Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 151 do 173 od 173

Tema: glazbena škola, ništa ne razumijem

  1. #151
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Na koncertu u skoli nitko nije nastupio na gitari. Na klaviru ih je bilo more, al da budem iskrena, ni malo me se nisu dojmili. Za razliku od jednog malog, koji je treci razred violoncela i razvalio je. U usporedbi s njim, gotovo svi ostali su izgledali ko iz vrtica. Problem je sto ne poznam nikoga tko ima starije dijete u skoli i nemam pojma gdje da se raspitujem.
    Stvar je u tome, da on zeli nauciti svirati gitaru, a istovremeno ga zanima i klarinet jerbo bi s klarinetom mogao u limenu glazbu :jel imamo nekog super ambicioznog smajlica:
    A najveca smutnja lezi u cinjenici da je uciteljica u muzickoj rekla da mogu svirati i dva instrumenta ako zele. :na mukama sam:
    I mi smo imali (i jos uvijek imamo) slicnu muku, jer djeca zele i gitaru. Zakljucila sam da ce djeca nauciti svirati gitaru ako budu htjeli, a kojim putem - to ovisi o njima.

    Sad zavrsavaju treci razred i kod nas postoji mogucnost da upisu tecaj gitare u kulturnom centru, a da u glazbenoj skoli guraju jedan instrument. To mi se cini manje obvezujucim nego dva instrumenta u glazbenoj skoli. Inace, gitara se u moje vrijeme prije 40 godina cesto upisivala cesto kao drugi instrument, ne odmah nego uz cetvrti razred ili cak kasnije. Zaista ne znam postoji li sada takva mogucnost.

    Offt. kod nas isto klinci s violoncelom rasturaju - gudaci su kod nas isto super, a bome i duhaci. Zakljucak - ne mozes fulati, koji god instrument dijete odabere.

  2. #152

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    A najveca smutnja lezi u cinjenici da je uciteljica u muzickoj rekla da mogu svirati i dva instrumenta ako zele. :na mukama sam:
    Da, ali sigurno ne od prvog razreda. Najbolje neka se koncentrira sad na jedan instrument, koji bi mu najbolje legao, a za drugi se stigne i kasnije odlučiti...

  3. #153

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    36

    Početno

    Da, mi sad završavamo prvo osnovne, i odlučili smo se za harmoniku. Samo, teško da će se moja nešto raspričati tamo, obično se ušuti i odgovara sa DA ili NE jer
    se počela nešto sramiti u zadnje vrijeme.

  4. #154

    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    36

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ne mogu ti puno pomoći, jer je moj sin išao u njihov glazbeni vrtić, pa smo o svemu razgovarali s njegovom "tetom", na prijavama smo se samo pojavili.
    Ali po pričanju drugih, njima je bitno da vide dijete i da procijene koliko je zaista motivirano za glazbenu školu, koliku želju pokazuje. Naravno, najveća gužva je za gitaru i klavir, za ostale instrumente je pritisak znatno manji. Također, prednost je ako je dijete starije (ako najesen kreće u 2., a pogotovo 3. razred redovne škole), a manjima obično sugeriraju glazbeni vrtić II (stariju grupu) ili blok-flautu.
    ups zaboravila ovo sorry sorry


    Da, mi sad završavamo prvo osnovne, i odlučili smo se za harmoniku. Samo, teško da će se moja nešto raspričati tamo, obično se ušuti i odgovara sa DA ili NE jer
    se počela nešto sramiti u zadnje vrijeme.

  5. #155
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Odlucili smo porazgovarati s uciteljicom u glazbenoj školi, a u medjuvremeno smo dosli do zakljucka da je najbolje da upise gitaru kako je prvobitno i htio jer klarinet moze u seoskoj limenoj glazbi svirati neovisno o glazbenoj skoli, u kojoj ga tako i tako ne moze svirati odmah od prvog razreda (jel tako? jesam dobro shvatila da ih treba ipak nekakva snaga za puhanje?).

  6. #156
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Tanja i Peterlin, puno vam hvala, lakse mi je kad vidim da nisam bezveze zabrijala.

  7. #157
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj krojachica prvotno napisa Vidi poruku
    čokolada, vidim da si ti ovdje "doma", (ili netko drugi tko je upućen),
    pa mi reci, molim te da li bi na neki način bila moguća kombinacija GŠ i baletne
    škole?
    Curica mi se ide u pripremni razred Škole za klasični balet, a privatno
    ide na satove instrumenta. U ovoj fazi (8-9 god) su dvije (uz OŠ - 3) škole definitivno previše
    ali nebih htjela da jednu od njih definitivno prekriži.
    može li joj se jednog dana, ako eventualno odustane od baleta (sa npr 12-13) priznati
    solfeggio iz baletne škole, ili bi teoretski mogla sve to polagati i uključiti se u neki razred GŠ?
    U baletnoj školi uče solfeggio i klavir od nekog razreda (drugog? trećeg?), ali koliko znam BŠ i GŠ se ne mogu kombinirati jer im nisu isti planovi i programi.
    Jednom se može doći položiti privatni ispit u GŠ (ne bilo kojoj - V.Lisinski u ZG, GŠ Varaždin...) ako želiš i svjedodžbu GŠ. Ispit se plaća (bilo je mislim cca 300kn po predmetu, ali to sad nabadam napamet). od 1. do 4. imaju samo instrument i solfeggio, a u 5. i 6. još i izborni predmet (komorna glazba ili zbor).

  8. #158

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    1,076

    Početno

    Tnx, završila sam ja GŠ pa taj dio otprilike znam,samo što su nekada 1. razred GŠ mogla
    upisivati i starija djeca pa bi onda eventualno preskakali razrede (polagali 2 u 1).
    Danas, koliko sam shvatila se 1. razred (za klavir, violinu i sl.) upisuje isključivo do 9. godine.
    Mene je zanimalo koliko je realna opcija da dijete sa 11-12, položi ispit za npr. 3. razred GŠ i
    uključi se u npr 4. razred GŠ? Uz pretpostavku naravno da je dijete savladalo potreban program privatno.
    Mislila sam, da li ima takvih slučajeva, jesu li nastavnici, politika GŠ nakloni tome i sl.?

  9. #159
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    To ovisi o navali. Ako ih je puno, uzima se mlađe, a ako ih nema, onda će primiti i starije. Ako skoro desetogodišnjak krene napr.na klavir, može bez problema uz normalnu inteligenciju i prosječne sposobnosti završiti 2 razreda u jednoj godini (osobito 1. i 2.r. zajedno).
    Dijete svake dobi (nakon privatne poduke ili BŠ, napr.) može se u svibnju javiti u GŠ, položiti u lipnju ispit solfeggia i instrumenta, komisija ga "svrsta" u neki razred i od jeseni nastavlja kao učenik. Tu su kriteriji starosti labavi - može biti i starije dijete.

  10. #160
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    jedno praktično pitanje: jeste li djecu pripremali za audiciju, očekuje li se to, ili trebaju doći "svježi"? desi li se da ne prođu?

  11. #161
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    neka ima neku pjesmicu čije riječi dobro zna (da baš ne bude "joj, ja vam ne znam nijeeednu pjesmicu" ili "znam pjesmicu, ali ne znam riječi"), a možeš djetetu reći da će striček/teta još pljeskati neki ritam koji će ono pljeskanjem ponoviti, eventualno ponoviti na "na" neku malu melodiju.
    desi se da ne prođu ako dođe jako puno djece (znaju "stradati" i jako sramežljiva djeca koji neće ništa reći ni pjevati, ali onda se razgovara i s roditeljima) ili pak ako želi baš određen instrument koji svi žele - onda se dijete proba nagovoriti na nešto drugo.

  12. #162

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    ja sam svoju pripremila tako da sam joj rekla da otpjeva neku pjesmicu s glazbenog

  13. #163
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    malo ju je jučer t. ispitivala (čoksa zna o kome se radi ) pa kaže da ako pogodi prvi ton, onda lijepo dalje ispjeva, a ako fula, fulava do kraja. može li se sluh "osvijestiti", ili tko ima, ima, a tko nema, nema?

    ritam joj je dobor išao.

  14. #164
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    nema tu "ko je jamio, jamio je" , sve se može (do određene mjere) razviti. bitnija je - inteligencija i sitzfleisch .

  15. #165
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    prvo neupitno, a drugo, hm, poradit ćemo na tome

    hvala

  16. #166
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    kod nas su djeca na audiciji pjevala neke arije
    pa neke eurosongovske pjesme
    a moje dijete: "Bumbari se sastali"...
    tako da je definitivno dovoljna pjesmica iz vrtića ili škole

  17. #167
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    He he he... tak je! Moj stariji je pjevao nešto slično, raspon tonova u terci he he he, a mlađi je rekao da će pjevati Da te mogu pismon zvatiiiiiiiiiiiiiiiii..... i danima nam je s tim probijao uši vježbajući.

    Mislim da je na kraju pjevao Lepi ti je Zagreb grad, ali morala bih ga pitati, ne sjećam se više.

    Kako god bilo, moj stariji nema savršeni sluh (tj. nije imao nikakav sluh kad se upisivao - baš sam se pitala hoće li uopće proći na audiciji) ali sad već sasvim solidno pjeva, dakle sluh se ipak razvio... Zna on fulati tu i tamo na većim intervalima, ali je puuuno bolje nego u početku.

  18. #168
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    I GŠ je dotakla recesija, otuda i ovi jesenski upisi. Naime zbog krize ukidaju se svi prekovremeni sati, a kako stvari stoje i sva vanjska suradnja (znači nastavnici koji predaju manje popularne ili u novije vrijeme u škole uvedene instrumente pa nemaju punu satnicu, a možda rade i na više škola po par sati kao vanjski). Kako se u nas nikad ništa na vrijeme ne zna, tako ni škole ne znaju koliko će im učenika za upis u 1.S odobriti pa se, shodno tome, nagađa i oko broja prvašića.
    U Ministarstvu vlada totalno nerazumijevanje specifičnosti GŠ, oni sve gledaju kroz prizmu 22 sata tjedno u nastavi. Uopće ne uzimaju u obzir da je individualna nastava sastavljena od 15-16 učenika - "jedinki" koji se usred šk.god. mogu iz bilo kojih razloga ispisati čime nastavnik automatski pada ispod norme i sukladno tome smanjuje mu se plaća, a prekovremeni (koji su služili za rezervu) više ne postoje.
    Sad se lako može dogoditi da puno GŠ-a upiše bitno manje prvašića nego što su planirali.
    Potpis!
    Bit će upola manje prvih ove godine.

  19. #169
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    I da, nemoj očekivati u glazbenoj školi istu razinu kooperativnosti kao u osnovnoj... to je druga galaksija, he he he... Ipak su to umjetnici! No kad se čovjek navikne, nema više nikakvih problema.
    živa istina

  20. #170

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Meni to baš odgovara .
    Protuteža uniformiranosti osnovne škole. Individualni pristup, dogovori u hodu, umjetnička ležernost i orijentacija na ono bitno .

  21. #171

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Što se tiče recesije kod nas je na žalost i manjak prostora pa naš profesor (a i ostali kubure s prostorom) ne može dobiti još jedan radni dan u tjednu A i zgrada je sva u raspadnom stanju, sve smrdi po vlagi i truleži. Planirana je gradnja nove zgrade pored no nikako da dođe na red.

  22. #172
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa Vidi poruku
    Protuteža uniformiranosti osnovne škole. Individualni pristup, dogovori u hodu, umjetnička ležernost i orijentacija na ono bitno .
    Vidiš vidiš lijepo napisano, tako ću se tješiti kad se naljutim

  23. #173
    Mrs Happy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Lijepa Nasa
    Postovi
    1,061

    Početno

    Podizem topic. iskustva sa prof Jakic?

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •