Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 198

Tema: privatna srednja škola

  1. #51
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Pa rosa, upravo to mujica i hoće, zar ne - da mu dijete koje nema dobre ocjene svejedno ide u gimnaziju tj. da ne ide u strukovnu školu.
    Naravno, shvatila sam to. Jedino mi nije jasno kako se očekuje da će dijete steći radne navike u školi u kojoj nema ocjene manje od trojke i u kojoj se mora proći razred jer nastavnici kad više ne znaju što bi, insceniraju usmeni u kojem retoričkim pitanjima izvuku dobar.
    Osim toga,kako se može tvrditi da se u strukovnoj školi ne stiču radne navike,a zna se da program ima 50% praktične nastave, dakle rad kod obrtnika i prava priprema na konkretan, radni proces. Naravno, većina učenika u strukovnim školama je manje zainteresirano za teorijski dio nastave,ali zar moraju svi biti fakultetski obrazovani?? Zar nam ne treba pekara,frizera,automehaničara itd..ili i oni moraju završiti visoke škole?
    Jednostavno mislim da se radi o kompleksima roditelja,a i nije istina da se nakon trogodišnje strukovne ne može studirati, Uvijek postoji mogućnost polaganja 4. stupnja u večernjoj školi i dalje su svi putevi otvoreni. A znanje? Bože moj, mislim da nije bitno lošije od onog koje se dobije u nekakvim privatnim srednjim umjetničkim i općim gimnazijama.
    S velikom razlikom: učenik ima zanat,a s gimnazijom ga nema, nego mora ići dalje.
    Posljednje uređivanje od rosa : 26.05.2010. at 21:38

  2. #52
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Očekuje da će dijete odrasti i sazrijeti i shvatiti da je učenje važno za budućnost, i želi djetetu dati šansu da to shvati i sa 17 godina ako već ne shvaća sa 13. Ne želi svom djetetu u 14. godini zacrtati da bude pekar; ne bih niti ja svome.

  3. #53
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj Trilian prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam već jednom pisala o katastrofalnom iskustvu moje prijateljice koja je bila profesorica u jednoj zagrebačkoj privatnoj srednjoj školi.
    http://forum.roda.hr/archive/index.php/t-11830.html

    Ne kažem da su sve takve, ali pri izboru treba biti jako oprezan. Ova škola je nudila sve suprotno od znanja i stjecanja radnih navika. Tko je plaćao (djeca tj. njihovi roditelji), taj je bio gazda i imao je pravo raditi što hoće i vrijeđati koga hoće. Profesori su se mijenjali svakih 6 mjeseci jer nisu mogli duže to podnositi.

    Ovo potpisujem, nažalost.

    Kolegice koje su radile u privatnim školama kažu da je kadar uglavnom vrlo mlad, mislim da to puno govori.
    Koji profesor želi raditi za plaću manju od one u državnoj školi, s razlikom da mu se krajem lipnja raskida ugovor i ponovo potpisuje početkom rujna?? Dakle, preko ljeta nema primanja niti bilo kojih drugih prava iz radnog odnosa.I tako rade s velikom većinom zbornice, godinama.Mladi apsolventi i friški profesori stiču prvo iskustvo i odlaze dalje.
    A na van sve izgleda bajno: od opremljenosti škola do idiličnih odnosa učenik-profesor..

  4. #54

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    255

    Početno

    Pa valjda postoje neke škole između trogodišnje frizerske/pekarske i vrhunske gimnazije?

  5. #55
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Očekuje da će dijete odrasti i sazrijeti i shvatiti da je učenje važno za budućnost, i želi djetetu dati šansu da to shvati i sa 17 godina ako već ne shvaća sa 13. Ne želi svom djetetu u 14. godini zacrtati da bude pekar; ne bih niti ja svome.
    Ali mu može zacrtati da će mu sve finacirati, tako vjerojatno i studij?

    Moj brat je završio 4-godišnju strukovnu školu, elektrotehničar. Škola mu je tad bila zadnja rupa na svirali. U međuvremenu je počeo raditi i uvidio da su mu šefovi često puta fah-idioti i ograničeni likovi,ali imaju diplomu, a on ne.
    Pripremao se godinu dana i uspio upisati i evo, ove godine i završiti studij.

  6. #56
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj Trilian prvotno napisa Vidi poruku
    Pa valjda postoje neke škole između trogodišnje frizerske/pekarske i vrhunske gimnazije?
    Naravno da postoje. Ekonomska npr. sasvim solidna škola.
    No, ja ne znam o čemu se mi toliko sporimo.
    Ove godine naša gimnazija je umjesto 4 razrednja odjeljenja prvih razreda uspjela upisati samo tri, bila je velika panika sa satnicom dobrog dijela profesora. Djece nema, i većina osrednje rangiranih gimnazija ima problem s brojem djece ( generacije ratnih godina). Naravno, zna se kojih top pet gimnazija će uvijek biti prepunjene odmah, ali, nisu jedine koje postoje, zaboga!
    Posljednje uređivanje od rosa : 26.05.2010. at 21:59

  7. #57

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja vas čitam sad tu i stalno čujem oko sebe "kvalitetne srednje škole" - šta to znači? A nerjetko mi to iz priča zvuči kao znoj, krv i suze (što nisam sigurna da bih željela niti sebi niti svom djetetu).. Što klinci imaju od upisa u te "kvalitetne" srednje škole? Zar su ove druge toliko loše da se nakon njih ne može upisati na fakultet ili što? Pa zar ne rade sve po istom programu? U čemu je trik?

    Kod mene sreća nije bilo tih "kvalitetnih" i manje kvalitetnih srednjih, birao si oćeš matematičku ili jezičnu (ak si htio gimnaziju) i to je to.
    Načelno rade po istom programu, ali u praksi je provedba tih programa vrlo raznolika. Osim toga, srednje škole po Zagrebu se jako razlikuju po kvaliteti. Razlikovale su se još i gimnazije prije Šuvarove reforme (još iz djetinjstva pamtim priče o tome koja je škola bila bolja, koja lošija). Šuvarica je te razlike još dodatno produbila. Povratkom gimnazijskih programa dobili smo tako 20-ak gimnazija s tri osnovna programa, ali s vrlo šarolikom kvalitetom.
    (govorim o stanju u Zagrebu, jer to znam, u drugim gradovima je priča vjerojatno jednostavnija)


    E sad, ovo da iz priča kvalitetna gimnazija zvuči kao "krv, znoj i suze" - to je baš to - priče. Nekoj djeci ne odgovara oštriji tempo u školi, neki upravo u tome uživaju. Ja sam se preporodila kad me u gimnaziji više nisu proglašavali štrebericom niti mi se rugali zbog toga što ne mogu optrčati 6 krugova oko igrališta, i pritom me nimalo nije smetala ogromna količina zadaća koje smo dobivali - nekom drugom takva atmosfera ne odgovara, i otud priče o krvi, znoju i suzama.

  8. #58
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Ali mu može zacrtati da će mu sve finacirati, tako vjerojatno i studij?

    Moj brat je završio 4-godišnju strukovnu školu, elektrotehničar. Škola mu je tad bila zadnja rupa na svirali. U međuvremenu je počeo raditi i uvidio da su mu šefovi često puta fah-idioti i ograničeni likovi,ali imaju diplomu, a on ne.
    Pripremao se godinu dana i uspio upisati i evo, ove godine i završiti studij.

    Pa ne znam stvarno zašto bi to značilo da će joj sve financirati, pa i studij. Ja se u ovom času mogu sjetiti nekoliko ljudi koji se niti u moje, humano Šuvarovo, vrijeme nisu mogli upisati niti u jednu 'dobru' školu, ili su se pak upisali pa su se jedva provlačili kroz školu i morali su uzimati instrukcije iz svih predmeta da bi se uopće uspjeli upisati na fakultet - a danas osvajaju nagrade u onome čime se bave. 13-14 godina je jednostavo premlada dob da bi se baš od svakoga očekivala ozbiljnost koja će mu odrediti život.

  9. #59
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Da se razumijemo:
    nemam ja ništa protiv privatnih gimanzija,dapače.
    Vrlo rado bih radila u jednoj takvoj,ali da je postavljena na pravim temeljima kvalitete, kako nastavnog kadra, materijalno-tehničkih uvjeta,tako i na kvaliteti učenika koji bi se upisivali.
    Ali imam sve protiv gimanazija koje upisuju trojkaše.

  10. #60
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Mima,tko ima novaca -nek izvoli.
    Ali mislim da je ok da se ljudi informiraju da će možda dati finu svotu novaca za nikakvo znanje,samo papir.
    That's all.

    A o radim navikama i okruženju ostalih učenika u takvom sustavu gdje ne postoji jedinica
    ne bih više govorila.

  11. #61
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    mujice, tko vam je savjetovao upis u privatnu školu?

    Vezano uz kvalitetne škole: škole (profesori) su kvalitetne kad su i učenici kvalitetni. I obrnuto. U ZGu je puno veći broj djece i statistički gledano ima i veći broj uspješnih učenika. Kad imate u nekom razredu dobre učenike, nema toga što ih ne možete naučiti i što oni ne mogu postići. Još kad je između njih jedan pozitivan, natjecateljski duh... U manjim sredinama uspješnost obično varira generacijski. Imate nekoliko dobrih generacija pa jednu ili dvije slabije i tak u krug.

  12. #62
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    A Ekonomska i "vaša" gimnazija koju spominješ ne bi upisale "trojkaše" ako nema drugih zainteresiranih?

  13. #63
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    A Ekonomska i "vaša" gimnazija koju spominješ ne bi upisale "trojkaše" ako nema drugih zainteresiranih?
    Ekonomska bi. To sam sigurna.
    Gimanzija ne bi. Upisala bi četvrtice,što i nije tako teško kad se uzme u obzir poznata hiperprodukcija odlikaša iz OŠ.
    Pa ljudi moji, s trojkom osmi razred završavaju zbilja jako loši učenici, gdje su im udarni predmeti uglavnom dvojke.

  14. #64
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Jesu li sve privatne gimnazije u Zagrebu "loše", odnosno krozprstegledajuće? I ona Šešeljeva?

  15. #65
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Ekonomska bi. To sam sigurna.
    Gimanzija ne bi. Upisala bi četvrtice,što i nije tako teško kad se uzme u obzir poznata hiperprodukcija odlikaša iz OŠ.
    Pa ljudi moji, s trojkom osmi razred završavaju zbilja jako loši učenici, gdje su im udarni predmeti uglavnom dvojke.
    Ne razumijem, postoji li kriterij/prag upisa u gimnaziju bez obzira na to koliko se djece prijavi? Tipa vrlo dobar uspjeh ili nešto tako?


    Inače mislim da poanta i jest u tome da to što netko sa 13 ili 14 godina nareda dvojke ne mora značiti da taj isti za četiri godine ne bi bio savršeno sposoban upisati se na fakultet.

  16. #66

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    mujice, ajd ti meni na pp napiši o koliko se tu bodova radi

    svoje dijete nikad ne bih upisala u privatnu srednju školu.

    isto tako koji su joj afiniteti ,gdje je jača prirodni ili društveni predmeti ?

    kako joj ide matematika ? materinji jezik ? čita li svojevoljno ?

    imam par prijedloga

  17. #67
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Jesu li sve privatne gimnazije u Zagrebu "loše", odnosno krozprstegledajuće? I ona Šešeljeva?
    ja bih baš rekla da je šešeljeva jedina za koju znam da se radi. da nema zabušavanja i podilaženja itd.
    za neke sruge škole znam upravo suprotno, a ze neke nemam pojma, nikad čula

  18. #68
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Smatram da uspjeh u srednjoj školi nije nužno ogledalo djetetovog znanja.
    Sa mnom u razred je išao dečko (u gimnaziju) koji "nije znao pisati" (riječi profesorice hrvatskog jezika), apsolutno nitko u školi nije imao sluha za to da je on stvarno pametno dijete, ali ima problem s pisanjem koji bi trebalo na neki način premostiti.
    Ocjene prilično loše, naravno iz hrvatskog jezika koma, kao posljedica nemogućnosti čitanja njegovih pismenih testova. Naravno, nikome od profesora nije palo na pamet da se stavi naglasak na usmeno ispitivanje.
    Gimnaziju je završio jedva, upisao se na PMF iz prve i završio u roku. Za vrijeme fakulteta dobio nekoliko nagrada i stipendiju (ne znam više koju, ali kao jedan od najboljih studenata). I sad je profesor povijesti i zemljopisa.

    Što se tiče boljih/lošijih škola - išla sam u lokalnu gimnaziju, nakon koje se je od 36 učenika 30 upisalo na željeni fakultet na prvom roku i završili su fakultet.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 27.05.2010. at 07:33

  19. #69
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ne razumijem, postoji li kriterij/prag upisa u gimnaziju bez obzira na to koliko se djece prijavi? Tipa vrlo dobar uspjeh ili nešto tako?


    Inače mislim da poanta i jest u tome da to što netko sa 13 ili 14 godina nareda dvojke ne mora značiti da taj isti za četiri godine ne bi bio savršeno sposoban upisati se na fakultet.
    U praksi to izgleda ovako:
    Prag postoji,naravno.Ako se u prvom krugu ne popuni kvota, ide drugi krug u kojem isto postoji taj isti prag,ALI tu dolazi kvaka: ako se dogodi godina s manjkom djece,ravnatelji uzimaju itekako u obzir gomilu zamolbi roditelja za upis i onda ravnatelj odlučuje.
    Hoće li ići na uštrb radnih mjesta svojih djelatnika ili na uštrb snižavanja kriterija/kvalitete nastave i dolaska na loš/lošiji glas.
    Postoji uvijek mogućnost gdje ravnatelj od Ministrastva traži smanjenje broja učenika po razrednom odjeljenju.Vuk sit, ovce na broju.

    Mima,ne mora se fakultet upisati samo s gimnazijom. Sve četverogodišnje strukovne škole također polažu državnu maturu i to istu kao i gimnazije i nakon njih se normalno prijavljuje na faks.
    Opet kažem,nama je svima još u glavi jedan linearan,zatvoren sustav školovanja. Sve je više raznoraznih veleučilišta koji također nude mogućnost daljnjeg strogoprofiliranog školovanja i šansu za dobar posao.

  20. #70
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Smatram da uspjeh u srednjoj školi nije nužno ogledalo djetetovog znanja.
    Sa mnom u razred je išao dečko (u gimnaziju) koji "nije znao pisati" (riječi profesorice hrvatskog jezika), apsolutno nitko u školi nije imao sluha za to da je on stvarno pametno dijete, ali ima problem s pisanjem koji bi trebalo na neki način premostiti.
    Ocjene prilično loše, naravno iz hrvatskog jezika koma, kao posljedica nemogućnosti čitanja njegovih pismenih testova. Naravno, nikome od profesora nije palo na pamet da se stavi naglasak na usmeno ispitivanje.
    Gimnaziju je završio jedva, upisao se na PMF iz prve i završio u roku. Za vrijeme fakulteta dobio nekoliko nagrada i stipendiju (ne znam više koju, ali kao jedan od najboljih studenata). I sad je profesor povijesti i zemljopisa.

    Što se tiče boljih/lošijih škola - išla sam u lokalnu gimnaziju, nakon koje se je od 36 učenika 30 upisalo na željeni fakultet na prvom roku i završili su fakultet.
    Vremena su se ipak promijenila. Svake godine se za profesore svih usmjerenja održava cijela serija predavanja na temu disleksije i disgrafije i uči nas se kako pristupiti tom problemu.
    Nekad se smatralao da se radi o "zaostaloj" djeci,danas se zna da nije tako.Često puta bude baš suprotno.

  21. #71
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Nema se tu kaj puno za dodavati - sve je rečeno....

    Ja se isto nadam da svoju djecu nećemo morati upisivati u privatnu školu, ALI budite iskreni - nikad se ne zna! Ovo što mujica kaže o (ne)zrelosti u određenoj dobi debela je istina, a to može djetetu neugodno odrediti sudbinu u daljnjem životu i zatvoriti vrata koja bi mu normalno trebala biti otvorena.

    Mislim da je razmišljanje o upisu u privatnu školu u redu i na mjestu. Pitala sam ponovno kolegicu - njeno dijete je već daleko od početka u privatnoj gimnaziji. Kaže ovako - u školi je jasna podjela na dvije "vrste" djece (prije bih rekla da se radi o dvije skupine roditelja, dva mentalna sklopa). Jedni rade puno i znaju puno, a za druge je to čuvalište (da se klinci ne vucaraju, već da su u školi pod kontrolom). Eh, sad.... kako to utječe na atmosferu u razredima, druga je priča. Dijete koje želi učiti, učit će u svakoj sredini. Dijete koje uopće ne želi - teško se tu može pomoći.... Ali između te dvije krajnosti ima puno puuuno obične dječurlije koja nisu svjesna u dobi od 12 godina, kad se počnu skupljati bodovi za srednju školu, što će to značiti za dalje.

    Ne treba tu raditi drame. mujica ima pametan i primjeren pristup. Ako se dijete ne može upisati u željenu (ili primjerenu) srednju školu, nek ide godinu-dvije (ili četiri) u privatnu, dok stvari ne krenu. Ne znam kakva je situacija s prebacivanjem, ali vjerujem da je isto kao i na studijima - upišeš neki bilo koji pa se prebaciš na željeni uz polaganje razlika, ako baš moraš. To se radi samo ako nemaš drugo rješenje.

    Uostalom, istina je i da djeca sazrijevaju i drugačije sagledavaju stvari za koju godinu.... Susjeda (sada maturantica) je krenula u srednju s šarolikim ocjenama, imala popravke i svašta, ali kroz tih par godina dijete je naučilo da pomoć trebaš tražiti PRIJE početka lipnja, da je lakše ako se kontinuirano uči itd. Ne može to djetetu nitko utuviti u glavu dok ne osjeti na svojoj koži. Nadam se da će uspješno položiti maturu i krenuti dalje.

    A što se tiče "popustljivosti" u privatnim srednjim školama, vjerujem da to isto reflektira stav roditelja. Njih ima svakakvih... Vjerujem da ima i onih koji se dolaze buniti na trojke jer plaćaju, ali sigurno ima i onih koji su u stanju ZAHTIJEVATI da njihovo dijete nauči nešto i zna, između ostalog i zato što plaćaju šklarinu. Već sam to napisala. S druge strane, naivno je misliti da je moguće imati 100%-tni nadzor nad djecom (ja nad svojom još imam dosta uvida i nešto manje nadzora) ali činjenica je da NE ZNATE što djeci/mladima pada na pamet. Ne žive pod staklenim zvonom. Žive u društvu u kojem se znanje cijeni samo na riječima, a stvarni sustav vrijednosti je nešto drugo.... Dijete mora znati da uči za sebe. Pokušavam svojoj djeci to utuviti u glavu, a često se zapitam da li pretjerujem i hoće li se to u baš ovim kritičnim godinama okrenuti na bunt.... Ne znam. Teško je to. Ne možeš dijete pustiti da raste kao divlja loza, ali ni držati na kratkoj lajni. Gledaju oni oko sebe i jako jaaaako dobro znaju kako sustav funkcionira. Nije ni pravedan ni pošten. Ni za učenike ni za nastavnike ni za bilo koga.

    Tu smo gdje smo. I dijelim mišljenje svih roditelja koji će dati sve od sebe da djeci omoguće primjeren oblik školovanja. Što je to točno - ne znam definirati. Za svakoga je drugačije.

    Ja sam zapravo zadovoljna što privatne škole uopće postoje, jer na taj način mnoga djeca koju bi sustav "pojeo" imaju barem nekakvu šansu da dobiju drugu priliku.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 27.05.2010. at 07:51

  22. #72
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mima,ne mora se fakultet upisati samo s gimnazijom. Sve četverogodišnje strukovne škole također polažu državnu maturu i to istu kao i gimnazije i nakon njih se normalno prijavljuje na faks.
    Opet kažem,nama je svima još u glavi jedan linearan,zatvoren sustav školovanja. Sve je više raznoraznih veleučilišta koji također nude mogućnost daljnjeg strogoprofiliranog školovanja i šansu za dobar posao.
    Normalno da se može faks upisati i nakon strukovne škole; kao što rekoh poznajem čovjeka koji je išao u strukovnu školu mog vremena jer nije imao ocjene za "bolju" školu, a danas je profesor na fakultetu i nagrađivan u svojoj struci, no sigurna sam isto tako da bi on vrlo rado odabrao privatnu školu da je imao takvu mogućnost u ono vrijeme i da bi radije 4 godine proveo radeći po gimnazijskom programu nego po programu strukovne škole.

  23. #73
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Imala dobre ocjene, išla u strukovnu. Moja odluka. Bila đak generacije. Upisala faks (daprostite vječni sam student, ali više sam bila na poslu nego na faxsu- financije su bile problematične) i još malo pa gotovo.
    Brat imao loše ocjene. Na inzistiranje majke (ni ona sam ne zna što joj je bilo) upisao gimnaziju u Dubravi - tamo je tad uvijek bilo mjesta - trebalo je zadovoljiti minimum + on je imao bodove od glazbene. Ispisao se vrlo brzo. Prelazio iz škole u školu i zeznuo se za cijeli život. Nije upisao faks. Istina sad ima dobar posao sa izvrsnom plaćom, ali svejedno ga boli činjenica da je na kraju maturirao min 2 god stariji od kolega u nekoj žnj školi. I neimanje diplome ga koči za napredak, a moga bi daleko stići.
    Poanta, može se faks završiti i sa strukovnom.
    Ja sam bila plašljivica, a strukovna me očeličala

  24. #74
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Poanta je: sve se može, kad se hoće, ali ja bih uvijek odabrala put za dijete koji će mu biti lakši. Ne znam zašto.

  25. #75
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Vremena su se ipak promijenila. Svake godine se za profesore svih usmjerenja održava cijela serija predavanja na temu disleksije i disgrafije i uči nas se kako pristupiti tom problemu.
    Nekad se smatralao da se radi o "zaostaloj" djeci,danas se zna da nije tako.Često puta bude baš suprotno.
    kako gdje,kako gdje
    moje dijete ima disleksiju i disgrafiju u školi su samo bili rekli da je groooooozno nemiran i nitko mi nije preporučio logopedsku obradu
    to smo sami obavili i došli do dijagnoze i idemo kod logopeda i naravno sa smanjenjem frustracija dijete se i u ponašanju popravilo
    ta predavanja učitelji/ice, profesori/ice iz naše škole očito nisu pohađali

    da imam mogućnosti upisala bi ga i u privatnu osnovnu školu ali ne da ima petice
    nego da ima pristup više jedan na jedan jer to je ono šta njemu treba a zašto nema mogućnosti u državnoj školi

  26. #76
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Cini mi se da se ovdje strukovne skole debelo podcjenjuju. Moj sogor je zavrsio provincijsku strukovnu skolu, provlacio se iz matematike, a onda naucio svu tu srednjoskolsku matematiku za prijemni na tezak tehnicki fakultet, postao kandidat za rektorovu nagradu... Motivacija cini cuda.

  27. #77
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Nemam ja ništa u načelu protiv strukovne škole.
    I ja sam treći i četvrti razred završio u strukovnoj školi, pa upisao fakultet bez problema.

    Samo imam dojam da je to sada teže nego u Šuvarovo vrijeme jer se programi strukovnih škola više razlikuju od gimnazijskih nego tada.

    Možda se varam?

    A cijela ideja oko toga da preživi prvu godinu dvije u privatnoj gimnaziji u kojoj će ili doista raditi i nešto naučiti (Harambašićeva?) ili dobiti poklonjene ocjene (druge privatne gimnazije?) je u tome da ne mora sa 14 godina opredijeliti svoju budućnost.

    Mislim da to nije normalno da djeca u osnovnoškolskoj dobi moraju misliti na budućnost. Možda se varam, ali ja znam da do kraja srednje škole nisam mislio o tome što ću raditi nakon srednje, niti to očekujem od druge djece.

  28. #78
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Cini mi se da se ovdje strukovne skole debelo podcjenjuju. Moj sogor je zavrsio provincijsku strukovnu skolu, provlacio se iz matematike, a onda naucio svu tu srednjoskolsku matematiku za prijemni na tezak tehnicki fakultet, postao kandidat za rektorovu nagradu... Motivacija cini cuda.
    I moj brat je bio u sličnoj situaciji - iz strukovne provincijske škole na PMF koji je uspješno završio. Jest da je trebao instrukcije iz mat za prijemni, ali ide to!

    Problem je u provinciji to što često uopće ne možeš birati... Srednja škola upisuje recimo 3 razreda kartonažera i drvoprerađivača, 1 razred matematičara i 1 razred medicinara i to je to. Usklađeno s potrebama tog grada. Za sve ostalo ne preostaje drugo nego voziti se u drugu školu izvan mjesta stanovanja.

    Ali nipošto nije istina da su provincijske strukovne škole loše. Neke su bolje i od nekih zagrebačkih. A s druge strane, ja pamtim učenike i nastavnike npr. Tehničke škole Šibenik (koji nam povremeno dolaze u posjet) kao najpristojnije i najzainteresiranije učenike koji su ikad došli u posjet tvornici.

  29. #79
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku

    Mislim da to nije normalno da djeca u osnovnoškolskoj dobi moraju misliti na budućnost. Možda se varam, ali ja znam da do kraja srednje škole nisam mislio o tome što ću raditi nakon srednje, niti to očekujem od druge djece.
    Ovako sam i ja razmisljala. U medjuvremenu sam dosla do nekih spoznaja koje me navode u drugom smjeru.

  30. #80
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    He, he, Peterlin, ubola si ko prstom u pekmez.

  31. #81
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    He, he, Peterlin, ubola si ko prstom u pekmez.
    Iskreno, od svih srednjoškolaca koji nam dolaze u tvornicu, samo se njima veselim.

  32. #82
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ja sam postšuvarovka, u osmom razredu sam imala jasan stav sto zelim raditi i upisala sam tu skolu (nije to bila gimnazija, tj. tadašnji ekvivalenti tome), no na kraju srednje škole sam odabrala faks koji nema veze sa srednjom skolom, sa potpuno drugacijom vizijom sto u zivotu zelim raditi.

    Motivacija cini cuda.
    ali ovdje upravo i govorimo o djeci koja ocito, sada, nisu motivirana, i na koji ih nacin motivirati. Vjerojatno cu se za par godina naci u vrlo slicnoj dilemi, imam doma bistrica kojemu je sve vaznije od skole, nemam pojma kako ce se to na kraju razvijati...

  33. #83
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Ovako sam i ja razmisljala. U medjuvremenu sam dosla do nekih spoznaja koje me navode u drugom smjeru.
    Ne znam na što misliš time....
    Vidim i ja da oni koji već kao djeca imaju zacrtane planove u glavi (najčešće zahvaljujući roditeljskim željama i ambicijama) bojle prođu od ovako izgubljenih poput moje g diteta, ali ne vjerujem da bi tako trebalo biti.

  34. #84
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Nekako mi se tesko odluciti da na ovoj temi pisem o tome, jer mi se ne cini primjerenim, a s druge strane nisam to ni sebi jasno artikulirala u glavi. Uglavnom, mislim da su nam djeca previse zasticena i odvojena od zivota sto u konacnici rezultira nedostatkom ikakvih ideja o buducnosti.

  35. #85
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam na što misliš time....
    Vidim i ja da oni koji već kao djeca imaju zacrtane planove u glavi (najčešće zahvaljujući roditeljskim željama i ambicijama) bojle prođu od ovako izgubljenih poput moje g diteta, ali ne vjerujem da bi tako trebalo biti.
    Eh, sad... PITANJE je da li bolje prođu. Ovisno o tome da li su roditeljske ambicije dobro usklađene s djetetovim željama ili ne....

    Moj stariji već sad u 3. osnovne zna točno da će se baviti nekom tehnikom (i vidimo da za to ima smisla, kuži matematiku a u žilama mu teče struja umjesto krvi). Ali mlađi (umjetnička duša, glazbenik) ima široko polje interesa i vrlo će biti teško i njemu i nama naći prikladnu školu.... Već sad mi je jasno da će to biti puno teže rješivo. Nema veze.... Vidim sebe u tome - nisam se nikako mogla odlučiti da li bih se bavila tehnikom (nisam tipični tehničar) ili društvenim znanostima (to mi puno bolje leži, ali život me odveo drugim putem...) Tek puno kasnije uspjela sam spojiti dobre strane svih svojih interesa. Za to je potrebno iskustvo.

    Djeci treba pružiti što šire mogućnosti, ako je ikako moguće. Neki će (kao moj stariji) znati u vrlo ranoj dobi što ih interesira (a ipak ga učimo da su bitni i strani jezici i lektira i hrpa drugih stvari; osnovna škola = osnovno znanje) upravo zato da se može predomisliti ako bude želio.

    Većini djece je ipak potrebno dugo duuugo da prepoznaju što je to čime bi se bavili. Ljudi mijenjaju i studij, ne samo srednju školu. I zato se ne bih ustručavala prebaciti dijete iz jedne škole u drugu u slučaju potrebe. Čovjek treba odabrati da se bavi nečim što mu nije tlaka. Eh, sad, koliko to vrijedi za školu - to je drugo pitanje. Dobro je i da škola ne bude tlaka nego veselje, ako je ikako moguće.

  36. #86
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    mujica, i ja mislim da su to izuzeci, ovi sa zacrtanim planovima. ja svakako nisam bila od tih. i bila sam totalno bez motivacije, jedina motivacija mi je iskreno bila ježenje na smrknutu maminu facu nakon informacija - ovo govorim za srednju, u osnovnoj sam imala 5.0 pa se to očekivalo od mene i u gimnaziji. a ja započela s trojkama i dvojkama. iz jednog jedinog razloga - nije mi se dalo učiti, sad kad gledam, naravno da nisam imala radne navike jer mi u osnovnoj školi apsolutno nije trebalo učenje. do osmog razreda valjda nisam doma pol sata sve zajedno učila. poslije je to došlo na svoje.

    i baš malo razmišljam o tvom problemu, i stavljam se u tvoju situaciju i nekako ipak mislim da nema šanse da bih djecu upisala u privatnu gimnaziju.

  37. #87
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    i baš malo razmišljam o tvom problemu, i stavljam se u tvoju situaciju i nekako ipak mislim da nema šanse da bih djecu upisala u privatnu gimnaziju.
    Ja bih, da imam para i pravu privatnu skolu. Ovako cu se nadati Tehničkoj skoli u Sibeniku.

  38. #88
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Nekako mi se tesko odluciti da na ovoj temi pisem o tome, jer mi se ne cini primjerenim, a s druge strane nisam to ni sebi jasno artikulirala u glavi. Uglavnom, mislim da su nam djeca previse zasticena i odvojena od zivota sto u konacnici rezultira nedostatkom ikakvih ideja o buducnosti.
    ali zar nije dječje da nemaju ideja za budućnost?
    da žive za danas?
    da im budućnost izgleda kao nešto što je toliko daleko da o tome ne treba imati ideju?
    a naravno, mi smo tu, da koliko god možemo, podsjećamo ih na tu istu budućnost.

  39. #89
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    baš malo razmišljam o tvom problemu, i stavljam se u tvoju situaciju i nekako ipak mislim da nema šanse da bih djecu upisala u privatnu gimnaziju.
    Ja bih isto ovo napisala pred dva dana ali nakon razmišljanja o mujičinoj situaciji, mogu sa sigurnošću reći da bih upisala dijete u privatnu gimnaziju. Možda ovisi i o djetetu.

    Osim toga, sve ovo što slušamo o privatnim gimnazijama može a i ne mora biti istina, ili ne mora biti točno za sve slučajeve.
    Meni se čini da definitivno postoje predrasude prema privatnim školama, uzrokovane prije svega njihovom visokom cijenom.

  40. #90
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    je dječje, cvijeto
    ali možda ni cura ne želi upisati strukovnu školu (ne vidi se niti u jednoj) a nema ocjene za gimnaziju
    problem je mali broj bodova za ono što želi (odgodu) a ne odabir strukovne (od kojih joj očito niti jedna ne leži)

  41. #91
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mislim da predrasude nisu uzrokovane cijenom skolarine.

  42. #92
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    što bih ja voljela da se ova štura marta malo raspiše kad je tema ovako zanimljiva :fan:

  43. #93
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    što bih ja voljela da se ova štura marta malo raspiše kad je tema ovako zanimljiva :fan:
    x
    a ne haiku.

    i potpisujem ju vezano za predrasude.
    pa ovdje je bilo izneseno više osobnih iskustava.

    a i činjenica da privatna gimnazija, koju plaćaš i to ne malo, trebala bi valjda nuditi više od gimnazija koju ne plaćaš ništa. iako, ja ko i anchie, ne kužim baš što bi to trebalo značiti.
    a i ovisi o djeci, naravno.
    ja pišem iz perspektive svog školarca, zamišljajući ga s trojkama u osmom razredu
    kao prvo, meni su maleni razredi totalno bezveze. i taj individualni pristup.
    al dobro, ja sam malo čudna po tom pitanju, objasnila bih, ali ne stignem sad :marta:

  44. #94
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa Vidi poruku
    je dječje, cvijeto
    ali možda ni cura ne želi upisati strukovnu školu (ne vidi se niti u jednoj) a nema ocjene za gimnaziju
    problem je mali broj bodova za ono što želi (odgodu) a ne odabir strukovne (od kojih joj očito niti jedna ne leži)
    e, upravo tako.

    što bih ja voljela da se ova štura marta malo raspiše kad je tema ovako zanimljiva
    I ja.

    Ajde marta, ne budi tako nedorečena.

    (puno mi je draže čitati tvoje postove ovdje nego na temama o cijepljenju)
    Posljednje uređivanje od mujica : 27.05.2010. at 10:53

  45. #95
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Pričekajmo rezultate državne mature, evo baš danas i sutra se piše, pa će se koliko-toliko moći objektivno vidjeti gdje se koja gimanzija i četverogodišnja strukovna škola nalazi.

  46. #96
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku

    (puno mi je draže čitati tvoje postove ovdje nego na temama o cijepljenju)
    I meni tvoje

    Pa ljudi moji, niste li dosad vec shvatili da je meni tesko raspisat se. Moj mozak odbija suradnju u takvim prilikama i ovijek sve pokusava optimirat i sazet. Profesionalna deformacija, pobogu.

    Druga stvar je da sam off topic s tim, al ajd, napisat cu. Poveznice izvlacite sami.

    Otkad zivim na selu i sudjelujem u raznim radionicama koje se svode na vaninstitucionalnu edukaciju djece i mladih shvatila sam da nam djeca nemaju doticaja sa zivotom. Ne bih se vracala u vrijeme Olivera Twista, niti nasih baka koje su svoju djecu otposlale u potragu za boljim zivotom, nemojte to izvlaciti na racun mojih razmisljanja.

    Klinci s kojima radimo su djeca ciji roditelji imaju zemlju, koju najcesce samo usputno obradjuju, za zivot zaradjuju na neke druge nacine. Ti klinci o zemlji pojma nemaju, a najcesce ne znaju nista ni o poslovima kojima njihovi roditelji zaradjuju za zivot. U skladu s tim najcesce nemaju pojma ni o svojoj buducnosti. Kolicina kontradiktornosti koja iz njih izlazi pokazuje koliko su izgubljeni. Usmjerava ih drustvo da se skoluju kroz osnovnu i srednju skolu bez da su im posljedice toga jasne.
    Za vecinu njih zivot se svodi na "ti uci, sve ostalo ja nasa briga". I onda im se ta pupcana vrpca odjednom presjece kad zavrse skolu (koju god, vecinom je svejedno) i baci ih se u "zivot".

    Ukoliko nisu iz neke problematicne, nego prosjecne obitelji, najcesce steknu idelaliziranu sliku svijeta i zivota koja je zapravo vise dvodimenzionalni kolaz nego 3D iskustvo. Iskustva nemaju nikakva. Fali im iskustvo proizvodnje (bilo cega sto se moze zamijeniti u robnoj ili robno-novcanoj razmjeni) i onda nemaju razvijen niti osjecaj za novac odnosno vrijednost rada. Mogu oni znati koliko iz zaradjuje tata zidar, ali prilicno plosno im je to saznanje jer najcesce ne znaju gdje je taj podatak smjesten u stvarnom svijetu. Kad je Peterlin jednom napisala da njeni klinci ponekad brinu financijske brige, bilo je cini mi se prilican broj zgrozenih na taj podatak. A meni se to ucinilo savrsenim - djeca su smjestila podatak u stvarni svijet.

    Mislim da bi djeca trebala dobivati prilike da u ranoj dobi konkretiziraju nekakve projekte i da direktno ubiru plodove svoga rada.

    Mujica, uopce ne vjerujem da ovo moje razmiljsnje moze tebi direktno pomoci, to su samo zapazanja iz zivota. Mozda tvoja curica nema jasno izrazenje zelje i ideje jer se nije imala za sto uhvatiti, veliki broj danasnjih zanimanja djeci je potpuno apstraktan - nisu imala prilike uopce vidjeti sto koje zanimanje zapravo je. :dostojevski:

  47. #97
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    ja se skroz slažem sa martom da taj pristup- ti uči, a ostalo je naša briga- i nije neka sreća.. ja sam recimo završila težak fax u roku pa shvatila da se radije ne bi bavila time. a štreber sam cijeli život i moji roditelji su sigurni da su obavili fantastičan posao. kao i svi oko mene. ja bih opet puno radije da moje dijete zna što želi od svog posla, od svojih radnih dana, od atmosfere na poslu, voli li strku i stres ili ne, treba li mu mjesta za kreativnost ili voli jasne upute, pali li ga rad s rukam, što ga umiruje, treba li društvo ili je radije sam i tako dalje... nisam sigurna kako to provesti u praksi, ali ja doista nisam imala nikakvu stvarnu sliku o svom poslu dok već nije bilo kasno, tj. dok nisam odgulila preko pola 6ogodišnjeg faxa. i nitko mi nikada nije postavio sva ova pitanja. sada više nisam sigurna koliko sam izvan teme. hoću samo reći da mislim da taj pristup u kojem nam je važno da dijete uči i ide u gimnaziju, a ostalo ćemo kao lako, uz naš neflexibilan školski sustav lako dovede do priča kao što je moja, ili kod onih koji nisu toliko uporni do toga da ne završe ništa.

  48. #98
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    tu sam samo kako bih potpisala rosu u postu o tome kako će mnoge stvari (što se tiče uspješnosti prenošenja znanja) biti jasnije kad završi državna matura.

    na fakultet (primjerice filozofski u zgb) se može upisati i s trogodišnjom srednjom školom i položenom maturom. dakle nije obavezno da se ima završena četverogodišnja škola, ili kako smo mi to zvali IV stupanj.

  49. #99
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    mislim da se ne može nakon trogodišnje škole na maturu.

  50. #100
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    mislim da nisi u pravu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •