Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 63

Tema: Jeste li svjesni nebuloza u novinskim člancima?

  1. #1
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno Jeste li svjesni nebuloza u novinskim člancima?

    Ponekad sam cool i boli me guza sto netko piskara gluposti po novinama, sto prepisuje pa ni prepisat ne zna. A ponekad me na Mars ispaljuju gluposti koje procitam. To mi se cesce dogadja kod je gluposti vise na hrpi il kad mi se zalome 2-3 clanka zaredom puna nebuloza.
    Npr.
    Pazite racenicu (prenosim s jutarnjeg.hr članak i kulture)
    Na jednoj je aukciji u Parizu Kovič kupio fotografiju Mana Raya na kojoj je Nusch Eluard njegova, ali i muz a Pabla Picassa, Renea Magrittea i Joana Miroa, ljepotice s fotografija Dore Maar i Lee Miller, žene za koju je pisao njezin suprug Paul Eluard.
    Pa sljedece (jel treba reci da je to takodjer vijest iz kulture?):

    Činjenica da je udana za Jacka Whitea Elson je donijela veliki buzz oko albuma a i članovi njezina benda su rock-aristokracija, gitare joj sviraju sin Patti Smith, Jackson i Fred “Sonic” Smith iz MC5, muž Jackove bivše žene Meg White.
    Fred “Sonic” Smith je mrtav vec 16 godina i nije muz Jackove bivse zene. Buzz uopce necu komentirat.

    Sve me strah citati dalje. Ima li uopce koji portal s normalnim člancima? Moze i strani, bar necu kuziti pravopisne i gramaticke greske.

  2. #2
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Jesam, osobito kad se radi o nekoj temi koja me zanima pa pratim vijesti o njoj na stranim news portalima; onda vidim da su članci koji se kod nas objave loš prijevod napravljen sa nerazumijevanjem.

    Znam da nije nimalo popularno ali najbolji primjer je svinjska gripa, koja me neobično zanimala pa sam pratila i vijesti i komentare o njoj, tako da su me članci koji su objavljivani u našim medijima bacali u očaj.

  3. #3
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Novine u HR dotaknule su dno. Već davno.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 18.05.2010. at 10:33

  4. #4
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Novine u HR dotaknule su dno. Već davno.
    Totalno se slazem s tobom. Al ponekad bih rado nesto procitala. I pitam se gdje? Kod ovih mrtvi ljudi sviraju gitare na novim albumima, kod lokalnih je glavna vijest da su opet prebojali zebru u centru grada, svi skupa zajedno smrde ko prevrnuti kemijski wc.

  5. #5
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    ma ne samo to, pogledaj i npr. neprovjerene "istine" koje se objavljuju vezano uz sada aktualna rodilišta i zakon o mpo...To zapravo "ubija" najviše. Jer neki, usudila bih se reći mnogi, jedina saznanja koja imaju o danim temama imaju baš iz novinskih članaka...
    Ne razumijem kako su se baš tako jako srozala ta zanimanja..ili danas svako piskaralo može biti novinar ..Sve u svemu-fuj-

  6. #6
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    na zalost jesam, svjesna sam, a na njihovu zalost vec dugo ih ne kupujem. nije vezano uz recesijska vremena, ali ja nemam zelje kupiti novine ni za TV program, koji je isto tako grozan.

  7. #7
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Novine ne kupujem već neko vrijeme, pa me bar veseli što ni kune od mene ne dobivaju za takvo nešto.
    A o novinarima (čast iznimkama) imam svoje izgrađeno, i bezbroj puta potvrđeno mišljenje.
    Posljednje uređivanje od Arijana : 18.05.2010. at 10:56

  8. #8
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    prestala sam se obazirati na te nebuloze kad sam prije 10ak godina vidila na plakatu za splitski hnk ogroman natpis: koristena muzika pinka floyda... ne bi da je to neki suvremeni skladatelj, muskarac....
    potpisujem petarpan... zaboli me zivo hoce li netko znati da je fred sonic smith iz mojih omiljenih mc5 bio muz patty smith ili ce misliti da je pokojnik ozenio zenu jacka whitea kad je ona imala, valjda, 3 godine, vise me boli kad me na temelju novinskih natpisa vrli desnicari nazivaju promiskuitetnom kurvom koja je imala niz abortusa i sad zeli napuniti frizider malim hrvatima... cinjenicu da se embrio transferom vraca nakupnina stanica, a ne mali hrvat koji vec recitira lijepu nasu, nitko ne zeli pojasniti ni novinarima ni zatucanom puku...

  9. #9
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    preporucila bih die zeit, spiegel, profil, standard und presse (imaju i portale) za opce informacije. (jezik je njemacki)
    hrvatski tisak samo preletim (izuzetak su dva strucna casopisa), hrvatske portale isto tako.
    nebuloza sam vec odavno svjesna, posto imam direktnu usporedbu ovoga gore nabrojenog sto citam, te hrvatskog tiska.

  10. #10
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Joj, da mi je njamacki bolji od natucanja, ne bih se dvoumila.

  11. #11
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Joj, da mi je njamacki bolji od natucanja, ne bih se dvoumila.
    A kako stojiš s engleskim?

    Što se tiče nebuloza po hrvatskim novinama (koje ionako čitam samo u online izdanjima), jedno vrijeme sam se užasno živcirala, no u međuvremenu sam prestala.

    Ljudi koji rade u njima više nisu ni pravi novinari, a nisu ni školovani prevoditelji, nego neka čudna, polupismena mješavina te dvije struke.

  12. #12
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ja bi rado, kad se vec "puca" po tiskovinama (i webovskim inacicama) - da se nacilja u pravom smjeru...

    novinari mozda jesu vaki i naki, al ne odlucuju oni sto ce se ni kako plasirati...

    za sve ono sto se u novinama moze procitati krivi su - urednici. i za dobro i za lose.

    dakle, po urednicima raspalite

  13. #13
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa Vidi poruku
    za sve ono sto se u novinama moze procitati krivi su - urednici. i za dobro i za lose.
    U pravu si, dobrim su dijelom krivi urednici.

    Ali, čovjek koji ne zna da se "povijest" ne piše "povjest" ili da, kad prevodi vijest s engleskog, ne treba pisati "Cologne", nego "Köln" zaista nije ništa negoli polupismen i vrlo nesamokritičan pri odabiru posla kojime se bavi. A i lektor snosi određenu odgovornost, zar ne?

  14. #14
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    ma cijeli taj niz ne funkcionira već godinama..i zbiljam, ali zbilja ne mogu shvatiti da je u tom lancu moguće iznositi sve i svašta, baš u tolikim količinama...Nema kontrole, nema kritike, preispitavanja, provjere dostupnih podataka...
    Pa hebemu, ovaj forum funkcionira bolje...Jer ako ja sada napišem-sva djeca u gradu Zagrebu su uvijek upisana u vrtiće i nitko ne ostaje na listi čekanja, doći će bar jedna od vas da me demantira..i još mi ukazati na kojim to linkovima mogu provjeriti...

  15. #15
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ovako nekako ide - urednik odredi tko ce o cemu pisat (ili zadaje zadatke poimence i "narucuje" tekstove, ili se vec zna tko prati koje teme ili novinaru uleti neka zanimljiva/probitacna vijest i sam napise tekst). novinar napise tekst (hoce li dodavat opremu na tekst ovisi o velicini, jacini teksta ali i o novinaru - nekad novinar ni ne smije stavljat opremu, to se radi u daljnjoj obradi teksta). urednik pregleda (onako ofrlje) i ako odobri - salje na lekturu (ako u kuci postoji lektor, naravno). nakon lekture tekst opet ide uredniku (sad je vec "nastiman na mjeru" - broj redaka koje je urednik odobrio za receni tekst , a ovaj put ima i svu potrebnu opremu - nadnaslov, naslov, podnaslov, medjunaslove, okvire, fotke i ino koje ce najcesce stavljati lektor uz dogovor s novinarom i/ili urednikom). urednik amenuje i plasira ga negdje gdje smatra da mu je mjesto (velicinom, temom...). onda ide u tisak

    sve u svemu - urednik je taj koji ce odrediti koji tekst ce uzeti, koliko ce tog teksta biti i gdje ce se plasirati. ponekad ce od vijesti koja zauzima tri retka traziti prosirenje teme na pola stranice, ponekad ce tekst koji je novinar nakucao na 7 kartica poslat nazad novinaru ili lektoru da ga skrati na 30 redaka...

    dakle, da se ponovim - urednik je pedro

  16. #16
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    preotužno mi je uopče čitati hr novine

  17. #17
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Sjećam se kad smo na faksu na vježbama s hrvatskog prevodili originalne novinske tekstove iz naših novina, tipa Jutarnji list kako smo se smijali masi stvari.
    Tek kad ideš prevoditi, zapravo vidiš koliko je loših izraza ,nebuloza i vrlo često kontradikcija u istoj rečenici u našim novinama.

    Ne moram ni reći,da, kad smo prevodili Spiegel na hrvatski,nikad nije bilo problema znati "što je pisac htio reći".

  18. #18
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    ja obožavam čitati novine, zajedno s greškama.
    mene u medijima manje brine pravopis, a više sadržaj i novinarska etika.
    inače, opće stanje u medijima u Hrvatskoj, za što su odgovorni njihovi vlasnici, jako loše utječe na novinarstvo.

  19. #19
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa Vidi poruku
    A kako stojiš s engleskim?
    Pa preporuci, sta cekas?

  20. #20
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa Vidi poruku
    ovako nekako ide - urednik odredi tko ce o cemu pisat (ili zadaje zadatke poimence i "narucuje" tekstove, ili se vec zna tko prati koje teme ili novinaru uleti neka zanimljiva/probitacna vijest i sam napise tekst). novinar napise tekst (hoce li dodavat opremu na tekst ovisi o velicini, jacini teksta ali i o novinaru - nekad novinar ni ne smije stavljat opremu, to se radi u daljnjoj obradi teksta). urednik pregleda (onako ofrlje) i ako odobri - salje na lekturu (ako u kuci postoji lektor, naravno). nakon lekture tekst opet ide uredniku (sad je vec "nastiman na mjeru" - broj redaka koje je urednik odobrio za receni tekst , a ovaj put ima i svu potrebnu opremu - nadnaslov, naslov, podnaslov, medjunaslove, okvire, fotke i ino koje ce najcesce stavljati lektor uz dogovor s novinarom i/ili urednikom). urednik amenuje i plasira ga negdje gdje smatra da mu je mjesto (velicinom, temom...). onda ide u tisak

    sve u svemu - urednik je taj koji ce odrediti koji tekst ce uzeti, koliko ce tog teksta biti i gdje ce se plasirati. ponekad ce od vijesti koja zauzima tri retka traziti prosirenje teme na pola stranice, ponekad ce tekst koji je novinar nakucao na 7 kartica poslat nazad novinaru ili lektoru da ga skrati na 30 redaka...

    dakle, da se ponovim - urednik je pedro
    Dok sam ja radila u novinama, istinabog casopisu mjesecniku, urednik je piskarao uvodnik, setao po redakciji, odlazio na (poslovne) i ine ruckove, a novinari su odradjivali posao. Uglavnom si znao sto treba napraviti i gdje pronaci (ukrasti... ooops, posuditi i prevesti) vijest/reportazu/stogod. Istina, urednik je cesto bio taj koji nam je zadao, recimo, temu mjeseca. Tekst smo lektorirali sami (velik broj redakcija nema novca za lektore). Onda smo, nas par pravih novinara (ili studenata ili diplomiranih u to vrijeme) lektorirali i sve ostale tekstove. Najpametnije je uvijek bilo sjesti uz graficara i sudjelovati u prijelomu jer, u suprotnom, posve gramaticki tocan tekst drugo jutro postaje Bjeli snjeg pal u Zagreba, ili nesto slicno. Naslove, nadnaslove i podnaslove pise tko stigne - bitno je samo da zvuce zanimljivo; nema veze ako bas i nemaju neke veze s tekstom na stranici.

    U sitne nocne sate, nakon sto svi dobiju trideset dva sloma zivaca od nespavanja i (ne)rada, casopis bi isao u tisak. U medjuvremenu bi netko jos nesto, da prostite, zasr'o, na putu do tiskare.

    Ovo o cemu litala pise je definicija novinske redakcije tj. podjele poslova u njoj iz nekog relativno dobrog udzbenika. Niti u jednoj redakciji u kojoj sam radila nabrojano bas i nije bila praksa.

  21. #21
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ovo sto sam ja gore nabrojala je praksa u jednom (a iz pouzdanih izvora znam za jos bar jedan) hrvatskom dnevnom listu u kojem sam provela 10ak radnih godina. prve dvije kao daktilograf, ostalo kao tehnicki urednik (graficki prijelom).

    nisam novinar po struci i nemam nikakve veze ni sa kakvim novinarskim udzbenicima (pa ni onim dobrim)

    i jos bih nesto dodala - urednistvo se u (toj, "mojoj") novinskoj kuci sastoji od glavnog i odgovornog urednika, pomocnika/zamjenika glavnog i odgovornog urednika i jos preko nekoliko urednika rubrika. plus urednici grafike i fotografije.

    u dnevnom opisu posla, gl.i.odg. urednik "kroji" smjer i "politiku" lista. dnevni posao stvarnog uredjivanja novina pod nadzorom drzi dezurni (pomocnik ili zamjenik gl.i odg.) urednik (tzv. urednik na desku). urednici rubrike rade svoje stranice i uredjuju sadrzaj istih. svaki dan, za svaku rubriku. svaki dan svi zajedno odrze kolegij (prije ikakvog pocetka rada) i odrede glavne smjernice za dnevni rad.

    ono sto prodje kroz svu tu masineriju i sve te ljude u konacnici odobravaju - urednik rubrike, urednik grafike, lektor, onda opet urednik rubrike (u slucaju drasticnih promjena opreme teksta u ovoj fazi, sve se opet, nakon ponovnog prijeloma vraca i lektoru i uredniku rubrike) i onda ide u tisak.

    ne znam tko je vama (ni kako) radio prijelom, ali pouzdano tvrdim da do pravopisnih gresaka tijekom (ili zbog) prijeloma dolazi iznimno rijetko.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Citiraj Arijana prvotno napisa Vidi poruku
    Novine ne kupujem već neko vrijeme, pa me bar veseli što ni kune od mene ne dobivaju za takvo nešto.
    A o novinarima (čast iznimkama) imam svoje izgrađeno, i bezbroj puta potvrđeno mišljenje.
    ovako i kod mene...još mm, ponekad, kupi nešto, ja ne.

  23. #23
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    Dobro, ali je ipak novinar taj koji je odgovoran za činjenice koje iznosi i provjeru istih ?!
    Urednik je taj koji u konačnici amenuje stvar...ili se i on bav provjerom izvora priče? Nekako sumnjam

  24. #24
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    litala, super ako je to stvarno tako. Nisam rekla da je nemoguce, vec samo da ja nikad nisam radila u redakciji u kojoj je podjela posla stvarno bila takva. Kod nas su prijelom radili graficari u firmi, a do pogresaka je dolazilo zbog raznih uleta raznih padobranaca koji su bas htjeli ponesto dodati i slicno.

    Nakon svih tih iskustava sam zakljucila da mi se opcenito ne da biti novinar. Na radiju mi je bilo super, a sve ovo ostalo - bozesacuvaj.

  25. #25
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    novinar je odgovoran za sadrzaj clanka, urednik za njegovu objavu.

    znaci, ako je bilo koja dubioza u svezi clanka - treba "uganjat" urednika ciji bi onda posao trebao biti da od novinara dobije odgovor i rijesi situaciju. kazem "trebao biti" jer znam da nece svaki put niti u svakoj kuci tako i biti.

    kaae, kod nas stvarno nema ulijetanja sa strane (novinari nit itko "nizi" od urednika) u vrijeme prijeloma - ako ista misle mijenjati prvo moraju po dozvolu urednika. ne mijenja se ni zarez bez dozvole urednika i lektora. nasa je redakcija relativno mlada po stazu u prijelomu, i mogu reci da je u pocetku bilo svega i svacega (ulijetanja i mijenjanja kojeceg) ali smo (uz zestoku al ipak kratku borbu ) to totalno izbacili iz modusa operandi

  26. #26
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Radila sam kao novinarka (iako sam po struci prof. hrv. jez. i knj.), a jedno vrijeme i kao urednica u jednom regionalnom dnevnom listu (koji se, na žalost, ugasio...).
    I zaista, kako Itala kaže, urednik je taj koji amenuje.
    No, znamo da nas ima svakakvih. Onih koji će se potruditi i onih koji će preletjeti vjerujući novinaru.
    A i novinara ima svakakvih. Kad se samo sjetim kakvih sam se sve nebuloza načitala od svojih kolega (koji su, usput budi rečeno, imali završenu tek srednju školu). Pa dok se iskopaš iz njihovih tekstova, onoga što su htjeli njime reći, pozoveš ih par puta da ti objasne... Ajme. A bilo je urednika koji bi tek ofrlje pregledali pa bi se na kraju lektori mučili s tekstom.
    Kod nas su upravo lektori najsavjesnije određivalio posao. Pa i grafičari koji bi ukazivali na nelogičnosti.
    No, novinari, a i urednici su često vrlo tašti pa je često puta dolazilo do pucanja.
    Osim toga, često su rokovi krivi za sve jer kad ti visi vrijeme, trebaš zaključiti stranicu... prolazi sve...
    Ovo što je marta navela kao primjer je vjerojatno kriv prijevod, a onda i urednik koji ne kuži materiju, nema vremena za logiku pa je tu još upao i lektor koji ima loš dan...
    Netko je spomenuo etiku. E to je ono što i mene zabrinjava jer mi se često puta doslovno povraćalo od onoga što se od nas tražilo (ali što su neki novinari poput lešinara podastirali svojim urednicima). Na žalost, davno je prošlo vrijeme od kada je važna samo informacija.
    Nikada neću zaboraviti kada sam uredniku predložila neku vijest (ne sjećam se o čemu se točno radilo), a on me je pitao: Gdje je tu sukob, drama... Zar sve mora biti sukob, drama, nevolja, žutilo da bi bilo čitano? E to je ono što bi nas zaista trebalo zabrinjavati.
    Posljednje uređivanje od SikaPika : 20.05.2010. at 02:31

  27. #27

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    417

    Početno

    Nedavno je bila emisija na telki o nepostojanju i degradiranju zvanja lektora na zg Filozofskom i profesorica je opisala šikaniranje čitave struke. Vjerujem da i ovo ima nekave veze sa smješnim člancima, a ovi citati u prvom postu su nekakvi užasni osnovnoškolski prijevodi.

  28. #28
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj sanja77 prvotno napisa Vidi poruku
    šikaniranje čitave struke.
    Da, to je istina. Kada se samo sjetim kako su se stariji urednici sprdali s njima. Kao, što one izmišljaju, glupe su, ne kuže...
    Pa ako smatraš da ti ne trebaju, ukini ih...
    No, kad bi se nešto bed dogodilo, one bi također pojele jezikovu juhu.

  29. #29
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Nas ne možete pobijediti!
    Svjesna sam, znači još mi se nije snizio IQ
    Da, i ja sam najsvjesnija na onim temama koje me zainteresuju, pa kad čovjek pročita, zažali utrošenog vremena

  30. #30
    Nuktemeron avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    173

    Početno

    Urednik kojeg ovdje često svi spominjete je odgovoran vlasniku kapitala zbog kojeg novine postoje, ako ne dođu novci od reklama uzalud sve. Ako novina nije čitana, nema reklama i vlasnik otpušta urednika. Zato nemojmo kriviti urednike i novinare, oni su se samo prilagodili glavnim igračima, unajmljeni su. Njihova kvaliteta samo je odraz ovog problema.

  31. #31
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    http://www.index.hr/vijesti/clanak/q...ke/493405.aspx

    http://www.eht-forum.org/news.html?f...from=home&id=0

    Zaraza se tako počela širiti i Bugarskom, Njemačkom, ali i Hrvatskom, priopćili su iz EFSA agencije. Ova bolest može predstavljati veliku opasnost za zdravlje u urbanim populacijama te je treba staviti pod nadzor. Nadzor bolesti trebao bi biti korišten za vrijeme epidemije. Ova vrsta nadzora pomaže da se otkrije bolest u ljudi s visokim rizikom čak i kada ne pokazuju simptome.

    Citing other human outbreaks of the disease in Bulgaria, Germany, and Croatia, the EFSA says the disease “may also represent a public health threat for urban populations.” This underlines the need for surveillance across Europe, says the Agency

  32. #32
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Citiraj Nuktemeron prvotno napisa Vidi poruku
    Urednik kojeg ovdje često svi spominjete je odgovoran vlasniku kapitala zbog kojeg novine postoje, ako ne dođu novci od reklama uzalud sve. Ako novina nije čitana, nema reklama i vlasnik otpušta urednika. Zato nemojmo kriviti urednike i novinare, oni su se samo prilagodili glavnim igračima, unajmljeni su. Njihova kvaliteta samo je odraz ovog problema.

    urednik odgovara nakladniku, a ako nema reklame, nakladnik otpušta marketing i /ili prodaju, a ne urednika, jer urednik s reklamom nema ništa osim što amenuje pozicioniranje.
    Posljednje uređivanje od babyboys : 27.05.2010. at 07:34

  33. #33
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Uffff, odavno sam odustala od traženja nebuloza po novinama i internetu - ima toga (pogotovo iz stručnih tema) više nego bijelog graha. Tipično za moju struku je da novinari uopće ne razlikuju kilovolte, kilovate i kilovatsate (to je samo primjer, svaka struka tako bolje vidi nebuloze iz područja kojim se bavi). Odavno sam se prestala uzrujavati. Jedino učim svoju djecu što je ispravno, kao i da ne trebaju vjerovati svemu što piše u novinama / internetu nego provjeriavati informacije.

    Osobno, da sam novinar (a malo mi je falilo, svega nekoliko ispita) ne bih se usudila pisati informacije koje mi nisu bliske bez provjere. To smatram nedostatkom profesionalnosti.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 27.05.2010. at 07:48

  34. #34
    zloćko avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    tamo gdje je dom
    Postovi
    524

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Jesam, osobito kad se radi o nekoj temi koja me zanima pa pratim vijesti o njoj na stranim news portalima; onda vidim da su članci koji se kod nas objave loš prijevod napravljen sa nerazumijevanjem.

    Znam da nije nimalo popularno ali najbolji primjer je svinjska gripa, koja me neobično zanimala pa sam pratila i vijesti i komentare o njoj, tako da su me članci koji su objavljivani u našim medijima bacali u očaj.
    Meni je silno bilo kada su ratari blokirali prometnice zbog poticaja , e onda su stvarno pretjerali sa nebulozama poput:Hrvatski seljak je kruha gladan , pa seljačka djeca hodaju bosa jer otac nema za cipele jer nije dobio poticaj , itd itd ,ali takve vjesti i natpisi prodaju novine!!!

  35. #35
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    urednik odgovara nakladniku, a ako nema reklame, nakladnik otpušta marketing i /ili prodaju, a ne urednika, jer urednik s reklamom nema ništa osim što amenuje pozicioniranje.
    ne posve točno.
    urednik uređuje novinu. ako to dobro radi, novina se dobro prodaje, a onda oglašivači žele svoj oglas u toj novini. doista urednik nema ništa s reklamom. ali puno reklama doći se samo u dobar proizvod, a proizvod kreira upravo urednik. zato urednici vole tekstove s puno drame. gdje je drama tu je i čitatelj, a više čitatelja znači veću nakladu i posredno veći prihod od reklame. i svi su zadovoljni, vlasnik, urednik i čitatelj (ili bar većina njih, koji ne postaju ovdje ).

    mene zanima zašto ili kako neki mogu čitati samo strana izdanja. na stranu kvaliteta. čitam naše novine (među ostalim), jer me zanima što se događa kod nas. želim biti informirana o hrvatskoj stvarnosti, a ne britanskoj ili njemačkoj.

  36. #36
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    postoji ravno 5 novina u HR u koje reklame dolaze same - 24 sata, jutarnji, večernji, globus i nacional.
    svi ostali ... ajme majko. i to je iz prve ruke.


    a novinari... danas je najmanje diplomiranih novinara po redakcijama.
    oni rade druge stvari. pr recimo.

  37. #37
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    što se tiče oglašavanja, vjerojatno ove novine koje spominješ imaju najviše oglašivača.
    no, i druga izdanja imaju reklame.
    a ovo o novinarima, urednicima i vlasnicima ne bi ni spominjala, da nisam i sama u tome.

    no, i dalje čekam odgovor o tome zašto bi netko čitao samo strana izdanja.

  38. #38

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    da...Spiegel meni super razrađuje teme...al mi ni slova ne piše šta ima na rivi il u Zagrebu il Slavoniji...
    ...kad čitam naš tisak, uzmem da se nešto zbiva sa Kerumom/Banidićem/Jadrankom/brodogradilištem/Salonitom...al da netko ne smi reć...il ne zna reć.
    Onda zaključujem, ako se puno piše, il neko nekoga ne voli (jer je često sve negativno, od crno-bijele tehnike vidi se samo crna-npr.crna kronika), a moguće i da se nešto stavrno zbiva...u to povjerujem najčešće tek onda kad se o tom i pročuje " u narodu"...onda sve bruji o aktualnosti.
    A ako me zanima što se STVARNO zbiva, da malo čujem razrađenu temu, pročitam feljton ili nešto takvo...ne mogu se pohvalit...nešto u tom stilu nađem po kavicama, forumu, stručnoj literaturi, skupovima...

    fali mi prava novina

  39. #39
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj anamar prvotno napisa Vidi poruku
    no, i dalje čekam odgovor o tome zašto bi netko čitao samo strana izdanja.
    Ja živim u inozemstvu, pa informacije koje su relevantne za moj svakodnevni život dobivam iz ovdašnjih medija.

    Nitko nije napisao da čita samo strana izdanja.

  40. #40
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    ja sam tako shvatila.
    onaj 'ko ne može podnijeti loše tekstove u hrv. novinama neka čita stranu štampu.

    ja čitam strana izdanja kada me zanima neki međunarodni događaj ili fenomen (npr. najnovija eko katastrofa u SAD). ali većinom čitam domaće novine. i primjećujem nebuloze, no, više me smetaju neki drugi problemi hrvatskog novinarstva, a manje loši prijevodi. kako sam već rekla sadržaj dnevnih novina (koje čita najveći broj ljudi) je podređen prodaji, a novinarska etika je u nekim redakcijama potpuna nepoznanica.
    potpuno mi je jasno da oni koji žive u inozemstvu čitaju inozemna izdanja.

    dobre teme, feljtoni i slično mogu se čitati u nekim mjesečnicima ili dvotjednicima. te novine su skuplje, ali u knjižnici (i na netu) se mogu čitati besplatno.

    npr. PlanB, H-alter, Geo, National geographic, Zarez...

    ja upravo čitam ovo http://www.h-alter.org/vijesti/ekolo...vjetska-uprava

  41. #41
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj anamar prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam tako shvatila.
    onaj 'ko ne može podnijeti loše tekstove u hrv. novinama neka čita stranu štampu.
    Pa Seni je napisala da preleti domaće portale, a isto radim i ja. Ne vidim da je itko predložio potpuno ignoriranje hrvatskih medija.

    No, koliko je lokalnih i državnih tema koje su relevantne za svakodnevnu informiranost? Možda 20-30 % ukupnog sadržaja novina/portala, zar ne? Dakle, to pročitaš u hrvatskim medijima, a ostalo (svjetske vijesti) je zaista bolje obrađeno u stranima.

    Tako ja to vidim.

  42. #42
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Citiraj anamar prvotno napisa Vidi poruku
    što se tiče oglašavanja, vjerojatno ove novine koje spominješ imaju najviše oglašivača.
    no, i druga izdanja imaju reklame.
    .

    ne bi ni ja ništa rekla, da nisam u ovome i znam kako stvari stoje. sva izdanja imaju reklame, samo što za ovih 5 agencije zovu i platili bi koliko god, a svi stali se bore da dobiju išta.

    ali ovo je totalno OT

  43. #43
    a.k. avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    224

    Početno

    Mene najvise smetaju netocne informacije jer mogu biti potencijalno opasne. Kad u novinama pise o nekoj bolesti ili o nekom medicinskom slucaju stvarno se pise svasta. Ja razumijem da novinari nisu strucnjaci na tom polju, ali bas to sto pisu o temi o kojoj nista ne znaju moze samo prosiriti paniku.
    Isto tako su mi sumljivi clanci o odgoju djece, o drzanju kucnih ljubimaca i biljaka i o vezama. To su sve uglavnom napisale (ili od nekud prepisale) nestrucne osobe (naravno, uvjek ima i iznimaka) i ukoliko se ljudi pridrzavaju savjeta koji su navedeni u takvim clancima mogu imati vise stete nego koristi.

  44. #44
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Index je postao vrlo mračan. Samo smrt, smrt, smrt. Ako odem na T-portal pola ove crne kronike nema, odnosno, nije na naslovnoj stranici.

    Što vi ostali čitate?

  45. #45
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Index je postao vrlo mračan. Samo smrt, smrt, smrt. Ako odem na T-portal pola ove crne kronike nema, odnosno, nije na naslovnoj stranici.

    Što vi ostali čitate?
    Ništa. Slušam vijesti na radiju u 10 navečer 2x tjedno kad se vraćam s joge, a i u ostale dane ako me baš zanimaju. Bolje je nego tv, a nije predugo i ne odvlači mi pažnju gomila suvišnih informacija, reklama i linkova sa smećem.

    Mm je obožavatelj index portala, ja virnem tu i tamo isto kadme baš nešto zanima, a ako štogod propustim, ovdje će toveć netko spomenuti.

  46. #46
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citam rijecki "Novi list", pretplatnik sam.
    I viceve u 24 sata kada odem u kafic.

    Na FB mi se otvara index i dnevnik.hr, pa ih preletim pogledom

  47. #47
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    vidim temu i :
    1. prva pomisao, nova tema, a nije ju otvorila žuta
    2. vidi, vidi, pojavile se forumašice kojih godinama nije bilo
    onda vidim datum otvaranja teme
    i tko je digao temu
    i skuzim da je na forumu sve po starom

  48. #48
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Žuta nam daje ritam.

    Super tema.

    Index me zabavlja.

    Da nema Pescanika, Portala novosti i još par, poludila bi.

  49. #49
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Na poslu mogu otvoriti samo večernji i jutarnji. Tako da novosti pogledam na večernjem jer jutarnji nikako ne volim.
    Doma se uopće ne sjetim portala, otvorim po navici večernji i 24 sata da vidim samo brzinski što ima.

    tportal nisam godinama otvorila, niti net.hr, index. Ne znam ni što drugo ima. S mobitela vijesti ne čitam

  50. #50
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    ja već neko vrijeme samo iz navike otvaram index, ali sam skužila da me nervira do neba i nazad
    ne znam šta mi je draže, dramatični članci sa po 50 puta upotrijebljenom riječi uhljeb
    naslovi koji radi traženja pažnje često prelaze granice ne samo pristojnog i profesionalnog, nego i psihički normalnog, pa su tako jednom u naslovu Anu Karamarko nazvali Karamarkova k***a (brzo su promijenili), Ilčić je nedrk (meni je to smiješno na stranici tipa Di su pare, ali za index mi je bezveze)..
    ili činjenica da su stvarno jezivi seksisti, i ja to više ne mogu podnijet

    i baš jučer frend na fejsu koji živi vani pita isto pitanje "šta ima normalno za pratit lokalne vijesti"
    pa je tamo hrpa ljudi odgovorila sa hr.n1.info
    sad ću vidjet kako to ide

    bacim pogled na slobodnu dalmaciju jer ona prati više lokalno, oni isto imaju svojih bisera

    volila bih se nervirat samo oko kretenskih političkih situacija, a ne još i oko novinara i urednika kretena

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •