Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 72

Tema: klistir

  1. #1
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno klistir

    Drage cure, znam da je pitanje malo blesavo, ali može li mi neka opisati postupak klistiranja? Naravno znam čemu on služi, ali koja je procedura i da li je to moguće izvesti doma prije odlaska u rodilište?

    Unaprijed puno hvala!

  2. #2
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Gurnu ti tubu u anus i uspricaju, u principu vodu, litru do dve, u debelo crijevo. Apsolutno nepotrebno kod poroda. Te neudobno, a sto ti apsolutno ne treba, posebno kad se trebas koncentrirati na slusanje i rad s tvojim tijelom u trudovima.

    Ja bih ti preporucila da, umjesto da ga radis doma, da ga uopce ne radis i da ga u rodilistu odbijes.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    97

    Početno

    Nama je na sv. duhu doktor rekao da se možete buniti, ali ćete ga na kraju svejedno dobiti

  4. #4
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    A mozda budes srece ko ja pa ti trudovi pocnu uz proljev. A to ovdje ionako ne rade. Pa to je grozota! Dosta sto moras kroz trudove proci...

    Ovdje doktori govore: slobodno guraj, i neka se i ukakas i upikis to je sasvim normalno. I znam dosta zena sto i jesu. (jesam bezobrazna, kad vam samo javim ukakala se na porodu!)

  5. #5

    Početno klistir

    Meni su rekli da to ne mozes odbiti, ali i po pricama to nebi trebalo biti tako strasno. To je cijev koju ti gurnu u guzu. Nakon 15min odes na wc i za pola kile si laksa. To i mene ceka za 2.5mj. Mozda nam se javi neka iskusnija trudnica. cao

  6. #6
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    Hvala na odgovorima, namjeravam roditi u vodi, a u tom slučaju je obavezno, zar ne? Mislim nebi baš ni volila da oko mene plivaju.... Nadam se samo da ta cijev nije debela!

  7. #7
    lubenica

    Početno

    Nije debela cijev, barem meni nije smetala ali malo je neobičan osječaj dok ulazi ta voda (barem je meni bio). Negdje sam bila pročitala na forumu da je bolje što duže zadržati tu vodu u sebi (koliko se može,naravno) pa sam i ja tako. I nije mi to bilo tako strašno.

  8. #8
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Do olabljivanja crijeva i nagona za "praznjenjem" obicno dolazi tijekom prve faze poroda. U bazen ulazis u tek drugoj ili trecoj fazi poroda.

    Pogledaj Clinical guidelines for a hospital water birth pool facility

    Ono sto sam primjetila je da se "inducirano ciscenje crijeva" spominje samo na jednom mjestu:

    6. Glycerine suppositories – some offer microlax enema (5 mls). This is not usually necessary.
    iz cega bih ja zakljucila da se klistir ne daje rutinski.

    Takoder je zanimljivo:

    Elimination

    1. Inclusion of toilet in pool room preferable

    2. Mother usually empties her bladder without being aware of it.
    iliti ocekuju da ce majka mokriti u bazenu bez da i skuzi (i ocito ih to ne zabrinjava).

  9. #9
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno Re: klistir

    Citiraj tonkica prvotno napisa
    Meni su rekli da to ne mozes odbiti, ali i po pricama to nebi trebalo biti tako strasno.
    Citiraj lubenica prvotno napisa
    I nije mi to bilo tako strašno
    Moram reagirati (konacno) na ovo jer se ovo svako malo vidi na forumu, posebno na pricama s poroda.

    Opravdanje za klistir nikako ne bi trebalo biti da "nije tako strasno". Klistir je invazivna procedura u proces koji bi trebao biti prirodan, apsolutno bespotrebna, mnogima neudobna (iako "nije strasno neudobna") a i povecava rizik infekcije djeteta. Ako se ide s tim cinjenicama, onda samo na osnovu njih bi se trebalo reci da je to "bas strasno" kad je na rutinskoj bazi.

    I ne prihvacam da se ne moze odbiti. To kaj vele da se mozes buniti ali da ces ga dobiti je samo taktika da te odmah potaknu da odustanes od odbijanja. Ne mogu ti gurnuti cijev u anus i uspricati ti dvije litre vode bez da ti to znas i da mozes reagirati.

    Zato na trudnickom tecaju zaprijete, da si smanje broj "pobunjenika".

  10. #10
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Zašto davanje klistira povećava rizik od infekcije djeteta?

    (ne bih htjela plašiti cure koje trebaju roditi ali meni klistir JE strašan, dobila sam ga dva puta prije operacija, drugi puta sam ga dobila na prazna crijeva (uzela sam čepić) i bio mi je manje strašan. rodila sam na hitan carski pa tada (nažalost) nisam primila klistir).

  11. #11
    la11 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,163

    Početno

    ja sam imala sreću da mi nisu stigli dati klistir,jedva sam i stigla u bolnicu da ne rodim po putu

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Ajde da ja malo udarim kontru ovdje - iako sam apsolutno za prirodan porod i protivim se svim ostalim intervencijama (drip, epiziotomija, sedativi, nalijeganje, rezanje pupčane vrpce dok pulsira), NE namjeravam odbiti klistir. Meni je izrazito neugodna pomisao da bih se tijekom poroda mogla unerediti tamo na stolu i ne želim uopće biti opterećena takvim razmišljanjima. Znam da klistir nije garancija da se to neće dogoditi, ali ipak bih se prije htjela iščistiti koliko je god to moguće.

    Vjerujem da je primanje klistira vrlo ponižavajuće, no meni je još više ponižavajuća pomisao na drugu opciju.

    Voljela bih da u našim rodilištima postoji mogućnosti izbora i da svaka žena za sebe može odabrati želi li klistir ili ne, a ne da je to rutinski postupak, ali ja ga, recimo, želim. To je valjda jedina intervencija koju želim.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Eh, Lunna, kad bi sve bilo tako jednostavno.

    Naime, zbog toga što ti klistir stolicu toliko razrijedi da to nije normalno (postane ti praktički tekuća), više je vjerojatno da se HOĆEŠ unerediti na stolu i to onak krasno "proljevasto" od klistira, nego da se nećeš.

    Pitaj cure koje su rodile vani bez klistira koliko ih se "uneredilo" za vrijeme poroda.
    Sad ću i ja biti malo otvorena pa ću reći da je meni svaki put (a naročito u prvom porodu) pobjeglo mada sam dobila klistir i sjedila na wc-u po jedan sat. :/

  14. #14
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    Ajme ajme, sad sam skroz zbunjena... Znači iako pristaneš na taj klistir (iako su na tečaju rekli da je za porod u vodi obavezan pa nisam niti znala da postoji mogućnost da ga odbijem) svejedno se može desiti...??!!
    Nekako mi to stravično zvuči!

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Gle, ne dogodi se svima, nadam se da se vama neće. :/

  16. #16
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Naravno da se moze desiti. Ali skoro je sigurno da neces niti primjetiti niti ce bebi zasmetati (osim mozda ako spricne van jer je razrijedena klistirom) jer to nisu ogromne kolicine (zamisli si kozje bobice ) i uklone se jednim pokretom ruke i maramice.

    Isto tako je vrlo lako da se nece desiti, i ako nisi dobila klistir.

    Ja nisam i prilicno sam sigurna da nije izasla stolica tijekom poroda. Pitala sam i MM naknadno koji je bio odmah pored i rekao je da se on ne sjeca da je ista izaslo. Al sam zato tijekom prve faze poroda nekoliko puta isla na WC. Nije mi niti palo na pamet tijekom ili poslije poroda da pitam o tome mojeg lijecnika koji je "ulovio" Robija. To je jedna od stvari o kojoj zaista ne brines u trenutku radanja tvoje bebe i poslije jer je milijun drugih stvari puno vaznije.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Ma naravno da o tome ne razmišljaš aktivno tijekom poroda, ali meni je unaprijed to kočnica u glavi, pa bih voljela da ne bude.
    U zabludi (da do uneređenja prije dođe ako nema klistira) sam bila zato što dvije poznanice koje su rodile vani (jedna u SAD, druga u Engleskoj)nisu klistirane i objema im je "pobjeglo". Njima to nije bio bed, meni bi bio. MD i ja i inače povlačimo granicu intime kad dođe do tjelesnih izlučevina i ne bih voljela da tu dođe do ikakvih promjena, a želim ga na porodu. Meni je to jednostavno ponižavajuće za mene.

    No sad sam u dodatnom bedu kad sam saznala da klistir napravi još veći nered. Preostaje mi samo gladovanje 2 tjedna prije poroda.

  18. #18

    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    981

    Početno

    Meni ga prvo nisu htjeli napraviti pa su se poslije neki drugi doktori odlucili da mi treba pa su me pod vec jakim trudovima digli sa stola,udfurali do prostorije u kojoj se to radi ali trudovi su bili vec tako ucestali i jaki da mi ga nisu uspjeli dati.Uglavnom grozno iskustvo.Sad sam sigurna da bi mi bilo draze da su mi ga dali na vrijeme jer me to cijelo vrijeme poroda opterecivalo.Znate na sta mislim

  19. #19
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Mogu samo potpisati Ancicu.
    Na prvom porodu sam dobila klistir i TO je bilo ponižavajuće.
    Neko s izrazom lica "skini mi se..."ti gurne cijev u guzu i jedva sam stigla do wc-a...mislim da sam provela tamo skoro pola sata dok nisam bila sigurna da je gotovo...ko najgori proljev!
    I to je sve bilo PRIJE nego su mi počeli trudovi.
    Da su mi to dali u jakim trudovima, bilo bi još puno gore.

    Drugi put sam rodila u Rijeci u vodi i valjda se nitko u brzini nije ni sjetio da mi ga ponudi.
    Ionako sam se već doma prirodno iščistila, što se i događa većini žena.
    I nije bilo ničega po vodi, doduše na onu količinu vode teško da bi se primijetilo.


    Bdw, nema ništa loše da beba dođe u dodir s majčinim mikroorganizmima, dapače, puno bolje nego s onima bolničkima.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    97

    Početno

    Ja sam se doma iščistila prije nego sam išla u bolnicu.
    Od trudova me stalno teralo kakati, pa mislim da je priroda mislila na nas kad je smišljala trudove i da oni imaju puno svrha.
    Svejedno sam dobila klistir u bolnici kad sam došla.
    Neugodnije mi je bilo kad mi je dala onu mali plastičnu kutiju da problam "uhvatiti" nešto kakice u to.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    No to još nisam čula... u kojoj bolnici?

  22. #22
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Pa dobro zasto je to ponizavajuce ukakati se pri porodu? Ionako te doktor, sestra gledaju golu, u meni najintimnijem polozaju. Krvaris, plodna voda curi, epi, sve je to OKAY. Na tako nesto nisam ni pomisljala. Vazno je da je sa bebom i mamom u redu.

    Ionako se ne ukakaju sve zene pri porodu, enema ili ne?

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    97

    Početno

    Citiraj mamazika prvotno napisa
    No to još nisam čula... u kojoj bolnici?
    na sv. duhu.
    Sve smo morale dati uzorak stolice.

  24. #24
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Da li je većnetko nekada pisao o čepićima koji se doma koriste kao klistir? Ili sam ja nešto pobrkala? Ja bih to ipak voljela obaviti doma,ako budem u stanju. Prvi put sam dobila klistir i nije bilo tako strašno, ali nisam još imala trudove jer sam išla na drip, a drugi put sam došla u zadnji tren, skroz otvorena, pa nisu ništ stigli sa mnom raditi, ali mi je "pobjeglo" usput :/ i to fuuuj, jer sam na večer papala pizzu, a porod je bio rano ujutro

  25. #25

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Jarun
    Postovi
    296

    Početno

    Neki dan sam doma imala prirodni klistir i jos mi se povracalo, pa zamislite da sjedite na wc-u sa kantom na koljenima i jos i rigate. Bas mi je bilo tesko, ali sam skuzila kad mi se desi takav proljev da je jako bolno i pocinje me obljevati hladan znoj i vidim crne tocke pred sobom kao da cu se srusiti. Planiram porod u vodi, pa cu bar tjedan dana prije poroda jesti sve neke juhice, salatice, bez ikakve tjestnine , kruha i sl krutih stvari, tako da se nadam da ce mi kod kuce poceti prirodan klistir, a ako se to desi u Rijeci cu ga odbiti, jer ne zelim u trudovima imati jos i bol crijeva.

  26. #26
    Zoranova draga avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Balkan & Bliski Istok
    Postovi
    193

    Početno

    Da ponovim Mimino pitanje, jer i mene zanima, a jos niko nije odgovorio:

    Zasto klistir povecava rizik infekcije deteta?

  27. #27
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Zato sto i kod klistira postoji sansa da se "zaprljas" tijekom tiskanja, a kako je ono sto izlet zbog klistira tekuce, teze se ocisti. Kada izlazi normalna stolica, ona je tvrdja, ne leti van i vuce je sila teza dole pa tesko da ce doci od anusa do perineuma gdje beba izlazi prije nego je babica uspije obrisati.

    Iz Management Of Normal Labor
    An enema is not necessary; there is no evidence that it stimulates labor, and it causes the vulva and perineum to be contaminated throughout labor and delivery. Shaving (or clipping) vulvar hair is also not indicated because shaving is irritating and may lead to infection.
    Ovo je samo jedan citat od mnogih vodica kroz normalni porod.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    710

    Početno

    Sad ću možda reć glupost i nek me ljudi kritiziraju ako treba, ali...
    pa valjda majčica priroda zna što je najbolje- ja vjerujem da i ako se beba uprlja mislim da nije niš strašno, ne bi priroda uredila da žene rađaju kako rađaju, a i to što nas uhvati prirodni klistir isto je dio prirode.
    I ne bi to sve bilo blizu jedno drugom.
    Ne znam ja ipak vjerujem u prirodu i da se neke stvari događaju tako da su prilagođene dobrobiti čovjeka (bebe)

  29. #29
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Uopce nisi rekla glupost. Potpisujem.

  30. #30
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Točno! Bravo Školjkice! I ja tak razmišljam, i mnogim djelatnicima rodilišta je to normalna stvar, ali meni je svejedno bilo neugodno

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Ja apsolutno potpisujem ovo za prirodu i uopće ne mislim da je glupost i ne mislim da je klistir potreban pri porodu, meni samo sve što smo dobili od prirode - pri tom prvenstveno mislim na fiziološke funkcije - nije baš najmilije i čisto bih se bolje osjećala da mi se pri porodu ne desi nezgoda, s klistirom ili bez.
    Na žalost, ispada da primilane primila klistir ne mogu biti sigurna u to.

  32. #32
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Ja se ovaj put isto predomišljam, prvi put sam obavila klistir jer sam išla na drip i nisam imala prirodno čišćenje.
    Ako dočekam, konačno, svoje trudove i budem se prirodno očistila onda ću ga sigurno odbit, mislim da me nitko na to ne može prisilit, a ako doma ništa ne obavim onda ću ipak pristat na klistir, jer ne bih baš mogla leči na onaj stol i tiskat sa punim crijevima.

  33. #33
    cekana avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Karaula na granici s Mađom
    Postovi
    2,429

    Početno

    Gdje su se spominjali ti čepići? :?

  34. #34
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Arijana, ovisi o tome kad ides u rodiliste. Tijelo se obicno cisti u prvoj i drugoj fazi poroda, a cesto trudnice dodu u rodiliste tek na pocetku prve faze i odmah im daju klistir iliti nedaju ti priliku da se ocistis prirodno.

  35. #35
    Arijana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,225

    Početno

    Oooo, čekat ću, ne boj se.. nemam namjeru trčat odmah da me prikuju na ctg i krevet

  36. #36
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    8)

  37. #37

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Unatoč klistiru, meni je pobjeglo na porodu, i nije mi bilo ni najmanje neugodno!

  38. #38

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    43

    Početno

    ja se iskreno nadam da meni neće ništa pobjeći, mm će biti sa mnom na porodu i rekao je da sve može podnijeti, ali ako ispustim kakicu, da izlazi van

  39. #39
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    karmen, ako ćeš u tim trenucima biti opterećena kakicom, to te može samo zakočiti.
    a ako si zakočena, to povlači cijeli niz loših stvari za sobom, jedan začarani krug: zakočenost uzrokuje da više boli, veća bol da si manje aktivna u porodu, a to opet može završiti nekom od intervencija.
    pokušaj to objasniti mužu.

    osim toga, ako će ti, kao što je kod nas običaj, muž biti pored tvoje glave, ako ti nešto i pobjegne, on to neće ni vidjeti.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    1,276

    Početno

    meni su dali klistir i, moram reći, nije uopće strašno niti neugodno
    ne znam, bolje sam se osjećala nego da strahujem da se ne pokakam - no dobro, to sam ja; je malo glupo da ga rutinski rade, slažem se
    ali ja bi ga, velim, prihvatila

  41. #41
    Dolca

    Početno

    Ovo je vrlo poučan dio koji sam ja priskrbila za svoju filozofiju i u njemu je (iako još nisam trudna) sadržano cijelo moje mišljenje oko poroda:

    " Porođaj je instiktivna i primitivna radnja, ali zbog kulture koja nas uči kako ne vjerovati instinktu, obično riječ primitivan prevodimo i razumijemo kao neznanje. Tijekom porođaja žene moraju vratiti animalni dio sebe i prigrliti njegovu drevnu i nužnu mudrost. Duboko sam ožalošćena spoznajom da se tako mnogo medikaliziranih poroda nepotrebno odigrava samo zato što žene ne vjeruju sebi i što tijekom poroda nisu okružene onima koji im tada mogu pomoći. Vjerovati u prirpdnost rađanja i znati kako uskladiti svoje i djetetove ritmove tijekom porođaja bitne su sposobnosti koje mogu znatno pomoći i učiniti porod iskustvom u kojem pobjeđujemo sami sebe. Potrebo je da majka vjeruje svom tijelu i da je povezana sa svakim njegovim dijelom. Mora voljeti i željeti svoje dijete. Mora razumijeti da je porod seksualni događaj i da nema neugode zbog njezine seksualnosti. Mora se osjećati sigurnom. Ne smije biti postiđena tjelesnim događanjima. "

  42. #42
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    :D Dolca.
    Ja sam odbila klistir što je sestri bilo jako čudno, slegnula je ramenima i pitala "A kaj ak' vam nekaj pobegne?", ja sam joj rekla da ako to mene ne opterećuju za što bi nju na što je još jednom slegnula ramenima, promrmljala nešto u stili "Ah te mlade, misle da su popile svu pamet svijeta". Brzo je odustala pa nisam spomenula da sam sa dokom dogovorila plan poroda koji isključuje klistir. Što bi tek na to komentirala

  43. #43
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Školjkica prvotno napisa
    Sad ću možda reć glupost i nek me ljudi kritiziraju ako treba, ali...
    pa valjda majčica priroda zna što je najbolje- ja vjerujem da i ako se beba uprlja mislim da nije niš strašno, ne bi priroda uredila da žene rađaju kako rađaju, a i to što nas uhvati prirodni klistir isto je dio prirode.
    I ne bi to sve bilo blizu jedno drugom.
    Ne znam ja ipak vjerujem u prirodu i da se neke stvari događaju tako da su prilagođene dobrobiti čovjeka (bebe)
    Apsolutno potpisujem od A do Z! A evo i razloga zasto je nuzno da je to sve blizu jedno drugom

    ...*the type of delivery has an effect on the development of the intestinal microbiota
    • -vaginally born infants are colonized with their mother’s bacteria
      - cesarean born infants’ initial exposure is more likely to environmental microbes from the air, other infants, and the nursing staff which serves asvectors for transfer
    * babies at highest risk of colonization by undesirable microbes or when transfer from maternal sources cannot occur are cesarean-delivered babies, preterm infants, full term infants requiring intensive care, or infants separated from their mother
    http://www.health-e-learning.com/art...tOneBottle.pdf

  44. #44
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Ančice, otkud ovo da klistir povećava rizik od infekcija? Jedino što sam pronašla je da klistir uopće ne utječe na postotak infekcija (suprotno onom što nam povremeno serviraju u HR - da štiti od infekcija).

    Voljela bih razumjeti kako to da je manja sramota kad ti netko gurne cijev u čmar i puni te vodom nakon čega imaš proljev, od one kad ti možda nešto stolice izađe iz čmara tijekom izgona (pod uvjetom da te puste na WC za vrijeme trudova).

  45. #45
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Imas pravo Vedrana, rizik infekcije je podjednak. Krivo sam gore napisala. Ali zaprljanje do kojeg dode (ako dode) ako je dan klistir se teze ocisti od onog do kojeg dode kada (i ako dode) ako ne dobijes klistir. Al sansa infekcije je otprilike ista i kod jednih i kod drugih.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    ja sam dobila klistir na sva tri poroda i to mi je bilo očajno.prva dva puta pod jakim trudovima :shock: na wc sam trčala odma,a jednom prilikom čak nisam ni uspjela do školjke
    i bez obzira na tu klizmu,tijekom poroda sam osjećala da mi izlazi ta voda pomiješana sa stolicom.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Kad me je jednom jako bolio želudac, crijeva i sl. sama sam se klistirala doma i preporodila nakon. ne kužim kaj je tu tak strašno, osim ako je povezano s trudovima ili kako kažete ne osjećate drugo u tijelu u tom trenutku. Inače, klistiranje je zdravije neko trpljenje u slučaju pokvarene hrane i sl. i uopće nije bed! Naša kultura iz svega radi sramotu! Meni je strašnije kad neko kopa nos (iako razumijem da je i to valjda neki oblik čišćenja )

  48. #48
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Nasa kultura je jedna od rijetkih u svijetu gdje je klistiranje (jos uvijek) u redovnoj praksi prije poroda. Po tome je u ovom pogledu nasa kultura posebna, ne po tome da je ili nije klistiranje sramota.

    Btw, koristenje klistira nosi sa sobom i odreden rizik ostecenja debelog crijeva, on se ne bi trebao rutinski raditi, a sto neki ljudi rade doma kao oblik "ciscenja".

    Iz WHO-ovog vodica kroz normalni porod, Care in Normal Birth:

    Enemas are still widely used because they supposedly stimulate uterine contractions and because an empty bowel allows the head to descend. They are also believed to reduce contamination and thereby infection of mother and child. However, they are uncomfortable and carry a certain risk of damage to the bowel. Even though some women ask for an enema, many women find them an embarrassment. Two randomized controlled trials (Romney and Gordon 1981, Drayton and Rees 1984) found that, with use of an enema, the rate of faecal soiling is unaffected during the first stage of labour, but reduced during delivery. Without an enema soiling is mainly slight, and easier to remove than soiling after an enema. No effects on the duration of labour or on neonatal infection or perineal wound infection were detected.

  49. #49
    VedranaV avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,261

    Početno

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Ali zaprljanje do kojeg dode (ako dode) ako je dan klistir se teze ocisti od onog do kojeg dode kada (i ako dode) ako ne dobijes klistir.
    Da, za ovo znam.

  50. #50
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    Evo mene opet. U Rijeckom rodilistu je klistir obavezan samo za porod u vodi. Ja apsolutno zelim ici na porod u vodi, da li mislite da je u toj situaciji opravdano klistiranje?

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •