Pokazuje rezultate 1 do 34 od 34

Tema: Pregled kod ortopeda

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Istra-Istria
    Postovi
    243

    Početno Pregled kod ortopeda

    Ne znam da li je to tako svugdje ali evo mi smo naručeni za pregled kod ortoped 3 mjeseca nakon prohodavanja tj. sada 8.6.
    Zanima me kako taj pregled izgleda i šta to ortoped pregledava?

  2. #2
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Ne znam, ali mislim da nije uobičajno osim ako ste možda bili kod nekog privatnika koji ima takvu praksu. Mene isto zanima pregled kod ortopeda jer moja curica krivo gazi lijevom nogicom, nekad samo malo jedva vidljivo, ali nekad stvarno jako, pa ćemo se sami naručiti. Pedijatricu sam zvala i telefonski mi je rekla da ne treba ići nikuda (iako nije vidjela) prije 18 mjeseci kad ćemo doći na cijepljenje pa će onda pogledati uz put. Mene to ipak malo brine pa ćemo otići ranije.
    Jel ima netko iskustva?

  3. #3
    enna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    115

    Početno

    Joj i Mia jednom nogicom krivo gazi i baca je punu unutra, uz to sa obje noge gazi više sa vanjskom stranom tabana i dosta je nespretna u hodanju, a prohodala je samostalno sa 11 mj. Baš sam zabrinuta, bili smo kod pedice i rekla je da nije ništa alarmantno da se nogice još razvijaju i da ovo ljeto hoda što više bosa te na jesen kod ortopeda. Također nam je obratila pažnju da joj kupimo kvalitetne i čvrtste cipele. A ja nisam pametna što da radim, nekako bi odma kod ortopeda a ne na jesen...
    A ortoped bi joj trebao dati uloške za cipele, mislim.
    Posljednje uređivanje od enna : 02.06.2010. at 07:34

  4. #4
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    mi smo bili kod ortopeda s 2,5 godine zbog tog hoda prema unutra.
    pregled se sastojao od pipanja i okretanja nogica, koljena, kukova i stopala, da se vidi je li stvar fiksna, u kostima, ili nije.
    kod marge je zapravo sve ok, čak ima i savršen svod stopala, jedino su joj stopala tako zaležana još u trudnoći.
    dobili smo vježbe za vježbanje, nipošto čvrste cipele, nipošto uložak, nositi mekane cipele.

  5. #5
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    inače, jače gaze na krivo kad su umorni jer tada slabije kontroliraju mišiće.

    naše iskustvo je takvo da se taj hod sam od sebe jako popravio kako se razvijala njena motorika: kad je tek prohodala hodala je kao kauboj, stvarno dosta iskrivljeno, ali što je više hodala, trčala, penjala se... to su se nogice sve više ispravljale.
    zato smo i otišli na pregled tek s 2,5 godine.

    e da, i ortoped nam je rekao da su to sve normalne varijacije, neki gaze pravilno, neki prema unutra, neki prema van, neki s obje noge, neki s jednom... nije ništa alarmantno ako problem nije fiksan, odnosno ako nije stvar da su kosti zarasle u tim položajima

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Istra-Istria
    Postovi
    243

    Početno

    E super Lutonjica baš si me smirila jer evo i ja sam primjetila da moja M malo gazi prema unutra a mi nosimo baš te mekane cipelice (Pediped i takve) pa sam se bojala da nije od toga ali vjerovatno je to onda "normalno". Inače ona je prohodala sa nekih 13 i pol mjeseci dakle malo kasnije od većine. Inače na taj pregled idemo jer nam je kod posljednjeg pregleda kukova (sa 6 mjeseci) rekao da se slijedeće ide 3 mjeseca nakon prohodavanja dakle nevezano za kukove. Jer su joj kukovi uvijek bili u redu i odmah nakon rođenja, i nakon 3 mjeseca i nakon 6.
    Nadam se da će ovaj ortoped biti normalan. Idemo kod dr Pavlovića u Poreč a on slovi kao jedan od najboljih u Istri!???

  7. #7
    enna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    115

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    ...nipošto čvrste cipele, nipošto uložak, nositi mekane cipele.
    Ovo sam i ja mislila!
    Zašto svi pedijatri štuju one krute i visoke npr. Bambi cipele?
    Kad je vidila da imamo lagane mekane cipelice, samo je napravila "ccc".

  8. #8

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Istra-Istria
    Postovi
    243

    Početno

    Enna to i ja cijelo vrijeme mislim a baš me zanima šta će nam ovaj ortoped reći! Čim prođe pregled javim naravno!

  9. #9
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ja sam isto mislila da će nam ortoped preporučiti uložak i krute cipele
    ali kako ona nema ravna stopala, već baš lijepo razvijen svod, uložak nije potreban, čak bi joj štetio
    a za hodanje prema unutra nikakve veze nema jesu li cipele krute ili meke, pa onda nek radije nosi meke i udobnije

    e da, kad klinci porastu, super stvar za ravnanje hoda je vožnja bicikla

  10. #10
    enna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    115

    Početno

    moja već vozi bajk, tj. imamo guralicu pa kao ona stavi nogice na pedale ne pendalira sama nego je braco gura al izgleda kao da pendalira... aj bar nešto pozitive ste mi dale cure, baš sam se dobrano zabrinula, fmg1236 obavezno javi...

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Istra-Istria
    Postovi
    243

    Početno

    Da i ja se malo bolje sada osjećam! Jer btw već sam kupila slijedeće cipelice i naravno meke i savitljive bez uloška

  12. #12
    Renatha avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    27

    Početno

    Mi smo bili sa 2 god. kod ortopeda jer mala isto jednom nogom gazi prema nutra.
    Dobili smo odgovor da se do 3 godine ne poduzima ništa!!!
    Nosimo i dalje mekane cipelice, zbunjuju me svi ti oprečni odgovori ortopeda.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Istra-Istria
    Postovi
    243

    Početno

    Drago mi je kada vidim da ipak ima mama koje svojoj dječici stavljaju mekane i savitljive cipelice! Recimo u cijelom našem vrtiću ja mislim da sam jedina takva i čak nam je više puta teta rekla da šta joj ne bih ipak bolje stavljala tvrđe!?
    Posljednje uređivanje od fgm1236 : 02.06.2010. at 13:37

  14. #14
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Jel mi može netko pojasniti u čemu je for a s tim cipelicama i oprečnim stavovima meke/čvršće???? i tko šta uopće preporučuje?
    Zašto mislite da je krivo to šta ortopedi preporučuju uložak i čvršću cipelu, ipak bi trebali znati šta rade?
    Moja Ela ima i jedan i drugi tip cipelica (konkretno Bambi, Ciciban i Preshoolians). Nemam osjećaj da su joj prve, druge ili treće udobnije, ali u ovim mekima joj se nogica stvarno dosta izmiče, čak se popikava i pada puno češće, pa bi ja rekla da joj bolje odgovaraju te s uloškom.... Jel se varam? Zašto je bolji taj "bare foot" tip cipelica??

  15. #15
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Zašto mislite da je krivo to šta ortopedi preporučuju uložak i čvršću cipelu, ipak bi trebali znati šta rade?
    fora je u tome što neki ortopedi preporučuju uložak i čvrstu cipelu, dok drugi ortopedi preporučuju mekane i savitljive cipele. znači, niti jedno niti drugo nije generalna preporuka ortopedske struke, nego svaki ima svoju preporuku.

    ako dijete ima zdrava stopala s kojima je sve u redu, onda je zapravo na roditeljima da odluče što im je logičnije.

    nama su logičnije meke i savitljive:
    - krute se preporučuju kako bi držale zglob: ovo ima smisla kad roditelji forsiraju hodanje, pa dijete još uopće nije spremno za hodanje, ali ga roditelji drže za rukice i tako "uče" hodati. toj djeci vjerojatno treba nešto držati zglob. ako djetetu dopustite da samo prohoda, onda kad se samo ustane i hoda bez vaše pomoći, onda mu je i zglob spreman za hodanje i dovoljna mu je meka cipela.

    - uložak se preporuča zbog prevencije ravnog stopala - ovo pak nema smisla. kao prvo, većina djece do neke 2-3 godine ima ravna stopala. to je sasvim normalno i ne treba ispravljati. ako dijete nakon 3. godine ima ravna stopala, onda bi po preporuci ortopeda trebalo početi nositi cipele s uloškom. dakle, uložak bilo kakav tek nakon 3. i to samo ako dijete ima ravna stopala.
    druga, velika zamka uložaka od početka hodanja jest to što ne dopuštaju svodu stopala da se samostalno diže, jer stalno ima potporu. pa je velika šansa da će dijete baš zato što nosi uložak imati i ravna stopala - jer su navikla na potporu i "zahrđala". ako dijete ne nosi uložak i ima vrlo savitljive cipele, svod stopala će se vjerojatno lijepo razviti i dijete baš zato neće imati platfus

  16. #16
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Hvala, Lutonjice, ovo mi je sve jasno i ima savršenog smisla. U biti zato smo i kupi meke P cipelice koje mi se čine savršene i najljepše od svih, ali u takvim cipelicama, kao što sam napisala baš joj dosta "bježi" nogica čak i pada sama preko svoje noge. Sad kad ovak napišem to može zvučati grozno, iako nije baš tako jako, jer neki i ne primjete, ali mi koji stalno gledamo vidimo. s druge strane u cipelicama s uloškom - u biti ni ne znam jel to baš uložak, imaju samo malo izdignuće, u njima joj nogica ipak manje bježi.
    Inače Ela je prohodala sa 13mjeseci, sama, bez forsiranja ikoje vrste, ali je rođena sa zaležanom lijevom nogicom, što smo riješile vježbanjem kod kuće, barem sam mislila da jesmo.
    Jel bi onda bilo bolje da nosi ravne cipelice i pa s vremenom postane nogicama sama dođe na svoje ili....

  17. #17
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    gore smo pisale o zaležanim nogicama.
    većina nas je ipak posjetila ortopeda zbog toga.
    mi smo otišli dosta kasno, ali vidim da većina ide ranije

  18. #18

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Istra-Istria
    Postovi
    243

    Početno

    Nela možda se popikava upravo jer povremeno ili više koristi te tvrde cipelice pa nema onu prirodnu ravnotežu?

  19. #19
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Citiraj fgm1236 prvotno napisa Vidi poruku
    Nela možda se popikava upravo jer povremeno ili više koristi te tvrde cipelice pa nema onu prirodnu ravnotežu?
    Hmmm, pa možda, jer više joj stavljam ove s uloškom. Šta misliš da pokušamo samo s ravnima da bilo moglo biti bolje?
    Inače moja Ela je motorički jako spretna i brza, tak da ovo šta ja pišem da je trapava i da pada tim cipelicama nije baš tako strašno kako možda zvuči, ali činjenica je da je nestabilnija u njima. U ponedjeljak ćemo otići kod pedijatrice pa ćemo vidjeti šta će reći. Tražit ću uputnicu za ortopeda, da se ne brinem.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Istra-Istria
    Postovi
    243

    Početno

    Ma recimo moja Marta je prohodala sa 13 i pol mjeseci i baš se vidjelo da traži svoju ravnotežu jer dok nije bila 100% sigurna držala se je za naš prst dok nije sama odlučila da će prohodati! A kada je prohodala to je bilo baš lijepo za gledat niti je bila šlampava niti je previše padala i imala je super ravnotežu za dijete koje tek prohoda a ja mislim da je upravo radi toga jer osjeća tlo ispod nogu jer nema tih centimetar ili više đona kao što ima većina cipelica!
    Moja prijateljica mi je jednom rekla da ako želim da prohoda prije da joj stavim te tvrde sa uloškom ali ako mi to nije bitno nego da si sama nađe svoj tempo onda da probam sa ovim drugima! A ja sam odlučila za ovu drugu varijantu jer stvarno mi nije bilo bitno hoće li prohodati sa 11, 12 ili više mjeseci!
    Probaj joj stavljati samo te meke pa vidjet ćeš razliku! Ali pripremi se na svakakve komentare...

    Inače evo mi sutra idemo kod ortopeda pa javim ishod

  21. #21

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Istra-Istria
    Postovi
    243

    Početno

    Evo obavljen pregled! Ortoped super zadovoljan. Martica hoda super, stabilno, lijepo čući bez problema se diže. Ima naravno puno stopalo tj. ravno. Ali rekao je da je to sve normalno do 3 godine jer tek onda će se vidjeti da li treba kakvu pomoć oko stopala!
    Piše terapija: slobodna aktivnost i lagana i udobna obuća!
    Dakle svima koji su mi ovih mjeseci govorili da griješim sa obućom mogu lijepo i jako sam zadovoljna jer znači da sam donijela pravu odluku bar što se obuće tiče

  22. #22
    enna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    115

    Početno

    Super!!! Aj sad sam i ja mirnija, nego mi samo pojasni pod što se podrazumjeva ova slobodna aktivnost

  23. #23

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Istra-Istria
    Postovi
    243

    Početno

    Pa valjda igranje, skakanje, trčanje pretpostavljam. To je on napisao ali nije tamo komentirao a ja tek doma pročitala! Ne moram ja nju nagovarat na hodanje i trčanje samo da idemo vani i to je to!

  24. #24
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Mi smo ponovo narucene 01.07. Moja od rodenja drzi stopala prema unutra. Sada je to vec puno manje i samo jedna nogica, dok je prije znala stati sama sebi na prste dok je hodala. Ali njoj su stopala skroz zdrava, to joj je kao neka rotacija kukova. Na pregledu samo pogleda kako hoda i zadnji puta je pregledao kicmu. Dao nam je neke vjezbice, tipa kako se dizati, kao sjediti pravilno da joj ta nogica nije prema unutra. I onda nas naruci za 7 mj i kaze ako se ne popravi skroz da ce dobiti uloske ili cipelice. A zasto ako od pocetka prica da je to od kukova, a ne od stopala?! Nije mi to palo na pamet odmah ga pitati, ali mi je skroz bezveze... I nama su govorili da ce se do 3 godine samo ispraviti, a nama ce 3 jako brzo.

  25. #25
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    E da, i rekao je isto da sto vise trci, plese, skakanje na jednoj nozi i pogotovo voznja tricikla ili bicikla. I biti bosa sto vise.

  26. #26
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Selim na zdravlje djece.

  27. #27
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Bili kod pedijatrice (namjerno u mekim cipelicama), a ona je komentirala da nije čudno ako joj bježi nogica (iako sama nije primjetila, a gledala je sigurno 2-3 sekunde ) kad nosi takve cipele.
    Dala nam je uputnicu za ortopeda i rekla da dijete mora imati dobre cipele!!! Eto, krasno!!!

  28. #28

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    835

    Početno

    Cure gdje vodite djecu ortopedu? Ja pokušala naručiti T. u Klaićevu (ravna stopala) ali smo dobili termin tek u 10-tom mjesecu.

  29. #29
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    imaš puno privatnika, cijene su skroz ok.
    mislim da je u zagrebu najpoznatiji tiefenbach (ne znam je li u petrinjskoj ili palmotićevoj)

  30. #30

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    835

    Početno

    Znam za privatnike, na kraju uvijek i završimo privatno. Ljuti me što pored plaćanja zdravstvenog i dopunskog, opet ne možeš ništa obaviti u razumnome roku ako ne iskeširaš nekom privatniku.
    Samo me zanimalo ima li među vama nekoga tko je preglede obavljao preko HZZO-a a nije čekao skoro pola godine na red
    Pedijatrica mi je spominjala Božidarevićevu kao drugu opciju, ima li tko da je bio tamo s djetetom?

  31. #31
    ani4 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,633

    Početno

    Mi idemo u Klaicevu, bili smo u 4. mj i narucili nas ponovo 1.7.

  32. #32
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    U sisačkoj bolnici srijedom primaju bez prethodnog naručivanja. Mislim da su taj dan samo djeca, pa valjda zato.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    835

    Početno

    Evo za info, zvala sam Božidarevićevu i imali su termin već 07.07. (dakle cca 3 tjedna čekanja).

  34. #34
    Sek@ avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    406

    Početno

    Dali netko ima friškiju informaciju gdje voditi dijete kod ortopeda i koliko dugo se čeka.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •