Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 75

Tema: Recepti za lagana ljetna jela

  1. #1
    Mellyca avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Pula/ Linz
    Postovi
    697

    Početno Recepti za lagana ljetna jela

    S porastom temperatura smanjuje se i moja zelja za kuhanjem , pa vas molim ideje za lagana jela sa sto manje kuhanja i jos manje pecenja u pecnici, no da si ipak koliko toliko zasitna, jer samo od salata ne mogu zivjeti ...

    Ili ako slucajno vec postoji slicna tema molim link jer nisam uspjela nista naci pretraznikom..

    Hvala

  2. #2
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Jao, super mi je tema. Ajde kuharice sa dužim stažem, pomozite nama neukima

  3. #3
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj dunja&vita:-))) prvotno napisa Vidi poruku
    Jao, super mi je tema. Ajde kuharice sa dužim stažem, pomozite nama neukima
    potpisujem

  4. #4
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Odlična tema!
    Tjestenina na sve načine, rižota, piletina, salate, variva od povrća, hladne salate, voća, voća i voća (obožavamo lubenicu i dinju).
    Danas sam skuhala pire krumpir, popržila piletinu narezanu na kockice i skuhala grašak. Gotovo za čas, ne ugrije kuhinju, a konkretno jelo nakon kojeg si sit duže vrijeme.

  5. #5
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,635

    Početno

    taman nesto sto mi triba!
    danas smo imali rizoto s piletinom i tikvicama, gotovo za manje od pola sata!

  6. #6
    Mellyca avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Pula/ Linz
    Postovi
    697

    Početno

    Citiraj malena beba prvotno napisa Vidi poruku
    taman nesto sto mi triba!
    danas smo imali rizoto s piletinom i tikvicama, gotovo za manje od pola sata!
    Neki dan sam nam to kuhala, i odlicno je! A jucer smo imali spagete sa tikvicama i vrhnjem.

    da i ja malo pridonesem svom topicu . Takodjer, kada nemam vremena za kuhanje nam napravim tagliatele sa tunjevinom i pestom alla genovese - za 15 min se spremi.

    Cesto smo ljeti znali raditi tjesteninu na salatu - skuhati pene ili neku drugu vrstu paste, isjeckati rajcicu, masline, kuhane mahune, kukuruz,po zelji tunu i ostalo povrce, lagano zaciniti maslinovim uljem i octom, posluziti hladno. Moze stajati u frizideru i dva-tri dana tako da u svakom trenutku imate lagan i osvjezavajuci obrok .

    ako se sjetim jos cega javim, a vi slobodno pucajte sa svojim receptima..

  7. #7
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    kako radiš špagete s tikvicama i vrhnjem?
    baš imam nekoliko tikvica s kojima još nisam odlučila što pripremiti

  8. #8
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,432

    Početno

    Citiraj tina55 prvotno napisa Vidi poruku
    kako radiš špagete s tikvicama i vrhnjem?
    baš imam nekoliko tikvica s kojima još nisam odlučila što pripremiti

    Evo mogu ja kak ih ja radim, vjerujem da je slično:

    dakle, po uzoru na jedan aktualni topic, prvo popržim crveni luk
    naribanu tikvicu stavim na luk, malo posolim i poklopim da tikvica pusti sok i dinstam dok tekućina ne ispari. Kuhanu tjesteninu pomiješati s tikvicama ,dodati vrhnje (može i vrhnje za kuhanje, no ja stavim ovo obično), malo popaprim, po želji češnjak.
    Jako ukusno,gotovo u onoliko minuta koliko treba da se tjestenina skuha ,a može se i podgrijati.
    Posljednje uređivanje od rosa : 09.06.2010. at 18:32

  9. #9
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Evo mogu ja kak ih ja radim, vjerujem da je slično:

    dakle, po uzoru na jedan aktualni topic, prvo popržim crveni luk
    naribanu tikvicu stavim na luk, malo posolim i poklopim da tikvica pusti sok i dinstam dok tekućina ne ispari. Kuhanu tjesteninu pomiješati s tikvicama ,dodati vrhnje (može i vrhnje za kuhanje, no ja stavim ovo obično), malo popaprim, po želji češnjak.
    Jako ukusno,gotovo koliko treba da se tjestenina skuha ,a može se i podgrijati.
    sviđa mi se, radim ovaj tjedan

  10. #10
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Pogledajte topic o salatama, prava fantazija, sjajan izvor ideja - pogotovo postovi od Peterlin...

    Prošlo ljeto smo radili i pizze od palente - skuha se palenta, stavi u malo nauljeni pleh, a gore nadjev po želji - paradajz, sir, šunka, gljive, luk, pesto, grah... Peče se 15-tak minuta na 200 stupnjeva. Uz to velika zdjela salate, zelene, miješane ili kakve druge. Fino i brzo gotovo!
    Posljednje uređivanje od n.grace : 09.06.2010. at 18:58

  11. #11
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Evo vam recept za palentu kao podloga pizzi: 1 šalica kukuruzne krupice, 3 šalice vode, 1/2 žličice morske soli, 1 žlica maslinovog ulja, 1 žlica sitno nasjeckanog svježeg peršina - skuhati krupicu u 3 šalice vode, kad je kuhano, umiješati ulje i peršin. Dalje po želji...

  12. #12
    Mellyca avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Pula/ Linz
    Postovi
    697

    Početno

    Citiraj tina55 prvotno napisa Vidi poruku
    kako radiš špagete s tikvicama i vrhnjem?
    baš imam nekoliko tikvica s kojima još nisam odlučila što pripremiti
    radim isto kao rosa, samo bez luka, dakle samo naribane tikvice na maslinovom, prodinstam i dodam vrhnje za kuhanje. MM vise voli kada ih radim sa pancetom - sitne komadice pancete prvo proprziti malo i onda dodati tikvice, da im malo bolji gust.

    Isto jedno brzinsko jelo - prodinstam na sitno isjeckanu mrkvu, nakon par min. dodam na kolutice isjeckan poriluk, i kada je skoro sve gotovo kukuruz, te zalijem vrhnjem i naribam nekog sira (goude ili grana padano), po zelji zaciniti. Moze se mijesati sa bilo kojom vrstom tjestenine ili rizom.

  13. #13
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    ako netko voli ljuto, a može se radit i bez čilija, brz i dobar recept mi je meksička pita-dolje sloj paprike, pelata, graha, kukuruza i na to tijesto od kukuruznog i glatkog brašna koje se umuti u par minuta, mi smo je jeli barem jednom tjedno jer nam je jako fina, a brzo je gotovo
    napišem recept, ako koga zanima

  14. #14

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Citiraj tina55 prvotno napisa Vidi poruku
    ako netko voli ljuto, a može se radit i bez čilija, brz i dobar recept mi je meksička pita-dolje sloj paprike, pelata, graha, kukuruza i na to tijesto od kukuruznog i glatkog brašna koje se umuti u par minuta, mi smo je jeli barem jednom tjedno jer nam je jako fina, a brzo je gotovo
    napišem recept, ako koga zanima
    MOOŽE! pliz!

  15. #15
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Mi tu! Pliiiiiz!

  16. #16
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    MEKSIČKA PITA
    1 žlica ulja
    2 zgnječena režnja češnjaka
    1 crvena paprika narezana kockice
    1 zelena paprika, na kockice
    1 korijen celera, na kockice
    1 žličica čili papričice u prahu
    400 g narezanih pelata
    300 g kukuruza šečerca (ocijeđenog, ako je iz limenke)
    200 g crvenog graha (ocijeđenog)
    2 žlice narezanog svježeg korijandra
    sol, papar

    nadjev
    125 g kukuruznog brašna
    1 žlica glatkog brašna
    1/2 žličice soli
    2 žličice praška za pecivo
    1 jaje, umućeno
    90 ml mlijeka
    1 žlica ulja
    125 g naribanog sira

    U dubokoj tavi na ulju 5-6 min pržite češnjak, papriku i celer kako bi povrće omekšalo.
    Dodajte čili, rajčicu, kukuruz, grah, sol i papar. Zakuhajte pa ostavite da se pirja 10 min. Umiješajte korijandar, pa sve ulijte u vatrostalnu posudu.

    Za nadjev izmiješajte kukuruzno i glatko brašno, sol i prašak za pecivo. U sredini napravite udubinu i u nju stavite jaje, mlijeko i ulje pa miješajte sve dok ne dobijete glatko tekuće tijesto.
    Tijestom prelijte smjesu od povrća, pospite naribanim sirom i pecite u prethodno zagrijanoj pećnici na 220°C (plin na 7) 25-30 min da se nadjev zapeče i poprimi zlatnožutu boju.

    p.s. s ovom količinom čilija iz recepta je dosta ljuto
    ja sam znala izostaviti korijandar i celer, ako ih ne bi imala i isto je bilo super
    paprike stavljam zelene, žute, crvene, kakve već imam
    kukuruz i grah i pelate ne važem već trpam po jednu konzervu

  17. #17
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Fakat si brza... Puno hvala!

  18. #18
    anima avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,364

    Početno

    ja upravo završila jednostavno i brzo da ne može bolje, popržila brašno na ulju, dolila vode, krumpir, mrkvicu i kranjsku kobasu i stavila kuhati pola sata, dodala paradajz sos i začine, i gotovo, čas posla, a fino! pratim vas

  19. #19
    crnka84 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    626

    Početno

    isto ovih dana samo takvi ruckovi....

    jucer skuhala tjeteninu, poprzila malo sitno izrezana pancete, naribala mrkvu i prodinstala ( luk mi se nije dalo gulit ) umjesala u to tjesteninu, dodala vrhnja, zacinila i kad sam skinula s vatre umjesala sitno nasjeckano kuhano jaje, super je i hladno

    danas skuhala rizu, malo popekla sitno nasjeckano pileće bijelo, pomjesala to dvoje, zacinila i zalila vrhnjem za kuhanje....ovo je super i u kombinaciji s gljivama


    ovakvi recepti su mi spas u ovim danima....ovo s palentom mi je super

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Jučer: Karfiol pod prezle + pileće bijelo meso na naglo + paradajz salata

    Danas: Špageti s mljevenim mesom (obećala sam djeci, ja bih radije štogod drugo) + krastavci salata

    Sutra: Neka fina riba s lešadom (sve valja: blitva ili mlado zelje ili mladi kelj, s krumpirima ili bez, s mrkvicom ili bez) - to je fakat lagano i paše mi u svako doba...

    Vikend: Vjerojatno salata od muzgavaca, ako nađem, ili crni rižoto (ovisno o ponudi u ribarnici)

    Ostalo: Fino varivo (mladi grašak + mrkvica + mladi krumpir ili noklice umjesto krumpira), mahune u svim pojavnim oblicima, juha s komadom mesa unutra pa uz to pire i saft, a gotovo je brzo ako imate ekspres lonac

    Ma nemam više ideja.... Odem na kiosk s povrćem i pogledam čega ima, pa onda smišljam. Mogla bih sebi na praznoj tavi prepržiti patlidžane i/ili tikvice, da ne jedem tjesteninu s mljevenim mesom...

  21. #21
    goa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    kuća pokraj mora
    Postovi
    486

    Početno

    Evo i moj doprinos: na sitne prutiće nasjeckam svinjski ili pileći šnicel i popržim na jakoj vatri u tavi. Onda dodajem: kapule ( luk ) na polumjesece, pa mrkvu na tanke štapiće, papriku na štapiće i tikvicu u tankim kolutima pred kraj. Dinstam, po potrebi dolijevam vodom, solim , paprim, vegetiram , pa dodam malo razmućene konšerve i pustim da se ukuha. Pred kraj se može dodati malo čili papričice tko voli ili gustina.

  22. #22
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    bilo sta u woku je brzo gotovo i fino, mogu biti razne kombinacije mesa i povrca, sa razlicitim zacinima buxe potpuno drugo jelo. uz to riza ili tjestenina. nema puno nakuhavanja, dok voda zavrije i riza/tijesto se skuha i glavno jelo je gotovo. treba samo dovoljno sitno narezati meso i povrce, iako niti to ne treba biti presitno...

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Jučer sam na grill tavi pržila patlidžane i tikvice narezane na ploške. Bili su jaaako fini. Naravno, to nije kompletan obrok. MM se gostio ostacima gulaša i tijesta od prethodnog dana, a ja izjela zdjelu paradajz salate.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    378

    Početno

    Evo našeg omiljenog jela...
    Tjestenina s piletinom i brokulom:
    Prodinstam luk na maslinovom ulju, dodam piletinu (ja najviše volim otkošteni batak ili karabatak), kad se piletina zapeče stavim mrkvu i rajčicu, začinim i pustim da se dinsta i tu i tamo dodam malo vode. Kad meso bude već gotovo dodam vode, kad prokuha stavim brokulu i nakon 5 minuta i široku tjesteninu i sve skupa skuham i začinim još ako je potrebno. Kad skinem s kola unutra dodam parmezana i pustim par minuta da se okusi spoje.
    Jako ukusno i lagano

  25. #25
    Mellyca avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Pula/ Linz
    Postovi
    697

    Početno

    Citiraj erina prvotno napisa Vidi poruku
    Evo našeg omiljenog jela...
    Tjestenina s piletinom i brokulom:
    Prodinstam luk na maslinovom ulju, dodam piletinu (ja najviše volim otkošteni batak ili karabatak), kad se piletina zapeče stavim mrkvu i rajčicu, začinim i pustim da se dinsta i tu i tamo dodam malo vode. Kad meso bude već gotovo dodam vode, kad prokuha stavim brokulu i nakon 5 minuta i široku tjesteninu i sve skupa skuham i začinim još ako je potrebno. Kad skinem s kola unutra dodam parmezana i pustim par minuta da se okusi spoje.
    Jako ukusno i lagano
    ovo mi se cini jako fino , svakako cu isprobat tvoj recept (samo cu ja to napraviti sa pil.prsima, druge dijelove kokice bas ne volim..)

  26. #26

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    378

    Početno

    Ma taj recept je nastao sasvim slučajno, moj eksperiment i isprva sam i ja spremala s pilećim prsima pa s vremenom prešla na batak/karabatak. Nekad kad imam doma ubacim u to i šampinjone zapečene na tavi. Jedino nisam probala s drugim vrstama mesa ali na kraju to meso bude totalno u drugom planu jer su tjestenina i brokula prefini.

    Sjetila sam je još jednog nama omiljenog ljetnog jela:
    Puretina s tikvicama
    Prodinstam luk na maslinovom ulju, dodam puretinu izrezanu na kockice (otkriće mi je bio pureći karabatak). Kad se zapeče meso začinim i dodam rajčicu i mrkvu i dinstam uz dodavanje vode. Kad meso omekša dodam malo krumpirića i onda kad bude sve već skoro gotovo ubacim tikvice na kolutiće, kockiće, ribane, kako tko voli i kuham još par minuta dok one ne budu gotove i začinim još ako je potrebno. Ovo varivo volimo malo rjeđe da bude baš onako na žlicu
    Posljednje uređivanje od erina : 16.06.2010. at 09:52

  27. #27
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    dakle, evo jedno prefino lagano jelo...
    skuha se zitarica, u originalu je kvinoa, ali mislim da bi i kus kus ili bulgur isto bili ok.
    kratko se prodinsta luk, cesnjak, naribane tikvice, doda se kvinoa, zacini se po zelji (ja sam stavila sol, ruzmarin, timijan i parmezan, papar sam zaboravila), jos se malo propirja zajedno da ispari tekicina i da se okusi malo povezu. pohladi se i doda se parmezan.
    sa tom smjesom se pune izdubljeni paradajzi, predlazem da uzmete vece da stane vise file.
    posipa se s malo krusnih mrvica i zapece.
    super je sto se moze pripremiti ranije i zapeci kada nam odgovara.
    ako file ispadne previse, moze se oblikovati u popecke, uvaljati u mrvice i ispeci u pecnici (staviti na masni papir) i budu super za sutradan uz neko lagano varivo (od krastavaca, npr)
    ako nekome nedostaje meso uz ovo jelo, pretpostavljam da bi se u filu moglo dodati malo mljevenog mesa prije tikvica, ili recimo dinstani bataci, ili nesto na naglo...

  28. #28
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    zhang, ovo mi super zvuči. Mislim da se može staviti i ječam.

  29. #29
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    moze bilo koja zitarica, ali se ove krace kuhaju pa su mi vise za ljeto...
    ako ostane rize, moze se i ona ovako iskoristiti...

  30. #30
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Ovo je starinsko jelo, koje je još moja baka kuhala, uvijek me miris podsjeti na djetinjstvo. Možda sama pomisao na kuhane krastavce zvuči neprimamljivo, ali vjerujte, totalna zabluda... prefino je!
    Jednostavno, lagano, osvježavajuće i zdravo.

    Čušpajz od svježih krastavaca

    Sastojci:
    3 veća krastavca
    malo ulja, žlica brašna
    1-2 sitno nasjeckana rajčica ili pelati ili običan paradajz sos, svejedno, što imate
    par krumpira
    1 vrhnje
    kopar
    sol

    Oguliti 3 veća krastavca, narezati ih na tanke ploške, posoliti, stisnuti rukama i pustiti par minuta da puste sok, zatim ponovo dobro stisnuti rukama, ovaj put da izađe sva voda iz njih.
    Na malo ulja staviti pripremljene krastavce, miješati par minuta, pa dodati paradajz. Još malo miješati, pa dodati žlicu brašna (zaprškomrzitelji mogu ovo preskočiti, ali ja ne trpim rijetke čušpajze, pa se ne odričem te žlice brašna). Promiješati i zaliti s otprilike 1/2 l vode. Pustiti da zakipi. U međuvremenu oguliti par krumpira (količina po želji), ubaciti u lonac. Kad je krumpir kuhan, gotovi su i krastavci. Umutiti jedno vrhnje, dodati soli (i papra po želji) i posipati svježe nasjeckanim koprom. I to je to!
    Uz to najčešće imamo faširance.

  31. #31
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Vjerujem da je ovo varivo od svježih krastavaca preukusno. Na sličan način se može prirediti i varivo od tikvica. Alergičari i oni koji ne podnose mliječne proizvode mogu upotrijebiti zobeno vrhnje.

  32. #32
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Kako se nitko nije sjetio sataraša?

    Izdinstati i odmah lagano posoliti i pobiberiti luk i paprike narezane na kockice na maslinovom ulju. Kada omekšaju, dodati nekoliko rajčica, također narezanih na kockice (ja ih ne gulim) i češnjak. Poklopiti i neka kuha - kada se dobro zgusne - gotovo je. Mljac, ljeti to pravim skoro svaki dan!

    Zatim pravim i ovo:

    Izdinstam luk i piletinu narezanu na kockice, dodam grašak i rajčicu narezanu na komadiće (onu gotovu, chopped tomatoes ili može čak i pasirana rajčica). Pustim da kuha dok grašak i piletina ne budu gotovi. Po potrebi lagano podlijevati vodom.

    Izlivač sa sirom i tikvicama:

    U posudu naribati luk, tikvice, neki svježi ili zrnati sir, dodati jedno jaje, maslinovo ulje, puno brašna i nešto vode, da se dobije miješanjem smjesa kao mekše tijesto koje treba "izliti". Začiniti solju, crvenom paprikom i puuno bibera, usuti to u namašćeni pleh ili tepsiju. S vrha također pouljiti ili kombinirati ulje i narezane listove maslaca. Peći cca 40ak min, na 200 stupnjeva, dok ne dobije lijepu zlatnu boju i iznutra ne bude gotovo (provjeriti čačkalicom). S tim da izlivač sa tikvicama i sirom nikada nije hrskav kao obični izlivač, uvijek je malo gnjecaviji.
    Narezati i jesti s jogurtom. Dobar tek!

    Paprike punjene krumpirom:

    U posudu naribati krumpir (cca 2 mala ili 1 veliki krumpir po papriki, može i malo manja količina), veliku glavicu luka, mrkvu, češnjak, začiniti solju, biberom, crvenom paprikom, vegetom i peršinom, dodati maslinovo ulje. Smjesu dobro promiješati i njome napuniti paprike (meni najdraže one žute, čini mi se da su to babure, jel, nisam baš neka kuharica ). Opet po paprikama politi maslinovo ulje, poslagati ih u namašćen pleh ili tepsiju i peći dok procijenite da je i izvana i iznutra gotovo

  33. #33
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    mi smo bas neki dan imali sataras za rucak.
    a varivo od krastavaca volim najjednostavnije moguce, samo cesnjak i paradajz, i krumpir umjesto zaprske...
    bas bih mogla koji dan praviti...

  34. #34
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    dinstani poriluk sa jajima ili dinstani šampinjoni sa jajima sa salatom

  35. #35
    Mellyca avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Pula/ Linz
    Postovi
    697

    Početno

    Citiraj Suzizana prvotno napisa Vidi poruku
    dinstani poriluk sa jajima ili dinstani šampinjoni sa jajima sa salatom
    mmmm, ovo volim, a nisam vec dugo pravila.

    joj, ja taj sataras ne mogu pa ne mogu nikako, MM je vec prihvatio da kad mu se jede jednostavno ode kod mame, ona to cesto pravi. Inace ne volim rajcicu i papriku kada su kuhani, peceni, przeni, a u svjezima se davim

  36. #36
    Mellyca avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Pula/ Linz
    Postovi
    697

    Početno

    da, kada smo vec kod jaja- jako volimo i kajganu sa sparogama, tj. sparoge na sve nacine ( na rizoto sa kozicama, pa sa njokima i prsutom, juhicu od sparoga- mljac). Inace se svake godine kada im je sezona opskrbimo povecom zalihom, ali ove godine su nam nekako promakle pa nismo previse uzivali u njima

  37. #37
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    špinat s pireom ili tjestom i integralnim i običnim (dok nisam probala mislila sam, šta je ovo, a kad ono mljac-mljac) ili pomješan s njokama i zapečen u pečnici

  38. #38
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Danas za ručak sam radila integralnu rižu u umaku od paradajza s tunjevinom, kuhani grašak i miješanu salatu. Još da sam imala i tikvice pri ruci, i one bi se našle u umaku.

  39. #39
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Za ljeto mi je idealan čušpajz od grašak mahuna. Stavi se kuhati krumpir na kockice, za 10ak minuta lagana zaprška (brašno i malo slatke crvene paprike) i mahune. Kuhati još 10ak minuta, posoliti, popapriti i na kraju dodati nekoliko žlica kiselog vrhnja.

  40. #40
    skandy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    412

    Početno

    meni odlično na vrućinu prijaju MAHUNE NA SALATU sa kuhanim jajem.

    začiniti kuhane ,žute okrugle mahune i tvrdo kuhano jaje sa sitno sjeckanim češnjakom,octom,ulem,sol papar.
    može stajati u frižideru i za drugi dan i odlično je kada je hladno

    ili....

    MAHUNE NA GULAŠ:

    na sitno sjeckanoj kapuli dinstati mrkvicu narezanu na kolutove,mahune(okrugle žute),krumpir rezan na srednje kocke ,peršin i malo slatke mljevene paprike.Kratko dinstati pa doliti vode tek toliko da prekrije sastojke.Kuhati na laganoj vatri dok voda posve ne prokuha.
    Gotovo je za manje od pola ure

  41. #41
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    kad smo kod mahuna, moze i absmalcane mahune i krumpir, posipano sa malo fete... mljac... to smo danas imali za rucak.
    uz to paradajz. sarenilo boja na tanjuru...
    zbog mesojeda smo imali i peceno bijelo meso.

  42. #42
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    tina55 radila sam tvoju meksičku pitu (jedino što sam dodala malo piletine) i nije bila tako loša, ali mi se ne sviđa što se kukuruzno brašno kad se speklo pretvorilo u nešto kao žgance, a ja ih volim samo sa mlijekom i to u slatkoj varijanti. mm nije isto bilo loše iako on žgance uopće ne jede.
    dogovorili smo se, za slijedeći put da ćemo tu smjesu samo zapeći bez polijevanja s nadjevom.

  43. #43
    skandy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    412

    Početno

    Citiraj zhang prvotno napisa Vidi poruku
    kad smo kod mahuna, moze i absmalcane mahune i krumpir, posipano sa malo fete... mljac... to smo danas imali za rucak.
    uz to paradajz. sarenilo boja na tanjuru...
    zbog mesojeda smo imali i peceno bijelo meso.


    kakve su ti to absmalcane mahune? i može li cijeli recept to sa krumpirom i fetom ?

  44. #44
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    I mi smo danas imali mahune za ručak, radila sam varivo. Jako nam je ukusno kad se doda malo sitno sjeckanog svježeg kopra.

  45. #45
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    Citiraj skandy prvotno napisa Vidi poruku
    kakve su ti to absmalcane mahune? i može li cijeli recept to sa krumpirom i fetom ?
    zapravo nesto vrlo obicno, prezle poprzene na malo putra ili maslinoo ulja, kao kad za knedle pravis.
    a recept bi isao ovako: stavi se kuhati krumpir, nakon 20ak min dodaju se mahune, kuha se jos 15-20min (provjeriti je li krumpir gotov), procijedi se.
    na putru/m.ulju se poprze prezle, stavi se krumpir i mahune, sve se zajedno jos kratko poprzi, ako treba jos zacini (sol-paziti s obzirom da je feta slana, papar) i gotovo je.
    posipa se razmrvljenom fetom.

  46. #46
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    zhang, super je to (probala sam), jedino mi nije jasno zašto toliko dugo kuhaš krumpir? Ja radim obratno - najprije prokuham mahune 15-tak minuta, onda dodam krumpir i kuham dok omekša, a to nije duže od desetak minuta. Naravno, sve ovisi o namirnicama, neke se kuhaju duže/kraće, nekad ovisi i jesu li mahune mlade ili više ne tako mlade...

  47. #47
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    krumpir sam rezala na malo vece komade, da mi se ne raspadnu do kraja price, a mahune su mlade pa sam ih kratko kuhala...
    ali stvarno sve ovisi o tome koliko su 'stare' namirnice, tu se slazem s tobom...
    Posljednje uređivanje od zhang : 19.06.2010. at 19:38

  48. #48
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Kužim!

  49. #49
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Kad već volite mahune, evo starinski gulaš od mahuna, moji se dave u njemu:

    Potrebno: glavica luka, par mrkvi, 300g teletine narezane na komadiće, češnjak, korijen celera, nekoliko krumpira, manja kutija pasirane rajčice (meni najukusnija Passata), vrećica žutih Ledo mahuna, začini kako slijedi u receptu:

    Naribani luk i mrkvu narezanu na komadiće vrlo kratko same prodinstati i dodati im teletinu da se skupa dinstaju. Po potrebi lagano podliti vodom, tek toliko da ne zagara.
    Dodati začine: nasjeckani korijen celera, češnjak, sol, biber, crvenu papriku, malo vegete, peršin, a može i još malo celera u listu, 2 lovorova lista. Malo to sve skupa distanti i pomalo podlijevati vodom, zatim usuti kutiju Passate, dodati krumpire narezane na kockice i kuhati neko vrijeme.
    Dodati odmrznute mahune, podliti vodom da prekrije sve sastojke i kuhati dok se lagano ne zgusne i dok krumpir i meso posve ne omekšaju i ne budu skuhani, tada je i čitav gulaš gotov.
    Preukusno, baš bih to mogla napraviti!!

  50. #50
    eleniel avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    70

    Početno

    Citiraj rosa prvotno napisa Vidi poruku
    Evo mogu ja kak ih ja radim, vjerujem da je slično:

    dakle, po uzoru na jedan aktualni topic, prvo popržim crveni luk
    naribanu tikvicu stavim na luk, malo posolim i poklopim da tikvica pusti sok i dinstam dok tekućina ne ispari. Kuhanu tjesteninu pomiješati s tikvicama ,dodati vrhnje (može i vrhnje za kuhanje, no ja stavim ovo obično), malo popaprim, po želji češnjak.
    Jako ukusno,gotovo u onoliko minuta koliko treba da se tjestenina skuha ,a može se i podgrijati.

    spremila sam danas ovo, s malim dodatkom - ubacila sam šačicu kačkavalja...
    diiiiivno je :D

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •