Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 198

Tema: privatna srednja škola

  1. #101
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    mislim da ako si ti misliš točno, mora da je puno teže nego nakon četverogodišnje

  2. #102
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ne znam ništa o kvaliteti privatnih gimnazija ali sam za odgadjanje donošenja definitivnih odluka za buducnost u neke kasnije godine. Ja se bavim dijametralno suprotnim od onog sto sam htjela kad sam upisivala gimnaziju. I to jednu obicnu, ne "top" perifernu gimnaziju.

  3. #103

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    197

    Početno

    Upišeš četvrtu godinu i onda možeš

  4. #104
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Teze je i upisati medicinu nakon medicinske škole. Sve je prilagodjeno gimnaziji.

  5. #105
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    http://www.efzg.hr/default.aspx?id=6969

    citiram: Osnovni uvjeti za ostvarivanje općeg prava natjecanja za upis na prvu godinu stručnog studija za stjecanje više stručne spreme su završena srednja škola u trajanju od tri ili četiri godine i položena državna matura.


    nda vjerojatno ste u pravu.
    ali ako završi trogodišnju školu, upiše 4. godinu i polaže. no Ekonomski fax u Zg je to stavio kao mogućnost, pa sam mislila da može...

  6. #106
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da ako si ti misliš točno, mora da je puno teže nego nakon četverogodišnje
    Ne znam kako je danas jer djeca su mi još daleko od toga, ali u moje vrijeme (matura 1890) moglo se uredno upisati fakultet nakon trogodišnje srednje škole, uz polaganje prijemnog. Pamtim s kojom sam zavišću gledala kolegicu iz osnovne koja je završila trogodišnju građevinsku i upala na faks. BIla je brucošica, a mi maturanti.... ALI radilo se o iznimnoj osobi i iznimnoj situaciji. Za većinu ondašnje (i današnje) djece to je ipak utopija.

    ----
    A i ovo što je Cubana napisala da je teško nakon medicinske srednje upisati fakultet, to je isto točno.

    S druge strane, ne znam koliko mujici mogu pomoći naša razmišljanja... Vjerojatno bi bilo bolje da se javi netko s konkretnim iskustvom tipa "moje dijete je sada u 2. razredu privatne škole, zadovoljni smo time i time, ne valja to i to..."
    Bojim se da je na ovom forumu ipak puno više roditelja mlađe djece, pa se do sada nije još ukazao nitko s nekom konkretnom pričom.

    Ja znam (prek plota) kako funkcionira privatna osnovna škola i za djecu koju poznam i koja su tamo upisana pokazalo se da je to baš pravo rješenje, tako da ne bih olako rekla "mojoj djeci nije mjesto u privatnoj školi". To ne znam. Za sada dobro plivaju u običnoj kvartovskoj osnovnoj. Kako će biti do upisa u srednju i dalje - nemam pojma. Ni djeca. Nemamo kristalnu kuglu. JEdino se trudim da moja djeca izbjegnu ono što je marta tako lijepo opisala - nedostatak dodira sa stvarnim svijetom. Bili su u tvornici gdje radim, znaju kako je izgledao dedin i bakin posao, znaju što ujo radi, znaju što susjedi rade.... znaju da bankomat nije nepresušni izvor prihoda. Znaju da je osoba X lani imala popravni iz fizike i da je to nešto loše (koliko razumiju, to je druga priča). Znaju da se mogu pouzdati u nas da ćemo im biti pri ruci, ali isto da moraju izvršavati neke svoje obaveze. Hoće li biti tako lako i kad dođu navale hormona, ne znam.... vidjet ćemo. I zato ću dobro zapamtiti ovaj topic.

    mujice, svaka čast - mnogima od nas je ovo trebalo i više nego si mislimo...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 27.05.2010. at 19:29

  7. #107
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    OT: Peterlin, ovaj tipfeler s godinom mature ti je genijalan...! XD
    I potpisujem tvoj post.

  8. #108
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    OT: Peterlin, ovaj tipfeler s godinom mature ti je genijalan...! XD
    I potpisujem tvoj post.


    Tja, bit će da ovo fakat nije slučajni tipfeler.... Predaleko sam od srednje škole kako god okrenula. Eto, bolje bi bilo da sjašim s ovog topica i nastavim samo čitati. Fakat sam stara...

  9. #109
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Ni slučajno, draga, lijepo je čitati te...
    Vrlo zanimljiva tema, iako nemam što pametno za napisati, jer ne znam ništa o privatnim školama. Zato vas čitam sa zanimanjem...

  10. #110
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    ja znam da su jako skupe (za naše pojmove).
    Pa pretpostavljam (nadam se) da tu cijenu nečime opravdaju....
    Posljednje uređivanje od mujica : 28.05.2010. at 09:45

  11. #111
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Doista se rijetko slažem s Martom, ali ovdje potpisujem svaki njezin post .

    Mujice, stvarno ne znam ništa o privatnim gimnazijama, ali donekle sam upućena u stanje u jednoj privatnoj OŠ (koja ima i svoju gimnaziju ), po svemu što sam čula, može se opisati jednostavnom "izvana gladac, iznutra jadac". Profesori rade u uvjetima koji se prosječnom roditelju čine upravo suprotnim od stvarnih. Naime, učitelji razredne nastave moraju biti tamo od 9-5, što se roditeljima čini fantastičnim jer su djeca uvijek pod nadzorom, ali vjerujem da će svaki prosvjetar s ovog topika potvrditi da nije nimalo lako odraditi klasično radno vrijeme u razredu. Što, logično, neminovno utječe i na kvalitetu "rada".
    Uz to su profesori potplaćeni za sve što se od njih očekuje, nerijetko odlaze čim uleti posao u državnoj školi (mislim da je i mamma san nešto slično napisala), pa se pitam koliko je i to dobro za male (činjenica da im se često mijenjaju nastavnici)...

    Sve ovo govorim o OŠ, ali sumnjam da je stvar drugačija u gimnaziji...
    A neću ni govoriti o (neprovjerenim) glasinama na koji se način učenike te škole prisili da završe u upravo njihovoj gimnaziji...

  12. #112
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    primljeno na znanje.
    dakle, ako sam dobro shvatio, privatne gimnazije nisu ono što si ja zamišljam da bi trebale biti.

  13. #113
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    To stvarno ne znam, a uzmi i u obzir da sam ja beskrajni fan državnih škola, nasljedno sam opterećena

  14. #114
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    uzimam..... inaČe

  15. #115
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    sad mi je palo na pamet da bi se trebao raspitati i kako ide prebacivanje iz privatne gimnazije u državnu, koji je postupak i sve. ako se odlučite za privatnu i ne budete zadovoljni.
    možda na taj način dobije još jednu godinu i još jednu šansu da popravi ocjene, valjda se za upis u drugi razred gimnazije ne gledaju više ocjene iz osmog razreda

  16. #116
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    ....a uzmi i u obzir da sam ja beskrajni fan državnih škola, nasljedno sam opterećena
    Ja mislim da je velika većina nas iz tog jata. ALI kad gledam oko sebe (tu užasnu utrku s ocjenama i cirkus oko upisa, kao i mogućnost da se danas-sutra i sama nađem u sličnoj situaciji) ne bih olako odbacila mogućnost privatne škole kao najbolju za svoje dijete. Dakako, to nije prvi izbor, to je prije izlaz u nuždi .... kako da kažem.... mala vrata za akademsko obrazovanje. I vjerujem da se za svoje novce može tražiti od škole/nastavnika da dijete nešto i nauči.

    S druge strane, trudit ću se da mi djeca ipak završe nekakve državne škole (koliko budem mogla - veliko je pitanje kak to bude za nekoliko godina, i škole i moja djeca i puno nepredvidivih stvari). Lako je teoretizirati o prednostima državnih škola kad nisi u situaciji da su djetetu neka bitna vrata zatvorena. A što ako se zalupe uslijed nekog pubertetskog propuha u glavi? Dobro je izvidjeti sve mogućnosti. Kako god bilo, ne bih svome djetetu platila školovanje u privatnoj školi ako dijete ne bi znalo cijeniti drugu priliku. Ne radi se (samo) o iznosu xy kuna koji nije mali i koji roditelj treba smoći (ako ima sreće da to može). Uffff....

    Spomenula je marta odnos moje djece prema novcu. Oni znaju već sada da su novci koji se već dugo polako spremaju za njihovu eventualnu školarinu (ne za srednju nego za studij) NJIHOVI ako ih ne potroše, ako budu imali dobre ocjene ili stipendiju, pa školarina na fakultetu ne bude puno koštala itd. Je li to ispravno, nemam pojma. Ta cifra bila bi nekome sasvim lijep početni kapital za nekakav vlastiti biznis ili ulog za auto ili bilo kaj.... svejedno. Bit će njihovo ako ispune neke uvjete. Zapravo, I OVAKO je njihovo, ali odluka o tome kako će se lova potrošiti sazrijeva s njima od dana kad su se upisali u prvi osnovne. Hoće li se toga sjetiti i kad budu blizu srednjoj ili će misliti "imamo i za privatnu, pa koga briga za ocjene", nemam pojma. Nismo računali na privatnu srednju, što ne znači da nećemo razmotriti i tu mogućnost ako zaškripi.

  17. #117
    Mater Studiorum avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb Dubrava
    Postovi
    359

    Početno

    Mujica,

    Ja sam to prošla sa svojom curom prošle godine i na kraju je ipak upisala u strukovnu školu.
    Privatne gimnazije koje nešto valjaju ne žele upisati djecu s lošijim uspjehom, one u kojima klinci ne rade skoro ništa upisuju svakoga tko plati.
    Strukovna škola je ispala ok, sretna ona, zadovoljna ja i iskreno, šanse za daljnji nastavak školovanja su joj jednake.
    Jedina je razlika što ne plaćam školarinu za svaku posebnu godinu nego ću plaćati pripreme za maturu.

  18. #118
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Mater Studiorum prvotno napisa Vidi poruku
    Mujica,

    Ja sam to prošla sa svojom curom prošle godine i na kraju je ipak upisala u strukovnu školu.
    Privatne gimnazije koje nešto valjaju ne žele upisati djecu s lošijim uspjehom, one u kojima klinci ne rade skoro ništa upisuju svakoga tko plati.
    Strukovna škola je ispala ok, sretna ona, zadovoljna ja i iskreno, šanse za daljnji nastavak školovanja su joj jednake.
    Jedina je razlika što ne plaćam školarinu za svaku posebnu godinu nego ću plaćati pripreme za maturu.
    Meni se ovo čini kao najbolja opcija. Izabrati kvalitetnu strukovnu (u trajanju od 4 godine), pokušati da se poklapa s djetetovim interesima i onda nakon što se iskristaliziraju djetetove želje u 3. i 4. razredu plaćati instrukcije za državnu maturu, pripreme na faks,...
    Naravno pod uvjetom da dijete ima volju/želju za sve to skupa ipak je to veliki "projekt".

  19. #119

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    849

    Početno

    ja sam isla godinu dana u privatnu gimnaziju..uglavnom, puno se losije radilo nego u drzavnoj gimnaziji i kad sam se prebacila trebalo mi je cijelo polugodiste da stignem razliku u napravljenom..mene su moji upisali jer je program trebao biti bolji (manje djece u razredu), topli obrok u skoli itd..međutim čim smo vidjeli da je to bacanje novaca prebacila sam se u normalnu gimnaziju (nisam imala problema s prebacivanjem jer sam ionako imala bodove iz osnovne i ocjene iz prvog razreda)
    privatna gimnazija je dobro rjesenje za djecu slabijeg uspjeha u osnovnoj skoli ako roditelji znaju da ce jednog dana imati kapacitet za ici na fakultet.
    ono sto mi je bilo najbolje iz gimnazije su ljudi koji su mi i danas prijatelji, razred u kojemu djeca stvarno uce pa i ti dobijes svojevrsnu ozbiljnost i radne navike..mislim da se djeca u dobroj gimnaziji s ozbiljnim programom i profesorima formiraju u kvalitetne osobe..osobno, svoje dijete ne bi upisivala u privatnu skolu osim u slucaju da mu fali malo bodova do upisa u drzavnu gimnaziju a ono sto bi definitivno platila su vanskolske aktivnosti (jezici,sport, skole stranih jezika vani, instrukcije u slucaju neshvacanja gradiva) i postdiplomski u inozemstvu

  20. #120
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Ima u subodnjem Večernjaku intervju sa Zlatkom Šešeljem o državnoj maturi i rupama u našem školstvu...

    Kapa dolje, kao da je mene pitao (i mnoge druge koji isto tak misle). Da bi nam školstvo valjalo, prvo se društvo treba promijeniti...

    Znamo mi to, ali naša djeca u školu idu SADA i nemaju prilike čekati bolja vremena. Reforme ionako ne donose ništa dobro.

    Nadam se da će mujica naći rješenje primjereno djetetu. To je jedino bitno. Svi znamo da nema univerzalnog recepta kako, ali nažalost, sustav (ovakav kakav je sada) uništava mnoge mlade ljude koji bi u drugačijim uvjetima uspjeli. Ne vjerujem da će se tu išta bitno promijeniti (kažu - nema para, ali to je druga, duga i sramotna priča). Do tada - tražimo rješenja koja su nama i našoj djeci prihvatljiva i za koja vjerujemo da će dati rezultate.

  21. #121

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    552

    Početno

    evo da ja podijelim iskustvo koje ima moja seka, naime završila je privatnu gimnaziju, ne ću ovako javno koju ali ako nekog zanima ima pp, mali broj učenika, profesori su se stvarno svakom đaku posvećivali a to znači da se ocijene nisu kupovale samom tom školarinom koja je visoka već se loša ocijena ispravljala na na način da se ispitivalo i davalo šansu da se gradivo i nauči i ispravi ta prva ocijena(što u mojoj gimnaziji gdje nas je bilo 40 u razlogu nije bio slučaj, moglo te se ispitati samo 1 u polugodištu i kako si prošao prošao si a veliki broj se na to znao i šlepati pa ostatak ništa ne raditi). učili su 3 strana jezika koja je stvarno i pristojno naučila(meni su roditelji plaćali škole stranih jezika ker se u drž.nije baš nešto moglo puno naučiti) uz latinski, isto tako puno putovali u te zemlje pa je to bila i neka svojevrsna praktična nastava. dalje, u školi su bili od 9-17, imali ručak. s njom su u razredu bila i djeca roditelja kojai stvarno imaju novaca ali i onih prosječnih koji su npr.umjesto novog auta svom djetetu radije platiti tu školu. i za kraj, škola vodi evidenciju i svi se upisuju na faks a ja mogu dodati da je moja sestra završila pmf u roku nakon te gimnazije i da je imala usađene radne navike. tako da nisu sve privatne škole ubiranje novaca i alternativa za bogate roditelje djece koja nemaju bodove za neku bolju drž.gimnaziju. treba se samo dobro raspitati prije upisa jer je činjenica da je danas poplava svega privatnog(vrtića,škola)

  22. #122
    NetkoMiOteoNick avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    608

    Početno

    Susjeda je išla u privatnu ekonomsku školu Katarina Zrinski. Nakon toga upisala i završila ekonomiju.

    Prijatelj mog sina završava privatnu klasičnu gimnaziju. Namjerava na FER. Pisao je fiziku i bio 117. (išao je i na pripreme).

  23. #123
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nije valjda da se ne možeš upisati u niti jednu gimnaziju u zg ak prolaziš sa 4? ak je tako, selimo se odmah
    Neznam, meni je to logično.
    Iz vlastitog primjera.
    Došla sam u srednju školu (7-ma gim.) sa 5.0., imala rezultate iz natjecanja, završila osn. gl. šk. i svejedno mi je bilo vrlo teško izgurat četvorku u prvom srednje.

  24. #124

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Nadam se da znate da npr. "Šešeljeva" ima klasifikacijski postupak. Nisu samo novci bitni.

  25. #125
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    znamo, znamo......

  26. #126
    YosephK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Eh, puno je toga rečeno, ali evo da se i ja malo nadovežem...

    Bilo je govora o tome kako učenici sa dobrim uspjehom ne mogu upisati gimnazije. Naravno da ne mogu, zato jer postoji nešto što se zove "zakonski minimum bodova za upis u srednje škole". Za gimnazije je to 48 boda (ili 46?). Gimnazija ne može ići ispod tog praga. Kad bacite sve na papir, zbilja ispada da učenici sa ocjenama "dobar" nemaju bodove za gimnazije.

    Zatim je bilo govora o tome zašto ne strukovna škola? Pa da....zašto ne strukovna škola. Ja sam završio splitski MIOC, koji je odlična škola. Ali da nekim slučajem nisam završio fax sad bi bio drek na štapiću. A program npr. elektrotehničke škole je (barem što se matematike, fizike i informatike tiče) jaaaaaako sličan MIOCu + strukovni predmeti. Pa imamo tu još i hotelijersko-turističku koja ima program jezične gimnazije + strukovni predmeti. I tako dalje, i tako dalje. Kad završe školu ipak imaju NEŠTO, imaju alternativu ako ne izguraju fax do kraja. Da napomenem: nakon strukovnih škola učenici mogu pisati državnu maturu i upisati fax pod jednakim uvjetima kao i gimnazijalci.

    Netko je spomenuo zagrebački MIOC. Ja, kao profesor matematike i informatike, usudit ću se reći da je Zg MIOC precijenjen i da ustvari živi na staroj slavi. Ako je dijete baš tako matematičku vudreno, onda je puuuuuno bolja opcija 5. gimnazija.

    Što se tiče samih privatnih srednjih škola....na žalost, tu neću reći ništa pozitivno. Nismo mi jedan SAD u kojemu je privatno školstvo razrađeno do te mjere da je bolje od javnih škola. I sam radim (honorarno) u jednoj privatnoj gimnaziji i ono što vidim je sljedeće: od 20ak učenika u razredu jedno 80% njih bi palo razred da su u državnoj gimnaziji. A ne padaju. Idemo se pitati zašto? To su velikom većinom učenici koji nemaju ni znanja ni sposobnosti. A ako je šteta učinjena u osnovnoj školi, nema tog pristupa u srednjoj koji bi spasio stvar. Meni muka dođe kad "gimnazijalcima" moram objašnjavati kako se zbrajaju razlomci, kad iz 56. puta otkrijemo da je 6*8 = 48, a ne 42, kad iz njih na jedvite jade izvučem formulu Pitagorinog poučka. Onda tu pati ona manjina učenika koji žele znati više (zapravo žele znati REDOVNO gradivo, a ne mogu jer se stalno moraš vraćati na gradivo OŠ), a pate i učenici koji ne znaju elementarne stvari jer onda i oni shvate da nisu za taj tip škole.

    Nemojte se zavaravati da će dijete u privatnoj gimnaziji popuniti rupe koje ima iz osnovne škole. Ne samo da neće, već će mu te rupe biti ogromni izvor frustracije jer em što će se osjećati glupo jer ne zna neke elementarne stvari, em će se osjećati glupo jer ne može pratiti novo gradivo zbog rupa u osnovnoj.

  27. #127

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    849

    Početno

    Slazem se s YosephK-om..upravo tako je bilo u skoli u koju sam ja isla..ne tvrdim naravno da su sve takve jer ne znam stanje u drugim privatnim školama.
    YosephK..kad vec pricas o osnovnoj skoli zanima me koje OŠ u Zagrebu su dobre?

  28. #128
    NetkoMiOteoNick avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    608

    Početno

    Citiraj YosephK prvotno napisa Vidi poruku
    "...zakonski minimum bodova za upis u srednje škole". Za gimnazije je to 48 boda (ili 46?). Gimnazija ne može ići ispod tog praga. Kad bacite sve na papir, zbilja ispada da učenici sa ocjenama "dobar" nemaju bodove za gimnazije....
    46

    Citiraj YosephK prvotno napisa Vidi poruku
    ... A program npr. elektrotehničke škole je (barem što se matematike, fizike i informatike tiče) jaaaaaako sličan MIOCu + strukovni predmeti. Pa imamo tu još i hotelijersko-turističku koja ima program jezične gimnazije + strukovni predmeti. I tako dalje, i tako dalje. Kad završe školu ipak imaju NEŠTO, imaju alternativu ako ne izguraju fax do kraja. Da napomenem: nakon strukovnih škola učenici mogu pisati državnu maturu i upisati fax pod jednakim uvjetima kao i gimnazijalci....
    Ah, Jozef, pozlatile ti se riječi. Jedno dijete mi je u elektrotehničkoj, a drugo u hoteljiersko-turističkoj školi.

    Vidjet ćemo sljedeće i opet sljedeće godine je li baš toliko slično gradivo, da se bez problema može položiti matura i upisati fax.

  29. #129
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj YosephK prvotno napisa Vidi poruku
    Bilo je govora o tome kako učenici sa dobrim uspjehom ne mogu upisati gimnazije. Naravno da ne mogu, zato jer postoji nešto što se zove "zakonski minimum bodova za upis u srednje škole". Za gimnazije je to 48 boda (ili 46?). Gimnazija ne može ići ispod tog praga. Kad bacite sve na papir, zbilja ispada da učenici sa ocjenama "dobar" nemaju bodove za gimnazije.
    problem je u tome što ni učenici sa prosjekom vrlo dobar ili odličan nemaju dovoljno bodova za upisati gimnaziju (jer iz osnovne škole izlazi previše učenika s prosjekom 5.0 pa ako netko ima prosjek 4.5 onda je na kraju liste primljenih )

    kad sam se upisivala na fax, s prosjekom 4.7, ispred mene je po bodovima bila jedna cura, s prosjekom 5.0. ja sam išla u klasičnu gimnaziju a ona u trgovačku. moj prosjek 4.7 iz klasične je bio manje vrijedan od njenog 5.0 iz trgovačke
    ok, poslije smo pisale prijemni ispit i ja sam skupila više bodova od nje, ali ipak mislim da ni to nije fer...

    Prosjek ocjena puno ovisi o školi, u nekima se ocjene dijele šakom i kapom a u nekima se moraš malo više potruditi.

    sad kad svi budu pisali državnu maturu, mislim da će stvari biti pravednije i mjerljivije. bar se nadam

  30. #130
    NetkoMiOteoNick avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    608

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    ...Prosjek ocjena puno ovisi o školi, u nekima se ocjene dijele šakom i kapom a u nekima se moraš malo više potruditi.

    sad kad svi budu pisali državnu maturu, mislim da će stvari biti pravednije i mjerljivije. bar se nadam
    Za upis na faks boduju se i ocjene iz sr. šk.

    Za FER npr. to izgleda ovako
    Zajednička rang-lista prijavljenih kandidata za upis na studijske programe na Fakultetu elektrotehnike i računarstva sastavlja se prema sljedećem sustavu bodovanja:
    a) Na temelju uspjeha u srednjoj školi do 400 bodova
    b) Na temelju položenih ispita na državnoj maturi
    Matematika (viša razina) do 360 bodova
    Fizika* do 240 bodova
    *Nije uvjet za upis na studij, ali ako je predmet položen na državnoj maturi, donosi bodove.
    c) Na temelju provjere posebnih sposobnosti nema bodova
    d) Na temelju dodatnih učenikovih postignuća - izravan upis (1000 bodova)

  31. #131
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Kakve "posebne sposobnosti" trebaju za FER??
    Posljednje uređivanje od Cubana : 02.06.2010. at 16:26 Razlog: tipfeler

  32. #132
    YosephK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    @ cubana: Pa na FERu nema provjere dodatnih sposobnosti, što hoće reći da učenici ne pišu ispit opće kulture, inteligencije i ostalih fora. O tim ispitima također imam određeno (negativno) mišljenje, ali to ovdje nije tema.

    @ NetkoMiOteoNick: ne samo da će moći sa jednakim uspjehom položiti DM, već i sa višim. Naime, elektrotehničke škole imaju jaču matematiku i fiziku od općih/jezičnih/klasičnih gimnazija, a hrvatski je u istoj razini. Čak bi se usudio reći da su udžbenici matematike BOLJI oni koji su pisani za strukovne škole jer u zadacima ima puno primjene matematike, a ne samo šturo bubanje i uvježbavanje. Ovo što sam rekao za jaču matematiku, evo usporedbe: u elektrotehničkoj imaju matematiku u satnici 4+4+4+4, a u općoj/jezičnoj/klasičnoj gimnaziji imaju 4+4+3+3.

    @ puntica: upravo iz tog razloga se ja veselim onome što će DM donijeti. I ne samo to - nadam se da će uskoro (a o tome se nešto šuška po medijima) uvesti i DM za osnovne škole. Zbilja nema smisla stanje kakvo je sada. Ocjene se daju šakom i kapom. Imamo hiperinflaciju ultraodlikaša, a pitanje je koliko su oni stvarno odlikaši. Treba uvesti ili DM za osnovne škole ili vratiti prijemne za upis u srednje škole (kako je to nekad davno bilo). I tad, kad se djeca budu u srednje škole upisivali po SPOSOBNOSTI, a ne po poklonjenoj ocjeni - tek tad ćemo moći reći da postajemo Država znanja u kojoj se znanje cijeni. A tad će ujedno i učenici početi ozbiljnije shvaćati školu.

    @ lore: za OŠ u Zg ne bih znao puno toga. Radio sam u jednoj (OŠ Malešnica) koja je jako dobra i za koju mogu sa sigurnošću reći da nema poklanjanja ocjena. Sad radim u školi van Zagreba koja je isto ok.

  33. #133
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj YosephK prvotno napisa Vidi poruku

    od 20ak učenika u razredu jedno 80% njih bi palo razred da su u državnoj gimnaziji. A ne padaju.


    Čovjek govori iz prve ruke.
    Nije potreban nikakav komentar.
    Ovo samo potvrđuje moj stav da su privatne gimnazije bacanje novaca. Jednostavno, nisu sva djeca za gimazijalski program i točka.
    Radilo se o manjku kapaciteta ili motivacije, svejedno.
    Roditelji se teško mire s time,pogotovo ako su sami visokoobrazovani, gledam to svaki dan.

  34. #134
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Citiraj YosephK prvotno napisa Vidi poruku
    vratiti prijemne za upis u srednje škole (kako je to nekad davno bilo).
    Pa dobro, nije to bilo baš TAKO davno
    No, prijemne definitivno treba vratiti. Sjećam se da je u mojoj generaciji bio dečko koji je osnovnu školu prolazio s dobar-vrlo dobar, ali je usprkos tome uspio upisati MIOC jer je dobro napisao prijemni. Još je u prvom razredu bio osrednji, no kasnije je procvjetao i do 4. razreda rasturio MIOC, a zatim i FER. U današnjem sistemu vjerojatno bi završio u nekoj lošijoj strukovnoj školi.
    Citiraj YosephK prvotno napisa Vidi poruku
    I tad, kad se djeca budu u srednje škole upisivali po SPOSOBNOSTI, a ne po poklonjenoj ocjeni - tek tad ćemo moći reći da postajemo Država znanja u kojoj se znanje cijeni. A tad će ujedno i učenici početi ozbiljnije shvaćati školu.
    Dokle god se ravnatelji biraju po podobnosti, a ne sposobnosti, dotle će nam škole biti kakve jesu.

  35. #135
    YosephK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Nema to veze više ni sa podobnošću ni sa sposobnošću. Svaki ravnatelj sebi čuva dupe, a to rade na način da se škola mora prikazati u najboljem svjetlu, pa makar propadala i ljudski i građevinski. A to vidimo sve više u zabrani rušenja učenika, zabrani davanja lošeg vladanja.... Kao da će problemi nestati time što ćemo zatvarati oči! Ne samo da neće nestati, već će se nakotiti. I što onda dobijemo? Pa naravno da učenici neće učiti ako vide da netko cijelu godinu ima 1, a onda mu se na kraju nacrta dvojčica! Ja ne crtam dvojčice. Zbog toga sam često na tapeti.

  36. #136
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj YosephK prvotno napisa Vidi poruku

    ravnatelj sebi čuva dupe, a to rade na način da se škola mora prikazati u najboljem svjetlu, pa makar propadala i ljudski i građevinski. A to vidimo sve više u zabrani rušenja učenika, zabrani davanja lošeg vladanja....
    Da ne govorim o "preporuci" ravnatelja da učenik na kraju godine ne smije imati tri negativne ocjene. Ili pet negativnih i više ili dvije negativne i popravak.
    A sve za "dobrobit" učenika...

  37. #137

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    197

    Početno

    Citiraj YosephK prvotno napisa Vidi poruku
    Nema to veze više ni sa podobnošću ni sa sposobnošću. Svaki ravnatelj sebi čuva dupe, a to rade na način da se škola mora prikazati u najboljem svjetlu, pa makar propadala i ljudski i građevinski. A to vidimo sve više u zabrani rušenja učenika, zabrani davanja lošeg vladanja.... Kao da će problemi nestati time što ćemo zatvarati oči! Ne samo da neće nestati, već će se nakotiti. I što onda dobijemo? Pa naravno da učenici neće učiti ako vide da netko cijelu godinu ima 1, a onda mu se na kraju nacrta dvojčica! Ja ne crtam dvojčice. Zbog toga sam često na tapeti.
    U potpunosti se slažem.Ispada učio ili ne učio ipak ćeš proći.Nadam se da će se uskoro nešto pozitivno desiti jer ovakav način nikud ne vodi. Žalosno je što ista pravila ne vrijede za sve učenike. U moje doba se točno znala što se smije ,a što ne i kakve su kazne.I nikom nije padalo na pamet da nas netko zlostavlja. I te tužbe roditelja, anonimne na sve i svašta. Ne kažem da ponekda nisu opravdane, al ima i onih šta si svašta dopuštaju.

  38. #138
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Joooj, ljudi, ovo što pišete mene upozorava da moram kontrolirati stvarno znanje svoje djece, ne samo ocjene. Do sada sam već prokužila neke stvari (ima ih koje mi se dopadaju, ali i onih drugih) iako su mi djeca tek krenula u školu, ali ne bih se rado našla u situaciji da mi dijete ima bolji prosjek od znanja.... Ne radim to često, ali pitaju me ponekad klinci iz susjedstva i od poznatih da im štogod pokažem, pa se znam zaprepastiti u oba smjera - neki nemaju pojma još od osnovne, a drugi znaju bolje nego ja. Tak da ima svega.... Nema druge nego uzdat se u se i svoje kljuse. Za sad još mogu kontrolirati i imati uvid u to koliko mi djeca znaju, ali pitanje je dokle ću to uspijevati...

  39. #139
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj YosephK prvotno napisa Vidi poruku
    Nema to veze više ni sa podobnošću ni sa sposobnošću. Svaki ravnatelj sebi čuva dupe, a to rade na način da se škola mora prikazati u najboljem svjetlu, pa makar propadala i ljudski i građevinski. A to vidimo sve više u zabrani rušenja učenika, zabrani davanja lošeg vladanja.... Kao da će problemi nestati time što ćemo zatvarati oči! Ne samo da neće nestati, već će se nakotiti. I što onda dobijemo? Pa naravno da učenici neće učiti ako vide da netko cijelu godinu ima 1, a onda mu se na kraju nacrta dvojčica! Ja ne crtam dvojčice. Zbog toga sam često na tapeti.
    @YosephK:Kad bi barem više takvih bilo u školama, možda bi i mogli nešto postići.
    Već sam nekoliko puta pisala i brisala postove. I stvarno, čemu? Ionako je obrazovanje sve manje važno, a velik dio prosvjetara zbog razno raznih pritisaka postaje sve malodušniji. Pitam se čemu trud cijele godine, kad na kraju ocjene trebaju biti u skladu sa željama, a ne s postignućima. Kad se pri izboru škole gledaju želje, a ne mogućnosti. Neću dalje.

  40. #140

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    ri
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Da ne govorim o "preporuci" ravnatelja da učenik na kraju godine ne smije imati tri negativne ocjene. Ili pet negativnih i više ili dvije negativne i popravak.
    A sve za "dobrobit" učenika...
    uh!
    i ja sam već stoput pisala i brisala...a ovo što citiram je ono što želim reći.
    radim u osnovnoj školi, pritisak je ovih dana užasan
    jedva preživljavam zadnjih mjesec dana...opirem se za sada.

    jedino rješenje je uvođene male mature ili prijemnih ispita za srednje škole, jer ovo što nama rade je gore nego da me šamaraju.

  41. #141
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj maggie34 prvotno napisa Vidi poruku
    uh!
    i ja sam već stoput pisala i brisala...a ovo što citiram je ono što želim reći.
    radim u osnovnoj školi, pritisak je ovih dana užasan
    jedva preživljavam zadnjih mjesec dana...opirem se za sada.

    jedino rješenje je uvođene male mature ili prijemnih ispita za srednje škole, jer ovo što nama rade je gore nego da me šamaraju.
    Pitam se za čije je to dobro.... Za dječje svakako nije. A taština roditelja i ravnatelja je druga i sramotna priča.

  42. #142
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Da...zanimljivo je to kako se po stavovima inače "normalni" ljudi pretvore u skroz neobjektivne promatrače krivih poteza vlastite djece. Imala sam ovih dana priliku vidjeti znance koje s ogromnim žarom brane - što? Vjerovali ili ne, gomilu neopravdanih sati svog neodgovornog tinejdžera koji je zbog toga zaradio ukor! I koji su to argumenti i napadački stavovi prema nastavnicima koji "ne razumiju" i "idu đonom"... pa se kopaju pravilnici i članci zakona, sastavljaju se dopisi školi, prijeti se inspekcijom i sličnim budalaštinama.
    A u svim drugim životnim situacijama ili diskusijama su nesavitljivi, nepopustljivi, etični i ispravni.

  43. #143
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Da, da.... i ja tak mislim. I često mi je teško povući granicu dokle sam ja, a gdje počinje moje dijete. MOram se svjesno podsjećati (od njihovog rođenja, zapravo) da su oni moji, ali da nisu dio mene, nikakav produžetak i slično.

    A s ovim lavovskim obranama vlastite djece srećem se često i prečesto u vlastitoj sredini i pitam se - pa dobro, vide li ti ljudi dalje od nosa? Kritiku svog djeteta doživljavaju kao kritiku svog odgoja tog istog djeteta. A to boli.... Bože, daj mi snage da ne upadnem u tu istu rupu, jer za to (budimo iskreni) nema baš nikakvih garancija.

    Želim svojoj djeci sve najbolje, ali to znači da ću ih morati ponekad pustiti da osjete posljedice vlastitog ponašanja. Primjer: U ponedjeljak imaju ispit u glazbenoj školi... Trebali bi vježbati, a ne da im se guliti stalno isto. Ide to, ali ima i rupa. Danas sam im rekla da ih ne mislim ganjati - dobit će ocjenu u skladu s vlastitim zaslugama.

    Osnovna škola je ipak druga priča - tu još olako ne popuštam (bar za sada, dok mogu nadzirati kako im ide) ali glazbena mi je došla odlično da moja djeca (inače relativno uspješna) dođu u situaciju da im ocjena iz instrumenta ovisi samo o vlastitom trudu i ničemu više. To je korisna lekcija. Kak si skroje, tak im bude. I drago mi je da će dobiti priliku to shvatiti na vrijeme. Još ako uspiju izvući lekciju primjenjivu na širu priču (kakve im ocjene trebaju pred kraj osnovne škole i zašto) bit će to odlično. Nadam se samo da će plan "držati vodu" još dovoljno godina...

  44. #144
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Da...zanimljivo je to kako se po stavovima inače "normalni" ljudi pretvore u skroz neobjektivne promatrače krivih poteza vlastite djece. Imala sam ovih dana priliku vidjeti znance koje s ogromnim žarom brane - što? Vjerovali ili ne, gomilu neopravdanih sati svog neodgovornog tinejdžera koji je zbog toga zaradio ukor! I koji su to argumenti i napadački stavovi prema nastavnicima koji "ne razumiju" i "idu đonom"... pa se kopaju pravilnici i članci zakona, sastavljaju se dopisi školi, prijeti se inspekcijom i sličnim budalaštinama.
    A u svim drugim životnim situacijama ili diskusijama su nesavitljivi, nepopustljivi, etični i ispravni.
    Znate kako ja to kao razrednica rješavam?
    Ja opravdam sve što opravdaju roditelji, sve,ali baš sve.
    Nekad sam ispravljala krive Drine. Više ne.
    To je njihovo dijete.

    Ja im vezano za opravdavanje svega i svačega samo svima skupa na roditeljskom sastanku jasno dam do znanja:

    Kod nas u školi dijete provede 4 godine. I ode.
    Vi ih imate za cijeli život.

  45. #145

    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    ri
    Postovi
    201

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku

    Ja im vezano za opravdavanje svega i svačega samo svima skupa na roditeljskom sastanku jasno dam do znanja:

    Kod nas u školi dijete provede 4 godine. I ode.
    Vi ih imate za cijeli život.
    kolegice, prepisujete!
    ove rečenice najčešće izgovaram roditeljima

  46. #146

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    također....

    no moram reći da sam imala sreću i dobila krasne roditelje koji nikad nisu bezglavo i bezumno branili svoju djecu, dapače...dali su mi otvorene ruke .

  47. #147
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    mujice, želim ti da nađete najbolje rješenje za dijete

    oprosti što idem OT, ali malo me zaintrigiralo ovo popuštanje bahatim roditeljima
    znači imamo dvoje djece
    oboje imaju po 30 neopravdanih izostanaka
    prijeti im ukor
    od jednog su roditelji bahati i bezobrazni i opravdaju svoje milo dijete
    i neopravdani se posuše
    od drugog su roditelji razumni, svjesni su da je dijete krivo, ne opravdaju i dijete dobije ukor?

    i sad za istu stvar će netko, samo zato što mu je roditelj pošten, "platiti svoj grijeh", dobiti ukor, vjerovatno i manju ocjenu iz predmeta s kojeg je puno izostao neopravdano i to će mu se poslije odraziti na upis
    drugi će, zato što mu nastavnik opravda radi bezobrazluka roditelja, proći lišo i upisati se

    poanta, ne ispati se biti pošten
    budi bezobrazan i bahat i sve ćeš dobiti

  48. #148
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj maggie34 prvotno napisa Vidi poruku
    kolegice, prepisujete!
    ove rečenice najčešće izgovaram roditeljima
    A ja mislila da imam ekskluzivu!

  49. #149
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    mujice, želim ti da nađete najbolje rješenje za dijete

    oprosti što idem OT, ali malo me zaintrigiralo ovo popuštanje bahatim roditeljima
    znači imamo dvoje djece
    oboje imaju po 30 neopravdanih izostanaka
    prijeti im ukor
    od jednog su roditelji bahati i bezobrazni i opravdaju svoje milo dijete
    i neopravdani se posuše
    od drugog su roditelji razumni, svjesni su da je dijete krivo, ne opravdaju i dijete dobije ukor?

    i sad za istu stvar će netko, samo zato što mu je roditelj pošten, "platiti svoj grijeh", dobiti ukor, vjerovatno i manju ocjenu iz predmeta s kojeg je puno izostao neopravdano i to će mu se poslije odraziti na upis
    drugi će, zato što mu nastavnik opravda radi bezobrazluka roditelja, proći lišo i upisati se

    poanta, ne ispati se biti pošten
    budi bezobrazan i bahat i sve ćeš dobiti
    Razumijem što želiš reći, ali nije baš tako. Mi profači jako puno razgovaramo o svojim učenicima, zapravo su nam glavna tema u zbornici. Bar je kod nas tako, Kao da stalno imamo razredna vijeća.
    I točno svi znaju kojeg učenika mila majka štiti i opravdava sve,a mi ga vidimo kako šeta oko škole. I što napraviti? Kažemo to toj istoj majci,a ona nađe 101 razlog zašto je baš morao šetati oko škole.

    A što znači ukor? Ništa posebno, čak se ne vidi ni u svjedodžbi ( barem je tako u srednjoj školi), a čisto sumnjam da na upisu za faks gledaju broj izostanaka.
    Ukor je samo mali alarm za učenika i njegove roditelje da treba promijeniti ponašanje, to je sve.
    Ionako su nam od ove šk. god. ruke svima vezane uvođenjem nove pedagoške mjere produženog stručnog tretmana, pa tako i učenici koji zbilja trebaju biti isključeni iz nastave, to na kraju ne budu ( jer svaka mjera treba vrijeme) i na taj način još više ometaju ostatak razreda i rade loš primjer. A zna se da su klincima u srednjoj školi "carevi" baš najlošiji učenici...
    (ovo najlošiji, mislim na ponašanje, učenje je drugi par rukava)

  50. #150
    YosephK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Znate kako ja to kao razrednica rješavam?
    Ja opravdam sve što opravdaju roditelji, sve,ali baš sve.
    Nekad sam ispravljala krive Drine. Više ne.

    To je njihovo dijete.

    Ja im vezano za opravdavanje svega i svačega samo svima skupa na roditeljskom sastanku jasno dam do znanja:

    Kod nas u školi dijete provede 4 godine. I ode.
    Vi ih imate za cijeli život.
    Rekao moj tata jednom prilikom "Drinu možeš kriviti, ispravljati, mijenjati tokove, ali Drina će uvijek biti Drina, nikad neće postati Volga". I dobro je rekao.

    Ja radim kako rosa radi. Sa istom izjavom. Ako roditelj želi djetetu opravdati što je markirao lektiru ili pismeni ispit iz matematike, ja tu ne mogu napraviti ništa. Je li korektno prema ostalim učenicima? Nije. Upravo iz tog razloga neću jednako gledati dvojku učenika koji se trudi danonoćno da bi savladao gradivo iz matematike i učenika koji markira ispit jer je bio prelijen da bi naučio.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •