Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 198

Tema: privatna srednja škola

  1. #1
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno privatna srednja škola

    Zna li netko nešto o ovoj školi?
    Privatna jezično - informatička gimnazija "Svijet" Zagreb

    http://www.gimnazija-privatna-jezicn...e.hr/roditelji

    Naime, tražim srednju školu u koju se može upisati dijete s lošim uspjehom u osnovnoj školi, a da ta srednja škola ipak omogući djetetu nastavak visokog školovanja......

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Ne znam za ovu, ali kolegica ima dijete u ovoj:

    http://www.2opg.hr/dnevne_aktivnosti.asp

    Dijete je doslovce procvjetalo u tom okruženju (za razliku od osnovne škole), a i roditelji su zadovoljni. Ne znam detalje, osim da je program cjelodnevni, tj. nakon nastave imaju pisanje zadaća i učenje.

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    Mujica, ne razumijem zasto se inzistira na gimnaziji kada dijete mozda nema predispozicije za taj tip skole. Ukoliko se dijete upise u skolu u kojoj nemoze funkcionirati, to moze imati katostrofalan ucinak na teenagera.

    Neznam kako hrvatsko skolstvo funkcionira ali u inozemstvo se u zadnjem razredu osnovne skole dobiva preporuka u koji tip srednje skole da se dijete upise (radi se test na drzavnoj razini). Roditelji imaju slobodu ici 'protiv' preporuke, medjutim najcesce se ispostavlja da djeca nemogu pratiti tempo ili gradivo.

  4. #4
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj Maxime prvotno napisa Vidi poruku
    Mujica, ne razumijem zasto se inzistira na gimnaziji kada dijete mozda nema predispozicije za taj tip skole. Ukoliko se dijete upise u skolu u kojoj nemoze funkcionirati, to moze imati katostrofalan ucinak na teenagera.

    Neznam kako hrvatsko skolstvo funkcionira ali u inozemstvo se u zadnjem razredu osnovne skole dobiva preporuka u koji tip srednje skole da se dijete upise (radi se test na drzavnoj razini). Roditelji imaju slobodu ici 'protiv' preporuke, medjutim najcesce se ispostavlja da djeca nemogu pratiti tempo ili gradivo.
    Zato što neka djeca ranije sazrijevaju i stiču radne navike, a neka kasnije.
    I šteta je da se djetetu uskrati mogućnost daljnjeg školovanja i nekakvog uspjeha u životu zato što sazrije sa 15 ili 16 godina, a ne sa 8 ili 12 godina.
    Također, pitam za privatnu gimnaziju upravo iz razloga koji je Peterlin navela - tamo ih uče radnim navikama.

    (znam iz vlastitog iskustva - da me roditelji nisu tijekom prvog razreda premjestili iz državne škole u kojoj sam imao šest jedinica na polugodištu, u privatnu, gdje su mi "usadili" radne navike, pitanje je bih li uopće završio srednju školu. Ovako jesam. A nisam niti tada bio glup. Samo sam bio nezreo)

  5. #5
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    A možda se jednostavno dogodilo da se dijete jednostavno nije dobro snašlo u osnovnoj školi iz tkoznakakvog razloga....

    Sve to ovisi o puno faktora. I osnovne škole (iako bi trebale biti sve jednake) nisu jednake, ni razredi nisu jednaki, ali dobra srednja škola je prilika da dijete nadoknadi propušteno i danas-sutra nađe sebi prikladno mjesto pod suncem.

    Vrijedi pokušati. Ima dosta tih privatnih škola, neka će sigurno biti baš po mjeri. A zašto baš gimnazija? Zato jer u Hrvatskoj privatne srednje škole su uglavnom gimnazije (opće i profilirane). Možda griješim, ali mislim da nema ni jedne privatne strukovne škole.

    Mujica je na linku naveo informatičku gimnaziju. Sigurno čovjek za to ima razloga - pritisak na MIOC (kako god se sad zvao) je takav da se tamo upisuju samo djeca s prosjekom 5,5 od mogućih 5,0 (i ne zezam se, djeca moraju imati bodove od glazbene, sporta i drugih aktivnosti) tako da dijete koje ima sasvim solidan uspjeh ponekad ne može upasti zbog prevelike konkurencije. "Loš" uspjeh u ovom slučaju ne mora značiti trojku u knjižici, nego 4,8 - to je često nedovoljno za upis u željenu školu.

  6. #6
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Peterlin, hvala na linku.
    Posljednje uređivanje od mujica : 26.05.2010. at 11:59

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    936

    Početno

    To kod nas s upisima je katastrofa. Neznam i nemogu razumjeti da npr. vrlodobar učenik nemože upisati "dobru" školu. Moja nećakinja želi upisati tzv. "mioc", stvarno je inteligentna, vrijedna, prosjek 5,0 i to zasluženi, ali nema natjecanja i tko zna čega (dodatnih bodova), njihova osnovna škola, odnosno nastavnici, takve stvari nisu "forsirali", i što sad? Za privatne škole nemamo novaca. Srce mi se para.

  8. #8
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    I cijela ta ideja da djeca u dobi od 14 godina moraju odlučiti praktički odrediti svoju sudbinu izborom škole je besmislena.

    U moje vrijeme (nije srednji vijek) lijepo su prva dva razreda imala jednak program u svim srednjim školama, a tek se u trećem razredu usmjeravalo (ili nastavljalo gimnaziju).

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj dani1 prvotno napisa Vidi poruku
    To kod nas s upisima je katastrofa. Neznam i nemogu razumjeti da npr. vrlodobar učenik nemože upisati "dobru" školu. Moja nećakinja želi upisati tzv. "mioc", stvarno je inteligentna, vrijedna, prosjek 5,0 i to zasluženi, ali nema natjecanja i tko zna čega (dodatnih bodova), njihova osnovna škola, odnosno nastavnici, takve stvari nisu "forsirali", i što sad? Za privatne škole nemamo novaca. Srce mi se para.
    Strašno.... Ovo bi se i nama moglo dogoditi za koju godinu.

    A da proba Veliku Goricu ili tako nešto AKO ne uspije upasti u MIOC?
    Držim fige da to ipak bude željena škola....

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    936

    Početno

    Ja se potajno nadam, ali realnost je realnost, pogotovo jer je ona toliko zapela da za nju ne postoji drugi izbor, pokušavamo razgovarati s njom na sve moguće načine da joj objasnio da šanse nisu velike, iako bi trebale biti. Za sada joj je druga opcija Križanićeva. Ježim se od upisa, ali što je tu je.

  11. #11
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    I cijela ta ideja da djeca u dobi od 14 godina moraju odlučiti praktički odrediti svoju sudbinu izborom škole je besmislena.

    U moje vrijeme (nije srednji vijek) lijepo su prva dva razreda imala jednak program u svim srednjim školama, a tek se u trećem razredu usmjeravalo (ili nastavljalo gimnaziju).
    Da, da... i ja sam šuvarovac. Tek puno kasnije čovjek shvati da je taj sustav u osnovi bio sasvim dobar. Završila sam provincijsku varijantu mioca nakon 2 godine opće srednje škole, upisala željeni studij bez problema i sve je nekako išlo...glatko i bez stresa. I ne pamtim da je bilo tko od roditelja išao sa mnom (razgovarala s tatom kako popuniti prijavu za srednju školu i to je bilo to). Isto i sa prijemnim i upisom na faks. Danas ne mogu zamisliti da pustim svoju djecu da to samostalno obavljaju.... katastrofa!

  12. #12
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    I cijela ta ideja da djeca u dobi od 14 godina moraju odlučiti praktički odrediti svoju sudbinu izborom škole je besmislena.

    U moje vrijeme (nije srednji vijek) lijepo su prva dva razreda imala jednak program u svim srednjim školama, a tek se u trećem razredu usmjeravalo (ili nastavljalo gimnaziju).
    Da, i meni se taj sistem čini boljim, barem u teoriji, naročito zato što dosta klinaca koji izlaze iz osnovne škole još ne znaju što žele raditi u životu. Ali očito je taj Šuvarov sistem, iako dobro zamišljen, u praksi ipak štekao jer znam dosta ljudi koji nisu bili zadovoljni s takvim školovanjem.

  13. #13
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Sustav čine i osmišljavaju ljudi. TO je ono što je štekalo, i onda i danas. Naći će se i dobrih škola i dobrih nastavnika i onih drugih...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 26.05.2010. at 12:50

  14. #14
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Peterlin, u isto vrijeme smo postale.
    Ja nisam išla po Šuvarovom sistemu, nego kasnije, ali sam dosta slušala o tome kako je taj sustav bio loš. Zapravo ne znam zašto, u teoriji zvuči ok.

  15. #15
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    Zato što neka djeca ranije sazrijevaju i stiču radne navike, a neka kasnije.
    I šteta je da se djetetu uskrati mogućnost daljnjeg školovanja i nekakvog uspjeha u životu zato što sazrije sa 15 ili 16 godina, a ne sa 8 ili 12 godina.
    Također, pitam za privatnu gimnaziju upravo iz razloga koji je Peterlin navela - tamo ih uče radnim navikama.

    (znam iz vlastitog iskustva - da me roditelji nisu tijekom prvog razreda premjestili iz državne škole u kojoj sam imao šest jedinica na polugodištu, u privatnu, gdje su mi "usadili" radne navike, pitanje je bih li uopće završio srednju školu. Ovako jesam. A nisam niti tada bio glup. Samo sam bio nezreo)
    ovo je istina. ja sam npr u srednjoj školi čak išla na popravak, imala dosta loše ocjene, a na fakultetu nisam imala ni jednu ocjenu ispod četvorke (osim jedne, jedine dvojke).
    osim toga, imam mišljenje da naše školstvo općenito nije pogodno za poticanje usvajanja radnih navika.
    i mislim da je ovo izvrsna ideja. pružiti djetetu priliku, jer sigurno će se kad tad pronaći i usmjeriti na ono što ga zanima. ja mislim da svi imaju kapacitete samo ih treba otkriti i pravilno usmjeriti

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, u isto vrijeme smo postale.
    Ja nisam išla po Šuvarovom sistemu, nego kasnije, ali sam dosta slušala o tome kako je taj sustav bio loš. Zapravo ne znam zašto, u teoriji zvuči ok.
    Ja znam o čemu je BILA riječ. Ja sam staaaari šuvarovac (2. generacija) i u startu se taj sustav uspoređivao s prethodnim (gimnazija, strukovne škole, ekonomska... bla bla, slično kao sada).

    Eh, u to prastaro vrijeme u mom malom gradu znalo se da su, recimo, gimnazijski profesori najbolji, u ekonomskoj su odmah iza, a strukovna škola je na zadnjem mjestu. Iz obiteljskog iskustva (moj tata je godinama predavao stručne predmete u Školi učenika u privredi, kako se to tada zvalo) znam da ni jedan sustav nije dobar za svakoga, ni jedna škola primjerena svakom djetetu.

    Nekadašnji gimnazijalci (iz sedamdesetih) znali su više općih stvari od nas, šuvarovaca, a s druge strane ja sam u srednjoj školi naučila toliko matematike da sam cijelu prvu i pol druge godine studija živjela na starom znanju, ali zato nemam pojma o povijesti (recimo) jer sam to slušala samo 2 godine. Vrlo je teško, ako ne i nemoguće, osmisliti sustav koji bi bio zadovoljavajući za sve. Pogotovo danas, kad država nema baš novaca za financiranje školstva. Eto, još lani u ovo doba pričalo se o obveznoj srednjoj školi, ali kako je Sanader odjedrio s malo vitra, i te priče su zasluženo otišle u istom smjeru. Školstvo je dio infrastrukture koju treba financirati. I zato su nikle (sva sreća) tolike privatne gimnazije, jer država ima sve manje, a opet ima ljudi koji su spremni platiti školovanje djeteta (nisu to tajkuni, znam sasvim prosječne obitelji iz kvarta koje su se odlučile na privatne škole - i osnovne i srednje, s razlogom).

    Kako će biti dalje, ne znam, vidjet ćemo. Odavno sam počela spremati lovu u vreću za plaćanje studija svojoj djeci. Na privatnu srednju školu baš ne računam, ali vrag odnio - nikad se ne zna što život nosi, treba biti spreman i na to.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    936

    Početno

    Nažalost teorija i praksa se razlikuju. Ja sam bila prijelazna generacija, nit Šuvarova, niti ičija, experimentalna. Sad i meni ono doba prijemnih ispita izgledaju ok (tada nisu ). Navala na dobre škole je uvijek bila velika, ali problem po meni je što je toliko odlikaša da je to nevjerojatno. Neznam zapravo što bih pametno rekla. Još su prenezreli da bi skužili koliko je život okrutan i da nažalost ponekad pamet i rad nisu garancija za uspjeh. Ovi upisi u srednju školu su ponekad prvi životni šamar od niza koji im slijedi, a mi ih naravno želimo na neki način zaštititi i željeli bi fer igru, a život je sve samo ne igra po pravilima.
    Meni ponekad na živce idu roditelji koji forsiraju sport, jezike, glazbene škole...Previše mi je to obaveza, ali eto, postajem naglo svjesna kako je to stvarnost i ako želiš svom djetetu pružiti dobar start, tako mora biti. Da li je to dobro ili ne, to je druga priča.

  18. #18
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    pa sustav je bio loš prvo iz razloga što kaže peterlin, a to je da si morao upisati najbližu školu, bez obzira na profesorski kadar, a iako su prva dva razreda bila jednaka, način obrade gradiva sigurno da nije bio jednak.
    a kao drugo, za razliku od mujičinog primjera, ima djece prema kojima jednostavno nije pravedno ni da žele biti frizerke ili konobari ili pituri ili bilo koje obrtničko zanimanje, a moraju učiti latinski i grčki, odnosno po istom programu kao gimnazijalci.

    e sad, pitanje. nisam još u tome pa su mi i informacije minimalne.
    zar je uvijet upisa na faks završena gimnazija? ili se na faks možeš upisati i nakon bilo koje završene srednje škole? što nije da se možeš upisati i nakon trogodišnje škole, uz uvjet polaganja ispita?

    a ovo što pričate o miocu mi je prestrašno. ja sam isto završila tu, kako peterlin kaže, provincijsku varijantu mioca svi koji su htjeli, a nije ih bilo baš previše, uglavnom su se i upisali.
    sreća na toj provinciji, mislim da u rijeci takva konkurencija ne postoji ni danas.

  19. #19
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Dobro je Mujica smjestio ovu temu u Kutak za filozofski trenutak.

    Ja tek sad vidim prednosti koje će moja djeca imati, ukoliko ustraju u svom bavljenju glazbom i sportom. A što je to drugo nego stjecanje radnih navika?

    Što se tiče životnih šamara, moj mlađi je nažalost od prvog osnovne dobiva životne šamare.... i pratit će ga to do osmog razreda. Ne zbog učitelja, nego zbog okruženja. A nema nikakve garancije da se to može izbjeći prebacivanjem u drugu školu... Ne znam ni sama. Dijete se dobro snašlo u agresivnoj danevelim kakvoj sredini (bila ja kod ravnatelja i previše puta) ali taj razred jednostavno ima takav nezahvalan sastav. Nadam se da će kad tad iz toga izaći nešto dobro. Dijete je od malih nogu naučilo izbjegavati nevolje. No, da ne skrenem daleko s puta.... bez brige da mi nije palo na pamet preseliti dijete u neku drugu školu, ali on sam ne želi... Pratim ga pomno, pa ako bude trebalo, razmotrit ćemo i druge mogućnosti.

  20. #20
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku

    Ja tek sad vidim prednosti koje će moja djeca imati, ukoliko ustraju u svom bavljenju glazbom i sportom. A što je to drugo nego stjecanje radnih navika?
    kad sam govorila o radnim navikama onda sam mislila na općeobrazovno školstvo. ne na ovo. ako si se na mene referirala. i slažem se s tobom

  21. #21
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ja sam išla u MIOC u Šuvarovo vrijeme i kad sam se upisivala upisani su samo učenici sa prosjekom 5.0 i oni koji su imali jednu 4. iz predmeta koji se nisu bodovali (matematika, hrvatski, fizika).

    No, nema li danas i u Zagrebu nekoliko gimnazija sa matematičkim programom?

    mujica, jako se dobro raspitajte o privatnim školama, najbolje iz nečijeg osobnog iskustva. Ja sam npr. o ovoj u Amruševoj baš nedavno čula jako loš komentar, koji uopće ne mora biti istinit, ali mislim da treba biti oprezan.

  22. #22
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    cvijeta73; uvjet za većinu sveučilišnih fakultetskih programa je državna matura, a državna matura se piše po gimnazijskim programima.

    a upravo danas počinje pisanje testova obaveznih predmeta na državnoj maturi. sretno svima koji pišu

  23. #23
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    jel'
    Znaš li za koju točno?
    Dvije su u Amruševoj.
    Druga opća i Zagrebačka umjetnička gimnazija.

    Problem je kaj ne znam nikoga čija djeca idu u te škole

  24. #24
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj anamar prvotno napisa Vidi poruku
    cvijeta73; uvjet za većinu sveučilišnih fakultetskih programa je državna matura, a državna matura se piše po gimnazijskim programima.

    a upravo danas počinje pisanje testova obaveznih predmeta na državnoj maturi. sretno svima koji pišu
    Kaj to znači da nema više prijemnih ispita za faks?

  25. #25

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    255

    Početno

    Ja sam već jednom pisala o katastrofalnom iskustvu moje prijateljice koja je bila profesorica u jednoj zagrebačkoj privatnoj srednjoj školi.
    http://forum.roda.hr/archive/index.php/t-11830.html

    Ne kažem da su sve takve, ali pri izboru treba biti jako oprezan. Ova škola je nudila sve suprotno od znanja i stjecanja radnih navika. Tko je plaćao (djeca tj. njihovi roditelji), taj je bio gazda i imao je pravo raditi što hoće i vrijeđati koga hoće. Profesori su se mijenjali svakih 6 mjeseci jer nisu mogli duže to podnositi.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    936

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku

    Ja tek sad vidim prednosti koje će moja djeca imati, ukoliko ustraju u svom bavljenju glazbom i sportom. A što je to drugo nego stjecanje radnih navika?
    Apsolutno se slažem s tobom. ali do određenih granica. Danas vidim kod mnogo roditelja da to postaje fanatizam, djeca moraju raditi sve i biti najbolja u svemu. Ja nažalost ili na sreću živim u takvom okruženju gdje se puno vanškolskih aktivnosti smatra neprihvatljivim, ali nažalost eto sad sam svjedok druge krajnosti i parole "djeca moraju biti djeca" i ima vremena, gdje nisu bila uključena u učenje jezika, sport, muzička...Eto, sad će se to vratiti kao bumerag, koliko god ta mlada osoba bila kvalitetna. Ovo sada me samo učvršćuje u mojem stavu da djecu treba uključiti u što više toga i pustit ih da izaberu ono što im paše, da se nađu, a nažalosta, ako ih se ne gurne u više smjerova, teško ili rijetki su oni koji sami traže (linija manjeg otpora). Eto nedugo su me proglasili ludom jer smišljam kombinaciju da mi dijete ne ide u školu u koju pripada po mjestu stanovanja, jer po svim mojim kriterijima nije dovoljno kvalitetna već u neku drugu, po meni puno bolju.

  27. #27
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj dorotea24 prvotno napisa Vidi poruku
    kad sam govorila o radnim navikama onda sam mislila na općeobrazovno školstvo. ne na ovo. ako si se na mene referirala. i slažem se s tobom
    Ma sve je to ista vreća. Imam dva bistra sina koji gotovo uopće ne moraju učiti u osnovnoj školi, a postignu sasvim solidan uspjeh. Još je rano za dugoročne prognoze, ali to bi se moglo negativno odraziti na njihove radne navike, baš tako kako je mujica napisao (znam po sebi, i ja sam takva bila, tek sam pred kraj srednje škole shvatila da se treba učiti da nešto postigneš... i zaribala si prosjek ocjena dok mi je doprlo u glavu itd... )

    Glazbena (u koju su moja djeca sama htjela) pokazala se pravim potezom - brzo su shvatili da rezultati proporcionalno ovise o količini vježbanja. Nadam se da će biti u stanju to primijeniti i na druge stvari.

  28. #28
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    mujica, sori, nisam posve točno napisala, kod nekih će fakulteta biti zadržan neki oblik prijemnog. na ekonomiji od ove godine uvjeti su završena srednja škola i drž. matura. no, filozofski primjerice ima neke dodatne testove-provjeru posebnih sposobnosti.

  29. #29
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    jel'
    Znaš li za koju točno?
    Dvije su u Amruševoj.
    Druga opća i Zagrebačka umjetnička gimnazija.

    Problem je kaj ne znam nikoga čija djeca idu u te škole
    Za Drugu opću, ali radi se o usputnom i vrlo moguće zlobnom komentaru.

  30. #30
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj anamar prvotno napisa Vidi poruku
    mujica, sori, nisam posve točno napisala, kod nekih će fakulteta biti zadržan neki oblik prijemnog. na ekonomiji od ove godine uvjeti su završena srednja škola i drž. matura. no, filozofski primjerice ima neke dodatne testove-provjeru posebnih sposobnosti.
    da, malo sam guglala.
    a i mogli bi se kladiti koliko će vremena proći do ukidanja državne mature, ja tipujem da neće preživjeti do upisa 2011

  31. #31
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj Trilian prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam već jednom pisala o katastrofalnom iskustvu moje prijateljice koja je bila profesorica u jednoj zagrebačkoj privatnoj srednjoj školi.
    http://forum.roda.hr/archive/index.php/t-11830.html
    Vidio sam to.
    Ali ne znam kako znati u kojoj je školi takva situacija, a u kojoj je ono što očekujem - da dijete ima dobre ocjene jer ga "natjeraju" da nauči zbog boljeg pristupa i više truda....

  32. #32
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    na tom svijetu samo mijena stalna jest.
    ali mislim da će drž. matura preživjeti. mislim da ona ima neke veze sa standardima u prosvjeti što je opet vezano uz pristupanje EU.

  33. #33
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Čisto da objasnim razlog zašto uopće pitam za privatnu školu u kojoj je drukčiji pristup djeci......

    Meni je problem u tome što je dite ulovio pubertet i pokvarile su joj se ocjene.

    A kad ju pubertet prođe i dođe k pameti za godinu-dvije, otkrit će da je tamo gdje se sada upisuje i s ocjenama koje će skupljati za vrijeme preostalog puberteta.
    Jednostavno.
    Treba preživjeti još tih godinu-dvije uz što manje štete.

  34. #34
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    Vidio sam to.
    Ali ne znam kako znati u kojoj je školi takva situacija, a u kojoj je ono što očekujem - da dijete ima dobre ocjene jer ga "natjeraju" da nauči zbog boljeg pristupa i više truda....
    Čini mi se da nema velike razlike po ovom pitanju ni u državnim školama svake vrste.... Prednost privatnih je u toliko što tamo možeš reći "želim da moje dijete nauči, ne samo da ima dobre ocjene". Ja bih tako.

    Kako bilo, nadam se da će sve biti dobro.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    936

    Početno

    Da li te privatne škole imaju gdje objavljene recimo rezultate s kojekakvih natjecanja, ili neke statistike koliko djece je upisalo fakultet, da li su upisali željenji fakultet i slično? Interesantno bi bilo i za državne škole, da li takvo nešto postoji, ili se to prenosi usmeno?

  36. #36
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Trilian prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam već jednom pisala o katastrofalnom iskustvu moje prijateljice koja je bila profesorica u jednoj zagrebačkoj privatnoj srednjoj školi.
    http://forum.roda.hr/archive/index.php/t-11830.html

    Ne kažem da su sve takve, ali pri izboru treba biti jako oprezan. Ova škola je nudila sve suprotno od znanja i stjecanja radnih navika. Tko je plaćao (djeca tj. njihovi roditelji), taj je bio gazda i imao je pravo raditi što hoće i vrijeđati koga hoće. Profesori su se mijenjali svakih 6 mjeseci jer nisu mogli duže to podnositi.

    S ovim se slažem. Jer je i moja šogorica jedno vrijeme radila kao profesorica u jednoj zg privatnoj srednjoj školi.
    Njeno iskustvo je bilo grozno. Djeca su bila prebahata, nekulturna. Roditelji još gori: bezobrazni, bahati, osorni, očekivali su petice za klince, jer plaćaju.
    Nivo znanja klinaca: užasno nizak.

  37. #37
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    mujice, mislim da bolji pristup i više truda ne ovisi o školi, nego o pojedinom profesoru.
    ja svakako glasam za državne škole, danas, u hrvatskoj.
    pa evo, i ovo mi je nekako naopako, šta nije vani veća navala na upis u privatne škole, nego u državne? jer nude bolje uvjete, viši nivo znanja itd. što je škola bolja, trebala biti veća navala na upis. a ne obratno. da se u bolje škole lakše upiše nego u lošije?

    mamma san, gledala sam malo slike na onom mujičinom linku, barem ovako na prvu, klinci mi ne djeluju nimalo bahato
    u svakom slučaju, dobra je tema, i opcija je svakako za razmisliti, baš za filozofirati, a to i nas sve čeka. i pubertet i sve. ja bih u takvoj situaciji, da imam ne-glupo dijete, s lošim ocjenama u školi, bila isto na muci. da li platiti, u mom slučaju bi to bilo i značajno odricanje, nekakav upitan nivo obrazovanja, samo zato jer se radi o formalno gimnaziji, što opet ima smisla - kako kažeš, za dve godine se može tući glavom o zid, a onda je kasno.
    ili, računati da ništa nije kasno, i da ima vremena za sve. pa i da potrati dvije godine, i na taj, teži, način iskusi do čega dovodi neučenje.

  38. #38
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    a što je sa strukovnim školama? (se kaže strukovne ili stručne? ili su to dvije različite stvari?)

    Nije li i tamo najčešće stiuacija takva da su djeca bahata, nekulturna, roditelji bezobrazni, bahati, osorni, a nivo znanja klinaca užasno nizak.....

    Jedino se nadam da u privatnoj, ako se pogodi izabrati pravu, postoji mogućnost da dijete stvarno nešto nauči jer ju natjeraju da uči i na temelju toga ima dobre ocjene.
    A u strukovnoj školi ju nitko ne bude natjerao da ući.

  39. #39
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    ja ću samo napisati da u moje vrijeme i učenici s prosjekom koji nije bio 5.0 mogli su upisati željenu školu.
    danas je upis u željenu školu lutrija, jer ne treba ti samo prosjek 5.0 nego i hrpa dodatnih stvari (npr. natjecanja)

    ja se samo pitam, otkud odjednom toliko odlikaša? u našem razredu (osnovna) nitko nije prolazio s 5.0, a u srednjoj samo jedna cura. danas puno previše djece ima sve 5...
    mislim da problem nije upis u srednju školu (niti kriteriji) nego osnovna škola i dijeljenje 5 šakom i kapom

  40. #40
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    Nije li i tamo najčešće stiuacija takva da su djeca bahata, nekulturna, roditelji bezobrazni, bahati, osorni, a nivo znanja klinaca užasno nizak.....

    .
    a da joj to bude šok terapija?

  41. #41
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    a što je sa strukovnim školama? (se kaže strukovne ili stručne? ili su to dvije različite stvari?)

    Nije li i tamo najčešće stiuacija takva da su djeca bahata, nekulturna, roditelji bezobrazni, bahati, osorni, a nivo znanja klinaca užasno nizak.....

    Jedino se nadam da u privatnoj, ako se pogodi izabrati pravu, postoji mogućnost da dijete stvarno nešto nauči jer ju natjeraju da uči i na temelju toga ima dobre ocjene.
    A u strukovnoj školi ju nitko ne bude natjerao da ući.
    iznenadio bi se mujice...
    istina, u strukovnim školama se manje inzistira na oćim predmetima (iako nije u svima isto) a više na stručnim.

    a što se tiče kulture, bahatosti itd...ja se uopće ne bih složila s tobom, dapače, iz iskustva znam da to nije pravilo...

    a privatne škole...ima dobrih a ima bome i loših da lošije ne može. nekoliko prijateljica je radilo u privatnim gimnazijama, pa znam da u te škole svoje dijete ne bih upisala, jer se previše podilazi djeci i roditeljima (tj. onima od čije love škola živi) a nije im bitno da se nešto i nauči... Ima i dobrih privatnih škola, dakako, ali treba se stvarno jako jako dobro informirati prije upisa, pogotovo ako ti je cilj da dijete stekne neke radne navike

  42. #42
    mujica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    5,968

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    ali treba se stvarno jako jako dobro informirati prije upisa, pogotovo ako ti je cilj da dijete stekne neke radne navike
    To i pokušavam......

    a da joj to bude šok terapija?
    razmišljam i o tome......

  43. #43

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    255

    Početno

    Citiraj mujica prvotno napisa Vidi poruku
    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    a da joj to bude šok terapija?


    razmišljam i o tome......
    Meni se čini da to ne bi bila šok terapija nego upravo "vjetar u leđa" da nastavi sa neučenjem. Ma zapravo, kako za koje dijete...

  44. #44
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Meni je jedna prijateljica, kada sam je pitala kako joj mali (7r) i kako mu ide u skoli, da li vec planira gdje ce ga upisivati u srednju, rekla: Hvala bogu da mozemo platiti privatnu, njega zanima samo sport i igra, ucenje nikako, prolazi sa 4 (ono 3,8). Takav mu je bio i tata, tek je u srednjoj postao dobar ucenik, na kraju zavrsio za inzinjera, ali u osnovnoj totalno zaigran.

    I ja mislim da to sto dijete nije odlikas i ne prolazi sa 5,0 nista ne znaci, pogresan je nas obrazovni sustav sa hiperprodukcijom odlikasa koji djeci koja prolaze sa 4 (sto je sasvim solidna ocjena) onemogucuje upis u kvalitetne srednje skole.

    I npr. moj brat nije bas bio neki ucenik, ni u osnovnoj ni srednjoj, ipak upao na faks, a danas na svima na ponos, završio faks u roku+hrpa nekih strucnih certifikata koje ja ne znam ni izgovoriti.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    177

    Početno

    Hm. I meni su iskreno te privatne gimnazije sumnjive (posebno s obzirom na stanje u društvu u kojem su novac i moć broj jedan mjerilo),
    ali ako dijete, pametno i dobro ima, iz ovih ili onih razloga, slab uspjeh u ključnim razredima osnovne škole, a nema afiniteta za neku određenu struku, mislim da bih ga ipak radije upisala u privatnu gimnaziju nego u srednju žnj strukovnu. Kako uopće odabrati neku strukovnu školu ako dijete nema interesa za neku određenu struku?

  46. #46
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ja vas čitam sad tu i stalno čujem oko sebe "kvalitetne srednje škole" - šta to znači? A nerjetko mi to iz priča zvuči kao znoj, krv i suze (što nisam sigurna da bih željela niti sebi niti svom djetetu).. Što klinci imaju od upisa u te "kvalitetne" srednje škole? Zar su ove druge toliko loše da se nakon njih ne može upisati na fakultet ili što? Pa zar ne rade sve po istom programu? U čemu je trik?

    Kod mene sreća nije bilo tih "kvalitetnih" i manje kvalitetnih srednjih, birao si oćeš matematičku ili jezičnu (ak si htio gimnaziju) i to je to.

  47. #47
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja vas čitam sad tu i stalno čujem oko sebe "kvalitetne srednje škole" - šta to znači? A nerjetko mi to iz priča zvuči kao znoj, krv i suze (što nisam sigurna da bih željela niti sebi niti svom djetetu).. Što klinci imaju od upisa u te "kvalitetne" srednje škole? Zar su ove druge toliko loše da se nakon njih ne može upisati na fakultet ili što? Pa zar ne rade sve po istom programu? U čemu je trik?

    Kod mene sreća nije bilo tih "kvalitetnih" i manje kvalitetnih srednjih, birao si oćeš matematičku ili jezičnu (ak si htio gimnaziju) i to je to.
    pa ja se slažem s tobom, ali da li u zagrebu/rijeci postoji gimnazija u koju se može upisati učenik sa vrlo dobrim, ili ne daj bože dobrim uspjehom u osnovnoj školi? a da nije privatna?

  48. #48
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Pa nije valjda da se ne možeš upisati u niti jednu gimnaziju u zg ak prolaziš sa 4? ak je tako, selimo se odmah

  49. #49
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    O privatnim srednjim školama sam slušala od kolegica iz prve ruke koje su tamo radile.Niti jedna nije govorila pozitivno o njima.
    Djeca koja su zapravo prosjekom ocjena za strukovne škole,a roditelji se ne mogu miriti s time.

    Cash and carry


    p.s. radila sam u školi stranih jezika,znam kako sistem funkcionira i koliko puta se kandidatu dozvoljava pisati "popravni popravnoga" i koliko posto je na kraju dovoljno za prolaz na viši stupanj.
    Ne tvrdim da je tako u svima,ali u ovoj gdje sam ja radila jest.

  50. #50
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa rosa, upravo to mujica i hoće, zar ne - da mu dijete koje nema dobre ocjene svejedno ide u gimnaziju tj. da ne ide u strukovnu školu.

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •