Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: Mekana fontanela

  1. #1
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno Mekana fontanela

    Dakle, moja bebica ima 10 i pol mjeseci, i po čelu su joj kosti dobro srasle i čvrste su, ali ona udubina gore na glavi još je tu, mekana i vidi se. Znam da se kosti glave do godine dana učvršćuju i sraštavaju, ali ipak mi se čini premekana i preudubljena za njenu dob.
    Priznajem da nismo bili nimalo redoviti u davanju D vitamina , ali sam je svaki dan držala vani najmanje 45 min.
    Odvest ćemo je svakako pedijatrici, ali što vi mislite, je li to nenormalno?

  2. #2
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Zavisi kolike su dimenzije te fontanele.
    Inače, fontanela se zatvara sa 18 mjeseci.

  3. #3
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    kako misliš da je premekana i preudubljena? fontanela se zatvara odprilike do 18 mjeseci, a moj sin od 18 mjeseci ju još uvijek ima, doduše još jako malu, ali ju ima. udubljenost fontanele se gleda kada je dijete u ležećem položaju, a ako je udubljena to može značiti da je dijete dehidrirano isto tako previše ispupčena fontanela znači nešto drugo, no to sad nije bitno. a stvarno ne kužim kako ti je fontanela premekana? pa mekana je jer tamo nema kosti i to je normalno. ja mislim da se nemaš oko čega sekirati, ali svakako idite kod pedijatra pa će on vidjeti jel sve ok.

  4. #4
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Kolika je?
    Mojem djetetu se zatvorila nakon 2. godine.
    Inače, bila je več tema, ima dosta djece kojima se kasnije zatvara fontanela.
    18 mjeseci je prosjek, dakle, normalno je da postoje odstupanja "na više" i "na niže".
    E da, ja sam redovito davala vitamin D, a nećaku koji nije dobivao uopće vitamin D - zatvorila se sa oko 6 mjeseci.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    275

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Kolika je?
    Mojem djetetu se zatvorila nakon 2. godine.
    Inače, bila je več tema, ima dosta djece kojima se kasnije zatvara fontanela.
    18 mjeseci je prosjek, dakle, normalno je da postoje odstupanja "na više" i "na niže".
    E da, ja sam redovito davala vitamin D, a nećaku koji nije dobivao uopće vitamin D - zatvorila se sa oko 6 mjeseci.
    Starijoj se zatvorila s 10 mjeseci, a mlađi će sutra godinu dana pa je još otvorena. I slažem se Anemonom,nema pravila i s redovitim davanjem D vitamina ili nestalnim davanjem, svako dijete će reagirati na svoj način.U svakom slučaju najmirnija ćeš biti ukoliko odeš do pedijatra. Sretno!

  6. #6
    vjestica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    461

    Početno

    ne znma gdje da postavim pitanje , pa ću se nadovezati na ovu temu

    beba ima 4 mjeseca i naravno fontanela mekana,a za moj pojam premekana :paranoičnamama:
    strah me preći češljem , rukom, bilo čim po fontaneli
    ima li nešto čga se stvarno trebam čuvati kad je u pitanju fontanela ili se mogu normalno ponašati (tipa izbjegavati sunce direktno na glavu bebe i sl stvari)?
    i koliko je bitna vitamin D?
    koliko je bitan za fontanelu i uopšte (jeli samo prevencija rahitisa razlog njegovog davanja ili ima i drugih razloga)?
    naime, nisma baš redovna u davanju vitamina D

  7. #7
    genius avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ravnica
    Postovi
    685

    Početno

    što se tiče fontanele i kod mojih je bilo jako mekano,ali to je normalno. prvih mj.do dva sam malo pazila kod tuširanja ,ne jaki mlaz i nisam dirala ni stiskala po tome.lagano sam prelazila ručnikom i češljala onim malim češljičem s "dlakama" za bebe. a d vit. je dosta bitan posebno u jesenskim i zimskim periodima kada ima premalo i nedovoljno sunca.daje se za jačanje kosti odnosno praven. rahitisa.bilo bi dobro nezaboravljati,ali i nama se ponekad zna dogoditi. ja sam si to uglavnom" vezala" uz večernje kupanje.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    mi imamo 7 mjeseci i baš sam jučer lagano popipkala i dosta je manjih razmjera nego što je bila, vidi se da se zatvara, ali dio koji je tu je naravno mekan i dalje i vidi se pulsiranje kada se pogleda pod određenim kutem...mi smo redoviti u davanju vitamina D, postalo nam rutina, pa rijetko zaboravimo

  9. #9
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    Mene zanima šta se desi u tim slučajevima kad se fontanela zatvori ranije.
    Dakle kako je netko napisao da se zatvorila sa 6 mjeseci, jel tu ima nekakvih posljedica?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    Smatra se da se vremensko trajanje za "zatvaranje" fontanele kreće sve do 27 mjeseca starosti djeteta (kriteriji američkog udruženja pedijatara). Uobičajeno je od 9 do 18 mjeseca života što se tiče prednje fontanele. No svako dijete ima svoju fiziologiju zatvaranja fontanele. Postoje određena stanja kod kojih velika fontanela može biti glavni pokazujući znak te iste bolesti. Prerano zatvaranje nužno ne znači da je neka bolest u pitanju. Treba se češće mjeriti opseg glave (glava i dalje raste mada fontanela može biti zatvorena) a ukoliko pedijatar tim mjerenjima vidi odstupanja može se dalje ulaziti u dijagnostiku . Samo bez panike.

  11. #11
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj domy prvotno napisa Vidi poruku
    Mene zanima šta se desi u tim slučajevima kad se fontanela zatvori ranije.
    Dakle kako je netko napisao da se zatvorila sa 6 mjeseci, jel tu ima nekakvih posljedica?
    Znam dva slučaja u bliskoj okolini tog preranog zatvaranja.
    Posljedica nije bilo nikakvih (navodno ni ne bude), osim recimo mrvicu drugačijeg oblika glavice, ali to je stvarno nezamjetno u oba slučaja.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj domy prvotno napisa Vidi poruku
    Mene zanima šta se desi u tim slučajevima kad se fontanela zatvori ranije.
    Dakle kako je netko napisao da se zatvorila sa 6 mjeseci, jel tu ima nekakvih posljedica?
    Obično ne bude problema zbog toga. U rijetkim slučajevima, mislim kad glavica ne može rasti koliko treba zbog preranog zatvaranja fontanele, potrebna je operacija.

  13. #13
    caki avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    19

    Početno

    Moja oba klinca su se rodila s velikom fontanelom. Starijem je 17mjeseci i još nije zatvorena. Ali ja se ne brinem, ima još vremena, a i pedica kod svakog pregleda pogleda pa ne kaže ništa.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •