Stranica 2 od 33 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 1639

Tema: Lchf/ paleo/primal - prehrana

  1. #51
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    naravno da sam na godišnjem opet skliznula ali eto, ponovno se vraćam na LCHF. Najveći problem su meni međuobroci, tu zgriješim najčešće s voćem, stevia mije i dalje strasno groznog okusa. Inace ima ju za sada kupiti na puno mjesta, u Areni, npr. u onoj ljekarni prekoputa interspara, onda u Lavanda mia u Petrinjskoj i sl.

  2. #52
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Za što koristiš steviu?

    Neki dan sam cijeli dan jela ugljikohidrate - tako mi se posložilo (peciva, tjestenina). Majko moja, em gladna cijeli dan, em se osjećaš (barem ja) da imam 10 kg više nego ih imam. Uopće me se nije dojmilo. Ja se ne držim striktno LCHF, ali ovo ugljikohidratima cijeli dan (a vrlooo malo proteina) me se uopće nije dojmilo. A nekad sam se samo tako hranila

    Zato sam se danas napucala kajgane za doručak, i odma mi je bolje

  3. #53
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Steviu bi trebala koristiti za sve ono za sto inače šećer koristim, npr. za kavu Mislim, ne koristim ju jer mi je grozna a kave (zaslađene) se sada ne želim odricati

  4. #54
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ja sam jako voljela slatko, i moram priznati da sam se ugodno iznenadila koliko brzo sam se uspjela odviknuti i dovesti do faze da mi je sve preslatko. Za kavu te kužim, dugo sam se borila na tom polju, no s vremenom i sve manjim doziranjem šećera sam došla da je pijem bez šećera i da mi je fiiiinaaaaa, no ja pijem bijelu kavu pa to nije bilo bolno (da pijem tursku ne znam jel bih se ikad naviknula ). No u zadnje vrijeme često kavu zamijenim sa zelenim čajem (ima ih fakat finih, s kojekakvim aromama) tako da mi je to još bolje.

  5. #55
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Moram sa vama podjeliti super način pripreme zelenog čaja (našla ga na jednom LCHF blogu).
    U teglu od krastavaca (opranu : ) ) stavi se 1 filter vrećica čaja i voda iz pipe te se ostavi stajati na suncu nekoliko sati (oko 4 cc), nakon toga se pije. Okus je super, bez one gorčine koju ima zeleni čaj kojem ostaviš predugo filter vrečicu u vodi (kao ja redovito).
    Bubica, možda staviš previše stevie? da probaš dozirati kap po kap do okusa koji ti odgovara? Mislim ja ju ne koristim , sve pijem bez čisto, ali ja i nemam potrebu za slatkom kavom.
    Posljednje uređivanje od sirius : 14.09.2011. at 12:56

  6. #56
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    ja sam vas tek sad otkrila i sviđa mi se! zapravo j isti kao režim iz jednog centra za skidanje kila. a ja sam skinula 10 do sad

  7. #57

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zapad
    Postovi
    1,076

    Početno

    ne želim biti party breaker, ali mene plaše članci ovakvog tipa

    http://bandy.rs/forum/ishrana/?topic=174


    vjerojatno povećani unos mesa na kraće staze ne može nikome škoditi,
    ali u zadnje vrijeme sam toliko puta naišla na članke o štetnosti mesa i mlijeka
    da stvarno neznam što da mislim

  8. #58
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj krojachica prvotno napisa Vidi poruku
    ne želim biti party breaker, ali mene plaše članci ovakvog tipa

    http://bandy.rs/forum/ishrana/?topic=174


    vjerojatno povećani unos mesa na kraće staze ne može nikome škoditi,
    ali u zadnje vrijeme sam toliko puta naišla na članke o štetnosti mesa i mlijeka
    da stvarno neznam što da mislim
    pa u članku piše:
    Kroz sledećih 8 godina 3818 žena je razvilo karcinom dojke. Prema zaključcima istraživača, karcinom dojke nije bio povezan sa unosom mesa (crvenog, belog ili mesa kuvanog na visokoj temperaturi).
    Dakle, navali na ramstek.

    Samo da napomenem da ovaj način prehrane nije visoko proteinska dijeta. Unos mesa i ribe bi trebao ostati isti, a umjesto žitarica se uzimaju dodatne masnoće (onako kao kad dobro zaliješ nešto sa maslinovim uljem, ali dobro).
    npr. jedeš skušu sa žara i blitvu bez krumpira i kruha, ali zato sve to dobro zaliješ maslinovim uljem.
    ili jedeš čvarke umjesto čipsa pred tv-om .

  9. #59
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    upravo tako

  10. #60

    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    20

    Početno

    Vidim da vas ima, bas lijepo. Evo ja i mm presli 6 mj ovakve prehrane. Sto se tice kila skinula sam i previse, kost i koza. To mi i onako nije bio motiv vec ocuvanje zdravlja i prevencija bolestina. Mm mora skinuti jos desetak, za sad oko 25 dolje.
    Kupili steviju al eno stoji, nismo se privikli.
    Da, zitarice su lose, to su zapravo seceri a secer je zlo. Ni ja se nisam odrekla svih zitarica ali ih ugl izbjegavam.
    Preporucam za procitati tekstove na stranici od westom price org, nije lchf ali gotovo iste smjernice s tim da navode kako bi se zitarice trebale pripremati da bi bile sto hranjivije i manje stetne.

  11. #61
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    Steviu bi trebala koristiti za sve ono za sto inače šećer koristim, npr. za kavu Mislim, ne koristim ju jer mi je grozna a kave (zaslađene) se sada ne želim odricati
    ja koristim agavu (sad već ima i u dm-u, sparu, bio&bio..) jer ima strašno nizak GI (15), a i strašno je dobrog okusa, više šećer ne bih nikad koristila

    i da, btw. na LCHFu sam skinula 10 kg u 3 mjeseca
    i u sljedeća 2 mj. još dvije kile sasvim neplanirano jer sam vratila UH koliko mi "treba" da ne umrem od želje, a kile i dalje idu dolje
    dakle ukupno 12 kg za 5 mjeseci bez ikakve muke, vježbanja, (prevelikih) odricanja....
    Posljednje uređivanje od Stijena : 25.10.2011. at 14:05

  12. #62
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    jel agava u kavi paše? ja je inače za ostatak familije koristim za štrudl od jabuka i super je okus ali ne znam paše li u kavu. meni je stevia odvratna, a bez kave ne mogu

  13. #63
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj maxi prvotno napisa Vidi poruku
    jel agava u kavi paše? ja je inače za ostatak familije koristim za štrudl od jabuka i super je okus ali ne znam paše li u kavu. meni je stevia odvratna, a bez kave ne mogu
    meni strašno paše, čak mi i poboljša okus
    zapravo je i koristim samo za kavu
    dok od kolača radim samo beethoven tortu u koju ne stavljam nikakvo sladilo
    ja pak nikad nisam ni koristila steviju

  14. #64
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    probala, fino mi je
    samo jel ok za zelenu kuru?

  15. #65
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj maxi prvotno napisa Vidi poruku
    probala, fino mi je
    samo jel ok za zelenu kuru?
    ne znam kaj je to
    jel to neki pravac u lchf-u?

    ne zamaram se previše time jel ok ili nije ako meni paše, a kile idu dolje

    na početku sam se zamarala time jel smijem grah/grašak jer nigdje ništa ne piše, dok npr. preporučuju se orašasti plodovi tipa orasi, bademi, lješnjaci koji mi ne pašu, ali mi recimo pašu pistacije i kikiriki koji imaju onak fest UH (i po 20g/100g), ali su recimo niskog GI i u njima sam se davila. cijelo ljeto sam doručkovala i večerala pistacije i uživala u tome.
    treba osluškivati svoje tijelo jer ne djeluje sve na svakoga isto
    treba si dati vremena i bilježiti promjene - što se događa s kilama i onda tek vidjeti kako organizam reagira na određene namirnice
    i onda znaš jel ok ili nije

    ja sam skinula tu desetku tek kad sam počela tako raditi, jer dok je nešto mučenje - ne valja!
    Posljednje uređivanje od Stijena : 26.10.2011. at 12:12

  16. #66
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa Vidi poruku
    Emma, ja sam se mailala s Anitom (s onog bloga) i ona je napomenula da se ne bi trebalo prelaziti na LCHF dok dojis, ako se nisi ranije hranila tako.
    Ok, sad si vec neko vrijeme na toj prehrani, ali ako jos koja cura cita i razmislja - dojenje nije vrijeme za tako drasticnu promjenu prehrane.
    Kad pricamo o dojenju, misli li se tu na isključivo dojenje ili na dojenje općenito? Ja sam, i ne znajući da to ima neko ime, prešla na ovakvu prehranu kad je bebač imao 10 i pol mjeseci i 3 konkretna obroka dohrane, no još uvijek uz dosta dojenja. S tim da ja gotovo svaki dan pojedem malo čokolade, a vikendom sam uglavnom vrlo opuštena. Jesam li mogla nekako naškoditi bebi i bi li se to zapravo odmah primjetilo?

  17. #67
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Zapravo se Anita prilično ohrabrila u zadnje vrijeme te kaže da smanjenje unosa ugljikohidrata i povećanje unosa (dobrih ) masnoća može samo koristiti u bilo kojem periodu života. Mislim da može biti samo upitan dio sa otpuštanjem toksina u majčino mlijeko koje se događa i tako fiziološki ili na bilo kojoj drugoj vrsti mršavljenja.

  18. #68
    minji otrok avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    u snovima
    Postovi
    191

    Početno

    Ja sam ovisnica o slatkom. Doslovno . Bez beda me mogu primiti na liječenje zbog odvikavanja od moje droge - ugljikohidrata u svim oblicima.
    Nisam dovoljno ustrajna, izdržim po dan-dva na Montignacu, Ducanu... ali pokleknem pred kruhom, keksima, čokoladom, tjesteninom, krumpirima, mlijekom...
    Čitala sam o zelenoj kuri i LCHF, izgleda da su iskustva onih ustrajnih više nego pozitivna, ali ja mislim da bi mi užasno nedostajalo mlijeko i voće (kruhu i ostalim sakupljačima svega lošega bih se možda i mogla othrvati, zamijeniti ih dobrim jutarnjim kruhom i sl.).
    Ali, povrće mi nije baš omiljeno. Ne znam ga pripremati, moji ga ne obožavaju. Riba mi brzo dosadi. Dnevni jelovnici se baziraju na ugljikohidratima (krumpir, tjestenina, riža). Zar bih tada živjela samo na ogromnim količinama mesa i pokojoj šaki badema?
    Može li netko podijeliti s nama svoje iskustvo sa LCHF dijetom, navodeći primjere jelovnika koji je prilagođen radnom vremenu u uredu (rad od 8 do 16), i da se jela ne nakuhavaju danima? Bila bih jako zahvalna
    Posljednje uređivanje od minji otrok : 03.01.2012. at 13:27

  19. #69
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    U teglu od krastavaca (opranu : ) ) stavi se 1 filter vrećica čaja i voda iz pipe te se ostavi stajati na suncu nekoliko sati (oko 4 cc), nakon toga se pije.
    Po mikrobiološkom pravilniku čajevi koji su zamišljeni da bi se prelili kipućom vodom smiju u gramu čaja sadržavati do 10na4 pllijesni, 100 e.coli...
    Tak da ja to ne bih tako pripremala. Mislim, ako brzo popiješ ok, al ako to još i stoji....

  20. #70
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

  21. #71
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,242

    Početno

    evo i ja se pridružujem klubu.
    Tek sam sad otkrila i čula z LCHF ne znam di sam do sad živjela i moram probati.
    Isprobala sam svašta ali uvijek se vratim na staro i kile stalno idu gore i ovo više nije za živjeti.
    Nego i mene konkretno zanima što jedete ovako recimo tjedno za doručak, ručak i večeru.
    Ako se nekome da ispisati svoj tjedni jelovnik, bila bi mu zahvalan

  22. #72
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Evo primjer jednog tipičnog dana:
    doručak: jaja (sa ili bez slanine, pršuta čega već); svježa paprika ili krastavac, što se nađe
    ručak: piletina ili puretina na koji god način, za prilog cvjetača, brokula ili rjeđe maune na maslacu i salata (zelena, kupus...)
    večera: ostaci od ručka ili konzerva tune

    Za međuobrok šačica badema.

    Sve radim na svinjskoj masti, maslacu, maslinovom ili kokosovom ulju.

  23. #73
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,242

    Početno

    Citiraj Freja prvotno napisa Vidi poruku
    Evo primjer jednog tipičnog dana:
    doručak: jaja (sa ili bez slanine, pršuta čega već); svježa paprika ili krastavac, što se nađe
    ručak: piletina ili puretina na koji god način, za prilog cvjetača, brokula ili rjeđe maune na maslacu i salata (zelena, kupus...)
    večera: ostaci od ručka ili konzerva tune

    Za međuobrok šačica badema.

    Sve radim na svinjskoj masti, maslacu, maslinovom ili kokosovom ulju.
    ovo je super hvala.
    Ima još tko kakav primjer.

    Jesi ti na tom režimu prehrane ili to ovako nabrzinu si smislila?

  24. #74
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Do nedavno strogo, sad u nekoj malo blažoj varijanti.
    Posljednje uređivanje od Freja : 22.10.2012. at 14:56

  25. #75
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Ja pokušavam biti na blagom lchf-u, e sada manje više mi je sve jasno osim batata.
    Gdje spada batat, dali je zabranjen?

  26. #76
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,242

    Početno

    Citiraj Freja prvotno napisa Vidi poruku
    Do nedavno strogo, sad u nekoj malo blažoj varijanti.
    i kak ti je išlo jesi uspijela smršaviti koliko si htjela i za koliko

  27. #77
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja pokušavam biti na blagom lchf-u, e sada manje više mi je sve jasno osim batata.
    Gdje spada batat, dali je zabranjen?
    možeš batat povremeno , ako si na laganom.

  28. #78
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Hvala.
    kad ga jedem nastojim jesti samo njega i salatu.

  29. #79
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala.
    kad ga jedem nastojim jesti samo njega i salatu.
    ne zaboravi zamastiti obrok

  30. #80
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    prženi na maslacu i maslinoom ulju
    Imam domaćeg batata, prvi put u životu pa ga se ne mogu nauživati

  31. #81
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Citiraj domy prvotno napisa Vidi poruku
    i kak ti je išlo jesi uspijela smršaviti koliko si htjela i za koliko
    Ja nisam uopće težila mršavljenju - razlog je bio zdravstvene prirode. Zapravo, bila sam na jako rigoroznoj varijanti lchf-a. Zdravstveni problem riješila, uz to skinula dobrih 6-7 kg u manje od 2 mj. i sad sam tako već skoro pola godine. Zapravo, moram paziti da dovoljno te masnoće ulijevam jer inače kile idu i dalje dole, a manje od konfekcijskog broja s i xs mi ne treba..

  32. #82
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,242

    Početno

    u princip je bit da zamastiš obrok i onda kile idu dolje.
    Jel se smiju jesti kobase kuhane i pečene i hrenovke

  33. #83
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Hrenovke ne, kobasice da, ako su provjerena sastava, dakle po mogućnosti bez raznoraznih aditiva, šećera i sl.

  34. #84
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,242

    Početno

    Dakle i mene zanima ta prehran po LCHF-u.
    Ok jasno mi je da se koristi maslinovo uljie ili margarina za pečenje, kuhanje.Zanima me jel se smije piti kava sa mlijekom, koje mlijeko se može trošiti ono iz tetrepaka....ili...
    Jel se smije jesti tvrdi sir tipa podravec, gauda, koje vrhnje...
    I ako netko može napisati svoj tjedan prehrane i recepte nabrzinu.
    konkretno me zanima doručak jer to treba onako nešto na brzinu pojesti

  35. #85
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Kava se ne preporuča, ali ako da, onda radije s vrhnjem nego s mlijekom (može i šlag ako je od pravog slatkog vrhnja i bez šećera). Mlijeko se ne preporuča nikako. Ali mliječne prerađevine da, pogotovo domaći kefir.
    Vrhnje sa što više masnoće.
    Sirevi da (ako i oni nemaju kojkakvih aditiva - pretpostavljam da neki imaju).
    Margarin NIKAKO. Samo prirodne masnoće: npr. maslinovo ulje, maslac, kokosovo ulje, svinjska mast, bučino ulje.

    Uglavnom birati hranu sa što manje razonoraznih dodataka, provjerenog sastava i uzgoja, kad god je to moguće.

  36. #86
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Danjašnji meni su lazanje od tikvica i mljevenog mesa (bez bešamela - prelit ću ih razmućenim jajem i vrhnjem). Dečki imaju klasične lazanje.

    Za doručak najčešće jedem jaja na kokosovom ulju (ima za kupiti bez mirisa) ili na svinjskoj masti. Ili neki od lchf-kruhova (mogu stajati u zamrzivaču, šnita se odmrzne dok se ja ujutro spremim) s maslacem.

  37. #87

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Mislim da nije točno da se mlijeko nikako ne preporuča. Rekla bih da je sirovo domaće mlijeko (dakle, nepasterizirano) prihvatljivo u umjerenim količinama.
    Jesam li nešto krivo razumjela?

  38. #88
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da nije točno da se mlijeko nikako ne preporuča. Rekla bih da je sirovo domaće mlijeko (dakle, nepasterizirano) prihvatljivo u umjerenim količinama.
    Jesam li nešto krivo razumjela?
    Nisam sigurna, trebalo bi provjeriti. Moguće, svakako u opuštenijem lchf-u. Ja ne volim baš mlijeko ni mliječne proizvode pa mi je svejedno . A i mislila sam primarno na kupovno, industrijsko mlijeko.

  39. #89
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Evo o mlijeku. I još.
    Posljednje uređivanje od Freja : 07.11.2012. at 14:08

  40. #90
    mamaduda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    919

    Početno

    evo i mene ovdje!
    već sam u par navrata razmišljala da prehranu prebacim na lchf, ali još uvijek ideju nisam provela. samo sam jednom prije nekog vremena nekih 10 dana pazila da ne jedem UH i osjećala sam se nekako "lakše"
    u zadnje vrijeme gđe Anite ima dosta u medijima pa me zainteresirala da malo više pročitam o tome. nisam čitala njenu knjigu, već neke tekstove sa bloga i u globalu mi ima smisla
    vidim da vas tu ima koji/e se tako hranite, kakva su vam iskustva, jeste zamijenile npr. ulje sa maslacem i svinj. masti, izbacile kruh..., djeci uz to dodate tjesteninu, krumpir ...?

    dok sam guglala naletila sam na jedan blog sa kritikom na njenu knjigu, pa me je malo bacila u razmišljanje da li je sve onako kako se priča i piše. i baš me zbog toga zanimaju vaša mišljenja

    evo ako netko želi pročitati http://laikaskeptik.wordpress.com/20...zacija-ocitog/

  41. #91
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Dobro je pročitati i drugu stranu priče. Hvala na linku.

    Kako god, mene je lchf (rigorozna varijanta bez mlijeka i mlječnih proizvoda) zaista riješila određenih zdravstvenih problema. Sad kad su riješeni, mogu malo olabaviti. Ali ga namjeravam zadržati jer mi razum govori da je maslac bolji od margarina i jer se jednostavno bolje osjećam otkad ne jedem rafinirane ugljikohidrate. Iskreno, mene više od toga ne zanima. Izgubila sam 8 kg, imam znatno više energije, rijetko me boli glava, ne osjećam stalnu glad i potrebu za slatkim... Ukratko, meni lchf godi. Barem trenutačno.

  42. #92
    mamaduda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    919

    Početno

    Freja slažem se s tobom, i ja mislim da je maslac bolji od margarina, i da prerađevine sa aditivima i konzervansima treba izbaciti ili barem izbjegavati i slično
    ovo što si napisala da se puno bolje osjećaš i još si izgubila kile je jako poticajno.
    da li išta od UH konzumiraš, jedeš li voće?

  43. #93

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Eto, mogu potpisati ovo Frejino iskustvo, osim što nisam imala ozbiljnijih zdravstvanh problema doli običnog osjećaja nespretnosti, tromosti... dosadilo mi je biti debela.

    Gotovo bih se složila s ovim člankom, osobito u zaključku da treba jesti raznovrsnu hranu. Baš zato i jedem više masti a manje ugljikohidrata. Previše ih je bilo u mojoj prehrani, zamjena masnoćama unosi raznolikost .

    I smeta mi to dijeljenje na tabore, ili si za konvencionalnu prehranu ili si za lchf (ili bilo što drugo). U nekom razdoblju svog života jedem ovako, u drugom onako, ljeti relativno više povrća, zimi relativno više mesa... pa što onda, neće me nikakva policija goniti niti će mi liječnici prijetiti prstom. Jedem što mi odgovara i što čini da se osjećam bolje. I nikome to ne moram opravdavati, niti tome davati neko ime, niti se svrstavati zauvijek na ovu ili onu stranu.

  44. #94
    mamaduda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    919

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa Vidi poruku
    I smeta mi to dijeljenje na tabore, ili si za konvencionalnu prehranu ili si za lchf (ili bilo što drugo). U nekom razdoblju svog života jedem ovako, u drugom onako, ljeti relativno više povrća, zimi relativno više mesa... pa što onda, neće me nikakva policija goniti niti će mi liječnici prijetiti prstom. Jedem što mi odgovara i što čini da se osjećam bolje. I nikome to ne moram opravdavati, niti tome davati neko ime, niti se svrstavati zauvijek na ovu ili onu stranu.
    ma naravno da se nitko ne treba za neki način prehrane striktno opredijeliti i da se trebamo hraniti kako osjetimo da nam najviše odgovara

    ja sam na korak da zakoračim u lchf svijet, barem da probam, pa su me interesirala vaša iskustva. i također, ovdje već ima super savjeta, nadam se da ćete vi koji ste malo više u tome još pisati i dati nam neke ideje za jelovnike.

  45. #95

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Moj omiljeni doručak prije posla je mileram sa šumskim voćem. Ili dva kuhana jaja. Sir i vrhnje. Domaćeg kefira 1-2 dl. Usto kava s kokosovim uljem, malo (sirovog) mlijeka i meda. Padaju mi na pamet također jaja na sto načina: na oko, kajgana sama ili s preprženom pancetom ili bilo kakvim povrćem (kapula, špinat, šalša, paprike i patlidžani...)

    Sve to isto, samo bez kave, može i za večeru ako uopće budem gladna. Ili kakve meze od pancete, kobasica, tvrdog sira, uz svježu ili kiselu papriku, kupus-salatu, zelenu salatu, bilo kakvo povrće.
    Ako me na poslu spopadne glad jer preskočim doručak, mrknem kockicu maslaca uz par maslina, bude sasvim podnošljivo do ručka/večere doma.

    Ručak bude običan, neko meso/jaja uz povrće i ugljikohidratni prilog (koji jedu djeca). Pazim da u svakom ručku bude povrća, po mogućnosti više vrsta.

    Meni je zapravo najveće otkriće izostanak manijakalne gladi kad se škrobovi drastično smanje.

  46. #96
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je zapravo najveće otkriće izostanak manijakalne gladi kad se škrobovi drastično smanje.
    Upravo to. Evo jučer mi se dogodilo da sam zaboravila ručati, jer jednostavno nisam bila gladna. Doručkujem najčešće jaja i onda eventualno pojedem malo badema tijekom dana i bez ikakve gladi izdržim do 4 ili 5 popodne. Prije, kad sam doručkovala žitarie, u 11.30 sam već bila gladna kao da tri dana nisam jela. Pa sam ručaka oko 12 na poslu pa onda opet oko 17 kod kuće.

    U prvo vrijeme nisam jela voće jer nisam smjela nikakve šećere, sad jedem manje-više sve. Ne jedem banane i grožđe. ALi ja nikad nisam jela puno voća, tako da govorimo o recimo 2-4 mandarine dnevno, ili jedna jabuka i sl.

    Njaveća promjena u prehrani mi je što sad svi jedemo više povrća, a puno manje priloga (ja uopće ne jedem prilog, govorim za dečke). Prije je bilo obratno - meso, prilog i malo povrća sa strane.

    I nisam opsjednuta lchf-om jer i inače nisam isključiva pa sam tako jučer npr. jela grah s ječmom (doduše bez zaprške) i zelenu salatu. No većinom ipak jedem po lchf-u već jedno 9 mjeseci.

  47. #97
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Samo da si zabilježim temu. Krenula sam u ovom smjeru zbog zdravstvenih tegoba i osjećam pozitivne promjene. Jednostavno kontroliram dnevni unos UH, tj. više ih ne smatram bazom prehrane (obrnula sam piramidu). Drugim stvarima se ne opterećujem. Zasad.

  48. #98
    mamaduda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Postovi
    919

    Početno

    cure hvala, savjeti i ideje su vam super. ja danas krenula, pa ćemo vidjeti.

    prva velika promjena mi je što sam jutros doručkovala (kajgana na maslacu sa par kockica slanine). obično prije posla doma ne jedem jer to vrijeme radije iskoristim na spavanje . sad se lijepo osjećam sito pa vidim da mi neće biti problem dizati se malo ranije i doručkovati.

    što nosite na posao? kako sada pekara ne dolazi u obzir moram imati svaki dan nešto spremno. danas sam uzela zrnati sir i filete skuše u konzervi (jel to prolazi?)

    ići će to nekako samo se treba ufurati. mislim da će najviše problema biti kada vidim neke fine kolače, mada ponekad si treba i nešto od toga priuštiti

  49. #99

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Provjeri udio masnoća u zrnatom siru. Posnim i polumasnim svježim sirevima lijepo dodaj vrhnje .

    Nije problem preskočiti kolače kad si sit. A zato treba a) jesti kad si gladan i b) ne štedjeti, treba se pošteno najesti. Uvijek pazeći na udio masnoća u obroku.
    Primijetila sam da nema ni koristi ni potrebe da jedem "malo manje nego što sam gladna", uskoro ionako opet ogladnim.

    Što se tiče gableca, preporučam razne varijacije na temu svježeg ili kuhanog/ pirjanog povrća podebljanog svježim sirom/ fetom/ jajima/ preljevom od vrhnja... Pirjano na maslacu, začinjenom kockicama pancete.
    Mislim da je riba u konzervi ok, ali nemam iskustva.

  50. #100
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Uf, ja sam bila neko vrijeme na tom načinu prehrane i bilo mi je super. U biti najgore je kada ideš negdje van jesti ili u goste pa prebireš. Falili su mi čevapi u lepinji npr. I ovaj način prehrane mi je bio super u ljeto, tada sam se davila u svježem povrću na salatu + pečena puretina i piletina.
    U ovo doba mi je bila kombinacija kiselo zelje i meso super i to domače kobase.
    Samo kada sam prestala imam osječaj da sam duplo vratila.
    Ne mogu cijelo vrijeme tako jesti,a trebalo bi to prakticirati cijeli život, također kada sam bila na rođendanu pojela sam nakon 2 mj komadič parfe torte i bilo mi je kao da sam se kamenja najela.
    I sad kad razmišljam da se vratim strah me jer sam počela raditi a nemam nikakvu mogučnost spremanja hrane na poslu i mogu jesti samo gluposti.
    Pa dajte ideje za jelo na poslu i zapoelene ženske.
    Također ja ne podnosim laktozu, mogu popiti kavu i možda jednom tjedno kakv jogurt inaće sam cijelo vrijeme na WC-u!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •