Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 173

Tema: glazbena škola, ništa ne razumijem

  1. #101
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Eeee, a baš sam se pitala kako to da sz već sad upisi, a to je tek prijemni ispit za upis...

    Nema veze, bit će prilike i za čestitke...

  2. #102

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Peterlin evo prilike

    prošla na prijemnom za violinu tako da ove godine krećemo intezivnije

  3. #103
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    bravo, Lara!

  4. #104
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Čestitam!

  5. #105

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    hvala

  6. #106
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Krećemo i mi od jeseni u glazbenu. Prošli smo prijemni za harmoniku. On se nećkao između gitare i harmonike, ali ipak smo upisali harmoniku. Bit će četvrta generacija u obitelji koja svira ovaj instrument.

  7. #107
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    moja djevojcica je navršila 6 godina, klavir uči svirat godinu i pol,na privatnim satovima naravno jer je još premala za glazbenu školu, kod nas u koprivnici ove godine po prvi puta u glazbenoj školi imaju početnički solfegio pa smo mi naravno išli na konzultacije da vidimo kaj če nam reči tj preporučit s obzirom da mi več "sviramo i poznamo note". s obzirom da tek na jesen krečemo u prvi razred osnovne škole, bilo bi najbolje upisat i predškolu u glazbenoj tog početničkog solfegia tako da oni kroz te dvije godine do upisa u prvi razred glazbene škole tj trečeg osnovne vide da li dijete ima volje i sluha za neki od instrumenata ili ne! naravno i djeca koja su prošla taj početnički solfegio imaj prednost na upisu nego oni koji to nemaju, jer nažalost mnogi koji su se upisali kod nas u školi veli ravnatelj da su odustali i ispisali se te oduzeli prednost nekom koji zaista želi! i ne zaboravite da glazbena škola je škola a ne neka slobodna aktivnost!

  8. #108
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj ivancica prvotno napisa Vidi poruku
    Krećemo i mi od jeseni u glazbenu. Prošli smo prijemni za harmoniku. On se nećkao između gitare i harmonike, ali ipak smo upisali harmoniku. Bit će četvrta generacija u obitelji koja svira ovaj instrument.


    Gitaru stigne kasnije upisati kao drugi instrument, ako bude želio. Ja sam svojim dečkima obećala da na gitaru mogu ići na tečaj. Na jesen će upisati treći razred harmonike i super im je. U našoj školi postoje interna natjecanja harmonikaša i čovjek se stvarno ugodno iznenadi kad čuje tu sitnu (i malo veću) djecu kako odlično sviraju i uživaju u tome.

  9. #109
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    glede harmonike - ove godine na zavrsnom koncertu gš sam prvi puta slusala jednog djecaka 5. razreda gš kako svira harmoniku (pobrao je puno nagrada na natjecanjima)
    prekrasno! toliko osjecaja, vjestine, ljubavi za instrument i glazbu se culo u njegovom nastupu...

  10. #110
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku

    Gitaru stigne kasnije upisati kao drugi instrument, ako bude želio.
    kad se upisuje drugi instrument?
    tek u srednjoj?

  11. #111
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Marelice, to će čokolada bolje znati, ali mislim da se drugi instrument uvodi u 6. razredu niže i to je klavir, za djecu kojoj on nije glavni predmet.

    Inače, isto mislim da je odlično dijete upisati dijete u početnički solfeggio ili glazbeni vrtić. M. je dvije godine išao u glazbeni vrtić Elly Bašić i to mu je jako razvilo muzikalnost i pripremilo ga za prvi razred (upisao ga je u 2. razredu OŠ). B. je išla na početnički solfeggio u Markovac, tamo se godinu dana lijepo družila i učila i pjevati i zaključila da glazbena nije za nju. Kao što je netko gore napisao, nije oduzela mjesto nekom drugom djetetu, jer mjesta ima malo.

  12. #112
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Gitaristi koji planiraju ići u srednju dobiju klavir u 6.o. i nastavljaju još mislim kroz 3 godine srednje škole.
    Postoji mogućnost upisati i drugi odjel (paralelno) pa svirati 2 instrumenta (kad si jednom unutra sve se lakše dogovori).

  13. #113
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    "U moje vrijeme" prije 35 godina ja sam upisala gitaru kao drugi instrument negdje u petom razredu glazbene, ali je možda bio i šesti. Ne sjećam se više... Išla jedno 2 godine.

  14. #114
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    nama su rekli da djeca koja planiraju ici u srednju muzicku, u 6. r. dobiju predmet obligatorni klavir, znaci nema izbora, to je dodatni predmet za one koji nastavljaju u srednoj

  15. #115
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    JEL I ma netko da svira violu ? mi smo upisali jedna klavir druga violu. klavir nakon tjedna vec krece sviranje i to je super, no sto je s violom ? (violinom ,vjerujem da je slican pristup kod svih gudaca ). ?

  16. #116

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Ne znam za violu, ali A. je upisao violončelo i sviranje je krenulo već drugi sat. Za početak samo pizzicato, na gudalo će morati malo pričekati (nema ih na raspolaganju u školi).

  17. #117
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    violina - upoznavanje s violinom, kako pravilno drzati, polozaj gudala
    prvih nekoliko sati nisu sigurno svirali

  18. #118
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    koliko puta tjedno je zbor/orkestar u trećem razredu?
    ja već padam u nesvijest od količoine obaveza koje se akumuliraju s godinama...

    ako tri puta tjedno ide na solfeggio/instrument (jer nikako ne možemo oba dana nalijepiti sviranje uz solfeggio, pa smo sretni i kada prođemo s tri dana u tjednu), kako onda ubaciti još i zbor dva (?) puta?

    i kakva su to djeca koja sve stignu?
    i kakvi su to vanzemaljski roditelji? :upucaćuse:

  19. #119
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    koliko puta tjedno je zbor/orkestar u trećem razredu?
    ja već padam u nesvijest od količoine obaveza koje se akumuliraju s godinama...

    ako tri puta tjedno ide na solfeggio/instrument (jer nikako ne možemo oba dana nalijepiti sviranje uz solfeggio, pa smo sretni i kada prođemo s tri dana u tjednu), kako onda ubaciti još i zbor dva (?) puta?

    i kakva su to djeca koja sve stignu?
    i kakvi su to vanzemaljski roditelji? :upucaćuse:
    Aha, ipak se ne stigne sve. Neki dan si me uvjeravala u drugačije

    Ja se isto pitam. Mi ćemo izgleda morati odustati od glazvenog vrtića jer su nam promijenili lokaciju. Jednostavno ne možemo to izvesti, tj. mogli bismo ali se onda postavlja pitanje o smislu svega ako je svima to veći teret nego zadovoljstvo.

  20. #120
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    koliko puta tjedno je zbor/orkestar u trećem razredu?
    ja već padam u nesvijest od količoine obaveza koje se akumuliraju s godinama...

    ako tri puta tjedno ide na solfeggio/instrument (jer nikako ne možemo oba dana nalijepiti sviranje uz solfeggio, pa smo sretni i kada prođemo s tri dana u tjednu), kako onda ubaciti još i zbor dva (?) puta?

    i kakva su to djeca koja sve stignu?
    i kakvi su to vanzemaljski roditelji? :upucaćuse:
    Nisu to ni vanzemaljska djeca ni vanzemaljski roditelji. Ali su obično iz kvarta. Tu je tajna - nema misterije, radi se samo o logistici. Ako imaš sreću da ti je sve blizu, djeca će malo pomalo u ovoj dobi već sama preuzimati veliki dio tih obaveza.

    Moji su sad krenuli u 3. razred glazbene, pa dobivaju skupno muziciranje (zbor ili orkestar ili već nešto - nemamo još raspored) uz solfeggio i sviranje. Ove godine oba imaju sviranje blok-sat jednom tjedno, ali to ocjenjuje profesorica koje je dijete spremno za to, a koje ipak mora dolaziti 2xtjedno. Lani je mlađi još morao dolaziti 1xtjedno, a i termini sviranja se dogovaraju i umnažaju pred ispite ili natjecanja. Moj stariji pola toga odradi i prije nego ja dođem s posla.

    Za skupno muziciranje još nismo dobili raspored. Ne znam hoće li biti 2 termina ili jedan blok sat. U glazbenu idu djeca iz puno škola, a vidjela sam da zna biti za starije razrede i nešto od toga i subotom jer ne mogu drugačije složiti raspored. Na većinu toga djeca od trećeg razreda idu sama, ne moramo ih voziti.

    Uz glazbenu moj stariji ima još informatiku u školi (+drugi jezik od prošle godine, ali to je redovni izborni predmet). Mlađi bi isto, ali nema u školi informatike za njegovu generaciju. Ne stignu na organizirani sport pa to rješavamo biciklima ili šetnjama po kvartu + odlascima na bazen kad stignemo. Mlađi čezne za likovnom radionicom, pa mu možda udovoljimo, ovisno o tome što će se nuditi U KVARTU.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 19.09.2011. at 08:41

  21. #121
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Freja prvotno napisa Vidi poruku
    Aha, ipak se ne stigne sve. Neki dan si me uvjeravala u drugačije
    Stigne se, kako ne.
    Pogotovo vi koji idete u lokalnu školu i barem povremeno mogu uletjeti baka i djed.

  22. #122
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    koliko puta tjedno je zbor/orkestar u trećem razredu?
    ja već padam u nesvijest od količoine obaveza koje se akumuliraju s godinama...

    ako tri puta tjedno ide na solfeggio/instrument (jer nikako ne možemo oba dana nalijepiti sviranje uz solfeggio, pa smo sretni i kada prođemo s tri dana u tjednu), kako onda ubaciti još i zbor dva (?) puta?

    i kakva su to djeca koja sve stignu?
    i kakvi su to vanzemaljski roditelji? :upucaćuse:
    Zbor je dva puta tjedno. Nije lako, muzička škola je velika obaveza. Meni samo jedno dijete ide u glazbenu, a sve stiže, zato što mu je blizu, dosta je samostalan i relativno brzo i lako obavlja školske obaveze. Problem je što mu se zbor potpuno preklapa s mačevanjem, pa ćemo morati moliti u GŠ da ga puste sa zbora jednom tjedno. Mislim da će nam to proć.

    Inače, poznam više djece iz njegove glazbene koji dolaze izdaleka; iako im je teže ipak stižu. Među njima i onih koji su već negdje u 5., 6. razredu niže, dakle to traje već par godina. Tu roditelji podmetnu leđa, voze ih i čekaju, nema druge. Znam jednu obitelj koja ima petero djece, stanuju prilično daleko - obično se organiziraju tako da jedan roditelj dovodi, drugi odvodi dijete, da ne čekaju.

    Jedno rješenje je dogovor s profesorom da spoji sat instrumenta sa solfeggiom. Mi smo to imali do sada, ali smo ove godine odvojili, jer bi u protivnom imao sve u istom danu, a to mu je zbilja previše.

  23. #123
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Glazbena je zaista ogromna obaveza, tolika da se ja pitam ima li smisla uopće kretati sa njom ako nam je već unaprijed jasno da neće biti 'za ozbiljno'. MM-ov brat ima dvoje djece u glazbenoj, a bilo ih je i troje, jedna nije nastavila nakon osnovne, idu u glazbenu koja im nije u kvartu nego im je vrlo daleko, i što reći, to je ogroman angažman cijele obitelji, a da ne govorim da djeca imaju praktično cjelodnevne obaveze.

  24. #124
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Glazbena je zaista ogromna obaveza, tolika da se ja pitam ima li smisla uopće kretati sa njom ako nam je već unaprijed jasno da neće biti 'za ozbiljno'.
    a ne znam... nama je cilj da ne bude "za ozbiljno"
    naravno, nikad ne znaš kako će se dijete razvijati i kakvi afiniteti će mu postati prioritetnima... ali ja želim da mi dijete ima neku osnovnu glazbenu naobtazbu: da zna pročitati note, da zavoli glazbu, da je osjeća... i pritom uopće ne želim da bude virtuoz.
    ovo potonje ovisi najviše o njoj, ali ja doista samo želim da ona glazbu osjeća i kroz taj neki "malo viši" nivo...

  25. #125
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Neki dan slučajno sam razgovarala baš o tome sa susjedom (osmaš + završni razred osnovne glazbene) i kaže on da nema namjeru nastaviti srednju glazbenu jer je odabrao zahtjevnu srednju školu i zna da mu glazba neće biti profesija, a svirati s društvom zna. To je otprilike ono što bih voljela dočekati i od svoje djece, da zaokruže cjelinu i odgule osnovnu glazbenu do kraja, a dalje....nek odluče sami. Za sada idu bez problema (iako je uvijek drama naviknuti se nakon ljeta na hrpu obaveza).

    Znam iz vlastitog iskustva da veća količina slobodnog vremena NE znači i savjesnije učenje za redovnu školu. Dapače.

  26. #126
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Isto kao apricot, želim da ima glazbeno obrazovanje i da postane dobar slušač i poznavatelj klasične glazbe. Isto tako, prijateljstva u GŠ su posebna - zajedničko muziciranje je nešto posebno. Jest da je zahtjevno, ali i puno pruža djetetu koje voli glazbu i ide mu.

    Što se tiče moguće profesije glazbenika, rijetka su djeca kod koje se već na početku zna "da će biti za ozbiljno". Kod većine to dolazi tek kasnije, kad "prosviraju" i kad ih glazba povuče. U svakom slučaju, to je prepušteno samom djetetu. Moja želja je da završi nižu školu, a za srednju će sam odlučiti.

  27. #127
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja bih voljela da postoji neka light verzija glazbene škole

  28. #128
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih voljela da postoji neka light verzija glazbene škole
    Pa postoji, kako ne...

    Tečaj gitare ili tečaj klavijatura. Ima toga u većini kulturnih centara po Zagrebu. I mislim da su im baš sad prijave i upisi u tijeku.

    Gle ovo (ima toga i na drugim mjestima): http://www.kcp.hr/radionice_tecaji.asp?id=36

    Ima dosta djece iz kvarta koji uredno idu na ovo jer ne žele formalno glazbeno obrazovanje, a voljeli bi svirati.

  29. #129
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih voljela da postoji neka light verzija glazbene škole
    Pa zapravo ima. Neke (privatne) škole nude tečajeve. Imaju instrument, mogu upisati i solfeggio, traje 4 godine, svake godine na kraju je završni ispit. Samo bojim se da onda ništa od bodova pri upisu u srednju školu, za one kojima je to važno (sumnjam da se priznaje nešto što se zove tečaj).

    Sin naših prijatelja ide u jednu takvu školu i jako su zadovoljni, jer na kraju, kao i svugdje, sve ovisi o nastavniku, tj. o tome kakav odnos uspostavi s učenikom.

  30. #130
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    moje obje idu. jedna na klavir druga violu, u razlicite dane u razlicitom turnusu od solfegia tako da svaki dan jedna ima sviranje i solf. sva 4 dana je jedna u glazb. nije nam predaleko no neidu same vec ih ja vodim. ludnica uglavnom. jos i na tkd idu. vidit cemo kako ce biti kasnije, za sada ide.

  31. #131
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    sve se stigne!
    pitajte mene

  32. #132
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Forka, sa koliko djece se sve stigne? I koji back up trebaš imati?

    Imam prijateljicu koja dijete iz RI vodi tri puta tjedno u ZG u srednju glazbenu. A ne misli se baviti glazbom, samo voli svirati. Može se, ali...?

  33. #133
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku

    Imam prijateljicu koja dijete iz RI vodi tri puta tjedno u ZG u srednju glazbenu. A ne misli se baviti glazbom, samo voli svirati. Može se, ali...?
    svaka čast toj mami
    možda dijete kroz vrijeme shvati koliki je trud i sve ostalo mama i ona uložile , pa se kasnije i taj uložen trud na neki naćin isplati!

  34. #134
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Nije taaaako strašno!
    Zbor u osnovnoj školi jest dvaput tjedno i vrlo često se u rasporedu nalijepi na solfeggio. Djetetu se apsolutno ništa neće dogoditi ako povremeno sa zbora izostane, također neke škole priznaju potvrde iz vlastite OŠ o pohađanju zbora, kao i potvrde od Zvjezdica, Mozartina ili sl. (pa im se ocjena prepiše). Sve se da s nastavnikom lijepo dogovoriti.
    Umjesto zbora moguće je izabrati i komornu glazbu (jer je to sve skupno muziciranje), pa ćeš ti, Apri, napr. zamoliti da ti prof. gitare stavi O. u neki ansamblić (orkestar gitara, gitarski duo, trio...) koji će se možda moći nalijepiti na sat gitare.

    Što se tiče light verzije gl.škole, postoje neke školice koje imaju ugovor s nekom od "pravih" škola da djeca dođu na polaganje godišnjih ispita, pa sve skupa dobije i papirnatu forumu. I bilo koje dijete iz privatne poduke može naravno tražiti privatni ispit da dobije službenu svjedodžbu.

  35. #135
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku

    Imam prijateljicu koja dijete iz RI vodi tri puta tjedno u ZG u srednju glazbenu. A ne misli se baviti glazbom, samo voli svirati. Može se, ali...?
    Beti, radi li se o nekom u Rijeci deficitarnom instrumentu ili je otišla za boljim profesorom?

  36. #136
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Samo da napomenem - privatni ispiti se plaćaju i mogu se provoditi školama koje za to imaju odobrenje MZOŠ.

  37. #137
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Beti, radi li se o nekom u Rijeci deficitarnom instrumentu ili je otišla za boljim profesorom?
    Oboje. Harfa. I profesor.

  38. #138
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    ZAGREB - PRIJAVE I AUDICIJE ZA PRVAŠIĆE:


    OGŠ Ivana Zajca: audicija je 12.6. (18-20.30h) i u centralnom i područnim objektima, nema prijava samo se dođe.

    OGŠ Rudolfa Matza: prijave su 14.5.-28.5. (9-14h), audicija je 29.5.-31.5. prema rasporedu

    GŠ Blagoja Berse: prijave su 21.5.- 30.5. (9-14h), audicija je 31.5. popodne

    GŠ Vatroslava Lisinskog: prijave su 5.9. - 11.9. (rujan!), audicija je 12.9. prema rasporedu

    GU Elly Bašić: prijave su 26.5. (12-15h), nema audicije, upisi su 6.6. (18-20h)

    GŠ Zlatka Balokovića: prijave su od 16.5., audicija je 13.6. i 14.6. (17-20h)

    GŠ Pavla Markovca: prijave su 28.5.-6.6. (10-14), audicija je 5.6. (za one koji su već završili početnički solfeggio) i 6.6. za nove kandidate

  39. #139

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku

    GU Elly Bašić: prijave su 26.5. (12-15h), nema audicije, upisi su 6.6. (18-20h)
    Najnovija promjena termina upisa: prijave ostaju 26.5., upisi su 8.9. (rujan!)

  40. #140
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    I GŠ je dotakla recesija, otuda i ovi jesenski upisi. Naime zbog krize ukidaju se svi prekovremeni sati, a kako stvari stoje i sva vanjska suradnja (znači nastavnici koji predaju manje popularne ili u novije vrijeme u škole uvedene instrumente pa nemaju punu satnicu, a možda rade i na više škola po par sati kao vanjski). Kako se u nas nikad ništa na vrijeme ne zna, tako ni škole ne znaju koliko će im učenika za upis u 1.S odobriti pa se, shodno tome, nagađa i oko broja prvašića.
    U Ministarstvu vlada totalno nerazumijevanje specifičnosti GŠ, oni sve gledaju kroz prizmu 22 sata tjedno u nastavi. Uopće ne uzimaju u obzir da je individualna nastava sastavljena od 15-16 učenika - "jedinki" koji se usred šk.god. mogu iz bilo kojih razloga ispisati čime nastavnik automatski pada ispod norme i sukladno tome smanjuje mu se plaća, a prekovremeni (koji su služili za rezervu) više ne postoje.
    Sad se lako može dogoditi da puno GŠ-a upiše bitno manje prvašića nego što su planirali.

  41. #141

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    36

    Početno

    OK a da li mi netko može konkretno reći kako izgleda prijava u GU Elly Bašić? Što nastavnici razgovaraju s djetetom ako nema audicije (pjevam, ponavljam ritam i sl.)?
    I na temelju čega onda izvrše selekciju (za npr. dijete koje nije išlo u glazbeni vrtić)? Malo mi je to "neopipljivo" ako me razumijete...

  42. #142
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Dajte mi neki savjet kako pomoci djetetu da se odluci za instrument. L je završava predsolffegio (jesam dobro napisala, vjerojatno nisam) i koliko god je na pocetku bio siguran da ce svirati gitaru, sad je toliko neodlucan. Ne moze se odluciti, pazite sad, izmedju gitare, violine i klarineta, a ja poooojam nemam kako da mu pomognem.

  43. #143
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Dajte mi neki savjet kako pomoci djetetu da se odluci za instrument. L je završava predsolffegio (jesam dobro napisala, vjerojatno nisam) i koliko god je na pocetku bio siguran da ce svirati gitaru, sad je toliko neodlucan. Ne moze se odluciti, pazite sad, izmedju gitare, violine i klarineta, a ja poooojam nemam kako da mu pomognem.
    Poznajes li bilo koga od roditelja i djece iz starijih razreda na tim instrumentima? Ja bih se u ovakvoj situaciji fokusirala na profesora - doznas koji je najbolji za pocetnike i to je to... I nek ne bude zalostan ako ne upadne npr. na gitaru (kod nas je ocajna guzva) pa mu predloze neki drugi instrument. Mozda da mu predlozis nek si odabere prioritet, pa kako ispadne...

    (Offt. Moj E. je htio klavir, nije dobio mjesto i plakao je ko kisna godina kad su mu predlozili harmoniku, a sad je superzadovoljan - taj instrument mu je igracka, zabava i veliki izvor veselja iako je na pocetku bio razocaran. Kad sam kasnije cula iskustva drugih roditelja, bila sam zadovoljna sto je tako ispalo upravo zbog profesorice - zena stvarno zna s djecom. )

  44. #144

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    36

    Početno

    Citiraj mammy prvotno napisa Vidi poruku
    OK a da li mi netko može konkretno reći kako izgleda prijava u GU Elly Bašić? Što nastavnici razgovaraju s djetetom ako nema audicije (pjevam, ponavljam ritam i sl.)?
    I na temelju čega onda izvrše selekciju (za npr. dijete koje nije išlo u glazbeni vrtić)? Malo mi je to "neopipljivo" ako me razumijete...
    nitko ne zna?

  45. #145
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Poznajes li bilo koga od roditelja i djece iz starijih razreda na tim instrumentima? Ja bih se u ovakvoj situaciji fokusirala na profesora - doznas koji je najbolji za pocetnike i to je to... I nek ne bude zalostan ako ne upadne npr. na gitaru (kod nas je ocajna guzva) pa mu predloze neki drugi instrument. Mozda da mu predlozis nek si odabere prioritet, pa kako ispadne...

    (Offt. Moj E. je htio klavir, nije dobio mjesto i plakao je ko kisna godina kad su mu predlozili harmoniku, a sad je superzadovoljan - taj instrument mu je igracka, zabava i veliki izvor veselja iako je na pocetku bio razocaran. Kad sam kasnije cula iskustva drugih roditelja, bila sam zadovoljna sto je tako ispalo upravo zbog profesorice - zena stvarno zna s djecom. )
    Na koncertu u skoli nitko nije nastupio na gitari. Na klaviru ih je bilo more, al da budem iskrena, ni malo me se nisu dojmili. Za razliku od jednog malog, koji je treci razred violoncela i razvalio je. U usporedbi s njim, gotovo svi ostali su izgledali ko iz vrtica. Problem je sto ne poznam nikoga tko ima starije dijete u skoli i nemam pojma gdje da se raspitujem.
    Stvar je u tome, da on zeli nauciti svirati gitaru, a istovremeno ga zanima i klarinet jerbo bi s klarinetom mogao u limenu glazbu :jel imamo nekog super ambicioznog smajlica:
    A najveca smutnja lezi u cinjenici da je uciteljica u muzickoj rekla da mogu svirati i dva instrumenta ako zele. :na mukama sam:

  46. #146
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj mammy prvotno napisa Vidi poruku
    nitko ne zna?
    Ja pojma nemam. Možda je u stilu tko prvi njegova djevojka, kako je u principu za vrtić. A pretpostavljam da se atraktivni instrumenti popune sa djecom iz vrtića. (recimo klavir sigurno)

  47. #147

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    1,076

    Početno

    čokolada, vidim da si ti ovdje "doma", (ili netko drugi tko je upućen),
    pa mi reci, molim te da li bi na neki način bila moguća kombinacija GŠ i baletne
    škole?
    Curica mi se ide u pripremni razred Škole za klasični balet, a privatno
    ide na satove instrumenta. U ovoj fazi (8-9 god) su dvije (uz OŠ - 3) škole definitivno previše
    ali nebih htjela da jednu od njih definitivno prekriži.
    može li joj se jednog dana, ako eventualno odustane od baleta (sa npr 12-13) priznati
    solfeggio iz baletne škole, ili bi teoretski mogla sve to polagati i uključiti se u neki razred GŠ?

  48. #148
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj krojachica prvotno napisa Vidi poruku
    ili bi teoretski mogla sve to polagati i uključiti se u neki razred GŠ?
    Nisam ti od pomoci, za HR ali u Italiji postoji ova opcija koju sam citirala.
    E. ide u klasicnu baletnu skolu (upravo zavrsava 1. akademsku avancè godinu), i od slijedece godine planira (uz balet) upisati satove klasicne gitare. Zbog toga sto bi joj to bila (ne racunajuci OS) treca aktivnost, sugerirali su nam samo satove instrumenta, a kasnije moze - ako zeli - polagati razliku iz solfeggia i u OGS.

  49. #149

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj mammy prvotno napisa Vidi poruku
    OK a da li mi netko može konkretno reći kako izgleda prijava u GU Elly Bašić? Što nastavnici razgovaraju s djetetom ako nema audicije (pjevam, ponavljam ritam i sl.)?
    I na temelju čega onda izvrše selekciju (za npr. dijete koje nije išlo u glazbeni vrtić)? Malo mi je to "neopipljivo" ako me razumijete...
    Ne mogu ti puno pomoći, jer je moj sin išao u njihov glazbeni vrtić, pa smo o svemu razgovarali s njegovom "tetom", na prijavama smo se samo pojavili.
    Ali po pričanju drugih, njima je bitno da vide dijete i da procijene koliko je zaista motivirano za glazbenu školu, koliku želju pokazuje. Naravno, najveća gužva je za gitaru i klavir, za ostale instrumente je pritisak znatno manji. Također, prednost je ako je dijete starije (ako najesen kreće u 2., a pogotovo 3. razred redovne škole), a manjima obično sugeriraju glazbeni vrtić II (stariju grupu) ili blok-flautu.

  50. #150

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Dajte mi neki savjet kako pomoci djetetu da se odluci za instrument. L je završava predsolffegio (jesam dobro napisala, vjerojatno nisam) i koliko god je na pocetku bio siguran da ce svirati gitaru, sad je toliko neodlucan. Ne moze se odluciti, pazite sad, izmedju gitare, violine i klarineta, a ja poooojam nemam kako da mu pomognem.
    Imam jednu izvrsnu knjigu, zove se "The right instrument for your child". Nemam je sad kod sebe jer je posuđena, ali sjećam se nekih selekcijskih kriterija.
    Violina: nije toliko presudan savršen sluh, već spremnost djeteta da dugo, uporno i ustrajno vježba, čak i kad u početku instrument zvuči kao da vučeš mačku za rep. U tom smislu, violina je teža od violončela, na kojem se relativno brzo dobije lijep ton (i brzo se počnu svirati "prave" pjesmice, moj A. sad završava 1. razred violončela i uz osnovno redovito vježbanje stvarno dobro zvuči).
    Klarinet: ima li dijete i inače sklonosti puhačkim instrumentima? Bi li ga smetalo da instrument stavlja u usta? Bilo bi dobro da može isprobati nešto slično (makar blok-flautu), da osjeti kako mu instrument "leži" u ustima.
    O gitari ne znam puno... osim da je jaaaako popularna. Ipak, za sviranje klasične gitare potrebno je strpljivo vježbanje, kao i za dobro sviranje klavira. I gitara i klavir su solo-instrumenti, s njima se ne može uključiti u školski orkestar ili nešto slično.
    Eto... nisu iskustva iz prve ruke, ali možda vam bar donekle pomognu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •