Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 213 od 213

Tema: Venska tromboza - treba li biti rutinska MPO pretraga?

  1. #201
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj kaja76 prvotno napisa Vidi poruku
    Eryngium,
    vidim da si i ti u RI pa me zanima znaš li kako oni postupaju s trombofilijama. Daju li heparin, za koje mutacije, od kada daju? Ja imam heterozigot 4g/5g za PAI, ostalo ok. Na konzultacije mogu tek za mjesec dana jer je nedavno bila kiretaža , a i čekam još nalaze kariograma pa me živo zanima sta ce sa mnom. U heparinu vidim spas jer inače ne znam ima li mi više smisla ni pokušavati nakon 4 missed ab. Zatrudnim, ali nikad ne dođemo do faze srce kuca. Vjerojatno znaš nesto više o tome od mene pa me zanima tvoje mišljenje dok čekam...
    U Ri heparin daju od srčane akcije, ne prije, jer smatraju da ako srce nije prokucalo je isključivo greška ploda i da heparin ne bi pomogao a ako krene spontani može znatno odmoći. Jer razrjeđivanje krvi ima smisla u trenutku stvaranja posteljice što je oko 6tt a srce bi već prije toga trebalo kucati pa do tada smatraju da ne igra ulogu (i ne samo oni, još par ginekologa s kojima sam pričala mi je reklo to isto). Plus su mišljenja da heparin ima smisla za Laiden V mutacije i ev. kombinacije ostalih gen čimbenika (npr. protrombin + PAI ili PAI + MTHFR677 mutacije). Ova tvoja blaga mutacija sama po sebi nije dovoljna da ti odobre heparin na račun HZZO-a ali svatko je slučaj za sebe pa s obzirom da imaš 4 missed ab. najbolje da daš nalaze na uvid pa će ti tvoj mpo-ovac sve reći.
    Na netu možeš naći svašta. Od studija koje potvrđuju koristi heparina pa do studija koje dokazuju nikakav utjecaj heparina na ishode trudnoća kod genetskih mutacija. Al činjenica je da je moguće imati blage ili nikakve mutacije i dobiti (ili imati) trombofiliju koja nije vezana za genetiku. I zato bi uz genetske čimbenike trebalo pratiti i prošireni koagulogram uz sve ostale nalaze.

  2. #202
    red pepper avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Postovi
    965

    Početno

    Dok se Eryngium javi ja ti mogu reći da ti PAI 4g/5g heterozigot neće proći u Rijeci za heparin preko HZZO-a osim možda u slučaju više pobačaja i jako lošeg trenutnog koagulograma.Sam po sebi nije indikacija za heparin. Naši doktori daju heparin od transfera,ali ga moraš platiti.Vode se onom da štetiti neće,a sam Bog zna hoće li pomoći...Tek od potvrde srčane akcije može se tražiti odobrenje da se dobije na teret HZZO-a i o tome ne odlučuje tvoj doktor..Faktor V Leiden je koliko znam najgora mutacija i mislim da za nju svakako ide heparin, kao i za još neke,ali nisam sigurna koje..

  3. #203

    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    150

    Početno

    Citiraj red pepper prvotno napisa Vidi poruku
    Dok se Eryngium javi ja ti mogu reći da ti PAI 4g/5g heterozigot neće proći u Rijeci za heparin preko HZZO-a osim možda u slučaju više pobačaja i jako lošeg trenutnog koagulograma.Sam po sebi nije indikacija za heparin. Naši doktori daju heparin od transfera,ali ga moraš platiti.Vode se onom da štetiti neće,a sam Bog zna hoće li pomoći...Tek od potvrde srčane akcije može se tražiti odobrenje da se dobije na teret HZZO-a i o tome ne odlučuje tvoj doktor..Faktor V Leiden je koliko znam najgora mutacija i mislim da za nju svakako ide heparin, kao i za još neke,ali nisam sigurna koje..
    Hvala ti Pepper! Mozda mi se smiluju nakon svih tih missed ab. Platit ću samo da mi daju recept. Nije mi toliki problem ni zatrudnjeti (makar imam nekih problema s ovulacijom) koliko održati trudnoću i sad se nadam da ce mi dati nešto. Možda bi i aspirin bio od pomoći, ko ce ga znati, ali stvarno sam vec umorna od tih kiretaža i gubljenja vremena. Koagulogram mi je u redu, sve osim tog PAI-a.

  4. #204
    red pepper avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2014
    Postovi
    965

    Početno

    Ako je stvar u tome da srce ne prokuca onda ti ja mislim da nije krivica u trombofiliji jer je ista uglavnom odgovorna za probleme i gubitke trudnoca od drugog tromjesecja pa na dalje tj otkad posteljica preuzme svoju funkciju...prije toga krvotok majke i ploda nisu povezani pa mislim da to ne igra neku pretjeranu ulogu...ali oni ce ti dati heparin na privatni recept sigurno za svaki slucaj...a mozda obzirom na spontane dobijes kasnije i na teret hzzo-a..u svakom slucaju bolje poduzeti sve sto ti je u moci..jer osim heparina i eventualno aspirina ni nemas drugih opcija...a potencijalna steta od svega toga je manja od potencijalne koristi u svakom slucaju...iako sam ja sve sklonija misljenju da ako srce ne prokuca da jednostavno zametak nije bio kvalitetan...ali to je opet samo moj dojam...

  5. #205
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Kao što napisah gore, iz više izvora mi je rečeno da ako ne dođe do srčane akcije, problem je u genetici ploda i trombofilija s tim nema veze.

  6. #206

    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    150

    Početno

    Citiraj eryngium prvotno napisa Vidi poruku
    Kao što napisah gore, iz više izvora mi je rečeno da ako ne dođe do srčane akcije, problem je u genetici ploda i trombofilija s tim nema veze.
    Ali sta da se nijednom nisu našle prave stanice...Moram još čekati kariogram pa cemo vidjeti. Makar znam za slučajeve gdje nije ni dolazilo do trudnoće i nakon heparina sve krenulo (ne znam o kojem se tipu trombofilije radilo). Mozda se kod svakog manifestira na dr. način. Ja cu se ipak nadati da vi nemate pravo pa kako bude jer za kromosomske greške nema lijeka. U svakom slučaju hvala na odgovorima!

  7. #207
    eryngium avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,683

    Početno

    Čuj, potencijalnih uzroka je milijarda. Medicina sama nema pojma koliko. Dovoljno je pogledati nas s dijagnozom idiopati, svi nalazi dobri a do trudnoće, bilo biokemijske bilo missed, nismo nikada uspjele doći bez ivf-a a neke niti tad.
    Tu na forumu ima slučaja gdje je žena jako plodna pa često i lako ostaje trudna a te trudnoće završe rano jer ono što se inače ne bi implantiralo kod neke druge, manje plodne žene, se uhvati ali nije sposobno za daljnji razvoj. U načelu je veliki broj stanica koje proizvedemo škart.
    Možda imaš neki drugi tip poremećaja krvi koji priječi pravilnu implantaciju pa embrij od početka ne može dobiti hranjive tvari potrebne za dobar razvoj a heparin bi ga mogao ublažiti ili poništiti. Opcija je previše a znanja premalo.
    Duboko se nadam da kod tebe nije stvar u genetici i da će ti heparin biti lijek s kojim ćeš uspjeti.

  8. #208

    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    150

    Početno

    Citiraj eryngium prvotno napisa Vidi poruku
    Čuj, potencijalnih uzroka je milijarda. Medicina sama nema pojma koliko. Dovoljno je pogledati nas s dijagnozom idiopati, svi nalazi dobri a do trudnoće, bilo biokemijske bilo missed, nismo nikada uspjele doći bez ivf-a a neke niti tad.
    Tu na forumu ima slučaja gdje je žena jako plodna pa često i lako ostaje trudna a te trudnoće završe rano jer ono što se inače ne bi implantiralo kod neke druge, manje plodne žene, se uhvati ali nije sposobno za daljnji razvoj. U načelu je veliki broj stanica koje proizvedemo škart.
    Možda imaš neki drugi tip poremećaja krvi koji priječi pravilnu implantaciju pa embrij od početka ne može dobiti hranjive tvari potrebne za dobar razvoj a heparin bi ga mogao ublažiti ili poništiti. Opcija je previše a znanja premalo.
    Duboko se nadam da kod tebe nije stvar u genetici i da će ti heparin biti lijek s kojim ćeš uspjeti.
    Hvala na lijepim željama. A to što se tiče kucanja srca, mozda srce i prokuca negdje prije ultrazvuka, ali na pregledu nije nikad ustanovljeno da kuca (osim kod jedne uspješne trudnoće di nije bilo apsolutno nikakvih problema). 3 puta je bio razvijen plod i žumanjčana vrećica, ali nije bilo srčane akcije u trenutku pregleda, a jednom blighted ovum- tu je sigurno bila kromosomska greška. Znam da ima 1001 razlog i da se nikada neće sve saznati ili jednom kad za neke od nas bude prekasno. Ipak imam jedno dijete pa se neću žaliti, ali ipak bi mi bilo zao da ostanem samo na tome ako problem nije velik i lako riješiv.

  9. #209

    Datum pristupanja
    Sep 2017
    Postovi
    5

    Početno

    Dobar dan.Nova sam na firumu jer sam se nasla u nekim temama.Imala sam 3 spontana i dva puta je srce stano u 6 tjednu.Sada su me poslali na pretrage u Petrovu i dobila sam neke nalaze ali neznam ih procitat.Nalazi koji su dosli pisu da su uredu ali za PAI-1 pise da je heterezigot 4/5.Neznam sta to znaci pa kao netko zna sta o tom.Svasta pisu pi internetu.

  10. #210
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    viki80,
    nalaz od PAI-1 na genetsko razini znači da je kod tebe jedna kopija gena mutirana, druga nije, tj. drugi gen je "normalan" (divlji tip gena), a na funkcionalnoj razini znači da se može očekivati nešto niža razina aktivnosti proteina koji se zove plasminogen aktivator inhibitor.

    obzirom na tvoju anamnezu, mnogi bi liječnici preporučili uvođenje niskomolekularnog heparina.

    možeš li napisati što si sve od genske dijagnostike za trombofilije radila?

  11. #211

    Datum pristupanja
    Jun 2018
    Postovi
    194

    Početno

    Pozdrav svima...danas sam dobila nalaze pa bih zamolila ako mi netko može napisati mišljenje, tj. neki savjet:
    Faktori II i V- normalni tip gena
    MTHFR- normalni tip gena
    PAI-1- delecijski genotip 4G/4G
    ACE- delecijski genotip DD
    Ostali nalazi su uredni, osim:
    Protein S je 0.60 (0.70 - 1.40)
    PV INR je 1.04 (2.00 - 3.5)
    Unaprijed hvala!

  12. #212

    Datum pristupanja
    Nov 2018
    Postovi
    10

    Početno

    Pozdrav svima! Ja bih trebala na svoj 6. transfer i zanima me nesto. Na svoju ruku sam isla napraviti obradu za trombofilije i svi nalazi su dobri osim kaj za PAI pise da sam 5g/4g heterozygote. Inace, uvijek imam transfer blastica, sve ostalo je u redu, samo eto, ne dodje do implantacije.

  13. #213

    Datum pristupanja
    May 2019
    Postovi
    27

    Početno

    Pozdrav,može li mi netko pomoći u tumačenju nalaza??ostala sam trudna (aih) i u nalazima krvi su mi našli povećane trombocite u 5.mjesecu trudnoće i poslali na daljnje pretrage tako da nisam nimalo upoznata s ovim.

    Nalaz: FVL - g/g
    Faktor II - g/g
    MTHFR - c/t
    PAI - 1 - 4g/4g

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •