Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 123 od 123

Tema: Stop vodi za pice iz plasticnih boca!!

  1. #101
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Doklegod se ovaj trenutni kapitalizam zavija u znanstveno ruho jako sam nesklon odbaciti bilo kakvo testiranje koje daje nekakav ponovljivi rezultat. Zovi to pseudoznanost, kvazi testiranja ili kako god te volja. Meni je svejedno. Znam što jest, a što nije znanost i neznanstveni rezultati su mi često sasvim dovoljno uvjerljivi.

    And now something completely different: neka netko nađe navlaku za generičku staklenu bocu!

    Pri tome ne mislim na one "sportske" aluminijske ćuture koje se ne smije ni prati, a koštaju više od flaške, nego na geneneričku, da prostiš najobičniju staklenu bocu kakvu ne možeš ni u dućanu prodati za pola kune jer nema etiketu.

    Naime, uopće me ne veseli ideja da se izrežem na staklo, a baš bih rado koristio staklenu bocu i još da baš nije flaška. A stvarno, ali najstvarnije ne želim piti iz aluminija.

  2. #102

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    ima tih debljih staklenih od svačega, mi smo duuugo koristili neku od sirupa, dobili smo neki domaći sirup u toj litrenki, mislim da je bila možda od nekog doninog sirupa, bila se razbila na kraju , znala je puno puta pasti i preživjeti, sad imamo jednu od somersbya(valjda se tako piše), ta je mala od 0,33, ali kako je zime ne nosimo sad vodu van

  3. #103
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Eto ja sam muzu nabavila staklenu bocu koja je super za pijenje vode u uredu. To je ona staklenka od Mutti rajcice. Mislim da nesto vise od 700 ml stane u nju.
    Posljednje uređivanje od S2000 : 18.01.2013. at 20:28

  4. #104
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Znači valja mi naučit štrikat

  5. #105

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    dovoljno je navući odgovarajuću čarapu, za toplinsku izolaciju od čiste vune primjerice

  6. #106
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Našao sam. Čista vuna, ručno pletena, izvorno Ličko, 75kn:
    http://www.it-lika.hr/components/com...e99ce7d078.jpg

  7. #107
    modesty71 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    zagreb, kvatrić
    Postovi
    481

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Našao sam. Čista vuna, ručno pletena, izvorno Ličko, 75kn:
    http://www.it-lika.hr/components/com...e99ce7d078.jpg
    ha,ha,ha, Davore ovo je vrlo zanimljiva upotreba tog dotičnog proizvoda

  8. #108
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    Ovo sam dobila mailom, koliko je točno - nisam istraživala.

    "Oznaka 1 = PET (ili PETE) označava plastiku namijenjenu isključivo jednokratnoj uporabi. Postoji mogućnost da ispuštaju antimon, sivo-bijeli sjajan metal koji je toksičan kao i njegovi spojevi, te EPA-u, arahidsku kiselinu koja loše djeluje na rad vaših hormona. Takva plastika također može ispuštati kancerogene spojeve. Zbog toga je optimalno ne koristiti je uopće, a ako to baš morate činiti, svakako ne koristite određeni artikl više od jedan put. Dakle, zaboravite na držanje vode u hladnjaku u jednoj te istoj boci tog tipa.
    Isto tako, valja pripaziti i na plastiku s oznakom 3 = PVC (ili 3V) koja ispušta čak nekoliko otrovnih supstanci koje ometaju djelovanje vaših hormona.
    Na žalost, upravo ova vrsta plastike najčešće se koristi kada su u pitanju sve popularnije plastične boce.



    Treba pripaziti i na plastiku s oznakom 6 = PS. Ona ispušta stiren, kemijski organski spoj koji može biti kancerogen. Doduše, u manjim količinama se nalazi u više vrsta voća, povrća i mesa no dobro je pripaziti da se plastika koja ga sadrži ne koristi obilato.
    Najčešće ćete ga naći u onim čašicama koja se nalazi uz automate za kavu ili u ambalažama brze prehrane.



    Apsolutno najlošiju plastiku predstavlja ona čija oznaka je 7 = PC, a ponekad je čak u potpunosti bez oznake. Ona izlučuje bisfenol A, a dokazano je kako upravo povećana količina ove kemikalije utječe na veću vjerojatnost dobivanja policističnih jajnika u žena te impotencije kod muškaraca, kao i na razvoj karcinoma i srčanih smetnji. Na žalost, upravo ona se vrlo često koristi za izradu bočica za dojenčad i posuda za spremanje hrane.



    Osim loše plastike, postoji i ona dobra. Takva, na primjer, ima na sebi oznaku 2 = HDP (ili HDPE).
    Kod nje postoji najmanja vjerojatnost ispuštanja kemikalija u vodu pa ako morate koristiti plastiku, odlučite se za nju.


    Plastika s oznakom 4 = LDPE isto tako ima vrlo malu vjerojatnost ispuštanja kemikalija u vodu ali se obično koristi samo za izradu plastičnih vrećica koje uzimate na
    blagajnama dućana kako bi u njih utrpali namirnice.


    Što se tiče plastike s oznakom 5= PP, ona također nije štetna, a obično je bijele ili poluprozirne boje. Koristi se za boce u koje se pakiraju sirupi ili za čašice za jogurt.


    O ovome svemu dobro je razmisliti. Plastične boce dobro je zamijeniti staklenima kad god je to moguće, a isto treba učiniti i s drugom vrstom plastične ambalaže. Također svakako vodite računa o tome da ukoliko stavljate već pripremljenu hranu u plastične posude hrana uvijek bude ohlađena i nikada je nemojte podgrijavati u plastici jer je upravo to štetno."



  9. #109

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    340

    Početno

    i nekvalitetno staklo i keramika mogu otpuštati nenormalne količine Pb i Cd

  10. #110
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    Iskreno, ludim već od svega dobrog i lošeg. Vrla nas znanost u kombinaciji s industrijom novca lijepo uništava. Lijepo je znati i lijepo je educirati se, ali mi je dosta toga da oko svake stvarčice moramo napraviti stručnu ekspertizu. Žalosno.
    Inače smo u potrazi za supertruper bocom za vrtić i školu.

  11. #111
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    Citiraj mrkvica05 prvotno napisa Vidi poruku
    Iskreno, ludim već od svega dobrog i lošeg. Vrla nas znanost u kombinaciji s industrijom novca lijepo uništava. Lijepo je znati i lijepo je educirati se, ali mi je dosta toga da oko svake stvarčice moramo napraviti stručnu ekspertizu. Žalosno.
    Inače smo u potrazi za supertruper bocom za vrtić i školu.
    Potpisujem sve, pa i onu zadnju rečenicu. Ja već duže tražim nekakvu bocu za put/vrtić.

  12. #112

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    340

    Početno

    Najbolje je za malu djecu pokušati izbjeći uzastopno korištenje jedne te iste pl bočice. A mi odrasli se moramo pomiriti s tim da eto ne možemo utjecati na sve što ulazi u naš organizam

  13. #113

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Postovi
    340

    Početno

    Inače, polietilen visoke i niske gustoće (HDPE i LDPE) je materijal od kojeg se izrađuju cijevi za vodu, tako da su to sigurni materijali. Za ostalo ne bih ruku u vatru stavila.

  14. #114
    mrkvica05 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    916

    Početno

    Citiraj jarčica prvotno napisa Vidi poruku
    Inače, polietilen visoke i niske gustoće (HDPE i LDPE) je materijal od kojeg se izrađuju cijevi za vodu, tako da su to sigurni materijali. Za ostalo ne bih ruku u vatru stavila.

    Ovaj LDPE ima oznaku 4, je li tako? Vidjeli smo u KOnzumu nekakve štrumpfastične boce od 0,5L s tim brojem. Ako ih nađem (još) uzet ćemo njih.

    Hvala za info.

  15. #115
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Smije li Sigg u perilicu?

  16. #116

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,059

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Smije li Sigg u perilicu?
    da

  17. #117
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    MD je taj koji ih trpa u perilicu, a sad nakon 2 godine sam po drugi put pila iz Sigg flasice, pa mi je imala metalni okus. Prije nije imala.
    Ima još takvih iskustava?

  18. #118
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Nije svaka sigg ista. Kad je kupis pise ti koja je max temp koju podnosi.
    A na stranicama sigg pise da ne smiju u perilicu radi unutarnjeg sloja koji je neka plastika. Na jednoj boci se unustila u perilici.
    Uglavnom ja ih vise ne perem, osim cepova i drugih dijeloca koji idu na bocu.

  19. #119
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Onda obje lete u smeće.

    Nemam upute, nisam ih ni čitala... Davno je to bilo. MDu je bilo napeto da joj ih nabavi, ne meni.

  20. #120
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    We advise you not to wash your bottle in the dishwasher. The aggressive detergents used in dishwashers may affect the exterior paint and internal coating of your bottle over time. The warranty does not cover any damage to your bottle that can be proven to result from washing it in a dishwasher. Due to the narrow opening of the classic SIGG bottle, dishwashers do not provide the best cleaning results anyway. To ensure you can enjoy your SIGG bottle for a long time, we recommend you clean it regularly by hand. Rinse out the bottle and bottle top with hot water after every use, leave open to dry and always store with the top off.

  21. #121
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Thx, našla sam to. Žao mi je sto nisam odmah kad ih je kupio čitala upute. Računala sam da on je.

  22. #122

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,059

    Početno

    Ja sam naše prala godinama u perilici i ništa im se nije dogodilo. Nije se mijenjao ni okus vode.

  23. #123

    Datum pristupanja
    Mar 2016
    Postovi
    6

    Početno

    Da i ja sam prešla na staklene boce i puno su bolje, plastiku sam skroz izbacila iz kućanstva..Staklene nakon nekog vremena dobro opreme i opet su super

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •