Citiraj kaja76 prvotno napisa Vidi poruku
Eryngium,
vidim da si i ti u RI pa me zanima znaš li kako oni postupaju s trombofilijama. Daju li heparin, za koje mutacije, od kada daju? Ja imam heterozigot 4g/5g za PAI, ostalo ok. Na konzultacije mogu tek za mjesec dana jer je nedavno bila kiretaža , a i čekam još nalaze kariograma pa me živo zanima sta ce sa mnom. U heparinu vidim spas jer inače ne znam ima li mi više smisla ni pokušavati nakon 4 missed ab. Zatrudnim, ali nikad ne dođemo do faze srce kuca. Vjerojatno znaš nesto više o tome od mene pa me zanima tvoje mišljenje dok čekam...
U Ri heparin daju od srčane akcije, ne prije, jer smatraju da ako srce nije prokucalo je isključivo greška ploda i da heparin ne bi pomogao a ako krene spontani može znatno odmoći. Jer razrjeđivanje krvi ima smisla u trenutku stvaranja posteljice što je oko 6tt a srce bi već prije toga trebalo kucati pa do tada smatraju da ne igra ulogu (i ne samo oni, još par ginekologa s kojima sam pričala mi je reklo to isto). Plus su mišljenja da heparin ima smisla za Laiden V mutacije i ev. kombinacije ostalih gen čimbenika (npr. protrombin + PAI ili PAI + MTHFR677 mutacije). Ova tvoja blaga mutacija sama po sebi nije dovoljna da ti odobre heparin na račun HZZO-a ali svatko je slučaj za sebe pa s obzirom da imaš 4 missed ab. najbolje da daš nalaze na uvid pa će ti tvoj mpo-ovac sve reći.
Na netu možeš naći svašta. Od studija koje potvrđuju koristi heparina pa do studija koje dokazuju nikakav utjecaj heparina na ishode trudnoća kod genetskih mutacija. Al činjenica je da je moguće imati blage ili nikakve mutacije i dobiti (ili imati) trombofiliju koja nije vezana za genetiku. I zato bi uz genetske čimbenike trebalo pratiti i prošireni koagulogram uz sve ostale nalaze.