Stranica 3 od 5 PrviPrvi 12345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 213

Tema: Venska tromboza - treba li biti rutinska MPO pretraga?

  1. #101
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Kako znaš, Snjeska? Je li ti neko od medicinara to komentirao da to ima veze s emklamsijom? Ako da - tko? Može i preko PP-a ako ti je javno bad.
    To je zaključak dr.Radončića Pai je krivac za sve

    Ja kao totalni laik gledam to ovako:
    imam genetske preispozicije za trombozu, krv je malo gušća od "normalne" krvi.
    Hormonska stimulacija ne čini dobro u ovom slučaju, nego još više pogoršava stvar.
    Ona je tu okidač.
    Krv postaje još gušća i teže cirkulira, beba ne dobija dovoljno hrane ( otuda zastoj u razvoju koji uvijek prati gestoze i eklampsije).
    Preeklampsije često završavaju intrauterinoj smrti djeteta.
    Moje tijelo je reagiralo drugačije, prepoznalo kriznu situaciju i odbacilo plod kao strano tijelo tj. razvilo eklampsiju...

  2. #102
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Možda je razlika u tvojoj mutaciji u odnosu na moju - ja imam 4g/4g.... Uredno sam iznijela trudnoću... Držim ti palčeve da je to stvarno ključ svega... i sretno!

  3. #103
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Kinki, sori, previdjela sam tvoje pitanje. Čini mi se da dr. Poljak za to uvodi heparin/fragmin tijekom postupka. Što to točno znači - ne znam, dosta nas ima te trombofilije... Sretno!
    Posljednje uređivanje od ina33 : 06.11.2010. at 11:10

  4. #104
    rozalija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    MOSTAR
    Postovi
    2,410

    Početno

    Citiraj kinki prvotno napisa Vidi poruku
    Evo i ovde mojih nalaza -HELP!!!

    faktori V i II-normalni geni
    MTHFR- heterozigotni tip gena(CT)
    PAI-1 polimorfizam(5G/5G)
    ACE delecijski genotip(DD)

    šta ovo znači????
    Imaš iste nalaze ko i ja, meni je dr Radončić rekao da nisam teži slučaj, ali ipak sam zadnjih tri mjeseca bila na fragminu od 2500 jedinica a samo zadnja tri mjeseca iz razloga što sam tek tada odradila te nalaze.

  5. #105

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    475

    Početno

    Citiraj rozalija prvotno napisa Vidi poruku
    Imaš iste nalaze ko i ja, meni je dr Radončić rekao da nisam teži slučaj, ali ipak sam zadnjih tri mjeseca bila na fragminu od 2500 jedinica a samo zadnja tri mjeseca iz razloga što sam tek tada odradila te nalaze.

    Mislim da griješiš draga, vidila sam tvoje nalaze na Zdravlje i život, nisu nam isti. Po svemu sudeći samo ovo zadnje mi nije ok (DD)...vidit ću šta Poljak kaže...Ljubim tebe i moju malu imenjakinju)

  6. #106

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    1,591

    Početno

    Sretno Kinki! Javi sto ti je rekao.

  7. #107
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    imam i ja slične nalaze ko kinki i na fragminu 2500 sam od transfera

  8. #108
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    evo mene jedne vaše ex. suborke koja si je u trudnoći zabola cca 350 injekcija u sebe...
    nije to tako strašno.. da se preživjeti, pogotovo što ne traje vječno...
    samo naprijed i sve će biti dobro

  9. #109
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj mačkulina prvotno napisa Vidi poruku
    evo mene jedne vaše ex. suborke koja si je u trudnoći zabola cca 350 injekcija u sebe...
    nije to tako strašno.. da se preživjeti, pogotovo što ne traje vječno...
    samo naprijed i sve će biti dobro

  10. #110
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    Citiraj mačkulina prvotno napisa Vidi poruku
    evo mene jedne vaše ex. suborke koja si je u trudnoći zabola cca 350 injekcija u sebe...
    nije to tako strašno.. da se preživjeti, pogotovo što ne traje vječno...
    samo naprijed i sve će biti dobro
    pusa (morala sam)

  11. #111
    pea avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    151

    Početno

    Pozz curke

    Jutros sam dobila nalaze za trombofiliju,pripremam se za svoj prvi IVF-ICSI iza nove godine,svi nalazi su mi dosad uredni ali ovaj mi se ne čini baš tako.
    Molim vas ako mi možete iskomentirati,jer ču puknuti do slj.srijede kad sam naručena u doktora.
    Faktor V -normalan tip gena
    Faktor II-normalan tip gena
    MTHFR-heterozigotni tip gena(CT)
    PAI-1-insercijsko-delecijski polimorfizam(4G/5G)
    ACE-insercijsko-delecijski genotip(ID)

  12. #112
    tikica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    150

    Početno

    Citiraj kinki prvotno napisa Vidi poruku
    Evo i ovde mojih nalaza -HELP!!!

    faktori V i II-normalni geni
    MTHFR- heterozigotni tip gena(CT)
    PAI-1 polimorfizam(5G/5G)
    ACE delecijski genotip(DD)

    šta ovo znači????
    kinki imamo iste nalaze šta ti je dr. rekao. Koju si terapiju dobila? Jesi saznala nešto više o ćemu se ovdje radi?

  13. #113
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    DJELOVANJE ACE
    Renin-angiotenzinski sustav važan je regulator krvnog tlaka i homeostaze elektrolita. Angiotenzin-konvertirajući enzim katalizira hidrolizu angiotenzina i u angiotenzin II koji je snažan vazokonstriktor. Enzim također inaktivira bradikinin koji je snažan vazodilatator.

    GENETIČKA PREDISPOZICIJA
    Koncentracija ACE u serumu i tkivima varira ovisno o insercijsko/delecijskom (I/D) polimorfizmu koji je odgovoran za 14-50% interindividualne varijabilnosti aktivnosti enzima. Delecija dijela introna 16 na jednom ili oba alela (I/D ili D/D genotip) odgovorna je za povišenu koncentraciju enzima u krvi. ACE I/D polimorfizam povezuje se s hipertenzijom, koronarnom srčanom bolešću, moždanim udarom, dijabetičkom nefropatijom i dr. Istraživanja su pokazala da homozigotni nosioci ACE D/D u odnosu na genotip I/I imaju dva puta viši rizik infarkta miokarda ili moždanog udara. Nadalje, genotip DD ujedno je i biljeg loše prognoze nakon moždanog udara. Stoga genotip ACE I/D ima prognostičko značenje, ali i farmakološko značenje u terapiji ACE inhibitorima. Prema farmakogenetičkim ispitivanjima osobe s hipertenzijom i genotipom D/D relativno slabije reagiraju na terapiju s ACE-inhibitorima u odnosu na bolesnike s I/I genotipom.

    METODA ANALIZE:
    PCR, gel-elektroforeza

    NALAZ:
    Genotip: - heterozigot I/D
    - homozigot D/D
    - homozigot I/I

    ANALIZA GENA ZA INHIBITOR PLAZMINOGEN AKTIVATORA-1 (PAI-1)

    DJELOVANJE PAI-1
    Inhibitor plazminogen aktivatora-1 je glikoprotein koji regulira fibrinolitički sustav, prvenstveno inhibirajući tkivni i urokinazni aktivator plazminogena (tPA i uPA). Osnovna funkcija PAI-1 je smanjenje fibrinolize što dovodi do akumulacije fibrina, a povišenje u plazmi PAI-1 utječe na normalni degradacijski mehanizam fibrina i potiče trombozu. Prema novijim istraživanjima povišenje PAI-1 osim što vodi do hipofibrinolize, smanjuje aktivnost matrix metaloproteaza (MMP) i staničnu adheziju.

    GENETIČKA PREDISPOZICIJA
    U promotorskoj regiji PAI-1 gena utvrđeno je postojanje specifičnog polimorfizma 4G/5G koji utječe na ekspresiju PAI-1. Studije su pokazale da homozigotne osobe 4G/4G imaju u plazmi koncentraciju PAI-1 25% višu nego one osobe genotipa 5G/5G. Prema dosadašnjim istraživanjima 4G alel predstavlja dodatni čimbenik rizika za duboke venske tromboze i infarkt miokarda mlađe dobi u kombiaciji s drugim genetskim i okolišnim čimbenicima rizika. Provode se istraživanja povezanosti 4G/5G polimorfizma i s drugim multifaktorijalnim poremećajima.

    METODA ANALIZE:
    PCR-RFLP

    NALAZ:
    Genotip:
    - heterozigot 4G/5G
    - homozigot 4G/4G
    - homozigot 5G/5G

    NASLJEDNI ČIMBENICI
    Mutacije koagulacijskih čimbenika povećavaju rizik od venske tromboze u ljudskoj
    populaciji općenito, pa tako i u trudnoći, pogotovo drugi i treći gestacijski trimestar.
    1. mutacija gena F II (G 1691A), F V, F VIII;
    2. faktor V Leiden – fiziološka rezistencija na aktivirani protein C (70 %) - lupus
    antikoagulans, povišene vrijednosti F V i F VIII i snižene vrijednosti PS
    3. mutacija gena F II (G 20210A) gdje su vrijednosti F II povišene (>130 %) - oralni
    kontraceptivi.
    4. hiperhomocisteinemija povećava rizik od venozne i arterijske tromboze, međutim u
    trudnica vrijednosti homocisteina se smanjuju pa je rizik od tromboze manji.
    5. polimorfizam inhibitora plazminogen aktivatora (PAI-1) povećava rizik nastanka
    venske i arterijske tromboze
    6. istovremena prisutnost lupus antikoagulansa povećava rizik od venske tromboze.
    Rizik od tromboze u trudnoći ovisi o uzroku trombofilije, te pojavi HELLP sindroma i
    EPH-gestoza.
    Ponekad trombofilija ima i pozitivan učinak, npr. mutacije faktora V Leiden smanjuju i
    sprečavaju komplikacije od krvarenja tijekom poroda.

    P R E K I D T R U D N O Ć E

    Spontani prekid trudnoće uzrokuju:
    - nasljedne trombofilije
    - nositelji F V Leiden mutacije
    - manjak F XII
    Ističem dva izrazito rizična stanja koja dovode do gubitka fetusa već na početku trudnoće
    To su:
    - afibrinogenemija / disfibrinogenemija.
    Plazma je nekoagulabilna, a vrijednosti globalnih testova PV-a, APTV-a su sukladni
    razini fibrinogena. Tijekom trudnoće nema kontrole stimulacije gena u sva tri lanca
    molekule fibrinogena.
    - manjak F XIII
    Faktor XIII je transglutaminaza sa četiri podjedinice od kojih svaka ima dva aktivna
    mjesta. Ovaj faktor sudjeluje u mnogim fiziološkim i patofiziološkim reakcijama, npr. u
    hemostazi učvršćuje ugrušak između alfa 2–plazmin inhibitora i fibrina. Manjak F XIII
    smanjuje rezistenciju ugruška na proteolitičko djelovanje plazmina. Posljedica je liza
    hemostatskog ugruška, te spontani gubitak fetusa nije rijetkost. Jednako tako manjak F
    XIII u majčinoj plazmi i u placenti uzrokuje nepotpuni razvoj placentalnog prostora.
    Poznat je polimorfizam F XIII A (val 36 leucin), a za kliničke implikacje važno je znati
    odnos polimorfizma, koncentracije F XIII u plazmi i njegovu specifičnu aktivnost.

    KOMPLIKACIJE TIJEKOM TRUDNOĆE

    Stanja u kojima zbog poremećaja u sustava zgrušavanja u smislu DIC-a
    nastaju komplikacije:
    - abrupcija placente
    - embolije plodnom vodom
    - septički pobačaj
    - ruptura uterusa
    - produljeni šok .....
    EPH-gestoza je kompleksni sindrom koji se javlja u trudnoći, a glavni su
    mu simptomi nakupljanje tekućine (Edemi), pojava bjelančevina u urinu
    (Proteinurija), i povičeni krvni tlak (Hipertenzija). Sam pojam gestoza je
    opći naziv za bolesti svojstvene trudnoći (gestaciji). To su patološka
    zbivanja u trudnoći. U teškim slučajevima javljaju se konvuzlije i kraća
    ili duža komatozna stanja, a i smrt.
    Preeklampsija – akutna toksemija; definirana je povišenim krvnim
    tlakom i proteinurijom.
    Eklampsija – uz povišeni krvni tlak i proteinuriju javljaju se konvulzije i
    iznenadni gubitak svijesti.

    kopiram sa forum.hr i ovo:
    PAI-1 polimorfizam: meni je dokazano da sam homozigot 4g/4g (heterozigoti su 4g/5g homozigot znaci da imam 2 ista alela u mom slucaju su to dva 4g) Ispitivanja koja sam citala ukazuju da je PAI-1 4G/4G genotip povezan s vecim rizikom za razvoj tromboze - ta mutacija dovodi do povecane razine PAI-1 i po nekim ispitivanjima je korelirana sa spontanim pobacajima. Tu u trudnoci terapija baby aspirinom i heparinom daje odlicne rezultete. Dobro bi bilo provjeriti s dr. da li bi bilo dobro i van trudnoce uzimati baby aspirin (ima i andol 100 koji bas daju za cirkulaciju)

    MTHFR C677T mutacija: meni je dokazano da sam heterozigot s CT mutacijom. Osobe koje su homozigoti s TT mutacijom imaju nasljednu sklonost problemima s metabolizmom folata sto moze rezultirati s povecanom razinom homocisteina u krvi. Homocistein svi imamo jer je on nusprodukt nekih procesa u tijelu, no kada je povecan i kada se akumulira u krvi i moze uzrokovati probleme s krvozilnim sustavom i trombozu, sto mozda uzrokuje probleme u trudnoci (postoji korelacija, no jos se istrazuje da li je uzrok ili posljedica kod pobacaja, raznoraznih problema s posteljicom...) Po nekim istrazivanjima i heterozigoti na C677T koji su ujedno i heterozigoti na A1298C mutaciju istog gena mogu imati sklonost povisenom homocisteinu. Koliko znam kod nas se pretrag za A1298C mutaciju jos ne radi (eventualno se moze napraviti pretraga za odredjivanje razine homocisteina ili folne kisline u krvi - naravno u vrijeme dok ne uzimas dodatnu folnu kiselinu). Za svaki slucaj je tu preventivni umjereni unos folne+b12+b6 koristan, to se i inace preporucuje.

    Znači CT mutacija je blaža od TT mutacije

  14. #114

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    SLAVONSKI BROD
    Postovi
    674

    Početno

    dans sam dobila i ja svoj nalaz na trombofiliju ,ali samo jedan dio ,druge još čekam,pa bih molia mišljenje rodica koji se barem malo razumiju u ovo ,inače ponukana svojim lošim rezulatatima u mpo i prirodnim putem krenula sam u ovu obradu,lječim e kod dr.lučingera,u prilogu nalaz
    1:faktor v leiden -- nema mutacije(wt/wt)
    2.faktor II (protrombin) -- nema mutacije (wt/wt)
    3.određivanje mutacijeC-T na položaju 677 u genu MTHFR -- heterozigot (mut/wt)
    4.polimorfizam 4G/5G na položaju 675 u inhibitoru plazminogen aktivatora tip1(PAI-1) - prisutan 4G polimorfizam na jednom alelu

  15. #115

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,405

    Početno

    jo1974 kako sam ja to shvatila imas dvije "najslabije" mutacije na MTHFR i PAI-1. Misljenja oko nuznosti uvodjenja terapije za to su podjeljena, ali ja vjerujem da ce ti ipak prepisati heparin nakon punkcije, sto je ujedno i jedino "lijek" za tovrsne probleme.

  16. #116
    silvija avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    45

    Početno

    Sve ovo citam i iskreno da vam kazem nista mi nije jasno.
    Moze li mi tko objasniti moj nalaz.

    Faktor V i ll -normalan gen
    MTHFR C677T-heterozigot
    ACE D/D -homozigot
    PAI 4G/5G- prisutan 4G polimorfizam na jednom alelu

  17. #117

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    1,675

    Početno

    Cure koje imate trombofiliju, imam pitanje Jel vas bole noge, posebno prolikom dugog sjedenja ( ja imam sjedeći posao), i pred mengu? Kod mene to postaje sve izraženije, skoro da više ne mogu izdržati, bole iz dana u dan ( vikendom kad ne sjedim po 8 sati kao na poslu, manje bole..ali tijekom tjedna i posebno pred mengu, uh). Ne znam jel to alarmantno, jel bih trebala doktoru, kojem ...?

  18. #118
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj silvija prvotno napisa Vidi poruku
    Sve ovo citam i iskreno da vam kazem nista mi nije jasno.
    Moze li mi tko objasniti moj nalaz.

    Faktor V i ll -normalan gen
    MTHFR C677T-heterozigot
    ACE D/D -homozigot
    PAI 4G/5G- prisutan 4G polimorfizam na jednom alelu
    silvija, mislim da si i ti kandidat za heparin. najbolje da se javiš nekom hematologu. ili pišeš radončiću na zdravlje i život.

    mury, stvarno ne znam, mene ne bole

  19. #119
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Ja već dugo godina znam da mi kooagulacija ne štima jer sam radila svu obradu nakon što su mi naglo popucale kapilare (pred 20 god) i stalno sam u modricama, i tada su nalazi koagulacije bili uredni, a trnce u nogama osjećam pred mengu, e sad, dal to radi FII ili nema veze s ničim...uglavnom, Mury, nije dobro za nikog puno sjediti, treba mislit općenito na cirkulaciju, ( da li ti noge nateknu kad dugo sjediš? meni da), nema tu puno neke pameti-ima gelova za bolju cirkulaciju nogu koje reklamiraju, a meni su i onda govorili da pijem andol 100 i mažem se s heparin gelom (ko bi to?), al ja i dalje mislim da to nema veze s implantacijom (održavanje trudnoće je druga stvar). Sve to bi ti znao prokomentirat dr opće prakse.

  20. #120

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    1,675

    Početno

    Hvala Mare. Eh da, noge mi obvezno natiču, najgore kad sam u čizmama, nažuljaju me, izujem se tijekom dana, pa više ih ne mogu obuti, i isto sam u modricama, ne znam niti kad sam se udarila, niti gdje, samo modrica nikne ( čak me jedan moj MPO dr. zezao jesul mi tolike modrice po nogama od muža, a ja rekoh ma neeeeeeeeee, Bože sačuvaj, a dr. će pa ništa to nije loše, to samo dokazuje da imate strastvenu vezu ), ha,ha...
    Kupit ću si i ja onda taj heparin gel ( valjda može na slobodnu prodaju) ?, piti andol 100 i nema mi druge.

  21. #121
    alma_itd avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    1,024

    Početno

    Pa ja cijeli zivot u modricama.Gdje god se ''ocesem'' o namjestaj iskoci modrica.Kapilari na nogama popucani otkad znam za sebe.Jel to znaci da imam problema sa trombofilijom?Vadila sam nalaze ali jos nemam rezultate.Spremam se za FET pa sam pocela piti Aspirin i cekam prvi pregled da zatrazim i Fragmin.Jedva cekam da vidim kakvi ce sad rezultati biti.

  22. #122

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Citiraj Mury prvotno napisa Vidi poruku
    Cure koje imate trombofiliju, imam pitanje Jel vas bole noge, posebno prolikom dugog sjedenja ( ja imam sjedeći posao), i pred mengu? Kod mene to postaje sve izraženije, skoro da više ne mogu izdržati, bole iz dana u dan ( vikendom kad ne sjedim po 8 sati kao na poslu, manje bole..ali tijekom tjedna i posebno pred mengu, uh). Ne znam jel to alarmantno, jel bih trebala doktoru, kojem ...?
    Nikad problema s nogama.
    Nikad ne otiču, ne pucaju kapilari, teško dobivam modrice.
    Ovo sa modricama mislim da više ovisi o strukturi kapilara i o tonusu & vrsti kože, pa kako kome izbija.
    Moram se lupit gadno da mi modrica izađe.

    Ali zbog gušće krvi imam problema sa glavoboljom, migrene i ta sl. sra*a.

  23. #123
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    alma, mislim da ti niko neće povezati ovo što Mury, ti i ja imamo-ja sam stalno s modricama, a isto ne znam otkud. Valjda previše laički naklapamo, a mene to nikad nije posebno brinulo, pa ni sad, samo kažem da bi se moooožda moglo dovesti u vezu s urođenom trombofilijom (ne znam), al u svakom slučaju, Mury, ako te to brine (a koliko se sjećam-imaš 3 čimbenika trombofiilije, a svi imamo po 2 uglavnom) odi svom doktoru opće prakse i pitaj ga za to, ako će mislit da je potrebno-uputit će te dalje (ovo su jako neumjesne primjedbe od strane doktora-otkud nekom modrice).

  24. #124

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    1,675

    Početno

    Hvala mare, ti si nama najbiji dr...vjeruj da mi je više neugodno od doktorice tražiti uputnice, i to sam joj neki dan kad sam otvarala bolovanje htjela pokazati svoje nalaze na trombofiliju ( ona ih još nije vidjela, samo gin. je vidio te moje nalaze), a ona samo odmahnula rukom da sad nema vremena, drugi put . I što je još gore, meni nisu napravili ACE gen i faktor II, možda su mi i oni mutirani, tko će znat. A neda mi se opet ići po uputnice, izostajati s posla, više ću sve oko sebe izluditi ...
    A ova šala od dr. je baš neumjesna, tako mi bilo neugodno da sam skoro u zemlju propala ( još sam u tom trenutku bila na gin. stolu - folikulometrija, pa mi ionako neugodno bez da mi išta kaže).

  25. #125
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    Citiraj alma_itd prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ja cijeli zivot u modricama.Gdje god se ''ocesem'' o namjestaj iskoci modrica.Kapilari na nogama popucani otkad znam za sebe.Jel to znaci da imam problema sa trombofilijom?Vadila sam nalaze ali jos nemam rezultate.Spremam se za FET pa sam pocela piti Aspirin i cekam prvi pregled da zatrazim i Fragmin.Jedva cekam da vidim kakvi ce sad rezultati biti.
    i ja sam ovakva oduvijek

  26. #126
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Pitalo me u kozmetičkim salonima čime se bavim (očekivali neki sport žešći kontaktni), s obzirom na modrice po nogama... Zaključak činjenice o modricama - ne znam koji bi bio. Od trombofilije PAI 1 homozigot, to ima 30% ljudi, ako sam dobro zapamtila.

  27. #127
    medena8 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    337

    Početno

    Cure, evo i mog nalaza:
    Faktor V - normalni tip gena
    Faktor II - normalan tip gena
    MTHFR C677T - homozigotni mutirani tip gena (TT)
    PAI-1 - insercijsko-delecijski polimorfizam (4G/5G)
    ACE - delecijski genotip DD

    Vidim da nije sve ok, ali se ne snalazim najbolje u ovom moru informacija. Tek cu sutra kontaktirati dr. P., a do tada je svaki komentar dobrodosao! Hvalaaaaa!

  28. #128
    medena8 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    337

    Početno

    Cure, evo i mog nalaza:
    Faktor V - normalni tip gena
    Faktor II - normalan tip gena
    MTHFR C677T - homozigotni mutirani tip gena (TT)
    PAI-1 - insercijsko-delecijski polimorfizam (4G/5G)
    ACE - delecijski genotip DD

    Vidim da nije sve ok, ali se ne snalazim najbolje u ovom moru informacija. Tek cu sutra kontaktirati dr. P., a do tada je svaki komentar dobrodosao! Hvalaaaaa!

  29. #129
    aleksandraj avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    953

    Početno

    medena, kod mene je PAI 4G/4G i moram uzimati heparin..mislim da ce i kod tebe biti slicno...

  30. #130
    aleksandraj avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    953

    Početno

    ja sam često imala glavobolje koje bi prestale nakon ispijanja kave...kava širi krvne žile., Eto to je kod mene, osim spontanih, bio znak problema s krvotokom. I pri najmanjem naporu se zapušem, a nisam bucka...
    Posljednje uređivanje od aleksandraj : 06.06.2011. at 19:54

  31. #131
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Mury, tebala bi napraviti FII, to je dosta rijetko (imamo ga samo visibabić i ja), a navodno-koliko sam shvatila-faktora V nema na našim područjima.

  32. #132

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    98

    Početno

    Cure imam pitanje... Imala sam 2 spontana; potpuni u 7. tt i missed u 11. tt. Kod drugog, uzrok je bila posteljica koja se nije razvila kako treba. Jedva sam nagovorila ginekologa da mi da uputnice za pretrage na trombofiliju. Da li je moguće da je trombofilija uzrok mojim pobačajima? Nalazi su tek za mjesec-dva, a ja sam nestrpljiva...

  33. #133

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    1,675

    Početno

    Citiraj mare41 prvotno napisa Vidi poruku
    Mury, tebala bi napraviti FII, to je dosta rijetko (imamo ga samo visibabić i ja), a navodno-koliko sam shvatila-faktora V nema na našim područjima.
    Mare, baš mi je dr. P napomenuo da mi nisu napravili Faktor II i ACE gen (propustili mi u VG to napraviti valjda u moru pretraga), ali da ovo što imam je dovoljna indikacija za heparin, pa mi se nije dalo opet maltretirati ginekologa da mi daje uputnice i opet hodočastiti u VG. Možda nekada i to napravim, mada sam više dosadna i Bogu i doktorima, a i sama sebi sa pretragama

  34. #134
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Mury http://www.genos.hr/data/Cjenik_2010.pdf ako se odlučiš-300 kn (puno)
    ana.b-ako se i nađe trombofilija niko ti neće dati jednoznačan odgovor, više će biti tipa: može i ne mora.

  35. #135

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    1,675

    Početno

    Citiraj mare41 prvotno napisa Vidi poruku
    Mury http://www.genos.hr/data/Cjenik_2010.pdf ako se odlučiš-300 kn (puno)
    ana.b-ako se i nađe trombofilija niko ti neće dati jednoznačan odgovor, više će biti tipa: može i ne mora.
    Ooo, hvala ti mare, možda nekada odem to privatno napraviti

  36. #136
    alma_itd avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    1,024

    Početno

    Kad sam ja otisla kod mog dr. u Belgiji sa spiskom pretraga koje zelim da napravim jer sam imala 3 biohemijske trudnoce,on kaze mrtav hladan da je kod njega standard da nakon tri neuspjeha IVF-a daje Aspirin i Fragmin.Kaze da nema 100% naucnih dokaza da ''u tom grmu lezi zec'',ali vrijedi pokusati. U principu vadjenje nalaza mi nije bilo ni potrebno,ali sam ja ipak inzistirala.Ocekujem za koji dan ET(ako prezive odmrzavanje),i trebam poceti sa Fragminom a nalazi na trombofiliju jos nisu gotovi Nadam se da ce sad uspjeti pa sto god da bude zasluzno

  37. #137

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    438

    Početno

    Radila sam koagulogram prije pola godine prije nego sam isla na kolonoskopiju. Nalaz je bio uredan. Da li to znaci da ne pripadam rizicnoj skupini za vensku trombozu?

  38. #138
    nellyxy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    166

    Početno

    Samo da demantiram ovo za faktor V Leiden, nazalost ima ga, mozda je rjedak ali evo ja sam na zalost heterozigot

  39. #139
    nellyxy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    166

    Početno

    Usput i pitanje vezano za link od Genos-a koji je stavljen, da li zna netko da li oni i rade markere za trombofiliju, ja sam bila prije cca. god. dana jer mi fali jos nesto od tih pretraga a nisam ih mogla dobit na telefon i ispalo je da to ne rade.

  40. #140
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    nellyxy, drago mi da si javila za FV, a u Genosu piše da rade genotip MTHFR, PAI, FII i FV (provjeriš opet pa javiš?)

  41. #141
    nellyxy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    166

    Početno

    Evo provjerila sam, nazalost ne rade "za sada". Sta god to znacilo.
    Cure ako ima netko ref. vrijednosti lab-a u petrovoj za Protein c i s, FVIII, Antitrombin..... neka ih napise, nazalost ja sam odradila skoro sve osim PAI I i MTHFR, no na povijesti bolesti mi ne pisu ref. vrijednosti, neke sam stvari polovila, a neke nisam. Zapravo jedino sto pouzdano znam je ta mutacija faktor V leiden heterozigot i faktor II koji mi je ok.

  42. #142

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    1,675

    Početno

    mare, sad si me zainteresirala otkud su to moji korjeni - geni , za koja područja je vezan faktor V???

  43. #143
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Mury, i ti imaš FV? Negdje je jedan dr rekao da se smatra da toga kod nas nema, sreća da ga možemo demantirati- (ne znam detalje).
    nellyxy, još si u Pol. Vili? Nek ti dr napiše što još trebaš radit, a ovaj privat lab počinje genotip trmbofilija na zimu (to je zasad).

  44. #144
    nellyxy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    166

    Početno

    Mare, nisam u Viliju jer ne ganjam trudnocu vec neko vrijeme, mene zapravo malo muci kako zivjeti s tim mutacijama, obradu sam prosla u petrovoj kod Djelmisa, a dr. R. je sve popratio jer sam kod njega bila u postupcima. Htjela sam radi svog mira izvadit jos ove dve potencijalne mutacije, eto samo da znam da sam sve odradila i onda se konzultirat sa (valjda) hematologom za potencijalne opasnosti, kontrole i terapiju van trudnoce. A za trudnocu znam da mi heparin ne gine (vec sam koristila fragmin u zadnja dva postupka)tako da sam sto se toga tice mirna.

  45. #145
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ma, mislim da se mi svi skupa previše miješamo (na globalnoj razini) da bi nešto bilo ful isključeno - znam slučaj cure s dubinskom venskom trombozom od antibebi i faktorom leiden - iz naših je krajeva, nema neko egoztično porijeklo - navodno je faktor leiden vezan za sjevernjake, a cura je vrlo blizu mog kvarata...

  46. #146
    tuzna avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    869

    Početno

    cure,postoji lab u Beogradu,zove se helix i nije uopce skupo da se rade ove trombofilijske pretrage tamo.
    valjda smije stavit link,izvinjavam se moderatoricam aako se to ne smije:
    http://www.helixlab.com/lt/articles/cenovnik/

    vidite ovdje ima skupa Factor V ,PII i MTHFR i sve to kosta 9 250 dinara,sto je,ako se dobro sjecam,oko 92-93eura i mislim da to niej ni malo skupo.
    ja sam iz BiH i radial sam tamo ove analize.
    poslala bukalni bris(uzela stapic za bris u bolnici,sama protrljala lijevi i desni obraz iznutra,zapakovala i poslala), nisat u posti nisam rekla,smao zapakovala i poslala.
    u roku od 5 ili 7 dana ,nakon sto uplata legne,dobijet enalaz(faxom,postom i mailom su meni poslali)
    vrlo profesionalni i odgovorni.ima mail adresa na stranici i azurni su u odgovraranju.
    pozz

  47. #147
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    Evo: http://www.biochemia-medica.com/cont...s?1387168926=1 FII je zapravo rjeđi od FV, al ovdje samo FV povezuju s tromboembolijama.
    Posljednje uređivanje od mare41 : 08.06.2011. at 11:04

  48. #148
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ako dobro čitam, upravo je obrnuto nego što sam napisala - Leiden je češći na jugu Evrope i u med. zemljama:

    "The frequency of the FV Leiden in Europe varies across different geographical regions. It is the lowest in North Europe and the highest in South Europe and in the Mediterranean area (10). ".

  49. #149
    mare41 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,556

    Početno

    a meni sviće da je taj jedan dr rekao da kod nas nema homozigota FV, koji su daleko rizičniji za DVT od hetero (izgleda da na forumu imamo 2 FII hetero i 2 FV hetero-koliko sam uspjela upratiti, sigurno je prijašnjih godina bilo i drugih).

  50. #150
    visibaba avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    563

    Početno

    Citiraj LilyOfTheValley prvotno napisa Vidi poruku
    Radila sam koagulogram prije pola godine prije nego sam isla na kolonoskopiju. Nalaz je bio uredan. Da li to znaci da ne pripadam rizicnoj skupini za vensku trombozu?
    uredan koagulogram ne znaci da nemas nasljednu (sklonost) trombofiliji.

    meni je sa 7 tjedana trudnoce (trudnoca kao hiperkoagulabilno stanje) koagulogram bio uredan, a naknadno je ustanovljeno da sam faktor II heterozigot. prije toga dva spontana pobacaja. a jos prije toga 8 godina na kontrac. pilulama bez komplikacija. ko zna sto je tu s cim povezano...
    a nasa Dodirko bez mutacija nakon jednog, dva ciklusa yasmina zavrsila s masovnom plucnom embolijom.
    kad/ako ti dodje trenutak za pretrage, odradi ih.

    Citiraj mare41 prvotno napisa Vidi poruku
    Evo: http://www.biochemia-medica.com/cont...s?1387168926=1 FII je zapravo rjeđi od FV, al ovdje samo FV povezuju s tromboembolijama.
    bas dobro da nas FII nisu povezali s tromboembolijama .
    al citala sam ja i strane studije, nije to bas tako.
    ipak sretna sam dok mi ne stvara probleme (ako mi ne stvara? spontani?), a jos vise sto sam na heparinu da drzi stvari pod kontrolom u trudnoci.

    mare41

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •