Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 213

Tema: Venska tromboza - treba li biti rutinska MPO pretraga?

  1. #1
    martina123 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    1,372

    Početno Venska tromboza - treba li biti rutinska MPO pretraga?

    Da malo procitate:

    DUBOKA VENSKA TROMBOZA: GENSKO TESTIRANJE RIZIKA


    Duboka venska tromboza znači stvaranje krvnih ugrušaka u venama, najčešće u venama nogu. Takav ugrušak može zapriječiti protjecanje krvi. Ako se komadić ugruška odlomi, krvotokom može dospjeti u pluća, mozak ili druge organe i izazvati emboliju s teškim posljedicama, čak i smrću.

    Svi možemo biti ugroženi

    Svako dulje mirovanje u krevetu, veće operacije, ozljede, teže bolesti, ali i životne navike kao što su pušenje, dugotrajno sjedenje ili stajanje tijekom dana, kao i prekomjerna tjelesna težina ubrzavaju razvitak duboke venske tromboze.
    Osobito su ugrožene žene jer ženski hormoni sami po sebi također povećavaju mogućnost nastanka duboke venske tromboze. Ugrožene su žene tijekom cijelog plodnog razdoblja života, osobito u vrijeme trudnoće i poroda. Rizik se dodatno povećava kod žena koje koriste hormonsku kontracepciju, hormonske preparate u postupcima liječenja neplodnosti, u prevenciji raka dojke ili u postmenopauzi.

    KOME SE PREPORUČA PREVENTIVNO TESTIRANJE ?

    Svim osobama jednom u životu,

    OSOBITO ŽENAMA
    prije početka hormonske kontracepcije
    prije postupaka liječenja neplodnosti
    prije hormonske nadomjesne terapije u postmenopauzi
    prije trudnoće i poroda
    nakon spontanog pobačaja ili drugih poremećaja tijekom trudnoće i poroda.

    Žene koje koriste kontracepcijske pilule imaju 4 puta veći rizik od duboke venske tromboze od žena koje ih ne koriste.
    Ako nose Leidenovu mutaciju rizik se povećava 30 puta!
    Leidenova mutacija može utjecati na pojavu spontanih pobačaja i nekih komplikacija tijekom trudnoće i poroda.

    Žene koje znaju da nose gensku mutaciju trebaju dobro promisliti prije uzimanja bilo kakvih hormonskih preparata. Također trebaju na to upozoriti svog liječnika (ginekologa) u trudnoći i prije poroda, prije postupaka liječenja neplodnosti, bilo kakvog hormonskog liječenja ili nakon spontanog pobačaja.



    Link: http://www.moderna-dijagnostika.hr/h...kaz.asp?id=136

    Tema i na Mib: http://mameibebe.biz.hr/phpBB2/viewt...=58433&start=0
    Posljednje uređivanje od martina123 : 17.05.2010. at 20:50

  2. #2
    hanumica fata avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Berlin
    Postovi
    389

    Početno

    ova leidenova mutacija je tzv. mutacija u faktoru V (pet), sto je jedan protein vazan za proces zgrusavanja krvi. kod nosioca mutacije, dolazi do zamjene jednog nukleotida drugim, sto ima za posljedicu malo promijenjenu funkcionalnost proteina, tj. njegovu smanjenu razgradnju.

    srecom, nosioca ove mutacije ima manje od 5% u evropskim populacijama (i to heterozigoti koji ne obolijevaju pod obavezno, a homozigoti - dakle oni koji imaju i od mame i od tate naslijedjen bolesni gen, njih je jos puno manje!)

    po mom misljenju, zene koje su prosle habitualne a neobjasnjene pobacaje, mlade cure koje su vec imale trombove, embolije etc. svakako treba da se testiraju, ali niposto svaka zena, taman posla!
    ova mutacija je poznata tek od prije 10ak godina, dakle jedna moderna (da ne kazem, pomodna) stvar!

    i prije su se djeca zdrava radjala od takvih majki, kao sto se i danas radjaju. kod nasih MPO u njemackoj je strategija da se ovo (kao i jos mnogi drugi poremecaji zgrusavanja krvi, pa i imuni i ostali) tretira heparinskim spricama, osim toga carape za vene su must have i obicno prodje sve ok.

    ali ako bas neko ima priliku i voli da se testira, sto da ne i ja licno volim
    zelim samo da kazem da je svako od nas nazalost opterecen sa puno vecim genskim rizicima nego sto je leidenova mutacija, ali posto su hiljade mogucnosti prisutne, a testova nema kao sto je slucaj za ove rijetke monogene bolesti, onda nam stvarno stanje nasih gena ostaje zapravo nepoznato.

  3. #3
    martina123 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    1,372

    Početno

    Ne, to nije pomodna stvar. Moje zdravo dijete je umrlo je upravo radi toga, a ja sam heterozigot (otkrila u naknadnim nalazima). Da sam izvadila krv prije postupka, kao sto svugdje pisu (kontrolirati koagulaciju prije hormonalnih terapija), moje bi dijete bilo zivo sada.

  4. #4
    martina123 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    1,372

    Početno

    Bila sam u 30tj. trudnoce. Jedno vadenje krvi moglo je spasiti moju inace apsolutno zdravu bebu.
    U svim studijama procitala sam, pise: OBAVEZNO provjeriti koagulaciju PRIJE SVAKE HORMONALNE TERAPIJE!
    Da, i onda uzimas terpiju, recimo Heprainom, i dijete ti ostane zivo, i ti skup s njim.

  5. #5
    martina123 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    1,372

    Početno

    I da, do sada NIKADA nisam imala problem sa trombima. Niti me ikada itko poslao na te pretrage, a imala sam prije toga 2 spontana.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    909

    Početno

    Ja se ispricavam sto ovako upadam ko padobranac. Svjesna sam koliko je to ozbiljna stvar i imala sam u uzoj porodici slucaj gdje je izgubljena zeljena beba u 36. sedmici trudnoce, a njena mama je tada imala 41 godinu i jedva je izvukla zivu glavu, a nikada nije imala ikakvih problema s trombozom i sl. Ona je homozigot. Ja sam sada trudna i u 13. sam tjednu i zeljela bih da i to iskljucim. Obzirom da sam radila test koagulacije koji se radi iz prsta, a za potrebe anestezije prije trudnoce, zanima me da li se iz tog testa moze ista vidjeti? Ja bih to otisla obaviti u privatni laboratorij, pa me zanima sto da im kazem da zelim da obavim mislim koji nalaz i da li mi je sada kasno da to obavim jer sam trudna?

  7. #7
    hanumica fata avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Berlin
    Postovi
    389

    Početno

    martina, tako mi je zao ovo da procitam, to je uzas sta si ti nazalost prezivjela
    bas grozno

    i jeste - morali su nakon dva spontana da ti provjere koagulaciju, potpuno se slazem.
    htjela sam samo zbog ostalih zena da pojasnim da sa samom informacijom da je neko heterozigot ne moze puno da se zapocne, narocito tamo gdje jos nije postaojao nikakav problem. jer zena se optereti, a sve je vjerovatno bila slucajnost, i spontani nije nastupio zbog te mutacije. ili jos gore - postoje genetski poremecaji kod zene, ali takvi za koje ne postoje testovi, sto je ogromna vecina.

    ali tamo gdje postoji ponovljen problem, sigurno treba da se testira!! uostalom, heparin se ionako ukljucuje kod high-risk trudnoca, i jos postoji dugacak niz bolesti (drugih mutacija, autoimunih oboljenja etc) gdje on pomaze.
    sorry jos jednom za tvoje grozno iskustvo

  8. #8
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    Martina razumijem u potpunosti tvoju ogorčenost, ljutnju i razočarenje.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    909

    Početno

    Citiraj hanumica fata prvotno napisa Vidi poruku

    ali tamo gdje postoji ponovljen problem, sigurno treba da se testira!! uostalom, heparin se ionako ukljucuje kod high-risk trudnoca, i jos postoji dugacak niz bolesti (drugih mutacija, autoimunih oboljenja etc) gdje on pomaze.
    sorry jos jednom za tvoje grozno iskustvo
    Hanumica fata, gdje se Heparin po defaultu ukljucuje kod high risk trudnoca? Kod mene je visoko rizicna trudnoca i nikada mi niko nije spomenuo Heparin. Molim te mozes li mi reci obzirom da sam trudna evo sad sam vec u 14. tt, koje testove bih trebala obaviti vezano za ove probleme? U nasem slucaju je u pitaju muski faktor i to najtezi moguci oblik i ovo je mozda jedina sansa da imamo djecu, toliko se plasim da jednostavno samoinicijativno moram da obavim neke pretrage na koje bi me mozda poslali nakon, ne daj Boze, neuspjesnih trudnoca.

    Martina123, citala sam sve vezano za tvoj slucaj i jako jako mi je zao. Donekle mogu shvatiti kroz sto si prosla jer ista stvar se desila u mojoj porodici i s njima sam jako emotivno prosla kroz sve to, valjda i zbog cjelokupne moje situacije to me je dodatno bilo potreslo da nisam bila u stanju raditi dvije sedmice. Da im se to desilo u BiH, rekla bih "nije ni cudo" ali oni zive u zapadnoj Evropi, i pored simptoma u trudnoci, na koje je trudnica ukazivala, i u prkos cinjenici da se trudnoca desila u cetrdesetim godinama majke i da dodatno treba voditi racuna, eto desilo se.

  10. #10
    aleksandraj avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    953

    Početno

    Moja kolegica (prirodno ostala trudna), radila amocentezu u Viliu pa su joj rekli da je kriticna grupa te je dodatno napravila i ove pretrage. Ko zna sto bi se dogodilo da nije isla u Vili, ovako je uzimala lijekove i rodila zdravu bebu (pojedinosti je mogu pitati)

  11. #11
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    Fato ovi nalazi

    1. Antikardiolipinska antitijela, LAC, antitrombin III
    2. PAI I, ACE, MTHFR, faktor V (Leiden), faktor II (Zavod za patologiju Split)
    3. Koagulogram; protrombin, protein C, protein S, homocistein
    Posljednje uređivanje od bublica3 : 23.05.2010. at 13:48

  12. #12
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    Citiraj aleksandraj prvotno napisa Vidi poruku
    Moja kolegica (prirodno ostala trudna), radila amocentezu u Viliu pa su joj rekli da je kriticna grupa te je dodatno napravila i ove pretrage. Ko zna sto bi se dogodilo da nije isla u Vili, ovako je uzimala lijekove i rodila zdravu bebu (pojedinosti je mogu pitati)
    aleksandraj dali si ti radila ove nalaze??

  13. #13
    hanumica fata avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Berlin
    Postovi
    389

    Početno

    Citiraj fatamorgana prvotno napisa Vidi poruku
    Hanumica fata, gdje se Heparin po defaultu ukljucuje kod high risk trudnoca? Kod mene je visoko rizicna trudnoca i nikada mi niko nije spomenuo Heparin. Molim te mozes li mi reci obzirom da sam trudna evo sad sam vec u 14. tt, koje testove bih trebala obaviti vezano za ove probleme? U nasem slucaju je u pitaju muski faktor i to najtezi moguci oblik

    fatamorgana, tek sam sad dosla sa puta i vidjela tvoj post. bublica ti je odlicno rekla, bas to su dijagnoze koje se kod nas smatraju rizicnima i stavljaju zene rutinski na heparin - znaci, svi faktori koji upucuju na poremecaje zgrusavanja krvi, plus autoimuni problemi, te egzoticna antitijela etc. pa posto je kod tebe u pitanju uglavnom muski faktor, trebalo bi da nisi u tim kriticnim skupinama. sretno!!

  14. #14
    aleksandraj avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    953

    Početno

    Nisam, bublice. Svi ginici s kojima sam pricala kazu da rani spontani ne znace neki problem pa da mi to nije potrebno...uh, valjda znaju, ali ako zatrudnim sigurno cu amiocentezu i ostale nalaze. Nazalost, Martinin slucaj mi je otvorio oci....

  15. #15
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    aleksandraj ja bi ti savjetovala da napraviš ove pretrage jer ako kojim slučajem otkriju kakvu mutaciju od prvog dana ET se u pravilu daje Heparin. Ovi nalazi se pogotovo rade kod ponavljajučih pobačaja, a ti si ih imala. Nemoj se zezat, uzmi uputnice i napravi ih

    1. Antikardiolipinska antitijela, LAC, antitrombin III
    2. PAI I, ACE, MTHFR, faktor V (Leiden), faktor II
    3. Koagulogram; protrombin, protein C, protein S, homocistein

  16. #16
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Citiraj bublica3 prvotno napisa Vidi poruku
    aleksandraj ja bi ti savjetovala da napraviš ove pretrage jer ako kojim slučajem otkriju kakvu mutaciju od prvog dana ET se u pravilu daje Heparin. Ovi nalazi se pogotovo rade kod ponavljajučih pobačaja, a ti si ih imala. Nemoj se zezat, uzmi uputnice i napravi ih

    1. Antikardiolipinska antitijela, LAC, antitrombin III
    2. PAI I, ACE, MTHFR, faktor V (Leiden), faktor II
    3. Koagulogram; protrombin, protein C, protein S, homocistein
    Evo ja sam imala sve ove nalaze negativne, u dva navrata a ipak sam bila na heparinu zbog lošeg iskustva u prvoj trudnoći (eklampsija nedokazanog uzroka, SVI nalazi b.o.)

  17. #17
    aleksandraj avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    953

    Početno

    Hvala bublice, poslusat cu.. a moze li se to napraviti u CITO ???

  18. #18
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    Citiraj aleksandraj prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala bublice, poslusat cu.. a moze li se to napraviti u CITO ???
    aleksandraj

    Ne, to ti se radi u bolnici. Uzmi uputnice u socjalnog ginekologa i u bolnicu.

    1. Antikardiolipinska antitijela, LAC, antitrombin III (laboratorij Nove bolnice)
    2. PAI I, ACE, MTHFR, faktor V (Leiden), faktor II (Zavod za patologiju Split)
    3. Koagulogram; protrombin, protein C, protein S, homocistein


  19. #19
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,388

    Početno

    Citiraj martina123 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, to nije pomodna stvar. Moje zdravo dijete je umrlo je upravo radi toga, a ja sam heterozigot (otkrila u naknadnim nalazima). Da sam izvadila krv prije postupka, kao sto svugdje pisu (kontrolirati koagulaciju prije hormonalnih terapija), moje bi dijete bilo zivo sada.
    Martina ja sam izgubila twinse u 11/2009 u 30tt. nakon što sam dva mjeseca ležala u bolnici i imala sve simptome trombofilije (koja mi je naknadno dokazana) kao što su u mojem slučaju manjak plodne vode, slabi protoci i zaostajanje beba u rastu, nitko mi nije rekao da napravim te pretrage. Mjesec dana nakon poroda su mi rekli da bi ipak mogla to napraviti jer kao i prva trudnoća je bio prijevremeni porod (curica mi je hvala bogu ok, ali je bila nedonošće i sa 33+6 je imala samo 1.920 kg)

    na moje pitanje zašto mi nitko nije preporučio tu pretragu (ja nisam znala za to dok nisam malo čačkala po netu) rekli su mi da se ona radi tek KAD IZGUBIŠ DVOJE - TROJE DJECE!!!!! ostala sam šokirana!!
    na moje pitanje zašto to, rekli su da su te pretrage skupe!!!!!!!
    na moje pitanje da mi definiraju to "skupo" rečeno mi da dođu oko 30.000,00 kn (sve ovo što je bublica nabrojala)

    eto zato to nisu regularne pretrage...ja sam se raspitivala, nažalost to se ne može napraviti ngdje u Zagrebu nego samo na Rebru, čak niti nigdje u privatnim laboratorijima.

    sada sam opet trudna 10tt i dobivam terapiju Clexan 0.4. Nadamo se najboljem!!!

    da uskoro i ti dobiješ jednog malog podstanara

  20. #20
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,388

    Početno

    Citiraj aleksandraj prvotno napisa Vidi poruku
    Nisam, bublice. Svi ginici s kojima sam pricala kazu da rani spontani ne znace neki problem pa da mi to nije potrebno...uh, valjda znaju, ali ako zatrudnim sigurno cu amiocentezu i ostale nalaze. Nazalost, Martinin slucaj mi je otvorio oci....
    aleksandraj prvi miss u 8 tt može svašta biti (od naših problema do nekih genetskih sa bebom), a ovaj drugi pretpostavljam da računaju kao biokemjsku pa im zato nije nešto bitan.
    u svakom slučaju, prošla si dva i slobodno zahtijevaj uputnice. Ima jedna cura na forumu (neznam gdje sam to pročitala) koja se posvadila sa svojim giničem nakon prvog spontanog zbog tih uputnica, i na kraju joj je dao. pogotovo sad vidim da si 69. godište i jednostavno nemaš vremena za još dva - tri spontana!! reci ginu sve kaj ti je na srcu!!

  21. #21
    aleksandraj avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    953

    Početno

    Hvala cure, razgovarala s doc. i trazila uputnice..moram doci sutra pa cemo vidjeti..pogotovo jer sredinom sestog idem na postupak i stvarno ne bih htjela prozivljavati jos jedan gubitak

  22. #22
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    aleksandraj pošto ideš u 6 mj na postupak, što prije napravi te pretrage,.. neki se nalazi ćekaju duže..

  23. #23

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    909

    Početno

    Bublice, da li si ti radila ove nalaze? Ja sam jucer zvala jedan privatni laboratorij u Sarajvu i rekli su da vecinu ovih nalaza rade a kada su mi rekli cijene zanebesalo mi se. Uglavnom, polovinom setog mjeseca idem na redovnu kontrolu kod moje ginekologice i porazgovarat cu sa njom vezano za ove pretrage. Insistriat cu maksimalno da ih i ja odradim. Molim te mozes li mi reci puni naziv za MTHFR pretragu jer u laboratoriju su mi trazili puni naziv kao ne znaju po skracenici?

    Ah da... jos jedno pitanjce, ja sam sada u 15. tt i da li je kasno da radim ove pretrage i ako budu losi nalazi da li je kasno sada da se ukljucim na terapiju Heparinom?

  24. #24
    tuzna avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    869

    Početno

    evo i mene.
    imam PCOs,jaku inz rezistenciju i na Gluforminu sam dva mjeseca(ali,zadnjih 15-ak dana pijem 3x850mg)
    planiramo uskoro postupak,nakon jedno neuspjelog i FET-a.

    tad nisam znala za IR ,niti sam pila kakvu terapiju.
    citam ovigh dana kako zene sa IR moguce da imaju taj problem koagulacije(ili ceg avec?) ,a ja sad mislim da sam genetski predisponirana-djed je uvijek imao sa trombozom problema,jedna tetka i dan danas ima tromb trenutno u nozi za koji se uvijek boje da ne "ode" negdje,pa da joj ne ugrozi zivot.
    iz BiH sam,niko nema poja o ovoj temi,pa sam sama primorana....
    nego,ja se spremam u novu VTO ,danas 1dc i ja sam uzela baby aspirin(to je ustvari aspirin protect 100,niisu nikad culi za baby,pa sam ga rezala juce) i namjeravam ga piti citavu stimulaciju i nakon-do testiranja.
    uz prenatal, glugormin,prednison od danas(ovo je sve odobreno od dr.-a), ja sam uzela i aspirin.

    e,da,citav zivot se borim sa hladnim nogama i rukama-pa su mi uvijek govorili losa cirkulacija".sad,da l to ima veze ....
    cure,zelim se informisati,u slucaju trudnoce da znam sta da radim i koje nalaze da radim.
    pozz

  25. #25
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Tuzna, ja s koagulacijom nemam problema, postoji sumnja na nešto, no to je sve u zraku, ipak privatni ginekolog mi je napisao recept za injekcije heparina, uzevši u obzir dugo čekanu i teško postignutu trudnoću (i taj bih kriterij uvela za terapiju čim postoji i najmanji rizik/sumnja na koagulacijske probleme), ne može štetiti, ali može preduhitriti moguće probleme. Zadnji put mi je čak i moj socijalni ginekolog, koji ne vjeruje u te stvari, dao recept. Hoću reći, ako imaš nekog fleksibilnog ginića (privatnog ili ne), popričajte, mislim da ne bi trebali dramiti oko toga, jer injekcije ionako sama plaćaš.
    Što se aspirina tiče, možeš slobodno uzimati asp. ili andol 100, to je kod nas najmanja doza, ja ga uzimam stalno, a u slučaju pozitivnog testa uvodim heparin.

  26. #26
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    DA !!!treba biti ne rutinska nego neophodna pretraga
    Ja sam na svoje inzistiranje trazila od ginekologa da odradim pretrage u Mostaru ali ih ne rade ovdje i poslao me u Petrovu(RH i BIH imaju sporazum o liječenju RH drzavljana).Lezala sam 7 dana odradili mi pretrage u jednom danu ali me ostavili jer su dijagnosticirali trudnični dijabetes.
    Moj otac i cijela njegova obitelj ima problema s trombima ,trombofilijom i sl i na nagovor forumasice Mačkuline i Lilium bila sam uporna i dosađivala dr da odradim.Srećom nemam sklonosti nisu pronađene mutacije ali sam isto cijelu trudnoću pila po 1/2 aspirina čak do poroda i nije mi skodio.
    Zaista bi trebalo svaka trudnica da odradi te pretrage ili bar da redoviti prati dimere,fimbrinogen ....

  27. #27
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    Citiraj fatamorgana prvotno napisa Vidi poruku
    Bublice, da li si ti radila ove nalaze? Ja sam jucer zvala jedan privatni laboratorij u Sarajvu i rekli su da vecinu ovih nalaza rade a kada su mi rekli cijene zanebesalo mi se. Uglavnom, polovinom setog mjeseca idem na redovnu kontrolu kod moje ginekologice i porazgovarat cu sa njom vezano za ove pretrage. Insistriat cu maksimalno da ih i ja odradim. Molim te mozes li mi reci puni naziv za MTHFR pretragu jer u laboratoriju su mi trazili puni naziv kao ne znaju po skracenici?

    Ah da... jos jedno pitanjce, ja sam sada u 15. tt i da li je kasno da radim ove pretrage i ako budu losi nalazi da li je kasno sada da se ukljucim na terapiju Heparinom?
    fatamorgana, da radila sam sve ove pretrage, nakon 4 godine borbe (idiopatska neplodnost).
    Moj me ginić poslao da ih radim, dobila uputnice...nitko mi nije radio probleme. Ja sam na neke pozitivna i zbog toga sklonija trombofiliji.
    Kao šta sam i prije napisala to su ti ove pretrage i one se rade zbog
    ponavljajučih spontanih pobačaja i neuspješnih IVF postupaka.

    1. Antikardiolipinska antitijela, LAC, antitrombin III
    2. PAI I, ACE, MTHFR, faktor V (Leiden), faktor II
    3. Koagulogram; protrombin, protein C, protein S, homocistein

    Sve pretrage pod rednim br.2 se vode pod imenom Molekularna analiza gena za trombofiliju.

    Sretno ~~~~~~~~~

  28. #28
    tuzna avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    869

    Početno

    cure,znaci da se ne mucim sa rezanjem aspirina,da j apopijem jednostavno onaj jedan asširin 100 protect?nece skodit? ja sam citala o njemu,vani uglavnom tvrde da je taj baby ,dakle, 75-81 mg, najbolji.

    naravno,ako ikad ostanem trudna ,odmah idem na te analize, a za heparin bih lako,nasla bih nekog ko ce mi napisati recept,makar ga potplatila ili isla privatno i dala ne znam kolike novce.
    garant imam gen.predispoziciju.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Citiraj laky prvotno napisa Vidi poruku
    DA !!!treba biti ne rutinska nego neophodna pretraga
    ....
    Ajte, evo da se malo uključim, vidim da se koprcate.
    Izdvajam prvo ovaj navod, evo zašto.

    Smatram da se prije stimuliranog MPO postupka, bilokojeg, treba napraviti pretrage. Ne trenutne, ne rutinsku koagulaciju, jer ste u trenutku polaska na postupak zdrave, te se na trenutnim krvnim nalazima ništa ne vidi.
    Treba napraviti testiranje na "genetske" faktore (ove koje cure navode), jer je tu u pitanju genetska sklonost, a ne trenutna bolest.
    Trenutna bolest se tek može manifestirati u vašem slučaju u trudnoći. I/ili extremnim slučajevima prije same trudnoće/postupka.
    Žene u stimuliranim postupcima, koje nose mutirani gen, su izrazito sklone vezanim komplikacijama.
    Zato što hormonska terapija uvelike potiče manifestaciju bilokojeg oblika trombofilije.
    Kontraindicirano je i korištenje kontracepcije inače, pa sad zamislite kakve hormonske ture prolazite u pojedinim postupcima.
    Prosječna zdrava žena koja koristi kontracepciju, zatrudni, desi se problem, zatrudni ponovo, onda vjerojatno rodi zdravo djete jer kod trombofilije nema pravila, pa zatrudni 3-4 put, pa se možda opet desi nešto, pa peti put dobije drugo djete, i doktori sve to vode kao prirodna selekcija, i sve normalno.
    Za prosječan puk, jest.
    Za 2-5-10 godina provedenih čekajući betu, pa se desi smrt fetusa u trećem trimestru, to nije normalno.
    Zato smatram da bi sve žene prije stimuliranog MPO postupka trebale na testiranje.
    Testiranje do duše jako puno košta, zato se i radi nakon trećeg spontanog, ali vi nemate vremena čekat treći spontani.
    Naše zdravstvo to ne podržava, ali ako dovoljno gnjavite, onda popuste.
    Naravno startate sa nekakvom sumnjom, lošim iskustvom , obiteljskom anamnezom i sl. Jer to je nasljedna stvar.
    Ako su vam u obitelji svi savršeno zdravi, mala je vjerojatnost komplikacija kod vas, ali ako nisu, onda ste vjerojatno na tapeti, koliko ?, to je stanje pojedinca.
    Posljednje uređivanje od sweety : 29.05.2010. at 14:37

  30. #30

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Tamo gdje svijetli mali žižak...
    Postovi
    1,123

    Početno

    Citiraj Snjeska prvotno napisa Vidi poruku
    Evo ja sam imala sve ove nalaze negativne, u dva navrata a ipak sam bila na heparinu zbog lošeg iskustva u prvoj trudnoći (eklampsija nedokazanog uzroka, SVI nalazi b.o.)
    Možeš molim te pojasnit koje si nalaze imala negativne u koja dva navrata?
    Ako si radila trenutnu koagulaciju i sl, sasvim je normalno da je negativno.
    Jesi radila genetske mutacije?

    Preeklampsiju/eklampsiju inače uzrokuje kombinacija pojedinih faktora genetskih mutacija.

  31. #31
    crvenkapica77 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3,587

    Početno

    Citiraj bublica3 prvotno napisa Vidi poruku
    aleksandraj ja bi ti savjetovala da napraviš ove pretrage jer ako kojim slučajem otkriju kakvu mutaciju od prvog dana ET se u pravilu daje Heparin. Ovi nalazi se pogotovo rade kod ponavljajučih pobačaja, a ti si ih imala. Nemoj se zezat, uzmi uputnice i napravi ih

    1. Antikardiolipinska antitijela, LAC, antitrombin III
    2. PAI I, ACE, MTHFR, faktor V (Leiden), faktor II
    3. Koagulogram; protrombin, protein C, protein S, homocistein
    bubilice jel se te pretrage mogu raditi u Splitu???

  32. #32
    bublica3 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    ST
    Postovi
    2,361

    Početno

    crvenkapica, da radi se u bolnici u Splitu, na uputnice.

  33. #33
    rozalija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    MOSTAR
    Postovi
    2,410

    Početno

    Drage mojeSada sam u 18 tjednu trudnoće i nakon onog stravičnog krvarenja i pojave ogromnog hematoma odlučila sam na svoju ruku da provjerim vrijednosti d-dimera i fibrinogena. Danas nalaz bio gotov i vrijednosti sljedeće:
    fibrinogen 5,1
    d-dimeri 1581

    Ostale nalaze nisam radila a s obzirom gdje i živim nemam baš puno mogućnosti za to jer labaratorij ne radi neke pretrage vezane za trombofiliju.
    Šokirala sam se kada sam vidjele d-dimere, u panici sam pravoj. Sutra idem kod svog ginića ali neznam koliko je on upućen u ovu problematiku.

    Cure šta vi mislite? Recite nešto plizzzzzzzzzzzz.

  34. #34
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Rozalija, draga, nisi napisala ref. vrijednosti. Inače su D-dimeri u trudnoći blago pa i više povišeni, no s obzirom na tvoju dugo čekanu trudnoću ne bi bilo loše da ih pratiš i obratiš se nekome ako su povišeni.

  35. #35
    rozalija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    MOSTAR
    Postovi
    2,410

    Početno

    Citiraj vikki prvotno napisa Vidi poruku
    Rozalija, draga, nisi napisala ref. vrijednosti. Inače su D-dimeri u trudnoći blago pa i više povišeni, no s obzirom na tvoju dugo čekanu trudnoću ne bi bilo loše da ih pratiš i obratiš se nekome ako su povišeni.
    U odgovoru od dr Radončića sam pročitala da su referentne vrijednosti d-dimera sljedeće:
    u I tromjesečju do 500
    U II tromjesečju do 1000
    U III tromjesečju do 1500

    A pa sada ja sam izgleda prešišala sa d-dimerima i III tromjesečje a tek sam na početku II.
    vikki svako koliko bih otprilike vremenski trebala raditi nanovo nalaze d-dimera?

  36. #36
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Joj, nemam ti pojma, to valjda ovisi i od slučaja do slučaja. Ajde pitaj dr. Radončića opet, i pitaj ga bi li ti trebala možda kakva terapija, makar aspirin? Btw, dosadna sam, al stalno ponavljam priču žene koja je imala užasno visoke D-dimere s blizancima (46 g.), uz to i kolestazu, i sve je bilo O.K. s trudnoćom, išla na Rebro na, pretpostavljam, dopler vena. Nemoj trebaš se plašiti unaprijed, i da trebaš terapiju, stigneš, jer se problemi vezani uz trombofiliju manifestiraju i na plod/fetus odražavaju najčešće krajem 2. i u trećem tromjesečju. No, svakako bih preporučila mišljenje dr. Radončića ili, ako možeš doputovati u Zg, svakako Đelmišu, i dr, R. njemu šalje svoje pacijentice.
    No, ponavljam, D-dimeri su često povišeni i većinom ne znače nikakvu patologiju, već samo promjene vrijednosti očekivane u trudnoći.

  37. #37
    tigrical avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    RI
    Postovi
    2,925

    Početno

    Dobila sam danas nalaze koagulograma i genetskih pretraga trombofilije:

    - faktor V (Leiden) - normalan gen
    - faktor II-protrombin - normalan gen
    - metilentetrahidrofolat reduktaza - Heterozigot

    Help???

  38. #38
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Citiraj vikki prvotno napisa Vidi poruku
    Nemoj trebaš se plašiti unaprijed
    Htjedoh reći da se ne plašiš unaprijed (malo sam zbrkana).

    Tigrice, mislim da MTHFR heterozigot sam po sebi ne upućuje na sklonost trombozama, možda u kombinaciji s još nekim faktorom; ne znam jesi li radila PAI i ACE (i javit će se, nadam se, netko tko više zna o tome).

  39. #39

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    253

    Početno

    Citiraj vikki prvotno napisa Vidi poruku
    Htjedoh reći da se ne plašiš unaprijed (malo sam zbrkana).

    Tigrice, mislim da MTHFR heterozigot sam po sebi ne upućuje na sklonost trombozama, možda u kombinaciji s još nekim faktorom; ne znam jesi li radila PAI i ACE (i javit će se, nadam se, netko tko više zna o tome).
    MTHFR heterozigot nije sam po sebi značajan,ja imam i PAI mutaciju i preboljela dvt,naravno uz kontracepciju prije tromboze.

  40. #40
    tigrical avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    RI
    Postovi
    2,925

    Početno

    Hvala, cure. Idem dalje na pretrage.

  41. #41
    rozalija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    MOSTAR
    Postovi
    2,410

    Početno

    Citiraj vikki prvotno napisa Vidi poruku
    Joj, nemam ti pojma, to valjda ovisi i od slučaja do slučaja. Ajde pitaj dr. Radončića opet, i pitaj ga bi li ti trebala možda kakva terapija, makar aspirin? Btw, dosadna sam, al stalno ponavljam priču žene koja je imala užasno visoke D-dimere s blizancima (46 g.), uz to i kolestazu, i sve je bilo O.K. s trudnoćom, išla na Rebro na, pretpostavljam, dopler vena. Nemoj trebaš se plašiti unaprijed, i da trebaš terapiju, stigneš, jer se problemi vezani uz trombofiliju manifestiraju i na plod/fetus odražavaju najčešće krajem 2. i u trećem tromjesečju. No, svakako bih preporučila mišljenje dr. Radončića ili, ako možeš doputovati u Zg, svakako Đelmišu, i dr, R. njemu šalje svoje pacijentice.
    No, ponavljam, D-dimeri su često povišeni i većinom ne znače nikakvu patologiju, već samo promjene vrijednosti očekivane u trudnoći.
    Draga moja poslala sam mail Radončiću ali mi nije odgovorio na postavljeno pitanje. Također bila sam i kod svog ginekologa koji se iznenadio sa nalazom koji sam radila i kaže on meni slušajte nema smisla da sada radite ove nalaze, fibrinogen i d-dimeri su inače povišeni u trudnoći i na takav način se tijelo brani i priprema na pirođaj (isti ovaj odgovor sam pročitala od dr Radončića na portalu zdravlje i život koji je odgovorio nekome). Inače moj ginekolog kaže da se na detaljne pretrage treba ići ukoliko se doživi spontani pobačaj bar 1, onda ima smisla provjeravati pretrage vezane za trombofiliju a ja do sada nisam imala tih problema i uzrok neplodnosti je u m.faktoru.
    Isto tako mi je rekao da stvarno nema smisla da se opterećujem s tim da na takav način samo sebi i bebi škodim i da prestanem i uživam u čarima trudnoće kada je nakon hematoma hvala dragom Bogu bebica ostala .
    A s druge strane po njegovim savjetima mi nije preporučena duga vožnja, jedva male šetnje, pa odlazak u Zagreb je sada nemoguća misija. A da također u porodici nije bilo težih slučajeva vezanih za trombofiliju, i mamini i tatini roditelji su umirali od starosti (baba u 92 godini) osim jednog roađaka koji je umro mlad ali tu su bili neki teži problemi a trombozu je prouzrokovalo dugotrajno ležanje i nekretanje i pušenje po 5 kutija cigareta svakodnevno.
    Zato sam ja odlučila uživati sa svojom bebom, neopterećeno jer mislim da i nisam baš neki teži slučaj bar za sada.
    Hvala ti draga na odgovoru. Puno pusica ti šaljem

  42. #42
    aleksandraj avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    953

    Početno

    Dobila uputnice i sutra vadim krv..nadam se da nece biti kasno, jer neznam koliko se cekaju nalazi, a ja cekam svaki dan pocetak m...i pocetak postupka

  43. #43
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Draga rozalija, pouzdaj se ti u svoju procjenu i osjećaj. Naravno da ne treba navrat-nanos raditi sve moguće pretrage i logično je da se većina, pogotovo tih skupih i specifičnih, radi tek kad se pokažu problemi. Vjerujem da ih ti nećeš imati kao što ih većina trudnica nema. Od srca ti želim urednu trudnoću do kraja

  44. #44
    rozalija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    MOSTAR
    Postovi
    2,410

    Početno

    vikki draga moja hvala ti velika od srca. Ogromna pusica za tebe

  45. #45
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    roze moja draga, potpisujem vikki i saljem tebi i malom cudu puuuuno poljubaca!

    p.s. ja ko prava panicna hipohondraca izvadila danas krv, pa cemo vidit sta kazu nalazi....
    (bas je bilo creepy vaditi krv na patologiji, u sobi za obdukcije brrrr hehe)

  46. #46
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Draga Rozalija i ja isto mislim da si pravilno odlučila... I ja sam isto paničarka i sad kad mi je nakon toliko godina i muke uspjelo ostati trudna..čitam isto sve te priče..moguće komplikacije..neretne ishode.. Isto sam već panično pitala i Mpo dr-a i soc. ginekologicu jel bi i ja trebala pretragu za ovo..pa za ono..pa ima ovoga... Isto su mi rekli da se opustim i prestanem čitati te strašne priče po forumima i da sad uživam... I zaista treba i neke stvari pustiti da idu svojim tokom..(ako nismo u tim rizičnim skupinama-a nismo)..i ostaviti nešto u božje ruke i vjerovati da će sve biti ok..
    Velika pusa

  47. #47

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    253

    Početno

    Ja jučer bila kod dr.A na VV-u i potpuno sam ukomirana..Neće mi raditi nikakve stimulacije, samo prirodni postupci, zbog preboljene tromboze..Iskreno, jel kome bio uspješan prirodan postupak? Poslije jučerašnjeg posjeta stvarno mi treba psihološka pomoć, pa užasno se osjećam, još i to.
    I da, ako bi i išli na stimulirane postupke poslije, nebi odmah išla na heparin jer može ometati implataciju..Tako doc kaže..

  48. #48
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Prvi put čujem da heparin može ometati implantaciju, cure s rizičnim faktorima na heparinu znaju biti od 1. dc. u ciklusu u kojemu kreću u postupak, između ostalog i zbog pospješivanja implantacije, kako sam shvatila (no najčešće su od punkcije ili transfera). I prvi put čujem da je netko odbijen zbog preboljene tromboze, znači, ne bi smjela ni klomifene uzimati?

  49. #49

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    253

    Početno

    Vikki ja ništ ne kužim više..Citiram dr.A: Kod vas nebi išao na stimulaciju, ako ne uspije prirodnim postupkom razmisliti ćemo o stimulaciji, i onda prvo probati bez heparina jer se još neznaju njegovi potpuni učinci pa onda ako ni to ne uspije onda tek heparin. Iskreno sad neznam šta da radim? Nemogu se oteti dojmu da me čeka 5-8 postupaka bez neke stvarne prilike..Pa koliko je to onda godina???? Spustio me na dno potpuno..

  50. #50
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

    Početno

    Petronjela šaljem ti pp

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •