogodišnje dijete samo ili ga vi hranite?

    - Oblači li se koliko - toliko samostalno?

    - Obavlja li nuždu u tuti (kahlici) ili u wc šolji?

    - Koliko su često preko dana crtići na vašem tv-u?

    - Zamišljaju li neprestano da su netko drugi - i to toliko da su čvrsto uvjereni u to i da svi drugi moraju to podržavati (npr., "ja sam Pepeljuga" i onda svi u okolini se moraju tako ponašati i to podržavati), jesu li vrlo često tijekom dana u svom svijetu, pričaju sami sa sobom?

    - Govore li potpuno iskrivljenim naglaskom i upotrebljavaju izraze koji su, da tako kažem, "preozbiljni" za njihovu dob i neprikladno upotrijebljeni - da skratim priču - prekopirani iz crtića, ali upotrijebljeni u svakodnevnom govoru NEPRESTANO?

    - Da li je njihov govor najčešće besmislen i nepovezan?

    - Čine li (ali lukavo i neprimjetno!) štetu drugima, npr. oštećuju i skrivaju tuđe stvari?

    - Jesu li u ikada naletu ljubomore agresivni prema drugoj djeci, konkretno prema malim bebama, tj. udare ih ili uštipnu tako da ih natjeraju na plač?

    - Dopuštate li im ikada da i dalje jedu i piju iz bočice i voze se u dječjim kolicima, pa čak i samo iz razloga da ublažite njihovu ljubomoru prema maloj djeci?

    - Jesu li ikada u naletu ljutnje agresivni prema samima sebi - sami sebe udaraju i ozljeđuju?

    - Uspavljujete li ih?

    Molim vas da iskreno, otvoreno i detaljno odgovorite na moja pitanja, znam da ih ima puno, ali...! Naravno da mogu odgovarati i oni čije dijete nije te dobi, ali su im djeca prošla kroz tu dob, bliže se toj dobi ili, jednostavno, imaju mišljenje o svemu tome!
    Posljednje uređivanje od *mamica* : 16.05.2010. at 22:56

  2. #2
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    To si ti zabrinuta za svoje dijete ili se zgražaš nad nekim tuđim?

  3. #3
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Niti jedno niti drugo.

  4. #4
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ok, ja neću odgovarati na ova pitanja ali ću sa zanimanjem pratiti temu jer me iskreno zanima koliko će roditelja na pitanje postavljeno kao "Čine li (ali lukavo i neprimjetno!) štetu drugima, npr. oštećuju i skrivaju tuđe stvari?" odogovriti sa DA.

  5. #5
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Da pojasnim, nastojala sam uistinu temu formulirati tako da se to ne svede na zgražanje niti da ispada kao da se ja zgražam, jer se ne zgražam! O stvarima u sebi i oko sebe uvijek razmišljam i pitam se kako i zašto. To je jedan od razloga i zbog kojih čitam Rodu i ovaj forum otkad sam dobila svoje dijete. Ako možemo raspravljati o drugim KONKRETNIM stvarima u odgoju, zašto ne bi i o ovome. Jednostavno me ZANIMA, eto razloga temi.

    A svjesna sam također činjenice da mnogi roditelji ne mogu to otvoreno reći, zato sam zamolila da odgovori budu iskreni i otvoreni, ali tko ne može, neka preskoči odgovor na to pitanje ili odgovori što već želi.
    Posljednje uređivanje od *mamica* : 16.05.2010. at 23:07

  6. #6
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Moja curica ima 7 g, ali je nedavno imala 6. Ali i mene zanima o čemu se radi.
    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    - Jede li vaše šestogodišnje dijete samo ili ga vi hranite?

    samo
    - Oblači li se koliko - toliko samostalno?
    sasvim samostalno

    - Obavlja li nuždu u tuti (kahlici) ili u wc šolji?
    u wc-u

    - Koliko su često preko dana crtići na vašem tv-u?
    često

    - Zamišljaju li neprestano da su netko drugi - i to toliko da su čvrsto uvjereni u to i da svi drugi moraju to podržavati (npr., "ja sam Pepeljuga" i onda svi u okolini se moraju tako ponašati i to podržavati), jesu li vrlo često tijekom dana u svom svijetu, pričaju sami sa sobom?
    ne baš neprestano, ali često. Ne priča sama sa sobom.

    - Govore li potpuno iskrivljenim naglaskom i upotrebljavaju izraze koji su, da tako kažem, "preozbiljni" za njihovu dob i neprikladno upotrijebljeni - da skratim priču - prekopirani iz crtića, ali upotrijebljeni u svakodnevnom govoru NEPRESTANO?
    ponekad

    - Da li je njihov govor najčešće besmislen i nepovezan?
    ne

    - Čine li (ali lukavo i neprimjetno!) štetu drugima, npr. oštećuju i skrivaju tuđe stvari?
    ne

    - Jesu li u ikada naletu ljubomore agresivni prema drugoj djeci, konkretno prema malim bebama, tj. udare ih ili uštipnu tako da ih natjeraju na plač?
    ne

    - Dopuštate li im ikada da i dalje jedu i piju iz bočice i voze se u dječjim kolicima, pa čak i samo iz razloga da ublažite njihovu ljubomoru prema maloj djeci?
    ne, ali da želi, dopustila bih

    - Jesu li ikada u naletu ljutnje agresivni prema samima sebi - sami sebe udaraju i ozljeđuju?
    ne

    - Uspavljujete li ih?
    da

    Samo bih napomenula da je svako dijete različito, kako prema karakteru, tako i prema svojim potrebama.

  7. #7
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Ovako ja stvarno ne spadam sa svojim djetetom u tu dob,mi imamo 3 godine tek navršene, ali samo mogu reći da se moje dijete samo pokušava obuči ali jako mu dobro ide,sam jede i sam obavlja nuždu mi mu pomažemo u higijeni nakon ako je potrebno dakle mislim da bi to dijete od 6 godina već trebalo dobro savladati,a ostala pitanja mislim da se pojedino ponašanje od navedenih može ponekada javiti kod sve djece ali ne stalno i ne sva ponašanja. Da prostite tako se po meni ponaša jako razmaženo dijete koje ne dobiva dovoljno pažnje ili ima neki poremečaj,ali kako ja ne spadam tu i nemam osobnog iskustva neka se netko ne naljuti ali to je moje mišljenje.

  8. #8
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Ako to išta znači, sjećam se sebe sa 6 god.

    (Znaš ono, stariji ljudi se uvijek bolje sjećaju kaj je bilo pred 30 god.nego kaj su danas jeli )

    Jela sam i oblačila se sama.

    Išla na WC.

    Crtić sam gledala jedan dnevno - onaj u 19,15 h, prije Dnevnika.

    Nisam bila netko drugi u smislu poistovjećivanja s likovima iz crtića ili priča.

    Nisam bila agresivna prema drugima.

    Bila sam agresivna prema sebi od tuge (samoozlijeđivanje) .

    Voljela sam kad bi mi baka pjevala pjesmicu za laku noć.

    Eto, mada ti vjerojatno nisam ništa pomogla.

    Jer, ovo je priča iz davnina !
    Posljednje uređivanje od Teica : 16.05.2010. at 23:24 Razlog: pravopis!

  9. #9
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Jesi, jer i ja se prisjećam sebe sa 6 godina i sjećam se da sam u igri pričala iskrivljenim govorom. Također sam živjela u svijetu mašte i pretvarala se da sam netko drugi - ali nisam i od drugih tražila da misle da sam ja taj "netko". I pucali su me likovi iz grčke mitologije . Također sam upotrebljavala "preodrasle" izraze. Ali za sve to krivim:

    a) neku vrstu usamljenosti

    b) opsesivno čitanje knjiga koje su bile neprimjerene za moju dob, ali sam bila i ostala knjiški moljac

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Moja sestricina, koju dosta cesto vidjamo je nedavno napunila 6 godina, a i MMov mali rodjak isto. Pa evo sta oni znaju:
    -jedu sami, decaka ponekad hrane ali samo kad sam trazi
    -oblace se potpuno sami
    -idu oboje na WC
    -crtace decak gleda puno i to mu se dosta vidi i u ponasanju, a devojcica umereno (nemaju TV u kuci, ali kad je cuva baka onda gleda)
    -ne poistovecuju se sa likovima, ponekad se igraju da su neko drugi (mama, tata ali ne likovi iz crtaca), ne pricaju sami sa sobom
    -ovo sa cudnom upotrebom nekih reci nisam primetila
    -govor nije nepovezan niti besmislen (sestricina ponekaad izmislja pesmice gde slaze reci bez reda i rasporeda i ludo se zabavlja pri tom)
    -ne cine stetu niti skrivaju ista (mada npr. ponekad lukavo nagovaraju moju trogodisnjakinju da im nesto pokloni sto ona ima a oni jako zele, ali to mi je donekle normalno)
    -nisu nikad bili agresivni prema mladjoj deci iz familije
    -kad se moja N rodila sestricina je cesto sedela u njenim kolicima (ali tad je imala 3-4 godine) i svi smo glumili da je i ona mala beba, nosali je i nunali. To mi je bilo skroz OK, i razumljivo i proslo je, naravno.
    -nisu agresivni prema sebi
    -da, oboje ih roditelji uspavljuju, tj. citaju im i leze pored njih dok ne zaspu

  11. #11
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Moj ima pet godina.

    - Jede li vaše šestogodišnje dijete samo ili ga vi hranite?
    Jede sam
    - Oblači li se koliko - toliko samostalno?
    Skroz sam
    - Obavlja li nuždu u tuti (kahlici) ili u wc šolji?
    WCu ima već 3god
    - Koliko su često preko dana crtići na vašem tv-u?
    Radnim danom rijetko i nikako, vikednom ovisno o vremenu(mislim na vrijeme kao temperaturu), max jedan dugometražni
    - Zamišljaju li neprestano da su netko drugi - i to toliko da su čvrsto uvjereni u to i da svi drugi moraju to podržavati (npr., "ja sam Pepeljuga" i onda svi u okolini se moraju tako ponašati i to podržavati), jesu li vrlo često tijekom dana u svom svijetu, pričaju sami sa sobom?
    nikad, osim kad se igra roleplaying
    - Govore li potpuno iskrivljenim naglaskom i upotrebljavaju izraze koji su, da tako kažem, "preozbiljni" za njihovu dob i neprikladno upotrijebljeni - da skratim priču - prekopirani iz crtića, ali upotrijebljeni u svakodnevnom govoru NEPRESTANO?
    nekad iz fore
    - Da li je njihov govor najčešće besmislen i nepovezan?
    nikad
    - Čine li (ali lukavo i neprimjetno!) štetu drugima, npr. oštećuju i skrivaju tuđe stvari?
    ne, ako to radi - to radi primjetno i nelukavo
    - Jesu li u ikada naletu ljubomore agresivni prema drugoj djeci, konkretno prema malim bebama, tj. udare ih ili uštipnu tako da ih natjeraju na plač?
    ne
    - Dopuštate li im ikada da i dalje jedu i piju iz bočice i voze se u dječjim kolicima, pa čak i samo iz razloga da ublažite njihovu ljubomoru prema maloj djeci?
    ne
    - Jesu li ikada u naletu ljutnje agresivni prema samima sebi - sami sebe udaraju i ozljeđuju?
    ne
    - Uspavljujete li ih?
    ne u smislu da ne može zaspati sam, ali čitamo priču, nekad ostanemo zajedno ležati jer nam je gušt ili jer ne želi biti sam

    smijemo li znati zašto ti ovo treba?
    Posljednje uređivanje od krumpiric : 17.05.2010. at 00:10

  12. #12
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Moja cura, kad je imala 6 godina

    - Jede li vaše šestogodišnje dijete samo ili ga vi hranite?
    Sama

    - Oblači li se koliko - toliko samostalno?
    Samostalno

    - Obavlja li nuždu u tuti (kahlici) ili u wc šolji?
    na WC -u

    - Koliko su često preko dana crtići na vašem tv-u?
    jako rijetko

    - Zamišljaju li neprestano da su netko drugi - i to toliko da su čvrsto uvjereni u to i da svi drugi moraju to podržavati (npr., "ja sam Pepeljuga" i onda svi u okolini se moraju tako ponašati i to podržavati), jesu li vrlo često tijekom dana u svom svijetu, pričaju sami sa sobom?
    Ne uživljava se baš u druge likove, ali kad se sama igra lutkama zna pričati kao da one razgovaraju, i to smatram potpuno normalnim.

    - Govore li potpuno iskrivljenim naglaskom i upotrebljavaju izraze koji su, da tako kažem, "preozbiljni" za njihovu dob i neprikladno upotrijebljeni - da skratim priču - prekopirani iz crtića, ali upotrijebljeni u svakodnevnom govoru NEPRESTANO?
    Ne

    - Da li je njihov govor najčešće besmislen i nepovezan?
    Ne

    - Čine li (ali lukavo i neprimjetno!) štetu drugima, npr. oštećuju i skrivaju tuđe stvari?
    Ne

    - Jesu li u ikada naletu ljubomore agresivni prema drugoj djeci, konkretno prema malim bebama, tj. udare ih ili uštipnu tako da ih natjeraju na plač?
    Ne

    - Dopuštate li im ikada da i dalje jedu i piju iz bočice i voze se u dječjim kolicima, pa čak i samo iz razloga da ublažite njihovu ljubomoru prema maloj djeci?
    Znala sam je voziti po doma u kolicima kad ih je brat prerastao, ali ne iz ljubomore, nego iz zabave (kao što voli kad je MM vozi u karioli )


    - Jesu li ikada u naletu ljutnje agresivni prema samima sebi - sami sebe udaraju i ozljeđuju?
    Ne

    - Uspavljujete li ih?
    Da, priča za laku noć i ostanak u sobi dok ne zaspi (10-ak minuta)

    I mene zanima zašto ti to treba?

  13. #13
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    tema ko i more drugih. samo je umjesto pitanja "sto vasi sestogodisnjaci mogu/znaju/hoce sami?" postavila konkretna pitanja...

    moji u dobi od sest godina:

    sami jedu, oblace se, kupaju, brisu guzice nakon upotrebe wc-a, peru zube, umivaju se, peru ruke (sve to uz napomene roditelja), vezu se pojasom u autu. voze bicikle bez pomocnih i sami si zakopcavaju kacige. voze i romobil.

    ne gledaju pretjerano crtice. ne glume nikada da su likovi iz crtica/filmova/prica. govore razgovjetno i "razumno".

    ne nanose svjesnu stetu ni bol drugima. hoce "vratit" kad se pomlate, ali, kako mi to doma kazemo - bez kativerije (to bi bilo, bez zle namjere).

    nitko od mojih nije ljubomoran na mladje. vrlo su pazljivi i osjecajni s mladjima od sebe. (dok se ne pomlate, jelte )

    sestogodisnja djeca (moja) koriste pribor za jelo kao i mi odrasli, ne vozaju se u kolicima i ne glume bebe. (cesto glume da su pascad, to im neka fora, zavezu si pojaseve oko struka ili ruke, pa ih jedan voda po kuci...)

    nisu nikad agresivni prema sebi.

    ne uspavljujemo. kad odu u krevet, pokrijemo, poljubimo i lakunoc. sve ostalo obavljamo odvojeno od "rituala" uspavljivanja.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav!

    Potaknuta jednim primjerom, često razmišljam o tome i želim postaviti slijedeća pitanja:

    - Jede li vaše šestogodišnje dijete samo ili ga vi hranite?jede sam od 2 godine ne sjećam se

    - Oblači li se koliko - toliko samostalno? sve osim cipela sa žnjirancima, a to sam ja kriva jer ga nisam naučila i nisam kupovala takve cipele

    - Obavlja li nuždu u tuti (kahlici) ili u wc šolji? wc, tutu smo ostavili sa 3 god

    - Koliko su često preko dana crtići na vašem tv-u?ujutro pri spremanju u vrtić

    - Zamišljaju li neprestano da su netko drugi - i to toliko da su čvrsto uvjereni u to i da svi drugi moraju to podržavati (npr., "ja sam Pepeljuga" i onda svi u okolini se moraju tako ponašati i to podržavati), jesu li vrlo često tijekom dana u svom svijetu, pričaju sami sa sobom?zna se zaigrati i zamaštati ,ali opet u granicama

    - Govore li potpuno iskrivljenim naglaskom i upotrebljavaju izraze koji su, da tako kažem, "preozbiljni" za njihovu dob i neprikladno upotrijebljeni - da skratim priču - prekopirani iz crtića, ali upotrijebljeni u svakodnevnom govoru NEPRESTANO? on jako puno upotrebljava riječi neprikladne za njegovu dob ( moj sin ) ali sve ih je pokupio iz knjiga , samostalno čita već neko vrijeme

    - Da li je njihov govor najčešće besmislen i nepovezan?ne, priej bih rekla za svog starmali i preozbiljan

    - Čine li (ali lukavo i neprimjetno!) štetu drugima, npr. oštećuju i skrivaju tuđe stvari?bilo je takvih par epizoda, ali ne više -riješeno XD

    - Jesu li u ikada naletu ljubomore agresivni prema drugoj djeci, konkretno prema malim bebama, tj. udare ih ili uštipnu tako da ih natjeraju na plač?ne. doduše mio nemamo male bebe u okolini, ali ako ga netko aduži da se brine o nekom malđem čini to jako strpljivo i baš suprotni pošta da mu to mlađe dijete skače po glavi

    - Dopuštate li im ikada da i dalje jedu i piju iz bočice i voze se u dječjim kolicima, pa čak i samo iz razloga da ublažite njihovu ljubomoru prema maloj djeci? ne

    - Jesu li ikada u naletu ljutnje agresivni prema samima sebi - sami sebe udaraju i ozljeđuju?ne

    - Uspavljujete li ih?ne

    Molim vas da iskreno, otvoreno i detaljno odgovorite na moja pitanja, znam da ih ima puno, ali...! Naravno da mogu odgovarati i oni čije dijete nije te dobi, ali su im djeca prošla kroz tu dob, bliže se toj dobi ili, jednostavno, imaju mišljenje o svemu tome!
    moj ima 6 god i 2 mjeseca

  15. #15
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Moj ima pet i pol godina.

    - Jede li vaše šestogodišnje dijete samo ili ga vi hranite?
    Jede sam
    - Oblači li se koliko - toliko samostalno?
    Skroz sam
    - Obavlja li nuždu u tuti (kahlici) ili u wc šolji?
    S dvije i pol je počeo sjediti na wc-u, na tuti je bio svega tjedna dana
    - Koliko su često preko dana crtići na vašem tv-u?
    Radnim danom rijetko, vikendom i slobodnim danima (ovisno o vremenu vani) jedan do tri. Ako je baš jako grdo vani a ja recimo imam jako puno posla doma onda to bude nekad čak i tri ali to je rijetko
    - Zamišljaju li neprestano da su netko drugi - i to toliko da su čvrsto uvjereni u to i da svi drugi moraju to podržavati (npr., "ja sam Pepeljuga" i onda svi u okolini se moraju tako ponašati i to podržavati), jesu li vrlo često tijekom dana u svom svijetu, pričaju sami sa sobom?
    ponekada da
    - Govore li potpuno iskrivljenim naglaskom i upotrebljavaju izraze koji su, da tako kažem, "preozbiljni" za njihovu dob i neprikladno upotrijebljeni - da skratim priču - prekopirani iz crtića, ali upotrijebljeni u svakodnevnom govoru NEPRESTANO?
    nekad se glupira, ali prvilno priča već jako dugo
    - Da li je njihov govor najčešće besmislen i nepovezan?
    nekada baš ne zna najsjanije prepričati neki događaj nešto što je vidio, ali inače razumljivo priča
    - Čine li (ali lukavo i neprimjetno!) štetu drugima, npr. oštećuju i skrivaju tuđe stvari?
    ne
    - Jesu li u ikada naletu ljubomore agresivni prema drugoj djeci, konkretno prema malim bebama, tj. udare ih ili uštipnu tako da ih natjeraju na plač?
    ne, jako je nježani prema bebama i prema životinjama
    - Dopuštate li im ikada da i dalje jedu i piju iz bočice i voze se u dječjim kolicima, pa čak i samo iz razloga da ublažite njihovu ljubomoru prema maloj djeci?
    ne, iskreno, meni je to neprihvatljivo. iz bočice doduše nkada niej niti jeo
    - Jesu li ikada u naletu ljutnje agresivni prema samima sebi - sami sebe udaraju i ozljeđuju?
    ne
    - Uspavljujete li ih?
    ne nunam ga da zaspi, ali se prije spavanja nekada pomazimo u boravku, i slično i onda kada legne u krevete, pusica i laku noć

    Zakaj te sve to zanima?

  16. #16
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    I još ću samo dodati da dosta ovih stvari mogu napisati i za moju kćer koja nema još ni tri godine.
    Njoj još jedino ponekada pomognem pojesti, al to kada se njoj princezi baš više neda.
    I u kolicima se vozi još jedino kada znam da ću imati nešto puno za nositi pa da to objesim na kolica, a to je jako jako rijetko.
    Posljednje uređivanje od ana.m : 17.05.2010. at 07:56

  17. #17
    majoslava avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    sthlm
    Postovi
    654

    Početno

    Ja imam blizance koji su upravo napunili 6:

    - Jede li vaše šestogodišnje dijete samo ili ga vi hranite? Sami

    - Oblači li se koliko - toliko samostalno? Potpuno samostalno

    - Obavlja li nuždu u tuti (kahlici) ili u wc šolji? WC, i brisu se sami

    - Koliko su često preko dana crtići na vašem tv-u? Precesto; imamo cak i prenosivi DVD u kuhinji koji znaju cesto gledati dok jedu

    - Zamišljaju li neprestano da su netko drugi - i to toliko da su čvrsto uvjereni u to i da svi drugi moraju to podržavati (npr., "ja sam Pepeljuga" i onda svi u okolini se moraju tako ponašati i to podržavati), jesu li vrlo često tijekom dana u svom svijetu, pričaju sami sa sobom? Ne

    - Govore li potpuno iskrivljenim naglaskom i upotrebljavaju izraze koji su, da tako kažem, "preozbiljni" za njihovu dob i neprikladno upotrijebljeni - da skratim priču - prekopirani iz crtića, ali upotrijebljeni u svakodnevnom govoru NEPRESTANO? Ovo mi bas nije jasno; moji se lijepo izrazavaju i vole rijeci, i naravno bude ponekad krive uportebe, ali to je normalno kod djece

    - Da li je njihov govor najčešće besmislen i nepovezan? Ne, naprotiv

    - Čine li (ali lukavo i neprimjetno!) štetu drugima, npr. oštećuju i skrivaju tuđe stvari? Ne, naprotiv

    - Jesu li u ikada naletu ljubomore agresivni prema drugoj djeci, konkretno prema malim bebama, tj. udare ih ili uštipnu tako da ih natjeraju na plač? Ne, naprotiv

    - Dopuštate li im ikada da i dalje jedu i piju iz bočice i voze se u dječjim kolicima, pa čak i samo iz razloga da ublažite njihovu ljubomoru prema maloj djeci? Ne; bocice ne podnosim inikad ih nismo upotrebljavali; kolica znam ponekad upotrijebiti jos uvijek, kad idem u grad s s njima, iskljucivo iz vlastite komocije...

    - Jesu li ikada u naletu ljutnje agresivni prema samima sebi - sami sebe udaraju i ozljeđuju? Ne

    - Uspavljujete li ih? Naravno
    Posljednje uređivanje od majoslava : 17.05.2010. at 10:22

  18. #18
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Čekaj malo, ja ne kužim, moram priznati, nemojte me sada popljuvati...Kaj dijete od 6 radi u kolicima??? Mislim, meni je i dijete od 4 čudno vidjeti u kolicima, a kamoli veće dijete...
    Čak moram priznati da mi je to pomalo ružno za vidjeti...

  19. #19
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Čekaj malo, ja ne kužim, moram priznati, nemojte me sada popljuvati...Kaj dijete od 6 radi u kolicima??? Mislim, meni je i dijete od 4 čudno vidjeti u kolicima, a kamoli veće dijete...
    Čak moram priznati da mi je to pomalo ružno za vidjeti...
    I meni je. Tim vise sto Vid skoro da i nije bio u kolicima. Jako rano smo ih prestali koristiti i potpuno mi je nazamislivo da njega koji ima 4 godine vozim u kolicima. Ali ljudi voze i stariju djecu jer im je lakse tako ngo ih vuci ili nositi.

  20. #20
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    - Jede li vaše šestogodišnje dijete samo ili ga vi hranite?
    Uglavnom je hranimo, odnosno mene žica da je hranim, kad je čuva tata onda jede sama.
    - Oblači li se koliko - toliko samostalno?
    Ne, apsolutno ništa. Oblačenje je uopće ne zanima.

    - Obavlja li nuždu u tuti (kahlici) ili u wc šolji?
    WC.
    - Koliko su često preko dana crtići na vašem tv-u?
    2-4x, kraći, preko vikenda gledamo koji duži.
    - Zamišljaju li neprestano da su netko drugi - i to toliko da su čvrsto uvjereni u to i da svi drugi moraju to podržavati (npr., "ja sam Pepeljuga" i onda svi u okolini se moraju tako ponašati i to podržavati), jesu li vrlo često tijekom dana u svom svijetu, pričaju sami sa sobom?
    Ne baš, jedino u igri.

    - Govore li potpuno iskrivljenim naglaskom i upotrebljavaju izraze koji su, da tako kažem, "preozbiljni" za njihovu dob i neprikladno upotrijebljeni - da skratim priču - prekopirani iz crtića, ali upotrijebljeni u svakodnevnom govoru NEPRESTANO?
    Ne.

    - Da li je njihov govor najčešće besmislen i nepovezan?
    Ne, vrlo je jasan i suvisao.

    - Čine li (ali lukavo i neprimjetno!) štetu drugima, npr. oštećuju i skrivaju tuđe stvari?
    Ne, nikada.
    - Jesu li u ikada naletu ljubomore agresivni prema drugoj djeci, konkretno prema malim bebama, tj. udare ih ili uštipnu tako da ih natjeraju na plač?
    Ne, obožava bebe, izuzetno je nježna.
    - Dopuštate li im ikada da i dalje jedu i piju iz bočice i voze se u dječjim kolicima, pa čak i samo iz razloga da ublažite njihovu ljubomoru prema maloj djeci?
    Ne, jer to ni ne traži.
    - Jesu li ikada u naletu ljutnje agresivni prema samima sebi - sami sebe udaraju i ozljeđuju?
    Ne, nikada.
    - Uspavljujete li ih?
    Ne.

  21. #21
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Čekaj malo, ja ne kužim, moram priznati, nemojte me sada popljuvati...Kaj dijete od 6 radi u kolicima??? Mislim, meni je i dijete od 4 čudno vidjeti u kolicima, a kamoli veće dijete...
    Čak moram priznati da mi je to pomalo ružno za vidjeti...
    Moja sveki ju je znala pokušati voziti sa nekih 4g, ali to nismo dopustili. Sada ni ne stane u kolica.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Čekaj malo, ja ne kužim, moram priznati, nemojte me sada popljuvati...Kaj dijete od 6 radi u kolicima??? Mislim, meni je i dijete od 4 čudno vidjeti u kolicima, a kamoli veće dijete...
    Čak moram priznati da mi je to pomalo ružno za vidjeti...
    Pa ne vozi se dete od 6 godina stalno u kolicima. Moja sestricina (imala je 4 godine) je u kuci sedela/lezala u kolicima i glumila da je beba. Ili setamo, mala hoce da se nosi a onda velika sedne u kolica i glupira se malo.
    Moja sestricina je bila ljubomorna na paznju koju je moja N dobijala (nije nikad bila usmerena direktno na N, vec je vise onako: bako uzmi i mene...) i onda smo se mi sa njom salili da je "pobebila", pokusavali u sali da joj stavimo pelenu pa ona kao nece, pa ajde bebo sedi u kolica da te nunamo i tako....

  23. #23
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Kao što sam u prvom postu napisala, temu sam otvorila "potaknuta primjerom". Nisam htjela ići u detalje u uvodnom postu iz više razloga - da ne ispadne kao zgražanje nad roditeljima i djetetom, a i da ne ispadne kao... Ne znam ni ja šta. Radi se o meni vrlo bliskim i dragim ljudima koje jako volim i koji su dio moje obitelji. Roditelji su svjesni problema. Netko je spomenuo razmaženost - upravo je to i dovelo do svega, ali iako su roditelji svjesni toga, ponašanje prema djetetu se nije puno promijenilo. A nakon što sam bila svjedokom autoagresije, bojim se da je problem postao dublji i veći od razmaženosti.
    Mama me je zamolila da joj pronađem neku literaturu o psihologiji i ponašanju šestogodišnjeg djeteta, a ja još uvijek nemam srca reći joj "draga, dijete je prerazmaženo i mislim da biste trebali potražiti pomoć psihologa". No ipak, zna li možda netko kakvu dobru knjigu koju bih joj mogla dati?
    Zašto nemam snage reći tako grubo i otvoreno - iako smo zaista bliske i obiteljski vezane? Zato što ne želim propovijedati i učiti nekoga pameti. Ne želim davati savjete koji nisu traženi. Ne mislim da su oni uopće spremni ići toliko daleko i toliko priznati sebi da je u pitanju problem, jer da jesu, mislim da bi već sami puno više poduzeli. I nismo svi tip roditelja kojem bi bilo drago i koji bi bili zahvalni kada bi im netko objektivniji ukazao na neki problem.
    Vaša iskustva tražim jer možda netko ima iskustva sa ponekim od ovih pitanja pa da vidim kako se vi nosite s time. A možda imate nešto za reći što bi i mene malo prosvijetlilo i pomoglo mi da ja mogu pomoći njima u trenutku kada me zatraže još više za pomoć. Na ovom forumu sam već puno toga naučila i shvatila, pa se osjećam slobodno postaviti ova pitanja.
    Čekam dalje... I hvaa vam :heart

  24. #24
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Netko je mudar na jednoj drugoj temi napisao da se ne voli razbacivati sa terminom razmažen. Svakako je dobro potražiti stručnu pomoć ako samtraju da im je potrebna...
    Ali na vlastitom primjeru, čitajući literaturu , pohađajući radionice ...prečesto se djecu sa raznim neprepoznatim problemima(ADHD, darovitost, poremećaj u senzornoj integraciji, itd...)proziva razmaženim ili roditelje onima joji ne znaju postaviti granice.
    Možda stvari nisu tako jednostavne da bi se opravdale običnom razmaženošću ili roditeljskom nedosljednosti i popustljivosti.

  25. #25
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Nažalost Sirius, ovdje je uistinu u pitanju razmaženost. Ne bih voljela iznositi puno konkretnih primjera radi privatnosti, ali radi se o tome da tom djetetu nisu niti pokušane postavljane granice, apsolutno nikakve. Tj., jesu sada, sa 6 godina, kada je, bojim se, prekasno...

  26. #26
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Nažalost Sirius, ovdje je uistinu u pitanju razmaženost. Ne bih voljela iznositi puno konkretnih primjera radi privatnosti, ali radi se o tome da tom djetetu nisu niti pokušane postavljane granice, apsolutno nikakve. Tj., jesu sada, sa 6 godina, kada je, bojim se, prekasno...
    S obzirom da se ne radi o tvom djetetu, moj savjet ti je da ne miješaš.

  27. #27
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Nažalost Sirius, ovdje je uistinu u pitanju razmaženost. Ne bih voljela iznositi puno konkretnih primjera radi privatnosti, ali radi se o tome da tom djetetu nisu niti pokušane postavljane granice, apsolutno nikakve. Tj., jesu sada, sa 6 godina, kada je, bojim se, prekasno...
    Nikad nije kasno za postavljanje granica.
    Roditelji i dijete su prošli obradu kod stručnih osoba (psiholog, defektolog...) ?

  28. #28
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Nikad nije kasno za postavljanje granica.
    Roditelji i dijete su prošli obradu kod stručnih osoba (psiholog, defektolog...) ?
    Samo što će sada biti puuuno, puno teže nego da su od poečtka krenuli s "normalnim" odgojem.
    Malo je možda bedasto uspoređivati djecu i životinje, ali meni je to nekako skoro pa isto. Ako dobiješ malog peseka i želiš ga naučiti nekakvom ponašanju, pa nećeš to početi s njegove 4 godine npr. nego odmalena...
    Tak i s djecom.
    To je bilo nedavno na jednom topicu s jelom za stolom....

  29. #29
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Draga Deadi, ni ne miješam se, za razliku od mnogih drugih koji to čine otvoreno i neugodno. Možda upravo zato je mama osjetila povjerenje i zamolila me da joj nađem takvu literaturu, a ja sam se zato obratila vama, jer želim znati, razumjeti, čuti iskustva drugih, čuti preporuke. Također me je zamolila da vidim ima li što i na Rodi o tome (inače nema dostupan internet). Dakle, ja djelujem kada me ona pita.

    Sirius, roditelji nisu prošli nikakvu stručnu obradu. Odlučili su da dijete neće dati u predškolski, a nisam sigurna da čak i prilikom upisa u školu kod nas djeca imaju ikakve razgovore sa stručnim osobama. Dijete je inače jako inteligentno, zna boje, slova, brojeve, ali, npr. traži prvo da joj netko drugi nešto napiše ili nacrta, pa onda ona to ponavlja, kao da kopira, a ne piše ono što sama zna.

  30. #30
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ja se isto ne bih razmahivala pojmom razmaženo dijete. Neka roditelji potraže stručnu pomoč.

  31. #31
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Ako dijete zbog kojeg si ovo pisala ima većinu ili sve probleme koje si gore navela, posebno dio sa samoozljeđivanjem, tada roditeljima preporučam da potraže stručnu pomoć. I ne bih se olako koncentrirala samo na postavljanje granica tj. na činjenicu da ih roditelji nisu postavili ili one nisu jasne djetetu.

  32. #32
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ja ću napisati svoje mišljenje.
    a to je da su djeca različita.
    nemojte odmah neku patologiju zazivati.
    postoji i razmaženost.
    odnosno, ako vam je to mrzak termin, može se upotrijebiti i neki drugi.
    što se tiče mog šestogodišnjaka, sad ima devet godina, ali sa šest je npr. svaki odgovor na postavljeno pitanje bio negativan, osim onog što je tebe najviše uplašilo, a to je autodestrukcija. vidim da drugi nisu imali s tim problema, ali mi da. odnosno, u naletu posvemašnjeg bijesa (a to bi se dešavalo možda 1-2 put godišnje) bi sam sebe mlatio po glavi, šamarao.
    isključivo iz "razmaženosti".
    jer je znao da i mene i mm-a jedino to može izbaciti iz takta do kraja. i prestalo je baš u toj nekoj dobi, prije škole.
    i kako god izgledalo grozno, ipak se, na kraju krajeva, štedio

    kako to dijete funkcionira bez roditelja?
    ide li u vrtić?

  33. #33
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    S jedne strane, svaka čast na tvojem trudu, ali s druge strane, pretpostavljam da nisi s tim djetetom 24 sata na dan da bi mogla ocijeniti "kako se ponaša".

  34. #34
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    S jedne strane, svaka čast na tvojem trudu, ali s druge strane, pretpostavljam da nisi s tim djetetom 24 sata na dan da bi mogla ocijeniti "kako se ponaša".
    pa vidiš da ju je mama pitala da vidi jel ima šta na rodi o tome

  35. #35
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Ja ne zazivam patologiju, nego mislim da može u pitanju biti tzv. teško odgojivo dijete zbog vrlo opravdanih razloga.
    A može biti i faza u životu (ako je situacija vidljiva samo u zadnje vrijeme) zbog neke pravdane promjene npr. rođenje brata ili sestre.
    Posljednje uređivanje od sirius : 17.05.2010. at 11:50

  36. #36
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    mislim, često neke stvari gore izgledaju nego što jesu.
    kad kažeš autodestrukcija, izgleda grozno.
    npr. meni sad kad pročitam da deaedi hrani i oblači svoju šestogodišnjakinju, isto mi izgleda grozno.
    a nije.
    sve su to normalna djeca.
    malo razmažena

  37. #37
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Htjela sam ustvari reči da svako dijete ima neko "čudno ponašanje", odnosno nešto što promatraču sa strane ne bi baš sjelo.
    I onda kad se par takvih crtica izdvoji iz konteksta cijele osobe - to izgleda grozno.
    Ako rositelji stvarno imaju u tebe povjerenja i ako im želiš pomoči, pokušaj im sugerirati gdje da eventualno potraže stručnu pomoč.

  38. #38
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    npr. meni sad kad pročitam da deaedi hrani i oblači svoju šestogodišnjakinju, isto mi izgleda grozno.
    a nije.
    sve su to normalna djeca.
    Baš o tome pričam. I sad da dođeš kod nje i vidiš samo taj dio, "pala bi na guzicu od iznenađenja".
    Ili npr. da vidiš moje dijete baš kad taman nešto izvodi: - namjerno radi štetu na zastorima, mama ga naganja po krevetu i pokušava obuči, ne želi sam jesti,...., ali to nije cijela slika njega kao djeteta, to su mali sitni isječci iz života jednog prekrasnog djeteta.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Ja bih se slozila sa cvijetom da ne treba odmah zazivati patologiju. Mislim, svakako moguce je i tako nesto, ali mislim da se previse slucajeva danas trpa pod patologiju. I mi imamo u bliskoj familiji jedan "tezak slucaj" (ne)odgoja. Puno vremena provodimo sa njima i njihovim detetom pa znam o cemu pricam.
    Meni je razmazenost mrzak pojam, jer to nekako baca krivicu na dete. A najcesce je stvar u tome da detetu nisu postavljene granice i da ono luta. Pa je nesrecno i svakako se ponasa. Tu naravno ne mislim na neki pojedinacni slucaj kad dete trazi da ga se hrani ili obuce. Nego zamisljam dete koje radi sve ovo pobrojano u prvom postu.

  40. #40
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne zazivam patologiju, nego mislim da može u pitanju biti tzv. teško odgojivo dijete zbog vrlo opravdanih razloga.
    A može biti i faza u životu (ako je situacija vidljiva samo u zadnje vrijeme) zbog neke pravdane promjene npr. rođenje brata ili sestre.
    a vidiš, meni npr. nema opravdanja za neprihvatljivo ponašanje. niti trogodišnjaka, a kamoli šestogodišnjaka.
    odnosno, razumijem ja da je gladan, umoran, ljubomoran, i da sve te stvari mogu dovesti do neprihvatljivog ponašanja i da će na kraju krajeva i dovesti, ali to ne toleriram.
    pa i ako ja zahebem i dovedem djecu u situaciju da su preumorni, npr.
    mislim, gdje bi došli da bi svakom ponašanju tražili uzrok.
    meni je to bezveze.
    djeca moraju biti i malo "zločesta" i "razmažena" i sve je to normalno.
    totalno mi je bedasto kad vidim već i trogodišnjaka kako urla, a mama govori, a umoran je, a gladan je, a ovo mu je, a ono mu je.
    ma šta god da mu je, reci tom djetetu da prestane urlat

  41. #41
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj vissnja prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je razmazenost mrzak pojam, jer to nekako baca krivicu na dete. A najcesce je stvar u tome da detetu nisu postavljene granice i da ono luta. Pa je nesrecno i svakako se ponasa.
    S ovim se totalno slažem.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a vidiš, meni npr. nema opravdanja za neprihvatljivo ponašanje. niti trogodišnjaka, a kamoli šestogodišnjaka.
    odnosno, razumijem ja da je gladan, umoran, ljubomoran, i da sve te stvari mogu dovesti do neprihvatljivog ponašanja i da će na kraju krajeva i dovesti, ali to ne toleriram.
    pa i ako ja zahebem i dovedem djecu u situaciju da su preumorni, npr.
    mislim, gdje bi došli da bi svakom ponašanju tražili uzrok.
    meni je to bezveze.
    djeca moraju biti i malo "zločesta" i "razmažena" i sve je to normalno.
    totalno mi je bedasto kad vidim već i trogodišnjaka kako urla, a mama govori, a umoran je, a gladan je, a ovo mu je, a ono mu je.
    ma šta god da mu je, reci tom djetetu da prestane urlat
    Delimicno se slazem. Tj. neprihvatljivo ponasanje je neprihvatljivo ma koji da su mu uzroci. E sad, ako dete ne moze samo da otkloni uzroke ima pravo da se dere. Ali moje je da mu pomognem sto pre: da mu dam jesti, da ga odvedem na spavanje ili koju god potrebu ima da mu zadovoljim. I da pri tom dam sve od sebe da ucuti

  43. #43
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Čekaj malo, ja ne kužim, moram priznati, nemojte me sada popljuvati...Kaj dijete od 6 radi u kolicima??? Mislim, meni je i dijete od 4 čudno vidjeti u kolicima, a kamoli veće dijete...
    Čak moram priznati da mi je to pomalo ružno za vidjeti...
    meni nije. moje dijete ne moze toliko puno hodati kao ja, pa ako moram nesto s njim obavit po gradu i jos imam stvari za nositi kolica super dodu.

  44. #44
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a vidiš, meni npr. nema opravdanja za neprihvatljivo ponašanje. niti trogodišnjaka, a kamoli šestogodišnjaka.
    odnosno, razumijem ja da je gladan, umoran, ljubomoran, i da sve te stvari mogu dovesti do neprihvatljivog ponašanja i da će na kraju krajeva i dovesti, ali to ne toleriram.
    pa i ako ja zahebem i dovedem djecu u situaciju da su preumorni, npr.
    mislim, gdje bi došli da bi svakom ponašanju tražili uzrok.
    meni je to bezveze.
    djeca moraju biti i malo "zločesta" i "razmažena" i sve je to normalno.
    totalno mi je bedasto kad vidim već i trogodišnjaka kako urla, a mama govori, a umoran je, a gladan je, a ovo mu je, a ono mu je.
    ma šta god da mu je, reci tom djetetu da prestane urlat
    Rzumijem tvoj stav. Očito nisi imala iskustvo sa ADHD-om ili hiperaktivnosti. Naravno i takva djeca trebaju granice, i imaju ih, ali ih puno lakše i češće ne poštuju.

  45. #45
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    sirius, naravno.
    tu se uopće ne bih htjela miješati, jer ne znam.
    ali, zato sam i pitala kako se dijete ponaša kad je bez roditelja i da li ide u vrtić?
    pretpostavljam da ne ide, jer da ide onda bi ili tete isto izrazile svoju brigu, ili je u vrtiću sve u redu, a onda opet nema razloga za brigu u smislu dijagnoze.

  46. #46
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a vidiš, meni npr. nema opravdanja za neprihvatljivo ponašanje. niti trogodišnjaka, a kamoli šestogodišnjaka.
    odnosno, razumijem ja da je gladan, umoran, ljubomoran, i da sve te stvari mogu dovesti do neprihvatljivog ponašanja i da će na kraju krajeva i dovesti, ali to ne toleriram.
    pa i ako ja zahebem i dovedem djecu u situaciju da su preumorni, npr.
    mislim, gdje bi došli da bi svakom ponašanju tražili uzrok.
    meni je to bezveze.
    djeca moraju biti i malo "zločesta" i "razmažena" i sve je to normalno.
    totalno mi je bedasto kad vidim već i trogodišnjaka kako urla, a mama govori, a umoran je, a gladan je, a ovo mu je, a ono mu je.
    ma šta god da mu je, reci tom djetetu da prestane urlat
    mislim da nije stvar u tome da netko nije svoje djetetu rekao da prestane urlat il radit nesto drugo neprihvatljivo. malo banaliziras. kad bi odgoj djeteta bio tako jednostavan, reces djetetu da prestane to i to, onda ove teme ne bi ni bilo. a valjda ni ovog foruma

  47. #47
    ivananeda avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    PARACIN,srbija
    Postovi
    292

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav!

    Potaknuta jednim primjerom, često razmišljam o tome i želim postaviti slijedeća pitanja:

    - Jede li vaše šestogodišnje dijete samo ili ga vi hranite?
    Sama

    - Oblači li se koliko - toliko samostalno?
    Moze sama ali voli i pomoc
    - Obavlja li nuždu u tuti (kahlici) ili u wc šolji?
    Iskljucivo wc


    - Koliko su često preko dana crtići na vašem tv-u?
    kako kad, zavisi od mojih obaveza

    - Zamišljaju li neprestano da su netko drugi - i to toliko da su čvrsto uvjereni u to i da svi drugi moraju to podržavati (npr., "ja sam Pepeljuga" i onda svi u okolini se moraju tako ponašati i to podržavati), jesu li vrlo često tijekom dana u svom svijetu, pričaju sami sa sobom?
    ne
    - Govore li potpuno iskrivljenim naglaskom i upotrebljavaju izraze koji su, da tako kažem, "preozbiljni" za njihovu dob i neprikladno upotrijebljeni - da skratim priču - prekopirani iz crtića, ali upotrijebljeni u svakodnevnom govoru NEPRESTANO?
    ponekad ali ne neprestano

    - Da li je njihov govor najčešće besmislen i nepovezan?
    ne

    - Čine li (ali lukavo i neprimjetno!) štetu drugima, npr. oštećuju i skrivaju tuđe stva
    ri?
    nisam primetila

    - Jesu li u ikada naletu ljubomore agresivni prema drugoj djeci, konkretno prema malim bebama, tj. udare ih ili uštipnu tako da ih natjeraju na plač?
    Ne bebu, nisam imala ali mladjeg brata svakodnevno

    - Dopuštate li im ikada da i dalje jedu i piju iz bočice i voze se u dječjim kolicima, pa čak i samo iz razloga da ublažite njihovu ljubomoru prema maloj djeci?
    ne

    - Jesu li ikada u naletu ljutnje agresivni prema samima sebi - sami sebe udaraju i ozljeđuju?
    ne

    - Uspavljujete li ih?
    ponekad

    Molim vas da iskreno, otvoreno i detaljno odgovorite na moja pitanja, znam da ih ima puno, ali...! Naravno da mogu odgovarati i oni čije dijete nije te dobi, ali su im djeca prošla kroz tu dob, bliže se toj dobi ili, jednostavno, imaju mišljenje o svemu tome!
    Mora da te jako nerviraju ti roditelji
    I mora da ti imas malu bebu.
    6godisnja deca nekad izgledaju kao dzinovi-zveri roditeljima male dece

  48. #48

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    1,774

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a vidiš, meni npr. nema opravdanja za neprihvatljivo ponašanje. niti trogodišnjaka, a kamoli šestogodišnjaka.
    odnosno, razumijem ja da je gladan, umoran, ljubomoran, i da sve te stvari mogu dovesti do neprihvatljivog ponašanja i da će na kraju krajeva i dovesti, ali to ne toleriram.
    pa i ako ja zahebem i dovedem djecu u situaciju da su preumorni, npr.
    mislim, gdje bi došli da bi svakom ponašanju tražili uzrok.
    meni je to bezveze.
    djeca moraju biti i malo "zločesta" i "razmažena" i sve je to normalno.
    totalno mi je bedasto kad vidim već i trogodišnjaka kako urla, a mama govori, a umoran je, a gladan je, a ovo mu je, a ono mu je.
    ma šta god da mu je, reci tom djetetu da prestane urlat
    ovakva sam i ja
    sad mi je lakše..

  49. #49
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da nije stvar u tome da netko nije svoje djetetu rekao da prestane urlat il radit nesto drugo neprihvatljivo. malo banaliziras. kad bi odgoj djeteta bio tako jednostavan, reces djetetu da prestane to i to, onda ove teme ne bi ni bilo. a valjda ni ovog foruma
    misliš? a možda, ali meni se ne čini da banaliziram
    odnosno, nisam rekla da će dijete prestati urlati, to je već drugi problem.
    kako da objasnim, moj stav je da djeca imaju pravo na neprihvatljivo ponašanje samo zato što su djeca. a ne zato što su umorna, gladna, ljubomorna itd.
    i da ta njihova ponašanja ne opravdavam nekim višim razlogom.

  50. #50
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj vissnja prvotno napisa Vidi poruku
    JMeni je razmazenost mrzak pojam, jer to nekako baca krivicu na dete. A najcesce je stvar u tome da detetu nisu postavljene granice i da ono luta.
    nikada, ali nikada za razmaženo dijete nisam pomislila da je ono krivo, to mi je isključivo krivnja roditelja. pa ne može se dijete samo razmaziti.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •